MY.UAНовини
Україна припинила транзит російського газу. Подія історичного масштабу: маловідомі факти
Україна припинила транзит російського газу. Подія історичного масштабу: маловідомі факти

Україна припинила транзит російського газу. Подія історичного масштабу: маловідомі факти

Отже, звершилося! Київ вистояв під натиском троянських коней Кремля в ЄС, не спокусився на корупціогенні пропозиції «азербайджанського» чи якогось там іншого газу, і зрештою змусив Москву припинити експорт газу в Європу транзитом через Україну. У такий спосіб агресор позбавиться десь $6-6,5 млрд річного доходу від газового експорту, що є одним з каналів фінансування війни.

З огляду на історичний масштаб події – завершення понад півстолітньої ери експорту російського газу до Європи через Україну, варто згадати деякі маловідомі факти.

Перш ніж Радянський Союз став експортером газу на лінії Схід – Захід, всередині СРСР газ в 50-70-ті роки рухався з заходу на схід. І це був український газ, що видобувався як на заході країни – Дашавське родовище, так і на сході – Шебелинка. Газопроводами Дашава – Київ – Брянськ – Москва та Дашава – Мінськ – Вільнюс – Рига природний газ західноукраїнських родовищ постачався в Росію та інші республіки СРСР (див. карту-схему газопроводу Дашава – Київ – Москва з грифами «Секретно» та «Розсекречено»).

Сучасний маршрут руху потоків природного газу Схід – Захід з родовищ-гігантів Центральної Азії, Уралу та Західного Сибіру до Європи формувався впродовж 60-80-х років ХХ століття у період холодної війни. Спочатку експортні газові постачання були спрямовані лише окремим країнам-сателітам СРСР у Східній Європі – членам Ради економічної взаємодопомоги (РЕВ) та Організації Варшавського договору (ОВД) – Польщі та Чехословаччині, а згодом і нейтральним Австрії та Фінляндії.

Загострення радянсько-китайських відносин аж до збройного конфлікту у березні 1969 року навколо острова Даманський на Амурі, поставило СРСР, згідно з тогочасним баченням Кремля, перед загрозою війни на два фронти – зі США і НАТО на заході та з Китаєм на сході. Це стимулювало радянське керівництво перейти до політики розрядки у відносинах з Заходом, тим більше, що Карибська ракетна криза 1962 року завершилась не на користь СРСР.

Старт у листопаді 1969 року у Гельсінкі переговорів між СРСР та США щодо обмеження стратегічних наступальних озброєнь, прискорив підписання відомого 20-річного контракту «газ – труби» між урядами Радянського Союзу та Західної Німеччини. З його підписанням стали реалізовуватись масштабні проєкти будівництва трансконтинентальних газотранспортних систем, якими природний газ мав потрапити у Західну Європу – до ФРН, Італії, Франції.

Лишається маловідомим той факт, що перші експортні постачання природного газу з СРСР забезпечувались саме з родовищ, розташованих у західній частині України. Експорт газу в західному напрямку, що розпочався з Польщі у 1956 році, був розширений експортом через новий газопровід з символічною назвою «Братство» (Долина – Ужгород – Державний кордон).

Він став забезпечувати блакитним паливом Чехо-Словацьку Республіку. Запуск «Братства» відбувся у 1967-му, а протягом наступного року трубопровід з території Словаччини був продовжений за межі Східного блоку і газ став надходити у нейтральну Австрію.

Також маловідомим є той факт, що проєктні роботи по основних радянських газотранспортних системах виконувались в Україні, у Києві. Після звільнення України від нацистської окупації 29 вересня 1944 року у Києві було створено «Укрдіпрогазпалпром» – українське відділення московського Державного інституту по проєктуванню підприємств промислового рідкого палива та газу «Діпрогазпалпром».

Після низки трансформацій ця українська проєктна організація стала Всесоюзним науково-дослідним та проєктним інститутом з транспорту природного газу «ВНДПІтрансгаз» Міністерства газової промисловості СРСР.

Саме цей інститут розробив проєктну документацію перших магістральних газопроводів як всередині СРСР, так і експортних, серед яких Дашава – Київ – Брянськ – Москва, «Союз» (Оренбург – Західний кордон СРСР); «Прогрес» (Ямбург – Західний кордон СРСР); Середня Азія – Центр; СРСР – Народна Республіка Болгарія; Уренгой – Помари–Ужгород; Торжок – Долина, а також багато інших на території Росії.

Доцільно нагадати, що ці масштабні інфраструктурні проєкти реалізовувались з метою збільшення валютних надходжень до СРСР, який потребував їх для досягнення військового паритету зі США та НАТО. Цього можна було досягти експортуючи енергоносії до країн-членів НАТО та Європейського Економічного Співтовариства (ЄЕС).

Однак, не тільки валютними потребами керувалось радянське керівництво. Метою масштабного нарощування експорту нафти та газу було узалежнення Західної Європи від СРСР, відрив її від США, а нейтральні Австрія та Фінляндія мали стати більш прихильними до Москви.

Іван Діяк, член-кореспондент Академії гірничих наук України, який був на керівних посадах української державної компанії «Укргазпром» у 1972-1998 р.р. та приймав безпосередню участь у проєктах будівництва радянських газопроводів, особливо відзначає період початку 80-х років.

За його спогадами, тоді радянським керівництвом була остаточно сформульована стратегічна мета створення трансконтинентальних газотранспортних систем Схід – Захід: «ЦК КПРС ставить завдання з будівництва газогонів, які дадуть змогу постачати до Західної Європи до 70% необхідного газу – так вдасться домогтися того, що європейські країни будуть цілковито залежними від радянських енергоресурсів… СРСР зможе економічно та політично впливати на Західну Європу. Крім того, це надасть можливість звести вплив США на європейські країни до мінімуму, що сприятиме перетворенню СРСР на світову наддержаву».

На радянські наміри узалежнення провідної економіки Європи від постачань газу зі Сходу вказують і російські експерти, які акцентують увагу на фрагменті записки МЗС СРСР «О политической линии и некоторых практических шагах СССР в связи с образованием в ФРГ правительства Вилли Брандта», що була представлена для ЦК КПРС 1 грудня 1969 року: «Важное значение может иметь достижение договорённости о поставках в ФРГ советского природного газа. Речь идёт о заключении контракта, который действовал бы в течение двух десятков лет и поставил бы до известной степени в зависимость от Советского Союза такую важнейшую сферу народного хозяйства ФРГ, как энергетика».

До речі, сьогодні не тільки Новий рік, але й Свято Василя! Тому є нагода привітати тих ветеранів галузі, які творили ГТС України – це і згаданий вище Іван Васильович Діяк і Василь Васильович Розгонюк, у минулому займав керівні посади в «Укргазпромі» та «Нафтогазі». До речі у Василя Васильовича сьогодні і день Ангела, і день народження! Тож побачите – вітайте!

А з огляду на те, що рівно 16 років тому «Газпром» за вказівкою Кремля вдався до акту газової агресії проти України та ЄС, слід згадати тих, хто не тільки не здригнувся, але й майстерно показав їм «кузькіну мать», розвернувши ГТС у реверс протягом 36 годин для подачі газу з західних ПСГ у центр, на південь і схід, і не залишивши Москві шансів влаштувати Холодомор холодного січня 2009 року.

Під орудою тогочасного очільника «Нафтогазу» Олега Дубини та його заступника й інженерного генія ГТС Ярослава Марчука було зроблене неможливе, після чого і у Росії і в Європі зробили висновок – «виявляється так можна було» і можливість реверсивного використання газопроводів стала нормою в ЄС. Вони й усі ми навіть і не здогадувались у той час, який сценарій Кремля було зірвано.

Газова криза 2009 року мала далекосяжні цілі. Вона повинна була зіграти роль детонатора для провокування політичного конфлікту в Україні по лінії Схід – Захід. Задум полягав у тому, що у разі повного припинення постачання газу (для внутрішнього споживання + транзит до ЄС), влада в Україні не зможе забезпечити подачу його з розташованих на заході країни основних ПСГ на схід, в основні промислові центри, які залишаться без газу та тепла.

Таким чином, це повинно було спровокувати, за задумом російських стратегів, «соціальний вибух на сході та півдні України». Не випадково 12 січня 2009 року у російських ЗМІ з’явилися публікації на тему «перегляду кордонів» у СНД і заяви російських політиків: «Депутат Держдуми РФ Костянтин Затулін не виключає, що Росія «у потрібний момент подасть знак» південно-східним регіонам України для входження до складу Росії». Цей знак міг бути поданий вже через кілька днів, якби українська сторона погодилась на пропозицію «Газпрому» від 13 січня щодо відновлення транзиту газу на Балкани та Туреччину за його схемою.

Голова правління НАК «Нафтогаз України» Олег Дубина відхилив цю пропозицію: «Пропозиція, яка надійшла від Росії, прокачати трубопроводом України газ зі входом у ГВС «Суджа 1200» до Молдови, Болгарії і Румунії, може загрожувати тим, що нам доведеться відключити від газу Одесу, Дніпро, Донецьк».

Якби Київ повівся на газпромівську пропозицію, то мешканці міст-мільйонників, а також цілої низки менших промислових міст сходу та півдня України, залишившись би без газу та опалення при температурах нижче -10°-15°C, безперечно, вийшли б з протестами на вулиці. І ці протести, поза всяким сумнівом, мали б політичні вимоги й були б підтримані регіональною владою, комуністами, православною церквою Московського патріархату, що мали традиційно проросійську орієнтацію та фінансування з російських джерел.

Ось такі спогади з оказії дня сьогоднішнього. Ми завдали удару ворогу на газовому фронті, у той час, коли наші воїни ведуть бої, знищуючи ворога. Вітайте Василів, донатьте для Сил оборони України, тил і фронт мають бути єдині! Цим переможемо!

П.С. Оскільки Польща перебрала від сьогодні головування в ЄС, і країна покінчила зі споживанням російських енергоресурсів і є державою Балтійського регіону, то є добра нагода покінчити і з російською нафтою на Балтиці – зачинити нафтове «вікно в Європу» для агресивного режиму Кремля, а також прибрати винятки для трубопровідного постачання нафти у санкційному режимі ЄС для троянських коней Путіна – режимів Орбана та Фіцо.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Штрафи за відсутність страховки на авто: пояснення від МВС щодо автофіксації
24tv
2025-01-06T09:03:25Z
Штучний інтелект, телеграм, повернення політики. Головні виклики 2025 року
Детектор М
2025-01-06T09:00:36Z
На Майдані хлопець підпалював меморіал загиблим воїнам ЗСУ: як він виправдався
Фокус
2025-01-06T09:00:02Z
Міноборони затвердило стратегію розвитку людського капіталу в Силах оборони
ГЛАВКОМ NET
2025-01-06T08:54:29Z
ЗС РФ запустили 128 дронів, вибухало в 11 областях: що кажуть в Повітряних силах
Фокус
2025-01-06T08:51:32Z
Навіщо ООН рятує Московську церкву в Україні?
ГЛАВКОМ NET
2025-01-06T08:45:48Z
Привітання з Водохрещем - зворушливі картинки та сильні слова
GlavRed
2025-01-06T08:27:03Z
До генконсульства України в Неаполі завітали священнослужителі УГКЦ
УкраинФорм
2025-01-06T08:21:03Z
Підрозділи ВМС знищили два російські «Панцирі» на Херсонщині
УкраинФорм
2025-01-06T08:06:38Z
Реформа ВЛК: як тепер визначатимуть придатність до мобілізації
Знай
2025-01-06T09:06:53Z
Чи хоче Путін закінчити війну: Зеленський розставив всі крапки над "і"
24tv
2025-01-06T09:03:55Z
Російським військам страшно на Курщині: як операція ЗСУ стала дуже болісною для Путіна
24tv
2025-01-06T09:03:55Z
Яку роль відіграватиме французький «Міраж» у війні проти Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-01-06T09:03:24Z
Де зник Віктор Орбан? Подробиці відпустки угорського прем’єра в Індії
360ua.news
2025-01-06T09:03:21Z
Молодий прокурор отримав інвалідність і подав заявку на спеціальну пенсію: йому платитимуть величезні гроші
Политека
2025-01-06T09:00:56Z
Блінкен: Росія готова обміняти космічні технології на зброю КНДР для війни в Україні
Европейская правда
2025-01-06T09:00:00Z
Зеленський про перший день повномасштабної війни: «Я просив журналістів нікуди не діватися, бо нам потрібна була інформаційна зброя»
Детектор М
2025-01-06T08:51:15Z
Північне море проблем. Як енергетика стала приводом для "атаки" Трампа на Британію
InternetUA
2025-01-06T08:31:40Z
Судитимуть співорганізатора та трьох членів ОЗГ, які збували кокаїн та психотропи у столиці
Украина Криминальная
2025-01-06T09:06:38Z
У Києві чоловік намагався пошкодити прапорці на Майдані, його розшукує поліція
УкраинФорм
2025-01-06T09:06:37Z
Тайвань звинуватив Китай у пошкодженні підводного кабелю поблизу свого узбережжя
ГЛАВКОМ NET
2025-01-06T09:06:07Z
У Британії через сильні снігопади затримуються десятки потягів і авіарейсів
Европейская правда
2025-01-06T09:03:45Z
У Німеччині зросла кількість жертв наїзду на різдвяний ярмарок у Магдебурзі
Европейская правда
2025-01-06T08:57:11Z
На Київщині внаслідок російської атаки пошкоджені будинки, автомобіль і ЛЕП
УкраинФорм
2025-01-06T08:45:04Z
Один загиблий та двоє травмованих внаслідок ДТП у Львівському районі
Украина Криминальная
2025-01-06T08:42:18Z
У Кривому Розі судитимуть двох посадовців, які завдали державі збитків майже на ₴800 тисяч
Украина Криминальная
2025-01-06T08:27:53Z
Киянина судитимуть за пограбування 87-річної бабусі
Украина Криминальная
2025-01-06T08:15:26Z
Ой, як незручно: стилісти назвали українкам аксесуари, які давно не модні
Знай
2024-12-24T04:51:45Z
Пара приміряла свою весільну сукню через 25 років: вона сіла ідеально – от тільки не на дружину
24tv
2024-12-24T04:48:52Z
Бокс-офіс США. «Муфаса» бере реванш
Кино-Театр
2025-01-06T09:06:02Z
Потяг-всюдихід: реставратори відновили унікальну парову машину початку 20 сторіччя
InternetUA
2025-01-06T09:01:45Z
Кайлі Дженнер і Тімоті Шаламе вразили своєю появою на "Золотому глобусі": романтичні фото пари
24tv
2025-01-06T08:48:02Z
Образи зірок на "Золотому глобусі": Сайрус у сукні Celine з оголеною спиною, Гранде у вінтажному вбранні Givenchy
Комсомольская правда
2025-01-06T08:34:20Z
Найкрасивіші сумки 2025 року: розбираємо головні тренди
24tv
2025-01-06T08:27:05Z
"В": Віра Брежнєва вперше показала фото нового обранця
GlavRed
2025-01-06T08:27:04Z
Учасниця "Холостяка-13" замилувала фото з коханим і ніжно звернулася до нього: "Ти – моє все"
24tv
2025-01-06T07:54:48Z
"Тисячі кілометрів опиниться у великому котлі": експерт попередив про небезпеку
GlavRed
2025-01-06T09:03:26Z
Росіяни атакують на Курщині та штурмують Покровськ: карта бойових дій 6 січня
24tv
2025-01-06T09:00:52Z
Росія заявила про повну окупацію Курахового: що відомо
Фокус
2025-01-06T08:57:12Z
У Лисичанську росіяни облаштували військовий полігон біля житлового масиву
УкраинФорм
2025-01-06T08:54:32Z
ЗСУ атакували в Курській області, росіяни зосередилися на Покровську: огляд фронту і карти ISW
24tv
2025-01-06T08:45:28Z
Критичне зростання атак: окупанти посилюють обстріли Сумщини
Хвиля
2025-01-06T08:42:28Z
Росія збільшила обстріли прикордоння Сумської області вчетверо
Петр и Мазепа
2025-01-06T08:36:28Z
Дрони-камікадзе атакували Черкаську область: пошкоджено ангар із зерном та будинки
ZN UA
2025-01-06T08:25:30Z
"Дознімались": з'явились нові деталі про ліквідацію російських пропагандистів на Донеччині
24tv
2025-01-06T08:18:40Z
Найкращий час для купівлі: який курс польського злотого сьогодні
24tv
2025-01-06T09:09:48Z
МАГАТЕ зафіксувало вибухи біля Запорізької АЕС
УкраинФорм
2025-01-06T09:09:42Z
Агропродсервіс перепрофілює відгодівельний комплекс ВРХ
AgroPortal
2025-01-06T09:00:27Z
Як зміниться курс долара після новорічних свят
24tv
2025-01-06T08:48:50Z
Поспішна імплементація норм ЄС знищить українських аграріїв, - Денис Марчук
Agravery
2025-01-06T08:40:22Z
Ви не здогадалися б: у якому місті найбільше зросли ціни на квартири в новобудовах
24tv
2025-01-06T08:27:48Z
Де долар та євро найдорожче коштують після вихідних
24tv
2025-01-06T08:27:24Z
«Росатом» погрожує судом Siemens за відмову постачати обладнання для АЕС у Туреччині
УкраинФорм
2025-01-06T08:24:24Z
Подвійна допомога на комуналку: чи можуть українці одночасно отримувати субсидію та пільги
Знай
2025-01-06T08:21:46Z
Кіченок і Чжань програли у стартовий матч парних змагань в Аделаїді
УкраинФорм
2025-01-06T09:07:35Z
Марсель готує повернення ексзахисника Лаціо та Бетіса до Європи
Football.ua
2025-01-06T09:04:51Z
Довбик став найгіршим гравцем матчу Рома — Лаціо за версіями Who Scored та Sofa Score
Football.ua
2025-01-06T09:04:31Z
"Немає нічого неможливого": колишній чемпіон світу кинув виклик Кличку
24tv
2025-01-06T09:03:27Z
Салемакерс: У автобусі перед грою я сказав Пеллегріні, що він заб'є Лаціо
Football.ua
2025-01-06T08:46:42Z
"Збираюсь його приспати": чемпіон світу, який кинув виклик Усику, погрожує наступному супернику
24tv
2025-01-06T08:42:28Z
ПСЖ немає рівних: парижани вирвали Суперкубок Франції, прибивши команду росіянина під завісу гри
24tv
2025-01-06T08:27:20Z
Каррагер: Нічия з Юнайтед для Ліверпуля відчуватиметься як втрачена нагода
Football.ua
2025-01-06T08:09:46Z
Помер чемпіон СРСР з футболу та батько олімпійської чемпіонки Олег Серебрянський
24tv
2025-01-06T08:09:32Z
Чим випрати речі в машинці, якщо немає порошку: ці засоби працюють ще краще
TSN
2025-01-06T09:06:58Z
Як пампухи, але солоні: готуємо дивовижні полтавські пундики – страва з історією на Йордан
24tv
2025-01-06T08:48:17Z
Астролог назвав три найкращі місяці у 2025 році: коли ми зможемо розслабитися та повеселитися
Политека
2025-01-06T08:43:12Z
4 знаки зодіаку, у яких найбільше шансів досягти успіху
GlavRed
2025-01-06T08:27:38Z
Сприятливий день для нових звершень: поради нумеролога на 6 січня
Фокус
2025-01-06T07:51:25Z
Під час магнітних бур у січні 3 знакам зодіаку пощастить у коханні
24tv
2025-01-06T07:06:58Z
Знаки Зодіаку, які народжені бути багатими: хто перший у списку астрологів
Политека
2025-01-06T06:42:44Z
Те, що треба до святкового столу: салат з яловичиною, грибами і солоним огірком
24tv
2025-01-06T06:36:08Z
Де 3 відмінності між хлопцями-лучниками: лише геній дасть відповідь за 29 секунд
GlavRed
2025-01-06T05:27:57Z
Схоже на магію: Apple Watch як дистанційний жестовий пульт для Mac з програмою Doublepoint WowMouse
ITC
2025-01-06T09:07:01Z
Інсайдер каже, що ШІ від Samsung у Galaxy S25 буде значно кращим, ніж Apple Intelligence
24tv
2025-01-06T09:03:27Z
У наших давніх предків-приматів здебільшого народжувалися близнюки, а в людей — ні: у чому тут річ
Фокус
2025-01-06T09:00:14Z
Як Devlight забезпечує кіберзахист мобільних застосунків: практики та підхід
AIN
2025-01-06T09:00:02Z
Roborock анонсувала перший робот-пилосос G30 Space з роботизованою рукою
ITC
2025-01-06T08:54:50Z
Огляд Acer Swift 14 AI: чи має ARM-платформа право на життя?
ITC
2025-01-06T08:54:30Z
Apple Intelligence в iOS 18.2 потребує вдвічі більше пам’яті на iPhone
ITC
2025-01-06T08:54:25Z
Інсайдер показав новий дизайн iPhone 17 Pro
InternetUA
2025-01-06T08:46:45Z
Фізики вперше виміряли квантову геометричну форму електронів: чому це важливо
Фокус
2025-01-06T08:45:28Z
В Україні вже зафісковано перші випадки на новий вірус з Китаю
TSN
2025-01-06T09:00:28Z
Метапневмовірус циркулює в Україні кожного епідсезону, ситуація контрольована - Центр здоров’я
УкраинФорм
2025-01-06T08:51:57Z
Як не потрапити під загрозу метапневмовірусної інфекції
360ua.news
2025-01-06T08:42:53Z
Скільки хвилин життя забирає одна викурена цигарка: результати дослідження
24tv
2025-01-06T08:39:37Z
Ці 5 спецій потрібно їсти частіше: вони корисні та протизапальні
24tv
2025-01-06T08:33:43Z
У Китаї виявили невідомий вірус зі схожими на COVID-19 симптомами - ЗМІ
Хвиля
2025-01-06T08:15:15Z
Новий вірус у Китаї лякає та тероризує стареньких та дітей: крематорії переповнені
Знай
2025-01-06T07:21:45Z
Коксартроз і дисплазія тазостегнового суглоба: що це за захворювання та як їх лікувати
24tv
2025-01-06T06:06:06Z
Сон допомагає запобігти появі небажаних спогадів
Portaltele
2025-01-06T05:30:58Z
Розкішний брат Ioniq 5: Hyundai показали новий преміальний електрокросовер
Фокус
2025-01-06T08:30:12Z
Представлено найбільший кросовер Geely та Volvo: 857 сил та екран на 30 дюймів
ЗаРулем
2025-01-06T08:28:20Z
Audi Q7 нового покоління помічено на тестах
AutoCentre
2025-01-06T08:16:13Z
Які двигуни авто обирали українці в 2024 році — статистика
Фокус
2025-01-06T07:45:21Z
Транспортні засоби накопичують величезну кількість конфіденційних даних водіїв
InternetUA
2025-01-06T07:16:42Z
Hyundai презентував оновленого конкурента BMW X6
AutoCentre
2025-01-06T07:13:37Z
Інженер NASA поділився хитрістю, як розморозити лобове скло
24tv
2025-01-05T21:27:48Z
Chevrolet Chevelle 1968 року повернувся до життя після двох десятиліть забуття
360ua.news
2025-01-05T20:18:54Z
Крихітний "Крузак" для маленьких понтів: Toyota збирає мінівен, в якому можна жити
Знай
2025-01-05T19:51:25Z