MY.UAНовини
“Початок великого полювання на чоловіків”: кому загрожує депортація з ЄС та чого чекати українцям в Німеччині
“Початок великого полювання на чоловіків”: кому загрожує депортація з ЄС та чого чекати українцям в Німеччині

“Початок великого полювання на чоловіків”: кому загрожує депортація з ЄС та чого чекати українцям в Німеччині

Можливі сценарії після 2026 року.

На тлі війни українська влада намагається створити стратегію повернення біженців. Радник президента Олександр Камишін анонсував пілотний проєкт із повернення українців з Німеччини, особливо для залучення до оборонної промисловості. 

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль під час візиту до Берліна висловив сподівання на повернення українців, які знайшли прихисток у Німеччині. Ці заяви викликали не тільки хвилю емоцій, але й потік дезінформації щодо майбутнього українських чоловіків у ЄС.

ТСН.ua разом із юристами та міграційними експертами спробував розібратися у ситуації. 

“Захист” та “притулок”: чому ці поняття різні

“Як думаєте, чи буде Німеччина “висилати” чоловіків призовного віку?” — такими повідомленнями постійно рясніють групи у Facebook, Telegram та інших соціальних мережах.

Насправді ж українські чоловіки призовного віку, як і жінки та діти, мають право на тимчасовий захист у Німеччині на гуманітарних підставах відповідно до Директиви ЄС 2001/55/EC. 

В Німеччині українці перебувають під тимчасовим захистом відповідно до параграфа №24 “Про перебування іноземних громадян”. Попри наявність законних підстав, гарантованих гуманітарним правом, політичні та онлайн дискусії настільки напружили ситуацію, що чоловіки стали активніше звертатися до міграційних експертів.

Найбільша в Німеччині організація захисту прав імміграції Pro Asyl розповіла в ексклюзивному коментарі, що також отримує подібні запити.  “Чоловіки призовного віку, звісно, бояться, що якщо їхнє право на перебування є лише тимчасовим (в Німеччині захист продовжено до березня 2026 року — ред.) і його не буде продовжено, а після повернення вони можуть бути покарані як ухилянти від військової служби чи навіть потрапити до в'язниці”, — пояснює експерт організації Дірк Морлок.

На його думку, саме “24 параграф” є хоча й не постійним, але надійним рішенням.

У Pro Asyl наголошують на головному висновку — “право на перебування не може бути просто так відібране, і тим більше на вимогу України”.

Але якщо говорити про інші схеми захусту, то “притулок” — менш прийнятне рішення. Наразі саме за цією схемою у Німеччині живуть, скажімо”, сирійці та афганці. 

“У процедурі надання притулку спочатку є кількамісячна заборона на роботу. Також необхідно обов’язково проживати у притулку для біженців, чого не вимагається при тимчасовому захисті. Ба-більше, шанси на успіх позитивного розгляду заяви є досить низькими”, — зазначає експерт підтримки PRO ASYL Дірк Морлок.

Він також розказав про рішення від Вищого адміністративного суду федеральної землі Мекленбург-Передня Померанія, де було повністю відхилено заяву українського чоловіка, що відмовився від військової служби. Незважаючи на те, що це рішення не є обов’язковим для інших федеральних земель, це прецедентне право вищих судів і тому є дуже актуальним.

Існує й поточна статистика щодо надання притулку від Федерального відомства з міграції та біженців (BAMF). З 1399 рішень щодо надання притулку українцям, 768 розглядалися по суті й лише 101 рішення було позитивним, тобто 87% заяв було відхилено.

З цієї та інших наведених вище причини, чоловікам з України, які підлягають військовій службі, як правило, краще звернутися за тимчасовим захистом, який точно захистить їх до березня 2026 року.

Чи можлива депортація

Юристка Stron Legal Services Мар’яна Гавришко теж нагадала, що країни ЄС дотримується гуманітарного принципу “неповернення”, згідно з яким, не можна депортувати біженців до країни, яка перебуває у стані війни. 

Але кожна країна ЄС має законні механізми для здійснення процедури депортації в певних ситуаціях, які можуть становити загрозу для національної безпеки, громадського порядку чи здоров’я, а також порушувати закони та правила перебування в країні.

Причини, які можуть призвести до депортації:

  • Грубе порушення закону. Мова йде про серйозні злочини або порушення, що загрожують безпеці та цілісності країни.
  • Незаконний в’їзд. Іноземці, які в’їхали в країну незаконно можуть бути піддані депортації.
  • Порушення правил перебування: нелегальне працевлаштування, перебування після закінчення терміну дії візи або дозволу на перебування.
  • Адміністративні правопорушення. Наприклад: порушення правил дорожнього руху, порушення громадянином правил користування жилим приміщенням, порушення податкового законодавства, тощо.

У разі депортації іноземця він може потрапити в систему SIS (Шенгенська Інформаційна Система), яка буде обмежувати його права на в’їзд, проїзд і перебування на території країн Європейського Союзу. Це робиться з метою забезпечення безпеки та дотримання законів країн ЄС.

“Проте важливо зазначити, що для депортації іноземця мають бути вагомі причини, а рішення про це часто приймається судом. Це гарантує захист прав іноземців”, — акцентує увагу Мар’яна Гавришко.

Звісно, є й нюанс з військовозобов'язаними громадянами, які перебувають за кордоном більше трьох місяців. Вони мають стати на військовий облік у консульствах та посольствах України за кордоном. Ця процедура забезпечує збереження військового обов’язку і контроль військової готовності громадян, незалежно від їх місця перебування.
“Проте важливо розуміти, що це не означає автоматичну депортацію громадян країн Європейського Союзу. Посольства та консульства мають обов’язок сприяти поверненню військовозобов’язаних шляхом інформування, але не мають права вручати повістки або здійснювати депортацію”, — звернула увагу юристка. 

Адвокатка Марина Бекало у коментарі ТСН.ua зазначила, що Женевською конвенцією про статус біженців заборонено висилати біженців, які  законно проживають на території країн, які ратифікувати цю конвенцію,  окрім як з міркувань державної безпеки або громадського порядку. Цією же Конвенцією забезпечується право на вільне пересування біженців, нарівні з усіма громадянами. 

“Отже, примусове висилання біженців є грубим порушенням норм Міжнародного гуманітарного права. А тому, мова не йде про примус та посягання на свободи українських біженців, які отримали статус захисту після 24 лютого 2022 року. Що означає, що жодна країна ЄС або інші цивілізовані країни, які дотримуються міжнародних угод, не підуть шляхом порушення прав та свобод громадян”, — каже адвокатка.

Громадяни, які отримали статус захисту в приймаючих країнах вважаються такими, що на законних підставах перебувають на територіях цих країн, а отже примусово їх висилати або скасовувати статуси захисту, немає жодних підстав, поки в Україні триває правовий режим воєнного стану.

Тож мова йде про створення програм стимулювання українців   повернення додому. Тобто, це питання про добровільність, а не примус.

“Будь-які програми — це все добре. Але, ні для кого не секрет, що головними чинниками повернення українських біженців додому є повна безпека та економічний інтерес. Багато українців не повернуться додому, поки тривають обстріли по всій території країни. Інші не повертаються через відсутність житла та роботи. Є категорія українців, які встигли інтегруватися за кордоном, вивчили мову, влаштувалися на роботу, деякі вже створили свої родини. Саме таких українців вже не варто очікувати вдома, адже вони пройшли достатньо важкий шлях інтеграції та працевлаштування, а отже їх можна сміло вважати частиною того суспільства, в якому вони зараз проживають”, — вважає Марина Бекало.

Більше того, ці обставини є підставою для отримання інших видів статусів постійного проживання (резидентства) в цих країнах, а тому у разі скасування статусу захисту у разі припинення війни в України вони зможуть отримати посвідки на проживання на інших підставах. 

Окремо адвокатка виділила молодь, яка виїхала за кордон під час війни. 

“Діти, підлітки та молодь дуже швидко інтегрувалися, вивчили мову та бачать своє майбутнє, на жаль, не в Україні. Адже країни створили для них такі умови для навчання, які Україна досі не спроможна створити. Такі країни як Швейцарія, Австрія, Німеччина, Франція дуже орієнтовані на молодь, особливо українську”, — каже Марина Бекало.

Для них українські діти представляють демографічний та економічний інтерес, і ці країни вкладають в українську молодь достатньо ресурсів та фінансів, каже адвокатка. 

“Логічно, що країни, які  інвестують свої кошти в нашу молодь, просто так їх не відпустять, а будуть пропонувати привабливі умови для подальшого перебування та працевлаштування в цих країнах. Отже, ціле молоде покоління Україна можна сказати вже втратила. А тому, на мою думку, наразі варто було би задуматися над програмами збереженням тієї молоді, яка поки що залишається в Україні, поки ще не пізно”, — каже адвокатка.

“Полювання на чоловіків” й російські пропагандисти 

Соціальні виплати та міграція — вже багато років дуже дискусійна тема для німецьких політиків. У часи урядової кризи та загальної поляризації заяви про необхідність нових підходів до врегулювання — не сюрприз. 

Українські медіа активно поширювали заяви лідера Християнсько-демократичного союзу Фрідріха Мерца, що нещодавно розкритикував поточну систему підтримки українців, заявивши у інтерв'ю Rheinische Post: "Соціальна допомога не повинна ставати довготривалим рішенням. Ми повинні підтримувати українців у перші роки, але їхня інтеграція чи повернення в Україну має стати пріоритетом”. Насправді, крім цієї заяви він також закликав колег до дискусії про так звані “гроші громадян” (Bürgergeld). І ці розмови — і це частина дискусії про новий формат допомоги — так звану "нову базову соціальну підтримку". Вона викликана нелегальною міграцією і бажанням впорядкувати федеральний бюджет. Звісно, є й радикальні політичні сили, які проти будь-якої підтримки мігрантів взагалі. Але їх думка не може вплинути на існуючі рішення ЄС щодо тимчасового захисту.

Також будь-які розмови про необхідність повернення біженців — що зрозуміло на тлі кровопролитної війни — стають справжньою знахідкою для російських пропагандистів. Ось один із прикладів з пропагандиського каналу в Telegram, розрахованого на російськомовну аудиторію у Німеччині: “Прем'єр-міністр Незалежної Шмигаль прошмигнув на німецьке ТБ, щоб оголосити початок великого полювання!”. Отож, будь-які TikTok-відео чи пости зі схожим емоційним забарвленням можна із впевненістю назвати потуранням пропаганді. 

Можливі сценарії після 2026 року

“Що буде після 2026 року — ніхто не знає. І тому багато людей, не лише чоловіки призовного віку, але й їх сім'ї, жінки, підлітки, які живуть у Німеччині, звісно, хочуть знати, яка у них перспектива”, — із розумінням каже Дірк Морлок.

Але експерти намагаються утриматися від надання прогнозів. Тому ТСН.ua спробував сам розписати кілька сценаріїв для тих, хто вирішить залишитися у Німеччині:

  • Продовження тимчасового захисту

Країни ЄС можуть ухвалити рішення продовжити надання захисту через складну ситуацію в Україні. Однак це потребуватиме узгодження на рівні ЄС, що не є гарантованим, оскільки Директива про тимчасовий захист є юридично обмеженою у часі.

  • Перехід на національні статуси

Якщо загальноєвропейське продовження не буде ухвалене, країни ЄС можуть впровадити власні національні програми захисту або тимчасового перебування для українців. Це може створити значні відмінності між державами щодо прав біженців, доступу до роботи та соціальних послуг.

  • Зміна статусу на постійний або інший

У багатьох країнах тривалий час перебування (зокрема робота, інтеграція) може стати підставою для отримання дозволу на постійне проживання або інших форм захисту. Однак важливо, що час під тимчасовим захистом наразі не зараховується у вимоги до постійного статусу в деяких країнах.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Україна може отримати модернізовані британські вертольоти Puma: що про них відомо
InternetUA
2025-04-03T05:21:52Z
"Моя це дитина чи ні": Ілон Маск розкрив суму, яку платить за 13-го спадкоємця
Фокус
2025-04-03T05:21:39Z
«Буде основою кадрової професійної армії», - експерт про контракти для чоловіків від 18 до 25 років
Политека
2025-04-03T05:19:43Z
Мобілізація в Україні: хто може не платити працівникам 20 тисяч гривень для бронювання
Политека
2025-04-03T05:00:31Z
Надокучили дзвінки про зміну тарифу? У lifecell пояснили, як цього позбутися
Telegraf
2025-04-03T04:30:42Z
15 місяців вважався зниклим: на Прикарпатті попрощалися з полеглим захисником Юрієм Маціборським
24tv
2025-04-03T04:21:39Z
У Києві та Харкові в ТЦК видався невдалий день щодо мобілізації
Antikor
2025-04-03T04:18:21Z
В Україні змінили ПДР: кому дозволили їздити смугою для громадського транспорту
ЗаРулем
2025-04-03T04:09:10Z
У Кропивницькому учні ліцею розробили ШI-інструмент, який виявляє булінг у соцмережах
УкраинФорм
2025-04-03T04:06:49Z
Міністр фінансів США порадив світовим державам не ескалувати торгову війну
Европейская правда
2025-04-03T05:24:56Z
"Рішення лишається чинним": у НАТО заявляють про незворотність членства України в Альянсі
24tv
2025-04-03T05:24:47Z
Тарифна війна Трампа: Макрон збирає представників постраждалих секторів
Европейская правда
2025-04-03T05:21:09Z
Команда Волца створила мінімум 20 групових чатів Signal для обговорення безпеки у всьому світі — Politico
TSN
2025-04-03T05:18:29Z
Віддати все за нічого: що таке "угода між Україною та США" і чому вона ніяк не зупинить війну
Фокус
2025-04-03T05:15:47Z
США ввели мита проти... безлюдних островів. Росії нові тарифи не торкнулись
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T05:12:31Z
Путін слабший, ніж багато хто думає, – The Telegraph
Antikor
2025-04-03T05:12:30Z
РФ здійснила абсолютний рекорд за весь час повномасштабного вторгнення
GlavRed
2025-04-03T05:12:14Z
"День визволення" американської економіки: що говорять у світі про введені Трампом мита
ZN UA
2025-04-03T05:09:31Z
На фронті за добу було 216 боєзіткнень, з них 80 - на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-04-03T05:24:00Z
Карта бойових дій в Україні станом на 3 квітня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T05:21:33Z
Генштаб назвав кількість ліквідованих росіян
1News
2025-04-03T05:18:56Z
Росіяни минулої доби вбили одного жителя Донеччини
УкраинФорм
2025-04-03T05:18:42Z
В окупованому Луганську спеціалісти з Росії отримали ключі від квартир
Antikor
2025-04-03T05:12:20Z
Чи буде різка зміна погоди вже найближчими днями
24tv
2025-04-03T05:03:26Z
Вп'яте за тиждень росіяни обстріляли Харків: наслідки нічної атаки
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T05:00:40Z
Мінус ще 1390 окупантів: втрати ворога на 3 квітня
24tv
2025-04-03T04:45:50Z
Росіяни захопили село у Запорізькій області: в ISW кажуть, куди рухаються далі
ZN UA
2025-04-03T04:36:16Z
Найцікавіші нові серіали квітня 2025 року
ITC
2025-04-03T05:07:19Z
Пропутінська співачка Нетребко повертається на сцену Лондонської Королівської опери
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T04:12:12Z
Букмекери прогнозують Сербії на Eurovision Song Contest зараз поки що 32-й щабель. Princ — сербський співак.
FM-TV
2025-04-03T02:30:54Z
Санті Дімопулос ставлять уколи в живіт - що сталося
GlavRed
2025-04-02T23:27:40Z
Vlad Darwin & Denys Hryshchuk – "Три спроби" – 7 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-04-02T23:16:43Z
Третя дружина Сергія Тігіпка публічно зізналася в нескінченному коханні
GlavRed
2025-04-02T22:27:45Z
Український виконавець та вокаліст панк-гурту "Хейтспіч" Дмитро Однороженко долучився до ЗСУ
Antikor
2025-04-02T20:52:36Z
Не пропустіть ці фільми: 9 найгучніших прем'єр місяця
24tv
2025-04-02T20:45:22Z
Меган Маркл пустила стороннього на свою дорогущу кухню: яка умова
GlavRed
2025-04-02T20:27:53Z
«Агротрейд» розпочав посівну кампанію з гірчиці
Agravery
2025-04-03T05:21:10Z
В Україні з обігу виводять популярну банкноту: чим її замінять
Хвиля
2025-04-03T05:06:11Z
Ryanair встановила рекорд: понад 200 мільйонів пасажирів за рік
24tv
2025-04-03T05:03:27Z
Хто є власником землі під приватним будинком
24tv
2025-04-03T05:03:17Z
Український ринок пшениці: експортна географія докорінно змінилась
AgroPortal
2025-04-03T05:00:28Z
До суду передали справу «бізнесменів», які ошукали банки на ₴29 мільйонів
УкраинФорм
2025-04-03T04:45:49Z
В Україні посилили контроль за онлайн-продажами: кому загрожує штраф до 34 тисяч гривень
Хвиля
2025-04-03T04:39:45Z
Споживачам газу зробили важливе оголошення: як платитимемо за паливо
Знай
2025-04-03T04:36:27Z
У Норвегії викрили фірму, яка забезпечувала танкери з РФ фейковим страхуванням
УкраинФорм
2025-04-03T04:06:09Z
Наставника "Реала" судитимуть за шахрайство: Карло Анчелотті дав покази в суді
Antikor
2025-04-03T05:12:04Z
Атлетіко Мадрид — Барселона 0:1 Відео гола та огляд матчу Кубка Іспанії
Football.ua
2025-04-03T05:01:38Z
Челсі — Тоттенгем. Напередодні
Football.ua
2025-04-03T04:51:52Z
Опонент упав: Моурінью схопив за носа тренера "Галатасарая" після матчу
ZN UA
2025-04-02T22:12:42Z
Кейн: Відсутність трофеїв не змінить мого мислення та ставлення
Football.ua
2025-04-02T22:07:27Z
Атлетіко – Барселона: визначився другий фіналіст Кубка Іспанії
Факти ICTV
2025-04-02T21:54:17Z
Реймс уперше за 48 років вийшов до фіналу Кубка Франції
Football.ua
2025-04-02T21:48:25Z
Перспективний український футболіст дебютував за іспанську "Жирону" у незвичайному турнірі
ZN UA
2025-04-02T21:30:06Z
У Німеччині вбили 17-річного українського футболіста
iPress
2025-04-02T21:13:27Z
Урожай здивує: як і чим підживити полуницю
Gazeta UA
2025-04-03T05:00:19Z
Куртка пахне, як після марафону? П'ять хитрих способів повернути їй свіжість без прання
Знай
2025-04-03T04:51:31Z
Чим відрізняються 2 дівчини: лише геній головоломок вгадає за 19 секунд
GlavRed
2025-04-03T04:27:25Z
Пісні голубці: цікавий рецепт з Одеської області
Фокус
2025-04-03T04:06:00Z
То правда чи міф: чи потрібно знімати піну з бульйону під час варіння
24tv
2025-04-03T03:09:53Z
Цим чотирьом знакам вдасться усе і навіть більше - астрологиня зробила приголомшливий прогноз
Gazeta UA
2025-04-03T03:09:07Z
Невибаглива, але прибуткова: чи є місце для цесарок в українському птахівництві
AgroPortal
2025-04-03T03:00:25Z
Дівам треба налагодити особисте життя: гороскоп на 3 квітня
24tv
2025-04-03T02:03:24Z
Кілька несподіваних інгредієнтів: як приготувати пісний поліський борщ за цікавим рецептом
Фокус
2025-04-03T01:30:21Z
Для нього спорудили спеціальний склеп: як виглядає могила київського авторитета "Прища" та як його вбили
Telegraf
2025-04-03T05:21:03Z
Удар балістикою по Кривому Рогу: кількість постраждалих зросла до 17, четверо людей загинули
УкраинФорм
2025-04-03T05:19:17Z
Раніше судимий росіянин повернувся з війни та зґвалтував 13-річну дівчинку, – ЗМІ
24tv
2025-04-03T05:18:12Z
Кількість постраждалих у Кривому Розі зросла до 17, серед них є діти
Комсомольская правда
2025-04-03T05:16:13Z
В Ірландії вилучили канабісу на €2,2 мільйона
УкраинФорм
2025-04-03T04:54:44Z
На Херсонщині за добу четверо цивільних дістали поранення внаслідок російських ударів
УкраинФорм
2025-04-03T04:54:02Z
Щоб не мобілізували працівників – плати 500 доларів: В Одесі поліцейські наживалися на хабарах від представників малого бізнесу
Antikor
2025-04-03T04:24:51Z
Шахраї, обіцяючи «допомогу» від ООН та UNICEF, ошукали двох жінок на 95 тисяч гривень
InternetUA
2025-04-03T04:21:06Z
AP: У Мʼянмі оголосили тимчасове перемирʼя у громадянській війні для ліквідації наслідків землетрусу, який забрав життя понад 3000 людей
Antikor
2025-04-03T04:12:46Z
Виявили фактор, який майже вдвічі підвищує ризик депресії
24tv
2025-04-03T05:03:24Z
Без розводів і втрати кольору: як почистити тканинний диван
Gazeta UA
2025-04-03T04:10:16Z
Наука каже, що існує ідеальний час для фізичних вправ, якщо ви хочете прожити довше
24tv
2025-04-03T03:45:38Z
З гіпертонією на бойові завдання? Чи мобілізуватимуть чоловіка з такою хворобою
Telegraf
2025-04-02T22:24:10Z
Секрет врожаю чи зайва робота: експерт розповів, чи потрібно пасинкувати томати
GlavRed
2025-04-02T20:27:36Z
Чехія інвестує €100 млн на оновлення українських лікарень
iPress
2025-04-02T19:58:59Z
Ви робите це неправильно: як потрібно зберігати розрізаний лимон
24tv
2025-04-02T19:12:29Z
Ми всі робимо це перед сном – і саме тому не можемо заснути: в чому причина
TSN
2025-04-02T18:33:03Z
Чи шкідливо приймати душ щодня: що кажуть дослідження
TSN
2025-04-02T18:32:27Z
Топ-6 нестандартних способів використання USB-накопичувача
InternetUA
2025-04-03T05:01:00Z
Магнітна буря 3 квітня: чого очікувати від сонячної активності
TSN
2025-04-03T04:36:17Z
У Німеччині 3D-принтер допоміг утилізувати майже 2 мільйони тонн сміття
InternetUA
2025-04-03T04:34:38Z
Tinder запропонував пофліртувати зі штучним інтелектом, щоб позбутися страху перед побаченнями
InternetUA
2025-04-03T04:01:40Z
У Німеччині ШІ буде з'ясовувати, хто з містян не сортує сміття і блокуватиме їм доступ до контейнера
InternetUA
2025-04-03T03:33:36Z
Україну атакувала майже 7-бальна буря: «трусити» буде майже 2 тижні
GlavRed
2025-04-03T03:27:12Z
Має здібності 6-річної дитини: в Китаї створили людиноподібного робота зі штучним інтелектом
Фокус
2025-04-03T02:06:19Z
Інсайдер повідомив про затримку виходу Galaxy S25 Edge
InternetUA
2025-04-03T01:01:10Z
Космічний смаколик: вчені приготували традиційну японську страву на МКС і здивувалися через результат
Telegraf
2025-04-03T00:12:38Z
Італія посилить охорону дилерських центрів Tesla після знищення 17 машин
InternetUA
2025-04-03T05:16:50Z
Genesis представляє вражаючий X Gran Coupe та кабріолет на базі G90
Топ Жир
2025-04-03T04:30:04Z
Вп'ятеро більший шанс вижити на дорозі: поліція розкрила простий секрет безпеки
Хвиля
2025-04-03T04:24:22Z
Перше місце у світі: експерти назвали найпродаваніший автомобіль 2025 року
GlavRed
2025-04-03T03:27:20Z
Hyundai представляє новий Ioniq 6 та натякає на довгоочікуваний 6 N
Топ Жир
2025-04-03T01:45:56Z
Новий кросовер Hyundai Nexo FCEV на водневих паливах: підвищений комфорт і сенс
Топ Жир
2025-04-03T01:30:42Z
Що символізує велике решітчасте бачення мінівена Faraday X Super One?
Топ Жир
2025-04-03T01:00:24Z
Оновлений інтер’єр Polestar 2 на 2026 рік залишається незмінним ззовні, але має значні вдосконалення всередині
Топ Жир
2025-04-03T00:30:14Z
Новий Jeep Compass з підказкою про гібридний, заряджений гібридом та електричний привід
Топ Жир
2025-04-02T23:30:04Z