Таку думку висловив дипломат, Надзвичайний та Повноважний Посол, радник директора Національного інституту стратегічних досліджень Андрій Веселовський у коментарі Укрінформу.
«Причин такої поведінки Фіцо багато. Але насамперед причина в тому, що Словаччину очолює прем’єр-міністр, владна коаліція якого наразі бореться за збереження парламентської більшості. Тому словацькому прем’єру потрібно весь час дбати про свій імідж і впливати на громадську думку, щоб залишатися при владі», - сказав Веселовський.
Дипломат нагадав, що Фіцо не нова фігура у словацькій політиці – він уже обіймав посаду прем’єр-міністра, але був змушений піти у відставку в 2018 році після масових протестів у країні через вбивство журналіста-розслідувача.
«Тобто за ним тягнеться складний політичний і соціальний шлейф», - констатував експерт.
Він зауважив, що словацький прем’єр аргументує свої претензії до України тим, що Словаччину позбавляють дешевого газу, хоча це відбулось згідно із загальним рішенням ЄС, ухваленим після початку російської агресії в тому числі й голосом Словаччини. Окрім того, Україна задовго до 1 січня 2025 року повідомила, що не продовжуватиме контракт із РФ на транзит газу.
«Тож контраргументи на заяви словацького прем’єра є, але словацьке населення чує те, що говорить Фіцо, а не те, що кажуть у Києві, - словацькі ЗМІ, які перебувають під значним впливом уряду, цього не передають. Тому так і відбувається – Фіцо «сміливо» лає Україну у себе вдома, висловлює абсолютно надумані претензії до нас, а коли зустрічається з українськими посадовими особами, зокрема, Прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем, то розмовляє з ним по-діловому. Тобто він (Фіцо, - ред.) не є системним ворогом України, він є системним популістом Словаччини», - вважає радник директора Національного інституту стратегічних досліджень.
Стосовно того, як має діяти Європейський Союз у відповідь на заяви Фіцо, дипломат зауважив, що ЄС «уже діяв».
«Подібний закид на адресу України, але в інших термінах Фіцо робив трохи більше місяця тому, і в Європейській комісії спокійно і однозначно сказали словацькій владі, що ви мали достатньо часу, щоб підготуватися до припинення транзиту російського газу», - нагадав Веселовський.
Він зазначив, що закиди на адресу України – «це не точка зору словацького народу, а вигадки і намагання якось утримати себе у владі».
Як повідомлялося, 22 грудня прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо зустрівся у Москві з російським диктатором Володимиром Путіним. За підсумками зустрічі Фіцо звинуватив Україну в небажанні продовжувати транзит російського газу до Словаччини після 1 січня, коли завершується дія чинного транзитного контракту.
Єврокомісія не коментувала візит прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо до Москви, але підтвердила, що Європа готова до припинення транзиту російського газу через Україну з 1 січня 2025 року.
29 грудня прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо оприлюднив у соцмережах відкритого листа до глави Європейської ради Антоніу Кошти і президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, у якому знову скаржиться на відмову України продовжувати транзит російського газу після 2024 року.