MY.UAНовини
Магія зимових свят: звідки прийшли до нас ялинка та Дід Мороз
Магія зимових свят: звідки прийшли до нас ялинка та Дід Мороз

Магія зимових свят: звідки прийшли до нас ялинка та Дід Мороз

Магія зимових свят: звідки прийшли до нас ялинка та Дід Мороз

Чи замислювалися ви коли-небудь, чому напередодні Різдва та Нового року ми прикрашаємо ялинку, чекаємо на подарунки від Миколая чи Санти, вішаємо на двері вінок із ялинових гілок? А хтось іще пам’ятає Діда Мороза з червоним мішком і Снігурку. Все це здається настільки звичним, що часом нам важко згадати, коли саме воно увійшло в наше життя. Але за кожним новорічним символом ховається своя магія та багатовікова історія, переплетена з міфами, релігією й навіть політикою. Приготуйтеся вирушити в подорож сторінками історії, щоб розгадати таємниці цих улюблених свят.

Можливо, ви звертали увагу на те, що традиції святкування передноворічних і різдвяних свят в Україні мають багато спільного з традиціями європейських народів. Це й не дивно, адже наші пращури належали до германо-балто-слов’янської групи індоєвропейських племен, народи якої потім розселилися-розпорошилися по світу. Й усі наші обряди пов’язані з ушануванням Сонця в різних його астрономічних фазах: зимове сонцестояння, весняне, літнє й осіннє. Зимові свята — це, наприклад, античні Сатурналії-Брумалії, скандинавський Йоль, слов’янська Коляда. Ось чому в сценаріях наших свят стільки спільного. Однак вони мають локальні особливості, які залишили слід у сучасних традиціях.

Біло-червоний одяг Санти та хвойний віночок на дверях

Усі ці святкові атрибути пов’язані зі стародавнім скандинавським святом Йоль. Одна з його традицій — чіпляти на вхідні двері колесо з ялинкових гілок як символ обертання Сонця. У день зимового сонцевороту (22 грудня) — народження нового Сонця — до оселі угро-фінів на оленях приїздив шаман для святкового камлання, тобто ритуального спілкування з духами під звуки бубна та співи. На честь свята він вбирався в червоно-білі кольори біостимулятора — мухомора, настій із якого на джерельній воді у відомих йому пропорціях розвозив «парафіянам» для дотримання ритуалу та забезпечення святкового настрою. Тоді суворими зимами всі жили в землянках, що обігрівалися «по-чорному», тож шаман, власне, потрапляв до осель через димар, який був суміщений із входом. Звісно, в мешканців були діти, які отримували від шамана нехитрі саморобні дарунки з деревини та шишок, бо ж він готувався до свята, а діти на нього чекали. Звали шамана Йоулупуккі.

Сьогодні символіка Йолю залишилася в обрядовості європейських народів у образі Санти на летючих оленях, який скидає подарунки через димар, не кажучи вже про загадковий Дух Різдва — так мало в цьому дійстві догматично християнського. У Швеції Санта Клауса називають Юленіссе, в Норвегії — Юлетомте, а в Данії — Юлеманден. Схоже його йменували слов’яни. Проте після християнізації, коли всіх язичницьких богів демонізували й принизили, він став Йолопом, несерйозним блазнем.

Християнські місіонери жалілися, що слов’яни міцно тримаються старої віри, й називали їх «поганими, що кланяються ідолам» у викривальних «Словах» ХІ століття. Проте священники розуміли, що краще хитрувати й пристосовувати, зокрема зводити церкви на усталених язичницьких місцях, колишніх капищах і священних горах, суміщати старі свята з новими.

Святковий карнавал і павучок із соломи

До речі, чи звертали ви увагу на те, що у щедрівках часто згадуються пташки?

Щедрик, щедрик, щедрівочка,

Прилетіла ластівочка,

Стала собі щебетати,

Господаря викликати…

І це не випадково — колись слов’яни святкували Новий рік не взимку, а на весняне рівнодення — кінець березня (Масницю, Колодій), що було пов’язано з початком річного аграрного циклу (польовими роботами). Тоді ж влаштовували карнавальні процесії з опудалами, пекли круглі млинці — маленькі символи Сонця й навіть влаштовували жертвоприношення, які згодом замінили на сміхові «побиття» учасників ходи в масках тварин. Але офірували не лише тварин. Пам’ятаємо давню слов’янську казку «Снігуронька», де йдеться про те, що всі молоді люди перестрибнули через святкову ватру, а одна дівчина — ні. Начебто вона була зліплена зі снігу, а прийшла весна… Чарівні слов’янські казки містять під дидактичним нашаруванням відгомін прадавніх язичницьких ритуалів. А Новий рік — це перезапуск соціальної системи в космічному вимірі. Громада має забезпечити собі врожай, уникнути голоду, захиститися від зовнішніх ворогів — тобто вижити й жити далі в добробуті та з потомством. Тому й спалювали жертви з обраних, адже мета виправдовувала засоби. Нині ми — християни, а жертвоприношення — дикі звичаї, залишені в глибині століть.

Сьогодні на зимові свята в оселях ставлять ялинку, а колись у хатах наших пращурів ушановували останній незжатий сніп, називали його Дідухом, адже в ньому як в останньому притулку містився Дух поля — Польовик. На зимовий сонцеворот пращури плели з його соломи Павука й вішали під стелю на честь Світотворення, імітуючи тим самим діяльність богів. В уявленнях кельтів (галів), які жили по сусідству зі слов’янами, світ також був зітканий богом Огмою. Балти теж сплітали гіммелі, що колихалися від руху повітря над обіднім столом на зимові свята.

Святий Миколай із подарунками та ялинка

Вже за християнства в грудні до українських дітей із подарунками приходив святий Миколай Зимовий, який колись був реальним єпископом Мир Лікійських (сучасне місто Демре в Туреччині). Проте тут його полюбили, «одомашнили» та вважали, що «Микола Чудотворець Богом буде, коли Бог помре». Ось такими несвідомими неофітами ми колись були.

Невдовзі до атрибутики зимового свята долучилась ялинка, хоча всі народи здавна вшановували Світове дерево як світову вісь, просто в різновидах: єгиптяни — пальму, кельти — дуб, скандинави — ясень, німці — ялинку, тюрки — березу, японці — сакуру. Українці здавна оспівували вишню. «Садок вишневий коло хати…» — це в нас як священний гай біля рідної оселі. Ялинку ставили в Європі на Різдво від доби Середньовіччя, називаючи її «Христовим деревом», а в Україні вона була відома спочатку як «Німецьке дерево», але традиція прижилася й адаптувалася під наші реалії. Адже українці здавна святкували Коляду (аналогічно античним Календам), коли «колядували» під час зимового карнавалу на спільну жертву для бога Сонця. Тим паче цар Петро І 30 грудня 1699 року (на той час 20 грудня 7208 року) постановив святкувати Новий рік 1 січня за прикладом усіх християнських народів.

Свято Нового року та Дід Мороз зі Снігуркою

Комуністичні ідеологи почали активно насаджувати нові ритуали, аби усунути з колективної пам’яті традиційні свята й обряди, адже всі культури народів СРСР мали переплавитися в революційному тиглі в єдину «соціалістичну культуру». Приміром, хрестини замістили «звіздинами», «суботники» та «недільники» проводили в усталені терміни відвідування синагог і церков, хресні ходи з корогвами обернули на демонстрації з портретами радянських вождів.

Проте українці таємно зберігали різдвяну обрядовість. Якщо різдвяні вертепи радянська влада розганяла, то ялинку або хоча б її прикрашені гілки встановлювали в оселях за заштореними вікнами. Тому партія вирішила вилучити новорічне свято з релігійного контексту, змістивши його на календарний Новий рік.

За два дні до нього, 28 грудня 1935 року, один із тогочасних керівників УРСР Павло Постишев надрукував невеличку замітку «Давайте влаштуємо до Нового року дітям хорошу ялинку!». Це схвально сприйняли батьки на радість дітям. Так до осель офіційно повернулася прикрашена ялинка, увінчана замість різдвяної п’ятиконечною зіркою, аналогічно до рубінових зірок на баштах Кремля. Набір новорічних персонажів явно пройшов суворий партійний відбір: з’явився Дід Мороз (в українських казках є Морозко — грізна персоніфікація зимового явища), до нього додалася Снігуронька як мікс казкової Снігової королеви (за функцією) та Білосніжки (за віком), проте в традиційному російському вбранні з кокошником. Адже слов’янська Снігуронька мала навесні померти. Засобом пересування було обрано кінну «русскую тройку». До почту Діда Мороза додався маленький хлопчик, який утілював Новий рік аналогічно до невизначеного Духу Різдва або різдвяних ельфів, помічників Санти. Проте радянський хлопчик носив червоне вбрання, мав червоний прапорець із номером прийдешнього року й був схожий на піонера. Його міфологія явно не була достеменно продумана, але він не виростав, залишаючись однолітком для дітей, які вірили в Діда Мороза.

На новорічних перформансах, так званих ялинках, які влаштовувалися в Палацах спорту або культури, радянські діти єдиний раз на рік їли грузинські мандаринки, загорнуті поштучно у фольгу, й досхочу ласували цукерками, що їх давали в профспілковому наборі «від Діда Мороза» після вистави. До свята хлопчиків одягали переважно в костюми зайчиків, а дівчаток наряджали сніжинками. Не варто було виділятися, бо інакші поодинокі персонажі (білочки, метелики, ведмедики, мушкетери) впадали в око й замикали увагу на себе. Діти раділи, бо починалися двотижневі шкільні канікули, на них чекали санки й ковзанки на засніжених вулицях. Про Бога, звісно, забули, як і було задумано. Так проминали зимові свята в країні, що проминула. Наразі народи, які були заручниками СРСР, відроджують свої традиції або розвивають і модернізують.

Отже, Новий рік і Різдво для нас — не просто час для святкування, а й подорож у минуле. Традиції, що здавна передавалися з покоління в покоління, й далі живуть серед нас, хоч і змінюються з часом. Та одна річ залишається незмінною: ми продовжуємо вірити в магію цих свят. І коли прикрашаємо ялинку чи чекаємо на подарунки від Миколая, відчуваємо, що ці звичаї, хоч і загублені в часі, знов оживають і дарують нам частку новорічної магії, яку ми так любимо.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
США планують продати Ізраїлю зброю на суму $8 млрд, – Axios
ГЛАВКОМ NET
2025-01-04T06:30:26Z
Путін перекручує заяви Зеленського і законодавство України: в ISW описали його мету
GlavRed
2025-01-04T06:27:07Z
Істерика Фіцо та агонія Придністров'я: яким буде кінець епохи транзиту російського газу в Європу
24tv
2025-01-04T06:06:40Z
Три сценарії війни у 2025 році
ГЛАВКОМ NET
2025-01-04T06:03:38Z
Польща спростила шлях до громадянства: що змінилось для українців у 2025 році
Хвиля
2025-01-04T06:00:38Z
Палата представників США обрала спікера, а Росію атакували дрони: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-01-04T05:57:53Z
Естонія виділяє €100 мільйонів на будівництво газової станції після пошкодження кабелю у Балтиці
УкраинФорм
2025-01-04T05:30:12Z
Президент Латвії: Можливість закриття Балтійського моря треба "тримати під рукою"
InternetUA
2025-01-04T05:03:51Z
Армія Росії розробляє нову систему для координації бойових дій "Глаз/Гроза", – ISW
24tv
2025-01-04T04:54:16Z
Мобілізація у 2025 році: хто може мати відстрочку та що для цього потрібно
24tv
2025-01-04T05:36:13Z
Всі обмежено придатні повинні з'явитися до ТЦК для направлення на ВЛК
ГЛАВКОМ NET
2025-01-04T05:18:34Z
Яке церковне свято у суботу, 4 січня: чому сьогодні не можна розповідати про свої плани
24tv
2025-01-04T05:06:27Z
Хто із зірок потайки вийшов заміж, а хто розлучився після 20 років спільного життя: топ гучних історій 2024 року
TSN
2025-01-04T05:06:01Z
У Південній Кореї народжуваність зросла вперше за дев'ять років
УкраинФорм
2025-01-04T05:00:23Z
На чергуванні у Чорному морі - один ворожий ракетоносій без «Калібрів»
УкраинФорм
2025-01-04T04:45:37Z
Українців залишать без виплат: кому скасують допомогу у 2025 році
Знай
2025-01-04T04:36:27Z
У січні українцям нарахують по 11 тисяч гривень: це доступно в кількох регіонах
Политека
2025-01-04T04:30:50Z
"Вітаю" чи "поздоровляю": яке з цих слів правильно використовувати
GlavRed
2025-01-04T04:27:45Z
Ой, як незручно: стилісти назвали українкам аксесуари, які давно не модні
Знай
2024-12-24T04:51:45Z
Пара приміряла свою весільну сукню через 25 років: вона сіла ідеально – от тільки не на дружину
24tv
2024-12-24T04:48:52Z
Горбунов виправдав Потапа за його втечу за кордон: "Війна закінчиться і..."
Политека
2025-01-04T06:01:06Z
Мотивують та дарують віру в краще: що подивитися на початку 2025 року
Фокус
2025-01-04T06:00:57Z
Чому зник з шоубізнесу переможець 1 сезону "Х-Фактора" Олексій Кузнєцов і де він зараз
24tv
2025-01-04T05:06:32Z
Бред Пітт і Анджеліна Джолі нарешті розлучилися: яке майно ділили зірки
Знай
2025-01-04T04:51:04Z
Ірина Білик подарувала друге життя хіту: легендарна пісня тепер звучить українською
Политека
2025-01-04T02:00:52Z
Не Олександр Терен: учасниця "Холостяка 13" шокувала зізнанням, як знайшла кохання на проєкті
24tv
2025-01-03T20:51:43Z
Терен та Інна залишилися разом після закінчення шоу "Холостяк"
Комсомольская правда
2025-01-03T20:16:05Z
Як суддю Оксану Трачову 12 років судили за хабар і все безрезультатно
Украина Криминальная
2025-01-04T06:33:18Z
У Дніпрі судитимуть шахраїв, які викрали понад ₴1,5 мільйона з рахунків загиблих військових
УкраинФорм
2025-01-04T06:27:36Z
Маск погрожує судом ЗМІ через висвітлення вибуху Cybertruck у Лас-Вегасі
InternetUA
2025-01-04T06:03:09Z
Військовий, що загинув від вибуху Tesla у Лас-Вегасі, залишив записку: влада оприлюднила зміст
24tv
2025-01-04T06:00:37Z
Злодюжка-невдаха поцупив Ferarri SF90, але залишив її поруч із будинком власника: копи довго не думали
Знай
2025-01-04T05:51:47Z
На Рівненщині до суду передали справу організованої групи, яка вивезла з країни 37 ухилянтів
УкраинФорм
2025-01-04T04:51:30Z
Уночі в Україні прогриміли вибухи: де було гучно
TSN
2025-01-04T04:21:39Z
У Чернігові пролунали вибухи, місто атакували "шахеди"
ZN UA
2025-01-04T02:22:44Z
Підривник у Лас-Вегасі назвав свій вчинок «дзвінком для пробудження» країни - слідчі
УкраинФорм
2025-01-04T01:42:20Z
Чому виникла така складна ситуація на Покровському напрямку: експерт про тактику ворога
TSN
2025-01-04T06:33:39Z
Війська РФ тричі обстріляли прикордоння Сумщини
УкраинФорм
2025-01-04T06:30:35Z
У Києві завершили розбір завалів будинку, пошкодженого під час російської атаки
УкраинФорм
2025-01-04T06:24:56Z
Кирило Буданов святкує день народження
ГЛАВКОМ NET
2025-01-04T06:24:30Z
Загарбники обстріляли Нікополь, пошкоджена пожежна частина
УкраинФорм
2025-01-04T06:21:45Z
Ворог за добу атакував 40 населених пунктів Херсонщини, восьмеро поранених
УкраинФорм
2025-01-04T06:09:57Z
Морози посиляться: чи буде -20 градусів найближчими днями
24tv
2025-01-04T06:06:37Z
Росіяни за добу завдали понад 340 ударів по Запорізькій області
УкраинФорм
2025-01-04T05:40:25Z
ЗСУ викосили ще 1510 росіян й знищили гелікоптер: втрати ворога на 4 січня
24tv
2025-01-04T05:36:16Z
Чим відрізняються дві дівчини: треба знайти 3 відмінні деталі за 24 секунди
GlavRed
2025-01-04T05:27:40Z
Гороскоп на завтра 5 січня: Водоліям - вражаючий день, Овнам - велике щастя
GlavRed
2025-01-04T04:27:05Z
Її готують на Водохреще: класичний рецепт "голодної куті"
24tv
2025-01-04T04:09:17Z
Суп від похмілля: зірки "Мастер Шеф" дали простий і ефективний рецепт
Политека
2025-01-04T04:00:36Z
Близнюки почнуть дивитись на життя під іншим кутом: гороскоп на 4 січня
24tv
2025-01-04T03:03:32Z
Гороскоп на суботу, 4 січня: як побудувати ідеальний план для тіла, душі та гаманця
Знай
2025-01-04T02:30:47Z
Популярна туристична столиця ввела жорстке обмеження на оренду житла
ГЛАВКОМ NET
2025-01-04T01:03:16Z
4 знаки зодіаку, для яких 2025 рік буде найкращим у житті
GlavRed
2025-01-04T00:27:07Z
Ніжний паштет із курячої печінки: простий рецепт від зірки "Мастер Шеф"
Политека
2025-01-03T23:30:35Z
Новий тренер Мілана заблокує можливий трансфер Томорі
Football.ua
2025-01-04T06:18:53Z
Тоттенгем — Ньюкасл. Напередодні
Football.ua
2025-01-04T06:06:12Z
Фіорентина — Наполі. Напередодні
Football.ua
2025-01-04T06:03:07Z
«Це нонсенс». Промоутер Ф’юрі розкритикував результат реваншу з Усиком
ГЛАВКОМ NET
2025-01-04T02:03:56Z
Реал із вилученням Вінісіуса вирвав перемогу над Валенсією
Football.ua
2025-01-03T22:54:51Z
Валенсія — Реал Мадрид 1:2 Відео голів та огляд матчу Ла Ліги
Football.ua
2025-01-03T22:48:47Z
Стало відомо, скільки Боруссія Дортмунд хоче заробити на продажі Малена
Football.ua
2025-01-03T22:33:19Z
Ювентус — Мілан 1:2 Відео голів та огляд матчу Суперкубка Італії
Football.ua
2025-01-03T21:54:47Z
На війні загинув технік з освітлення знімальних майданчиків Інокентій Запоточний
24tv
2025-01-03T21:54:32Z
Фінансування на 2026 рік почне впливати на курс валют вже у 2025 році: чого очікувати від долара
Политека
2025-01-04T06:27:06Z
Відмова від російського газу – це завершення постколоніального періоду для України та Молдови: думка експерта
Политека
2025-01-04T06:18:41Z
В аеропорту Пулково у Петербурзі вдруге за добу ввели обмеження на польоти
24tv
2025-01-04T06:15:01Z
Вартість соняшнику в Україні почала знижуватись після незначного укріплення
AgroNews
2025-01-04T06:09:28Z
Масштабний протест у Варшаві: фермери критикують політику ЄС та імпорт української продукції
Agravery
2025-01-04T06:06:34Z
Скільки буде коштувати приватизація поля: процедура оформлення власності
24tv
2025-01-04T06:06:16Z
Стало відомо, як змінилися ціни на пшеницу та соняшник
AgroNews
2025-01-04T06:06:11Z
Пенсійні виплати: кому їх підвищать у 2025 році
ZN UA
2025-01-04T06:03:59Z
Названо розмір мінімального податкового зобов'язання на землю на 2025 рік
AgroPortal
2025-01-04T06:00:21Z
Програма медичних гарантій: що зміниться у 2025 році
ZN UA
2025-01-04T02:03:45Z
Одна сигарета скорочує тривалість життя на 20 хвилин – дослідження
ZN UA
2025-01-04T01:34:10Z
Ідеально після святкових страв: бульйон, який відновить сили – готуємо з кролика
24tv
2025-01-03T20:33:51Z
Обіймаєтеся і тому не одужуєте: помилки українців під час лікування ГРВІ
Знай
2025-01-03T19:51:31Z
Кава з кардамоном: чи справді цей напій корисний – відповідь медикині
24tv
2025-01-03T18:39:13Z
Чи зможуть працювати лікарі МСЕК в нових експертних комісіях
24tv
2025-01-03T18:03:10Z
Мобілізація осіб з інвалідністю: що зміниться після ліквідації МСЕК
24tv
2025-01-03T16:27:36Z
МОЗ пропонує внести зміни до Національного календаря щеплень
УкраинФорм
2025-01-03T15:42:54Z
В ОАЕ усіх пар перед одруженням зобов'язали проходити генетичні тести
24tv
2025-01-03T15:27:40Z
Штраф та відмова у виплатах: що загрожує водіям за літню гуму взимку
Хвиля
2025-01-04T04:48:56Z
Досвідчені водії закликають натерти лобове скло цибулею: для чого це потрібно
GlavRed
2025-01-04T01:27:32Z
В Україні зростає попит на розвізні автомобілі IVECO Daily
AutoCentre
2025-01-03T18:21:40Z
У Китаї представили перший повітряний електромобіль
InternetUA
2025-01-03T17:30:58Z
Застряглий у піску суперкар Ferrari витягувала пара волів
Фокус
2025-01-03T17:30:01Z
Недорогий електромобіль Chevrolet стане "зеленою" альтернативою Suzuki Jimny
Фокус
2025-01-03T16:27:25Z
Один з легендарних 1966 року Ford GT40 MkII продадуть з молотка
AutoCentre
2025-01-03T16:07:21Z
Барселона штрафуватиме на 500 євро за їзду електросамокатом по тротуарах
Европейская правда
2025-01-03T15:34:11Z
Виробництво бронеавтомобілів «Новатор» збільшилося втричі
AutoCentre
2025-01-03T15:09:30Z
Вчені знайшли квантовий сюрприз у звичайному світлі
Portaltele
2025-01-04T06:18:20Z
Як зміниться штучний інтелект у 2025 році: 4 головні тренди
InternetUA
2025-01-04T06:01:51Z
Дослідники попереджають про "гіперперсоналізовані" хакерські атаки на основі ШІ
InternetUA
2025-01-04T05:03:32Z
Куди несе Ілона Маска?
ГЛАВКОМ NET
2025-01-04T04:39:29Z
Рятівний лайфхак для батьків школярів: чим вивести пасту від ручки з одягу
GlavRed
2025-01-04T04:27:27Z
Вчений має відповідь, яка істота може стати домінуючою після людства
Portaltele
2025-01-04T04:18:44Z
Вчені створили нанокристали для обчислень зі швидкістю світла
Portaltele
2025-01-04T04:18:25Z
NVIDIA розіграє легендарну ретро-відеокарту з автографом засновника компанії
InternetUA
2025-01-04T04:04:18Z
«Працює як величезний котел»: в Антарктиді знайдено невичерпне джерело енергії
ГЛАВКОМ NET
2025-01-04T01:39:20Z