MY.UAНовини
Спалахи, магнітні бурі та сонячний максимум: чого ми очікуємо від Сонця у 2025 році
Спалахи, магнітні бурі та сонячний максимум: чого ми очікуємо від Сонця у 2025 році

Спалахи, магнітні бурі та сонячний максимум: чого ми очікуємо від Сонця у 2025 році

Сонячний максимум

Дуже коротко нагадаємо, що у травні минулого року відбулася найбільша за останні двадцять років геомагнітна буря, спричинена послідовними викидами корональної маси (КВМ). Це принесло масштабні полярні сяйва, які поширилися так далеко, що перетнули навіть екватор. У жовтні високий рівень сонячної активності знову спричинив сильну геомагнітну бурю на Землі, що призвело до ще однієї появи сяйв далеко на півдні. Бачили їх кілька разів і в Україні. Після цієї події NASA і NOAA оголосили у спільному пресрелізі, що ми офіційно перебуваємо в періоді сонячного максимуму в рамках поточного 25-го сонячного циклу, пише 24 Канал.

Сонячна активність періодично зростає та спадає протягом 11-річного циклу. Кожен такий цикл починається й закінчується в періоди низької активності, а пік припадає на середину циклу. Періоди низької та високої активності називаються сонячним мінімумом і сонячним максимумом відповідно.

За історичним визначенням, перший сонячний цикл відбувся між 1755 і 1766 роками. Таким чином поточний цикл є 25-м з моменту початку спостережень за нашою зорею. Станом на кінець 2024 року й початок 2025-го ми перебуваємо в періоді сонячного максимуму. Однак тут варто розуміти, що конкретний сонячний максимум визначається як 13-місячний період з найвищою кількістю сонячних плям, порівняно з іншими періодами. Таким чином зробити висновок про настання максимуму можна лише постфактум, коли активність починає стійко спадати.

Проте вчені зробили заяву про настання максимуму прямо під час самого ймовірного максимуму, що вкрай здивувало інших науковців по всьому світу. Тому нам усе одно слід ставитися до цього оголошення з певним скептицизмом, оскільки остаточно сонячний максимум буде підтверджений лише тоді, коли пройде багато місяців, а можливо й навіть рік, після того, як усе закінчиться.

Що чекає на нас у 2025 році

Уже деякий час відомо, що нинішній сонячний цикл перевершив за своєю потужністю попередній, пік якого припадав на 2014 рік. Однак це, здається, лише початок, бо попереду на нас очікує щонайменше рік підвищеної активності. Крім того, вчені нещодавно зробили відкриття, яке назвали "зоною бойових дій Сонця", яка також загрожує чималими наслідками для космічної погоди й Землі.

Навіть якщо пік сонячного максимуму вже минув, про що ми ще не знаємо, 2025 рік усе одно буде роком, коли активність зменшуватиметься поступово, так само, як вона потроху наростала. Хоча точний рівень сонячної активності передбачити неможливо, очікується велика кількість сонячних плям, які з більшою імовірністю продукуватимуть спалахи. Деякі з цих спалахів можуть закінчуватися корональними викидами маси. Якщо такі викиди будуть спрямовані до Землі, то сонячна плазма буде зіштовхуватись із магнітним полем нашої планети, спричиняючи магнітні бурі.

Ці бурі, як ви могли бачити з численних матеріалів на Техно 24, відбуваються постійно, але не всі з них відчутні для нас. Геомагнітні бурі поділяють за спеціальною шкалою космічної погоди NOAA:

  • G1 або незначний рівень. На цьому рівні можливі слабкі коливання в електромережі через появу незначних додаткових струмів. Але запобіжники електростанцій не повинні спрацьовувати. Вплив на роботу супутників лише незначний. Полярне сяйво на цьому рівні можливе лише на найвищих північних широтах. Мігруючі тварини здатні відчувати навіть цей найслабший вплив.
  • G2 або помірний рівень. У високоширотних енергосистемах можуть виникати аварійні ситуації з напругою, тривалі шторми можуть спричинити пошкодження трансформаторів. Космічні апарати можуть потребувати коригування положення, оскільки через роздування атмосфери Землі внаслідок бурі можливе їхнє падіння з орбіти. Тут уже відчувається вплив на радіосигнали на планеті, які можуть згасати на високих широтах. Полярне сяйво спускається до 55 градусів широти.
  • G3 або сильний рівень. Може знадобитися корекція напруги в енергетичних системах, можуть спрацьовувати тривожні запобіжники на деяких пристроях захисту. На компонентах супутників може виникати поверхневий заряд, а на низькоорбітальних супутниках збільшується аеродинамічний опір внаслідок роздування атмосфери, через що потрібне коригування положення в космосі шляхом увімкнення двигунів. Виникають проблеми з супутниковою навігацією та низькочастотною радіонавігацією, радіо працює з перебоями. Полярні сяйва доходять до 50 градусів широти.
  • G4 або суворий рівень. Можливі широкомасштабні проблеми з контролем напруги через появу сильних додаткових струмів у мережах. Захисні системи ще частіше відключають ключові об'єкти від мережі й іще далі на південь. Можуть виникнути проблеми із зарядкою супутників та їхнім відстеженням з поверхні планети. Потрібне коригування положення. Погіршується супутникова навігація, часом на багато годин. Зникає низькочастотна радіонавігація. Полярні сяйва доходять до 45 градуса широти, тобто аж до Криму.
  • G5 або екстремальний рівень. Можуть виникнути широкомасштабні проблеми з контролем напруги та захисними системами, деякі електромережі можуть зазнати повного колапсу або відключення електроенергії. Можливе пошкодження трансформаторів. На супутниках виникає поверхневий заряд, проблеми з орієнтацією, висхідним/нисхідним зв'язком та відстеженням положення. Струми в дротах можуть досягати сотень ампер, радіозв'язок може бути недоступний у багатьох районах протягом одного-двох днів, супутникова навігація може погіршитися на кілька днів, низькочастотна радіонавігація може не працювати годинами, а полярне сяйво може спостерігатися на 40 градусі широти й іще далі на південь.

Хоча сонячна активність 2024 року принесла красиві полярні сяйва, вона також мала й негативні сторони. Під час жовтневого брифінгу NASA та NOAA стало відомо, що травнева екстремальна геомагнітна буря порушила роботу супутникових навігаційних систем, що коштувало сільськогосподарській галузі, яка значною мірою покладається на автоматизацію, пів мільярда доларів лише у США. Ми писали про те, що техніка, яка працює завдяки GPS-орієнтуванню, буквально зійшла з розуму, коли не змогла визначити своє положення. Ферми були змушені зупиняти посівну кампанію, щоб перечекати бурю.

Попередня настільки екстремальна геомагнітна буря у 2003 році спричинила пошкодження електромереж у Швеції та Південній Африці. Оскільки підвищена сонячна активність триватиме у 2025 році, всі галузі, що покладаються на супутники та електромережі, залишаються в стані підвищеної готовності до потенційних сонячних впливів.

Однак усі ці події можна передбачити лише за кілька днів до їхнього початку. Річ у тім, що прогнозувати сонячну активність практично неможливо, адже наші технології недосконалі, а самі зорі – занадто складні для нашої науки. Тому ми можемо лише спостерігати за фактичними спалахами, розпізнавати викиди плазми, а потім моделювати їхню траєкторію, щоб дізнатися, чи зіткнеться КВМ із земним магнітним полем, і якими будуть наслідки.

Хай там як, але можна не сумніватися, що попереду на нас чекає чимало епічних полярних сяйв, багато геомагнітних збурень, гігантських сонячних спалахів та інших супутніх явищ. Учені кажуть, що історично великі сонячні спалахи та геомагнітні бурі частіше трапляються у фазі спаду після сонячного максимуму. Наприклад, найбільші спалахи 24-го сонячного циклу (X13.3 і X11.9) відбулися через три роки після максимуму 2014 року, у 2017 році. Торік Сонце викинуло спалах потужністю X12, однак, на наше щастя, він вибухнув з іншого боку Сонця, спрямованого від нас. У 2025 році слід очікувати чогось подібного. Якщо ми вже пройшли пік, то цей рік стане ще складнішим з погляду космічної погоди, ніж попередній.

Сонце наближається до "зони бойових дій"

Група науковців нещодавно зробила цікаве відкриття, попередивши людство, що ми швидко наближаємося до моменту, коли навіть нинішній сонячний максимум здаватиметься нам легкою прогулянкою. Експерти з космічної погоди заявили, що активність зорі не просто збережеться, а й навіть зросте після того, як сонячний максимум закінчиться, адже ми увійдемо до особливої фази сонячного циклу, що отримала назву "зона бойових дій".

Ця маловивчена фаза циклу, під час якої на Сонці з'являються гігантські корональні діри, може виявитися катастрофічною для супутників, що обертаються навколо Землі. З часу останнього сонячного циклу кількість апаратів зросла, а це означає значно вищі ризики.

На середині 11-річного циклу магнітне поле Сонця повністю міняється місцями. Але в процесі цієї зміни є певний момент, коли гігантські смуги магнітного поля вступають у щось схоже на боротьбу за вплив. Активність у верхніх шарах атмосфери зорі в цей час може збільшитися на 50%. А тривати це може аж до 2028 року.

Ці магнітні лінії називаються смугами циклу Хейла. Вони виникають на полюсах Сонця і повільно мігрують до сонячного екватора (незалежно від ширшого магнітного поля Сонця). Вчені помітили, що коли в кожній з півкуль є по одній смузі, виникає магнітний дисбаланс по всьому Сонцю зі слабшими магнітними полями поблизу екватора, що дозволяє збільшувати кількість чорних плям навколо "талії" нашої зірки. Але коли з'являється друга смуга, вона "зменшує дисбаланс" і ускладнює утворення сонячних плям.

Зона бойових дій – це новий термін для опису періоду, коли дві смуги циклу Хейла змагаються за домінування в кожній з півкуль Сонця, аж поки не виникнуть ще дві інші смуги, які врівноважать нашу зорю й унеможливлять утворення сонячних плям.

Причина того, що зона битви є потенційно більш небезпечною, ніж сонячний максимум, полягає у двох факторах:

  • По-перше, кількість сонячних спалахів, що виникають на Сонці, залишається високою протягом декількох років після сонячного максимуму, а це означає, що на Землю будуть спрямовуватися стільки ж викидів, скільки й зараз.
  • По-друге, це магнітне "перетягування каната" між смугами циклу Хейла призводить до утворення корональних дір — гігантських темних плям, створених магнітним полем Сонця, які пронизують сонячну корону, або зовнішню атмосферу.

Корональні діри небезпечні тим, що можуть створювати короткі та екстремальні пориви сонячного вітру — постійного фонового потоку заряджених частинок, що викидаються Сонцем в усі боки. Сонце викидає цей "вітер" весь час на фоні, але коли утворюється корональна діра, вона дозволяє зоряній плазмі витікати швидше, збільшуючи її кількість. Тому зростає навантаження на магнітне поле нашої планети, якщо така діра обернена до нас. Таким чином корональні викиди маси – це короткочасні сплески, а корональні діри є більш тривалими, але не такими потужними за своїм впливом.

Для більшості людей на Землі "зона бойових дій" становить дуже незначну загрозу. Для мисливців за полярними сяйвами це може бути навіть гарною новиною, оскільки шанси побачити епічні світлові шоу в цей період ще вищі. Однак цей період може бути дуже складним для супутникових операторів, оскільки вся ця додаткова активність може спричинити роздування верхніх шарів атмосфери. Коли це відбувається, орбітальні космічні апарати можуть відчувати додатковий опір, що змушує їх падати назад на Землю.

Теги за темою
КосмосТехно
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Курси долара та євро на 18 липня
УкраинФорм
2025-07-18T06:48:41Z
Країни ЄС погодили 18 пакет антиросійських санкцій
Украина Криминальная
2025-07-18T06:48:34Z
Аграрії намолотили 7,2 млн т ранніх зернових
AgroPortal
2025-07-18T06:30:37Z
Дістатися Карпат — проблематично. В УЗ дали пораду щодо придбання квитків
Telegraf
2025-07-18T06:24:28Z
Іпотека «єОселі»: «Укрфінжитло» планує змінити умови кредитування
ZN UA
2025-07-18T06:09:29Z
Мінагрополітики ініціює розробку Національного плану дій зі зменшення негативних наслідків застосування ЗЗР
Agravery
2025-07-18T06:06:57Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги у Дніпропетровській області: кому доведеться платити більше
Политека
2025-07-18T06:01:45Z
Україна закупила за кордоном овочів борщового набору на $152 млн
AgroPortal
2025-07-18T06:00:10Z
Нафта дорожчає через перебої в Іраку та сезонний попит
УкраинФорм
2025-07-18T05:54:52Z
Серед непристойних привітань Епштейну виявили лист Трампа — CNN
TSN
2025-07-18T06:48:54Z
Словаччина розблокує 18-й пакет санкцій проти росії – Фіцо
iPress
2025-07-18T06:48:11Z
Президент Чехії підписав закон про криміналізацію комуністичної пропаганди
Европейская правда
2025-07-18T06:42:05Z
"Повна нісенітниця": Венс висловився про матеріал WSJ про "еротичний подарунок" Трампа Епштейну
24tv
2025-07-18T06:39:28Z
Пекін заявив про спроби крадіжки рідкісних металів іноземними агентами
Gazeta UA
2025-07-18T06:36:38Z
Плани відправлення в Україну миротворців готові – Стармер
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T06:33:52Z
Українець засуджений за виправдовування агресії рф та розголошення місць дислокації ЗСУ
InternetUA
2025-07-18T06:27:56Z
Про клієнтів – ні слова. Адвокати хочуть заборонити журналістам згадувати своїх підзахисних
Gazeta UA
2025-07-18T06:27:28Z
Ми залишаємося відданими Україні і українці повинні мати необхідне для оборони – Держдеп
iPress
2025-07-18T06:12:34Z
Пластиковий сир: що виявили вчені в популярному молочному продукті
Фокус
2025-07-18T05:45:19Z
Бджолина отрута допомагає побороти рак грудей: важливе відкриття
24tv
2025-07-18T04:18:49Z
Туберкульоз минулого місяця зареєстрували у понад 1300 людей
Gazeta UA
2025-07-18T04:12:43Z
У червні туберкульоз зареєстрували у 1306 людей - ЦГЗ
УкраинФорм
2025-07-17T23:36:59Z
Чекайте на неперевершений урожай помідорів: як доглядати за ними у липні
24tv
2025-07-17T21:24:27Z
У Британії народились восьмеро дітей без спадкових хвороб завдяки ДНК трьох людей
УкраинФорм
2025-07-17T20:12:23Z
У Львові лікарі виростили частину печінки в організмі 10-місячного хлопчика
УкраинФорм
2025-07-17T19:12:02Z
Харчове отруєння: причини, симптоми та коли варто звертатися до лікаря
24tv
2025-07-17T19:03:26Z
Чим зняти зубний біль?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T18:27:49Z
Є-бали за вбивства росіян: як гейміфікація війни допомагає Україні боротися
TSN
2025-07-18T06:48:25Z
Прийдуть добові дощі та ще й з грозами? Чи похолодає у Києві на вихідних
Telegraf
2025-07-18T06:42:15Z
Карта бойових дій в Україні станом на 18 липня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T06:27:02Z
На Південно-Слобожанському напрямку Сили оборони відбили 10 російських атак, на Куп’янському за добу відбулося 4 атаки окупантів — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-07-18T06:24:56Z
Ремонт столичного крематорію. Бюро економічної безпеки упередило розтрату 160 млн грн
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T06:21:13Z
Синєгубов розповів про ситуацію на Харківщині станом на 18 липня
Мій Харків
2025-07-18T06:19:36Z
На Харківщині минулої доби під російськими ударами перебували дев'ять населених пунктів
УкраинФорм
2025-07-18T06:18:58Z
Майже 1200 окупантів, РСЗВ та 3 танки: втрати ворога станом на 18 липня
24tv
2025-07-18T06:03:57Z
Пам’яті командира взводу Романа Орищенка
УкраинФорм
2025-07-18T06:03:24Z
Копія батька: Наталка Денисенко показала сина, який помітно виріс
GlavRed
2025-07-18T06:45:16Z
Мама відгодувала малюка до 10 кг: їй закидають жорстоке поводження з дитиною
Фокус
2025-07-18T06:45:15Z
За десять років народжуваність в Україні зменшилася у 2,2 рази
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T06:39:10Z
Сирський обговорив із начальником Штабу оборони Британії критичні потреби ЗСУ
УкраинФорм
2025-07-18T06:36:57Z
Безкоштовні продукти для пенсіонерів у Дніпрі: куди звертатись за гарячими обідами
Политека
2025-07-18T06:30:03Z
"Так само, як і їсти": священник відповів, чи можна сповідатися онлайн
GlavRed
2025-07-18T06:27:22Z
ТЦК не покарає за "прострочення" даних: що змінилося з 16 липня
GlavRed
2025-07-18T06:27:19Z
Евакуація поранених і підвезення боєприпасів: Сили оборони тестують дрон Ardal
InternetUA
2025-07-18T06:24:47Z
Готовий до серійного виробництва: США розробили аналог іранського "Шахеда"
24tv
2025-07-18T06:00:55Z
У Молдові проведуть фестиваль «Культура єднає»
УкраинФорм
2025-07-18T06:40:46Z
Зірка "Спіймати Кайдаша" Григорій Бакланов вперше розповів про нову кохану
Комсомольская правда
2025-07-18T06:37:01Z
Старіє у зворотньому напрямку: що зробив зі своїм обличчям 61-річний Бред Пітт
GlavRed
2025-07-18T06:33:45Z
Анастасія Приходько показала одразу трьох дітей і висловилася про материнство: "Я не ідеальна"
TSN
2025-07-18T06:33:02Z
Олег Винник розкрив правду про свого сина та життя в Німеччині: який вигляд має співак зараз
TSN
2025-07-18T06:03:13Z
Disney оприлюднив новий трейлер до фільму "Трон: Арес": про що буде кінострічка
Фокус
2025-07-18T05:03:18Z
У Фінляндії викрали дві бронзові скульптури вартістю майже €140 тисяч
УкраинФорм
2025-07-18T04:00:57Z
Після чотирьох розлучень: Дженніфер Лопес зробила жорстку заяву
GlavRed
2025-07-17T23:27:20Z
Джессіка Альба через півроку після розлучення закрутила роман із молодим актором - деталі
GlavRed
2025-07-17T23:27:02Z
Зірки обрали 2 знаки зодіаку, які вже в день ретроградного Меркурія підуть на побачення
24tv
2025-07-18T06:18:57Z
Краще сидіти вдома: забобони, пов'язані з подорожами у ретроградний Меркурій
24tv
2025-07-18T05:42:14Z
Ніколи не купуйте цю ягоду без перевірки, якщо не хочете принести додому отруту
Telegraf
2025-07-18T05:36:31Z
Їх часто плутають з котлетами: як легко приготувати легендарні мазурики
24tv
2025-07-18T05:33:51Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 18 липня 2025 року
Фокус
2025-07-18T05:00:40Z
Простий тест, який покаже чи маєте пересушене волосся
Знай
2025-07-18T04:51:54Z
У них вірять досі: головні заборони й прикмети, які діють у період Ретроградного Меркурія
24tv
2025-07-18T04:36:44Z
Гороскоп Таро на серпень 2025: Овнам - завершення, Тельцям - прибуток, Близнюкам - зміни
GlavRed
2025-07-18T03:27:54Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 13 секунд знайти птаха
GlavRed
2025-07-18T03:27:48Z
Дівчина у метро в Києві прославляла Росію, інший пасажир вдарив її
24tv
2025-07-18T06:48:02Z
У шведському Мальме за вечір і ніч стались три вибухи у житлових будинках
Европейская правда
2025-07-18T06:33:31Z
На Дніпропетровщині затримано медиків ВЛК, які підробляли документи для ухилянтів від мобілізації
Известия Киев
2025-07-18T06:31:54Z
Правоохоронці зафіксували наслідки ударів російських БпЛА по Чугуєву
Мій Харків
2025-07-18T06:31:41Z
У Франції борються з двома лісовими пожежами, одна з них – у легендарному лісі
Европейская правда
2025-07-18T06:24:52Z
Жахлива розправа на Київщині: чоловік підпалив рідну матір і молодшого брата
24tv
2025-07-18T06:18:07Z
Бухарест накрив потужний буревій: є загиблі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T06:15:31Z
На Дніпропетровщині окупанти вбили чоловіка та поранили ще двох
Gazeta UA
2025-07-18T05:57:06Z
Росіяни влучили в електровоз на Дніпропетровщині: є загиблий
TSN
2025-07-18T05:51:53Z
Шлях до Марселя відкритий: Обамеянг залишив Аль-Кадісію
Football.ua
2025-07-18T06:40:45Z
Арсенал оформив найдорожчий трансфер в історії жіночого футболу
24tv
2025-07-18T06:33:39Z
Збірна України зіграє з волейболістами Сербії у Лізі націй-2025
УкраинФорм
2025-07-18T06:21:00Z
Ван Леувен: Зараз важливо, що всі вдосконалюються і набирають форму
Football.ua
2025-07-18T06:19:58Z
Де дивитися реванш Усик – Дюбуа: список офіційних трансляцій та скільки це коштує
24tv
2025-07-18T06:09:35Z
Ільвес — Шахтар. Наші оцінки
Football.ua
2025-07-18T06:01:06Z
Саудівські інвестори готові заплатити рекордні 350 млн євро за трансфер Вінісіуса
Football.ua
2025-07-18T05:43:46Z
Ковталюк залишив Колос
Football.ua
2025-07-18T05:21:10Z
Визначилися суперники українських клубів у Лізі конференцій
24tv
2025-07-18T05:09:04Z
Чітери Call of Duty скаржаться, що Activision запускає нову хвилю масових банів
InternetUA
2025-07-18T06:45:24Z
Безпека під прицілом: неповнолітні гратимуть у Roblox по-новому
Фокус
2025-07-18T06:42:18Z
iPhone 17 Pro отримає унікальний колір у стилі iOS 26
InternetUA
2025-07-18T06:40:30Z
Вентилятор vs кондиціонер: чим дешевше та ефективніше охолоджувати дім
24tv
2025-07-18T06:39:25Z
Telegram розпочав реєстрацію свого представництва в росії
InternetUA
2025-07-18T06:36:58Z
Що розділяє річки на Землі: вчені пояснили головоломку, якій понад століття
Фокус
2025-07-18T06:36:48Z
Дослідники США засуджують «безрозсудну» культуру безпеки в xAI Ілона Маска
InternetUA
2025-07-18T06:31:16Z
Штучний інтелект звільнив 14% персоналу в бізнесі маркування даних
InternetUA
2025-07-18T06:16:00Z
Європа створює гіперзвуковий літак для польотів на Землі та в космос: що відомо
Фокус
2025-07-18T06:12:37Z
Запас ходу — 1300 км: виробник смартфонів показав стильний електричний універсал
Фокус
2025-07-18T06:27:23Z
На Нюрбургрінг виїхав новий кросовер Range Rover
AutoCentre
2025-07-18T06:06:21Z
Автомобілі за символічними цінами для можновладців: Коли не можна, але дуже хочеться
Украина Криминальная
2025-07-18T06:06:09Z
Найважливіші попереджувальні сигнали в автомобілі: як розпізнати проблему вчасно
24tv
2025-07-18T04:00:41Z
Хтось запропонував 70 тисяч доларів за спалену Dodge, ніби вона проїхала крізь пекло
Топ Жир
2025-07-18T01:18:41Z
Uber та Lucid уклали угоду на постачання тисяч безпілотних таксі
Топ Жир
2025-07-18T00:33:13Z
Нова модель Subaru — це повністю електрична версія Crosstrek
Топ Жир
2025-07-18T00:03:24Z
Ця потужна рамка була створена спеціально для однієї відомої та надзвичайно великої людини
Топ Жир
2025-07-18T00:03:14Z
Новий концепт Cupra вражає своєю рельєфною структурою
Топ Жир
2025-07-17T23:18:23Z