MY.UAНовини
Перемога буде: чого очікувати в рік Дерев’яної Змії
Перемога буде: чого очікувати в рік Дерев’яної Змії

Перемога буде: чого очікувати в рік Дерев’яної Змії

На 2024 рік покладалося багато надій і сподівань. Але третій рік повномасштабної агресії росії приніс нашій країні багато жертв і втрат. Українська економіка опинилася в ситуації, коли мільйони людей виїхали за межі країни, сотні тисяч працездатних громадян були мобілізовані на фронт, десятки тисяч підприємств змушені зупинити роботу. Поряд з цим, Україна продовжувала боротьбу як суверенна держава, діяла міцна коаліція країн з воєнної та фінансової підтримки України, йшов переговорний процес про вступ України до ЄС. 

Ключовим завданням внутрішньої політики стало збереження національної єдності та стійкості, переведення економіки на воєнні рейки, формування ефективної моделі мобілізації та перерозподілу ресурсів економіки (трудових, матеріальних і фінансових) для максимально можливого задоволення потреб військово-оборонного комплексу та Збройних Сил. Робота Уряду України загалом дала позитивні результати, на відміну від роботи Національного банку.

Суспільству потрібно об’єктивно оцінити успіхи та невдачі державної економічної політики 2024 року, що дозволить більш обґрунтовано підійти до формулювання завдань майбутньої перспективи. 

За повір’ями,  в січні за Східним календарем розпочнеться рік Зеленої Дерев'яної Змії - 2025. Ця тварина символізує мудрість, інтуїцію й трансформації, тому в цей рік треба діяти стратегічно і знаходити баланс між розумом і власними амбіціями, а краще не демонструвати їх публічно – вилізе сторицею найближчим часом. Слід вміти прощати і бути прощенним, але не за тисячі безневинно втрачені життів і скалічених доль. Не треба прикидатися глухим щоб вершити свої темні справи. Змія все вирахує.

Що нам залишає рік Дракона і чим небезпечна підступна Змія?

• 1 •

Економіка України вистояла під час війни і навіть зростала в 2023-2024 роках, хоча й не вражаючими темпами. Реальний ВВП у 2024 р. становить лише 80 % від рівня 2021 р. Темпи річного приросту ВВП за січень-листопад 2024 р. досягли +3,5%, що нижче минулорічного прогнозу Уряду (4,6%) і нижче приросту ВВП за 2023 рік (+5,3%).

Ключові фактори низьких темпів приросту ВВП: воєнні ризики й терористична діяльність держави-агресорки, жорстка монетарна політика НБУ та низька доступність позичкових коштів, невизначеність щодо надходження зовнішньої допомоги, дефіцит трудових ресурсів унаслідок еміграції населення та мобілізації до збройних сил, дефіцит енергогенерації та висока вартість енергоресурсів.  Збитки, завдані війною, за різними оцінками перевищують 750 млрд дол. США.

За період повномасштабної війни з України виїхало 6,8 млн осіб (17 % довоєнного населення), понад 1 млн осіб мобілізовано на потреби фронту. Внаслідок ракетних обстрілів втрачено 9,2 ГВт генеруючих потужностей - половину від пікового споживання. Використання дизельної енергії підвищує собівартість, тисне на ціни та стримує виробництво. Обсяги інвестицій, на жаль,  є недостатніми для відновлення економіки та компенсації збитків. Перерозподіл ВВП на інвестиційні цілі складає лише близько 15% ВВП, що вдвічі нижче середньосвітових показників.

Ключовими драйверами зростання ВВП у 2024 році стали розширення приватного споживання та державних інвестицій, при цьому державне споживання та приватні інвестиції, навпаки, реально скоротилися. Зазначені тенденції формувалися під впливом стимулюючої фіскальної політики та стримуючої монетарної політики. Триваюче підвищення рівня оплати праці в державному і приватному секторах економіки, а також отримання приватних грошових переказів з-за кордону підживлювали приватні споживчі витрати. А відновлення пошкодженої критичної інфраструктури, будівництво фортифікаційних споруд, проведення капітальної відбудови за рахунок публічного фінансування (внутрішнього і зовнішнього) активізували державні інвестиції.               

Основними компонентами приросту ВВП на стороні виробництва стали переробна промисловість, сільське господарство, будівництво і транспорт. Розвиток військово-оборонного комплексу України (в якому зараз працює понад 500 державних і приватних підприємств), державна підтримка сільського господарства, запуск транспортних коридорів та активні будівельні роботи з відновлення – ключові фактори зростання даних видів економічної діяльності. Доволі сприятлива ситуація складається в сфері послуг, переважно за рахунок галузей телекомунікацій та фінансового посередництва.

Однак, необхідно взяти до уваги той факт, що жоден з видів економічної діяльності не відновив свій довоєнний рівень. Промисловість втратила суттєву частину виробничих потужностей, що стримує її відновлення. В ІІІ кварталі 2024 р. обсяги виробництва промислової продукції реально впали  на 1,5% проти ІІІ кварталу 2023 року. Лише галузь сільського господарства наближається до довоєнного рівня за обсягами виробництва.

Реальний сектор економіки України  гостро потребує фінансових ресурсів для компенсації понесених втрат, проведення модернізації, здійснення енергоефективних заходів,  безпекових заходів, ін. Але власні ресурси у багатьох випадках є обмеженими, а кредитні ресурси банків для більшості підприємців – недоступні внаслідок політики «дорогих грошей» НБУ та високих воєнних ризиків.

• 2 •

Несприятливі інфляційні та курсові процеси набирали обертів, формуючи деструктивну для економіки девальваційно-інфляційну спіраль. Інфляція у листопаді суттєво прискорилася до 11,2 % в річному вимірі під тиском підвищення вартості енергоносіїв, продуктів харчування та девальвації гривні. Суттєві руйнування виробничих активів агресором, пошкодження енергетичної інфраструктури, дорога логістика для постачань сировини і готової продукції, а також девальвація гривні - стали основними факторами інфляції витрат.

Найбільш потужний вплив на ціни мав «ефект перенесення» валютно-курсових змін. Обмінний курс гривні за останній рік девальвував на 12,1% відносно долара США. Основними чинниками девальвації є дефіцит зовнішньої торгівлі, скорочення трансферів і надходжень від оплати праці за кордоном, зростання попиту за іноземну валюту, зняття обмежень на процентні виплати. Останні два фактори посилилися під впливом передчасної валютної лібералізації НБУ. Помітне зростання інфляції та валютного попиту у ІІ півріччі 2024 р. вказує на неефективність і помилковість комбінації політики високих процентних ставок та лібералізації валютного регулювання.

• 3 •

Платіжний баланс має значний структурний дефіцит. Такий дефіцит нині становить 39,2 млрд дол. (оцінка МВФ) або близько 20 % ВВП. Найвагомішими каналами відпливу іноземної валюти за різними статтями платіжного балансу упродовж останніх 12 місяців стали:  негативне торгівельне сальдо – 35 млрд дол. США (в т.ч. витрати українців за кордоном - 11,3 млрд дол.); приріст готівкової іноземної валюти поза банками - 15,9 млрд дол.; виплата процентів та доходів за іноземними інвестиціями - 9,1 млрд дол. США.

Основними каналами відтоку іноземної валюти є від'ємне сальдо зовнішньої торгівлі та купівля готівкової іноземної валюти. Нетто-придбання іноземної валюти населенням збільшилося утричі щодо попереднього року. В результаті девальваційний тиск на гривню суттєво посилився. Валютні інтервенції НБУ від початку року до середини грудня склали 31,4 млрд дол. США (+17% до попереднього року).

Основою причиною посилення валютного попиту є поспішна валютна лібералізація. Запровадження режиму гнучкого курсоутворення (з жовтня 2023 р.), а також масштабного скасування валютних обмежень на виведення капіталу (з травня 2024 р.) дестабілізували валютні очікування і ситуацію на валютному ринку. Політика валютної лібералізації НБУ не допомогла поглинути шоки платіжного балансу, а навпаки – породила нові: в 2024 р. населення спрямувало у придбання іноземної валюти в 11 раз більше коштів, ніж у гривневі строкові активи (нетто-приріст).

До позитивів останнього року слід віднести перевищення темпів зростання експорту над імпортом. За 10 місяців 2024 р. темпи приросту експорту товарів склали +12,7 %, а темпи приросту імпорту: +6,9 % щодо аналогічного періоду попереднього року. Як результат – сальдо торгівельного балансу покращилося на 3 млрд дол. за 10 місяців 2024 р. Цьому сприяли, перш за все, розблокування портів з ІІ півріччя 2023 р. та високий урожай зернових в 2023 році. Показово, що імпорт засобів виробництва зростає швидше за імпорт споживчих товарів, вказуючи на високий інвестиційний попит в країні.

За оцінками експертів, імпорт товарів зростає здебільшого через значні потреби у закупівлях продукції військово-оборонного призначення, у відбудові зруйнованої інфраструктури, а також через масове встановлення енергоефективного обладнання та інноваційних технологій для мінімізації втрат бізнесу.

Однак 2025 рік може згенерувати нові виклики для вітчизняного експорту в частині виробничих потужностей експортерів і транспортних маршрутів для експорту. На мій погляд, підтримання позитивних тенденцій нарощування експорту потребуватиме розширення та модернізації виробничого потенціалу експортного сектору, що буде неможливим без доступного банківського кредитування.

• 4 •

Ситуація у сфері державних фінансів покращується, незважаючи на високий рівень залежності від іноземного фінансування та деструктивний вплив політики НБУ. Абсолютна сума доходів державного бюджету від початку року до 18 грудня зросла на 11,3% порівняно з аналогічним періодом попереднього року, а без врахування іноземних грантів – на 16,9%. При цьому абсолютна сума видатків бюджету збільшилася за цей же період на 10,4%. План фінансування видатків загального фонду держбюджету за 11 місяців року виконано на 93%.

Відношення видатків Зведеного бюджету до ВВП вже перевищує 60%, що є наслідком продовження військових дій та слабких темпів економічного відновлення. Постійний тиск на видатки бюджету здійснюють витрати на безпеку і оборону, які перевищують 30% ВВП. Зменшення ролі держави та активне використання приватного капіталу на цілі відновлення стримується умовами воєнного стану, жорсткою процентною політикою центрального банку, дефіцитом робочої сили, енергетичними проблемами.

У 2024 р. дефіцит державного бюджету орієнтовно становитиме 23% ВВП (1,7 трлн грн), що нижче визначених Законом про бюджет показника в 25% ВВП. Потреби Уряду у позичковому і грантовому фінансуванні на 2024 р. дорівнюють 2,4 трлн грн, з яких 1,7 трлн грн - фінансування бюджетного дефіциту та 0,6 трлн грн – погашення державного боргу.

В той же час погіршується ситуація з державним боргом. Унаслідок значного бюджетного дефіциту воєнного періоду рівень державного та гарантованого боргу України на кінець 2024 р. підвищився до 87% ВВП. Це сигналізує про суттєве зростання ризиків платоспроможності держави.

Значний ризик для стабільності державних фінансів існує з боку ринку ОВДП як дорогого і нестабільного джерела фінансування дефіциту. Ставки ОВДП еластично пов'язані із основним інструментом НБУ – строковими депозитними сертифікатами. А НБУ два роки поспіль розміщує депозитні сертифікати за ставками, що суттєво перевищують рівень інфляції.

За січень-листопад 2024 р. середньозважена ставка розміщень гривневих ОВДП становила 16%. Реальні ставки нових ОВДП є значно вищими від темпів розширення реальної податкової бази (реального ВВП). Надміру високі процентні ставки внутрішнього ринку ведуть до непродуктивних втрат державних коштів, дестабілізують динаміку внутрішнього державного боргу та посилюють ризики для боргової стійкості державних фінансів.

В цілому, фіскальний дефіцит формує суттєвий стимулюючий вплив на економіку. Однак, слід враховувати, що обсяг фіскальних стимулів компенсує лише 2/3 втрат сукупного попиту порівняно з довоєнним періодом. Переважання військово-оборонних видатків і ризики воєнної невизначеності знижують позитивний мультиплікативний ефект державних видатків на економіку.

Поряд цим, прибуток НБУ, що має надходити до бюджету, штучно зменшується на суму процентних витрат, що сплачуються НБУ банкам за депозитними сертифікатами. Від'ємне сальдо розрахунків між Урядом та НБУ (різниця між зарахованим до бюджету прибутком НБУ та виплаченими з бюджету Національному банку процентами за ОВДП) в 2024 р. за нашими оцінками дорівнюватиме 46 млрд грн.  

• 5 •

Вплив монетарної політики упродовж 2,5 років війни є контрпродуктивним як відносно інфляційних цілей, так і відносно цілей економічного відновлення. НБУ у 2023-2024 рр. продовжив посилювати монетарну політику без уваги на наявність вже накопиченого в минулому її рестрикційного ефекту. Накопичений дисбаланс між процентною ставкою та інфляцією обмежує надходження позикових коштів в економіку та спричиняє додаткове пригнічення сукупного попиту. За останні 8 років ретроспективний кумулятивний індекс облікової ставки становить майже +80 відс. п. понад індекс інфляції, що вказує на диспропорції в дохідностях між реальним та фінансовим секторами економіки. Інші країни світу проводять більш обережну монетарну політику. Наприклад, у Польщі кумулятивний індекс ключової ставки за цей же період є нижчим за індекс інфляції на 23 відс. пункти, у США – на 11 відс. пунктів. В Україні формування монетарної політки без аналізу її ретроспективних і поточних ефектів загрожує перманентним продовженням економічної стагнації.

Жорстка монетарна політика призводить до стиснення грошової маси М3. Від початку 2024 р. широка грошова база скоротилася на 109 млрд. грн. (на 15%). Монетарна політика НБУ набула ультражорстких ознак ще від початку 2023 року, тоді ж запроваджено 3-місячні депозитні сертифікати з дохідністю вище облікової ставки НБУ, що мало додатковий вплив на вилучення грошових коштів з реального сектора економіки.

За період війни грошовий мультиплікатор упав з 2,4 до 2,1, що означає зниження рівня посередництва банків в економіці (рівень мультиплікації в Польщі – 3,2; росії - 3,9; Грузії – 3,3).

Фінансові активи бізнесу та населення в гривневому еквіваленті з початку війни збільшилися вдвічі і досягли 9,0 трлн грн станом на початок листопада 2024 р. У відносному вимірі вони збільшилися з 90% ВВП до 120% ВВП. Однак фінансові активи майже не перерозподіляються на цілі відновлення економіки, внаслідок неефективності національної банківської системи.

Фінансові активи бізнесу та населення – основна частина національних заощаджень країни. Для їх ефективного перерозподілу на цілі відновлення потрібна скоординована монетарна і фіскальна політики. Проте ультражорстка процентна політика НБУ перешкоджає спрямуванню фінансових активів на інвестиційні цілі. В даний час найбільшу складову фінансових активів становить готівкова іноземна валюта поза банками – понад 60%. В абсолютному вимірі обсяги готівкової іноземної валюти сягнули 135 млрд. дол.  

Надміру висока облікова ставка НБУ спричиняє звуження перерозподілу національних заощаджень на цілі кредитування, підвищує кредитні ризики бізнесу. За 2022-2024 рр. рівень банківського кредитування упав на 5 відс. п. ВВП до 14,7% ВВП, а реальна ставка кредитів (за мінусом інфляції) зросла з 0 % у 2022 р. до 10 % річних нині. Таким чином, Україна демонструє найнижчий у світі рівень банківського кредитування серед країн з ринками, що формуються (Чехія – 70%, Польща – 60%, Грузія – 80% ВВП).

Пільгові кредитні програми Уряду потроїлися за час війни. Без їх врахування падіння ринкового банківського кредитування було б ще суттєвішим. Пільгові кредити становлять близько 230 млрд грн і займають 30% в структурі банківського портфеля працюючих кредитів, в т.ч. серед бізнес-кредитів – 39%. Дія пільгових кредитних інструментів не повинна заміняти ринкові підходи до функціонування кредитного ринку, що входить до сфери відповідальності НБУ.

Залишається непродуктивною і галузева структура працюючого банківського кредитування. У структурі виданих кредитів превалюють галузі з швидким оборотом капіталу або сировинні галузі. Найбільшу частку в структурі банківських кредитів займає торгівля – 34%. На промисловість припадає 28% портфеля гривневих кредитів. Але й за такого рівня близько 1/3 кредитів промислові підприємства отримали за пільговими державними програмами. Будівництво займає лише 1,4% у структурі реципієнтів банківських кредитів, тоді як у світовій практиці будівництво являє собою один з найбільших сегментів.

Незважаючи на зниження рівня кредитування банки навіть в умовах війни продовжували суттєво нарощувати власні прибутки за рахунок державних коштів. Порівняно з довоєнним періодом процентні доходи банків та прибуток до оподаткування зросли вдвічі.  При цьому процентні доходи банків, отримувані від держави, за час війни збільшилися втричі і в 2024 р. сягатимуть близько 200 млрд. грн. (їх частка у структурі процентних доходів банків досягне 56%). 

Під час війни банки розширили і процентну маржу, що додатково збільшує їх прибутковість: у 2024 р. процентна маржа банків між ставками за кредитами і депозитами утримується на рівні 10-12 відс. п., тоді як у 2021 р. вона становила 6-7 відс. п. при співставному рівні середньої інфляції. Значна банківська маржа здорожчує банківські кредити і знижує ефективність монетарної трансмісії. Процентна маржа державних банків є меншою, ніж в середньому по системі, тоді як на державні банки припадає більше половини виданих кредитів.

Штучне гальмування роботи фінансових посередників  пригнічує економічне відновлення. Вартість кредитних ресурсів є вищою від очікуваних темпів зростання виробництва, що обмежує залучення кредитів і знижує конкурентоспроможність реального сектора економіки України. Посередництво банків звужується на фоні зростання пропозиції депозитів, тобто національні заощадження значною мірою «заморожуються» у банківській системі.

Банківська маржа залишається високою, що дестимулює потенційних вкладників від гривневих заощаджень і знижує ефективність початкового імпульсу облікової ставки. Прибутки банків суттєво зросли без адекватної пропозиції послуг фінансового посередництва. Така ситуація потребує реакції як з боку органів захисту економічної конкуренції, так і з боку фіскальної політики (в питанні забезпечення справедливого перерозподілу доходів економіки шляхом підвищеного рівня оподаткування надприбутків банків).

Економічні завдання на 2025 рік

Ключове економічне завдання воюючої країни – це максимально можлива мобілізація матеріальних, фінансових і людських ресурсів для захисту нашої державності від посягань агресора та стійкості національної економіки. В умовах воєнного стану, перш за все, необхідно вирішити питання стабільного та ритмічного фінансування потреб державного бюджету. Одночасно має проводитися жорстка видаткова політика по непріоритетних напрямках, потребує завершення реструктуризація державного боргу, а також фіскально-монетарна координація для зниження вартості позичкового фінансування.

Воєнна економіка – це, насамперед, економіка державного попиту і державних стимулів. Держава повинна представити чітку економічну доктрину для бізнесу, а також сама бути активним гравцем – здійснювати державні інвестиції в критично важливі проекти та фінансувати масштабне оборонне замовлення.

Економічна доктрина для бізнесу має включати три блоки: доступ до ринків збуту, доступ до трудових ресурсів, доступ до фінансування. Доступ до ринків збуту має передбачати безперешкодне функціонування логістичних шляхів та каналів збуту продукції (в т.ч. міжнародних), створення умов безмитної торгівлі на ринках країн-партнерів, прийняття чітких планів державного замовлення (включаючи операції Держрезерву), удосконалення практик у сфері державних закупівель. 

Доступ до трудових ресурсів має реалізуватися через допомогу Уряду у пошуку кваліфікованих працівників (в т.ч. серед українських біженців), програми бронювання працівників, залучення незайнятих до трудової діяльності, підготовки та перепідготовки кадрів, зокрема виробничих спеціальностей.

Доступ до фінансування має спиратися на відновлення роботи банківського сектора як інституту фінансового посередництва, розширення програм кредитної, гарантійної та грантової підтримки держави, спрямування міжнародної допомоги на відновлення і розвиток бізнесу, використання податкових інструментів стимулювання інвестицій.

Важливим аспектом підтримки бізнесу є повноцінний запуск системи страхування інвестицій від воєнних ризиків із залученням коштів міжнародних донорів.

Потрібно посилювати потенціал воєнного виробництва. Для цього необхідні цільові державні програми та розширення державного оборонного замовлення, реалізація інвестиційних проектів зі створення нових виробничих потужностей військового призначення, державні податкові та кредитні стимули для виробників військово-промислової продукції всіх форм власності.

Окремий акцент державних стабілізаційних програм підтримки бізнесу необхідно робити на проектах створення робочих місць у сферах локалізації виробництва та імпортозаміщення. Це дозволить збільшити виробничу продуктивність економіки і обсяги генерованих доходів, а також посилити ступінь валютно-фінансової стійкості економіки. 

Для збереження суспільного консенсусу важливо посилювати роль держави у забезпеченні соціальної справедливості. Запровадження диференційованої системи оподаткування доходів, оподаткування багатства, надання адекватних соціальних допомог вразливим верствам населення – ось шляхи посилення перерозподільчої ролі фіскальної політики. Більш справедливий розподіл доходів економіки сприятиме більш продуктивному їх використанню в економічному обороті країни.

У той же час залучені до державного бюджету кошти слід максимально раціонально використовувати на цілі виживання країни та забезпечення функціонування воєнної економіки. Надмірні видатки цивільної економіки мають бути скорочені, а випадки нецільового та марнотратного використання державних коштів – ставати публічними й передаватися до судових органів.

Конструктивна взаємодія монетарної та фіскальної політики є особливо важливою під час структурних криз та дії неринкових шоків, що порушують традиційні виробничі і фінансові зв’язки економіки. Тому Уряд та НБУ повинні дотримуватися єдиної політики макроекономічної стабілізації, визначеної рамковою програмною співпрацею з МВФ, з урахуванням здорової пріоритезації та підпорядкованості цілей політики, максимально повної відповідальності та підзвітності інститутів формування та реалізації публічної політики.

Необхідно буде віднайти і нові важелі посилення зовнішнього фронту підтримки України з посиленням ролі дипломатичних установ в роз’ясненні ролі України як форпосту миру на планеті і недопущення нової хвилі фашизму в особі російського шовінізму і путінізму. В цьому контексті треба більш активно залучати потенціал Всесвітнього Конгресу Українців, українських громадських організації за межами країни, науковців і студентів, які працюють за кордоном.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Розслідування «Радіо Свобода» потрапило до короткого списку міжнародної премії True Story Award
Детектор М
2025-01-04T08:39:39Z
Українцям цього року почнуть відключати 3G: в чому причина
InternetUA
2025-01-04T08:34:45Z
Чи обов'язково готувати 12 страв на Водохресний Святвечір: запам'ятайте це
24tv
2025-01-04T08:33:28Z
Гороскоп на 2025-й: на Риб чекає доленосний рік змін
GlavRed
2025-01-04T08:27:45Z
На Київщині вночі працювала ППО, уламки дронів упали за межами населених пунктів
УкраинФорм
2025-01-04T08:21:18Z
Чи збережуть стосунки Олександр Терена та Інна Бєлєнь: прогноз від нумеролога
Фокус
2025-01-04T08:15:54Z
Реєстрація на НМТ: коли буде у 2025 році
ZN UA
2025-01-04T08:04:16Z
«Дизель» заглох
Детектор М
2025-01-04T08:01:36Z
В Україні завершується термін перекомісії для "обмежено придатних"
24tv
2025-01-04T07:42:26Z
Росіяни атакували Антонівку з безпілотника, поранений чоловік
УкраинФорм
2025-01-04T08:42:55Z
США планують продати Ізраїлю зброю на суму $8 млрд, – Axios
ГЛАВКОМ NET
2025-01-04T08:39:00Z
Як Трамп може зупинити Росію: Світан назвав можливі методи
24tv
2025-01-04T08:36:18Z
Україна продовжила безвізовий режим для Великобританії
360ua.news
2025-01-04T08:36:03Z
Українку засуджено до 5 років в’язниці за виправдовування в інтернеті агресії рф
InternetUA
2025-01-04T08:21:45Z
РФ розробляє нову систему для ведення бойових дій: в ISW розкрили важливі деталі
GlavRed
2025-01-04T08:18:41Z
Україна є ключовим пріоритетом для G7 у 2025 році
360ua.news
2025-01-04T08:18:31Z
Кадиров став для Путіна рятівною соломинкою у питанні збереження військових баз РФ у Сирії – оглядач
ZN UA
2025-01-04T08:15:02Z
Чому популізм став невід'ємною частиною сучасної політики?
ГЛАВКОМ NET
2025-01-04T08:03:55Z
Вкотре судитимуть рецидивіста, який у столиці обікрав неповнолітню
Украина Криминальная
2025-01-04T08:30:41Z
Синєгубов розповів про ситуацію на Харківщині станом на 4 січня
Мій Харків
2025-01-04T08:18:55Z
Засуджено жителя Одещини, який побив товариша та покинув помирати
Украина Криминальная
2025-01-04T08:09:23Z
У Дніпрі судитимуть шахраїв, які викрали понад ₴1,5 мільйона з рахунків загиблих військових
УкраинФорм
2025-01-04T07:15:39Z
Bild: У німецьких аеропортах стався збій ІТ
InternetUA
2025-01-04T07:01:08Z
Із Купʼянського і Борівського напрямків евакуювали ще 30 людей
УкраинФорм
2025-01-04T06:54:22Z
Небезпечну психотропну речовину виявили в посилці з Перу: митники розповіли деталі
24tv
2025-01-04T06:36:52Z
Як суддю Оксану Трачову 12 років судили за хабар і все безрезультатно
Украина Криминальная
2025-01-04T06:33:18Z
Маск погрожує судом ЗМІ через висвітлення вибуху Cybertruck у Лас-Вегасі
InternetUA
2025-01-04T06:03:09Z
Ой, як незручно: стилісти назвали українкам аксесуари, які давно не модні
Знай
2024-12-24T04:51:45Z
Пара приміряла свою весільну сукню через 25 років: вона сіла ідеально – от тільки не на дружину
24tv
2024-12-24T04:48:52Z
Олександр Кривошапко одружився втретє та показав, яким було його весілля в США
TSN
2025-01-04T08:51:26Z
Хто переклав новий хіт Ірини Білик на українську? Стало відоме ім'я
ГЛАВКОМ NET
2025-01-04T08:21:22Z
Новий Дракула: рецензія на фільм "Носферату" з дочкою Джонні Деппа
Фокус
2025-01-04T08:12:59Z
Вишнева кола, імбир та еспресо: найпопулярніші кольори для фарбування волосся у 2025 році
24tv
2025-01-04T08:03:14Z
Рецензія на серіал «Земля потерпає» / Earth Abides
ITC
2025-01-04T08:01:15Z
3 українські мінісеріали, які можна подивитися всього за день
24tv
2025-01-04T07:06:15Z
Росія вбила у Чернігові науковця Олексія Гальонку: друзі пригадали, яким він був
24tv
2025-01-04T06:51:45Z
На Донеччині російським військовим наказали перевозити боєприпаси на цивільній техніці - партизани
УкраинФорм
2025-01-04T08:45:53Z
Такий самий як і для інших міст, які під загрозою: найгірший сценарій для Часового Яру
24tv
2025-01-04T08:42:42Z
Окупанти готують плацдарми для наступу на Донеччину, - ексречник Генштабу
TSN
2025-01-04T08:36:30Z
Лікарі боролися до останнього: померла дівчина, поранена під час масованої атаки на Київщину
24tv
2025-01-04T08:36:26Z
На ТОТ Луганщини водіїв штрафують за відсутність страховки на автівку
УкраинФорм
2025-01-04T08:15:42Z
На Хмельниччині під час атаки безпілотника пошкоджена адмінбудівля підприємства
УкраинФорм
2025-01-04T08:09:02Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 08.00 04.01.2025
Украина Криминальная
2025-01-04T08:03:38Z
Вчора росіяни щільно накрили вогнем Херсон – місцева влада розповіла про наслідки і опублікувала відео
ZN UA
2025-01-04T07:58:10Z
На яких напрямках зосередилися росіяни: свіжі дані Генштабу
TSN
2025-01-04T07:48:38Z
Шантаж Фіцо: чи продовжить Словаччина постачати Україні електрику
TSN
2025-01-04T08:51:49Z
Укренерго за рік придбало на довгострокових аукціонах 600 МВт допоміжних послуг
УкраинФорм
2025-01-04T08:42:15Z
Українцям обіцяють нову формулу справедливого розрахунку пенсій: у кого поважчають гаманці
Знай
2025-01-04T08:36:27Z
Cygnet не прогнозує скорочення виробництва цукру наступного сезону
AgroPortal
2025-01-04T08:30:00Z
Вартість важливих продуктів перерахують: названо товари, ціна яких зміниться
Политека
2025-01-04T08:27:55Z
Повний крах путінської стратегії: Михайло Гончар - про зупинку транзиту газу
GlavRed
2025-01-04T08:27:02Z
Стало відомо, за яких умов можуть дати відстрочку від мобілізації фермерам
AgroNews
2025-01-04T08:09:04Z
Українцям нараховують третю платіжку за газ: чому платити треба більше
24tv
2025-01-04T08:06:31Z
Ціни послаблюють тиск на гаманці: скільки коштують рис, макарони та сосиски у січні
Знай
2025-01-04T08:06:15Z
Цьому знаку Зодіаку пощастить у першій половині 2025 року: настає час великих перемог
Политека
2025-01-04T08:42:21Z
Названо звичку, яка допомагає зберегти гарний настрій упродовж цілого дня
TSN
2025-01-04T08:36:08Z
Як вибрати правильну висоту штанги у шафі: 5 параметрів, які слід врахувати
24tv
2025-01-04T07:51:24Z
Яким знакам зодіаку сьогодні в край необхідно побути наодинці
24tv
2025-01-04T07:00:50Z
Чим відрізняються дві дівчини: треба знайти 3 відмінні деталі за 24 секунди
GlavRed
2025-01-04T05:27:40Z
Гороскоп на завтра 5 січня: Водоліям - вражаючий день, Овнам - велике щастя
GlavRed
2025-01-04T04:27:05Z
Її готують на Водохреще: класичний рецепт "голодної куті"
24tv
2025-01-04T04:09:17Z
Суп від похмілля: зірки "Мастер Шеф" дали простий і ефективний рецепт
Политека
2025-01-04T04:00:36Z
Близнюки почнуть дивитись на життя під іншим кутом: гороскоп на 4 січня
24tv
2025-01-04T03:03:32Z
Салах — про продовження контракту з Ліверпулем: Наразі, це мої останні шість місяців в Ліверпулі
Football.ua
2025-01-04T08:42:34Z
Вінісіуса можуть дискваліфікувати на тривалий термін: у чому причина
24tv
2025-01-04T08:21:15Z
Рома цікавиться Фраттезі — Ді Марціо
Football.ua
2025-01-04T07:45:02Z
Українські тенісистки виступлять на турнірах WTA в Аделаїді та Гобарті
УкраинФорм
2025-01-04T07:39:12Z
Евертон почав перемовини з Миколенком щодо нового контракту
Football.ua
2025-01-04T07:21:06Z
НБА. Лень результативно зіграв проти «Мемфіса»
УкраинФорм
2025-01-04T07:12:33Z
Сестра олімпійської чемпіонки з біатлону раптово завершила кар'єру у 29 років
24tv
2025-01-04T07:06:42Z
Колишній півзахисник Валенсії та Бенфіки повернувся до Рівер Плейта
Football.ua
2025-01-04T06:57:13Z
Калініна не змогла вийти до фіналу турніру WTA у Брісбені
УкраинФорм
2025-01-04T06:54:35Z
Назвали хворобу, яка може стати однією з найбільших загроз для людства у 2025 році
24tv
2025-01-04T07:00:46Z
Програма медичних гарантій: що зміниться у 2025 році
ZN UA
2025-01-04T02:03:45Z
Одна сигарета скорочує тривалість життя на 20 хвилин – дослідження
ZN UA
2025-01-04T01:34:10Z
Ідеально після святкових страв: бульйон, який відновить сили – готуємо з кролика
24tv
2025-01-03T20:33:51Z
Обіймаєтеся і тому не одужуєте: помилки українців під час лікування ГРВІ
Знай
2025-01-03T19:51:31Z
Кава з кардамоном: чи справді цей напій корисний – відповідь медикині
24tv
2025-01-03T18:39:13Z
Чи зможуть працювати лікарі МСЕК в нових експертних комісіях
24tv
2025-01-03T18:03:10Z
Мобілізація осіб з інвалідністю: що зміниться після ліквідації МСЕК
24tv
2025-01-03T16:27:36Z
МОЗ пропонує внести зміни до Національного календаря щеплень
УкраинФорм
2025-01-03T15:42:54Z
Довідки ТЦК більше не потрібні: для водіїв запровадили важливі зміни
Хвиля
2025-01-04T08:45:26Z
У мінівену Hyundai Staria з’явиться електрична версія
AutoCentre
2025-01-04T08:06:50Z
Штраф та відмова у виплатах: що загрожує водіям за літню гуму взимку
Хвиля
2025-01-04T04:48:56Z
Досвідчені водії закликають натерти лобове скло цибулею: для чого це потрібно
GlavRed
2025-01-04T01:27:32Z
В Україні зростає попит на розвізні автомобілі IVECO Daily
AutoCentre
2025-01-03T18:21:40Z
У Китаї представили перший повітряний електромобіль
InternetUA
2025-01-03T17:30:58Z
Застряглий у піску суперкар Ferrari витягувала пара волів
Фокус
2025-01-03T17:30:01Z
Недорогий електромобіль Chevrolet стане "зеленою" альтернативою Suzuki Jimny
Фокус
2025-01-03T16:27:25Z
Один з легендарних 1966 року Ford GT40 MkII продадуть з молотка
AutoCentre
2025-01-03T16:07:21Z
Dolby Atmos, посунься: новий формат просторового звуку Eclipsa Audio від Samsung та Google буде безплатною альтернативою
ITC
2025-01-04T08:48:28Z
Подруга нареченої потрапила у кадр весільної фотосесії й стала фішкою всієї програми
Фокус
2025-01-04T08:27:23Z
В одному з найекстремальніших місць на Землі знайдено життя: ховалося під 14 метрами льоду
Фокус
2025-01-04T08:27:18Z
Чому акумулятор смартфону швидко розряджається і як вирішити проблему самостійно
Политека
2025-01-04T08:01:53Z
Найбільш проблемні Android-смартфони: які моделі варто уникати
InternetUA
2025-01-04T08:01:18Z
Що робити, якщо на iPhone з’явився “чорний екран смерті”: інструкція
InternetUA
2025-01-04T06:33:44Z
Вчені знайшли квантовий сюрприз у звичайному світлі
Portaltele
2025-01-04T06:18:20Z
Як зміниться штучний інтелект у 2025 році: 4 головні тренди
InternetUA
2025-01-04T06:01:51Z
Дослідники попереджають про "гіперперсоналізовані" хакерські атаки на основі ШІ
InternetUA
2025-01-04T05:03:32Z