MY.UAНовини
Запасна Земля, лікування від ВІЛ та інші найяскравіші наукові відкриття 2024 року
Запасна Земля, лікування від ВІЛ та інші найяскравіші наукові відкриття 2024 року

Запасна Земля, лікування від ВІЛ та інші найяскравіші наукові відкриття 2024 року

Відкриття нових місяців у Нептуна й Урана, суперземлі в придатній для життя частині космосу, а також об'єднання генетичних ножиць зі штучним інтелектом. Фокус зібрав найважливіші відкриття і досягнення в галузі науки.

Препарат для профілактики ВІЛ-інфекції

Препарат ленакапавір схвалили як засіб для лікування ВІЛ/СНІДу
Фото: New Scientist

У 2022 році медичні організації по всьому світу, включно з Управлінням із санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA) у США, схвалили препарат ленакапавір як засіб для лікування ВІЛ/СНІДу. У 2024 році за результатами двох випробувань препарату, проведених виробником ленакапавіру — компанією Gilead Sciences, було встановлено, що в одному з них ефективність препарату становила 96%, а в іншому — 100%.

Ленакапавір може використовуватися як засіб доконтактної профілактики (PrEP) і вводиться у вигляді підшкірних ін'єкцій двічі на рік. Він схожий на Труваду — таблетку, яку приймають один раз на день, що допомагає запобігти ВІЛ/СНІДу. Іноді приймання таблеток може бути менш ефективним, оскільки не всі пам'ятають, що їх потрібно приймати щодня, тому укол є хорошою альтернативою.

Ленакапавір впливає на капсидний білок ВІЛ — оболонку, яка захищає генетичний матеріал вірусу. У міру того, як проводитимуться подальші дослідження цього препарату, можливо, з'являться й інші вакцини, що атакують капсидні білки інших вірусів.

Нова суперземля в придатній для життя зоні

TOI-715 b приблизно в півтора раза ширше за Землю
Фото: NASA/JPL-Caltech

У січні 2024 року NASA оголосило про відкриття "суперземлі" на відстані близько 137 світлових років від нас. Планета — TOI-715 b — може бути придатною для життя.

За даними NASA, TOI-715 b приблизно в півтора раза ширший за Землю і перебуває в "консервативній населеній зоні", обертаючись навколо своєї невеликої червонуватої зірки. Під населеною зоною розуміють планету, яка перебуває на ідеальній відстані від своєї зірки, тож вода може залишатися в рідкому стані на її поверхні, а не замерзати або випаровуватися.

На орбіті цієї зірки може перебувати ще одна планета, схожа на Землю. Хоча це ще не підтверджено, менша планета, TIC 271971130.02, була б найменшою з відомих екзопланет у придатній для життя зоні.

Дослідники виявили обидві ці планети за допомогою супутника Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS).

Об'єднання CRISPR і ШІ

Технологія CRISPR стане ще точнішою за допомогою ШІ
Фото: Stephanie Arnett/MITTR

Технологія Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats (CRISPR) дає змогу генетикам вирізати і редагувати певні ділянки ниток ДНК. Це може допомогти в лікуванні людей із генетичними захворюваннями.

Еммануель Шарпантьє та Дженніфер Дудна отримали Нобелівську премію 2020 року за створення генетичних ножиць CRISPR/Cas9 — інструменту, який може змінити незліченну кількість життів. Тепер ця технологія може отримати новий поштовх.

Дослідники сподіваються реалізувати великі мовні моделі (LLM), аналогічні штучному інтелекту (ШІ), що стоїть за ChatGPT. Команда Profluent назвала нову технологію OpenCRISPR-1 і зробила генний редактор з відкритим вихідним кодом, щоб інші дослідницькі групи по всьому світу могли отримати до нього доступ. При цьому вони підкреслюють, що їхня розробка призначена тільки для етичного використання. ШІ може допомогти зробити редагування генів більш точним і безпечним.

Найдавніша шкіра рептилії

Найдавніша шкіра рептилії з коли-небудь знайдених
Фото: Current Biology/Mooney et al.

Викопні рештки — це все, що у нас є для вивчення істот, які жили на Землі до нас. Ці останки зазвичай являють собою скам'янілі кістки, зуби, яєчну шкаралупу і навіть екскременти. Коли дослідники реконструюють доісторичних істот, у них зазвичай є тільки скелетні останки. Оскільки м'які тканини погано зберігаються, знайти скам'янілі тканини — рідкість.

Однак у 2024 році дослідники виявили, на їхню думку, найдавнішу з відомих скам'янілих рептилій. Ця істота жила наприкінці палеозойської ери, близько 20 млн років тому, і, можливо, була напівводною. На думку дослідників, еволюція лускатих не зазнала значних змін за останні 20 мільйонів років. Вони також вважають, що шкіра могла належати Captorhinus aguti, рептилії розміром з ігуану, але не впевнені в цьому.

Нові місяці Нептуна й Урана

Один із місяців Урана
Фото: Scott Sheppard

Як і у Землі, в Урана і Нептуна є свої місяці. Однак на відміну від нашого одного місяця, у цих крижаних гігантів їх кілька. До 2024 року астрономи знали тільки про те, що в Урана 27 місяців, а в Нептуна — 14. Однак, за даними Центру малих планет Міжнародного астрономічного союзу, на орбіті навколо цих двох планет перебувають три нові місяці.

За допомогою потужних наземних телескопів — Магеллан у Чилі та Субару на Гаваях — астрономи помітили два місяці на орбіті Нептуна та один на орбіті Урана. Новий місяць на орбіті Урану має розмір лише близько 8 км у поперечнику і, ймовірно, є найменшим із 28 місяців. Астрономи також стверджують, що місяцю потрібно 680 днів, щоб обігнути Уран.

Нові місяці навколо Нептуна трохи більші. Один із них має розмір близько 22 км у поперечнику і здійснює оберт навколо Нептуна за 9 років, а інший — близько 12 км у поперечнику і здійснює оберт по орбіті за 27 років.

Астрономи кажуть, що це найбільш тьмяні місяці, коли-небудь помічені наземними телескопами, і для їх ідентифікації використовували спеціальну обробку зображень.

Найдальша галактика

Найдальший об'єкт у космосі, який вдалося знайти телескопу JWST
Фото: NASA, ESA, CSA, STScI, B. Robertson (UC Santa Cruz), B. Johnson (CfA), S. Tacchella (Cambridge), P. Cargile (CfA)

Ще в середині 2022 року, незадовго до офіційного початку наукової роботи JWST, найдальшим космічним об'єктом вважалася галактика GN-z11, виявлена космічним телескопом Габбл. До кінця 2024 року ця галактика вже не входить до десятки найдальших об'єктів, оскільки всі 10 місць тепер займають галактики, відкриті або спектроскопічно підтверджені JWST. Цього року на вершину таблиці лідерів піднялася нова галактика — JADES-GS-z14-0, відкрита в рамках колаборації JWST Advanced Deep Extragalactic Survey (JADES).

Вона неймовірно яскрава і масивна для свого раннього періоду космічної історії, оскільки її світло походить з того часу, коли вік Всесвіту становив лише 285-290 млн років, або лише 2,1% від його нинішнього віку. Також малоймовірно, що ця галактика утримуватиме рекорд довго: безліч галактик-кандидатів перебувають на ще більших червоних зсувах/відстанях і тільки очікують спектроскопічного підтвердження. З огляду на те, що наукові дані JWST надходитимуть ще 20 років, можна бути впевненим, що в найближчі 2020-2030-ті роки цей рекорд буде багаторазово побито.

Зразки з дальнього боку Місяця

Зразки зі зворотного боку Місяця були успішно доставлені на Землю
Фото: Xinhua

Відтоді як людство зробило перші знімки далекого боку Місяця на ранніх етапах космічних перегонів, ми ставили собі питання, чому ближній і дальній боки Місяця мають такий несхожий вигляд один на одного. Ближній бік рясніє темними "морями" базальтового матеріалу: потоками лави, що заповнили величезні западини. Але дальній бік знаходиться на значно більшій висоті, ніж ближній бік, і має лише кілька невеликих западин.

Одну з переконливих і захопливих теорій скоро буде перевірено завдяки поверненню зразків китайської місії "Чан'е-6". Хоча місії "Аполлон" привезли на Землю безліч місячних каменів, усі вони були з ближнього боку Місяця. Тепер же, завдяки зразкам із "Чан'е-6", ми можемо отримати зразки з дальнього боку Місяця і тут, на Землі. Хоча зразки все ще очікують на широкий аналіз, цілком можливо, що в нас уже є дані, які підтвердять або спростують картину формування Місяця і того, як ближня і дальня сторони стали такими різними.

Перша місія до Європи

Перша в історії місія до Європи
Фото: NASA/ JPL-Caltech

Чи є життя десь іще у Всесвіті? Чому б не зазирнути на наш власний задній двір і не перевірити світи нашої Сонячної системи? Європа — цікавий кандидат: другий галілеєвий місяць Юпітера, що має крижану кору, де, ймовірно, знаходиться підповерхневий океан.

Місія Europa Clipper, запущена NASA в жовтні 2024 року, стане першою в історії спеціалізованою місією до Європи. Вона прибуде до місця призначення у 2030 році після двох гравітаційних обльотів Марса і Землі у 2025 і 2026 роках відповідно.

Незважаючи на те, що для отримання перших результатів нам доведеться чекати 2030 року, запуск пройшов успішно, і місія Europa Clipper успішно стартувала. Це єдиний запуск ракети у 2024 році, який заслуговує на увагу наприкінці року, оскільки ця місія справді здатна одним махом змінити наше уявлення про Сонячну систему і пошуки позаземного життя.

Теги за темою
Космоснаука
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Пенсії підвищили, але грошей поменшало: в ПФУ пояснили парадокс
Хвиля
2025-07-15T18:58:15Z
Українці давно такого не бачили: експерт прогнозує масштабне зниження цін на продукти
Знай
2025-07-15T18:37:30Z
У Міненерго розповіли про темпи відновлення енергетики та ризики нових відключень
Хвиля
2025-07-15T18:31:01Z
Росія вкрала понад 400 тисяч тонн українського зерна: журналісти провели розслідування
24tv
2025-07-15T18:21:47Z
Платіжки можуть змінитися, але не у всіх: що буде з цінами на газ напередодні осені
Знай
2025-07-15T18:07:02Z
Україна та США шукають адміністратора для Інвестиційного фонду відбудови
УкраинФорм
2025-07-15T17:58:32Z
Заступниця голови ОП Ірина Верещук і Рисбек Токтомушев на захисті інтересів великих фармацевтичних компаній
360ua.news
2025-07-15T17:52:16Z
В Агенції оборонних закупівель назвали, скільки дронів виробляє Україна щороку
24tv
2025-07-15T17:18:26Z
Плюс 30 гривень: в Україні різко злетіли ціни на сигарети
Хвиля
2025-07-15T17:16:56Z
Зеленський міг уже узгодити з Трампом призначення Умєрова послом США – нардеп Костенко
Лига
2025-07-15T19:22:19Z
Українські хакери паралізували роботу одного з найбільших виробників дронів у Росії
УкраинФорм
2025-07-15T19:16:13Z
Трамп про війну в Україні: я ні на чиєму боці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T19:12:48Z
Трамп усе ще сподівається порозумітися з Путіним
Gazeta UA
2025-07-15T19:10:38Z
Зрубали дерево «Робін Гуда»: суд Британії виніс вирок двом вандалам
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T19:09:18Z
Словаччина вимагає винятку на придбання російського газу в обмін на зняття вето з 18-го пакету санкцій ЄС
УкраинФорм
2025-07-15T19:07:45Z
Генпрокурор ухвалив рішення щодо всіх прокурорів з інвалідністю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T19:06:29Z
Трамп запитував Зеленського, чи може Україна вдарити по Москві — ЗМІ
ZN UA
2025-07-15T19:06:18Z
Вітренко відреагував на скаргу до НАЗЯВО щодо плагіату: “Це може бути політична атака”
TSN
2025-07-15T19:06:13Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Як спати у спеку комфортно: перевірені способи для прохолодної ночі вдома
24tv
2025-07-15T18:51:52Z
Договір за Програмою медгарантій за два роки порушили 74 надавачі послуг - НСЗУ
УкраинФорм
2025-07-15T18:22:05Z
"Метелики надії": унікальна конференція про дитячий паліатив пройде в Україні
Telegraf
2025-07-15T18:19:41Z
Брак руху чи переїдання – чому у світі виникла епідемія ожиріння
24tv
2025-07-15T17:40:22Z
Що робити з томатами в липні, щоб був гарний урожай: поради досвідченого дачника
GlavRed
2025-07-15T17:25:10Z
Поширені помилки під час поливу саду в спеку: що не варто робити
24tv
2025-07-15T16:42:34Z
Плавлений сир можна приготувати всього з трьох інгредієнтів: ось як це зробити
Telegraf
2025-07-15T16:31:35Z
Чому яблука, сливи та груші гниють прямо на дереві: методи боротьби з моніліозом
GlavRed
2025-07-15T16:25:09Z
Трасу Краматорськ-Добропілля перекривають через збільшення кількості дронових атак РФ
УкраинФорм
2025-07-15T19:15:22Z
Яка відстань має бути між сусідськими будинками: що передбачає закон
24tv
2025-07-15T19:06:11Z
Обмеження руху в Житомирі: де буде перекрито дорогу
Политека
2025-07-15T19:01:36Z
Робота для пенсіонерів у Львові: де шукати вакансії з оплатою від 25 000 гривень
Политека
2025-07-15T18:31:11Z
₴8,4 млн. Стала відома сума, за яку збираються купити підшипники для столичних тролейбусів та автобусів
Khreschatyk
2025-07-15T18:16:16Z
Дива трапляються: 3 знаки зодіаку, які до кінця липня отримають довгоочікуваний сюрприз
24tv
2025-07-15T18:09:34Z
Грошова допомога для ВПО у Києві: хто отримає виплати в липні
Политека
2025-07-15T18:01:01Z
Кличко закликав нардепів не розглядати законопроєкт, який передбачає стягнення коштів з бюджету Києва
Khreschatyk
2025-07-15T18:00:46Z
Обстріли Дніпропетровщини: за день постраждали четверо людей, пошкоджені будинки та спортшкола
УкраинФорм
2025-07-15T17:58:59Z
Книги із літнім вайбом: що прочитати у відпустці, щоб відпочити
24tv
2025-07-15T19:16:44Z
33 дні в окупації: у Києві відбулась презентація документальної книги «Війна з мого вікна»
УкраинФорм
2025-07-15T19:13:21Z
Гарантовано зробить будинок старомодним: який колір фарби ніколи не варто обирати для фасаду
24tv
2025-07-15T19:00:02Z
"Це і є щастя": Павло Зібров здивував фотографією з донькою
GlavRed
2025-07-15T18:40:49Z
23-річна Анастасія Петрик виходить заміж і показала каблучку з величезним діамантом
TSN
2025-07-15T17:36:10Z
Злата Мітчелл показала, що робить Оля Фреймут насправді у Лондоні: келихи, сміх і маленька дівчинка
Знай
2025-07-15T16:52:55Z
Доволі провокативне телешоу, – відомий актор висловився про участь Цимбалюка в "Холостяку"
24tv
2025-07-15T16:34:42Z
Дорофєєва потрапила до лікарні
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T16:30:34Z
У Миколаєві в рамках проєкту «Пліч-о-пліч» відбувся концерт «Козака Сіромахи»
УкраинФорм
2025-07-15T15:52:08Z
Премʼєрка Латвії привезла із собою в Україну 15 БТР Patria
Европейская правда
2025-07-15T19:22:52Z
З України виїжджають утричі більше, ніж повертаються - соціолог
Gazeta UA
2025-07-15T19:21:39Z
Швидкісники у Флориді: ваш автомобіль можуть конфіскувати
Топ Жир
2025-07-15T19:18:30Z
Зараз триває літній тур Ірини Федишин, і знову вона збирає допомогу для захисників.
FM-TV
2025-07-15T19:16:00Z
Плакав 10 годин: мати знайшла незвичайний спосіб заспокоїти дитину, у якої ріжуться зуби
Фокус
2025-07-15T19:07:30Z
Серійні номери "Шахедів" перевалили за 30 тисяч, хоча 12-тисячний був у грудні 2024 року, – ЗМІ
24tv
2025-07-15T19:06:44Z
Філологиня Олена Івановська стала новою мовною омбудсманкою
Детектор М
2025-07-15T19:04:47Z
Розкриті технічні характеристики українського бойового модуля Хижак
InternetUA
2025-07-15T18:40:56Z
Чому покійника виносять ногами вперед: священник пояснив
GlavRed
2025-07-15T18:34:07Z
Найстаріший марафонець у світі загинув під колесами авто: йому було 114
Фокус
2025-07-15T19:06:27Z
Двоє загиблих і двоє постраждалих: правоохоронці зафіксували наслідки чергових атак ворога на Купʼянщині
Мій Харків
2025-07-15T18:52:34Z
Працював на ворога: затримано підозрюваного, який готував вибух у Вінниці
InternetUA
2025-07-15T18:37:26Z
17-річний хлопець на замовлення інтернет-кураторів за рф намагався підірвати автомобіль ЗСУ
InternetUA
2025-07-15T18:31:28Z
У Запоріжжі внаслідок дронової атаки РФ пошкоджена багатоповерхівка
УкраинФорм
2025-07-15T18:16:52Z
ДБР вивчає обставини бійки між чоловіками та представниками ТЦК у Чернігові
Комсомольская правда
2025-07-15T18:16:39Z
Стало відомо, що Назарій Гусаков міг виводити гроші через онлайн-казино, – ЗМІ
24tv
2025-07-15T18:15:42Z
Їдкий дим охопив місто: на Львівщині спалахнула масштабна пожежа
TSN
2025-07-15T17:37:04Z
У Києві сталась аварія за участі маршрутки та легковика, постраждали люди
Khreschatyk
2025-07-15T17:24:12Z
Чому порожню пляшку не варто залишати на столі: що приховує народна прикмета
GlavRed
2025-07-15T19:10:31Z
Солотвино: чим унікальний соляний курорт та скільки коштує відпочинок
ГЛАВКОМ NET
2025-07-15T19:00:22Z
Не серед пісків: туристка була вражена, коли дізналася, де насправді стоять піраміди Гізи
24tv
2025-07-15T18:42:56Z
Притягуватимуть гроші, як магніт: 3 знаки зодіаку отримають прибуток до кінця літа
GlavRed
2025-07-15T18:40:30Z
Вершина ніжності літа: готуємо сирний малиновий десерт – концентрована насолода
24tv
2025-07-15T18:39:26Z
Найбільша помилка у вирощування жоржин коштуватиме вам цвітіння: ось як її виправити
24tv
2025-07-15T18:21:08Z
Як всього один засіб може позбутися неприємного запаху у взутті
Знай
2025-07-15T17:52:19Z
Готується просто, а виглядає розкішно: рецепт закусочного торта з кабачків
Telegraf
2025-07-15T17:19:18Z
Троянди будуть цвісти шалено аж до вересня: рецепт ідеального підживлення
24tv
2025-07-15T16:58:21Z
Бенфіка пішла ва-банк за Ріоса
Football.ua
2025-07-15T19:22:53Z
Лукка переходить до Наполі — Романо
Football.ua
2025-07-15T19:22:13Z
Зіркова українська тенісистка поділилась звабливими фото з відпочинку
24tv
2025-07-15T19:06:58Z
Тьяго Альмада стане гравцем Атлетіко
Football.ua
2025-07-15T19:01:33Z
Сандерленд націлився на зіркового оборонця Болоньї
Football.ua
2025-07-15T18:49:10Z
"Вемблі" гудітиме: відомо, скільки квитків продано на реванш Усик – Дюбуа
24tv
2025-07-15T18:36:59Z
Усик емоційно розповів про свою найбільшу мрію
Gazeta UA
2025-07-15T18:34:54Z
Манчестер Юнайтед включився в боротьбу за Мартінеса
Football.ua
2025-07-15T18:34:36Z
"Був удар камінням": Василь Вірастюк розповів про смерть дружини
GlavRed
2025-07-15T18:25:45Z
Українці за пів року ввезли 22 тисячі вживаних авто зі США
360ua.news
2025-07-15T19:13:51Z
ZR1X, можливо, не є топовою моделлю, і це має тривожити всіх
Топ Жир
2025-07-15T18:48:24Z
Донька Шумахера стала чемпіонкою світу у кінному виді спорту через три місяці після пологів
24tv
2025-07-15T18:30:02Z
Виробник електрофургонів Flexis представив новий логотип
AutoCentre
2025-07-15T18:16:09Z
Mercedes-Benz презентував cвій перший електричний універсал
1News
2025-07-15T18:07:19Z
Справжнє майбутнє Honda та Nissan може зовсім не пов’язуватися з автомобілями
Топ Жир
2025-07-15T18:03:54Z
Honda показала Super EV Concept — компактний міський електрокросовер
ITC
2025-07-15T17:34:51Z
Ненадійніші автомобілі: автомеханік назвав моделі, які не варто купляти
GlavRed
2025-07-15T17:25:11Z
Тип R більше не продаватиметься в Європі, але його наступник може вас здивувати
Топ Жир
2025-07-15T17:18:27Z
Флагман з величезним акумулятором на 7000 мАг: чого чекати від смартфона iQOO 15
Фокус
2025-07-15T19:22:54Z
Китай побив світовий рекорд: гігантська вітряна турбіна здатна заживити 40 000 будинків
Фокус
2025-07-15T18:28:01Z
Головоломка з подвійним дном: знайти заховану сову в лісі всього за 9 секунд
GlavRed
2025-07-15T18:25:06Z
У метро Китаю пустили роботів, які доставляють товари замість людей
Фокус
2025-07-15T18:22:10Z
Samsung Galaxy S25 FE отримає швидку зарядку потужністю до 45 Вт
InternetUA
2025-07-15T17:58:01Z
Китайські вчені навчилися перетворювати вуглекислий газ на цукор
1News
2025-07-15T17:19:51Z
Дешеві смартфони купувати невигідно: що краще взяти на заміну, щоб не розоритися
Фокус
2025-07-15T17:16:57Z
Фахівці розповіли, що робити з електроприладами, коли наближається гроза
InternetUA
2025-07-15T17:16:14Z
Терміново перевірте свою пошту — вона може бути зламана, і винен ШІ
Фокус
2025-07-15T17:07:39Z