MY.UAНовини
Трагедія та фарс. Як і чому вимушені переселенці повертаються в окупацію
Трагедія та фарс. Як і чому вимушені переселенці повертаються в окупацію

Трагедія та фарс. Як і чому вимушені переселенці повертаються в окупацію

Трагедія та фарс. Як і чому вимушені переселенці повертаються в окупацію

image

Їхні шляхи пролягають через окуповані українські міста до деяких російських, далі територією Білорусі до білорусько-польського кордону й Варшави, звідти — по українських містах. Так само — через Польщу, Білорусь і Росію — назад. Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну прямого транспортного сполучення між Україною і Росією немає, але з’явилися шляхи в об’їзд.

Донецьк—Львів, Київ—Москва, Варшава—Донецьк, Москва—Київ, Донецьк—Київ, Варшава—Луганськ, Винниця—Луганськ, Київ—Донецьк. Це конкретні маршрути сотен реальних людей, здійснювані комерційними перевізниками. Таких компаній, принаймні великих і перевірених, — п’ять-шість, кожна ходить за графіком, усі завантажені пасажирами.

Десятки рейсів на місяць.

Майже 30 тисяч ВПО повернулися на попередні місця реєстрації, тисяча з них — на окуповані території — ЗМІ

Є два види маршрутів: для тих, хто має російські паспорти, й тих, хто не має. Перших везуть із України цим великим об’їзним маршрутом, інших — лише до московського аеропорту Шереметьєво. Пересадка або тільки у Варшаві, або у Варшаві, Мінську та Москві, але перевізники стверджують, що пересадки відбуваються просто-таки двері в двері. Тобто пасажир у будь-якому разі платить один раз за повний рейс.

Повертаються на окуповані території не тільки вимушені переселенці, а й біженці до ЄС і ті, хто провів перші місяці й роки після початку повномасштабного вторгнення в Росії. Більшість із них на запитання про причини відповідатиме однією фразою: «Дім є дім». Але повертаються й з інших причин — через родичів, страх втратити єдине майно, зневірившись у тому, що зможуть подолати злидні.

300–400 євро, приблизно три доби в дорозі. При собі мати внутрішній російський і біометричний український закордонний паспорти. Для тих, хто не має російських паспортів, є інший маршрут. Із Варшави везуть до аеропорту в Мінську, звідки є часті рейси до Шереметьєва в Москві.

З жовтня 2023 року Шереметьєво — єдиний пункт пропуску, через який можуть потрапити до Росії громадяни України, котрі не мають російських паспортів. Якщо їх пропустять. У двох терміналах аеропорту — для тих, хто прилетів із Білорусі, й тих, хто мав рейси з інших країн, — російські прикордонники проводять так звану фільтрацію. Перевіряють документи, ставлять запитання, дивляться контакти, переписку, транзакції, історію браузерів у смартфонах. Багатьом людям зрештою відмовляють у в’їзді. Їх висилають літаком туди, звідки прилетіли.

Я бачила в чаті, як один перевізник писав людині, котра не пройшла фільтрації й сиділа в Мінську, що до Варшави її заберуть безкоштовно, бо саме цей перевізник її привіз.

Ніхто не має суми, але статистика є

Достовірного сукупного обсягу такої міграції зараз порахувати ніхто не може. Росіяни в жовтні 2024 року, до річниці впровадження фільтрації у Шереметьєві, повідомили про 107 тисяч громадян України, які намагалися пройти прикордонний контроль у московському аеропорту. Пропустили нібито 83 тисячі. Але цій цифрі не вірить ніхто з тих, хто знає про фільтрацію й тим більше сам її проходив. Вважають, що частка людей, які пройшли успішно, значно менша.

Про тих, хто подорожує в наземний спосіб, навіть не говорять. Білоруський чи російський кордон вони перетинають за російськими паспортами, тож і рахують їх як росіян. До Польщі, за даними польської прикордонної служби, за січень-вересень 2024 року з Білорусі в’їхали майже 78 тисяч громадян України.

Це вдвічі більше, ніж в аналогічний період 2023 року, до того, як Росія фактично закрила в’їзд для громадян України. Зі статистики видно, що кількість перетинів зросла в останньому кварталі 2023 року, коли польсько-білоруський кордон перетнули ще майже 16 тисяч громадян України. Для порівняння, за весь 2021 рік із Білорусі до Польщі в’їхали 12,5 тисяч громадян України.

Депутат ВРУ: на окуповані території повернулись 150 тисяч переселенців, з них майже половина — у Маріуполь

Частина з тих майже 78 тисяч, які в’їхали до Польщі з Білорусі 2024 року, ймовірно, проживали саме в Білорусі або відвідували там родичів. Решта мали бути ті, хто виїжджав або з Росії, або з окупованих територій України. Частину з них, імовірно, вислали з Шереметьєва. Інші мали бути власниками двох паспортів.

Прикордонна служба Білорусі стверджує, що з січня до грудня «транзитом» через Польщу в’їхала майже 101 тисяча громадян України (ще майже 24 тисячі — «транзитом» через Литву). Це тільки ті, хто в’їхав за українським паспортом. Із тих, хто має російські паспорти, не всі, звісно, подорожують у наземний спосіб. Іще десятки, можливо, сотні вільно переміщуються літаками і до Росії, і з Росії.

Від загальної кількості українських вимушених переселенців і біженців таких подорожувальників у будь-якому разі мала частка. Та це однаково кілька сотень тисяч людей на рік, які курсують між ЄС, Україною і Росією, повертаються на окуповані території України або їдуть до Росії з України чи з-за кордону.

«Ворожий наратив»?

Усі ці неплідні арифметичні вправи не мали б жодного сенсу, якби не прикрий епізод політичної драми, який країна спостерігала наприкінці листопада. Тоді депутат Верховної Ради від «Слуги народу», голова робочої групи з питань житла парламентської комісії із захисту прав вимушених переселенців Максим Ткаченко в інтерв’ю «Укрінформу» сказав про повернення вимушених переселенців на окуповані території України або виїзд за кордон через брак державної допомоги та гідної оплати праці.

За словами Ткаченка, на окуповані території вже повернулися близько 150 тисяч вимушених переселенців. Депутат не наголошував на цифрі, а навів її як ілюстрацію до того, що виглядало як аргументована критика державної політики щодо вимушених переселенців.

Імовірно, саме це стало приводом для реакції заступниці голови офісу президента Ірини Верещук, яка донедавна очолювала профільне міністерство. Верещук схопилася за цифру як за слабке місце у висловлюваннях Ткаченка й почала її спростовувати, назвавши депутата «безвідповідальним любителем хайпу», який не поважає переселенців і «підтримує ворожий наратив». «Ніколи не повірю, що тисячі українців їдуть у російську окупацію через відсутність двох-трьох тисяч гривень на місяць державної допомоги», — заявила Верещук.

В окупованому Айдарі росіяни шукають родичів учасників АТО — ОВА

Вона наполягала на тому, що хоч як важко на вільній частині України, тут не може бути гірше, ніж під російською окупацією. Верещук також стверджувала, що зменшення офіційної кількості вимушених переселенців пов’язане з тим, що частина з них повернулися на деокуповані території або виїхали за кордон.

Ткаченко зрештою відмовився від твердження про 150 тисяч, назвавши його «необґрунтованим і емоційним».

Водночас із посади радника мера Маріуполя пішов Петро Андрющенко, який трохи раніше писав про велику кількість вимушених переселенців, зокрема з Маріуполя, які нібито повернулися до зруйнованого й окупованого міста. Це ж число — приблизно кожен третій із 200 тисяч вимушено переміщених маріупольців — наводив у інтерв’ю Ткаченко, а до нього в одному виступі — мер Маріуполя Вадим Бойченко.

Ще раніше цього року про повернення вимушених переселенців до їхніх окупованих міст і сіл говорили омбудсмен Дмитро Лубінець і той-таки Максим Ткаченко. Перший вказував на тенденцію й причини, але не цифри, тоді як останній заявив у червні про «майже 130 тисяч».

Обидві заяви мали не менший резонанс, ніж горезвісне інтерв’ю, але не в офісі президента.

«Дім є дім»

Між 2014 і 2022 роком — від анексії Криму та початку війни на сході України до повномасштабного російського вторгнення — кількість вимушених переселенців в Україні коливалася між 1,5 і 2 мільйонами осіб. Ні для кого не було секретом, що значна частина цих людей — переважно пенсіонери — насправді жили в окупації й реєструвалися на підконтрольній Україні території тільки заради того, щоб і далі отримувати пенсії.

Державна прикордонна служба реєструвала більш як мільйон перетинів лінії розмежування на місяць. Пліткарі зневажливо називали цей людський потік пенсійними туристами. Ще до 2022 року багато людей, які жили на окупованих територіях, отримали російські паспорти. Після анексії Росією всіх окупованих територій України у вересні 2022 року отримання російського громадянства там стало обов’язковим. Ті, хто не отримає російських документів до кінця цього року, матимуть у рідних містах і селах лише права іноземців.

Чимало справжніх вимушених переселенців не від’їжджали далеко від своїх міст, щоб відвідувати родичів і наглядати за майном або просто бути в хоч і не рідних, але найбільш схожих на рідні місцях, де вони також мали певні соціальні зв’язки й де їх не ображали і не дискримінували за регіональне походження. Лінія розмежування не тільки розділяла територію та родини, а й руйнувала давні логістичні, культурні, економічні зв’язки. Чимало тих, хто опинився безпосередньо по обидва її боки, казали, що понад усе хотіли б возз’єднання — байдуже, під чиєю владою.

Після 2022 року, коли всі ці населені пункти таки «возз’єднали» окупанти, бойові дії мали вже таку інтенсивність, що тим, хто волею чи неволею опинився як вимушені переселенці на українському боці, стало безглуздо селитися якнайближче до рідних місць. Щоб дістатися до них, уже потрібна була подорож не на 20–40 хвилин до найближчого блокпосту, а на кілька діб через кілька державних кордонів. Зате деякі з тих місць стали зрештою тиловими в окупації. Для людини, головною причиною виїзду якої були власне бойові дії, було б нелогічно їхати далі замість того, щоб повернутися додому.

Дядя Гриша: «Під час окупації Херсона мої збори коштів на потреби наших оборонців нагадували марафон по мінному полю: виїжджаючи з дому, я не знав, чи повернуся»

Повертаються також з інших причин. Хтось — через родичів, які не змогли виїхати, хтось — через злидні й згасання будь-якої надії їх подолати. Значна кількість також — через загрозу втратити своє єдине майно, коли окупаційні адміністрації проводять тотальну інвентаризацію й оголошують «безхазяйним» усе житло, в якому не проживають власники. Чи не більше громадян України з тих самих причин ніколи не виїжджали з окупованих територій.

Єдине, на що можуть зараз розраховувати в Україні ті, хто не має грошей і прихистку від родичів, — ліжко в імпровізованому шелтері в приміщенні колишньої школи, дитсадка або гуртожитку. Робота є, але переважно не така, щоб оплатити гідне проживання, державна допомога також мізерна й до того ж тимчасова, державна політика щодо вимушених переселенців — непослідовна й непередбачувана.

Наприклад,програма єОселя з 25% першого внеску, про яку звітують чиновники, явно не розрахована на переселенців. У людей, які втратили все через війну й окупацію, немає таких грошей. Як і будь-якої перспективи купити житло в місті, де є хоча якась офіційна робота з перспективою на пенсію. Усе це деталі, яких не видно тим, хто не живе в цій реальності. Але які відіграють ключову роль у житті окремої людини та сім’ї.

Навіть посадовці на місцях, які щиро бажають допомогти, не можуть ефективно діяти через норми, положення й програми, що постійно то змінюються, то скасовуються, то поновлюються. В державі та суспільстві, де ледь не кожен мусить турбуватися про власне виживання й де багато молодших, заможніших, освічених і активних змогли знайти прихисток в інших країнах, вимушені переселенці стали за останні два роки майже невидимими.

Державна комунікація, як видно з історії з Ткаченком та Верещук, деградувала до примітивної пропаганди, безглуздої для тих, хто знає про все з власного досвіду й кому про життя в окупації щодня розповідають родичі, друзі та сусіди.

Нові реалії

Щоби зберегти право власності на майно в окупації, потрібно не просто бути на місці, коли його перевірятимуть для інвентаризації, а й мати при собі російські документи.

Тим, кого пропустили через фільтрацію, рекомендують не виїжджати знову до отримання російського паспорту та принесення присяги громадянина, бо вдруге можуть не впустити.

Відмова у в’їзді — це трагедія для тисяч громадян України, бо виглядає як пожиттєва: більшості ставлять заборону на в’їзд на територію Росії на 20 і більше років. Офіційне пояснення таких заходів — турбота про безпеку росіян, але охороняють їх у такий спосіб не тільки від здорової молоді, а й від 70–80-річних бабусь: для перевірок і відмов немає верхньої вікової планки. «Облаштовуватися в іншій країні серйозно й надовго. На суди грошей не витрачати — всі відмовні. Рішалам не платити — то шахраї, способів порішати немає», — пишуть досвідчені адміни спеціалізованих Телеграм-каналів.

Керівну роль у фільтрації, затриманні та тортурах людей на окупованих територіях відіграє ФСБ РФ – ZMINA

За рік роботи московського фільтраційного пункту сформувалася мережа фахівців із навігації в російському законодавстві стосовно українців, логістики, інфраструктури, комунікацій, нова професійна ніша для адміністраторів, диспетчерів, водіїв, консультантів, адвокатів…

Усе свідчить про те, що попит на їхні послуги зростатиме.

Безперечно, у багатьох постає питання щодо моральності повернення українців на окуповані території. Але варто дивитися правді в очі: є частина людей, яка ніколи не житиме під окупацією, і є ті, хто житиме. З різних причин, про які ми вже сказали. І це ще одна реальність, яку державі потрібно нарешті розгледіти, прийняти й вирішити, що з нею робити. Які сигнали подавати нашим людям на окупованих територіях після 2022 року, поки вони не стали геть чужими. Як уже стали ті, хто потрапив під окупацію після 2014 року.

Щоби зберегти державність, влада має бути мудрішою й хитрішою. І як не виховувати, то купувати, якщо хочете, патріотизм. Ми можемо створювати скільки завгодно міністерств із гарними назвами про національну єдність або навіть про вічне кохання, але повертати людей туди, де немає основи для тих, хто залишився, просто нещиро й маніпулятивно.

Однак це стосується не лише держави, яка є критично неповороткою в програмах для переселенців, а й суспільства. Згадайте, як на заході України накрутили ціни на оренду квартир одразу після повномасштабного вторгнення. Це теж про нас. І про мораль тих, у кого будинок за збігом обставин не потрапив під окупацію. Рефлексувати про те, хто і які ми, нам доведеться ще довго.

Джерело матеріала
Згадувані персони
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
Церковный праздник 1 апреля: что нельзя делать, чтобы не получить проблемы
Telegraf
Сделал удачную инвестицию: Кулеба живет в квартире за 285 тысяч. долл.
Comments UA
Уклонистов предлагают вылавливать: "Найдут счастье и почувствуют полноту жизни"
Знай
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
Курская операция: полковник подвел промежуточные итоги
TSN
Бои в Курской области: генерал ВСУ рассказал о тактике и угрозах со стороны РФ
TSN
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
Украинские военные уничтожают элитные подразделения рф в Часовом Яру. ВИДЕО
Новости Украины
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
Численность войск РФ увеличится на 150 тыс. - ОП
Корреспондент
Это самая длинная улица Киева и главная транспортная артерия левобережья: где она находится
Telegraf
ВС РФ расширяют плацдарм в Лимане: в ISW выяснили, что задумали россияне
Фокус
В ближайшее время есть шансы заставить Россию прекратить огонь – Зеленский
Comments UA
Россия обвиняет Украину в новых обстрелах: что известно
Comments UA
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
Трамп связал свою каденцию не с Израилем или Китаем, а именно с Украиной: мнение эксперта
Политека
Почему время в войне сейчас работает против Украины: какой важный рычаг потеряли ВСУ
Comments UA
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
Рейтинг ультраправых в Германии почти сравнялся с консерваторами
Европейская правда
Путин надеется на уступки Трампа в отношении Украины
Comments UA
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
НАБУ грубо нарушает законы: провело обыск без определения суда и поставило «прослушку» - заявление Ассоциации адвокатов
Новости Украины
Раскрылись детали нового соглашения Украины и США о полезных ископаемых
Известия Киев
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
Украинская актриса принципиально отказалась играть у россиян/Екатерина Вишневая рассказала, что игнорирует предложения играть в российских проектах
Апостроф
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
Спит с матерью и купается в ванной с сестрами: дочь Брюса Уиллиса сделала неожиданное призание
Фокус
"Душила" за развод: Анна Алхим призналась, что крутила роман с женатым олигархом‐теневиком – реакция жены
Знай
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
Украинские призеры Паралимпиады отметились благородным поступком
Telegraf
ФИФА обновила рейтинг нацсборных - Украина сохранила 25 место
Комсомольская правда
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
В Госдуме России сделали выпад в сторону ФИФА и Украины
Telegraf
Тренер Дюбуа выступил против боя с Чисорой
Корреспондент
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
Сталь «Метінвесту» стала основою нових полярних круїзних кораблів
AgroNews
Пачка сливочного уже по 120 грн: супермаркеты резко изменили цены на масло, картошку и селедку
Знай
«Лекарства подешевеют на 5-52%»: журналистка рассказала, что еще изменится в апреле
Знай
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
Посыпалась экономика: крупнейший завод РФ сокращает работу
Новости Украины
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
Как создать приятный аромат на кухне: простые бюджетные лайфхаки
Gazeta UA
Урожай будет в разы больше: чем лучше подкармливать клубнику весной
Апостроф
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
Гортензии, тюльпаны и хризантемы: как цветы хамелеоны меняют цвет в зависимости от почвы
Знай
Пасха 2025: рецепт воздушного кулича
Фокус
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
Взрыв в Киеве: на рынке «Юность» сработала граната
Новости Украины
Подозреваемой в надругательстве над могилой азовца "Гренки" избрали меру пресечения
Комсомольская правда
Работники банка цинично ограбили умершего клиента в Киеве: сумма впечатляет
Comments UA
В Буковеле мужчина жестоко избил лошадь палкой
Корреспондент
Коломойскому продлили содержание под стражей
Gazeta UA
Женщина неожиданно начала раздеваться в аэропорту перед посадкой в самолет
Comments UA
Украинский производитель лекарств за год увеличил доход на 900 млн грн
Корреспондент
Почему появляются темные круги под глазами: ТОП-10 причин
Comments UA
В США одобрили первый тест, выявляющий у женщин половые инфекции
Факти ICTV
Молодая женщина умирает от рака, потому что думала, что имеет проблемы из-за вегетарианства
Comments UA
Мозг съедает сам себя во время марафонских забегов
ITC
Назван возраст, в котором значительно ухудшается слух
Comments UA
Помогут ли 10 тысяч шагов в день похудеть: тренеры дали однозначный ответ
UAToday
Медосмотр по-новому: в Украине хотят отменить бумажные медицинские справки для водителей
Telegraf
Похмелье с возрастом становится ужасающим: в чем причина
Comments UA
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
Намек понятен: фанатам GTA ответили, когда будет новый трейлер и выйдет ли 6 часть вовремя
Знай
Стало відомо, які 3 добрива необхідно внести під час висаджування помідорів
AgroNews
Подтверждено: Nintendo Switch 2 поддерживает все официальные контроллеры Switch, но есть нюансы
GameMag
Представлено нову лінійку тепличних продуктів для здорового харчування
AgroNews
Nintendo оценила переиздания The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom и Kirby and The Forgotten Land для Switch 2 в $80
GameMag
Массовое вымирание на Земле: у ученых новая теория
Comments UA
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
Вийшло важливе оновлення для серії Galaxy S20
Portaltele
Как новые пошлины Трампа повлияют на рынок авто из США в Украине
Фокус
Продажи автомобилей Tesla упали до трехлетнего минимума
Корреспондент
Всего одно действие может стоить водителям почти 4 тысячи гривен: о чем следует знать
Знай
Японские автопроизводители начали производство биоэтанолового топлива
Корреспондент
Названы самые ликвидные и наименее ликвидные кроссоверы современности
Фокус
Европейская комиссия оштрафовала 15 автопроизводителей на €458 млн
Корреспондент
Маск в шоке: в Европе катастрофически упали продажи Tesla
Comments UA