MY.UAНовини
Опозиція чи агенти Кремля? Хто такі «хороші русскіє» та чого від них чекати українцям
Опозиція чи агенти Кремля? Хто такі «хороші русскіє» та чого від них чекати українцям

Опозиція чи агенти Кремля? Хто такі «хороші русскіє» та чого від них чекати українцям

Як російські «ліберали» знаходять підтримку за кордоном, залишаючись імперіалістами, — обговорення.

Чи існує взагалі в Росії ліберально-демократична опозиція? Чи можна вважати російські медіа в екзилі справді незалежними? Чи варто українцям довіряти росіянам, які начебто виступають проти Путіна? Ці й інші питання обговорили учасники круглого столу «“Хорошие русские” — хто вони? (феномен «хороших русских» у гібридній війні Московії проти України й Заходу)», організованому Генеральною дирекцією з обслуговування іноземних представництв (ГДІП).

Модерував подію ексміністр закордонних справ України (2007—2009 роки), керівник Центру дослідження Росії Володимир Огризко. Участь в обговоренні взяли народний депутат України Олег Дунда, журналіст Роман Цимбалюк, публіцист і ведучий Віталій Портников, заступник гендиректора телеканалу «ATR» Айдер Муждабаєв, директорка Інституту демократії імені Пилипа Орлика Світлана Єременко, а також аналітикиня Інституту демократії імені Пилипа Орлика, співавторка книги «Деконструктори правди» Наталія Стеблина.

На початку дискусії Володимир Огризко розповів, що він як очільник Центру дослідження Росії намагався зрозуміти, як і коли виникла формула «хорошиє русскіє». Вдаючись до пошуку у відкритих джерелах, зокрема і за допомогою штучного інтелекту, він знайшов чимало версій. Згідно з деякими, вперше це формулювання використав Володимир Маяковський, інші стверджують, що це поняття створив американський письменник 1950-х років або ж воно з’явилося вже під час повномасштабної війни в Україні. Немає точного визначення, хто такі «хорошиє русскіє». Найкоротший опис — це поняття, тотожне до поняття «російські ліберали», а також це росіяни, які проти війни в Україні та політики Путіна.

Огризко сформулював власні вісім питань, які, на його думку, можуть допомогти визначити, хто дійсно є російським лібералом, а хто прикривається цим визначенням:

  1. Чи вважаєте ви дії Росії в Україні у 2014-му і 2022-му роках актами воєнної агресії, що трактується міжнародним правом як міжнародний злочин?
  2. Чи має постпутінська ліберальна Росія негайно повернути Україні всі тимчасово окуповані території?
  3. Чи має постпутінська ліберальна Росія виплатити Україні компенсації за завдану шкоду?
  4. Чи правильною є теза про те, що це не війна Путіна, а війна російського народу, метою якої є знищення українців як етносу?
  5. Чи треба сьогодні російському лібералу допомагати Збройним силам України?
  6. Чи повинна постпутінська ліберальна Росія видати міжнародному суду російських воєнних злочинців?
  7. Чи повинна постпутінська ліберальна Росія визнати право народів, які живуть на її території, на самовизначення?
  8. Чи повинна постпутінська ліберальна Росія і надалі володіти ядерною зброєю?

«Звісно, у кожної нації, яка відчула на собі “російський лібералізм”, виникне набагато більше питань. Але від їхніх відповідей залежить, яку “прекрасну Росію майбутнього” вони збираються будувати — таку саму, яка є сьогодні, тільки з собою на чолі? Чи може, Росію, яка через кілька поколінь зможе, спокутувавши свої гріхи перед багатьма народами світу, поступово наблизитися до того, що називається справжнім лібералізмом та демократією? Зараз “хороші русскіє” дуже активно працюють на Заході, просувають свої псевдоліберальні наративи. І на превеликий жаль, Захід ці наративи сприймає за чисту монету та підтримує цих людей фінансово та політично.

За моїми даними, деякі представники Держдепартаменту неофіційно розповідали нашим колегам, що ці “хороші русскіє” за останній час презентували кілька десятків пропозицій того, як треба завершувати війну. Звичайно, з російських позицій. Така собі цікава ліберальна опозиція, яка працює суто на імперські інтереси їхньої так званої батьківщини. Тому ми не маємо права допустити, щоб Захід знову наступив на ті самі граблі, які він уже облюбував на початку 90-х років. Бо в підсумку ми отримаємо ту ж саму агресивну Росію, тільки з іншими іменами», — сказав Володимир Огризко.

Опозиція чи агенти Кремля? Хто такі «хороші русскіє» та чого від них чекати українцям - Фото 1

  Роман Цимбалюк, Айдер Муждабаєв, Володимир Огризко, Олег Дунда, Світлана Єременко

Журналіст Роман Цимбалюк, який пропрацював кореспондентом у Москві 13 років, розповів, що з 2014 року російські ліберали створювали імітацію виборів: «На моє переконання, опозиція — це ті люди, які хоча б у теорії можуть прийти до влади в цій державі. Позиція “хороших русскіх” не сильно відрізняється від позиції Кремля, що вкотре доводить, що ці люди працюють у ворожій команді. В Росії їхній вплив дорівнює нулю. І коли вони водили “хороводи” московськими бульварами (протести проти фальсифікації виборів в Росії — “ДМ”), він теж дорівнював нулю. І, мабуть, ще одна з їхніх задач, крім легалізації російської влади, — це продемонструвати, що не все так однозначно. За великим рахунком, це група людей, яка займається імітацією [політичної діяльності], бо якщо вводити хороводи навколо посольства Росії в Берліні, то в Москві від цього нічого не зміниться».

Володимир Огризко запитав Віталія Портникова, який працював у російських медіа багато років, у чому причина російської сучасної імперськості, яка змушує навіть (псевдо)лібералів говорити, що Росія повинна бути імперією від Балтійського моря до Тихого океану.

  Віталій Портников

За словами Портникова, це пов’язано з самою моделлю державності, а також із просочуванням спецслужб у всі сфери життя суспільства: «Ми маємо зрозуміти не те, як це виглядало з часів Карамзіна чи імперії Романових, а чому це виглядає так зараз? Як сучасна Росія перетворилася на державу з імперським фантомним мисленням?

Я бачив, як створювалися перші незалежні медіа в Радянському Союзі, коли тут в Україні був повний “бетон” і Москва була єдиною нашою надією на порятунок. Перші українські товариства створювалися не в Києві, а в Москві. Перші незалежні видання, радіостанції, протести проти комунізму були в Москві. Російський народ був авангардом демократичного руху в час, коли тут фактично нічого не було, за винятком трьох галицьких областей.

Але є інше дуже важливе питання, на яке ми тоді не дуже звертали уваги. А як це взагалі відбувалося? Як виглядали демократичні медіа? Хто їх створював і чому?».

Журналіст згадує, що засновницею незалежних газет у Москві була Московська рада, в якій начебто перемогли демократи. «Головою та заступником голови у Московській раді були Гавриїл Попов і Сергій Станкевич, які потім виявилися людьми абсолютно інших політичних поглядів. “Ехо Москви” теж вони створювали, — згадував Портников. — А як створювалася незалежна інформаційна агенція “Інтерфакс”? В іномовленні радянського радіо. А коли з іномовлення вигнали цю незалежну агенцію, вона отримала два офіси: один — у ЦК КПРС, який був представлений Аркадієм Вольським, що потім був спонсором перемоги Леоніда Кучми в 94-му році, а інший — у Білому домі у Бориса Єльцина. Але ми завжди вважали, що це незалежна агенція, і появу її української філії вважали величезним досягненням, хоча це було не наше досягнення».

За його словами, в Україні був нижчий рівень інфільтрації спецслужб у суспільство, бо, на відміну від Москви, тут КДБ був провінційним і псевдодержавним: «Більшість людей, яких ми можемо вважати російськими лібералами, просто завжди співпрацювали з різними відділеннями однієї й тієї ж організації. У Києві був центр, яким керував політолог Бондаренко — і всі наші експерти ходили туди й брали участь у дискусіях. А він був звичайний офіцер російського ФСБ, надісланий сюди для роботи. Тобто туди, куди вони могли прийти, вони прийшли, але в Росії вони просто були з найпершого дня. З одного боку спецслужби контролювали консерваторів, а з іншого — контролювали так званих лібералів. Ті, хто дійсно мав демократичні погляди в Росії, дуже часто просто платив за це своїм життям».

Віталій Портников пояснював, що імперське мислення росіян — це компенсація за відсутність прав і власних можливостей, яка підігрівається тим, що з суспільством із різних боків працює одна організація. Раніше це була Комуністична партія, а тепер це Федеральна служба безпеки. Якщо людина піде в консерватори та патріоти, їй скажуть: «Нам потрібна велика імперія, русскій марш». Якщо вона піде в ліберали, там її чекає Анатолій Чубайс з ідеєю ліберальної імперії».

«У російських політичних колах вважається абсолютно божевільним говорити про права народів Росії, — казав Портников. — Мої московські колеги ставилися до цього з відвертим презирством, мовляв, як можна писати про політику в Татарстані, в Башкортостані чи в Карелії. Проблема не в тому, що ми вважаємо їх частиною російського дискурсу, а в тому, що самі росіяни, від ліберальних до неліберальних, із ними не хочуть розмовляти. Я людина з іншої країни, яка абсолютно не має до цього ніякого відношення, нагадую про проблеми, якими мали б займатися ось ці російські ліберали: русифікацією, знищенням національної гідності, мобілізацією корінних народів Росії, фактичним очищенням території. Щоб це змінити, нам потрібна денацифікація Росії, очищення її від впливу працівників спеціальних служб, Федеральної служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки Російської Федерації, які працюють і на Луб’янці, й у Кремлі, й на телебаченні, й у медіа від Москви до Нью-Йорка».

Володимир Огризко додав, що з думкою Віталія Портникова перегукується фраза Айдера Муждабаєва: «Російські ліберали — це відділ ФСБ у відрядженні». Проте додав, що не всі «хороші росіяни» співпрацюють зі спецслужбами, зокрема Гаррі Каспаров, Андрій Піонтковський, Ігор Ейдман або ж Катерина Марголіс. На його думку, ці люди виїхали з Росії та не бояться говорити за кордоном правильні речі. Водночас російські опозиціонери постійно сваряться один з одним і насправді представляють тільки самих себе, а не російський народ.

 Айдер Муждабаєв

Айдер Муждабаєв сказав, що Огризко перерахував ледь не всіх справжніх російських лібералів: «Можна додати ще пару інтелектуалів з оточення Гаррі Каспарова — і поставити крапку. Я думаю, в історії, починаючи з Івана ІІІ, російська опозиція ще не була так схожа на нуль».

Він говорив, що українці на найвищому рівні мають пояснювати міжнародним партнерам, що не так із «хорошими русскіми».

«На Заході дуже бракує державної української думки. Багато проукраїнських людей стикаються з тим, що їхня влада каже: “Ну, вони ж ліберали, ось у Вільнюсі є Навальна, в Берліні є хтось інший, в Амстердамі є цілий канал “Дождь”, який заснував Медведєв, до речі. Але ми цього не знаємо. Навальний був ксенофобом, фактично рашистом, але ми не хочемо цього пам’ятати. І цей цирк гастролює дуже успішно — і в комерційному сенсі, і в політичному. Щоб змінити це, потрібні заяви українських політиків, МЗС, а всі мовчать і немає системної роботи. В кожній країні, де вони з’являються, на мою думку, має бути посол або якийсь лідер української спільноти, який міг би як абетку це зачитувати місцевій владі та місцевим медіа», — вважає Айдер Муждабаєв.

Беззубою, інфантильною та проімперською назвала російську опозицію директорка Інституту демократії імені Пилипа Орлика Світлана Єременко: «Я вважаю, що справжньої ліберально-демократичної опозиції в Росії немає, тому що немає протестів, немає якихось конкретних дій, рішучих акцій ні в Росії, ні за кордоном. А ті росіяни, які подають себе опозицією, — це просто російські емігранти, які перебувають за кордоном, потребують уваги та грошей від Заходу».

  Світлана Єременко

Науковиця згадала акцію Юлії Навальної «Полудень проти Путіна», коли росіян загітували о 12:00 просто вийти на вулицю. В результаті, вони створили видимість високої явки на дільницях, чим легітимізували вибори.

«Або марш у Берліні. На мою думку, це спосіб не підтримати Україну, не заявити рішучий протест, а просто ще одна спроба виставити себе жертвами й залучити побільше коштів. Вони переконують Захід у тому, що винен тільки Путін, а не російський народ. Залякують тим, що розпад Росії принесе з собою етнічні чистки, громадянську чи ядерну війну», — казала Світлана Єременко.

Однією з прикладів «опозиціонерок в екзилі» вона назвала Катерину Шульман. Хоч вона інтелігентна, розумна політблогерка, яка називає себе іноагенткою і жертвою режиму, за словами Єременко, вона абсолютно не засуджує окупантів, не проявляє емпатії до українців і не бачить загарбницької політики Росії протягом століть.

«Маючи доступ до міжнародної аудиторії, вона катається по всьому світу, але не закликає до рішучих дій, щоб зупинити Путіна та війну в Україні, а розповідає, що путінський режим не найгірший у світі. Крим для неї, як і для всіх росіян, “подарунок і свято”. Відкидає заяви про колективну відповідальність росіян, називаючи це фашизоїдною концепцією.

Але це тільки один приклад. Я вже не кажу про те, що говорить Кац у своїх відео. В одному з інтерв’ю його запитали, чи підтримує він Україну. “В якому сенсі?”, — запитав Кац. Тоді ведучий перепитав, чи потрібно Україні надавати зброю, на що той відповів: “У мене немає думки щодо цього”», — розповіла Світлана Єременко.

Протягом двох років Інститут демократії імені Пилипа Орлика досліджував російські ліберальні медіа, які називають себе незалежними: «Дождь», «Медуза», «Медіазона» та «Живой гвоздь». Зібрані матеріали дослідниці Наталія Стеблина й Ірина Авраменко видали у книзі «Деконструктори правди. Як російські опозиційні медіа висвітлюють Велику війну Росії проти України».

Аналітикиня Наталія Стеблина розповіла, що вивчаючи російські медіа, вони дійшли висновку, що для них не існує такого поняття як “факт”: «Російські опозиційні медіа та лідери думок виконують одну з головних задач кремлівської пропаганди. Вони занурюють свою аудиторію в таку інформаційну трясовину, де немає можливості спертися на щось конкретне, на якийсь факт або на якусь правду».

 Наталя Стеблина

В етері «Дождя», розповідаючи про «загострення ситуації на Донбасі», ведучий просто зачитував повідомлення з різних джерел: телеграм-канали, офіційні російські ресурси, абсолютно все, не фільтруючи. А потім він додав: «Усе це верифікувати дуже складно. Ми говоримо про обстріли, але це не означає, що ці обстріли були. Повідомлення, що надходять, треба перевіряти». Наталя Стеблина каже, що зазвичай журналісти не повинні видавати в етер те, в чому вони не впевнені. Хіба що під час гарячої події може бути попередня інформація, яка надалі все одно перевіряється.

Але таким чином вони висвітлюють не лише події в Україні, а й у Курській області. Інформацію про події вони базували на повідомленнях росіян у соцмережах. Тобто транслювали повідомлення місцевого чиновника і показували, що люди пишуть у коментарях.

«Це дуже дивно. Просто уявіть собі, якби місцеві київські медіа робили новини з коментарів, які пишуть кияни під дописами Кличка. Але для них це нормально. І це теж версії, з яких можна сформувати ту картину, яку ти сам хочеш», — пояснювала Стеблина.

Вона казала, що згідно з наративом, який поширюють російські ліберальні медіа, українці, які виступають за знесення пам’ятників Пушкіну або поділяють тезу про колективну відповідальність росіян за велику війну, — є українськими нацистами.

У новинах «Живого гвоздя» окуповані території України називають «нові регіони» або «приєднані території». «Медуза» пише про Крим як про «території, які США не визнають російськими». Експертка Олена Попова в етері «Живого гвоздя» сказала, що Донбас — це «нематерикові території». Вочевидь, малося на увазі, що є «материкові» території, тобто Росія.

Наталя Стеблина каже, що основна емоція, яку намагаються викликати російські медіа до російських окупантів, — це жалість. Коли стався підрив Каховської ГЕС, найбільш популярний термін щодо причин події в російських медіа було «руйнування», бо російські ліберали вважали, що гребля зруйнувалася сама — і ніхто не винен.

Повне дослідження Інституту демократії імені Пилипа Орлика можна прочитати за посиланням.

  Володимир Огризко

Володимир Огризко сказав, що ця книга може бути корисним інструментом, із яким українські політики та дипломати можуть виходити в медіа, політичні кола та громадські організації за кордоном. Він запитав народного депутата Олега Дунду, як Україна має працювати з західною елітою.

«Рівень експертності й розуміння нашого регіону й у Вашингтоні, й у Європі на рівні нуля. Вони не розуміють Російську імперію і не розуміють Україну. Саме тому вони кричали, що Київ впаде за три дні або за тиждень. Але це зокрема й наша провина, бо ми не вибудовували цю комунікацію і не наповнювали їх як порожній посуд потрібною інформацією», — сказав Дунда.

Щодо російської опозиції він говорив, що «хороших русскіх» для українців немає, а є «корисні русскіє». Наприклад, коли нині загиблий власник військового угруповання «Вагнер» Євген Пригожин почав похід на Москву, він не став проукраїнським, але робив речі, корисні для України.

 Олег Дунда 

Також Дунда розповів, що з 2022 року працює з Фондом захисту прав людини Гаррі Каспарова — і якщо тоді вони лише визнавали Крим українським, то зараз спокійно дискутують стосовно майбутнього розвалу Росії. Або ж коли відбулася перша пресконференція Іллі Яшина, Володимира Кара-Мурзи й Андрія Пивоварова після звільнення, вони говорили про зняття санкцій із Росії та переговори. Але завдяки активності української спільноти в соцмережах вони за добу були вимушені вибачатися й казати, що їх неправильно зрозуміли.

«Нам потрібно по кожній країні мати соціологічне дослідження, щоб розуміти, на які кнопочки тиснути. Ми маємо інтегрувати туди наших експертів, які були б присутні на всіх заходах і могли пояснити ситуацію. Жоден захід, який стосується Росії, без України не має права проводитися.

Російська імперія завжди програвала, коли починалася хаотизація процесів усередині. І чим скоріше ми це реалізуємо, тим менше наших хлопців загине на фронті», — сказав Олег Дунда.

Фото: ГДІП та Інститут демократії імені Пилипа Орлика

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Джерело матеріала
Згадувані персони
Через "Дію" ветерани можуть отримати 1 500 гривень на заняття спортом
Antikor
До проєкту "Контракт 18 – 24" внесли зміни: про що йдеться
24tv
У США сформували перший підрозділ операторів FPV-дронів
Antikor
У Каліфорнії ініціювали законопроєкт, що регулюватиме взаємодію ШІ-компаньйонів з підлітками
Детектор М
Безкоштовне житло для ВПО в Одесі: як знайти тимчасовий будинок
Политека
Україна отримає від Латвії ще 1500 дронів
Европейская правда
Журналіст з Ірану не вступав до Інтернаціонального легіону: заява військових
24tv
Армія РФ накопичує сили на півдні: у ЗСУ назвали цілі окупантів
GlavRed
Вадим Крищенко – 90. Неосяжний берег любові до української пісні
ГЛАВКОМ NET
У Білому домі підтвердили візит Трампа в Саудівську Аравію: це відбудеться у травні
24tv
Зеленський анонсував переговори про іноземний військовий контингент
ГЛАВКОМ NET
Ле Пен отримала шанс балотуватись у президенти Франції попри вирок
Европейская правда
Зеленський та Путін розчаровують Трампа: в Білому домі розповіли про подальші плани США
Telegraf
Росія передала США перелік «порушень» часткового перемирʼя з боку України
ГЛАВКОМ NET
Німеччина планує змінити політику щодо українських біженців
iPress
Голова МЗС Німеччини закликала "не піддаватися на хитрощі путіна" щодо перемир'я
iPress
Фінляндія вийде з міжнародної конвенції про заборону протипіхотних мін
iPress
Україна може стати членом ЄС до 2030 року – глава МЗС Литви
iPress
Розвиток без Коломойського: найбільша нафтова компанія повідомила про мільярдні прибутки
24tv
Фон дер Ляйєн збирається досягнути зменшення мит під час переговорів зі США
iPress
Єврокомісія перерахувала Україні €3,5 мільярда у межах Ukraine Facility
УкраинФорм
Пенсіонери отримають надбавку у 2025 році: кому та на скільки підвищать виплати
GlavRed
Швейцарія заморозила 8,38 мільярди доларів російських активів
Antikor
Скільки поколінь гривні існує в Україні: історія національної валюти
Факти ICTV
SpaceX хоче уникнути мит на китайське обладнання для Starlink
360ua.news
В рейтингу найбагатших мільярдерів світу змінився лідер
24tv
Нацбанк скасовує обмеження на грошові перекази
ГЛАВКОМ NET
Загарбники анонсували будівництво житла в окупованому Сєвєродонецьку
Antikor
У Криму розвідка уразила російські катери
ГЛАВКОМ NET
Прогноз погоди у Запоріжжі на 2 квітня: синоптики попередили про негоду
Политека
Російський полонений визнав свої злочини: після обміну хоче знову воювати проти України
Antikor
Таємнича операція в РФ та плани ворога: полковник ЗСУ розповів про успіхи на війні
TSN
Забудовнику ЖК Еврика в Києві загрожує банкрутство
Antikor
Після перерви в один день: попередньо, окупанти запустили "Шахеди"
24tv
Ситуація на фронті: Ворог не припиняє спроб просуватися углиб території України
Antikor
0 градусів, зливи та штормовий вітер: коли в Україні посилиться похолодання
GlavRed
Вишукані парфуми, які пахнуть ваніллю: цей аромат неможливо забути
24tv
Гороскоп на квітень для всіх знаків зодіаку: у житті починається нова ера
GlavRed
Як легко відрізнити вино від порошкової підробки: простий спосіб, який радять сомельє
24tv
Для кого зі знаків зодіаку квітень стане успішним місяцем
24tv
Чому не можна залишати ніж вночі на столі: це треба знати
24tv
Вікна більше не плакатимуть: як проста звичка врятує від конденсату
Знай
5 речей, які ніколи не можна робити на порозі: дізнайтеся їх, щоб не потрапити в пастку
24tv
Потрібен всього один предмет і це не вантуз: чим очистити злив всього за хвилину
GlavRed
Коли садити картоплю у квітні за місячним календарем: точні дати на 2025 рік
24tv
"Я боюся": Кошовий розповів, як скинув вісім кілограмів
GlavRed
"Відлуння складних часів": Наталія Могилевська показала обличчя без макіяжу
GlavRed
Як виглядати молодше в 50+ років: стиліст розповів, як не перетворитись на "бабусю"
GlavRed
Роман Сасанчин зворушив кадрами, як зустрів 23-річчя з донькою після довгої розлуки
TSN
Як зірка серіалу "Секс і місто" використала трендовий колір 2025 року на своїй кухні
24tv
Треба вчити мову, – Сопонару здивувала, я її чоловік-іноземець вивчив українську за два місяці
24tv
Сергій Притула вперше за довгий час показав підрослих доньок
Gazeta UA
Warner Bros. зніме серіал про справу Лайвлі проти Бальдоні
1News
Тягала за волосся та штовхала: на концерті Волканова побилися фанатки
Факти ICTV
"Золотий хлопець": захисник Роми поділився думкою про Довбика
24tv
Експерт відмовляє Усика від бою в октагоні, назвавши орієнтовний гонорар українця
24tv
Лунін зіграє з перших хвилин кубкового матчу-відповіді проти Реала Сосьєдад
Football.ua
Гласнер – серед головних кандидатів очолити РБ Лейпциг
Football.ua
Боксер, який під час війни виступав у Росії, несподівано помер після поєдинку
ZN UA
Тренер Буковини — про вихід до півфіналу Кубка України: Це була історична гра
Football.ua
Голкіперу видалили перфорацію в тонкій кишці після зіткнення у грі чемпіонату Іспанії
ГЛАВКОМ NET
"Не мала особливого вибору": експерша ракетка Росії пояснила зміну громадянства
24tv
Безсмертний: Дві команди заслуговували на перемогу, але Буковині пощастило більше
Football.ua
Проводили інформдиверсії проти України. СБУ викрила агентів РФ в Київській області
InternetUA
У чоловіка "з Донеччини", який скоїв напад в Амстердамі, підозрюють терористичний мотив
Европейская правда
Прилетіло у двір, – оперний співак шокував, як постраждала його квартира після атаки дронами
24tv
В Ужгороді п'ятикласник приніс до школи підозрілий предмет: усіх евакуювали
24tv
В Україні судитимуть шахрая, який ошукав 24 людей, продаючи неіснуючий товар
InternetUA
Дуейн "Скеля" Джонсон розповів, що ледь не загинув в авіакатастрофі
Фокус
Розкрадання 60 мільйонів гривень, призначених на допомогу тяжкохворим: суд заарештував ще одного фігуранта справи КМДА
Antikor
У Рівному суд відпустив чоловіка, винного в чотирьох зґвалтуваннях
ГЛАВКОМ NET
Литовські митники виявили потужний дрон у поїзді, що прямував з Калінінградської області
InternetUA
Android-смартфони «шпигують» за власниками: як припинити стеження
InternetUA
Asus та Xbox натякнули на спільний випуск портативної консолі
24tv
Вітряк, що звучить як музика: вітрові турбіни відходять у минуле
24tv
Три типи додатків, що найбільше шкодять смартфону
InternetUA
Проблема досі є: власники OLED-телевізорів розповіли, як вони псуються
InternetUA
Чого не зможе навчитись штучний інтелект: які людські якості йому недоступні
24tv
Vodafone запустив технологію xPON для підготовки до 5G: які міста будуть першими
Хвиля
iPhone 5c: як провальний смартфон став важливою віхою в історії Apple
Portaltele
Новий генератор зображень ChatGPT створює неймовірно реалістичні підроблені чеки
ITC
Жувальна гумка може містити тисячі мікропластикових частинок – дослідження
24tv
МОЗ України здешевлює ліки
360ua.news
Ці 5 горіхів найкорисніші для вашого здоров'я: варто додати їх на тарілку
24tv
Харчові добавки, які не працюють: на що не варто витрачати гроші
24tv
Суперкомп’ютери допомагають розкрити секрети відновлення ДНК
Portaltele
Інвестиції в медицину: Україна та Франція підписали сім угод на €51 мільйон
УкраинФорм
Жінка раптом заговорила після 18 років мовчання: яка технологія допомогла
Фокус
Що таке меланома: види, симптоми, діагностика та лікування
24tv
Вчені США створили протизаплідні таблетки для чоловіків з майже стовідсотковою ефективністю
Gazeta UA
Скільки вартує Rimac Nevera на відкритому ринку: скоро дізнаємося
Топ Жир
Peralta S: Італійські дизайнери представили суперкар майбутнього
Gazeta UA
Першому суперкару Aston Martin з двигуном у середині на половину дешевше, ніж McLaren W1
Топ Жир
Porsche Випустила Незручний Седан На Два Сидіння Просто Для Того, Щоб Обігнати Tesla Швидше, Ніж Ви Прочитаєте Це
Топ Жир
Tesla та BYD, посуньтесь: ZEEKR анонсувала зарядну станцію для авто на 1,2 МВт
ITC
З’явився цікавий аксесуар для економії пального на вантажівці
AutoCentre
Продажі бензинових Mustang скоротилися на 32% у першому кварталі, але Mach-E та Bronco шалено розвиваються
Топ Жир
Putzmeister покаже автобетонозмішувач iONTRON другого покоління
AutoCentre
У Польщі стартувало виробництво Jeep Avenger 4xe
AutoCentre