MY.UAНовини
У Новий рік - без мотлоху: як і навіщо позбавлятися зайвих речей
У Новий рік - без мотлоху: як і навіщо позбавлятися зайвих речей

У Новий рік - без мотлоху: як і навіщо позбавлятися зайвих речей

Останні дні перед Різдвяними та новорічними святами стають особливо “спекотними”: зустрічати Новий рік хочеться із завершеними справами та порядком у будинку. У чистоті і думати легше, чим більше простору – тим легше дихати.

При цьому рука не піднімається викинути речі, якими ми не користуємося, вони займають місце, але ми або вважаємо, що вони ще колись знадобляться, або обійшлися нам дорого і тепер шкода грошей. Та й взагалі, може, немає сенсу звільнятись від старого?

- Сенс є, - вважає експерт з мінімалізму та порядку Ганна Гончарова.

Як попрощатися з речами, якими ми не користуємося, ефективно звільнити простір від мотлоху і чому це важливо - Ганна розповіла Коротко про.

"Навіть найнепотрібніша річ може стати в нагоді комусь іншому"

- Ганно, останнім часом дуже популярна тема розхламлення. І особливо напередодні зимових свят – мовляв, у новий рік із новим життям. Чи це важливо, чи це просто якась данина моді?

Ганна Гончарова. Фото: instagram.com/anna.annyday

- Нині порядок у будинку це не лише про чистоту – це вже й моральна історія. Разом із розхламленням ми “віддаємо” частину негативу, який стався з нами цього року. Тому символічно наприкінці року позбутися всього зайвого. У той же час не бажано викидати непотрібні речі: це неекологічно і більшість з них може стати в нагоді іншим. Краще віддати їх у Червоний Хрест чи віднести до контейнерів для збирання одягу.

- А як визначити, що викинути, а що ще комусь знадобиться?

- Перше. Віддаємо все старе та поношене на утилізацію. Однак навіть ці речі можуть бути потрібні іншим. Наприклад, стара постільна білизна або ковдра може послужити як підстилка в притулку для тварин або в притулку для безпритульних. З старого одягу, навіть порваного, можна плести маскувальні сітки. Майже весь непотрібний одяг десь знайде свого господаря та людину, яка буде за неї вдячна.

Друге. Гарні речі, які нам не подобаються або не підходять за розміром, варто віддати іншим. Можливо, вони вже не модні, не актуальні для нас чи є щось новіше.

Гаджети також активно приймають на складах, де роздають допомогу біженцям. Зараз їх досить багато – на одному з них я працюю. Ви не повірите, наскільки там потрібні речі, які нам видаються зайвими. Наприклад, ми збираємо старі вікна та двері, які люди змінюють під час ремонту. Для тих, хто не має нічого, це просто скарб.

Можуть стати в нагоді навіть стіни шаф. Для когось вони стануть частиною нової шафи або з них можна буде зробити інші меблі самостійно.

Ми збираємо чисті іграшки, одяг, посуд та навіть картини. Наприклад, я малюю картини за номерами - навіть їх потребують люди: вони беруть їх у свої нові будинки.

Ми не уявляємо, як це, коли люди втратили все через війну. Для них важливо мати новий будинок. І навіть такі дрібниці, як вазочка, картина чи іграшка, теж мають значення.

Третє - обридлі стосунки, які ми підтримуємо з ввічливості, непотрібні нам традиції. Дуже часто, коли ми починаємо з речей, з непотрібного сміття, ми переходимо до морального мотлоху. І тут теж потрібне розхламлення. Ми часто хочемо залишити якісь зустрічі, які стали нам тягарем, довгі розмови з людьми, які нам не цікаві.

- Виходить, що звільнення від непотрібних речей і навіть стосунків необхідне для нашого психічного здоров'я?

- Так, це не тільки для того, щоб навести чистоту та порядок. Ми звільняємо свій простір, щоб він нам служив.

Ми платимо комунальні послуги за будинки, в яких живемо, багато хто також оплачує ще й оренду. Нерідко виходить так, що ту частину простору, яка мала б бути нашою, займають речі. Вони не ділять з нами орендну плату, а просто лежать, забираючи місце фізично.

Ми його звільняємо для себе і отримуємо більше простору та здоров'я за рахунок того, що накопичується менше пилу. Менше речей – менше стресу. Мені не потрібно ритися в шафі і витрачати пів години, щоб знайти свою кофтинку.

Розхламлення дає безліч переваг. Це не лише фізичне та практичне очищення, а й більш символічне.

- Існує таке твердження, що якщо ви не користувалися річчю рік, з нею треба попрощатися. Ви з цим погоджуєтесь?

– Не завжди. Українці в цьому переконалися: речі, які були не потрібні часом і 5 років, раптом знадобилися після війни. Якийсь старий дідусів кожух став у нагоді в притулку.

Питання: чи мені потрібна ця річ і чи приносить вона мені радість - зараз не працюють. Сьогодні треба порушувати питання інакше: коли і як я можу цим скористатися?

Речі у хорошому стані можна віднести волонтерам, які роздадуть їх тим, хто потребує. Фото: khm.gov.ua

"Щоб не купувати непотрібного - використовуйте правило 5 пальців"

- А в яких випадках позбавлятися речі не варто?

- Якщо у вас є хоча б три аргументи про те, в яких ситуаціях річ може стати у нагоді, і чіткі терміни, коли така ситуація може настати. І тут річ варто зберегти, відмітивши на ній маркером дату. Наприклад: до січня 2025 року. Якщо термін вийшов, а річ не знадобилася - її можна позбутися.

Тож ми можемо керувати процесом служіння речей. І це вже буде не просто розхламлення перед новим роком, а свідоме керування своїм будинком та майном.

- З розхламленням також пов'язують таку думку: ми викинули старе, щоби звільнити місце для нового. Але це виходить замкнене коло шопоголізму!

– У нас у всіх зараз складний час. Купівля речей - один із найпростіших способів трохи полегшити свій моральний стан. З'їсти тістечко або купити нове плаття - найпростіший спосіб знизити рівень стресу. І контролювати його буває складно, тому що це сильніше за нас - я настільки не виводжу ситуацію, що краще піду в магазин і візьму собі симпатичну тарілочку або шкарпетки.

Щоб якось контролювати цей процес, можна написати, що ви вже маєте. Перед тим, як ми зайшли до магазину та щось імпульсивно купили, треба згадати: чи маю щось подібне?

У такій ситуації навчаю дітей правилу п'яти пальців. Кажу: затискай пальці та порахуй 5 ситуацій, коли ти зможеш використати цю іграшку. Якщо всі пальці виявилися затиснуті, то це потрібна тобі річ. Якщо вийшло менше 5, то треба подумати. Наприклад, взяти каву, посидіти пів години наодинці із собою. Тоді, найімовірніше, і бажання купити річ зникне.

Такі методи вчать не купувати зайвого. Пауза, аналіз того, що я маю, та аналіз того, де і як я можу це використати.

А далі можна йти на розхламлення. Спробуйте вивезти хоча б мішок речей, прилаштувати їх, і зрозумієте, як складно їх позбуватися, скільки зусиль це вимагає. Після цього вже не захочеться купувати щось, що доведеться викидати потім.

"Починайте наводити чистоту з особистих речей"

– Ось викинули ми непотрібне. Але й потрібного багато, займає простір, створює хаос. Чи є правила, як навести лад у своїх речах?

- Їх чимало.

Перше правило – завжди починати з особистих речей, з найменшої зони. У всіх у нас є особиста сумка, місце, де ми спимо, поличка у ванній кімнаті, місце для косметики, найвужчий простір, особиста зона. Також є зона творчості, робоче місце має значення.

Спочатку ми розбираємо саме це місце, привчаємо себе до того, що в наших зонах, де ми бачимо себе найчастіше, - порядок. Це означає, що тут мінімум речей, тільки те, що мені потрібно, і все, як я люблю - естетично, чисто, красиво. Коли ми постійно бачимо порядок у цих точках, нам хочеться наводити його не лише у звичних місцях.

Тоді ми йдемо до гардеробу і починаємо з одягу. Це те, що найближче до нас та нашого тіла. Потім приступаємо до посуду, холодильника -  всього, що стосується приготування їжі. Холодильник пов'язаний із почуттям безпеки: у мене є холодильник, їжа – значить, я в безпеці. Тому йому приділяємо увагу.

Потім йдемо до "комфорту" - іграшок, подушок, потім - до решти.

Тобто починати слід з особистого, з нашого острівця, а потім поступово розширюємо нашу активність на інші речі та куточки нашої квартири. Так порядок почне поширюватися на весь будинок, і поступово формуватиметься досвід розхламлення. Ця найпростіша схема взагалі.

- На жаль, із розхламленням життя від людей складніше, ніж із прибиранням у будинку. Але про це також варто подумати.

- Як не всі речі ми можемо викинути, так і не від усіх людей можемо відмовитися. Але можна мінімізувати спілкування та точки дотику. Якщо ми наводимо лад заради порядку, нічого хорошого з цього не вийде: ми швидко втомлюємося. А якщо ми наводимо порядок заради власного комфорту, щоб нам було добре, це дає ефект і бажання продовжувати.

З людьми те саме. Я нікого не хочу образити, нікого не виганяю зі свого життя, але, перш за все, дбаю про себе. Хочу, щоб мені було комфортніше жити. Ходити вулицею, не зустрічаючи людини, яка мені неприємна, не бачити її подарунків. Так ми зменшуємо точки дотику з людьми, які приносять нам дискомофорт.

На жаль, не все неприємне можна викинути, але ситуацію завжди можна покращити. Особливо корисно це зробити перед Новим роком та Різдвом.

Чим менше непотрібних речей – тим більший простір для життя. Фото: pixabay.com

Конкретно

15 речей, які слід “вигнати” з дому до кінця року

Кухня:

  • тостер без дроту або інші гаджети, що не працюють, якщо їх не можна або ви не хочете ремонтувати;
  • банку, в якій збився в сумну купку стародавній чай;
  • посуд, сивий від старості та безнадійності, з тріщинами та сколами;
  • хоча б одну зі 157 чашок з колекції "про всяк випадок";
  • сумні останки серветок;
  • рецепти, за якими жодного разу нічого не готували.

Канцелярія та іграшки:

  • старі квитанції, яким не потрібний облік. Нагадуємо, квитанції варто зберігати три роки, а  не 10 років;
  • старі іграшки, якими вже ніхто не грає і вони не тішать, а лише збирають пилюку;
  • списані зошити та блокноти; з цієї ж серії.. тадаммм! Ваші університетські конспекти! Ото чесно, коли востаннє ви туди заглядали?

Взуттєва полиця:

  • старі капці, що втратили  вигляд;
  • креми для взуття, схожі на каміння;
  • щітки для догляду за взуттям, схожі на дохлих їжаків.

Підвіконня:

  • засохлі вазони, що не піддаються реанімації.

Шафа одягу:

  • втратили зовнішній вигляд і розтягнуті речі - не треба залишати для дачі, для дачі купіть недороге, але нове і акуратне;
  • майки, що втратили залишки кольору та совісті;
  • старі сумки, які вийшли з моди і сумно лежать без діла у шафі.
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Трамп підтримав Маска у суперечці щодо програми H-1B віз для технічних спеціалістів
InternetUA
2024-12-29T12:46:07Z
Лічені години після "інавгурації" Кавелашвілі: силовики розганяють протест у Тбілісі
24tv
2024-12-29T12:45:45Z
Біля парламенту Грузії почалися затримання протестувальників
Европейская правда
2024-12-29T12:42:37Z
Сотні людей втратили інвалідність після скандалу з МСЕК, – Ляшко
24tv
2024-12-29T12:27:14Z
Британія виділяє Україні £4,5 мільйона на покарання російських воєнних злочинців
УкраинФорм
2024-12-29T12:04:13Z
Пекучі амбіції Путіна поставили Росію на неминучий курс зіткнення з сусідами та Заходом, – BBC
24tv
2024-12-29T12:03:47Z
Сирійський урок: чому Росія не змогла стати гарантом безпеки
360ua.news
2024-12-29T12:03:26Z
Які «больові точки» використовувала російська пропаганда у 2024 році, щоби впливати на українців
Детектор М
2024-12-29T12:00:53Z
Росіяни просуваються у низці населених пунктів: оновлення DeepState
24tv
2024-12-29T12:00:44Z
Військові РФ атакували з дрона село на Херсонщині, поранена цивільна
УкраинФорм
2024-12-29T12:46:19Z
На Черкащині сталася смертельна пожежа: загинули троє дітей
24tv
2024-12-29T12:39:24Z
У Росії горіли залізничні релейні шафи та обладнання стільникового зв'язку - розвідка
УкраинФорм
2024-12-29T12:21:16Z
У Запоріжжі підліток підпалив авто ЗСУ: суд обрав йому покарання
Политека
2024-12-29T12:00:05Z
У Харкові внаслідок ДТП постраждали шість людей
Мій Харків
2024-12-29T11:57:31Z
В аеропорту Південної Кореї літак виїхав за межі злітно-посадкової смуги: загинули щонайменше 28 людей
ZN UA
2024-12-29T11:51:42Z
Поліція Дніпра затримала зловмисника, який пограбував 9-річну дитину
Украина Криминальная
2024-12-29T11:33:30Z
На Київщині у будинку живцем згоріли двоє чоловіків
TSN
2024-12-29T11:18:38Z
Спалах крила і серія вибухів: очевидці розповіли про останні хвилини літака у Південній Кореї
24tv
2024-12-29T11:12:16Z
Ой, як незручно: стилісти назвали українкам аксесуари, які давно не модні
Знай
2024-12-24T04:51:45Z
Пара приміряла свою весільну сукню через 25 років: вона сіла ідеально – от тільки не на дружину
24tv
2024-12-24T04:48:52Z
Після народження двійнят: Ліза Глінська заговорила про нову вагітність
GlavRed
2024-12-29T12:27:34Z
Рецензія на фільм «Їжак Сонік 3» / Sonic the Hedgehog 3
ITC
2024-12-29T12:21:49Z
Ребел Вілсон офіційно уклала шлюб із дружиною в Сіднеї і показала фото з їхнього другого весілля
TSN
2024-12-29T12:18:34Z
51-річна Руслана показала фото з чоловіком у Криму і публічно звернулася до нього
TSN
2024-12-29T12:18:32Z
Які чоловічі стрижки будуть актуальними у 2025 році
24tv
2024-12-29T12:09:49Z
Після звинувачень у зґвалтуванні: Бейонсе та Jay-Z на межі розлучення, — ЗМІ
Фокус
2024-12-29T12:00:57Z
alyona alyona розсекретила, як із бойфрендом по-особливому зустрічатиме Новий рік
TSN
2024-12-29T11:48:39Z
Замок справжньої королеви: чоловік створив для коханої дружини фантастичний будинок
24tv
2024-12-29T12:39:40Z
Одержувачі державних виплат потраплять під перевірку: хто може мати проблеми
Знай
2024-12-29T12:36:29Z
Умєров розповів, як вітчизняні дрони забезпечили потреби війська
InternetUA
2024-12-29T12:33:21Z
Начальник Академії Сагайдачного у Львові генерал Ткачук вирішив, що наказ про звільнення не привід залишати посаду
ZN UA
2024-12-29T12:27:49Z
Індивідуальний підхід у навчанні робить учнів успішнішими
Знай
2024-12-29T12:21:22Z
Чоловік випадково впустив iPhone у скриньку для пожертв: храм відмовився його повернути – фото
TSN
2024-12-29T12:18:47Z
На ТОТ Херсонщини школярів змушують писати листи російським військовим, — «Жовта стрічка»
Детектор М
2024-12-29T12:07:12Z
Агенція оборонних закупівель замість українських «Шарків» та «Фурій» закупила польські «крила» мільярд гривень
ГЛАВКОМ NET
2024-12-29T12:06:42Z
Чоловік, який виграв 7 мільйонів фунтів, знову економить на шкарпетках: куди поділись всі гроші
Фокус
2024-12-29T12:06:40Z
В Україні завтра без істотних опадів, вдень - до 5° тепла
УкраинФорм
2024-12-29T12:30:50Z
Молодик 31 грудня принесе сюрприз 3 знакам зодіаку: на кого чекає багатство
GlavRed
2024-12-29T12:27:57Z
У Часовому Ярі та Торецьку йдуть міські бої, ситуація динамічна, – ЗСУ
24tv
2024-12-29T12:18:39Z
Більша кількість загороджень біля Керченського мосту не функціональна - ВМС
УкраинФорм
2024-12-29T12:12:55Z
На Донеччині рятувальники потрапили під повторний обстріл
УкраинФорм
2024-12-29T12:12:18Z
Командира 211 бригади, який покривав знущання над військовими, затримали і доставили у Київ
24tv
2024-12-29T11:48:47Z
Чи могли передати США 500 ATACMS: ветеран АТО розібрав сумнівну публікацію NYT
24tv
2024-12-29T11:39:41Z
Активність російських ДРГ зменшилася, але загроза зберігається - прикордонники
УкраинФорм
2024-12-29T11:33:25Z
РФ стягує резерви та готує новий штурм: у ЗСУ назвали небезпечні напрямки
GlavRed
2024-12-29T11:27:43Z
Ідеальні оладки на кефірі: шеф-кухар дала простий рецепт із секретним інгредієнтом
Политека
2024-12-29T12:30:41Z
У Сеулі відкрили кафе де не припиняється дощ
360ua.news
2024-12-29T12:30:02Z
«Буковель» на свята: без ТЦК, з вільними номерами в готелях і «золотими» варениками
Комсомольская правда
2024-12-29T12:04:00Z
Гороскоп Таро для вашого знака Зодіаку з 30 грудня по 5 січня: перегляньте свої цінності
Политека
2024-12-29T11:33:52Z
Наліт "розтане" за лічені хвилини: названо копійчаний засіб для очищення келихів
GlavRed
2024-12-29T11:27:58Z
Від такої страви ахнуть усі: дивовижний рецепт бомбічного м'яса
GlavRed
2024-12-29T11:27:56Z
Без хімії та дорогих засобів: як позбутися неприємного запаху в холодильнику
GlavRed
2024-12-29T11:27:32Z
Як зробити цукрову пудру вдома: геніальний лайфхак
24tv
2024-12-29T11:18:07Z
Як довершити стрижку боб на Новий рік: дивовижні варіанти, які легко повторити
24tv
2024-12-29T11:03:56Z
Названо найважливіший ринок збуту малини та лохини у Європі
AgroPortal
2024-12-29T12:30:57Z
Встановлено "найвищу у світі" берегову вітряну турбіну: де її розмістили
Фокус
2024-12-29T12:00:40Z
Пенсіонерам потрібно оформити новий документ: як отримати та додати у Дію
Хвиля
2024-12-29T11:57:58Z
Входить у п'ятірку найбільших виграшів: у Каліфорнії зірвали джекпот на 1,2 мільярда доларів
24tv
2024-12-29T11:54:44Z
Ресурсні компанії відмічають, що аграрії змінюють підхід до закупівель
AgroPortal
2024-12-29T11:30:24Z
Українці можуть самостійно збільшити пенсію: у ПФУ розповіли, як це зробити
Политека
2024-12-29T11:01:30Z
Аргентинський песо став найсильнішою валютою світу у 2024 році
iPress
2024-12-29T10:54:49Z
Топ-10 роботодавців для IT-початківців в Україні у 2024 році: хто наймає джунів найактивніше
24tv
2024-12-29T10:39:08Z
Південна Корея створює суперника TSMC: що це означає для ринку чіпів
InternetUA
2024-12-29T10:34:13Z
У США виявили небезпечні мутації пташиного грипу
FaceNews
2024-12-29T12:21:31Z
Вічна проблема: як прибрати мішки під очима
24tv
2024-12-29T12:09:28Z
Як перетинати кордон з Польщею перед Новим роком – що можна везти
24tv
2024-12-29T12:03:42Z
Як віруси можуть сприяти розвитку стійкості до антибіотиків
360ua.news
2024-12-29T10:42:05Z
У січні на Сонці очікується пік активності - Україну накриють потужні магнітні бурі
Комсомольская правда
2024-12-29T09:07:59Z
Аналізи які не допоможуть у діагностиці
360ua.news
2024-12-29T09:03:21Z
Очільник МОЗ розповів, скільки висновків про інвалідність вже скасовано
ГЛАВКОМ NET
2024-12-29T08:51:16Z
Чому краще не пити каву і чай під час їжі
24tv
2024-12-29T07:51:29Z
Затяжна магнітна буря накриє на тижні з 30 грудня по 5 січня: названо небезпечні дні
Политека
2024-12-29T05:03:14Z
Ямаль встигне відновитися до матчів за Суперкубок
Football.ua
2024-12-29T12:36:43Z
Фіналіст Ліги Європи може повернутись в УПЛ: його особисто запросив головний тренер
24tv
2024-12-29T12:30:42Z
38 років тому Ігоря Бєланова визнанли найкращим футболістом Європи
УкраинФорм
2024-12-29T12:30:25Z
Челсі виставив вражаючий цінник на Чуквуемеку
Football.ua
2024-12-29T12:30:24Z
Фонсека: Я хочу перемогти і вивести Мілан на позицію в лізі, яка дійсно відображає наші якості
Football.ua
2024-12-29T12:27:05Z
Паредес отримає "велику пропозицію" із Саудівської Аравії в січні
Football.ua
2024-12-29T12:15:16Z
Як виглядала Ла Ліга у 90-х? Найкращі гравці епохи: Шукер, Рівалдо, Фігу, Рауль
Football.ua
2024-12-29T11:48:37Z
Болонья зацікавлена в нападнику Наполі
Football.ua
2024-12-29T11:48:15Z
Гасперіні: Ми очікували, що з Лаціо буде важко
Football.ua
2024-12-29T11:39:07Z
Старий італійський хетчбек 90-х продають за ціною нового Ferrari
Фокус
2024-12-29T12:45:21Z
Як уникнути шахрайства при покупці б/у авто
360ua.news
2024-12-29T11:12:45Z
На вітчизняному ринку комунальної техніки з’явилася цікава новинка
AutoCentre
2024-12-29T11:01:08Z
Раритети на узліссі: у США виявили кладовище ретроавто
Фокус
2024-12-29T10:42:18Z
Mercedes вивів на тести новий електрокар із запасом ходу 750 км
AutoCentre
2024-12-29T08:04:14Z
Для чого насправді потрібні ручки над дверима в салоні авто: відповідь здивує
GlavRed
2024-12-29T07:27:23Z
Найдорожчий в історії спорткар BMW відважилися продати: у 50-х таких зібрали лише кілька сотень
Знай
2024-12-29T06:51:17Z
Водії можуть зекономити до 2 л бензину: простий спосіб, як зменшити витрати палива
GlavRed
2024-12-28T20:27:17Z
Як ретроавтомобілі отримають в Україні друге життя
AutoCentre
2024-12-28T18:00:30Z
Steam оголосив найпопулярніші ігри 2024 року – у що грали найбільше
24tv
2024-12-29T12:24:35Z
Роботи Boston Dynamics не лише стабільно стоять на ногах, але й освоїли виконання сальто
InternetUA
2024-12-29T12:04:15Z
Оновлення для смартфонів Motorola викликало серйозні проблеми
InternetUA
2024-12-29T11:33:10Z
Apple готує прорив з iPhone SE 4: що варто знати про новинку
InternetUA
2024-12-29T11:01:35Z
Експерти розповіли, що робити, якщо телефон не вмикається
InternetUA
2024-12-29T09:33:01Z
На YouTube-каналі Громадського радіо стартував новий проєкт «Та за шо»
Детектор М
2024-12-29T09:03:43Z
Акумулятор з інвертором або зарядна станція: що краще вибрати для квартири
InternetUA
2024-12-29T09:03:38Z
7 причин, чому варто почекати на OnePlus Open 2
Portaltele
2024-12-29T08:34:29Z
Є майже у кожного: цей додаток постійно краде пам’ять на телефоні
InternetUA
2024-12-29T08:30:41Z