MY.UAНовини
Трагедія та фарс. Як і чому вимушені переселенці повертаються в окупацію
Трагедія та фарс. Як і чому вимушені переселенці повертаються в окупацію

Трагедія та фарс. Як і чому вимушені переселенці повертаються в окупацію

Трагедія та фарс. Як і чому вимушені переселенці повертаються в окупацію

Їхні шляхи пролягають через окуповані українські міста до деяких російських, далі територією Білорусі до білорусько-польського кордону й Варшави, звідти — по українських містах. Так само — через Польщу, Білорусь і Росію — назад. Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну прямого транспортного сполучення між Україною і Росією немає, але з’явилися шляхи в об’їзд.

Донецьк—Львів, Київ—Москва, Варшава—Донецьк, Москва—Київ, Донецьк—Київ, Варшава—Луганськ, Винниця—Луганськ, Київ—Донецьк. Це конкретні маршрути сотен реальних людей, здійснювані комерційними перевізниками. Таких компаній, принаймні великих і перевірених, — п’ять-шість, кожна ходить за графіком, усі завантажені пасажирами.

Десятки рейсів на місяць.

Майже 30 тисяч ВПО повернулися на попередні місця реєстрації, тисяча з них — на окуповані території — ЗМІ

Є два види маршрутів: для тих, хто має російські паспорти, й тих, хто не має. Перших везуть із України цим великим об’їзним маршрутом, інших — лише до московського аеропорту Шереметьєво. Пересадка або тільки у Варшаві, або у Варшаві, Мінську та Москві, але перевізники стверджують, що пересадки відбуваються просто-таки двері в двері. Тобто пасажир у будь-якому разі платить один раз за повний рейс.

Повертаються на окуповані території не тільки вимушені переселенці, а й біженці до ЄС і ті, хто провів перші місяці й роки після початку повномасштабного вторгнення в Росії. Більшість із них на запитання про причини відповідатиме однією фразою: «Дім є дім». Але повертаються й з інших причин — через родичів, страх втратити єдине майно, зневірившись у тому, що зможуть подолати злидні.

300–400 євро, приблизно три доби в дорозі. При собі мати внутрішній російський і біометричний український закордонний паспорти. Для тих, хто не має російських паспортів, є інший маршрут. Із Варшави везуть до аеропорту в Мінську, звідки є часті рейси до Шереметьєва в Москві.

З жовтня 2023 року Шереметьєво — єдиний пункт пропуску, через який можуть потрапити до Росії громадяни України, котрі не мають російських паспортів. Якщо їх пропустять. У двох терміналах аеропорту — для тих, хто прилетів із Білорусі, й тих, хто мав рейси з інших країн, — російські прикордонники проводять так звану фільтрацію. Перевіряють документи, ставлять запитання, дивляться контакти, переписку, транзакції, історію браузерів у смартфонах. Багатьом людям зрештою відмовляють у в’їзді. Їх висилають літаком туди, звідки прилетіли.

Я бачила в чаті, як один перевізник писав людині, котра не пройшла фільтрації й сиділа в Мінську, що до Варшави її заберуть безкоштовно, бо саме цей перевізник її привіз.

Ніхто не має суми, але статистика є

Достовірного сукупного обсягу такої міграції зараз порахувати ніхто не може. Росіяни в жовтні 2024 року, до річниці впровадження фільтрації у Шереметьєві, повідомили про 107 тисяч громадян України, які намагалися пройти прикордонний контроль у московському аеропорту. Пропустили нібито 83 тисячі. Але цій цифрі не вірить ніхто з тих, хто знає про фільтрацію й тим більше сам її проходив. Вважають, що частка людей, які пройшли успішно, значно менша.

Про тих, хто подорожує в наземний спосіб, навіть не говорять. Білоруський чи російський кордон вони перетинають за російськими паспортами, тож і рахують їх як росіян. До Польщі, за даними польської прикордонної служби, за січень-вересень 2024 року з Білорусі в’їхали майже 78 тисяч громадян України.

Це вдвічі більше, ніж в аналогічний період 2023 року, до того, як Росія фактично закрила в’їзд для громадян України. Зі статистики видно, що кількість перетинів зросла в останньому кварталі 2023 року, коли польсько-білоруський кордон перетнули ще майже 16 тисяч громадян України. Для порівняння, за весь 2021 рік із Білорусі до Польщі в’їхали 12,5 тисяч громадян України.

Депутат ВРУ: на окуповані території повернулись 150 тисяч переселенців, з них майже половина — у Маріуполь

Частина з тих майже 78 тисяч, які в’їхали до Польщі з Білорусі 2024 року, ймовірно, проживали саме в Білорусі або відвідували там родичів. Решта мали бути ті, хто виїжджав або з Росії, або з окупованих територій України. Частину з них, імовірно, вислали з Шереметьєва. Інші мали бути власниками двох паспортів.

Прикордонна служба Білорусі стверджує, що з січня до грудня «транзитом» через Польщу в’їхала майже 101 тисяча громадян України (ще майже 24 тисячі — «транзитом» через Литву). Це тільки ті, хто в’їхав за українським паспортом. Із тих, хто має російські паспорти, не всі, звісно, подорожують у наземний спосіб. Іще десятки, можливо, сотні вільно переміщуються літаками і до Росії, і з Росії.

Від загальної кількості українських вимушених переселенців і біженців таких подорожувальників у будь-якому разі мала частка. Та це однаково кілька сотень тисяч людей на рік, які курсують між ЄС, Україною і Росією, повертаються на окуповані території України або їдуть до Росії з України чи з-за кордону.

«Ворожий наратив»?

Усі ці неплідні арифметичні вправи не мали б жодного сенсу, якби не прикрий епізод політичної драми, який країна спостерігала наприкінці листопада. Тоді депутат Верховної Ради від «Слуги народу», голова робочої групи з питань житла парламентської комісії із захисту прав вимушених переселенців Максим Ткаченко в інтерв’ю «Укрінформу» сказав про повернення вимушених переселенців на окуповані території України або виїзд за кордон через брак державної допомоги та гідної оплати праці.

За словами Ткаченка, на окуповані території вже повернулися близько 150 тисяч вимушених переселенців. Депутат не наголошував на цифрі, а навів її як ілюстрацію до того, що виглядало як аргументована критика державної політики щодо вимушених переселенців.

Імовірно, саме це стало приводом для реакції заступниці голови офісу президента Ірини Верещук, яка донедавна очолювала профільне міністерство. Верещук схопилася за цифру як за слабке місце у висловлюваннях Ткаченка й почала її спростовувати, назвавши депутата «безвідповідальним любителем хайпу», який не поважає переселенців і «підтримує ворожий наратив». «Ніколи не повірю, що тисячі українців їдуть у російську окупацію через відсутність двох-трьох тисяч гривень на місяць державної допомоги», — заявила Верещук.

В окупованому Айдарі росіяни шукають родичів учасників АТО — ОВА

Вона наполягала на тому, що хоч як важко на вільній частині України, тут не може бути гірше, ніж під російською окупацією. Верещук також стверджувала, що зменшення офіційної кількості вимушених переселенців пов’язане з тим, що частина з них повернулися на деокуповані території або виїхали за кордон.

Ткаченко зрештою відмовився від твердження про 150 тисяч, назвавши його «необґрунтованим і емоційним».

Водночас із посади радника мера Маріуполя пішов Петро Андрющенко, який трохи раніше писав про велику кількість вимушених переселенців, зокрема з Маріуполя, які нібито повернулися до зруйнованого й окупованого міста. Це ж число — приблизно кожен третій із 200 тисяч вимушено переміщених маріупольців — наводив у інтерв’ю Ткаченко, а до нього в одному виступі — мер Маріуполя Вадим Бойченко.

Ще раніше цього року про повернення вимушених переселенців до їхніх окупованих міст і сіл говорили омбудсмен Дмитро Лубінець і той-таки Максим Ткаченко. Перший вказував на тенденцію й причини, але не цифри, тоді як останній заявив у червні про «майже 130 тисяч».

Обидві заяви мали не менший резонанс, ніж горезвісне інтерв’ю, але не в офісі президента.

«Дім є дім»

Між 2014 і 2022 роком — від анексії Криму та початку війни на сході України до повномасштабного російського вторгнення — кількість вимушених переселенців в Україні коливалася між 1,5 і 2 мільйонами осіб. Ні для кого не було секретом, що значна частина цих людей — переважно пенсіонери — насправді жили в окупації й реєструвалися на підконтрольній Україні території тільки заради того, щоб і далі отримувати пенсії.

Державна прикордонна служба реєструвала більш як мільйон перетинів лінії розмежування на місяць. Пліткарі зневажливо називали цей людський потік пенсійними туристами. Ще до 2022 року багато людей, які жили на окупованих територіях, отримали російські паспорти. Після анексії Росією всіх окупованих територій України у вересні 2022 року отримання російського громадянства там стало обов’язковим. Ті, хто не отримає російських документів до кінця цього року, матимуть у рідних містах і селах лише права іноземців.

Чимало справжніх вимушених переселенців не від’їжджали далеко від своїх міст, щоб відвідувати родичів і наглядати за майном або просто бути в хоч і не рідних, але найбільш схожих на рідні місцях, де вони також мали певні соціальні зв’язки й де їх не ображали і не дискримінували за регіональне походження. Лінія розмежування не тільки розділяла територію та родини, а й руйнувала давні логістичні, культурні, економічні зв’язки. Чимало тих, хто опинився безпосередньо по обидва її боки, казали, що понад усе хотіли б возз’єднання — байдуже, під чиєю владою.

Після 2022 року, коли всі ці населені пункти таки «возз’єднали» окупанти, бойові дії мали вже таку інтенсивність, що тим, хто волею чи неволею опинився як вимушені переселенці на українському боці, стало безглуздо селитися якнайближче до рідних місць. Щоб дістатися до них, уже потрібна була подорож не на 20–40 хвилин до найближчого блокпосту, а на кілька діб через кілька державних кордонів. Зате деякі з тих місць стали зрештою тиловими в окупації. Для людини, головною причиною виїзду якої були власне бойові дії, було б нелогічно їхати далі замість того, щоб повернутися додому.

Дядя Гриша: «Під час окупації Херсона мої збори коштів на потреби наших оборонців нагадували марафон по мінному полю: виїжджаючи з дому, я не знав, чи повернуся»

Повертаються також з інших причин. Хтось — через родичів, які не змогли виїхати, хтось — через злидні й згасання будь-якої надії їх подолати. Значна кількість також — через загрозу втратити своє єдине майно, коли окупаційні адміністрації проводять тотальну інвентаризацію й оголошують «безхазяйним» усе житло, в якому не проживають власники. Чи не більше громадян України з тих самих причин ніколи не виїжджали з окупованих територій.

Єдине, на що можуть зараз розраховувати в Україні ті, хто не має грошей і прихистку від родичів, — ліжко в імпровізованому шелтері в приміщенні колишньої школи, дитсадка або гуртожитку. Робота є, але переважно не така, щоб оплатити гідне проживання, державна допомога також мізерна й до того ж тимчасова, державна політика щодо вимушених переселенців — непослідовна й непередбачувана.

Наприклад,програма єОселя з 25% першого внеску, про яку звітують чиновники, явно не розрахована на переселенців. У людей, які втратили все через війну й окупацію, немає таких грошей. Як і будь-якої перспективи купити житло в місті, де є хоча якась офіційна робота з перспективою на пенсію. Усе це деталі, яких не видно тим, хто не живе в цій реальності. Але які відіграють ключову роль у житті окремої людини та сім’ї.

Навіть посадовці на місцях, які щиро бажають допомогти, не можуть ефективно діяти через норми, положення й програми, що постійно то змінюються, то скасовуються, то поновлюються. В державі та суспільстві, де ледь не кожен мусить турбуватися про власне виживання й де багато молодших, заможніших, освічених і активних змогли знайти прихисток в інших країнах, вимушені переселенці стали за останні два роки майже невидимими.

Державна комунікація, як видно з історії з Ткаченком та Верещук, деградувала до примітивної пропаганди, безглуздої для тих, хто знає про все з власного досвіду й кому про життя в окупації щодня розповідають родичі, друзі та сусіди.

Нові реалії

Щоби зберегти право власності на майно в окупації, потрібно не просто бути на місці, коли його перевірятимуть для інвентаризації, а й мати при собі російські документи.

Тим, кого пропустили через фільтрацію, рекомендують не виїжджати знову до отримання російського паспорту та принесення присяги громадянина, бо вдруге можуть не впустити.

Відмова у в’їзді — це трагедія для тисяч громадян України, бо виглядає як пожиттєва: більшості ставлять заборону на в’їзд на територію Росії на 20 і більше років. Офіційне пояснення таких заходів — турбота про безпеку росіян, але охороняють їх у такий спосіб не тільки від здорової молоді, а й від 70–80-річних бабусь: для перевірок і відмов немає верхньої вікової планки. «Облаштовуватися в іншій країні серйозно й надовго. На суди грошей не витрачати — всі відмовні. Рішалам не платити — то шахраї, способів порішати немає», — пишуть досвідчені адміни спеціалізованих Телеграм-каналів.

Керівну роль у фільтрації, затриманні та тортурах людей на окупованих територіях відіграє ФСБ РФ – ZMINA

За рік роботи московського фільтраційного пункту сформувалася мережа фахівців із навігації в російському законодавстві стосовно українців, логістики, інфраструктури, комунікацій, нова професійна ніша для адміністраторів, диспетчерів, водіїв, консультантів, адвокатів…

Усе свідчить про те, що попит на їхні послуги зростатиме.

Безперечно, у багатьох постає питання щодо моральності повернення українців на окуповані території. Але варто дивитися правді в очі: є частина людей, яка ніколи не житиме під окупацією, і є ті, хто житиме. З різних причин, про які ми вже сказали. І це ще одна реальність, яку державі потрібно нарешті розгледіти, прийняти й вирішити, що з нею робити. Які сигнали подавати нашим людям на окупованих територіях після 2022 року, поки вони не стали геть чужими. Як уже стали ті, хто потрапив під окупацію після 2014 року.

Щоби зберегти державність, влада має бути мудрішою й хитрішою. І як не виховувати, то купувати, якщо хочете, патріотизм. Ми можемо створювати скільки завгодно міністерств із гарними назвами про національну єдність або навіть про вічне кохання, але повертати людей туди, де немає основи для тих, хто залишився, просто нещиро й маніпулятивно.

Однак це стосується не лише держави, яка є критично неповороткою в програмах для переселенців, а й суспільства. Згадайте, як на заході України накрутили ціни на оренду квартир одразу після повномасштабного вторгнення. Це теж про нас. І про мораль тих, у кого будинок за збігом обставин не потрапив під окупацію. Рефлексувати про те, хто і які ми, нам доведеться ще довго.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Мощный лазер и 24 ствола 12 калибра: россияне презентовали свою первую антидроновую систему на основе искусственного интеллекта
ZN UA
2025-02-23T02:09:25Z
Инсайдер: Ремастер первой трилогии God of War для PlayStation 5 будет анонсирован в ближайшее время
GameMag
2025-02-22T21:55:05Z
Продолжение Cyberpunk 2077? CD Projekt RED ищет старшего аниматора для создания иммерсивной игры от первого лица
GameMag
2025-02-22T21:36:33Z
Посмотрите на новую геймплейную демонстрацию ремейка "Готики" на ПК с GeForce RTX 5090 — выходит в 2025 году
GameMag
2025-02-22T20:37:43Z
Bandai Namco планирует поставить выпуск ремастеров Tales of на поток
GameMag
2025-02-22T20:31:45Z
Илон Маск обвинил агентство Reuters во лжи относительно отключения Украины от Starlink
ZN UA
2025-02-22T20:28:52Z
Microsoft предложила использовать генеративный ИИ для воскрешения игровой классики
GameMag
2025-02-22T20:12:47Z
5 лучших приложений для пар, которые укрепят отношения и здорово развлекут
Знай
2025-02-22T19:51:21Z
Создатель Xbox Симус Блэкли: "Разговоры о самой мощной консоли больше никого не удивляют, все решает контент"
GameMag
2025-02-22T19:42:30Z
День ангела 23 февраля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-02-22T22:18:24Z
Убивает не только мотивацию: ученые рассказали, как травля на работе влияет на наши семьи
Фокус
2025-02-22T19:36:06Z
Таро гороскоп на воскресенье: кому следует быть очень внимательным
Comments UA
2025-02-22T18:30:21Z
Готовим невероятно вкусный щербет: рецепт восточных сладостей
TSN
2025-02-22T17:36:55Z
Гороскоп на 23 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-22T17:03:53Z
Как сделать равенство «3+3=3−3» верным: нужно перевести только одну спичку
TSN
2025-02-22T16:54:16Z
Три знака Зодиака, которые встретят свою любовь весной 2025 года
Фокус
2025-02-22T16:45:50Z
Как определить, что перед вами свежесрезанные розы: на что обратить внимание
TSN
2025-02-22T16:39:52Z
Куда поехать в конце зимы: ТОП-9 мест для незабываемого отдыха
Comments UA
2025-02-22T13:42:21Z
РФ обстреляла Запорожье: ранена женщина
Корреспондент
2025-02-22T23:24:57Z
Атака БПЛА: в двух районах Киева вспыхнули пожары
Корреспондент
2025-02-22T22:51:11Z
Под Одессой – прилет БПЛА, в Киеве упали обломки
Корреспондент
2025-02-22T22:09:19Z
Выписали пенсионера из больницы - и через минуту он умер на пороге: трагедия, которая шокировала всех
Знай
2025-02-22T20:51:53Z
В Калифорнии нашли «виновного» в масштабных пожарах
Comments UA
2025-02-22T19:18:56Z
В Киеве водитель элитного автомобиля устроил стрельбу на дороге
Апостроф
2025-02-22T18:27:21Z
В Житомирской области во время пожара погибли двое детей и двое взрослых
Корреспондент
2025-02-22T17:27:57Z
В ужасном ДТП погиб музыкант рок-группы KISS из-за опрометчивости 90-летней матери
TSN
2025-02-22T17:27:33Z
Дроны СБУ остановили работу нефтеперекачивающей станции в Краснодарском крае – источники
UAToday
2025-02-22T17:03:30Z
Усик покинул вечер бокса в Саудовской Аравии перед боем двух россиян
ZN UA
2025-02-23T00:12:43Z
Потенциальный соперник Усика нокаутировал соперника во втором раунде
ZN UA
2025-02-22T23:21:19Z
Астон Вілла – Челсі 2:1 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-02-22T21:16:46Z
Динамо – Карпаты: онлайн-видеотрансляция матча УПЛ
TSN
2025-02-22T18:33:20Z
В Саудовской Аравии готовы заплатить миллиард евро за звезду "Реала" – СМИ
ZN UA
2025-02-22T17:43:20Z
Забарный получил красную карточку: "Борнмут" проиграл "Вулверхэмптону" в поединке АПЛ
TSN
2025-02-22T17:33:59Z
Украинец Забарный впервые в карьере был удален в матче АПЛ
ZN UA
2025-02-22T17:12:03Z
Арсенал у меншості та із Зінченком поступився в дербі Вест Гему
Football.ua
2025-02-22T17:01:35Z
Франция выиграла женскую эстафету на чемпионате мира, Украина не вошла в топ-10
Корреспондент
2025-02-22T15:51:15Z
Россияне широким фронтом наступают в сторону Днепропетровшины
ZN UA
2025-02-23T04:07:30Z
Достаточно телефона: киевлянам представили способ разоблачения мошенников
Хвиля
2025-02-23T03:42:36Z
РФ ударила по Кривому Рогу
Корреспондент
2025-02-23T01:15:53Z
РФ ударила по Киеву и Запорожью "шахедами": что известно о вражеской атаке
Фокус
2025-02-22T23:57:19Z
В Луганской области школьные охранники обыскивают детей - партизаны
Корреспондент
2025-02-22T23:54:28Z
Ночью беспилотники атаковали Запорожье - ОВА
TSN
2025-02-22T23:36:31Z
В Запорожской области активизировались оккупанты, но силы обороны держат фронт
ZN UA
2025-02-22T22:34:15Z
Вражеские беспилотники атакуют Украину: направление движения
TSN
2025-02-22T22:33:11Z
Враг атакует Украину ударными дронами и авиацией: взрывы раздаются в нескольких областях
TSN
2025-02-22T20:06:57Z
В Киеве колористка создает вышиванки на волосах: образ занимает до 8 часов работы, но клиентки терпят
Знай
2025-02-23T03:51:46Z
За рулем была мать: в ДТП погиб участник рок-группы KISS Карл Кокран
Фокус
2025-02-22T23:15:08Z
Джордж Мартин слышал о разработке экранизации Elden Ring
GameMag
2025-02-22T21:19:55Z
Не Томом Харди единым: актеры, которым пророчат роль следующего Джеймса Бонда
Marie Claire
2025-02-22T18:00:42Z
Браслеты, ленты и бисер: Андре Тан подсказал, с какими аксессуарами нужно сиять весной 2025
Знай
2025-02-22T16:51:43Z
Вера Кобзарь рассказала, почему скрывала беременность от родных: "Родители узнали на седьмом месяце"
TSN
2025-02-22T16:21:19Z
Танго, твист и вог: лучшие танцевальные сцены из кино
Marie Claire
2025-02-22T15:00:56Z
12 недель в топе: какой фильм "не отпускает" фанатов Netflix уже 3 месяца
Фокус
2025-02-22T14:30:28Z
Весна-лето 2025: 5 новых тенденций в моде
Comments UA
2025-02-22T13:21:39Z
ВСУ испытали эвакуационную платформу Воля-Е
Корреспондент
2025-02-23T03:15:23Z
Что нельзя делать дома 23 февраля и зачем искать пауков: приметы и запреты на Поликарпа
Знай
2025-02-23T03:03:08Z
Выплаты для людей с инвалидностью в марте: что изменится
Политека
2025-02-23T03:00:49Z
Масленица: традиции и запреты
ZN UA
2025-02-23T02:33:59Z
"Приятный способ": пара познакомилась в похоронном бюро и хочет говорить о смерти с детьми
Фокус
2025-02-23T02:06:59Z
Важно знать: как происходит наследование квартиры после смерти одного из наследников
ZN UA
2025-02-23T02:03:07Z
Праздник приближения весны: как правильно будет по-украински «Масленица»
ZN UA
2025-02-23T01:03:09Z
Мясопустное воскресенье: запреты и традиции
ZN UA
2025-02-22T22:34:13Z
23 февраля 2025 года: Поликарпов день - что сегодня нельзя делать
Фокус
2025-02-22T22:00:05Z
Ляшко возмущен поборами за контраст и КТ в больницах: "Руки хочется отрывать"
Знай
2025-02-23T04:12:06Z
Прохождение ВВК: можно ли обжаловать решение комиссии
ZN UA
2025-02-23T04:01:15Z
Украинские мужчины живут на 13-17 лет меньше женщин: причины и факторы
Хвиля
2025-02-23T02:39:58Z
Излечили врожденную слепоту: врачи провели уникальную быструю операцию незрячим детям
Фокус
2025-02-22T20:51:04Z
Антибиотики и вирусы: почему они не работают
Comments UA
2025-02-22T20:18:13Z
Можно ли спать всего 4 часа в сутки: ученые дали неожиданный ответ
TSN
2025-02-22T19:24:00Z
Залог здорового сна: ученые заявили, что дело совсем не в его продолжительности
Фокус
2025-02-22T18:12:47Z
Заменитель сахара в напитках может провоцировать проблемы с сердцем
Знай
2025-02-22T17:51:32Z
Буддийский секрет: ученые назвали необычный способ успокоения раздраженного кишечника
Фокус
2025-02-22T17:30:42Z
Совсем не копейки: субсидия может покрыть полную стоимость аренды жилья
Знай
2025-02-23T03:12:50Z
Индексация пенсий с 1 марта: кому ждать повышения и сколько
Comments UA
2025-02-22T23:03:32Z
Стаж 35 лет и зарплата 15 000 грн: на какую пенсию можно рассчитывать
Знай
2025-02-22T21:12:05Z
На оплату коммуналки или покупку продуктов: украинцам выплатят почти 11 000 гривен
Знай
2025-02-22T20:12:28Z
Стоит ли украинцам ждать введения графиков газоснабжения: в Раде спрогнозировали
Фокус
2025-02-22T20:12:23Z
Цены на сливочное масло бьют рекорды: известно сколько стоит
Политека
2025-02-22T19:30:43Z
Украина заняла первое место в мире по уровню потребления овощей населением
ZN UA
2025-02-22T19:01:16Z
Будут ли графики газоснабжения для населения: эксперт ответил
TSN
2025-02-22T18:33:27Z
45 грн за доллар – это счастье: банкиры советуют украинцам готовиться к резкому скачку
Знай
2025-02-22T18:30:46Z
Один взгляд, и это - любовь: в Киеве заметили элитный суперкар BMW, который топит 300 км/ч
Знай
2025-02-22T15:51:46Z
Пушка-ракета на 800 "лошадок": в Киеве засветился агрессивный "Гелик" за 20 млн грн
Знай
2025-02-22T11:51:10Z
Гость из 90-х: в Украине нашли редкий 33-летний мотоцикл "Днепр" без пробега
Фокус
2025-02-22T10:57:09Z
Дебютировала новая Honda Accord 2025: как изменился семейный седан
Фокус
2025-02-22T10:00:17Z
Кто кого должен пропустить: запутанный тест на правила дорожного движения с ответом
TSN
2025-02-22T08:06:07Z
Культовая капсула времени: обнаружен знаменитый BMW 2002 года в новом состоянии
Фокус
2025-02-21T14:51:32Z
Нового конкурента Tesla Model Y и Porsche Macan от Renault показали до премьеры
Фокус
2025-02-21T08:51:34Z
ЯПОНСКИЙ СТИЛЬ, БРИТАНСКИЙ ОПЫТ: ГЛАВНОЕ О NISSAN QASHQAI
Корреспондент
2025-02-21T06:03:58Z
Renault выпустит недорогой городской электромобиль за 18 000 евро
Фокус
2025-02-20T16:00:17Z
Подоляк рассказал о работе над соглашением с США по ископаемым
Корреспондент
2025-02-23T03:57:22Z
СМИ: Киев передал США свой вариант селки по недрам
Корреспондент
2025-02-23T03:51:55Z
"Имеет четкий план": в Воздушных силах объяснили, будет ли массированная атака РФ в годовщину вторжения
Фокус
2025-02-23T03:00:42Z
В США рассказали детали сделки по недрам Украины
Корреспондент
2025-02-23T02:21:39Z
Маск требует от госслужащих отчитываться о работе за неделю
ZN UA
2025-02-23T01:01:16Z
Трамп об Украине: я пытаюсь вернуть деньги
Корреспондент
2025-02-23T00:45:50Z
США ужесточают требования к Украине – СМИ
Корреспондент
2025-02-22T22:39:01Z
Соглашение о полезных ископаемых: Стефанчук сделал важное заявление
TSN
2025-02-22T22:16:12Z
Трамп сделал важное заявление о прекращении войны в Украине: что он сказал
TSN
2025-02-22T22:03:04Z