Багато хто з нас звик, що на аукціонах не виставляють повсякденні речі і туди потрапляють досить унікальні предмети. Однак 2024 рік став доволі яскравим роком навіть для них, представивши потенційним покупцям цілу низку незвичайних товарів.
Аукціони 2024 року дали змогу багатьом людям зазирнути як у минуле, так і майбутнє завдяки поєднанню рідкісних артефактів і новітніх розробок. Рік, що минає, запам'ятався багатьма унікальними лотами, починаючи від повного скелета стегозавра і закінчуючи любовними листами самого Альберта Енштейна, пише Popular Science.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!
Однією з найяскравіших подій став продаж "Апекса", унікального повного скелета стегозавра за цілих 45 мільйонів доларів. Ця рекордна пропозиція викликала суперечки з приводу потенційного ефекту інфляції ринку, особливо для освітніх установ, яким можуть бути потрібні подібні зразки.
Мільярдер Кен Гріффіт, який привласнив собі останки стародавнього гіганта, виправдовував свою купівлю тим, що це дасть змогу зберегти динозавра на території США, тоді як експерти обговорювали обґрунтованість такої величезної ціни.
Історичні реліквії морських трагедій також потрапили в заголовки багатьох видань. Вугілля з "Титаніка", що призначалося для його котлів, коштувало на аукціоні 1 896 доларів — удвічі більше, ніж його початкова оцінка.
До цього артефакту додатково додавалися такі предмети, як корабельний канат і пістолет часів Другої світової війни. Ці аукціони продемонстрували неминущу привабливість подібних предметів, пов'язаних з переломними моментами історії, які зберегли в собі частку трагедії, для багатьох людей.
Особисті артефакти історичних особистостей також не залишилися поза увагою аукціонних будинків. Так, колекція з 43 рукописних листів Альберта Ейнштейна до його першої дружини Мілеви Марич принесла їм 555 000 доларів, не дотягнувши, однак, до первісної оцінки у 876 000 доларів.
Ці листи дали змогу щасливому володареві самому зазирнути в особисте життя людини, чиї революційні ідеї змінили фізику, і підкреслюють емоційний бік його історії, який часто ігнорують багато хто, і який ховається за його науковою спадщиною.
Технологічну сферу було представлено Ai-Da, роботом зі штучним інтелектом, який у листопаді продав свою першу картину "Бог ШІ" за рекордну ціну.
Картина присвячена Алану Тюрінгу і натхненна феміністськими ідеалами трансгуманізму.
Ще один приклад перетину історії з технологіями — комп'ютер Apple I, що належав колись Стіву Джобсу, який пішов з молотка за 945 000 доларів.
Цей експонат був випущений у кількості всього 200 штук.
Привабливість рідкісності та унікальності поширилася і на монети. Массачусетський трипенсовик 1652 року обійшовся щасливому покупцеві в 2,5 мільйона доларів, будучи видатним зразком раннього американського карбування.
Аналогічним чином, за десятицентовик 1975 року, на якому був відсутній знак монетного двору "S", було заплачено 506 250 доларів. Схоже, що часом предмети з вадою і помилками можуть коштувати в сотні тисяч разів дорожче за свої ідеальні аналоги або, як свідчить відома приказка: досконалість у недосконалості.
Список бажаних колекційних предметів деяких також поповнився золотою монетою 1870 року з Карсон-Сіті.
Вона була пов'язана з Каліфорнійською золотою лихоманкою, яку було продано за $1,44 млн.
Не оминули незвичайні аукціони й автомобільний сектор, в якому видатним лотом стало побите тріо Lamborghini Miuras 1960-х років, за які, незважаючи на їхній зношений стан, було виручено $2,9 млн.
Переможці торгів планують їхню реставрацію, хоча якщо поглянути на історію цінності монет вище, не можна точно сказати, чи підніме це їхню ціну, чи навпаки — опустить.
Тим часом у секторі науки суперкомп'ютер Cheyenne десятирічної давності було продано на аукціоні за 480 085 доларів.
Пристрій було куплено незважаючи на серйозні проблеми зі своєю експлуатацією, такі як витік води з системи охолодження.
Ці аукціони не тільки відображають надзвичайну цінність рідкісних та історичних предметів, а й привертають увагу до їхнього ширшого культурного, наукового і технологічного значення і минулого. Наприклад, картина Ай-Да уособлила дедалі більший перетин творчості та штучного інтелекту, даючи змогу поглянути на те, як машини впливають на людську культуру. Аналогічним чином, рекордні продажі скам'янілостей і монет ілюструють інтерес суспільства до матеріальних фрагментів історії, що розвивається.
Раніше Фокус писав про давні витоки сучасної медицини. У Стародавній Греції "медицина" включала в себе жертвопринесення і молитви, але все змінилося з появою Гіппократа і його методів лікування
Також Фокус писав про те, що під Францією виявили найбільше у світі родовище палива майбутнього. Дослідники вважають, що ця знахідка допоможе світу відмовитися від використання "брудного викопного палива", що шкодить планеті.