MY.UAНовини
Видатні культурні пам’ятки Харкова зруйновані росіянами під час повномасштабного вторгнення
Видатні культурні пам’ятки Харкова зруйновані росіянами під час повномасштабного вторгнення

Видатні культурні пам’ятки Харкова зруйновані росіянами під час повномасштабного вторгнення

Харків — одне з найбільших міст України, з багатою історією та унікальною архітектурною спадщиною. Станом на грудень 2024 року росіяни знищили або пошкодили 1222 пам’ятки культурної спадщини у 18 областях України. Найбільше таких пам’яток на Харківщині. Нині по всій області налічується 322 пам’ятки, які постраждали внаслідок бойових дій.

Лише в липні 2024 року комітет Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури) вперше засудив повномасштабну агресію росії та цілеспрямоване знищення культурної спадщини України. Лише в липні 2024 року комітет ухвалив рішення, в яких закликав росіян утриматися від будь-яких дій, які б завдавали шкоди об’єктам культурної спадщини в цілому та об’єктам, включених до Попереднього списку ЮНЕСКО, а також виконувати свої зобов’язання за міжнародним правом.

Не так давно у структурі Збройних Сил України створили спеціалізований підрозділ із захисту культурних цінностей. Відділення захисту культурної спадщини функціонуватиме у складі Об’єднаного центру забезпечення заходів цивільно-військового співробітництва ЗСУ.

Цей крок реалізовано у межах імплементації положень Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту 1954 року та двох протоколів до неї. 

Рішення було затверджене спільною директивою Міністерства оборони України та Головнокомандувача ЗС України. До складу нового підрозділу увійдуть військовослужбовці, які мають освіту та досвід роботи у сфері культури, археології, історії та музейної справи. Основним завданням відділення є координація дій, спрямованих на захист, збереження та запобігання знищенню об’єктів культурної спадщини.

Під час повномасштабного вторгнення росіян в Україну, Харків зазнає численних обстрілів, що спричиняє руйнування значної кількості історичних та культурних пам’яток. Ці втрати стали болючим ударом не лише для Харкова, а й для всієї країни.

MyKharkov.info зібрав список знакових пам’яток культурної спадщини Харкова, які були зруйновані або пошкоджені російськими окупантами.

Будинок державної промисловості (Держпром)

Цей монументальний приклад конструктивізму був зведений у 1928 році та став символом індустріального розвитку України. 28 жовтня 2024 року, під час російського авіаудару, один із під’їздів будівлі був пошкоджений, що призвело до руйнування кількох поверхів. Вночі 8 листопада росіяни знову завдали авіаудару поблизу будівлю Держпрому.

Раніше, 2 січня 2024 року, під час чергової атаки, будівля також зазнала пошкоджень, включаючи фасад і внутрішні приміщення. Будівля є однією з перших у світі споруд зі сталевим каркасом і бетоном.

В грудні на 19-му засіданні Комітету ЮНЕСКО із захисту культурних цінностей у випадку збройного конфлікту ухвалили важливе рішення. Йдеться про застосування в Україні в екстреному порядку механізму «спеціального моніторингу» (ad hoc monitoring) щодо Будинку Державної промисловості у Харкові.

Відтак, Україна стала першою країною, де ЮНЕСКО застосовує цей механізм.

Це дозволить:

  • повністю зафіксувати пошкодження завдані об’єкту культурної спадщини;
  • дасть змогу визначити обсяг робіт, необхідних для відновлення;
  • сприятиме розв’язанню питання притягнення до відповідальності країни-агресорки за руйнування культурної спадщини України.

Читайте також: «Держпром виглядає так, ніби його збудував «Житлобуд-1»: топ-5 комп’ютерних ігор про Харків

Будівля Харківської обласної державної адміністрації

1 березня 2022 року росіяни вдарили по площі Свободи двома ракетами «Калібр». Перша ракета влучила біля будівлі Харківської ОДА, друга поцілила безпосередньо в неї. Внаслідок атаки будівля ОДА отримала значні пошкодження, загинуло 29 людей.

28 серпня росіяни обстріляли будівлю знову (за попередніми даними, ракетами С-300 із Бєлгородської області). Одна ракета утворила вирву на площі перед ОДА, друга зруйнувала триповерхову будівлю з протилежного боку ОДА. Жертв не було.

У червні очільник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов заявляв, що після російських ударів 1 березня будівля не підлягає відновленню. Проте архітектори й експерти вважають, що її цілком можна реставрувати.

Міський голова Ігор Терехов вважав, що будівлю Харківської ОДА можна реконструювати за прикладом Рейхстагу. Згодом «Фонд Нормана Фостера» оголосив конкурс на відбудову будівлі ХОДА та майдану Свободи.

В грудні 2024 року «Фонд Нормана Фостера» оголосив переможців у конкурсі на відбудову будівлі Харківської обласної державної адміністрації та прилеглої території майдану Свободи.

Серед фіналістів обрали трьох переможців, ними стали проєкти з Австралії, Ізраїлю та Індії. Українські ідеї журі відхилило.

Ізраїльський проєкт «Вчасно». Архітектори пропонують зробити фасад ХОДА напівпрозорим, що символізуватиме доступність та прозорість, а майдан теж планують зробити «монументальним». Перед будівлею пропонують побудувати басейн.

Австралійський проєкт «Пам’ять». Згідно з ним, під землею на площі побудують меморіал з простором для споглядання, що має «підкреслювати незламність та історію Харкова». Сам майдан Свободи буде відкритою площею для демонстрації монументального масштабу. Також у підземній частині ОДА та внутрішньому подвір’ї пропонують організувати громадський простір.

Індійський проєкт «Садовий край». Згідно з цим проєктом, на майдані розташують велику кількість біорізноманітних зелених зон та багатофункціональних просторів, вигляд яких буде змінюватись залежно від сезону. Реконструкції будівлі ОДА проєкт не передбачає.

Варто зазначити, що перемога у конкурсі не означає точне втілення якогось з цих проєктів.

Палац праці

2 березня 2022 року росіяни ракетами вдарили по центру Харкова. Тоді значних пошкоджень зазнав пам’ятник архітектури Палац праці, який пережив Другу світову війну.

Палац праці — особлива будівля в архітектурному ансамблі Майдану Конституції в Харкові та незвичайний урбаністичний проєкт початку XX століття. Це шестиповерховий будинок заокругленої форми з трьома внутрішніми дворами, які слугували транзитом між Павлівською площею, вулицею Квітки-Основ’яненка й Майданом Конституції. 

Палац праці побудували 1916 року, і спершу це був прибутковий будинок Страхового товариства. Рентабельним виявився не тільки його перший поверх із торговими приміщеннями, а й інші 5 житлових.

Архітектором будівлі став Іполіт Претро, який спеціалізувався на архітектурі модерну. У проєкті прибуткового будинку він поєднав модерн зі стилем неокласицизму, а також вирішив прикрасити центральний фасад шістьма високими поодинокими скульптурами, а зверху — скульптурною групою.

Після захоплення влади в Україні більшовики оголосили цей будинок державною власністю. Відтоді тут була Всеукраїнська Рада профспілок, а також Народний комісаріат праці, після чого виникла сучасна назва цього місця — Палац праці.

У середині квітня на подвір’ї понівеченого Палацу праці заспівав Святослав Вакарчук разом із харківськими музикантами.

Читайте також: «Нікольський» та інші: топ-10 торгово-розважальних центрів Харкова

Будівлі Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна

Харківський національний університет ім. Василя Каразіна, заснований 1804 року, є одним із найстаріших закладів вищої освіти не лише в Україні, а й у Східній Європі. В його стінах свого часу працювали всесвітньо відомі нобелівські лауреати: Ілля Мечников, Лев Ландау та Саймон Кузнець.

У наш час ХНУ — це потужна освітня структура, яка налічує 8 інститутів і 17 факультетів. Його економічний факультет розташований у самісінькому центрі міста в історичній будівлі. Будівля факультету має статус культурної пам’ятки, адже знаменує перехід від українського модерну до пошуків нових шляхів в архітектурі після Першої світової війни та революційних подій наприкінці другої декади XX століття.

Збудована в 1920-х роках за проєктом Сергія Тимошенка, якого називають батьком сучасної української архітектури початку XX століття, будівля економічного факультету є однією з перших залізобетонних споруд в Україні.

Від обстрілів російських військ різною мірою постраждала низка корпусів університету: будівля економічного факультету та Каразінської школи бізнесу, корпус фізико-технічного факультету, будівля Центральної бібліотеки університету, головний та північний корпуси ХНУ, клініка, музей природи, університетський спорткомплекс і будівля Інституту державного управління.

Але найбільше ушкоджена будівля економічного факультету, яку практично вщент знищили російські ракети. Росіяни влучили в університетський корпус ракетою зранку 2 березня 2022 року.

Свято-Успенський собор

2 березня 2022 року росіяни пошкодили Свято-Успенський кафедральний собор у центрі Харкова. У результаті пошкоджено ікони та церковне начиння, зовнішнє та внутрішнє оздоблення, вибито вікна, зруйновано вітражі.

Від початку повномасштабного російського вторгнення Собор став місцем притулку харків’ян, які переховувалися від російських бомб та ракет.

Собор є найдавнішим православним храмом Харкова та має велику історичну та мистецьку цінність. Харків’яни звели сучасну будівлю в стилі бароко за кошти громади у 1771-1777 роках на місці зруйнованого старого однойменного храму, який існував із середини XVII століття.

Дзвіниця собору з дванадцятьма дзвонами, яку звели вже у ХІХ столітті, лише на десять метрів нижча від дзвіниці Святого Марка у Венеції. Її висота складає 89,5 м. Великий – чотири метри в діаметрі – годинник, котрий прикрашає споруду, виготовили на спеціальне замовлення в Парижі та встановили у 1862 році.

Собор уникнув знищення під час Другої світової війни, хоча багато споруд навколо нього зазнали руйнувань. У 1984 році майстри відомої чехословацької фірми «Rieger-Kloss» на індивідуальне замовлення виготовили і встановили у відреставрованому соборі «вівтарний» орган, відтоді там діє Будинок органної і камерної музики. 

Меморіальний комплекс «Дробицький яр»

Дробицький Яр — урочище поблизу Харкова, яке стало свідком трагедії Голокосту — систематичних і масових розстрілів 1941–1942 років. Передувала цьому окупація Харкова німецькими військами, що почалася 24 жовтня 1941 року.

Меморіальний комплекс відкрили у 2002 році. Пам’ятний знак у вигляді 20-метрової менори на в’їзді до комплексу, алея та траурний зал із Чашею скорботи, де викарбувані імена загиблих. 

26 березня 2022 року внаслідок російських артилерійських обстрілів була пошкоджена меморіальна менора в Дробицькому Яру.

Читайте також: Задовго до Нюрнберга: Харківський суд над нацистами

Будинок «Слово»

Будинок «Слово» був побудований на прохання українських письменників та митців. Після Першої світової війни, революції 1917-го та програної війни за незалежність тогочасна Україна зіштовхнулася з бідністю й критичною нестачею житла.

Архітектурний проєкт будівлі затвердили 1927 року: 5 під’їздів, 5 поверхів, 66 квартир. На цокольному поверсі — дитсадок, на даху — солярій. Згори будинок виглядав, як літера «С», з якої й починається «слово».

Попри те, що роботи українських митців, які мешкали в будинку, ознаменували період українського культурного ренесансу, про них чули не надто багато людей у світі. Майже всіх їх репресувала та вбила радянська влада.

Пізніше один із найвизначніших періодів культурного відродження України отримав іншу назву — «Розстріляне відродження». І будинок «Слово» став його символом.

Будинок «Слово» зазнав пошкоджень внаслідок російського обстрілу 7 березня 2022 року.

Безперечно цей список не є всеосяжним та не відображає повної картини російського терору проти Харкова та масштаби руйнувань, які окупанти завдали місту. Кожна зруйнована будівля, кожна розпорошена цеглинка крає серце. Ми ніколи не забудемо зла, яке росіяни принесли в наші домівки.

MyKharkov.info

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Ситуацию мы не удержим": военный сказал, когда будет полная потеря Украины
Comments UA
2025-01-04T19:21:40Z
Женщина ехала от свекрови и делилась впечатлениями: потом она взглянула на заднее сиденье
Фокус
2025-01-03T07:51:10Z
Сколько украинцев готовы отдать Путину четыре области: опрос
Comments UA
2024-12-30T05:45:29Z
Стало известно, сколько украинцев из оккупации вступили в армию РФ за 2024 год
Comments UA
2025-01-04T12:09:47Z
Во Франции заявили о дезертирстве украинских военных во время учений
Корреспондент
2025-01-07T04:48:15Z
Гражданство Польши становится более доступным: ключевые изменения в законодательстве 2025 года
Хвиля
2025-01-07T04:39:42Z
До какой даты нужно потратить "тысячу Зеленского", иначе деньги "сгорят"
Comments UA
2025-01-04T12:57:55Z
Какое значение имеет номер вашей квартиры: нумерологи дали пояснения по каждой цифре
UAToday
2024-12-27T16:36:22Z
Копеечные выплаты: какую "минималку" установили пенсионерам на 2025 год
Знай
2025-01-04T16:36:16Z
Полковник ВСУ заявил о прямой сдаче украинских земель: что пошло не так
Comments UA
2025-01-05T08:33:29Z
Маск устроил скандальный опрос: предлагает США освободить один из европейских народов
Comments UA
2025-01-06T14:36:35Z
Путин был готов ударить ядеркой по Украине: в США только сейчас сказали, кто отказал Кремль
Comments UA
2025-01-04T08:33:43Z
На Западе уже знают, что станет разменной монетой в переговорах по войне в Украине
Comments UA
2025-01-03T07:03:56Z
План Зеленского таки сработал: на кого было направлено его интервью с матом
Comments UA
2025-01-07T04:36:15Z
Военный объяснил, почему в ближайшее время не следует ожидать окончания войны в Украине
TSN
2025-01-07T04:21:34Z
Газопровод в ЕС из России снова запустят: "друг Путина" рассказал о покупателе российской "трубы"
Comments UA
2024-12-27T13:57:15Z
Встреча Трампа и Путина сорвалась: Гордон объяснил, почему война не закончилась 30 декабря
Фокус
2024-12-30T21:27:38Z
В СНБО отреагировали на сообщение о городе, с которого может начаться Третья мировая война
Апостроф
2024-12-27T10:36:01Z
Разведка США назвала настоящую причину катастрофы в Актау: детали
Comments UA
2024-12-28T11:33:04Z
Ночью Россия содрогалась от взрывов: последствия ударов
Comments UA
2024-12-27T06:18:09Z
С украинкой в ​​центре Варшавы произошел жуткий инцидент
Апостроф
2025-01-04T18:39:10Z
В Харькове разоблачили дерзкую "схему" вывоза уклонистов за границу
Корреспондент
2025-01-06T22:18:18Z
В Варшаве водитель микроавтобуса сбил насмерть 14-летнего украинца: подробности ДТП от полиции
Комсомольская правда
2025-01-07T04:40:42Z
В Сумской области раздалось 169 взрывов
TSN
2025-01-07T04:36:18Z
Стали известны последствия атаки дронов на Одесскую область
Корреспондент
2024-12-30T08:37:43Z
Удар по Киеву: есть погибшие, дрон попал в квартиру известного ученого - он не выходит на связь
Хвиля
2025-01-01T15:36:06Z
Сгорела заживо в собственном доме: спасатели в Запорожье ликвидировали пожар
TSN
2025-01-04T16:51:01Z
Новогодние образы супругов Зеленских: стилист обратила внимание на важную деталь
Фокус
2025-01-03T06:51:08Z
Леся Никитюк решилась выйти замуж за военного: кто-то из звезд ее поздравил
Comments UA
2025-01-06T19:54:51Z
Вечная память: на фронте трагически погибли выдающиеся украинские актеры
Политека
2024-12-27T06:42:37Z
Тина Кароль встала на гимнастический козел на каблуках и очаровала фанов: "Просто королева"
TSN
2025-01-04T15:39:32Z
Галкин показал неоднозначное фото Аллы Пугачевой: то ли маска, то ли Кристина
Comments UA
2025-01-06T22:18:06Z
Российскую телеведущую изуродовал ботокс: она рассказала, что произошло с лицом
Comments UA
2025-01-06T21:45:33Z
В Латвии расследуют смерть баскетболиста: против предательницы Украины Седоковой дадут показания/Друг Яниса Тимма подозревает, что певица могла устроить заказное убийство
Апостроф
2025-01-03T18:24:18Z
Василий Вирастюк впервые полностью показал младшую на 11 лет возлюбленную – маму своего четвертого сына
TSN
2025-01-06T11:39:03Z
Лилия Подкопаева восхитила фото с дочерью и мужем и раскрыла, как с ними время проводит
TSN
2024-12-31T09:51:06Z
"Почти каждый день мне пишут и звонят россияне": в ВСУ рассказали о неожиданных последствиях Курской операции
Апостроф
2025-01-04T17:06:25Z
Когда закончится война в Украине: астролог назвала города, находящиеся в опасности
Политека
2024-12-30T06:42:37Z
Муженко объяснил, почему из Курской области ВСУ не выводят войска
TSN
2024-12-28T12:51:42Z
«Военные ВСУ переоденутся в российскую форму и расстреляют мирных жителей»: что известно
Comments UA
2024-12-30T14:18:33Z
Киевляне требуют превратить Гидропарк в Диснейленд: реально ли это во время войны
TSN
2025-01-07T04:06:46Z
Оккупанты усилят контроль за владельцами мобильных номеров на ВОТ
Корреспондент
2025-01-07T03:36:53Z
В Украине погиб российский пропагандист
Апостроф
2025-01-04T20:27:31Z
Расстрел пленных ВСУ в Волновахском районе: начато расследование
Корреспондент
2025-01-06T18:52:38Z
Смерть и руины: как выглядит уничтоженный россиянами Бахмут
TSN
2025-01-06T13:54:10Z
Михаил Шейтельман рассказал, почему Фицо никак не успокоится по поводу транзита российского газа
Знай
2025-01-06T13:51:24Z
Отказ Украины продолжать транзит российского газа может спровоцировать удары РФ по газотранспортной системе — Bloomberg
ZN UA
2024-12-28T11:33:07Z
118 грн за упаковку в 200 грамм: супермаркеты резко изменили цены на масло, молоко и сметану
Знай
2025-01-04T15:06:07Z
В Украине резко изменились цены на яйца: сколько стоит десяток и почему это не надолго
Новости Украины
2025-01-02T20:54:58Z
Украинские семьи, покинувшие свои дома, заставляют платить за доставку газа: космические суммы
Знай
2025-01-07T04:21:29Z
Молдова срочно отключает подконтрольные себе села от сети Приднестровья — СМИ
TSN
2025-01-07T01:36:10Z
Молоко подешевеет: ассоциация назвала неожиданную причину понижения цен
Хвиля
2025-01-04T04:24:37Z
Остановка транзита через Украину изменит газовый рынок Азии - СМИ
Хвиля
2025-01-04T02:12:44Z
Цены на курятину: эксперт рассказала, как изменится стоимость мяса в 2025 году
Политека
2025-01-03T07:27:29Z
Некому жить: красивый город вблизи моря и гор платит людям 30 тысяч евро за переезд
Фокус
2025-01-05T11:00:20Z
Людей с какой группой крови трудно соблазнить
Comments UA
2025-01-03T03:30:46Z
Это нужно сделать 31 декабря 2024 года, чтобы 2025 год был удачным
Comments UA
2024-12-30T14:12:50Z
У талантливых и счастливых людей всегда есть эта цифра в дате рождения
TSN
2025-01-03T07:51:22Z
Стейк-слайс из брокколи с гуакамоле: рецепт гарнира, который сведет с ума домочадцев
Marie Claire
2025-01-07T03:00:53Z
Гороскоп на 7 января для всех знаков Зодиака: кого ждет непростой день
Политека
2025-01-07T01:03:22Z
Себе дороже: как общаться с грубыми людьми, не опускаясь до их уровня
Marie Claire
2025-01-04T15:01:29Z
Серебряный френч: что нужно знать о cамом трендовом маникюре на Новый год 2025
Marie Claire
2024-12-28T22:01:21Z
Таро гороскоп на сегодня: кто получит подарок судьбы
Comments UA
2025-01-04T18:30:24Z
Спортсмен 10 минут лежал в ванне, но "воробчика" спасти не удалось: "С одной стороны, ситуация комична..."
Знай
2024-12-31T04:51:55Z
На войне с Россией погиб многократный чемпион мира по карате: коллеги не сдержали эмоций
Comments UA
2025-01-03T15:36:58Z
Милан официально подтвердил увольнение экс-тренера Шахтера Паулу Фонсеку
Известия Киев
2025-01-04T08:34:11Z
Украинского футболиста назвали одним из главных разочарований в Испании
ZN UA
2024-12-27T09:39:09Z
Российская призерка Олимпиады завершила карьеру после ликвидации отца на фронте
ZN UA
2025-01-06T19:15:29Z
Семилетний гонщик трагически умер после аварии – фото, подробности
TSN
2025-01-06T16:06:54Z
Назван самый высокооплачиваемый футболист английской Премьер-лиги
ZN UA
2025-01-03T20:00:07Z
Украинская гимнастка Мария Высочанская объявила о завершении карьеры
Комсомольская правда
2024-12-29T10:12:51Z
Вратарь сборной Украины по футболу Анатолий Трубин женился в Лиссабоне
Комсомольская правда
2024-12-26T17:00:38Z
Раскрыли ключ к бессмертию: ученые выяснили, почему постельные клопы почти неубиваемы
Фокус
2025-01-04T17:42:58Z
Ученые рассказали, как формируются месторождения золота на Земле
ZN UA
2024-12-30T15:42:39Z
В Альпах прячутся нерукотворные пирамиды: они старше известных пирамид Гизы
Фокус
2024-12-27T10:32:32Z
Возрождение состоялось: Разработчики Hi-Fi RUSH официально вернулись к работе
GameMag
2025-01-04T14:55:20Z
Африканский континент раскалывается на две части быстрее, чем ожидалось
Фокус
2025-01-06T21:12:13Z
"Черные лебеди" 2025 года: невероятные сценарии, которые могут перевернуть жизнь по версии Politico
Comments UA
2025-01-06T20:57:06Z
Stardew Valley продалась тиражом свыше 40 миллионов копий
GameMag
2025-01-04T17:33:44Z
Ученые заявили, что чайные пакетики несут угрозу здоровью человека
TSN
2025-01-04T16:18:38Z
В новых смартфонах Huawei обнаружили южнокорейские чипы, а не китайские: почему
Фокус
2024-12-26T16:22:49Z
Как военнослужащему взять отпуск во время службы: в ТЦК назвали условия
Знай
2025-01-04T18:06:12Z
Программа "Доступные лекарства"охватит все аптеки Украины в 2025 году
Знай
2025-01-04T20:12:56Z
Какие три полезные привычки японцев помогают им жить более 100 лет
TSN
2025-01-04T19:21:20Z
Внезапный союзник болезни Альцгеймера: ученые узнали о связи алкоголя с заболеванием
Фокус
2025-01-04T18:27:28Z
Важно знать: можно ли обжаловать решение Центра оценки функционального состояния лица
ZN UA
2025-01-07T02:04:11Z
Как правильно стирать наволочки для подушек
Marie Claire
2025-01-06T14:01:05Z
Три совета, которые не помогут похудеть
TSN
2025-01-04T12:54:17Z
Названы органы, которые стареют быстрее всего
Comments UA
2025-01-04T01:30:20Z
Гороскоп на 29 декабря для всех знаков Зодиака: что не стоит игнорировать в воскресенье
Знай
2024-12-29T02:30:28Z
Поезд-вездеход: реставраторы восстановили уникальную паровую машину начала 20 века
Фокус
2025-01-05T18:06:08Z
Виноваты пешеходы. Почему Rolls-Royce и Jaguar отказались от талисманов на капотах
Фокус
2024-12-31T19:42:56Z
Tesla отзывает почти 700 тысяч автомобилей в США
Корреспондент
2024-12-24T16:48:27Z
600 сил и максималка 330 км/ч: в Украине заметили редкий заряженный BMW
Фокус
2024-12-28T09:45:33Z
Где лучше оставлять машину в гараже или на улице: неожиданный ответ специалистов
GlavRed
2025-01-06T20:27:08Z
Дешевая и прибыльная: создана "мегабатарея" из старых аккумуляторов электромобилей
Фокус
2025-01-06T16:45:10Z
Штрафы посыпятся как снег: водителей предупредили о новых правилах - за один день можно собрать кучу наказаний
Знай
2025-01-06T13:21:35Z
Современные и высокотехнологичные: названы лучшие электромобили 2025 года
Фокус
2025-01-06T12:57:02Z
Новый Toyota Land Cruiser Prado впервые прошел проверку безопасности
Фокус
2025-01-06T11:00:35Z