MY.UAНовини
Спалахи, магнітні бурі та сонячний максимум: чого ми очікуємо від Сонця у 2025 році
Спалахи, магнітні бурі та сонячний максимум: чого ми очікуємо від Сонця у 2025 році

Спалахи, магнітні бурі та сонячний максимум: чого ми очікуємо від Сонця у 2025 році

Сонячний максимум

Дуже коротко нагадаємо, що у травні минулого року відбулася найбільша за останні двадцять років геомагнітна буря, спричинена послідовними викидами корональної маси (КВМ). Це принесло масштабні полярні сяйва, які поширилися так далеко, що перетнули навіть екватор. У жовтні високий рівень сонячної активності знову спричинив сильну геомагнітну бурю на Землі, що призвело до ще однієї появи сяйв далеко на півдні. Бачили їх кілька разів і в Україні. Після цієї події NASA і NOAA оголосили у спільному пресрелізі, що ми офіційно перебуваємо в періоді сонячного максимуму в рамках поточного 25-го сонячного циклу, пише 24 Канал.

Сонячна активність періодично зростає та спадає протягом 11-річного циклу. Кожен такий цикл починається й закінчується в періоди низької активності, а пік припадає на середину циклу. Періоди низької та високої активності називаються сонячним мінімумом і сонячним максимумом відповідно.

За історичним визначенням, перший сонячний цикл відбувся між 1755 і 1766 роками. Таким чином поточний цикл є 25-м з моменту початку спостережень за нашою зорею. Станом на кінець 2024 року й початок 2025-го ми перебуваємо в періоді сонячного максимуму. Однак тут варто розуміти, що конкретний сонячний максимум визначається як 13-місячний період з найвищою кількістю сонячних плям, порівняно з іншими періодами. Таким чином зробити висновок про настання максимуму можна лише постфактум, коли активність починає стійко спадати.

Проте вчені зробили заяву про настання максимуму прямо під час самого ймовірного максимуму, що вкрай здивувало інших науковців по всьому світу. Тому нам усе одно слід ставитися до цього оголошення з певним скептицизмом, оскільки остаточно сонячний максимум буде підтверджений лише тоді, коли пройде багато місяців, а можливо й навіть рік, після того, як усе закінчиться.

Що чекає на нас у 2025 році

Уже деякий час відомо, що нинішній сонячний цикл перевершив за своєю потужністю попередній, пік якого припадав на 2014 рік. Однак це, здається, лише початок, бо попереду на нас очікує щонайменше рік підвищеної активності. Крім того, вчені нещодавно зробили відкриття, яке назвали "зоною бойових дій Сонця", яка також загрожує чималими наслідками для космічної погоди й Землі.

Навіть якщо пік сонячного максимуму вже минув, про що ми ще не знаємо, 2025 рік усе одно буде роком, коли активність зменшуватиметься поступово, так само, як вона потроху наростала. Хоча точний рівень сонячної активності передбачити неможливо, очікується велика кількість сонячних плям, які з більшою імовірністю продукуватимуть спалахи. Деякі з цих спалахів можуть закінчуватися корональними викидами маси. Якщо такі викиди будуть спрямовані до Землі, то сонячна плазма буде зіштовхуватись із магнітним полем нашої планети, спричиняючи магнітні бурі.

Ці бурі, як ви могли бачити з численних матеріалів на Техно 24, відбуваються постійно, але не всі з них відчутні для нас. Геомагнітні бурі поділяють за спеціальною шкалою космічної погоди NOAA:

  • G1 або незначний рівень. На цьому рівні можливі слабкі коливання в електромережі через появу незначних додаткових струмів. Але запобіжники електростанцій не повинні спрацьовувати. Вплив на роботу супутників лише незначний. Полярне сяйво на цьому рівні можливе лише на найвищих північних широтах. Мігруючі тварини здатні відчувати навіть цей найслабший вплив.
  • G2 або помірний рівень. У високоширотних енергосистемах можуть виникати аварійні ситуації з напругою, тривалі шторми можуть спричинити пошкодження трансформаторів. Космічні апарати можуть потребувати коригування положення, оскільки через роздування атмосфери Землі внаслідок бурі можливе їхнє падіння з орбіти. Тут уже відчувається вплив на радіосигнали на планеті, які можуть згасати на високих широтах. Полярне сяйво спускається до 55 градусів широти.
  • G3 або сильний рівень. Може знадобитися корекція напруги в енергетичних системах, можуть спрацьовувати тривожні запобіжники на деяких пристроях захисту. На компонентах супутників може виникати поверхневий заряд, а на низькоорбітальних супутниках збільшується аеродинамічний опір внаслідок роздування атмосфери, через що потрібне коригування положення в космосі шляхом увімкнення двигунів. Виникають проблеми з супутниковою навігацією та низькочастотною радіонавігацією, радіо працює з перебоями. Полярні сяйва доходять до 50 градусів широти.
  • G4 або суворий рівень. Можливі широкомасштабні проблеми з контролем напруги через появу сильних додаткових струмів у мережах. Захисні системи ще частіше відключають ключові об'єкти від мережі й іще далі на південь. Можуть виникнути проблеми із зарядкою супутників та їхнім відстеженням з поверхні планети. Потрібне коригування положення. Погіршується супутникова навігація, часом на багато годин. Зникає низькочастотна радіонавігація. Полярні сяйва доходять до 45 градуса широти, тобто аж до Криму.
  • G5 або екстремальний рівень. Можуть виникнути широкомасштабні проблеми з контролем напруги та захисними системами, деякі електромережі можуть зазнати повного колапсу або відключення електроенергії. Можливе пошкодження трансформаторів. На супутниках виникає поверхневий заряд, проблеми з орієнтацією, висхідним/нисхідним зв'язком та відстеженням положення. Струми в дротах можуть досягати сотень ампер, радіозв'язок може бути недоступний у багатьох районах протягом одного-двох днів, супутникова навігація може погіршитися на кілька днів, низькочастотна радіонавігація може не працювати годинами, а полярне сяйво може спостерігатися на 40 градусі широти й іще далі на південь.

Хоча сонячна активність 2024 року принесла красиві полярні сяйва, вона також мала й негативні сторони. Під час жовтневого брифінгу NASA та NOAA стало відомо, що травнева екстремальна геомагнітна буря порушила роботу супутникових навігаційних систем, що коштувало сільськогосподарській галузі, яка значною мірою покладається на автоматизацію, пів мільярда доларів лише у США. Ми писали про те, що техніка, яка працює завдяки GPS-орієнтуванню, буквально зійшла з розуму, коли не змогла визначити своє положення. Ферми були змушені зупиняти посівну кампанію, щоб перечекати бурю.

Попередня настільки екстремальна геомагнітна буря у 2003 році спричинила пошкодження електромереж у Швеції та Південній Африці. Оскільки підвищена сонячна активність триватиме у 2025 році, всі галузі, що покладаються на супутники та електромережі, залишаються в стані підвищеної готовності до потенційних сонячних впливів.

Однак усі ці події можна передбачити лише за кілька днів до їхнього початку. Річ у тім, що прогнозувати сонячну активність практично неможливо, адже наші технології недосконалі, а самі зорі – занадто складні для нашої науки. Тому ми можемо лише спостерігати за фактичними спалахами, розпізнавати викиди плазми, а потім моделювати їхню траєкторію, щоб дізнатися, чи зіткнеться КВМ із земним магнітним полем, і якими будуть наслідки.

Хай там як, але можна не сумніватися, що попереду на нас чекає чимало епічних полярних сяйв, багато геомагнітних збурень, гігантських сонячних спалахів та інших супутніх явищ. Учені кажуть, що історично великі сонячні спалахи та геомагнітні бурі частіше трапляються у фазі спаду після сонячного максимуму. Наприклад, найбільші спалахи 24-го сонячного циклу (X13.3 і X11.9) відбулися через три роки після максимуму 2014 року, у 2017 році. Торік Сонце викинуло спалах потужністю X12, однак, на наше щастя, він вибухнув з іншого боку Сонця, спрямованого від нас. У 2025 році слід очікувати чогось подібного. Якщо ми вже пройшли пік, то цей рік стане ще складнішим з погляду космічної погоди, ніж попередній.

Сонце наближається до "зони бойових дій"

Група науковців нещодавно зробила цікаве відкриття, попередивши людство, що ми швидко наближаємося до моменту, коли навіть нинішній сонячний максимум здаватиметься нам легкою прогулянкою. Експерти з космічної погоди заявили, що активність зорі не просто збережеться, а й навіть зросте після того, як сонячний максимум закінчиться, адже ми увійдемо до особливої фази сонячного циклу, що отримала назву "зона бойових дій".

Ця маловивчена фаза циклу, під час якої на Сонці з'являються гігантські корональні діри, може виявитися катастрофічною для супутників, що обертаються навколо Землі. З часу останнього сонячного циклу кількість апаратів зросла, а це означає значно вищі ризики.

На середині 11-річного циклу магнітне поле Сонця повністю міняється місцями. Але в процесі цієї зміни є певний момент, коли гігантські смуги магнітного поля вступають у щось схоже на боротьбу за вплив. Активність у верхніх шарах атмосфери зорі в цей час може збільшитися на 50%. А тривати це може аж до 2028 року.

Ці магнітні лінії називаються смугами циклу Хейла. Вони виникають на полюсах Сонця і повільно мігрують до сонячного екватора (незалежно від ширшого магнітного поля Сонця). Вчені помітили, що коли в кожній з півкуль є по одній смузі, виникає магнітний дисбаланс по всьому Сонцю зі слабшими магнітними полями поблизу екватора, що дозволяє збільшувати кількість чорних плям навколо "талії" нашої зірки. Але коли з'являється друга смуга, вона "зменшує дисбаланс" і ускладнює утворення сонячних плям.

Зона бойових дій – це новий термін для опису періоду, коли дві смуги циклу Хейла змагаються за домінування в кожній з півкуль Сонця, аж поки не виникнуть ще дві інші смуги, які врівноважать нашу зорю й унеможливлять утворення сонячних плям.

Причина того, що зона битви є потенційно більш небезпечною, ніж сонячний максимум, полягає у двох факторах:

  • По-перше, кількість сонячних спалахів, що виникають на Сонці, залишається високою протягом декількох років після сонячного максимуму, а це означає, що на Землю будуть спрямовуватися стільки ж викидів, скільки й зараз.
  • По-друге, це магнітне "перетягування каната" між смугами циклу Хейла призводить до утворення корональних дір — гігантських темних плям, створених магнітним полем Сонця, які пронизують сонячну корону, або зовнішню атмосферу.

Корональні діри небезпечні тим, що можуть створювати короткі та екстремальні пориви сонячного вітру — постійного фонового потоку заряджених частинок, що викидаються Сонцем в усі боки. Сонце викидає цей "вітер" весь час на фоні, але коли утворюється корональна діра, вона дозволяє зоряній плазмі витікати швидше, збільшуючи її кількість. Тому зростає навантаження на магнітне поле нашої планети, якщо така діра обернена до нас. Таким чином корональні викиди маси – це короткочасні сплески, а корональні діри є більш тривалими, але не такими потужними за своїм впливом.

Для більшості людей на Землі "зона бойових дій" становить дуже незначну загрозу. Для мисливців за полярними сяйвами це може бути навіть гарною новиною, оскільки шанси побачити епічні світлові шоу в цей період ще вищі. Однак цей період може бути дуже складним для супутникових операторів, оскільки вся ця додаткова активність може спричинити роздування верхніх шарів атмосфери. Коли це відбувається, орбітальні космічні апарати можуть відчувати додатковий опір, що змушує їх падати назад на Землю.

Теги за темою
КосмосТехно
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Предала свою страну и поехала развлекать россиян: хореограф из Украины перекроила себя
Comments UA
2025-01-09T20:57:54Z
Остап Ступка рассказал подробности романа с младшей на 35 лет возлюбленной
Комсомольская правда
2025-01-11T07:51:48Z
Леся Никитюк решилась выйти замуж за военного: кто-то из звезд ее поздравил
Comments UA
2025-01-06T19:54:51Z
Василий Вирастюк впервые полностью показал младшую на 11 лет возлюбленную – маму своего четвертого сына
TSN
2025-01-06T11:39:03Z
"Совершенно заслуживает множество обвинений": украинский певец ворвался в скандал вокруг Портникова
Апостроф
2025-01-19T12:12:49Z
300 мигрантов, которые "оккупировали" театр во Франции, доводят заведение до банкротства
Фокус
2025-01-19T12:03:44Z
Известная украинская ведущая высказалась о проблемах в браке после рождения сына: "Меньше романтики"
TSN
2025-01-11T14:54:58Z
Седокова хочет забрать деньги покойного мужа, который убил себя: семья спортсмена в шоке
Comments UA
2025-01-09T21:21:07Z
Две лучшие стрижки на зиму для женщин за 50: держат объем даже под шапкой
TSN
2025-01-05T17:48:12Z
"Это пример другим": Зеленский рассказал, где находятся его дети во время войны
Фокус
2025-01-11T11:51:36Z
Зеленский ответил на петицию об отмене раздачи "тысячи Зеленского"
Comments UA
2025-01-09T08:46:28Z
Россияне обогнали: Украина на последнем месте среди стран Европы по уровню IQ
Фокус
2025-01-05T17:42:16Z
Германия создаёт новую дивизию для защиты стратегических объектов
Апостроф
2025-01-11T15:12:30Z
Можно зарабатывать до 50 тысяч грн путешествуя: пенсионерам предлагают интересную работу
Telegraf
2025-01-19T11:36:46Z
Полярники засняли уникальную радугу, которая окружила украинский флаг на "Вернадском"
Комсомольская правда
2025-01-19T11:24:01Z
Новое наступление ВСУ в Курской области: эксперт назвал важную цель украинских войск
TSN
2025-01-06T14:12:43Z
Женщин отпустят на пенсию досрочно: кому не нужно ждать 60 лет
Знай
2025-01-08T17:36:45Z
В Украину прибыла первая партия новейших немецких бронемашин Lynx
Апостроф
2025-01-09T14:00:11Z
Трамп круто изменил обещание по поводу войны в Украине: на Западе узнали подробности
Comments UA
2025-01-09T20:30:37Z
Маск устроил скандальный опрос: предлагает США освободить один из европейских народов
Comments UA
2025-01-06T14:36:35Z
В МИД РФ истерически отреагировали на адские санкции Байдена: каким ответом грозят
Comments UA
2025-01-11T18:42:38Z
Украина будет без ЕС и НАТО: кандидат в президенты Польши поставил ультиматум
Comments UA
2025-01-09T23:15:05Z
Сеть взбудоражило фото, на котором Бербок "убегает" от Шольца: минист отреагировала
TSN
2025-01-19T11:51:02Z
Мошенники "развели" пропагандиста с топового телеканала России на миллионы рублей
Telegraf
2025-01-19T11:42:37Z
Сбежавший в Румынию детектив НАБУ оказался причастен к фальсификации дела ПриватБанка
Комсомольская правда
2025-01-11T17:12:43Z
Беларусь стянула войска на границу с Украиной: в СНБО прокомментировали
Фокус
2025-01-07T19:51:32Z
«Коррупция» ни при чем: Известна настоящая причина, почему Украину не берут в НАТО
Comments UA
2025-01-08T07:39:30Z
Доллар в Украине приблизился к новой психологической отметке - курс валют
Известия Киев
2025-01-10T06:27:02Z
Михаил Шейтельман рассказал, почему Фицо никак не успокоится по поводу транзита российского газа
Знай
2025-01-06T13:51:24Z
Работает ПВО: европейским авиакомпаниям не советуют летать в РФ
Корреспондент
2025-01-09T22:48:48Z
МИД ответил на манипулятивные заявления Венгрии относительно транзита и цен на газ
Европейская правда
2025-01-08T12:48:41Z
Глава правления компании Фирташа незаконно насчитал миллионные премии
Корреспондент
2025-01-19T12:00:24Z
Украинцам дадут дополнительную субсидию: кто может на нее рассчитывать
Знай
2025-01-19T11:36:31Z
Овощи дороже мяса: за огурцы, помидоры и перец придется выложить половину зарплаты
Знай
2025-01-05T18:21:06Z
За какие проблемы с электросчетчиком могут оштрафовать: предупреждение от облэнерго
Знай
2025-01-19T10:06:07Z
В Украине изменены условия кредитов: что это значит для клиентов
Политека
2025-01-19T10:00:30Z
Расстрел пленных ВСУ в Волновахском районе: начато расследование
Корреспондент
2025-01-06T18:52:38Z
Ночью Россия атаковала Никопольщину и Киевщину
Комсомольская правда
2025-01-10T06:39:46Z
ВСУ выбили солдат Кима из села в Курской области. ВИДЕО
Новости Украины
2025-01-09T17:33:30Z
Смерть и руины: как выглядит уничтоженный россиянами Бахмут
TSN
2025-01-06T13:54:10Z
Финансовый гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 20 по 26 января 2025 года
Фокус
2025-01-19T12:00:16Z
Город в Донецкой области остался без света
TSN
2025-01-19T11:48:14Z
Краматорск остался частично без электроэнергии, а в Дружковке возможны проблемы с водоснабжением
ZN UA
2025-01-19T11:16:00Z
Россия бросила войска на это направление: какой город могут потерять ВСУ
Comments UA
2025-01-19T10:21:56Z
"Всегда отважные": что означают шевроны 47 ОМБр "Маґура"
Telegraf
2025-01-19T10:06:40Z
Почему категорически запрещено присваивать найденные вещи и при чем здесь предрассудки
Comments UA
2025-01-09T23:30:46Z
Какие продукты ни в коем случае нельзя запекать в фольге: об этом следует знать
TSN
2025-01-19T11:06:34Z
Вернуть веру в завтрашний день: как создать эмоциональную опору для ребенка
ZN UA
2025-01-19T11:03:08Z
«Шарлотта»: стрижка, которую должна попробовать каждая в 2025 году
Marie Claire
2025-01-19T11:00:53Z
Гороскоп Таро на неделю с 20 по 26 января: Водолеям нужно сделать паузу, Козерогов ждут новые возможности
Политека
2025-01-19T09:33:01Z
7 сортов картофеля, которые дают самый высокий урожай: с одного куста будете собирать ведро клубней
TSN
2025-01-19T08:51:36Z
Что значит, если попалось яйцо с двумя желтками: символ удачи или предвестие перемен
Знай
2025-01-19T08:51:26Z
Хрустящие вергуны с детства: рецепт вкусности от известного шефа
TSN
2025-01-19T08:18:27Z
«Мы влюбляемся только трижды за всю жизнь…»: что нужно знать о теории, меняющей взгляд на романтические отношения
Marie Claire
2025-01-19T08:00:10Z
В Киеве столкнулись минивэн и автобус: есть погибшие, а среди травмированных - дети
Апостроф
2025-01-11T21:48:39Z
Удар по Запорожью: количество пострадавших возросло
TSN
2025-01-08T21:27:51Z
В Запорожье количество пострадавших возросло до 122
Корреспондент
2025-01-09T18:21:58Z
В Энгельсе масштабный пожар на нефтебазе после атаки дронов – росСМИ
ZN UA
2025-01-08T01:40:56Z
На горнолыжном курорте Драгобрат погибла туристка: очевидцы рассказали, что произошло. ВИДЕО
Новости Украины
2025-01-19T12:00:57Z
Появилось зловещее видео ракетного удара по Киеву
Comments UA
2025-01-19T11:48:27Z
В Харькове разоблачили дерзкую "схему" вывоза уклонистов за границу
Корреспондент
2025-01-06T22:18:18Z
Не удержалась на подъемнике. На курорте Драгобрат погибла девушка
UAToday
2025-01-19T07:30:47Z
В Киевской области прогремели взрывы - россияне выпустили БПЛА
Комсомольская правда
2025-01-19T06:06:54Z
Square Enix представила Steam Deck в стиле чокобо из Final Fantasy VII Rebirth
GameMag
2025-01-19T11:16:05Z
В Запорожье археологи обнаружили артефакт, которому более 5000 лет
TSN
2025-01-19T11:06:32Z
Глубокое погружение в виртуальный мир: Ubisoft рассказала об исследовании в Assassinʼs Creed Shadows
GameMag
2025-01-19T11:03:06Z
Три приема цифровой детоксикации: как перестать "зависать" в социальных сетях
Фокус
2025-01-19T11:00:10Z
Больше никаких загадок и теорий: Nintendo официально подтвердила выход Switch 2
Знай
2025-01-19T10:51:49Z
WhatsApp знает о пользователях все и создает ежемесячный отчет о них: что нужно знать
Фокус
2025-01-19T10:42:19Z
Физики впервые обнаружили "жуткое" квантовое явление в фундаментальных частицах Вселенной
Фокус
2025-01-19T10:36:27Z
"Наносят вред бизнесу": Telegram передал властям данные более 10 000 людей, – Дуров
Фокус
2025-01-19T10:27:34Z
ЦРУ обнародовало секретную книгу, подробно рассказывающую о том, каким будет конец света
TSN
2025-01-19T10:24:32Z
Возьмут ли в армию с туберкулезом или гепатитом: какие болезни освобождают от службы
Знай
2025-01-10T19:06:40Z
Узнали время защиты организма: создан новый способ определения иммунитета после вакцинации
Фокус
2025-01-07T18:51:38Z
С гель-лака на накладные ногти не сможете перескочить: дерматолог рассказал про опасность для жизни
Знай
2025-01-19T11:51:56Z
Помощь для спасителей животных: ученые хотят снизить употребление алкоголя среди ветеринаров
Фокус
2025-01-18T15:36:51Z
Сухой закон: что произойдет с вашим телом, если не пить алкоголь целый месяц
Marie Claire
2025-01-18T15:01:26Z
Визит в больницу не понадобится: врачи тестируют анализ травм головы на месте происшествия
Фокус
2025-01-18T15:00:13Z
МСЭК ликвидировали: как теперь получить инвалидность в Украине
Хвиля
2025-01-18T10:30:55Z
У многих появится шанс: ученые разработали тест на успех иммунотерапии при раке
Фокус
2025-01-18T06:00:31Z
С солью не все так просто: сколько, какую и зачем добавлять в рацион
Знай
2025-01-18T05:51:28Z
Илон Маск намерен купить "Ливерпуль"
ZN UA
2025-01-07T17:36:42Z
"Нечестно по отношению к Украине": в НОК прокомментировали смену спортивного гражданства Ковтуном
Апостроф
2025-01-19T11:12:36Z
Букмекеры сделали прогноз на матч Лиги Европы "Галатасарай" – "Динамо"
ZN UA
2025-01-19T10:03:14Z
Грузинский боец UFC победил россиянина в титульном поединке в США
ZN UA
2025-01-19T09:31:13Z
”Слава Богу, что отвело”: Харлан рассказала о предложениях от РФ изменить гражданство
Апостроф
2025-01-19T08:45:04Z
"Манчестер Сити" купил футболиста сборной Узбекистана
ZN UA
2025-01-18T23:36:50Z
Бывший лидер "Динамо" остался без клуба и хочет завершить карьеру
ZN UA
2025-01-18T22:18:03Z
Букмекеры сделали прогноз на первый еврокубковый матч "Шахтера" в 2025 году
ZN UA
2025-01-18T17:54:40Z
Один из лучших биатлонистов в истории анонсировал завершение карьеры
ZN UA
2025-01-18T17:13:05Z
Поезд-вездеход: реставраторы восстановили уникальную паровую машину начала 20 века
Фокус
2025-01-05T18:06:08Z
Стояло в гараже более 10 лет: в Украине обнаружили роскошное американское авто 80-х
Фокус
2025-01-19T08:00:48Z
General Motors вывели на рынок недорогой семейный электромобиль за $6500
Фокус
2025-01-18T10:12:57Z
Неожиданное партнёрство: «Гарри Поттер» получит кроссовер с «Детективом Конаном»
GameMag
2025-01-17T17:10:17Z
Honda CR-V получит особую версию для украинских дорог
Фокус
2025-01-17T16:15:07Z
Эксклюзив за $4,8 миллиона: на продажу выставили суперкар чемпиона "Формулы-1"
Фокус
2025-01-17T15:51:58Z
Современный Willys: представлен военный внедорожник на базе Jeep Wrangler
Фокус
2025-01-17T13:00:50Z
Цена $20800 и запас хода более 450 км: дебютировал доступный электрокроссовер Hyundai
Фокус
2025-01-17T11:45:57Z
Практичные и вместительные: лучшие семейные универсалы с пробегом
Фокус
2025-01-17T11:12:13Z