MY.UAНовини
Тема закінчення війни дедалі помітніша: є й надія на швидкий фінал, і тривога, що Путін і Трамп домовлятимуться без України. Зведення інформаційної війни 21-27 грудня
Тема закінчення війни дедалі помітніша: є й надія на швидкий фінал, і тривога, що Путін і Трамп домовлятимуться без України. Зведення інформаційної війни 21-27 грудня

Тема закінчення війни дедалі помітніша: є й надія на швидкий фінал, і тривога, що Путін і Трамп домовлятимуться без України. Зведення інформаційної війни 21-27 грудня

Тиждень відзначився масштабними обстрілами, але й досягнень чимало.

Попри масовані обстріли з жертвами, в проукраїнській спільноті не більшає негативу, серед хороших новин можна відзначити ураження російських тилів та втрати живої сили. Індекс настроїв українських соцмереж щодо війни, який вимірює ГО CAT-UA протягом минулого тижня, 21-27 грудня 2024, склав мінус 16 пунктів.

Хороші новини — знищення російського військового керівництва на Запоріжжі, Курщині, удар по Міллеровому, план «Килим» у російських аеропортах, Різдво, санкції для РФ, зневага світового політикуму до В. Путіна.

Погані — обстріли (Київ, прифронтові населені пункти, Кривий Ріг), руйнування, очікування на нові атаки, КНДР постачає Росії балістику, збитий росіянами літак, заяви В. Орбана, пряма лінія В. Путіна («двіжуха», технологічна дуель), критика влади.

Неоднозначні — фронтові події, заяви Д. Трампа, прогнози подальших подій, російська пропаганда, в Криму посилюють захист військових об’єктів, втрати північнокорейців, збори на ЗСУ, економічна ситуація.

З Курщини багато коментарів щодо участі в боях північнокорейців: тих посилають у м’ясні штурми, втрати великі. Аналізують заяви В. Путіна, меседж В. Зеленського з цього приводу добре поширюється, коментують комунікацію й пересічні українці (називають неадекватом).

Критика влади зосереджена на демобілізації, з неочевидного  оточення президента коментує психіатр С. Глузман. З обуренням сприймаються заяви В. Орбана про перемир’я, з тривогою – Трампівські промови. Після авіатрощі в Казахстані українці активно обговорюють версії подій.

Різдво стає найпозитивнішим приводом тижня, але не настільки, як минулого року. Святкування Різдва помітно покращує настрій в соцмережах, однак загальна тривожна ситуація на фронті, наступ росіян, постійні обстріли України, атаки дронами, ракетна атака, яку чекали у ніч на Різдво, додають негативу, і тому такої радості, яка була 24-25 грудня минулого року, наразі нема.

Та все ж привітання зі святом дуже світлі, сповнені великої надії, більшає волонтерських оголошень в контексті свята. Привітання адресовані військовим та волонтерам, висловлюють їм вдячність, кажуть про «незламність на шляху до перемоги», і водночас «молитви за справедливий мир». У новинах пишуть і про святкування самих військових: ті беруть участь у вертепах, співають військово-патріотичні колядки (як-от повстанську версію «Нова радість стала»). Дуже конструктивним є звичай, який став настільки помітним саме цього року: колядувати на Різдво для збору коштів на підтримку бійців. Це спосіб відійти від «осудного» у війну способу святкування і водночас підтримати українські традиції.

М. Безугла виступила з критикою О. Сирського, заявляючи про його бажання «покарати» DeepState через «незручну» інформацію на мапі про повне оточення села Макарівка на Донеччині (яка сама по собі також спричинила багато негативних емоцій та поширень). Відзначилася М.Безугла і іншими коментарями щодо мобілізації: мовляв, військове командування кидає необдумано піхоту на «м’ясні» штурми.

Події у світі щодо війни сповнені максимальних суперечностей. Одразу дві новини розчаровують та додають гніву: про те, що Д. Трамп пропонує зупинити обстріли і поступитись територіями Росії, та про те, що він готовий зустрітись із В. Путіним. Остання новина, крім гніву, викликає ще й тривогу, що В. Путін і Д. Трамп домовлятимуться про мир в Україні без України.

Р. Фіцо зустрівся з В. Путіним у Москві, що вивело на вулицю тисячі протестувальників у його країні та реакцію В. Зеленського (щодо спроб торгів словацьким суверенітетом в обмін на дешевий газ).

Ще одне стабільне джерело збурення — КНДР із інсайдами про можливу передачу дронів-камікадзе РФ і готовність надсилати нове «гарматне м’ясо». Тим часом Німеччина тішить передачею ще двох систем ППО. Триває помірне поширення надій на швидке закінчення війни, з посиланням на заяви М. Волтца, К. Келлога.

Емоції українців

Гнів присутній в 27% усіх постів щодо війни. Він спрямований на росіян, найбільше через обстріли, особливо на Різдво; через розстріл полонених, збиття Росією азербайджанського літака. Тримається гнів на західних партнерів, найбільше через нові заяви Трампа та його готовність зустрітись із Путіним, гнів на Фіцо через його візит до Путіна, також гнів зростає, коли є новини, що показують, як Росія обходить західні санкції.

Тривога — 24% — найбільше через ситуацію на фронті, її обговорюють постійно: відступ ЗСУ, втрату сіл і територій, подальші плани росіян на Херсон і Запоріжжя. Перед атакою на Різдво її тривожне очікують. Також тривожно чекають на атаку, яку росіяни можуть готувати на Новий рік.

Радість — 17% — найбільше через постійні повідомлення про удари по Росії, по тилах ворога, також радість – через зростання втрат росіян, успіхи ЗСУ про які повідомляється щодня, через новий пакет санкцій проти Росії від ЄС та через знищення трьох російських офіцерів.

Сум — 10% — зростає сум за цивільними жертвами постійних обстрілів, які Росія веде в прикордонні. Також постійно є військові некрологи.

Гордість — 8%.

Надія — 6% — найбільше надії на світову підтримку, часом є надія на Трампа, коли немає гніву на нього; очікують на нову допомогу від США, яку пообіцяв Байден, багато надії — у привітаннях з Різдвом: надія на чудо, на перемогу, на щось краще, що буде далі.

Вдячність — 4%.

Сміх — 2% — насміхаються з північнокорейських солдатів, особливо коли публікують записник одного з них. Сміються з російського корабля, що затонув біля Іспанії.

Втома – 1%.

Чоловіки більше обговорюють західну підтримку, більше сміються з північнокорейців та обговорюють Трампа. Жінки — вітають з Різдвом, бояться російської великої атаки та волонтерять.

Для довідки

Згідно з методологією дослідження CAT-UA щодня за допомогою автоматизованих систем моніторингу вивантажується повний масив згадувань воєнних термінів — загалом понад 300 тис. дописів, за 50 ключовими пошуковими словами — у мережах Facebook, Instagram, X, Telegram, YouTube, VKontakte, Odnoklassniki, TikTok.

Із цього масиву повідомлень, написаних користувачами з України, щодня випадковим чином виокремлюється 1350 дописів, що складає приблизно 0,25% від їх загальної кількості. Похибка вибірки складає не більше 3%. Дані обробляються вручну: виокремлюються користувачі з проукраїнською позицією — у середньому 85% від загальної кількості — і визначаються висловлені ними емоції на основі протоколів кодування. Адже моніторинг включає й користувачів з окупованих територій, де окупанти створюють свій контент.

Громадська організація CAT-UA протягом двох з половиною років досліджує настрої в соціальних мережах та надає звіти для військово-політичного керівництва України, щоб через регулярний моніторинг сприяти стійкості інформаційного поля попри спроби путінського режиму його зруйнувати.

Титульне фото: Генеральний штаб ЗСУ/фейсбук

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
Соцсети
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Россия запускает прямые авиарейсы в КНДР
Корреспондент
2025-07-09T16:36:25Z
Деньги растут на вашем огороде: как на продаже помидоров сделать бизнес
Telegraf
2025-07-09T16:33:19Z
"Блок готов: ЕС планирует создать фонд по поддержке Украины на 100 млрд евро, — СМИ
Фокус
2025-07-09T10:27:30Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Mattel представила новую куклу с диабетом
Корреспондент
2025-07-09T16:06:00Z
Комариный укус с ужасающими последствиями: в Запорожье из-под века пациента извлекли паразита
Comments UA
2025-07-09T15:27:53Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Эстония шантажирует ЕС ради жесткого ценового потолка для нефти РФ
Новости Украины
2025-07-09T16:48:45Z
Польша пожалуется ЕС на ИИ Илона Маска за оскорбительные комментарии: что он сказал
Фокус
2025-07-09T16:48:02Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Зеленский отреагировал на самую большую атаку России по Украине за всю войну: что показал Путин
Comments UA
2025-07-09T07:27:47Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
"Насчитала 82 "Шахеда". Летели над нами", - как в разрушенных Россией столичных домах живут люди
Gazeta UA
2025-07-09T16:42:59Z
Россияне внезапно отказались от захвата Константиновки? Эксперт объяснил почему
Telegraf
2025-07-09T16:42:34Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
"Каждый должен спросить себя: что ты сделал, чтобы мы победили?" - Василий Шкляр
Апостроф
2025-07-09T16:48:49Z
Во время российского обстрела Луцка людей не впустили в собор - подробности
TSN
2025-07-09T16:48:43Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Какие дни рождения нельзя отмечать и почему: приметы, запреты и объяснения
Comments UA
2025-07-08T21:12:53Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Усик перед боем с Дюбуа представит воссозданную мозаику Аллы Горской
Комсомольская правда
2025-07-09T16:28:56Z
"Даже за миллиард": Елена Тополя назвала страну, куда никогда не поедет с концертами
Знай
2025-07-09T16:21:06Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Анастасия Цимбалару появилась на большом концерте дуэта "Очі в Очі" в Киеве
Фокус
2025-07-07T12:51:52Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Июльская жара не станет помехой: удвоить урожай кабачков поможет простой лайфхак
Telegraf
2025-07-09T16:48:36Z
Как не дать помидорам потрескаться еще на грядке: советы экспертов
TSN
2025-07-09T15:06:47Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
В Киеве водитель, находившийся в розыске ТЦК, укусил полицейского во время задержания
Новости Украины
2025-07-09T16:42:49Z
От удара молнии загорелся Дом молитвы в Хмельницкой области: возник масштабный пожар
TSN
2025-07-09T16:36:00Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
В Киевской области повреждены дома, есть раненые
Корреспондент
2025-07-06T08:09:57Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Эту деталь невозможно отремонтировать: на что обращать внимание при покупке подержанного авто
Фокус
2025-07-09T14:27:48Z
Ред Булл уволил своего многолетнего руководителя
Корреспондент
2025-07-09T10:54:05Z
Растет спрос украинцев на электромобили: в июне было приобретено рекодное количество новых авто
Gazeta UA
2025-07-09T02:12:30Z
Безпілотний автобус Karsan виїде на вулиці Парижа
AutoCentre
2025-07-08T20:00:00Z
На дорогах появились авто с загадочными номерами: что нужно знать водителям
Хвиля
2025-07-08T19:51:16Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Искусственный интеллект начал читать все ваши сообщения: можно ли его заблокировать
Фокус
2025-07-09T16:30:24Z
Официально: S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl выйдет на PlayStation 5 в конце 2025 года
GameMag
2025-07-09T16:21:45Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Лучше этих, но хуже тех: Усик дал характеристику себе как боксеру
Корреспондент
2025-07-09T15:42:52Z
Ужасно травмированный Мусиала высказал христианскую позицию: Виновных нет
Корреспондент
2025-07-09T15:18:52Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Рефери из Украины выступят судьями матча квалификации Лиги чемпионов
Корреспондент
2025-07-09T14:48:01Z
Грузинский легионер киевского Динамо благодарит арендовавшую его команду
Корреспондент
2025-07-09T14:15:38Z