MY.UAНовини
Сексуальне насильство як зброя російських загарбників у війні проти України
Сексуальне насильство як зброя російських загарбників у війні проти України

Сексуальне насильство як зброя російських загарбників у війні проти України

Третій рік великої війни українські правоохоронці продовжують документувати численні злочини російської армії, пов’язані з застосуванням сексуального насильства. Станом на 1 листопада 2024 року Офісом Генерального прокурора зафіксовано 326 випадків сексуального насильства, пов’язаного з війною (СНПК), зазначає видання LB.ua

Оцінити реальний масштаб злодіянь росіян наразі неможливо

Найбільшу кількість випадків сексуального насильства зафіксовано: у Херсонській області — 103, у Київській області — 59, у Донецькій області — 77, у Харківській області — 37, у Запорізькій області — 22. Це офіційно зафіксовані випадки, у яких йдеться про зґвалтування, завдання фізичної шкоди статевим органам, примусове оголення, погрози та спроби зґвалтування, примус дивитися на сексуальну наругу над близькими особами.

Згідно із даними Офісу Генпрокурора, повідомлено про підозру 59 військовослужбовцям рф (з них 1 — за злочин минулих років). 27 обвинувальних актів щодо 36 осіб було скеровано до суду, п’ятьох осіб засуджено до покарання у вигляді позбавлення волі: трьох — до 12 років, двох — до 10 років та 11 років, 1 вирок щодо 1 особи не набрав законної сили. Загалом вдалося розкрити 87 фактів СНПК.

Але, виходячи з досвіду інших конфліктів, розуміємо, що постраждалих може бути в десятки разів більше. Оцінити реальний масштаб злодіянь неможливо через відсутність інформації з тимчасового окупованих територій, відсутність розуміння проблематики СНПК або небажання постраждалих звертатися до правоохоронних органів. Останнє найчастіше пояснюється страхом ретравматизації та публічного осуду, занепокоєнням за долю близьких, що продовжують залишатись в окупації. Також поширеними є ситуації, в яких постраждалі не мають достатнього психологічного ресурсу для спілкування з правоохоронцями, оскільки на першому плані часто проблеми зі здоров’ям, потреба знайти безпечне житло та фінансове забезпечення для себе та родини.

  • 303 факти сексуального насильства російських загарбників над українцями: «Вона мовчала два роки. Жінка поважного віку, вже за 60 років»

«Російські військовослужбовці продовжують систематично застосовувати сексуальне насильство проти українського населення. Так, ми чітко відстежуємо цей патерн щодо полонених, що перебувають у місцях незаконного утримання. Основна мета залишається незмінною — принизити, деморалізувати, позбавити гідності, — пояснює Федір Дунебабін, представник в Україні Фонду лауреата Нобелівської премії доктора Деніса Муквеге та Глобального фонду тих, хто пережив насильство. — Виходячи із даних звітів ООН, близько 95% полонених зазнали тортур, з них 60% постраждали від тортур сексуалізованого характеру».

Фото: uwf.org.ua / Федір Дунебабін

Злочини російської армії в Україні, пов’язані з застосуванням сексуального насильства, відносяться до категорії воєнних злочинів та злочинів проти гідності людини. Заступниця міністра внутрішніх справ Катерина Павліченко підкреслює, що факти сексуального насильства, вчинені агресором щодо вразливих категорій українського суспільства, мають всі ознаки геноциду.

«Про те, що сексуальне насильство свідомо застосовується як зброя війни, свідчать випадки, коли командири армії рф віддавали накази своїм підлеглим ґвалтувати українок. Приміром, на Київщині командир віддав наказ своїм підлеглим ґвалтувати місцевих мешканок. Він та двоє підлеглих ходили по селу та шукали “підходящих”. Було зґвалтовано двох жінок. Чоловік однієї з постраждалих хотів заступитися за свою дружину. Його вбили. Згвалтована жінка та її 15-річний син 3 дні перебували в будинку з тілом мертвого чоловіка. Потім його закопали на городі», — каже Павліченко.

Фото: povaha.org.ua / заступник міністра внутрішніх справ України Катерина Павліченко

Серед останніх випадків правоохоронці виявили:

  • — місцевого мешканця міста Херсон, якого катували російські військові, а також застосували щодо нього сексуальне насильство у вигляді примусового оголення, погроз та спроб зґвалтування гумовим кийком;
  • — жінку, що у період з 07.05.2022 по 12.05.2022, а також в у невстановлений період наприкінці червня 2022, незаконно утримували військовослужбовці РФ у приміщення відділу поліції Харківської області та застосовували до неї фізичне та сексуальне насильство;
  • — факт систематичного зґвалтування місцевої мешканки в присутності її неповнолітньої доньки, до якої невстановлений військовослужбовець ЗС РФ здійснював сексуальне насильство у вигляді примусового оголення та сексуального домагання у липні 2022 року.

Це лише кілька останніх випадків, де вдалося з’ясувати обставини злочину та ідентифікувати потерпілого.

  • OCCRP: украинки рассказывают о насилии со стороны российских захватчиков

Україна розробила власну систему реагування на злочини СНПК

Вочевидь, розслідування та розкриття цих злочинів триватиме й по завершенню війни. Проте, досвід України у цьому питанні, без перебільшень, можна вважати унікальним.

На відміну від балканських країн, у яких розслідування злочинів сексуального характеру, пов’язаних із війною, розпочалися лише по закінченню конфлікту та тривають досі, Україна як держава прийняла вольове рішення про негайне відновлення справедливості, захист постраждалих та притягнення агресора до відповідальності.

Фото: facebook/Катерина Павліченко / Поліцейські та психологи у складі мобільних спецгруп виявляють факти сексуальних злочинів російських окупантів на деокупованих територіях

Так, за 3 роки повномасштабного вторгнення нам вдалося:

— Розробити власну систему реагування на злочини СНПК.

Сьогодні це налагоджений механізм, у якому спеціалізовані мобільні групи правоохоронців, що одні з перших заходять на деокуповані території, виявляють та документують свідчення постраждалих від СНПК, далі отримані факти та докази злочинів окупантів вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Свідчення постраждалих реєструються у спеціальному Управлінні з розслідування сексуальних злочинів армії РФ в Україні при Офісі Генерального прокурора. Паралельно відбувається підготовка та передача необхідних матеріалів справ до Міжнародного кримінального суду для розслідування кримінальних справ та притягнення агресора до відповідальності.

— Створити окремі профільні органи, що опікуються постраждалими.

З вересня 2022 року в Офісі Генпрокурора функціонує Управління, яке займається розслідуванням фактів сексуального насильства. Основне завдання Управління — підтримка постраждалих з дотриманням Кодексу Мурад. Це міжнародний протокол, створений нобелівською лауреаткою Надею Мурад, яка теж зазнала наруги під час конфлікту. Він містить базові підходи до роботи з потерпілими: принцип «Не зашкодь!», принцип «Стоп!», принцип інформованої згоди і принцип конфіденційності.

У вересні 2023 року розпочав роботу Координаційний центр допомоги потерпілим та свідкам воєнних злочинів, першою категорією серед є ті, хто зазнав СНПК.

  • Сексуальні злочини російських загарбників на окупованих територіях: «Ґвалтували по черзі на вогневих позиціях»
Фото: facebook/Координаційний центр підтримки потерпілих і свідків

— Об’єднати зусилля українських та міжнародних правових організацій, судових установ та громадських ініціатив у питанні притягнення агресора до відповідальності.

Сьогодні Офіс Генпрокурора тісно співпрацює з Офісом Спецпредставниці Генерального секретаря ООН з питань сексуального насильства в умовах конфліктів Праміли Паттен. Команда Офісу навчає українських фахівців правильно застосовувати принципи, розслідувати, міжнародні протоколи, міжнародне гуманітарне право тощо, проводить тренінги та навіть допомагає із засобами захисту для роботи на прифронтових територіях.

Для допомоги у розслідуваннях найтяжчих злочинів Офіс Генпрокурора співпрацює з окремою групою радників із США, Великобританії та Євросоюзу. Україна також вдалося консолідувати іноземних колег із національних судів 24 країн, що вже розпочали власні розслідування злочинів російської армії в Україні. Сьогодні власні розслідування ведуть суди Великої Британії, США, скандинавських та балтійських країн, Польщі, Словаччини, Румунії, Іспанії, Італії, Німеччини, Франції. Це унікальна модель, яку досі ніхто не випробовував, мета — створити максимальний тиск на агресора.

— Об’єднати профільних надавачів послуг, здатних забезпечувати необхідну підтримку постраждалих.

Наразі в Україні є 855 служб, які надають допомогу постраждалим від цього виду злочину. Моніторить їхню діяльність та, за потреби, надає необхідну методичну підтримку Національна соціальна сервісна служба України, яка до того ж займається підготовкою фахівців, що працюють “на місцях”, фіксуючи свідчення постраждалих та докази злочинів.

Фото: МВС / Спеціальна поліцейська група з виявлення сексуальних злочинів російських військових працює на Київщині.

Однак, варто зазначити, що наразі держава не пропонує спеціалізованих послуг для допомоги потерпілим від СНПК. Переважно допомога надається через послуги, розраховані на переселенців або постраждалих від домашнього насильства — йдеться про виплати, прихисток, медичну чи юридичну допомогу. Їх зазвичай надають профільні громадські організації.

Наприклад, за ініціативи UNFPA, Фонду народонаселення, в Україні запрацювала онлайн-платформа “Аврора”, куди може звернутися кожен, хто відчуває потребу в психотерапевтичній допомозі, хто пережив полон, перебування на окупованій території, сексуальне насильство або якісь інші травмуючі випадки. Платформа працює абсолютно конфіденційно.

За ініціативи Офісу віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, за сприяння Урядової Уповноваженої з питань ґендерної політики, за підтримки UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення створено Центри допомоги врятованим, що працюють у стаціонарному та “мобільному форматах”. Працівники Центрів надають першу психологічну допомогу та підтримують постраждалих у процесі фіксації та розслідування злочину.

  • Російська «культура ґвалтування», про яку жартував Путін, в повній мірі втілилась в сексуальні злочини військ РФ в Україні
Фото: ukraine.unfpa.org / Робота Центру допомоги врятованим на виїзді в селі Ягідне, Чернігівська область,, де понад 300 місцевих мешканців силоміць утримували у підвалі школи у березні 2022 року

— Підготувати власних спеціалістів, що займаються супроводом постраждалих, фіксацією злочинів та збору доказів.

У питанні підготовки Нацслужба систематично співпрацює з Асоціацією жінок-юристок України “Юрфем” та Українським жіночим фондом. Одним із результатів їхньої взаємодії став реалізований тематичний проєкт «Вистоїмо разом». Основною цільовою аудиторією стали судді, поліцейські, представники громадського сектору, юристи й юристки, а також інші фахівці, які безпосередньо надають послуги постраждалим від СНПК.

Команда проєкту займалась організацією навчальних візитів за кордон, підготовкою інформаційних матеріалів та навчальних курсів для підготовки компетентних профільних фахівців, здатних не лише якісно документувати докази злочинів, але й правильно комунікувати та ефективно взаємодіяти з постраждалими. Навчання пройшли понад 2000 фахівців.

Фото: facebook/’Право на здоров’я’ (HealthRight International) в Україні / Соціальна квартира в Києві (проєкт для жінок, дітей та молодих дівчат, які опинилися у складних життєвих обставинах, знаходять свій новий шлях, отримують фахову підтримку та допомогу)

— Реалізувати пілотний проєкт виплати невідкладних репарацій.

Пілотний проєкт реалізував Глобальний фонд тих, хто пережив насильство, на виконання рамкової угоди, яку уклав офіс віцепрем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, урядова уповноважена з питань гендерної політики та Глобальний фонд 21 грудня 2023 року. 2 травня 2024 року відбулася офіційна презентація пілотного проєкту, а вже 20 травня він повноцінно стартував.

Метою проєкту була виплата проміжних невідкладних репарацій постраждалим від СНПК в розмірі 3000 євро на особу, а також створення моделі комплексної допомоги. За словами урядової уповноваженої з питань гендерної політики Катерини Левченко, отримано 538 заяв на участь у проєкті: 303 заяви надійшло від чоловіків, 224 — від жінок, дев’ять — від дівчат, дві — від хлопців. У межах проєкту, станом на 14 листопада 2024 року, репарації отримали 308 постраждалих, інші заявки опрацьовує комісія.

Фото: 50vidsotkiv.org.ua / Катерина Левченко

Це — перші кроки України на шляху до відновлення справедливості та захисту постраждалих. Проте, досі відкритим залишається питання про те, що необхідно, аби притягнути агресора до відповідальності.

  • Як жінка з Іванівки врятувалася від зґвалтування рашистами, зачинивши одного в погребі

 Наступні кроки, необхідні для притягнення росіян до відповідальності за злочини в Україні

За словами Федора Дунебабіна, на сьогодні необхідно:

1. Розробити спеціалізоване законодавство, що передбачатиме визначення терміну СНПК, статусу постраждалих, створення єдиної системи надання психологічної, медичної, соціальної допомоги постраждалим, а також врегулювання надання репараційних заходів.

Відповідні закони №10132 «Про правовий та соціальний захист прав осіб, постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного зі збройною агресією Російської Федерації проти України, та невідкладні проміжні репарації» та №10256 «Про облік інформації про шкоду, завдану особистим немайновим правам фізичних осіб внаслідок агресії Російської Федерації проти України» ухвалила Верховна Рада.

Ухвалення цих законів є важливим фактом сатисфакції для постраждалих — свідченням того, що держава визнає їхній статус, потреби та гарантує необхідну підтримку. Визнання факту злочину державою вкрай важливе для постраждалих, які тривалий час очікували на це. Зокрема, йдеться про українців, що постраждали від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, від початку російської агресії на сході України у 2014 році. З іншого боку, визначення статусу постраждалих гарантуватиме право на невідкладну матеріальну компенсацію та реабілітаційні заходи.

Фото: 50vidsotkiv.org.ua / Марина Бардіна

«Законопроєкт №10132 є результатом спільної роботи Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з розслідування злочинів СНПК. Він передбачає два важливі інструменти: невідкладну компенсацію – грошову виплату постраждалим та невідкладні проміжні репарації. Невідкладні проміжні репарації – це заходи, спрямовані на усунення наслідків СНПК через надання постраждалим особам доступу до засобів правового захисту, компенсації, реабілітації, відновлення моральної та матеріальної шкоди. Вони діятимуть також і для членів родин загиблих постраждалих. Отримати доступ до цих інструментів можна буде після набуття відповідного статусу, звернувшись до комісії при Мінсоцполітики», — пояснила Марина Бардіна, народна депутатка, заступниця голови Комітету ВРУ з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва, голова підкомітету з питань дотримання Україною міжнародних зобов’язань у сфері захисту прав людини та гендерної політики.

2. Створити комплексну державну програму, що регулюватиме процес фіксації злочинів, збору доказів, координації стейкхолдерів та їхньої комунікації з постраждалими.

Усі залучені до протидії СНПК стейкхолдери повинні розробити єдиний механізм координації зусиль. За словами Федора Дунебабіна, брак внутрішньої координації діяльності державних інститутів та громадських ініціатив є одним із ключових викликів, що перешкоджає наданню холістичної та своєчасної допомоги постраждалим.

«Кожна із причетних організацій часто «надмірно» опікується постраждалими, настільки, що не довіряє іншим стейкхолдерам. Відсутній будь-який внутрішній обмін інформацією щодо актуальних наявних послуг, механізм перенаправлення працює недостатньо ефективно. Ба більше, з огляду на перевантаження, організації часто не здатні самостійно надавати всі необхідні послуги захисту та підтримки постраждалим в подоланні наслідків пережитого», — зазначає представник в Україні Фонду лауреата Нобелівської премії доктора Деніса Муквеге та Глобального фонду тих, хто пережив насильство.

  • Що переживають українські жінки у російських застінках полоні та в окупації: «Стоїш гола з мішком на голові, а вони торкаються тебе»
Фото: uwf.org.ua / Виконавча директорка Фонда доктора Деніса Муквеге Катрін Коппенс

Згадана державна програма також має передбачати створення єдиних протоколів документування випадкiв СНПК, а також — постійне навчання фахівців та фахівчинь, які безпосередньо працюють з постраждалими. Усе це важливо, аби уникнути ризику повторної травматизації людини.

3. Створити міжнародну ініціативу, що уможливить проведення слідчих дій та притягнення до відповідальності вищих політичних та військових керівників за злочини в Україні.

Прикладом такого проєкту чимало експертів називають Нюрнберзький процес. Незалежно від формату, майбутня ініціатива повинна передбачати тісну взаємодію державних та міждержавних установ, співпрацю з правозахисними інституціями та мобілізацію світової громадськості до питання відновлення справедливості, аби сприяти посиленню дипломатичного тиску, економічних санкцій та міжнародної ізоляції агресора.

Найзатребуваніші на сьогодні — соціально-економічна, юридична та медична допомога жертвам СНПК

У той час, як розслідування злочинів та притягнення агресора до відповідальності, ймовірно, триватиме й після закінчення активних бойових дій, постраждалі українці потребують допомоги вже сьогодні.

За словами експерта, найзатребуванішими на сьогодні є соціально-економічна, юридична та медична допомога.

Фото: facebook/Assisto
Проєкт Assisto надає мешканцям Київщини холістичну допомога постраждалим від сексуального насильства під час конфлікту: консультації з питань психологічної підтримки, медичну допомогу, гінекологічні прийоми у селах та селищах Київської області.

«Звісно, постраждалі визнають власну потребу у психологічній допомозі, проте, за пріоритетністю цей запит, на жаль, один із останніх. Натомість значно важливішою для постраждалих є будь-яка форма економічної допомоги із працевлаштуванням, переїздом, відновлення документів чи захист власних інтересів у суді», — пояснює Федір Дунебабін.

Попри розгалуженість української системи надання допомоги постраждалим, зокрема медичної, правової, соціальної, говорити про доступність усіх послуг рано.

«Нам критично бракує фахівців на місцях, які б змогли поспілкуватися з постраждалими та визначити їхні запити. Значно ускладнює ситуацію й те, що часто постраждалі вирішують залишатися на щойно деокупованих територіях, відтак доступ наших фахівців туди обмежений. Якщо говоримо про юридичну допомогу, вона передбачає формат безкоштовних консультацій, тоді як потреби відновлення документів, оформлення компенсацій тощо залишаються незадоволеними», — говорить представник в Україні Фонду лауреата Нобелівської премії доктора Деніса Муквеге та Глобального фонду тих, хто пережив насильство.

Окремо експерт відзначає відсутність достатньої мотивації для фахівців. Сектор соціального захисту залишається недофінансованим, що призводить до постійної плинності кадрів та відсутності можливостей для регулярного навчання персоналу. Винятком є певні українські та міжнародні організації, що мають стабільне фінансування та здатні забезпечувати достойну платню своїм працівникам.

  • Сексуальне насильство яке вчиняють російські загарбники: як забезпечити справедливість для жертв
Фото: Офіс генпрокурора / Мобільні групи прокурорів, Нацполіції та психологів працювали на деокупованих територіях, щоби зафіксувати злочини СНПК

«Як надавачі послуг ми усвідомлюємо те, що українська система захисту постраждалих від СНПК не досконала, але вона постійно вдосконалюється.

Ми у свою чергу закликаємо до процессу “спільного створення”. Кожна людина, що звертається до нас по допомогу має змогу долучитись до створення та удосконалення механізмів підтримки, — підкреслює Федір Дунебабін. — “Нічого про нас без нас” — сьогодні як ніколи краще підходить до проблематики СНПК. Постраждалим потрібні інструменти для вiдновлення, ми готові їх створити та забезпечити сталість у відновленні їхніх прав».

Український досвід протидії СНПК під час активних бойових дій — унікальний кейс. Вочевидь зміни подібного масштабу потребують часу, проте вже сьогодні кожен із нас може долучитися до цього процесу та стати прикладом для інших.

«Я дуже сподіваюся , що ми як суспільство прийдемо до розуміння, що СНПК — це воєнний злочин та порушення особистої недоторканності. На місці постраждалої особи може опинитись будь-хто. Я щиро сподіваюсь, що у близькому майбутньому нам вдасться сформувати культуру, у якій до постраждалих від СНПК ставитимуться з повагою та розумінням щодо наслідків пережитого ними злoчину, що постраждалим необхідна не опіка і стандартизована допомога, а підтримка на шляху відновлення», — підсумовує експерт.

Фото: ukraine.unfpa.org/ / Робота Центру допомоги врятованим на виїзді.

Організації, які надають допомогу жертвам СНПК

СНПК — злочин, що не має терміну давності, тож, звернутися за допомогою можна в будь-який момент. Тому, якщо ви або ваші близькі постраждали від злочинів сексуального характеру, звертайтесь по допомогу:

  • – на Лінію правової допомоги «ЮрФем: підтримка» за номером 068 145 55 90 або 0 800 30 55 90 (дзвінки безкоштовно), написавши у Viber/Telegram або залишивши заявку на сайті;
  • – у Центри допомоги врятованим — це державні установи, створені урядом України в партнерстві з UNFPA, де люди, котрі виїхали з зони активних бойових дій та/або тимчасово окупованих територій, можуть отримати комплексну соціально-психологічну підтримку в одному місці;
  • – на Платформу допомоги врятованим;
  • – у сервіс психотерапевтичної допомоги постраждалим від СНПК “Аврора”;
  • – у Система безоплатної правової допомоги “БПД”. Це мережа бюро правової допомоги та дистанційні сервіси для отримання такої допомоги. Через них можна скористатися гарантованим державою правом кожної людини мати безоплатну кваліфіковану допомогу юристів;
  • – на Національну гарячу лінію з питань попередження ґендерно зумовленого насильства та торгівлі людьми за номером 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або 116 123 (з мобільного).

Автор: Софія Смульська, менеджерка MOKO Digital

Джерело: LB.ua

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Путин возьмет Украину голыми руками: стало известное условие
Comments UA
2024-12-23T16:30:51Z
Трампа предупредили, что США столкнутся со страшной угрозой, если Украина вынуждено пойдет на серьезные уступки
Известия Киев
2024-12-21T09:34:16Z
Встреча Трампа и Путина сорвалась: Гордон объяснил, почему война не закончилась 30 декабря
Фокус
2024-12-30T21:27:38Z
Путин сказал, почему до сих пор повторно не применил "Орешник"
TSN
2024-12-26T18:24:11Z
Премьер Италии считает, что Маск гениалный
Корреспондент
2025-01-03T23:00:49Z
Безвиз для британцев продлен еще на год
Корреспондент
2025-01-03T22:51:30Z
В Азербайджане после сбития самолета Embraer 190 выдвинули Кремлю требование по Украине
Новости Украины
2024-12-27T20:36:07Z
Газопровод в ЕС из России снова запустят: "друг Путина" рассказал о покупателе российской "трубы"
Comments UA
2024-12-27T13:57:15Z
Шуфрич снова будет работать в Раде: суд принял скандальное решение и «унизил» СБУ
Comments UA
2024-12-27T13:51:54Z
Сколько украинцев готовы отдать Путину четыре области: опрос
Comments UA
2024-12-30T05:45:29Z
Женщина ехала от свекрови и делилась впечатлениями: потом она взглянула на заднее сиденье
Фокус
2025-01-03T07:51:10Z
Девушка с 16-м размером груди рассказала, почему ее сторонятся другие женщины
Фокус
2024-12-21T09:30:03Z
Какое значение имеет номер вашей квартиры: нумерологи дали пояснения по каждой цифре
UAToday
2024-12-27T16:36:22Z
Суд по делу убийства Фарион: признает ли подсудимый Зинченко вину и что заявила дочь погибшей
TSN
2025-01-03T22:51:01Z
Собор 70 апостолов: история и запреты
ZN UA
2025-01-03T22:33:45Z
Право на отсрочку получили новые категории украинцев: кто избежит мобилизации
Знай
2025-01-03T19:36:38Z
Дом престарелых: как попасть и какой процент идет от пенсии
Знай
2025-01-03T07:21:06Z
После скандала Щербак объяснил, почему призвал украинцев убивать работников ТЦК
Comments UA
2025-01-03T13:15:39Z
Новогодние образы супругов Зеленских: стилист обратила внимание на важную деталь
Фокус
2025-01-03T06:51:08Z
Вечная память: на фронте трагически погибли выдающиеся украинские актеры
Политека
2024-12-27T06:42:37Z
Лилия Подкопаева восхитила фото с дочерью и мужем и раскрыла, как с ними время проводит
TSN
2024-12-31T09:51:06Z
В Латвии расследуют смерть баскетболиста: против предательницы Украины Седоковой дадут показания/Друг Яниса Тимма подозревает, что певица могла устроить заказное убийство
Апостроф
2025-01-03T18:24:18Z
Симбиоз всего лучшего, что могло совпасть - Вячеслав Хостикоев о спектакле «Конотопская ведьма»
Знай
2025-01-03T20:03:24Z
Бойфренд Хелены Бонэм Картер: с кем встречается звезда "Гарри Поттера"
Фокус
2025-01-03T18:12:35Z
Лилия Ребрик в кожаном обтягивающем платье понежилась с мужем Диким возле новогодней елки
TSN
2024-12-31T10:24:23Z
"Для них даже ад существует!" Телеведущего Суханова поразило скандальное видео Фреймут из Варшавы
Апостроф
2024-12-30T06:36:50Z
Анна Тринчер в Куршевеле устроила люксовую фотосессию/Певица отдыхает на дорогом курорте во Франции
Апостроф
2025-01-02T17:09:04Z
Разведка США назвала настоящую причину катастрофы в Актау: детали
Comments UA
2024-12-28T11:33:04Z
Ночью Россия содрогалась от взрывов: последствия ударов
Comments UA
2024-12-27T06:18:09Z
Банда мародеров орудовала в морге Днепра: подробности от прокуратуры
Новости Украины
2025-01-03T19:54:50Z
Двухлетний ребенок пострадал в результате удара КАБом по Славянску: опубликовано фото последствий
ZN UA
2025-01-03T19:27:52Z
В Житомире и Киевской области прогремели взрывы, продолжается атака "шахедов" на Украину
ZN UA
2025-01-03T23:12:51Z
На Прикарпатье ребенок умер от осложнений COVID-19
Корреспондент
2025-01-03T22:21:56Z
Удар по Киеву: есть погибшие, дрон попал в квартиру известного ученого - он не выходит на связь
Хвиля
2025-01-01T15:36:06Z
Стали известны последствия атаки дронов на Одесскую область
Корреспондент
2024-12-30T08:37:43Z
В Запорожье во время тревоги прогремел взрыв
Корреспондент
2024-12-26T21:33:17Z
Когда закончится война в Украине: астролог назвала города, находящиеся в опасности
Политека
2024-12-30T06:42:37Z
Россияне уже у дверей: военный рассказал, когда может быть штурм РФ Днепропетровской области
Comments UA
2024-12-27T16:42:28Z
Муженко объяснил, почему из Курской области ВСУ не выводят войска
TSN
2024-12-28T12:51:42Z
«Военные ВСУ переоденутся в российскую форму и расстреляют мирных жителей»: что известно
Comments UA
2024-12-30T14:18:33Z
Украину снова атаковали беспилотники: куда направляются
TSN
2025-01-03T23:06:59Z
У ВСУ есть достижения в районе Покровска: подробности
Comments UA
2025-01-03T22:39:09Z
Пора отходить: в Курахово назрела критическая ситуация
Comments UA
2024-12-26T21:18:32Z
На Западе озвучили прогноз: к чему готовиться украинцам на оккупированных территориях
Comments UA
2024-12-27T10:33:59Z
Генштаб назвал потери РФ в первый день нового года
Корреспондент
2025-01-01T10:18:02Z
Это нужно сделать 31 декабря 2024 года, чтобы 2025 год был удачным
Comments UA
2024-12-30T14:12:50Z
У талантливых и счастливых людей всегда есть эта цифра в дате рождения
TSN
2025-01-03T07:51:22Z
Людей с какой группой крови трудно соблазнить
Comments UA
2025-01-03T03:30:46Z
Почему взрослые дети не уважают своих родителей: 5 главных причин
TSN
2025-01-03T19:06:58Z
Таро гороскоп завтра: что ждет вас в первый выходной 2025 года
Comments UA
2025-01-03T21:24:02Z
Просто и вкусно: рецепт картошки с курицей в горшочках
Фокус
2025-01-03T18:36:15Z
Серебряный френч: что нужно знать о cамом трендовом маникюре на Новый год 2025
Marie Claire
2024-12-28T22:01:21Z
Как правильно хранить мясо и овощи, которые остались после застолья — советы эксперта
Marie Claire
2024-12-26T20:00:53Z
Звездные подсказки на Рождество: подробный гороскоп для каждого знака зодиака
Comments UA
2024-12-23T16:15:07Z
Спортсмен 10 минут лежал в ванне, но "воробчика" спасти не удалось: "С одной стороны, ситуация комична..."
Знай
2024-12-31T04:51:55Z
На войне с Россией погиб многократный чемпион мира по карате: коллеги не сдержали эмоций
Comments UA
2025-01-03T15:36:58Z
Назван самый высокооплачиваемый футболист английской Премьер-лиги
ZN UA
2025-01-03T20:00:07Z
Украинского футболиста назвали одним из главных разочарований в Испании
ZN UA
2024-12-27T09:39:09Z
На войне против России погиб титулованный украинский каратист
ZN UA
2025-01-03T14:16:36Z
Промоутер Фьюри раскритиковал результат второго боя против Усика
ZN UA
2025-01-03T14:09:35Z
Усик против Фьюри : как оценил легендарный бой искусственный интеллект
Comments UA
2024-12-22T07:09:53Z
"Победа есть": Усик обратился к болельщикам после реванша с Фьюри
ZN UA
2024-12-23T20:06:34Z
Украинская гимнастка Мария Высочанская объявила о завершении карьеры
Комсомольская правда
2024-12-29T10:12:51Z
Впервые в новом году доллар обновил максимум
Новости Украины
2025-01-03T20:36:28Z
Отказ Украины продолжать транзит российского газа может спровоцировать удары РФ по газотранспортной системе — Bloomberg
ZN UA
2024-12-28T11:33:07Z
В Украине резко изменились цены на яйца: сколько стоит десяток и почему это не надолго
Новости Украины
2025-01-02T20:54:58Z
Тарифный шок: стоимость газа с 1 января вырастет на 305%
Comments UA
2024-12-30T18:48:42Z
Украина выигрывает экономическую войну против России: как это удается
TSN
2025-01-03T23:06:29Z
Газовый кризис в Приднестровье: регион отказался от помощи Молдовы
Хвиля
2025-01-03T21:42:24Z
Глава МИД Эстонии: Абсолютно недопустимо, чтобы Словакия угрожала прекратить экстренные поставки электроэнергии для Украины этой зимой
ZN UA
2024-12-31T02:51:18Z
В Приднестровье после прекращения поставок российского газа остановилась работа всех промышленных предприятий
Апостроф
2025-01-02T17:39:46Z
Цены на курятину: эксперт рассказала, как изменится стоимость мяса в 2025 году
Политека
2025-01-03T07:27:29Z
Гороскоп на 29 декабря для всех знаков Зодиака: что не стоит игнорировать в воскресенье
Знай
2024-12-29T02:30:28Z
Неожиданный прорыв в борьбе с выпадением волос: ученые изобрели сахарный гель
UAToday
2024-12-21T21:48:40Z
Уникальные свойства чая, о которых знают не все
Comments UA
2024-12-21T03:30:46Z
Шокирующее открытие: как ускоренное биологическое старение связано с уменьшением мозга
TSN
2024-12-28T11:51:28Z
Цифровая ВЛК: первый этап реформы завершится до 28 февраля — Черногоренко
TSN
2025-01-03T19:48:07Z
В Минздраве рассказали, как обжаловать решение экспертных команд, которые заменили МСЭК
Комсомольская правда
2025-01-03T18:31:50Z
Нетипичные случаи заражения грибковыми инфекциями: чего следует избегать
Comments UA
2024-12-28T01:30:54Z
Ученые бьют тревогу: пакетированные соки увеличивают риск смерти на 14%
Знай
2024-12-28T01:30:45Z
Нетипичные способы "подцепить" сальмонеллез: чего следует избегать
Comments UA
2024-12-27T01:30:42Z
Виноваты пешеходы. Почему Rolls-Royce и Jaguar отказались от талисманов на капотах
Фокус
2024-12-31T19:42:56Z
Остановили авто - влетели в штраф: водителей начали наказывать за обычную парковку
Знай
2024-12-23T17:21:12Z
Tesla отзывает почти 700 тысяч автомобилей в США
Корреспондент
2024-12-24T16:48:27Z
600 сил и максималка 330 км/ч: в Украине заметили редкий заряженный BMW
Фокус
2024-12-28T09:45:33Z
Полиция охотится на владельцев авто из США: что им грозит
Знай
2025-01-03T20:51:39Z
В Tesla впервые за девять лет заявили о падении продаж
UAToday
2025-01-03T15:03:43Z
Есть диванчик и кухня: американцы прикрепили к велосипеду целый автодом
Знай
2024-12-21T05:51:55Z
Звезда 80-х: обнаружен 38-летний американский спорткар с пробегом 3200 км
Фокус
2025-01-03T14:57:53Z
В Китае дебютирует недорогой электрифицированный клон Range Rover с запасом хода 1000 км
Фокус
2025-01-03T14:00:27Z
Ученые рассказали, как формируются месторождения золота на Земле
ZN UA
2024-12-30T15:42:39Z
В Альпах прячутся нерукотворные пирамиды: они старше известных пирамид Гизы
Фокус
2024-12-27T10:32:32Z
Начинаем побеждать тьму: что начнет происходить с 22 декабря
Comments UA
2024-12-21T11:36:15Z
Тираж NieR: Automata превысил 9 миллионов экземпляров
GameMag
2024-12-27T10:44:36Z
Ученые обнаружили место знаменитой битвы Александра Македонского с персами
ZN UA
2025-01-03T19:36:15Z
"Умные" шланги могут повысить эффективность солнечных панелей: как они работают
Фокус
2025-01-03T18:36:18Z
Что подарить коллегам на «Тайного Санта»: 5 идей, которые поразят
Comments UA
2024-12-27T00:06:41Z
FAVBET Tech приняла участие в Общем собрании Ассоциации «IT Ukraine»
AIN
2024-12-26T19:34:23Z
В новых смартфонах Huawei обнаружили южнокорейские чипы, а не китайские: почему
Фокус
2024-12-26T16:22:49Z