MY.UAНовини
Кінець газового шантажу: як Росія придумала схему проти Європи - і як Україна її зруйнувала
Кінець газового шантажу: як Росія придумала схему проти Європи - і як Україна її зруйнувала

Кінець газового шантажу: як Росія придумала схему проти Європи - і як Україна її зруйнувала

Припинення транзиту російського газу через Україну стало закінченням півстолітнього поневолення Заходу Кремлем. Економіст Михайло Гончар згадує, з чого все починалося і у що все вилилося

Отже, звершилося! Київ вистояв під натиском троянських коней Кремля в ЄС, не спокусився на корупцієгенні пропозиції "азербайджанського" чи якогось там іншого газу, і зрештою змусив Москву припинити експорт газу в Європу транзитом через Україну. У такий спосіб агресор позбавиться десь 6-6,5 млрд. дол. США річного доходу від газового експорту, що є одним з каналів фінансування війни.

З огляду на історичний масштаб події – завершення понад півстолітньої ери експорту російського газу до Європи через Україну, варто згадати деякі маловідомі факти.

Перш ніж Радянський Союз став експортером газу на лінії Схід – Захід, всередині СРСР газ в 50-70-ті роки рухався з заходу на схід. І це був український газ, що видобувався як на заході країни – Дашавське родовище, так і на сході – Шебелинка. Газопроводами Дашава – Київ – Брянськ – Москва та Дашава – Мінськ – Вільнюс – Рига природний газ західноукраїнських родовищ постачався в Росію та інші республіки СРСР (див. карту-схему газопроводу Дашава – Київ – Москва з грифами "Секретно" та "Рассекречено").

Сучасний маршрут руху потоків природного газу Схід – Захід з родовищ-гігантів Центральної Азії, Уралу та Західного Сибіру до Європи формувався впродовж 60-80-х років ХХ століття в період "холодної війни". Спочатку експортні газові постачання були спрямовані лише окремим країнам-сателітам СРСР у Східній Європі – членам Ради економічної взаємодопомоги (РЕВ) та Організації Варшавського договору (ОВД) – Польщі та Чехословаччині, а згодом і нейтральним Австрії та Фінляндії.

Загострення радянсько-китайських відносин аж до збройного конфлікту у березні 1969 року навколо острова Даманський на Амурі поставило СРСР, згідно з тогочасним баченням Кремля, перед загрозою війни на два фронти – зі США і НАТО на заході та з Китаєм на сході. Це стимулювало радянське керівництво перейти до політики розрядки у відносинах з Заходом, тим більше, що Карибська ракетна криза 1962 року завершилась не на користь СРСР. Старт у листопаді 1969 року в Гельсінкі переговорів між СРСР та США щодо обмеження стратегічних наступальних озброєнь, прискорив підписання відомого 20-річного контракту "газ – труби" між урядами Радянського Союзу та Західної Німеччини. З його підписанням стали реалізовуватись масштабні проекти будівництва трансконтинентальних газотранспортних систем, по яких природний газ мав потрапити в Західну Європу – до ФРН, Італії, Франції.

Лишається маловідомим той факт, що перші експортні постачання природного газу з СРСР забезпечувались саме з родовищ, розташованих в західній частині України. Експорт газу в західному напрямку, що розпочався з Польщі в 1956 році, був розширений експортом через новий газопровід з символічною назвою "Братство" (Долина – Ужгород – Державний кордон). Він став забезпечувати блакитним паливом Чехо-Словацьку Республіку. Запуск "Братства" відбувся у 1967-му, а протягом наступного року трубопровід з території Словаччини був продовжений за межі Східного блоку, і газ став надходити в нейтральну Австрію.

Також маловідомим є той факт, що проєктні роботи по основних радянських газотранспортних системах виконувались в Україні, у Києві. Після звільнення України від нацистської окупації 29 вересня 1944 р. у Києві було створено "Укрдіпрогазпалпром" – українське відділення московського Державного інституту по проєктуванню підприємств промислового рідкого палива та газу "Діпрогазпалпром". Після низки трансформацій ця українська проєктна організація стала Всесоюзним науково-дослідним та проєктним інститутом з транспорту природного газу "ВНДПІтрансгаз" Міністерства газової промисловості СРСР. Саме цей інститут розробив проєктну документацію перших магістральних газопроводів як всередині СРСР, так і експортних, серед яких Дашава – Київ – Брянськ – Москва, "Союз" (Оренбург – Західний кордон СРСР); "Прогрес" (Ямбург – Західний кордон СРСР); Середня Азія – Центр; СРСР – Народна Республіка Болгарія; Уренгой–Помари–Ужгород; Торжок–Долина, а також багато інших на території Росії.

Доцільно нагадати, що ці масштабні інфраструктурні проєкти реалізовувались з метою збільшення валютних надходжень до СРСР, який потребував їх для досягнення військового паритету зі США та НАТО. Цього можна було досягти, експортуючи енергоносії до країн-членів НАТО та Європейського Економічного Співтовариства (ЄЕС). Однак не тільки валютними потребами керувалось радянське керівництво. Метою масштабного нарощування експорту нафти та газу було узалежнення Західної Європи від СРСР, відрив її від США, а нейтральні Австрія та Фінляндія мали стати більш прихильними до Москви.

Іван Діяк, член-кореспондент Академії гірничих наук України, який був на керівних посадах української державної компанії "Укргазпром" у 1972-1998 р.р. та приймав безпосередню участь в проєктах будівництва радянських газопроводів, особливо відзначає період початку 80-х років. За його спогадами, тоді радянським керівництвом була остаточно сформульована стратегічна мета створення трансконтинентальних газотранспортних систем Схід – Захід: "ЦК КПРС ставить завдання з будівництва газогонів, які дадуть змогу постачати до Західної Європи до 70% необхідного газу – так вдасться домогтися того, що європейські країни будуть цілковито залежними від радянських енергоресурсів… СРСР зможе економічно та політично впливати на Західну Європу. Крім того, це надасть можливість звести вплив США на європейські країни до мінімуму, що сприятиме перетворенню СРСР на світову наддержаву".

На радянські наміри узалежнення провідної економіки Європи від постачань газу зі Сходу вказують і російські експерти, які акцентують увагу на фрагменті записки МЗС СРСР "О политической линии и некоторых практических шагах СССР в связи с образованием в ФРГ правительства Вилли Брандта", що була представлена для ЦК КПРС 1 грудня 1969 року: "Важное значение может иметь достижение договоренности о поставках в ФРГ советского природного газа. Речь идет о заключении контракта, который действовал бы в течение двух десятков лет и поставил бы до известной степени в зависимость от Советского Союза такую важнейшую сферу народного хозяйства ФРГ, как энергетика".

Важливо Удар по урядовому кварталу: як Путін показав своє вразливе місце

А з огляду на те, що рівно 16 років тому "Газпром" за вказівкою Кремля вдався до акту газової агресії проти України та ЄС, слід згадати тих, хто не тільки не здригнувся, але й майстерно показав мсклм "кузькіну мать", розвернувши ГТС в реверс протягом 36 годин для подачі газу з західних ПСГ в центр, на південь і схід і не залишивши Москві шансів влаштувати Холодомор холодного січня 2009 року. Під орудою тогочасного очільника "Нафтогазу" Олега Дубини та його заступника й інженерного генія ГТС Ярослава Марчука було зроблене неможливе, після чого і в Росії, і в Європі зробили висновок – "виявляється, так можна було" і можливість реверсивного використання газопроводів стала нормою в ЄС. Вони й усі ми навіть і не здогадувались в той час, який сценарій Кремля було зірвано.

Газова криза 2009 року мала далекосяжні цілі. Вона повинна була зіграти роль детонатора для провокування політичного конфлікту в Україні по лінії Схід — Захід. Задум полягав у тому, що в разі повного припинення постачання газу (для внутрішнього споживання + транзит до ЄС), влада в Україні не зможе забезпечити подачу його з розташованих на заході країни основних ПСГ на схід, в основні промислові центри, які залишаться без газу та тепла. Таким чином, це повинно було спровокувати, за задумом російських стратегів, "соціальний вибух на сході та півдні України". Не випадково 12 січня 2009 р. в російських ЗМІ з’явилися публікації на тему "перегляду кордонів" в СНД і заяви російських політиків: "Депутат Держдуми РФ Костянтин Затулін не виключає, що Росія "в потрібний момент подасть знак" південно-східним регіонам України для входження до складу Росії". Цей знак міг бути поданий вже через кілька днів, якщо б українська сторона погодилась на пропозицію "Газпрому" від 13 січня щодо відновлення транзиту газу на Балкани та Туреччину за його схемою. Голова правління НАК "Нафтогаз України" Олег Дубина відхилив цю пропозицію: "Пропозиція, яка надійшла від Росії, прокачати трубопроводом України газ зі входом в ГВС "Суджа 1200" до Молдови, Болгарії та Румунії, може загрожувати тим, що нам доведеться відключити від газу Одесу, Дніпропетровськ, Донецьк". Якби Київ повівся на газпромівську пропозицію, то мешканці міст-мільйонників, а також цілої низки менших промислових міст сходу та півдня України, залишившись би без газу та опалення при температурах нижче -10°-15°С, безперечно, вийшли б з протестами на вулиці. І ці протести, поза всяким сумнівом, мали б політичні вимоги й були б підтримані регіональною владою, комуністами, православною церквою Московського патріархату, що мали традиційно проросійську орієнтацію та фінансування з російських джерел.

Ось такі спогади з оказії дня сьогоднішнього. Ми завдали удару ворогу на газовому фронті в той час, коли наші воїни ведуть бої, знищуючи ворога.

П.С. Оскільки Польща перебрала від сьогодні головування в ЄС і країна покінчила зі споживанням російських енергоресурсів і є державою Балтійського регіону, то є добра нагода покінчити й з російською нафтою на Балтиці — зачинити нафтове "вікно в Європу" для агресивного режиму Кремля, а також прибрати винятки для трубопровідного постачання нафти в санкційному режимі ЄС для троянських коней Путіна — режимів Орбана та Фіцо.

Автор висловлює особисту думку, яка може не співпадати із позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Джерело

Важливо 1 січня — катастрофа РФ. Як припинення газового транзиту стало особистою поразкою Путіна
Теги за темою
Россия
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Світові ціни на нафту різко підскочили: що вплинуло на вартість
24tv
2025-07-09T08:21:57Z
В Україні зросли продажі автобусів: рейтинг марок
AutoCentre
2025-07-09T08:15:10Z
Україна може повернутися до відключень світла цього літа: названо причину
GlavRed
2025-07-09T08:06:14Z
Тарифний шок гарантовано: українців лякають новими цінами на комуналку
Знай
2025-07-09T08:06:02Z
Найбільший ШІ-стартап Європи Mistral AI планує залучити до $1 млрд від MGX та інших інвесторів
AIN
2025-07-09T08:03:59Z
Безос продав ще майже три мільйони акцій Amazon
УкраинФорм
2025-07-09T08:00:14Z
Активи ТМ «Єрмоліно» на Prozorro: АРМА шукає управителя для виробника напівфабрикатів
УкраинФорм
2025-07-09T07:54:09Z
Російський експорт нафти скоротився до мінімуму з лютого — Bloomberg
ZN UA
2025-07-09T07:52:52Z
Олійні правки ставлять під загрозу розвиток соєвого напрямку в Україні, - Антоніна Скляренко
Agravery
2025-07-09T07:37:13Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Україна: Подолання ПТСР за допомогою науково обґрунтованих методів лікування
Лига
2025-07-09T08:24:30Z
Без "Доступних ліків" – без ліцензії: в Україні змінюються правила для аптек
24tv
2025-07-09T08:06:14Z
ШІ змінює медичну діагностику. Підвищення точності без втрати часу
360ua.news
2025-07-09T08:00:23Z
"Їжте руками" - чотири харчові звички, які допомагають залишатись енергійними протягом дня
Gazeta UA
2025-07-09T07:30:15Z
Рак молодшає: чому у молодих людей зростає ризик онкологічних захворювань
24tv
2025-07-09T07:18:53Z
Нічне світло і хвороби серця: науковці відслідкували закономірність
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T07:12:02Z
Вакцинація дівчаток проти ВПЛ в Україні: уряд законтрактував препарат
24tv
2025-07-09T04:15:48Z
"Пообіцяв зміцнити Київ": Трамп розглядає можливість надання Україні ще одного Patriot, — WSJ
Фокус
2025-07-09T08:24:32Z
Посол Естонії - про рекордну атаку РФ на Україну: Росію треба зупинити та покарати негайно
УкраинФорм
2025-07-09T08:21:55Z
Нові санкції проти Росії ввела Норвегія: хто потрапив до списку
24tv
2025-07-09T08:21:44Z
Донька Орбана з родиною готується переїхати з Угорщини до США
Европейская правда
2025-07-09T08:19:49Z
Армія РФ вдарила по Україні 728 дронами: у РНБО вказали на важливий нюанс
TSN
2025-07-09T08:18:01Z
Путін хоче обміну територіями: чому війська РФ розширюють вторгнення в Україну
Фокус
2025-07-09T08:15:42Z
Ідеолог «русского мира» Губарєв назвав війну в Україні помилкою Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T08:15:41Z
Частина чоловіків втратить відстрочку до 25 років: у Раді підготували законопроєкт
Фокус
2025-07-09T08:12:48Z
Українець стріляв у російського чиновника в Польщі
Gazeta UA
2025-07-09T08:06:45Z
КМВА пропонує долучити до системи укриттів усі наявні підземні приміщення
УкраинФорм
2025-07-09T08:24:10Z
Ворог готує другу хвилю наступу: Світан сказав, коли і куди може вдарити Росія
GlavRed
2025-07-09T08:21:53Z
ЗСУ одним ударом дрона знищили увесь мототранспорт росіян, який ті назбирали для штурму
Фокус
2025-07-09T08:21:19Z
В Україні через негоду знеструмлений 681 населений пункт у шести областях
УкраинФорм
2025-07-09T08:18:45Z
Десантники взяли в полон російського офіцера
УкраинФорм
2025-07-09T08:18:03Z
Мер Луцька розповів про наслідки наймасштабнішої атаки РФ на місто
УкраинФорм
2025-07-09T08:12:13Z
Війська РФ за добу 97 обстріляли прикордоння Чернігівщини, Сумщини та Харківщини
УкраинФорм
2025-07-09T07:57:45Z
Рух на бульварі Лесі Українки частково обмежено: яка причина
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T07:57:23Z
Російські війська вночі атакували дронами Недригайлів на Сумщині, троє людей постраждали
УкраинФорм
2025-07-09T07:57:20Z
Маємо певні наслідки після удару "Кинджалами", – Ігнат
24tv
2025-07-09T08:24:29Z
До 7 років ув’язнення засуджено військового за дезертирство та викрадення бронетранспортера
Украина Криминальная
2025-07-09T08:21:35Z
Розробники Lockheed Martin представили нову далекобійну ракету AIM-260 класу «повітря-повітря»
InternetUA
2025-07-09T08:16:59Z
Російські Су-34 і Су-35 роблять на західній електроніці: хто в лідерах поставок
Фокус
2025-07-09T08:12:24Z
Із тимчасово окупованої території повернули жінку з трьома дітьми
УкраинФорм
2025-07-09T08:10:36Z
Росія атакувала "Кинджалами" Луцьк. Що в місті не дає спокою Кремлю
Telegraf
2025-07-09T08:09:40Z
Європейський венчурний капітал вже інвестуює в оборонні технології з українських зон бойових дій
InternetUA
2025-07-09T08:07:49Z
Зеленський відповів на петицію про декриміналізацію порнографії
Детектор М
2025-07-09T08:06:46Z
Українські бійці знищили російський «Бук-М1» вартістю $10 млн
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T08:06:21Z
Помер Ігор Поклад
Комсомольская правда
2025-07-09T08:21:11Z
Виступала в амплуа травесті і прославилася в "Іронії долі": як у молодості виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-07-09T08:12:23Z
DOROFEEVA та POSITIFF показали фрагмент їхньої дуетної пісні та анонсували збір на підтримку Сил оборони
Комсомольская правда
2025-07-09T07:49:30Z
Троє чоловіків і відсутність дітей: що відомо про особисте життя Лії Ахеджакової
Telegraf
2025-07-09T07:48:08Z
Історія, яка стала улюбленою: в Україні знімають продовження фільму, який закохав у себе усіх
24tv
2025-07-09T07:39:29Z
DREVO, Шугар, Jerry Heil і YARMAK у топі: що слухали українці в перший тиждень липня
24tv
2025-07-09T07:33:50Z
"Моя кохана": Бражко підтвердив роман із Квітковою
GlavRed
2025-07-09T07:27:28Z
Помер композитор Ігор Поклад — автор хітів "Ой, летіли дикі гуси" та "Тече вода"
VGorode
2025-07-09T07:18:40Z
Наймодніші кольори цього сезону: не пропустіть тренди літа 2025
24tv
2025-07-09T07:03:37Z
Особливо жінкам: чому не можна святкувати 53 роки
GlavRed
2025-07-09T08:06:09Z
Польща розпочала перевірки туристів на кордоні з Німеччиною та Литвою: що потрібно знати українцям
Комсомольская правда
2025-07-09T08:01:39Z
Рушники залишаться м'якими навіть після сотого прання: додайте в пралку цю дрібничку
24tv
2025-07-09T08:00:59Z
Китайський гороскоп на завтра 10 липня: Щурам - стрес, Козлам не варто поспішати
GlavRed
2025-07-09T07:54:10Z
Відпустка на Санторіні: де розташовані найкращі пляжі грецького острова
24tv
2025-07-09T07:45:06Z
Як випрати тюль, аби він був білосніжний
24tv
2025-07-09T07:30:03Z
Краще за цукерки та інші солодощі: простий рецепт домашньої халви від Лілії Цвіт
24tv
2025-07-09T07:15:26Z
Не лише відварена: як смачно посмажити молоду картоплю
Telegraf
2025-07-09T07:03:06Z
3 знаки зодіаку, які в липні наважаться кардинально змінити своє життя
24tv
2025-07-09T06:12:29Z
Аномальна спека забрала життя у понад 2 тисяч людей у Європі
Европейская правда
2025-07-09T08:19:03Z
У Хмельницькому чоловік поранив ножем патрульного
УкраинФорм
2025-07-09T08:15:34Z
Ліквідовано дві пожежі: ДСНС та поліція показали наслідки нічної атаки на Луцьк
24tv
2025-07-09T08:12:37Z
На Буковині підприємець продав техніку з ЄС на мільйони та «забув» про податки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T08:12:34Z
На Чернігівщині військові РФ поранили з дрона жінку
УкраинФорм
2025-07-09T07:57:32Z
Жінка підірвалася на вибухівці біля кордону з РФ, збираючи гриби
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T07:54:05Z
У Техасі кількість жертв повені зросла до 109
УкраинФорм
2025-07-09T07:45:50Z
На Київщині внаслідок російської атаки постраждали двоє людей
УкраинФорм
2025-07-09T07:36:26Z
РФ атакувала Київську область: є постраждала, горіло підприємство
GlavRed
2025-07-09T07:27:01Z
Українцям запропонували найдешевший кросовер Mazda за ще вигіднішими цінами
ЗаРулем
2025-07-09T07:54:30Z
Tesla Robotaxi пронеслося на повній швидкості крізь зливу ствовривши небезпеку для інших
24tv
2025-07-09T07:33:14Z
В Україні у першому півріччі 2025 року на 30% зросли продажі нових та вживаних електромобілів
Известия Киев
2025-07-09T07:30:41Z
З трьома кріслами: концептуальний електромобіль Bentley EXP 15 показали офіційно
AutoGeek
2025-07-09T07:21:19Z
Kia оновила компактний кросовер, який є паливною альтернативою EV2
AutoCentre
2025-07-09T07:15:15Z
Вибір електромобіля: які п'ять речей важливо знати перед купівлею
Фокус
2025-07-09T06:57:20Z
Bentley показала ультра-розкішний електромобіль майбутнього
AutoCentre
2025-07-09T06:15:48Z
У цьому штаті вас можуть посадити за порушення правил проїзду повз екстрені служби
Топ Жир
2025-07-09T05:48:58Z
Водіям на замітку: коли треба скидати швидкість, щоб не отримати штраф - камери не пробачать
Знай
2025-07-09T04:21:06Z
Росію накрили масштабні штаддауни та збої в роботі інтернету
ZN UA
2025-07-09T08:18:13Z
В Україні заблокували 133 нелегальних онлайн-казино
Детектор М
2025-07-09T07:57:50Z
Аеропорти на Землі можуть привести до нас розумних інопланетян: що виявили вчені
Фокус
2025-07-09T07:57:45Z
Бджоли втрачають свою здатність дзижчати: що відбувається з бідними комахами
Фокус
2025-07-09T07:51:48Z
Чому не варто заряджати один повербанк від іншого повербанка
InternetUA
2025-07-09T07:49:11Z
У Apple серйозні проблеми, адже Meta переманила одного з її ключових розробників ШІ
24tv
2025-07-09T07:39:23Z
Шимпанзе запустили модний тренд, засовуючи травинки у вуха і подекуди ще
Фокус
2025-07-09T07:36:30Z
Використання штучного інтелекту пов'язали з випадками нарцисизму та психопатії
24tv
2025-07-09T07:33:22Z
Група L'Oréal оголошує перший набір заявок на участь у програмі "Акселератор сталих інновацій"
Gazeta UA
2025-07-09T07:30:24Z
Еспаньйол намагався підписати Васкеса
Football.ua
2025-07-09T08:21:05Z
Українські судді працюватимуть на матчі кваліфікації Ліги чемпіонів УЄФА
УкраинФорм
2025-07-09T08:18:44Z
Інтер націлився на Нкунку
Football.ua
2025-07-09T08:16:50Z
Торіно оголосив про підписання колишнього захисника Емполі
Football.ua
2025-07-09T08:07:42Z
Екскапітан «Динамо» стив радником Запорізької обласної асоціації футболу
УкраинФорм
2025-07-09T08:07:07Z
Циганков близький до трансферу: "Жирона" готова продати українця за €20 млн
Gazeta UA
2025-07-09T08:06:49Z
Промоутер Ф'юрі розкрив деталі домовленостей щодо трилогії із Усиком: чи досягнуто угоди
24tv
2025-07-09T08:06:22Z
Верес підписав Стеня та Пушкуцу
Football.ua
2025-07-09T07:55:30Z
Інтерв’ю з Хуаном Матою: Я обожнюю Рашфорда. Хочу, щоб у нього все вийшло саме в МЮ
Football.ua
2025-07-09T07:52:30Z