Кадиров не отримає катастрофічних наслідків через падіння азербайджанського літака – оглядач
Авіакатастрофа літака Azerbaijan Airlines, яка сталася 25 грудня, очевидно б’є по репутації глави Чечні Рамзана Кадирова навіть попри те, що президент РФ Владімір Путін так і не визнав, що літак над Грозним збила ракета російської ППО. Однак для глави Чечні катастрофічних наслідків збиття пасажирського літака не матиме. Чому, розповів оглядач відділу міжнародної політики ZN.UA Володимир Кравченко у статті «Соломинка для Путіна. Чи «поховає» Кадирова збитий пасажирський літак».
«Очевидно, що трагедія з літаком Azerbaijan Airlines б’є по позиціях Кадирова в російській системі влади, однак не матиме для нього катастрофічних наслідків. Адже на главі Чечні в Путіна зав’язано багато чого: і стабільність на Кавказі, й плани утримати російську військову присутність у Сирії», – пише Кравченко.
Автор пояснив, що хоч особливий статус Чечні й Кадирова дратує Z-патріотів і федеральні силові структури, він став можливим завдяки особистим стосункам Кадирова з Путіним і наміру президента РФ домогтися умиротворення республіки. Адже покірна Чечня – це запорука лояльності всього Північного Кавказу, для якого характерні високий рівень внутрішньокланових, етнічних і релігійних суперечностей, глибокі соціально-економічні проблеми й масштабна корупція.
Сам Кадиров на федеральному рівні позиціює себе не лише як «піхотинець Путіна» і поборник традиційних цінностей, а й як представник інтересів усіх мусульман Росії та захисник ісламу.
Водночас для Путіна чеченці — це сучасні опричники, а Кадиров — реінкарнація Малюти Скуратова. До того ж у Кремлі зацікавлені й у керованому протистоянні північнокавказьких кланів (це дає змогу контролювати нестабільний регіон). Власне, як і в контрольованому протистоянні всередині самого чеченського керівництва.
Що стосується Сирії, то після падіння режиму Башара Асада, Кремль робить все можливе, аби зберегти там свої військові бази. І Кадиров у цьому питанні став для Путіна рятівною соломинкою.
Зокрема, за даними російських ЗМІ, Кадиров повинен налагодити стосунки між владою РФ та угрупованням «Хаят Тахрір аш-Шам», що прийшло до влади у Сирії, а також домогтися збереження у країні російських військових баз. Зокрема, глава Чечні має певний вплив у арабському світі завдяки спільним інвестиційним проєктам, участі у відновленні ісламських святинь та існуванню розгалуженої чеченської діаспори.
Експерт Берлінського центру Карнегі Нікіта Смаґін зазначив, що «загалом російські шанси залишитися в країні вже за нової влади виглядають не такими й низькими». Водночас на думку Кравченка, зв’язки глави Чечні з арабами можуть і не виправдати очікувань.
Нагадаємо, вранці 25 грудня неподалік казахстанського міста Актау сталася авіакатастрофа, у якій загинули 38 пасажирів. Літак Embraer 190 авіакомпанії Azerbaijan Airlines виконував рейс із Баку до російського міста Грозний. На борту перебували 67 людей.
Очільник Кремля Владімір Путін у телефонній розмові з президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим заявив, що «інцидент стався в російському повітряному просторі», однак не став визнавати, що літак збила російська ракета.
Алієв пізніше розповів, що літак був виведений з ладу засобами радіоелектронної боротьби та обстріляний із землі. Унаслідок атаки суттєво пошкоджено хвостову частину літака.