MY.UAНовини
Запасна Земля, лікування від ВІЛ та інші найяскравіші наукові відкриття 2024 року
Запасна Земля, лікування від ВІЛ та інші найяскравіші наукові відкриття 2024 року

Запасна Земля, лікування від ВІЛ та інші найяскравіші наукові відкриття 2024 року

Відкриття нових місяців у Нептуна й Урана, суперземлі в придатній для життя частині космосу, а також об'єднання генетичних ножиць зі штучним інтелектом. Фокус зібрав найважливіші відкриття і досягнення в галузі науки.

Препарат для профілактики ВІЛ-інфекції

Препарат ленакапавір схвалили як засіб для лікування ВІЛ/СНІДу
Фото: New Scientist

У 2022 році медичні організації по всьому світу, включно з Управлінням із санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA) у США, схвалили препарат ленакапавір як засіб для лікування ВІЛ/СНІДу. У 2024 році за результатами двох випробувань препарату, проведених виробником ленакапавіру — компанією Gilead Sciences, було встановлено, що в одному з них ефективність препарату становила 96%, а в іншому — 100%.

Ленакапавір може використовуватися як засіб доконтактної профілактики (PrEP) і вводиться у вигляді підшкірних ін'єкцій двічі на рік. Він схожий на Труваду — таблетку, яку приймають один раз на день, що допомагає запобігти ВІЛ/СНІДу. Іноді приймання таблеток може бути менш ефективним, оскільки не всі пам'ятають, що їх потрібно приймати щодня, тому укол є хорошою альтернативою.

Ленакапавір впливає на капсидний білок ВІЛ — оболонку, яка захищає генетичний матеріал вірусу. У міру того, як проводитимуться подальші дослідження цього препарату, можливо, з'являться й інші вакцини, що атакують капсидні білки інших вірусів.

Нова суперземля в придатній для життя зоні

TOI-715 b приблизно в півтора раза ширше за Землю
Фото: NASA/JPL-Caltech

У січні 2024 року NASA оголосило про відкриття "суперземлі" на відстані близько 137 світлових років від нас. Планета — TOI-715 b — може бути придатною для життя.

За даними NASA, TOI-715 b приблизно в півтора раза ширший за Землю і перебуває в "консервативній населеній зоні", обертаючись навколо своєї невеликої червонуватої зірки. Під населеною зоною розуміють планету, яка перебуває на ідеальній відстані від своєї зірки, тож вода може залишатися в рідкому стані на її поверхні, а не замерзати або випаровуватися.

На орбіті цієї зірки може перебувати ще одна планета, схожа на Землю. Хоча це ще не підтверджено, менша планета, TIC 271971130.02, була б найменшою з відомих екзопланет у придатній для життя зоні.

Дослідники виявили обидві ці планети за допомогою супутника Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS).

Об'єднання CRISPR і ШІ

Технологія CRISPR стане ще точнішою за допомогою ШІ
Фото: Stephanie Arnett/MITTR

Технологія Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats (CRISPR) дає змогу генетикам вирізати і редагувати певні ділянки ниток ДНК. Це може допомогти в лікуванні людей із генетичними захворюваннями.

Еммануель Шарпантьє та Дженніфер Дудна отримали Нобелівську премію 2020 року за створення генетичних ножиць CRISPR/Cas9 — інструменту, який може змінити незліченну кількість життів. Тепер ця технологія може отримати новий поштовх.

Дослідники сподіваються реалізувати великі мовні моделі (LLM), аналогічні штучному інтелекту (ШІ), що стоїть за ChatGPT. Команда Profluent назвала нову технологію OpenCRISPR-1 і зробила генний редактор з відкритим вихідним кодом, щоб інші дослідницькі групи по всьому світу могли отримати до нього доступ. При цьому вони підкреслюють, що їхня розробка призначена тільки для етичного використання. ШІ може допомогти зробити редагування генів більш точним і безпечним.

Найдавніша шкіра рептилії

Найдавніша шкіра рептилії з коли-небудь знайдених
Фото: Current Biology/Mooney et al.

Викопні рештки — це все, що у нас є для вивчення істот, які жили на Землі до нас. Ці останки зазвичай являють собою скам'янілі кістки, зуби, яєчну шкаралупу і навіть екскременти. Коли дослідники реконструюють доісторичних істот, у них зазвичай є тільки скелетні останки. Оскільки м'які тканини погано зберігаються, знайти скам'янілі тканини — рідкість.

Однак у 2024 році дослідники виявили, на їхню думку, найдавнішу з відомих скам'янілих рептилій. Ця істота жила наприкінці палеозойської ери, близько 20 млн років тому, і, можливо, була напівводною. На думку дослідників, еволюція лускатих не зазнала значних змін за останні 20 мільйонів років. Вони також вважають, що шкіра могла належати Captorhinus aguti, рептилії розміром з ігуану, але не впевнені в цьому.

Нові місяці Нептуна й Урана

Один із місяців Урана
Фото: Scott Sheppard

Як і у Землі, в Урана і Нептуна є свої місяці. Однак на відміну від нашого одного місяця, у цих крижаних гігантів їх кілька. До 2024 року астрономи знали тільки про те, що в Урана 27 місяців, а в Нептуна — 14. Однак, за даними Центру малих планет Міжнародного астрономічного союзу, на орбіті навколо цих двох планет перебувають три нові місяці.

За допомогою потужних наземних телескопів — Магеллан у Чилі та Субару на Гаваях — астрономи помітили два місяці на орбіті Нептуна та один на орбіті Урана. Новий місяць на орбіті Урану має розмір лише близько 8 км у поперечнику і, ймовірно, є найменшим із 28 місяців. Астрономи також стверджують, що місяцю потрібно 680 днів, щоб обігнути Уран.

Нові місяці навколо Нептуна трохи більші. Один із них має розмір близько 22 км у поперечнику і здійснює оберт навколо Нептуна за 9 років, а інший — близько 12 км у поперечнику і здійснює оберт по орбіті за 27 років.

Астрономи кажуть, що це найбільш тьмяні місяці, коли-небудь помічені наземними телескопами, і для їх ідентифікації використовували спеціальну обробку зображень.

Найдальша галактика

Найдальший об'єкт у космосі, який вдалося знайти телескопу JWST
Фото: NASA, ESA, CSA, STScI, B. Robertson (UC Santa Cruz), B. Johnson (CfA), S. Tacchella (Cambridge), P. Cargile (CfA)

Ще в середині 2022 року, незадовго до офіційного початку наукової роботи JWST, найдальшим космічним об'єктом вважалася галактика GN-z11, виявлена космічним телескопом Габбл. До кінця 2024 року ця галактика вже не входить до десятки найдальших об'єктів, оскільки всі 10 місць тепер займають галактики, відкриті або спектроскопічно підтверджені JWST. Цього року на вершину таблиці лідерів піднялася нова галактика — JADES-GS-z14-0, відкрита в рамках колаборації JWST Advanced Deep Extragalactic Survey (JADES).

Вона неймовірно яскрава і масивна для свого раннього періоду космічної історії, оскільки її світло походить з того часу, коли вік Всесвіту становив лише 285-290 млн років, або лише 2,1% від його нинішнього віку. Також малоймовірно, що ця галактика утримуватиме рекорд довго: безліч галактик-кандидатів перебувають на ще більших червоних зсувах/відстанях і тільки очікують спектроскопічного підтвердження. З огляду на те, що наукові дані JWST надходитимуть ще 20 років, можна бути впевненим, що в найближчі 2020-2030-ті роки цей рекорд буде багаторазово побито.

Зразки з дальнього боку Місяця

Зразки зі зворотного боку Місяця були успішно доставлені на Землю
Фото: Xinhua

Відтоді як людство зробило перші знімки далекого боку Місяця на ранніх етапах космічних перегонів, ми ставили собі питання, чому ближній і дальній боки Місяця мають такий несхожий вигляд один на одного. Ближній бік рясніє темними "морями" базальтового матеріалу: потоками лави, що заповнили величезні западини. Але дальній бік знаходиться на значно більшій висоті, ніж ближній бік, і має лише кілька невеликих западин.

Одну з переконливих і захопливих теорій скоро буде перевірено завдяки поверненню зразків китайської місії "Чан'е-6". Хоча місії "Аполлон" привезли на Землю безліч місячних каменів, усі вони були з ближнього боку Місяця. Тепер же, завдяки зразкам із "Чан'е-6", ми можемо отримати зразки з дальнього боку Місяця і тут, на Землі. Хоча зразки все ще очікують на широкий аналіз, цілком можливо, що в нас уже є дані, які підтвердять або спростують картину формування Місяця і того, як ближня і дальня сторони стали такими різними.

Перша місія до Європи

Перша в історії місія до Європи
Фото: NASA/ JPL-Caltech

Чи є життя десь іще у Всесвіті? Чому б не зазирнути на наш власний задній двір і не перевірити світи нашої Сонячної системи? Європа — цікавий кандидат: другий галілеєвий місяць Юпітера, що має крижану кору, де, ймовірно, знаходиться підповерхневий океан.

Місія Europa Clipper, запущена NASA в жовтні 2024 року, стане першою в історії спеціалізованою місією до Європи. Вона прибуде до місця призначення у 2030 році після двох гравітаційних обльотів Марса і Землі у 2025 і 2026 роках відповідно.

Незважаючи на те, що для отримання перших результатів нам доведеться чекати 2030 року, запуск пройшов успішно, і місія Europa Clipper успішно стартувала. Це єдиний запуск ракети у 2024 році, який заслуговує на увагу наприкінці року, оскільки ця місія справді здатна одним махом змінити наше уявлення про Сонячну систему і пошуки позаземного життя.

Теги за темою
Космоснаука
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Президент Бразилії просив Путіна зустрітись з Зеленським у Стамбулі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T22:45:30Z
Переговори України та Росії в Стамбулі. Стало відомо, чи доєднається Трамп
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T21:54:26Z
Сибіга зустрівся з Рубіо в Анталії перед переговорами з РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T21:24:18Z
Путін дочекався, доки Зеленський сяде в літак на Стамбул, і
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T21:06:28Z
Переговори у Стамбулі: Зеленський визначить дії України, коли побачить склад делегації РФ
Европейская правда
2025-05-14T20:39:11Z
WP: США і Європа переконали Зеленського не відмовлятись від переговорів у Стамбулі
Европейская правда
2025-05-14T19:48:50Z
Опонент Орбана почав пішу ходу, протестуючи проти підтримки ультраправого Сіміона
Европейская правда
2025-05-14T19:34:29Z
Переговори в Стамбулі. Названо склад української делегації
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T19:30:45Z
Кількість жертв після удару РФ по Сумах зросла
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T19:21:19Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Рік був пеклом": Віктор Розовий розлучається з дружиною, а вона публічно розповіла про причину
FaceNews
2025-05-14T18:12:27Z
Представник Норвегії на Євробаченні розповів про свій зв'язок із Україною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:33:43Z
Виступ України на "Євробаченні-2025" розірвав YouTube за переглядами: номери яких ще країн у топі
ТСН
2025-05-14T13:21:44Z
Фіналіст "Євробачення-2025" неочікувано заспівав українською пісню Bird of Pray
ТСН
2025-05-14T12:33:50Z
Гуморист Розовий розлучається з дружиною
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:09:23Z
Дружина зірки "Ліги сміху" Віктора Розового подала на розлучення через його зради: "Рік був пеклом"
ТСН
2025-05-14T11:33:14Z
На могилі Ніни Матвієнко встановлено пам’ятник
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:48:48Z
47-річний Том Гарді шокував своїми проблемами зі здоров'ям і здивував причиною їхньої появи
ТСН
2025-05-14T10:36:34Z
День вишиванки 2025: історія, традиції та цікаві факти про свято
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T21:03:44Z
Ветерани війни долучаться до шкільного процесу, але є нюанс
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T20:48:49Z
Пісторіус допустив відновлення призову до Бундесверу, якщо добровольців буде мало
Европейская правда
2025-05-14T18:42:30Z
Наші в Іспанії. Інтерв’ю з українським консулом у Барселоні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T18:30:00Z
Курсантам ВВНЗ підвищили стипендію
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T18:24:09Z
«Оголена жінка з автоматом – позорище». У Кременчуці розгорівся скандал через скульптуру
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T17:06:35Z
Патріарх Кирило зʼявився на публіці з краденою панагією українського митрополита
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:33:56Z
Мерц заявив про амбіційні зміни в армії Німеччини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:18:03Z
Влада Парижа дозволить купатись у Сені, яку очищали перед Олімпіадою
Европейская правда
2025-05-14T15:13:05Z
Спалах гепатиту А у Києві. У лікарнях перебуває 19 дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:39:58Z
В Україні лютує смертельна інфекційна хвороба: як вберегтися
TSN
2025-05-14T13:21:21Z
Що корисніше: кріп чи петрушка — чому нутриціологи віддають лідерство серед зелені
ТСН
2025-05-14T11:33:50Z
У Соломʼянському районі лікарі проводять виїзне обстеження на вірус гепатиту А
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T10:51:07Z
Що потрібно знати про вірусний гепатит А: як передається, симптоми, пояснює експерт
TSN
2025-05-14T09:48:09Z
Що можна додати до супу, щоб зробити його смачнішим: ці інгредієнти кидають наприкінці варіння
ТСН
2025-05-14T09:33:11Z
Лікарня «Феофанія» відтепер надає послуги для всіх громадян – голова КМВА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T07:12:20Z
Кір шалено атакує Київ: з 10 контактних хворіють 9 — де найбільший ризик "підчепити"
ТСН
2025-05-14T03:58:47Z
Головки капусти виростуть великими, міцними й соковитими, якщо посадити поруч ці рослини
ТСН
2025-05-14T03:58:39Z
Лінія фронту станом на 14 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T19:45:39Z
У Сумах оголошено день жалоби після російського удару
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T18:54:15Z
Суд захистив історичну садибу Дмитрієва на Подолі від забудови
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:30:56Z
Чи буде влітку гаряча вода у Києві? Відповідь «Київтеплоенерго»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:21:54Z
Укргідрометцентр попередив про небезпечні метеорологічні явища у Києві та області
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T15:03:04Z
Масова втеча псевдоволонтерів з дозволу ЛОВА: перші результати розслідування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:39:39Z
У Сумах окупанти вдарили по промисловому об’єкту: є загиблі та поранені
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:21:17Z
У Подільському районі комунальники пересаджують дерева та кущі, які заважають будівництву метро
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T12:45:22Z
В Україні розробили унікальну "антидронову стіну", яка може захистити фронт
ТСН
2025-05-14T12:33:53Z
З початку року Росія рекордну кількість разів закривала аеропорти через атаки дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T19:15:29Z
Рада визнала подорожчання світла помилкою, зате "Енергоатом" та "Укргідроенерго" зняли "вершки" у 88 млрд грн
FaceNews
2025-05-14T15:39:10Z
Данія розглядає можливість скасування 40-річної заборони на атомну енергетику
Европейская правда
2025-05-14T15:13:39Z
Законопроєкт про залучення інвестицій у рибну галузь пройшов перше читання
AgroPortal
2025-05-14T15:00:07Z
IFC виділила $40 млн Астарті на будівництво заводу з переробки сої
AgroPortal
2025-05-14T14:30:28Z
Cygnet завершила сівбу: найбільше відвели під кукурудзу
AgroPortal
2025-05-14T14:00:12Z
У Вінницькій області активно сіють кукурудзу, сою, гречку та просо
Agravery
2025-05-14T13:45:56Z
Замість штрафів після атак газовидобувна галузь потребує підтримки – Оринчак
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:42:45Z
АгроВіста встановить сонячну електростанцію на даху ферми
AgroPortal
2025-05-14T13:30:36Z
На півдні Франції блискавка влучила в зоопарк: 13 постраждалих
Европейская правда
2025-05-14T17:03:10Z
Конспірація не допомогла. У Києві поліція вдруге затримала організатора схем для ухилянтів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:06:52Z
У Сумах російські війська вдарили по інфраструктурному об'єкту: що відомо
TSN
2025-05-14T13:21:36Z
14-річна дівчина випала з вікна учбового закладу у Дніпровському районі Києва
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:30:27Z
Вчителька з Вінниці допомагала чоловікам втекти за кордон: деталі схеми
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:45:10Z
Вночі на Хмельниччині сталися сильні вибухи: що відомо про атаку "Шахедів"
TSN
2025-05-14T07:33:09Z
Біля узбережжя Криту стався землетрус
Европейская правда
2025-05-14T06:42:49Z
Нацполіція проводить масштабну спецоперацію з понад 200 обшуками: що трапилось
TSN
2025-05-14T03:59:36Z
СБУ викрила зрадника, який готував удар по лініях електропередач Рівненської АЕС
ТСН
2025-05-14T03:58:20Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
Ретроградний Меркурій у 2025 році: чого чекати і кого омине травень
VGorode
2025-05-14T13:30:40Z
Всі подруги проситимуть у вас рецепт: торт "Жіночий каприз"
ТСН
2025-05-14T12:33:42Z
Зустрічайте безалкогольну новинку — "Біле Alco 0" зі смаком грейпфрута
VGorode
2025-05-14T10:21:25Z
Скільки днів не псується варена гречка: експерти розповіли про точну тривалість зберігання популярної страви
ТСН
2025-05-14T08:33:20Z
Несподівані формати відпочинку: що стає популярним серед багатіїв
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T06:27:48Z
Найпопулярніші фрукти у світі перебувають на межі зникнення: що відомо
TSN
2025-05-14T03:59:04Z
Як відлякати птахів від вишень, черешень та малини: три найкращі способи
ТСН
2025-05-14T03:58:58Z
Нумерологи стверджують, що у ці дати народжуються найпривабливіші жінки: перевір свою
ТСН
2025-05-14T03:58:54Z
Як зберегти редиску від тріщин: основні поради для городників
TSN
2025-05-14T03:58:09Z
Найкращий тенісист світу провів зустріч з Папою Римським
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T13:48:24Z
Жеребкування Євро-2026: гандболіст збірної України назвав бажаних суперників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:36:27Z
Школярка загинула від влучання списа в голову на тренуванні з легкої атлетики у Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T11:21:19Z
«Шахтар» – «Динамо»: де та коли дивитися трансляцію фіналу Кубка України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:36:32Z
На фронті загинув призер чемпіонатів світу з веслування Олександр Калініченко
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:18:18Z
Президент Бразилії відреагував на призначення іноземця головним тренером збірної
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T09:09:01Z
Євроліга прокоментувала загибель 17-річного баскетболіста
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:51:58Z
«Приниження». Російський тренер влаштував істерику через недопуск ковзанярів з РФ до Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:36:00Z
Збірна України з баскетболу дізналась потенційних суперників у кваліфікації чемпіонату світу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T08:12:05Z
Міноборони повідомило, чим займатиметься новостворене Управління космічної політики
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T17:03:29Z
Керування мозком: Apple тестує нове управління iPhone
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T16:01:33Z
Мегаполіси США поступово йдуть під воду: дані вчених вражають
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T14:06:46Z
Блакитні очі — подарунок одного предка: вчені довели спільне походження мільйонів людей
ТСН
2025-05-14T13:21:46Z
Світло має секрет?: Нове відкриття ставить під сумнів основи фізики
ТСН
2025-05-14T11:33:08Z
Apple розробляє технологію керування iPhone силою думки - імплант вже тестують
TSN
2025-05-14T09:48:07Z
Чи ваш кіт психопат? Вчені створили тест, який дає відповідь
TSN
2025-05-14T08:06:41Z
Магнітна буря 13 травня: яка буде її активність
TSN
2025-05-14T05:18:49Z
Як ухвалювати рішення за секунди: техніка від ЦРУ
ТСН
2025-05-14T03:59:19Z