MY.UAНовини
Запасна Земля, лікування від ВІЛ та інші найяскравіші наукові відкриття 2024 року
Запасна Земля, лікування від ВІЛ та інші найяскравіші наукові відкриття 2024 року

Запасна Земля, лікування від ВІЛ та інші найяскравіші наукові відкриття 2024 року

Відкриття нових місяців у Нептуна й Урана, суперземлі в придатній для життя частині космосу, а також об'єднання генетичних ножиць зі штучним інтелектом. Фокус зібрав найважливіші відкриття і досягнення в галузі науки.

Препарат для профілактики ВІЛ-інфекції

Препарат ленакапавір схвалили як засіб для лікування ВІЛ/СНІДу
Фото: New Scientist

У 2022 році медичні організації по всьому світу, включно з Управлінням із санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA) у США, схвалили препарат ленакапавір як засіб для лікування ВІЛ/СНІДу. У 2024 році за результатами двох випробувань препарату, проведених виробником ленакапавіру — компанією Gilead Sciences, було встановлено, що в одному з них ефективність препарату становила 96%, а в іншому — 100%.

Ленакапавір може використовуватися як засіб доконтактної профілактики (PrEP) і вводиться у вигляді підшкірних ін'єкцій двічі на рік. Він схожий на Труваду — таблетку, яку приймають один раз на день, що допомагає запобігти ВІЛ/СНІДу. Іноді приймання таблеток може бути менш ефективним, оскільки не всі пам'ятають, що їх потрібно приймати щодня, тому укол є хорошою альтернативою.

Ленакапавір впливає на капсидний білок ВІЛ — оболонку, яка захищає генетичний матеріал вірусу. У міру того, як проводитимуться подальші дослідження цього препарату, можливо, з'являться й інші вакцини, що атакують капсидні білки інших вірусів.

Нова суперземля в придатній для життя зоні

TOI-715 b приблизно в півтора раза ширше за Землю
Фото: NASA/JPL-Caltech

У січні 2024 року NASA оголосило про відкриття "суперземлі" на відстані близько 137 світлових років від нас. Планета — TOI-715 b — може бути придатною для життя.

За даними NASA, TOI-715 b приблизно в півтора раза ширший за Землю і перебуває в "консервативній населеній зоні", обертаючись навколо своєї невеликої червонуватої зірки. Під населеною зоною розуміють планету, яка перебуває на ідеальній відстані від своєї зірки, тож вода може залишатися в рідкому стані на її поверхні, а не замерзати або випаровуватися.

На орбіті цієї зірки може перебувати ще одна планета, схожа на Землю. Хоча це ще не підтверджено, менша планета, TIC 271971130.02, була б найменшою з відомих екзопланет у придатній для життя зоні.

Дослідники виявили обидві ці планети за допомогою супутника Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS).

Об'єднання CRISPR і ШІ

Технологія CRISPR стане ще точнішою за допомогою ШІ
Фото: Stephanie Arnett/MITTR

Технологія Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats (CRISPR) дає змогу генетикам вирізати і редагувати певні ділянки ниток ДНК. Це може допомогти в лікуванні людей із генетичними захворюваннями.

Еммануель Шарпантьє та Дженніфер Дудна отримали Нобелівську премію 2020 року за створення генетичних ножиць CRISPR/Cas9 — інструменту, який може змінити незліченну кількість життів. Тепер ця технологія може отримати новий поштовх.

Дослідники сподіваються реалізувати великі мовні моделі (LLM), аналогічні штучному інтелекту (ШІ), що стоїть за ChatGPT. Команда Profluent назвала нову технологію OpenCRISPR-1 і зробила генний редактор з відкритим вихідним кодом, щоб інші дослідницькі групи по всьому світу могли отримати до нього доступ. При цьому вони підкреслюють, що їхня розробка призначена тільки для етичного використання. ШІ може допомогти зробити редагування генів більш точним і безпечним.

Найдавніша шкіра рептилії

Найдавніша шкіра рептилії з коли-небудь знайдених
Фото: Current Biology/Mooney et al.

Викопні рештки — це все, що у нас є для вивчення істот, які жили на Землі до нас. Ці останки зазвичай являють собою скам'янілі кістки, зуби, яєчну шкаралупу і навіть екскременти. Коли дослідники реконструюють доісторичних істот, у них зазвичай є тільки скелетні останки. Оскільки м'які тканини погано зберігаються, знайти скам'янілі тканини — рідкість.

Однак у 2024 році дослідники виявили, на їхню думку, найдавнішу з відомих скам'янілих рептилій. Ця істота жила наприкінці палеозойської ери, близько 20 млн років тому, і, можливо, була напівводною. На думку дослідників, еволюція лускатих не зазнала значних змін за останні 20 мільйонів років. Вони також вважають, що шкіра могла належати Captorhinus aguti, рептилії розміром з ігуану, але не впевнені в цьому.

Нові місяці Нептуна й Урана

Один із місяців Урана
Фото: Scott Sheppard

Як і у Землі, в Урана і Нептуна є свої місяці. Однак на відміну від нашого одного місяця, у цих крижаних гігантів їх кілька. До 2024 року астрономи знали тільки про те, що в Урана 27 місяців, а в Нептуна — 14. Однак, за даними Центру малих планет Міжнародного астрономічного союзу, на орбіті навколо цих двох планет перебувають три нові місяці.

За допомогою потужних наземних телескопів — Магеллан у Чилі та Субару на Гаваях — астрономи помітили два місяці на орбіті Нептуна та один на орбіті Урана. Новий місяць на орбіті Урану має розмір лише близько 8 км у поперечнику і, ймовірно, є найменшим із 28 місяців. Астрономи також стверджують, що місяцю потрібно 680 днів, щоб обігнути Уран.

Нові місяці навколо Нептуна трохи більші. Один із них має розмір близько 22 км у поперечнику і здійснює оберт навколо Нептуна за 9 років, а інший — близько 12 км у поперечнику і здійснює оберт по орбіті за 27 років.

Астрономи кажуть, що це найбільш тьмяні місяці, коли-небудь помічені наземними телескопами, і для їх ідентифікації використовували спеціальну обробку зображень.

Найдальша галактика

Найдальший об'єкт у космосі, який вдалося знайти телескопу JWST
Фото: NASA, ESA, CSA, STScI, B. Robertson (UC Santa Cruz), B. Johnson (CfA), S. Tacchella (Cambridge), P. Cargile (CfA)

Ще в середині 2022 року, незадовго до офіційного початку наукової роботи JWST, найдальшим космічним об'єктом вважалася галактика GN-z11, виявлена космічним телескопом Габбл. До кінця 2024 року ця галактика вже не входить до десятки найдальших об'єктів, оскільки всі 10 місць тепер займають галактики, відкриті або спектроскопічно підтверджені JWST. Цього року на вершину таблиці лідерів піднялася нова галактика — JADES-GS-z14-0, відкрита в рамках колаборації JWST Advanced Deep Extragalactic Survey (JADES).

Вона неймовірно яскрава і масивна для свого раннього періоду космічної історії, оскільки її світло походить з того часу, коли вік Всесвіту становив лише 285-290 млн років, або лише 2,1% від його нинішнього віку. Також малоймовірно, що ця галактика утримуватиме рекорд довго: безліч галактик-кандидатів перебувають на ще більших червоних зсувах/відстанях і тільки очікують спектроскопічного підтвердження. З огляду на те, що наукові дані JWST надходитимуть ще 20 років, можна бути впевненим, що в найближчі 2020-2030-ті роки цей рекорд буде багаторазово побито.

Зразки з дальнього боку Місяця

Зразки зі зворотного боку Місяця були успішно доставлені на Землю
Фото: Xinhua

Відтоді як людство зробило перші знімки далекого боку Місяця на ранніх етапах космічних перегонів, ми ставили собі питання, чому ближній і дальній боки Місяця мають такий несхожий вигляд один на одного. Ближній бік рясніє темними "морями" базальтового матеріалу: потоками лави, що заповнили величезні западини. Але дальній бік знаходиться на значно більшій висоті, ніж ближній бік, і має лише кілька невеликих западин.

Одну з переконливих і захопливих теорій скоро буде перевірено завдяки поверненню зразків китайської місії "Чан'е-6". Хоча місії "Аполлон" привезли на Землю безліч місячних каменів, усі вони були з ближнього боку Місяця. Тепер же, завдяки зразкам із "Чан'е-6", ми можемо отримати зразки з дальнього боку Місяця і тут, на Землі. Хоча зразки все ще очікують на широкий аналіз, цілком можливо, що в нас уже є дані, які підтвердять або спростують картину формування Місяця і того, як ближня і дальня сторони стали такими різними.

Перша місія до Європи

Перша в історії місія до Європи
Фото: NASA/ JPL-Caltech

Чи є життя десь іще у Всесвіті? Чому б не зазирнути на наш власний задній двір і не перевірити світи нашої Сонячної системи? Європа — цікавий кандидат: другий галілеєвий місяць Юпітера, що має крижану кору, де, ймовірно, знаходиться підповерхневий океан.

Місія Europa Clipper, запущена NASA в жовтні 2024 року, стане першою в історії спеціалізованою місією до Європи. Вона прибуде до місця призначення у 2030 році після двох гравітаційних обльотів Марса і Землі у 2025 і 2026 роках відповідно.

Незважаючи на те, що для отримання перших результатів нам доведеться чекати 2030 року, запуск пройшов успішно, і місія Europa Clipper успішно стартувала. Це єдиний запуск ракети у 2024 році, який заслуговує на увагу наприкінці року, оскільки ця місія справді здатна одним махом змінити наше уявлення про Сонячну систему і пошуки позаземного життя.

Теги за темою
Космоснаука
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Карта бойових дій в Україні станом на 7 квітня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T07:09:49Z
Ніби перед тим випили пляшку: у США комунальники зробили дивну розмітку на дорозі
24tv
2025-04-07T07:06:37Z
Муніципальна варта: 1 мільярд збитків Києва за особисту армію Кличка?
Комсомольская правда
2025-04-07T07:04:16Z
Відключення води в Одесі та області: кому готуватися до перебоїв у постачанні
Политека
2025-04-07T07:01:38Z
З турнікетом 14 годин: військові медики у польових умовах врятували життя побратима
Факти ICTV
2025-04-07T07:01:21Z
Військовий розповів про ситуацію на Куп’янському напрямку: окупанти накопичують сили і намагаються прорвати лінію оборони
Antikor
2025-04-07T07:00:55Z
Втрати ворога на 7 квітня перевищили 925 тисяч: знищено ще 1350 окупантів
Факти ICTV
2025-04-07T06:58:10Z
У Кривому Розі у лікарнях залишається 33 поранених, 18 з них у важкому стані
Комсомольская правда
2025-04-07T06:55:51Z
Намело 30 см снігу і мороз -18: синоптики назвали регіони, де вдарять заморозки
GlavRed
2025-04-07T06:55:39Z
Чому Patriot не може захистити великі території від балістики: пояснення Ігната
Факти ICTV
2025-04-07T07:06:40Z
Чому реформа профільної середньої освіти — на часі
Лига
2025-04-07T07:06:20Z
Пасажир поїзда відчув огиду, коли побачив, що парочка робить на вільних місцях
Фокус
2025-04-07T07:00:10Z
Німецькі розробники Donaustahl створили бойовий квадрокоптер, оснащений бортовими гарматами
InternetUA
2025-04-07T06:55:39Z
Європа хоче створити фонд для закупівлі зброї. Можуть включити Україну та Британію
Лига
2025-04-07T06:55:31Z
До Великодня? В одному з міст України зробили пільговий проїзд на свята
Telegraf
2025-04-07T06:54:17Z
Новий тренд на Великдень: як зробити крашанки з позолотою
Telegraf
2025-04-07T06:51:44Z
У Литві створять військову інфраструктуру для поліпшення системи зв'язку із союзниками
Европейская правда
2025-04-07T06:49:48Z
В мережі розповіли про 22-річну студентку, яку Росія вбила ударом по Кривому Рогу:"Творчі ідеї були неймовірними"
Antikor
2025-04-07T06:49:27Z
ЗМІ: Білий дім з’ясував, як телефон головреда The Atlantic опинився в iPhone Волца
InternetUA
2025-04-07T07:07:29Z
У Мінторгівлі США заявили, що не будуть відтерміновувати дію мит
Европейская правда
2025-04-07T07:06:58Z
Кабмін: 30% біженців повернуться в Україну протягом пів року після війни, до третини залишаться за кордоном назавжди
Antikor
2025-04-07T07:06:56Z
ЗМІ: у ЄС немає чіткого плану щодо українських біженців у разі перемир'я у війні
Европейская правда
2025-04-07T07:06:52Z
Україна відправити до Вашингтона команду переговорників щодо угоди про корисні копалини
Комсомольская правда
2025-04-07T07:06:51Z
Є 2 інструменти, як Путін намагається втілити свої цілі в Україні
24tv
2025-04-07T07:03:37Z
Росія різко збільшила вплив РПЦ в Африці – ЦПД
1News
2025-04-07T07:01:40Z
Рютте впевнений, що США прихильні НАТО: "Закликаю європейських колег іноді слухати вище американське керівництво"
ZN UA
2025-04-07T07:01:33Z
ЗМІ: Волц додав журналіста до секретного чату у Signal через плутанину з контактами
Европейская правда
2025-04-07T06:51:44Z
Фільм про Minecraft заробив $301 млн на старті — вдвічі більше прогнозів і другий найкасовіший дебют для екранізацій відеоігор
ITC
2025-04-07T07:07:37Z
"Мамина копія": Андрій Данилко показався на рідкісному кадрі зі своєю мамою
GlavRed
2025-04-07T07:06:33Z
Серця сповнені болю, – гурт Ziferblat на концерті вшанував пам'ять загиблих у Кривому Розі
24tv
2025-04-07T07:03:48Z
Принц Гаррі проти використання Арчі та Лілібет для просування бренду Меган Маркл
Факти ICTV
2025-04-07T06:51:54Z
Легендарний поет-пісняр розказав про «жорстку» Ротару
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T06:45:17Z
Брітні Спірс похвалилася облізлим манікюром
Фокус
2025-04-07T06:45:07Z
Співак Шугар та блогер Настя Борщ оголосили про заручини
Комсомольская правда
2025-04-07T06:43:08Z
Відома дизайнерка використала неочікуваний варіант обробки стін у ванній
24tv
2025-04-07T06:27:34Z
Сімейний архів: з'явилося рідкісне фото Андрія Данилка з мамою
24tv
2025-04-07T06:15:24Z
У Києві судитимуть приватного підприємця, який заволодів майже 10 мільйонами гривень державних коштів
Украина Криминальная
2025-04-07T06:52:49Z
Росіяни атакували КАбом село на Харківщині: одна людина загинула, ще двоє постраждали
Мій Харків
2025-04-07T06:39:26Z
росіяни атакували рибне підприємство в Сумах: збитків — на сотні мільйонів
AgroPortal
2025-04-07T06:30:48Z
Внаслідок удару РФ по Кривому Рогу загинув 32-річний В’ячеслав Ремесло
Antikor
2025-04-07T06:27:58Z
На Сумщині загинув командир відділення зенітного ракетного взводу з Вінниччини
Antikor
2025-04-07T05:57:11Z
Рятувальники допомогли туристу, який заблукав на засніженому високогір’ї Карпат
Antikor
2025-04-07T05:54:11Z
Експеримент не вдався: паличка від "чупика" застрягла у мозку 6-річного хлопчика, медики ахнули
Знай
2025-04-07T05:51:31Z
На Одещині суд оштрафував військового за спробу відбити у поліції свого брата лопатою
Фокус
2025-04-07T05:30:28Z
Атака РФ на Київ 6 квітня: розбір завалів триває
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T05:27:45Z
Як змінився прибуток найкращих IT-компаній в Україні за рік: статистика
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T07:07:43Z
Злотий падає: що відбувається з курсом у банку після вихідних
24tv
2025-04-07T07:06:08Z
В Україні продовжують дешевшати помідори
Gazeta UA
2025-04-07T07:03:59Z
Астарта відсіяла більше половини цукрового буряку
AgroPortal
2025-04-07T07:00:55Z
Рейтинг 25 надійних банків України від Фокусу: хто адаптувався до тривалої війни
Фокус
2025-04-07T07:00:38Z
Курс валют на 7 квітня: скільки коштує долар і євро
AIN
2025-04-07T06:54:01Z
Ринок валют "потрусило": експерти сказали, чи купувати долар і євро цього тижня
GlavRed
2025-04-07T06:48:11Z
Фондовий ринок США за два дні втратив 6,6 трильйона доларів
Петр и Мазепа
2025-04-07T06:37:56Z
Закупівлі дров Міноборони: в Запоріжжі за “екологічну” паливну деревину платять утричі більше, ніж на Волині
Antikor
2025-04-07T06:36:25Z
Перед Великоднем чи пізніше? Коли найкраще саджати буряки на городі для щедрого врожаю
Telegraf
2025-04-07T07:06:05Z
Ніколи не робіть цього: чому не можна мити посуд у гостях
24tv
2025-04-07T06:42:18Z
Яблука буде нікуди дівати: що налити під дерево навесні
GlavRed
2025-04-07T06:42:00Z
Cніданок, який оцінить вся родина: спробуйте рецепт лінивих вареників у кокосово-шоколадному соусі
Gazeta UA
2025-04-07T06:39:51Z
3 знаки зодіаку, яким кінець ретроградного Меркурія принесе успіх
24tv
2025-04-07T06:12:18Z
Обов'язкова страва на Великдень: як приготувати цвіклі – знамениті бурячки з хроном
24tv
2025-04-07T05:33:26Z
Що робити в саду та на городі у квітні: корисні поради
Gazeta UA
2025-04-07T03:54:41Z
Близнюкам – особлива пристрасть, Козерогам – новий набір обов'язків: чоловічий тижневий гороскоп
24tv
2025-04-07T03:39:17Z
Притягуватимуть до себе гроші, наче магніт - шукайте свій знак зодіаку у списку потенційних багачів
Gazeta UA
2025-04-07T03:36:44Z
Лучкевич: В Динамо мене дуже тепло прийняли, всі допомагають, є у кого повчитися
Football.ua
2025-04-07T07:01:33Z
Ярмоленко прокоментував своє резонансне спілкування із юним уболівальником у Львові
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T06:57:52Z
Тудор: Робота на чолі Ювентуса подобається більше зі сторони
Football.ua
2025-04-07T06:52:08Z
Ярмоленко: Ванат добре скинув мені м’яч, залишалося лише реалізувати цей момент
Football.ua
2025-04-07T06:49:15Z
«Арсенал» – «Реал», «Баварія» – «Інтер»: де дивитися матчі 1/4 фіналу Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T06:42:32Z
"Непогані шанси": відомий боксер спрогнозував переможця реваншу Усик – Дюбуа
24tv
2025-04-07T06:36:28Z
Раньєрі: Не можу сказати, що Ювентус здивував Рому
Football.ua
2025-04-07T06:34:44Z
Онофрійчук здобула три нагороди в особистих дисциплінах на етапі Кубка світу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-07T06:30:24Z
Караваєв: Розуміємо, що кожен суперник виходить на матч із нами дуже мотивованим
Football.ua
2025-04-07T06:22:21Z
Конкуренція Starlink з іншим оператором в Україні - зростає
InternetUA
2025-04-07T07:01:37Z
Неможливе можливо: дуже рідкісна черепаха вперше стала мамою у віці близько 100 років
Фокус
2025-04-07T07:00:34Z
Ці живі істоти допоможуть побудувати і підтримувати в цілості міста на Місяці: що відомо
Фокус
2025-04-07T06:45:20Z
Що робити, якщо зламали смартфон: покроковий план дій
InternetUA
2025-04-07T06:39:59Z
Вотсап тестує нові функції для покращення інтерфейсу під час голосових та відеодзвінків
Детектор М
2025-04-07T06:37:23Z
Земля може бути захоплена лиходіями із "Зоряного шляху": про що попереджають учені
Фокус
2025-04-07T06:27:12Z
Фахівці назвали 10 найпродуктивніших смартфонів цього року
InternetUA
2025-04-07T06:25:51Z
Пролетіли над полюсами Землі: космічні туристи місії Fram2 повернулися додому
Факти ICTV
2025-04-07T06:06:23Z
Meta випускає Llama 4, новий гурт флагманських моделей ШІ
InternetUA
2025-04-07T06:01:11Z
Імунолог про сезонну алергію: Стрес може спровокувати хворобу у дорослому віці
Комсомольская правда
2025-04-07T07:04:57Z
Вчені відкривають новий спосіб лікування раку
Portaltele
2025-04-07T06:43:03Z
Як прибрати запах часнику на руках: експерти порадили ефективний засіб
GlavRed
2025-04-07T06:36:13Z
Зловживання сіллю підвищує ризик депресії - Journal of Immunology
Подробности
2025-04-07T06:12:50Z
Жінки справляються з болем краще за чоловіків завдяки гормонам - Science
Подробности
2025-04-07T06:00:31Z
Тейпи та тейпування: що це таке та наскільки ефективне
24tv
2025-04-07T05:06:09Z
Небезпечні солодощі у кожному супермаркеті: українцям розповіли про шкоду популярного печива
Хвиля
2025-04-07T03:27:49Z
ШІ може передбачити раптову зупинку серця за два тижні - дослідження
InternetUA
2025-04-07T03:01:45Z
10 причин, чому треба їсти червону редиску
Gazeta UA
2025-04-06T20:09:04Z
Перше знайомство з Cupra Terramar: емоція в деталях
ITC
2025-04-07T07:07:28Z
Cybertruck тріщить по швах: зазори в кузові після офіційного ремонту й обіцянки, які зникають
ITC
2025-04-07T07:07:27Z
Натхненний самураями: представлено новий Subaru Forester
ЗаРулем
2025-04-07T07:04:11Z
Маленька ракета: у Києві засвітився рідкісний заряджений кросовер Nissan
Фокус
2025-04-07T06:42:01Z
Гібридний спорткар Mercedes-Benz CLE отримав лімітовану версію
AutoGeek
2025-04-07T06:36:11Z
Від $19 000: електричний кросовер FangChengBao Titanium 3 з дроном на даху показали офіційно
AutoGeek
2025-04-07T05:42:32Z
Chery представила концепт нового QQ
Portaltele
2025-04-07T05:40:36Z
Відповіді на ваші запитання про Nissan Pathfinder Rock Creek 2025
Топ Жир
2025-04-07T00:00:07Z
Чи ви купили б автомобіль, який не вміщається у вашому гаражі?
Топ Жир
2025-04-06T22:00:22Z