MY.UAНовини
Кінець газового шантажу: як Росія придумала схему проти Європи - і як Україна її зруйнувала
Кінець газового шантажу: як Росія придумала схему проти Європи - і як Україна її зруйнувала

Кінець газового шантажу: як Росія придумала схему проти Європи - і як Україна її зруйнувала

Припинення транзиту російського газу через Україну стало закінченням півстолітнього поневолення Заходу Кремлем. Економіст Михайло Гончар згадує, з чого все починалося і у що все вилилося

Отже, звершилося! Київ вистояв під натиском троянських коней Кремля в ЄС, не спокусився на корупцієгенні пропозиції "азербайджанського" чи якогось там іншого газу, і зрештою змусив Москву припинити експорт газу в Європу транзитом через Україну. У такий спосіб агресор позбавиться десь 6-6,5 млрд. дол. США річного доходу від газового експорту, що є одним з каналів фінансування війни.

З огляду на історичний масштаб події – завершення понад півстолітньої ери експорту російського газу до Європи через Україну, варто згадати деякі маловідомі факти.

Перш ніж Радянський Союз став експортером газу на лінії Схід – Захід, всередині СРСР газ в 50-70-ті роки рухався з заходу на схід. І це був український газ, що видобувався як на заході країни – Дашавське родовище, так і на сході – Шебелинка. Газопроводами Дашава – Київ – Брянськ – Москва та Дашава – Мінськ – Вільнюс – Рига природний газ західноукраїнських родовищ постачався в Росію та інші республіки СРСР (див. карту-схему газопроводу Дашава – Київ – Москва з грифами "Секретно" та "Рассекречено").

Сучасний маршрут руху потоків природного газу Схід – Захід з родовищ-гігантів Центральної Азії, Уралу та Західного Сибіру до Європи формувався впродовж 60-80-х років ХХ століття в період "холодної війни". Спочатку експортні газові постачання були спрямовані лише окремим країнам-сателітам СРСР у Східній Європі – членам Ради економічної взаємодопомоги (РЕВ) та Організації Варшавського договору (ОВД) – Польщі та Чехословаччині, а згодом і нейтральним Австрії та Фінляндії.

Загострення радянсько-китайських відносин аж до збройного конфлікту у березні 1969 року навколо острова Даманський на Амурі поставило СРСР, згідно з тогочасним баченням Кремля, перед загрозою війни на два фронти – зі США і НАТО на заході та з Китаєм на сході. Це стимулювало радянське керівництво перейти до політики розрядки у відносинах з Заходом, тим більше, що Карибська ракетна криза 1962 року завершилась не на користь СРСР. Старт у листопаді 1969 року в Гельсінкі переговорів між СРСР та США щодо обмеження стратегічних наступальних озброєнь, прискорив підписання відомого 20-річного контракту "газ – труби" між урядами Радянського Союзу та Західної Німеччини. З його підписанням стали реалізовуватись масштабні проекти будівництва трансконтинентальних газотранспортних систем, по яких природний газ мав потрапити в Західну Європу – до ФРН, Італії, Франції.

Лишається маловідомим той факт, що перші експортні постачання природного газу з СРСР забезпечувались саме з родовищ, розташованих в західній частині України. Експорт газу в західному напрямку, що розпочався з Польщі в 1956 році, був розширений експортом через новий газопровід з символічною назвою "Братство" (Долина – Ужгород – Державний кордон). Він став забезпечувати блакитним паливом Чехо-Словацьку Республіку. Запуск "Братства" відбувся у 1967-му, а протягом наступного року трубопровід з території Словаччини був продовжений за межі Східного блоку, і газ став надходити в нейтральну Австрію.

Також маловідомим є той факт, що проєктні роботи по основних радянських газотранспортних системах виконувались в Україні, у Києві. Після звільнення України від нацистської окупації 29 вересня 1944 р. у Києві було створено "Укрдіпрогазпалпром" – українське відділення московського Державного інституту по проєктуванню підприємств промислового рідкого палива та газу "Діпрогазпалпром". Після низки трансформацій ця українська проєктна організація стала Всесоюзним науково-дослідним та проєктним інститутом з транспорту природного газу "ВНДПІтрансгаз" Міністерства газової промисловості СРСР. Саме цей інститут розробив проєктну документацію перших магістральних газопроводів як всередині СРСР, так і експортних, серед яких Дашава – Київ – Брянськ – Москва, "Союз" (Оренбург – Західний кордон СРСР); "Прогрес" (Ямбург – Західний кордон СРСР); Середня Азія – Центр; СРСР – Народна Республіка Болгарія; Уренгой–Помари–Ужгород; Торжок–Долина, а також багато інших на території Росії.

Доцільно нагадати, що ці масштабні інфраструктурні проєкти реалізовувались з метою збільшення валютних надходжень до СРСР, який потребував їх для досягнення військового паритету зі США та НАТО. Цього можна було досягти, експортуючи енергоносії до країн-членів НАТО та Європейського Економічного Співтовариства (ЄЕС). Однак не тільки валютними потребами керувалось радянське керівництво. Метою масштабного нарощування експорту нафти та газу було узалежнення Західної Європи від СРСР, відрив її від США, а нейтральні Австрія та Фінляндія мали стати більш прихильними до Москви.

Іван Діяк, член-кореспондент Академії гірничих наук України, який був на керівних посадах української державної компанії "Укргазпром" у 1972-1998 р.р. та приймав безпосередню участь в проєктах будівництва радянських газопроводів, особливо відзначає період початку 80-х років. За його спогадами, тоді радянським керівництвом була остаточно сформульована стратегічна мета створення трансконтинентальних газотранспортних систем Схід – Захід: "ЦК КПРС ставить завдання з будівництва газогонів, які дадуть змогу постачати до Західної Європи до 70% необхідного газу – так вдасться домогтися того, що європейські країни будуть цілковито залежними від радянських енергоресурсів… СРСР зможе економічно та політично впливати на Західну Європу. Крім того, це надасть можливість звести вплив США на європейські країни до мінімуму, що сприятиме перетворенню СРСР на світову наддержаву".

На радянські наміри узалежнення провідної економіки Європи від постачань газу зі Сходу вказують і російські експерти, які акцентують увагу на фрагменті записки МЗС СРСР "О политической линии и некоторых практических шагах СССР в связи с образованием в ФРГ правительства Вилли Брандта", що була представлена для ЦК КПРС 1 грудня 1969 року: "Важное значение может иметь достижение договоренности о поставках в ФРГ советского природного газа. Речь идет о заключении контракта, который действовал бы в течение двух десятков лет и поставил бы до известной степени в зависимость от Советского Союза такую важнейшую сферу народного хозяйства ФРГ, как энергетика".

Важливо Удар по урядовому кварталу: як Путін показав своє вразливе місце

А з огляду на те, що рівно 16 років тому "Газпром" за вказівкою Кремля вдався до акту газової агресії проти України та ЄС, слід згадати тих, хто не тільки не здригнувся, але й майстерно показав мсклм "кузькіну мать", розвернувши ГТС в реверс протягом 36 годин для подачі газу з західних ПСГ в центр, на південь і схід і не залишивши Москві шансів влаштувати Холодомор холодного січня 2009 року. Під орудою тогочасного очільника "Нафтогазу" Олега Дубини та його заступника й інженерного генія ГТС Ярослава Марчука було зроблене неможливе, після чого і в Росії, і в Європі зробили висновок – "виявляється, так можна було" і можливість реверсивного використання газопроводів стала нормою в ЄС. Вони й усі ми навіть і не здогадувались в той час, який сценарій Кремля було зірвано.

Газова криза 2009 року мала далекосяжні цілі. Вона повинна була зіграти роль детонатора для провокування політичного конфлікту в Україні по лінії Схід — Захід. Задум полягав у тому, що в разі повного припинення постачання газу (для внутрішнього споживання + транзит до ЄС), влада в Україні не зможе забезпечити подачу його з розташованих на заході країни основних ПСГ на схід, в основні промислові центри, які залишаться без газу та тепла. Таким чином, це повинно було спровокувати, за задумом російських стратегів, "соціальний вибух на сході та півдні України". Не випадково 12 січня 2009 р. в російських ЗМІ з’явилися публікації на тему "перегляду кордонів" в СНД і заяви російських політиків: "Депутат Держдуми РФ Костянтин Затулін не виключає, що Росія "в потрібний момент подасть знак" південно-східним регіонам України для входження до складу Росії". Цей знак міг бути поданий вже через кілька днів, якщо б українська сторона погодилась на пропозицію "Газпрому" від 13 січня щодо відновлення транзиту газу на Балкани та Туреччину за його схемою. Голова правління НАК "Нафтогаз України" Олег Дубина відхилив цю пропозицію: "Пропозиція, яка надійшла від Росії, прокачати трубопроводом України газ зі входом в ГВС "Суджа 1200" до Молдови, Болгарії та Румунії, може загрожувати тим, що нам доведеться відключити від газу Одесу, Дніпропетровськ, Донецьк". Якби Київ повівся на газпромівську пропозицію, то мешканці міст-мільйонників, а також цілої низки менших промислових міст сходу та півдня України, залишившись би без газу та опалення при температурах нижче -10°-15°С, безперечно, вийшли б з протестами на вулиці. І ці протести, поза всяким сумнівом, мали б політичні вимоги й були б підтримані регіональною владою, комуністами, православною церквою Московського патріархату, що мали традиційно проросійську орієнтацію та фінансування з російських джерел.

Ось такі спогади з оказії дня сьогоднішнього. Ми завдали удару ворогу на газовому фронті в той час, коли наші воїни ведуть бої, знищуючи ворога.

П.С. Оскільки Польща перебрала від сьогодні головування в ЄС і країна покінчила зі споживанням російських енергоресурсів і є державою Балтійського регіону, то є добра нагода покінчити й з російською нафтою на Балтиці — зачинити нафтове "вікно в Європу" для агресивного режиму Кремля, а також прибрати винятки для трубопровідного постачання нафти в санкційному режимі ЄС для троянських коней Путіна — режимів Орбана та Фіцо.

Автор висловлює особисту думку, яка може не співпадати із позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Джерело

Важливо 1 січня — катастрофа РФ. Як припинення газового транзиту стало особистою поразкою Путіна
Теги за темою
Россия
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Bloomberg: ЄС розглядає створення фонду на €100 мільярдів для підтримки України
Хвиля
2025-07-09T14:36:23Z
НБУ опускає курс євро нижче 49 гривень
24tv
2025-07-09T14:36:04Z
Оператор ГТС України отримав повний склад наглядової ради
УкраинФорм
2025-07-09T14:36:04Z
Конкуренція штучних інтелектів: хто пожне плоди четвертої промислової революції
Лига
2025-07-09T14:36:03Z
В росії історично впало виробництво алкоголю
iPress
2025-07-09T14:31:51Z
Пенсійний фонд тепер платить соцдопомогу: що буде з виплатами в липні
GlavRed
2025-07-09T14:27:32Z
600 тис. грн за квартиру: де в Україні продається найдешевше житло
Фокус
2025-07-09T14:15:36Z
Україна минулого сезону експортувала 46,7 мільйона тонн зернових та олійних
УкраинФорм
2025-07-09T14:12:04Z
В Україні у червні інфляція пригальмувала до 0,8% - Держстат
УкраинФорм
2025-07-09T14:10:59Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Як зміниться ваше здоровʼя, якщо ви будете їсти квасолю регулярно
24tv
2025-07-09T14:45:35Z
Помилки та гендерні упередження: ось чому не варто просити медичних порад в ШІ
24tv
2025-07-09T14:36:35Z
Один з найпопулярніших напоїв може назавжди "вкрасти" зір: шокувальні результати дослідження
TSN
2025-07-09T14:33:07Z
LG розробила оновлену ШІ-модель для медицини
InternetUA
2025-07-09T14:01:49Z
Що таке тепловий удар під час спеки: симптоми і як уберегтися
Gazeta UA
2025-07-09T13:00:21Z
Ось чому псуються ваші закрутки — який оцет не підходить для консервування
TSN
2025-07-09T12:51:30Z
Учені запропонували лікувати астму думками: як можна налаштувати мозок для боротьби з хворобою
Фокус
2025-07-09T12:42:26Z
Суд наказав школі в Баварії зняти розпʼяття – порушує релігійну свободу учнів
Европейская правда
2025-07-09T14:52:44Z
У РФ мігрантів позбавлятимуть громадянства, щоб відправляти на війну проти України - розвідка
УкраинФорм
2025-07-09T14:51:46Z
У Німеччині підтвердили, що Russia Today фінансувала портал ісламізму у Берліні
УкраинФорм
2025-07-09T14:51:40Z
Без армії на держслужбу зась: Комітет Ради готує обмеження для тисяч українців
GlavRed
2025-07-09T14:48:31Z
Трамп погрожував Путіну бомбардуванням Москви — ексклюзивний аудіозапис CNN
TSN
2025-07-09T14:48:30Z
У Румунії ультраправі подали вотум недовіри уряду, голосування – наступного тижня
Европейская правда
2025-07-09T14:46:55Z
Інтернет-магазин Leader-Books заблокували через торгівлю книгами з РФ і Білорусі
УкраинФорм
2025-07-09T14:45:57Z
ЄСПЛ визнав Росію винною у великій справі за скаргами України і Нідерландів
Европейская правда
2025-07-09T14:45:33Z
Це для Кремля – смерть
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T14:45:03Z
На Торецькому напрямку українські бійці зупинили танкову атаку росіян
УкраинФорм
2025-07-09T14:51:10Z
Росіяни готуються відновити активні штурми на Запоріжжі та Херсонщині - Волошин
УкраинФорм
2025-07-09T14:33:34Z
На Харківщині вирують 26 пожеж в екосистемах, із них п'ять - лісові
УкраинФорм
2025-07-09T14:33:26Z
Град і смерч: на Львівщині вирувала стихія - місцевих попередили про небезпеку
GlavRed
2025-07-09T14:27:48Z
"Там у росіян є кілька баз": експерт розповів, де РФ може відкрити новий фронт
GlavRed
2025-07-09T14:27:40Z
У Києві до осені планують повністю прибрати покинуті автомобілі - КМВА
УкраинФорм
2025-07-09T14:19:12Z
Військові РФ минулої доби вбили трьох жителів Донеччини
1News
2025-07-09T14:10:20Z
Старий лічильник – зайві витрати: що чекає тих, хто не замінить прилад обліку води
24tv
2025-07-09T14:09:13Z
Комбриг «Люті» Максим Казбан - гість програми «Командири нашої перемоги»
УкраинФорм
2025-07-09T14:07:48Z
Darkstar запускає загальноєвропейський оборонний фонд із першим закриттям на €15 мільйонів
AIN
2025-07-09T14:51:05Z
Ви й не здогадувались: як "пікова дама" перекладається українською
Telegraf
2025-07-09T14:48:44Z
Помер Ігор Поклад: коли й де відбудеться прощання з легендарним композитором
24tv
2025-07-09T14:45:17Z
У КМВА провели зустріч із благодійними фондами, волонтерами та ГО, що допомагають з початку війни
Khreschatyk
2025-07-09T14:42:06Z
Держава визнала УПЦ Московською. Лідери церкви звернулися до президента
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T14:39:00Z
Зірки на Bloggers Awards 2025: Олена Тополя в мінісукні, Антоніна Хижняк з оголеною спиною
Вива
2025-07-09T14:30:23Z
Допитливі, але ще не відходять від матусь: на Житомирщині показали підрослих диких оленят
Telegraf
2025-07-09T14:30:09Z
Мобілізація в момент бронювання: роботодавці вимагають усунути "лазівку" для ТЦК
Фокус
2025-07-09T14:21:49Z
Американці поліпшили зенітну ракету Patriot PAC-3 MSE: деталі модернізації
Фокус
2025-07-09T14:21:27Z
Нависла загроза смерті: що показали в першому трейлері другого сезону серіалу "Венздей"
Фокус
2025-07-09T14:51:09Z
Битва образів: найяскравіші вбрання Полякової та Єфросиніної у турі "Дорослі дівчата"
Комсомольская правда
2025-07-09T14:39:18Z
Ось 5 зачісок, які роблять чоловіка зіркою цього літа
24tv
2025-07-09T14:36:54Z
"Я точно бі": Тіна Кароль здивувала зухвалим зізнанням
GlavRed
2025-07-09T14:36:49Z
Відома українська радіоведуча закрутила роман з Героєм України: як усе почалося й чи було освідчення
TSN
2025-07-09T14:21:43Z
Мама соліста нашумілого хору "Гомін" показала його будинок і приголомшила, як він почав співати
TSN
2025-07-09T14:21:19Z
Бейонсе виступила в кольорах "російського прапору", але є нюанс
Фокус
2025-07-09T14:10:08Z
Як змінились легендарні актори найпопулярнішого турецького серіалу "Величне століття: Роксолана"
24tv
2025-07-09T14:09:19Z
Прощання з композитором Ігорем Покладом відбудеться 11 липня у Національній філармонії
Комсомольская правда
2025-07-09T14:07:22Z
Цей торт з кабачків не соромно поставити на святковий стіл: простий рецепт
Telegraf
2025-07-09T14:45:45Z
Ідеальне доповнення до збалансованої вечері: готуємо салат, після якого на шлунку легко
24tv
2025-07-09T14:36:34Z
Яку траву найкраще посадити в курнику: ці види рослин домашні птахи люблять найбільше
TSN
2025-07-09T14:33:04Z
Бюджетне рішення: як зробити штори з підручних тканин
24tv
2025-07-09T14:30:13Z
В Іспанії продали найдорожчий сир у світі за €36 тисяч
360ua.news
2025-07-09T14:24:43Z
Натовпи відпочиваючих залишилися у минулому: на що росіяни перетворили популярний курорт
Telegraf
2025-07-09T14:24:00Z
У кого завтра буде непростий день – відповідь у гороскопі
24tv
2025-07-09T14:15:29Z
Чому господині кладуть сіль у пральну машинку: дізнайтеся французький лайфхак
24tv
2025-07-09T14:09:48Z
Від білих грибів до "королівських" трюфелів: секретні місця Закарпаття, про які знають тільки місцеві
Telegraf
2025-07-09T13:27:42Z
Масштабні обшуки на митницях. Правоохоронці повідомили результати
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T14:52:11Z
Масштабні обшуки на митницях: СБУ затримала на хабарі високопосадовця Держмитслужби
ZN UA
2025-07-09T14:46:21Z
За зґвалтування неповнолітньої дівчинки до 9 років ув’язнення засудили жителя Борщівської ТГ
Украина Криминальная
2025-07-09T14:45:02Z
У Харкові внаслідок зіткнення автівки з пожежним автомобілем постраждали двоє людей
Мій Харків
2025-07-09T14:43:12Z
Взято під варту закарпатку, яка у стані сп’яніння скоїла ДТП із загибеллю прикордонника
Украина Криминальная
2025-07-09T14:42:35Z
Киянин за завданням псевдопрацівників СБУ підпалив двері квартири «зрадника»
Украина Криминальная
2025-07-09T14:37:03Z
Масштабна пожежа поблизу Марселя: понад 100 постраждалих і евакуація через вогонь
iPress
2025-07-09T14:31:03Z
Аномальна спека забрала життя у понад 2 тисяч людей у Європі
Европейская правда
2025-07-09T14:30:32Z
Хусити поновили атаки в Червоному морі: два грецькі судна затонули, є загиблі та поранені
TSN
2025-07-09T14:21:04Z
Volkswagen обігнав Tesla у найбільш болючому аспекті – і цифри вражають
Топ Жир
2025-07-09T14:48:05Z
Вологі серветки нищать автомобіль: що ними не можна протирати
GlavRed
2025-07-09T14:27:20Z
Всюдихід MAN TGS в Україні оснастили потужним краном-маніпулятором XCMG
AutoCentre
2025-07-09T14:19:08Z
Понад 1200 км на одному заряді — Lucid Air Grand Touring встановив рекорд Гіннеса
ITC
2025-07-09T14:04:03Z
Люсід встановив неймовірний світовий рекорд за відстанню на одному заряді
Топ Жир
2025-07-09T14:03:52Z
AC анонсувало новинку за ціною Ferrari
AutoCentre
2025-07-09T13:40:17Z
Ford пропонує нову вигідну акцію замість знижок для співробітників
Топ Жир
2025-07-09T13:18:45Z
Новий суббренд Buick анонсував свій перший седан, але він призначений не для всіх
Топ Жир
2025-07-09T12:48:54Z
Toyota представила болід GR Rally на водні
AutoCentre
2025-07-09T12:01:29Z
Starlink отримав остаточний дозвіл на роботу в Індії - Reuters
УкраинФорм
2025-07-09T14:51:55Z
Співзасновник Twitter запустив месенджер без інтернету та SIM-картки: подробиці
InternetUA
2025-07-09T14:43:55Z
Втекти від реальності: новий тренд "кемпінгу у ванній" стає популярним серед зумерів
Фокус
2025-07-09T14:36:59Z
Радари аеропортів можуть попереджати про інопланетян на відстані 200 світлових років
Portaltele
2025-07-09T14:07:58Z
Galaxy Unpacked 2025: Samsung представить нові Galaxy Z Fold 7, Z Flip 7 та смартгодинники
AIN
2025-07-09T14:07:52Z
Знесе кілька міст: у США готується вивергнутися вулкан. який спав 1000 років
Фокус
2025-07-09T14:06:12Z
Боротьба за таланти в ШІ-індустрії: OpenAI переманила топфахівців із Tesla, xAI і Meta
AIN
2025-07-09T13:51:19Z
За дизайн Apple тепер відповідатиме Тім Кук
InternetUA
2025-07-09T13:46:02Z
Користувач Reddit знайшов секретну Wi‑Fi‑функцію Samsung
InternetUA
2025-07-09T13:34:02Z
Тевес очолив Таллерес
Football.ua
2025-07-09T14:52:20Z
Лідер "Баварії" переніс операцію після страшної травми на КЧС-2025
ZN UA
2025-07-09T14:51:53Z
Вімблдон: королева Камілла прийшла на гру росіянки, яка підтримує Путіна
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T14:39:49Z
Скільки триватиме це свавілля, – Захарова публічно наїхала на Бідного
24tv
2025-07-09T14:36:39Z
Капітан іспанського клубу вдруге переміг рак і відновив кар'єру
ZN UA
2025-07-09T14:12:52Z
Гендерсон покине Аякс вільним агентом
Football.ua
2025-07-09T14:01:54Z
Трамп вперше під час президентства у США відвідає футбольний матч
24tv
2025-07-09T13:54:19Z
Українські судді працюватимуть на матчі кваліфікації Ліги чемпіонів УЄФА
УкраинФорм
2025-07-09T13:48:33Z
Роналду домовився про фантастичну зарплату в "Аль-Насрі"
Gazeta UA
2025-07-09T13:48:14Z