MY.UAНовини
Повний крах путінської стратегії: Михайло Гончар - про зупинку транзиту газу
Повний крах путінської стратегії: Михайло Гончар - про зупинку транзиту газу

Повний крах путінської стратегії: Михайло Гончар - про зупинку транзиту газу

У "Газпрому" залишиться лише один маршрут доставки газу до Європи — друга нитка "Турецького потоку".

1 січня 2025 року Україна офіційно припинила транзит російського газу через свою територію, посилаючись на національну безпеку.

Незважаючи на те, що у Єврокомісії назвали такий крок України "очікуваним", прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо висловив стурбованість наслідками цього кроку для Європейського Союзу. Він зазначив, що припинення транзиту нібито матиме серйозні наслідки для всіх країн ЄС, але не для Росії. Водночас Росія припинила постачання газу до Придністров’я з 1 січня 2025 року, нібито посилаючись на борги за газ з боку Молдови, що може бути реакцією на дії України.
В інтервʼю Главреду президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ", експерт із міжнародних енергетичних відносин і безпеки Михайло Гончар розповів, які наслідки матиме припинення постачання газу для РФ, та чи насправді Європа настільки залежна від російських енергоресурсів.

Чому Угорщина та Словаччина настільки зацікавлені в російському газі? Чи справді зупинка транзиту є великою проблемою для них?

Насправді серйозної проблеми немає – обидві країни мають достатньо технічних можливостей для диверсифікувати постачання газу. Вони сполучені з сусідніми країнами-членами ЄС за допомогою систем інтерконекторів, мають місткі підземні сховища газу, тому жодна енергетична криза їм не загрожує.

Інша справа — вони прагнуть зберегти український транзитний маршрут імпорту російського природного газу. Саме цей маршрут і прямий імпорт від "Газпрому" дозволяє їм отримувати газ за преференційною ціною, яку Кремль спеціально встановлює для таких режимів Орбана та Фіцо. Тому триває боротьба за гроші, які можуть бути конвертовані у політичну підтримку та продовження їхнього політичного довголіття.

Орбан, по суті, нещодавно був переобраний на новий термін, тому його позиція стабільніша. У Фіцо ж ситуація складніша, через що він діє більш агресивно. У Словаччині досить активно працює опозиція, і Фіцо прагне отримати дешевий російський газ, щоб показати своєму електорату, що він ефективно дбає про інтереси країни, зокрема через забезпечення дешевих енергоресурсів.

Фіцо прагне отримати дешевий російський газ, щоб показати своєму електорату, що він ефективно дбає про інтереси країни - Гончар / УНІАН

Не виключено, що у 2025 році у Словаччині можуть бути ініційовані дострокові парламентські вибори. Це може бути способом для Фіцо здобути більш переконливу перемогу. Для цього потрібні популістські дії, які вже успішно використовував Орбан у своїй політичній кар’єрі — наприклад, отримуючи від Росії дешеві нафту та газ він напередодні виборів проводив кампанії зі зниження тарифів чи відмови від їхнього підвищення. І саме такі популістські дії на кожних наступних виборах призводили до успіху.

Фіцо теж хоче діяти за угорською калькою. Цілком очевидно, що Кремль експлуатує це прагнення до дешевих ресурсів. Водночас такий "дешевий" газ не є безкоштовним і має свою політичну ціну. Ми бачимо це, наприклад, у готовності Фіцо прибути до Москви на святкування 80-річчя "перемоги", коли жоден із європейських лідерів цього не планує.

Але ж епопея зі словацькими претензіями до України триває ще з травня. Позиція Словаччини була незмінною – там очікували, що Україна зрештою погодиться на продовження транзиту, але тепер вони бачать, що згоди немає. Ба більше, Україна займає жорстку позицію, базуючись на об’єктивних реаліях: 31 грудня закінчився термін чинного договору.

Наскільки серйозними є заяви Словаччини про можливу зупинку постачання електроенергії, які лунали від Фіцо, нібито у відповідь на дії України?

Це не входить у його компетенцію чи можливості. У нього немає важелів, щоб просто взяти й здійснити таке рішення.

Словацька енергосистема, як і українська, працює в рамках європейської енергетичної мережі ENTSO-E. Тому будь-які односторонні дії уряду Словаччини, спрямовані на втручання в роботу електроенергетичного ринку, просто апріорі неможливі.

Можна уявити, що Фіцо, як "добрий учень" росіян, може імітувати "аварію", через що фізично не можна буде передати електроенергію в Україну. Це може бути представлено як технічна проблема, через яку неможливо передати достатньо електроенергії в Україну. Наприклад, "поломка", для усунення якої потрібен тривалий час.

Але такі дії лише нашкодять Словаччині, оскільки викличуть жорстку реакцію з боку ЄС, зокрема Брюсселя.

Для нас це не буде серйозною проблемою, оскільки постачання зі словацького напрямку не є постачанням виключно від словацьких трейдерів. Там працюють європейські трейдери. Ми отримуємо звідти близько 15-20% енергоресурсів, не більше. Решта надходить з інших країн ЄС, зокрема з Угорщини, яка фактично лідирує за обсягами постачання.

Орбан, при всій його проросійській позиції, ніколи не використовував шантаж із відключенням електроенергії чи інших ресурсів. Йому, ймовірно, пояснили, що так це не працює, бо це створює проблеми для самого угорського бізнесу. Фіцо, напевно, також "пояснювали", але, схоже, він не до кінця це зрозумів. Думаю, йому ще раз доступно пояснять, і ці погрози залишаться лише словами.

Але навіть якщо уявити собі, що такі загрози будуть реалізовані, варто звернути увагу на заяви Варшави. Наші польські партнери повідомили, що готові збільшити обсяги постачання до України. Тому до цього слід ставитися спокійно й діяти за планом. Ми не повинні сприяти агресору в його війні проти нас, оскільки транзит забезпечує експортні надходження Росії від продажу газу в Центральну Європу, тим самим частково фінансуючи війну. Хоча доходи від експорту російського газу вже не такі великі, як раніше, вони все ще відіграють роль у фінансуванні агресії проти України.

нафтопровід "Дружба" / Інфографіка Главред

До речі, наскільки суттєвим буде цей удар по Росії, її нафтогазовій структурі, навіть у тих обсягах, які залишилися?

Це означатиме втрату близько 6-6,5 млрд доларів доходу РФ в річному вимірі. З одного боку, може здаватися, що це не така велика сума, але це важливо з точки зору того, що ці кошти вже не потраплять до Росії. Більше того, це ще більше погіршить фінансове становище "Газпрому".

По суті, у "Газпрому" залишиться лише один маршрут доставки газу до Європи — друга нитка "Турецького потоку". Однак цей напрямок постачання не є оптимальним, адже основні споживачі російського газу знаходяться не на півдні Європи, не в центральних регіонах, а в західних, зокрема в Німеччині.

Гіпотетично є інші технічні варіанти, як-от газопровід "Ямал-Європа" через Білорусь і Польщу або друга нитка "Північного потоку-2". Але ні Польща, ні Німеччина не планують відкривати ці маршрути для Росії. Тим більше, що сама Росія доклала зусиль, аби ці маршрути не працювали ще в 2021-2022 роках, коли "Газпром" осушував європейський ринок і сприяв зростанню цін на газ.

Тому фактично залишалися два маршрути: через Україну та "Турецький потік". Зараз український маршрут закривається, і залишається лише "Турецький потік". Але це зовсім не те, на що розраховував Кремль. Перша нитка "Турецького потоку" забезпечує постачання газу до Туреччини. Друга нитка йде до Болгарії, потім перетворюється на "Балканський потік", який обслуговує Сербію та Угорщину. Її пропускна спроможність — трохи менше 16 млрд кубометрів газу на рік.

Зупинка транзиту газу через Україну повертає "Газпром" на рівень, який був характерний для радянського періоду початку 1970-х років - Гончар / @ukrtransnafta

Для порівняння: у 2019 році, який був піковим роком експорту російського газу до країн Європейського Союзу, обсяг постачання сягнув 156 млрд кубометрів. Тепер цей обсяг зменшиться у 10 разів. Це повертає "Газпром" на рівень, який був характерний для радянського періоду початку 1970-х років, коли тільки починалися перші постачання газу до Західної Європи у 1968 році.

Таким чином, це означає повний крах путінської стратегії розширення газового експорту з РФ до Європи. Усе, що має початок, має і свій кінець.

Чи можлива ситуація, коли Туреччина так само перекриє навіть ці 16 мільярдів кубометрів зі свого боку, враховуючи ситуацію, яка зараз розвивається між Росією та Азербайджаном? Оскільки Туреччина є одним із ключових партнерів Азербайджану.

Насправді, Туреччина використовує Росію для отримання власних преференцій. Тому малоймовірно, що вона перекриє "Турецький потік". Цей газопровід має назву "турецький", але фактично це російський газопровід. Ніхто його перекривати не буде, якщо тільки Росія не здійснить якогось прямого акту агресії проти Туреччини. У такому випадку гіпотетично це може статися.

На даний момент Туреччина просто заробляє на війні – як на Росії, так і на Україні. Тому навряд чи вона буде готова настільки солідаризуватися з Азербайджаном у контексті інциденту зі знищенням російською ППО азербайджанського літака. Тим більше, що Туреччина жодним чином не приєдналася до санкцій Європейського Союзу щодо постачання газу. В ЄС також немає повноцінних санкцій, які б обмежували постачання російського газу. Санкції стосуються лише нафти, але щодо газу досі немає єдиного рішення. Наразі обговорення тривають, але чіткого плану впровадження газових санкцій наразі не вимальовується.

Ми бачимо певні дії у відповідь з боку Росії щодо зупинки постачання газу до Придністров’я та загалом до Молдови. Наскільки ці події пов’язані із зупинкою транзиту через Україну? І які наслідки це може мати для Молдови, України та самої Росії?

Насправді, серйозних наслідків очікувати не варто – апокаліптичні прогнози сильно перебільшені. По-перше, правобережна частина Молдови має газозабезпечення. Ще у 2019 році, коли існувала загроза припинення транзиту через Україну через необхідність укладення нового договору між "Нафтогазом" і "Газпромом", Молдова підготувалась до можливих перебоїв. Правобережжя споживає значно менше газу, ніж лівобережна частина разом із Придністров’ям.

Щодо лівобережжя, включно з Придністров’ям, ситуація інша. Кремль фактично карає свого ж васала — придністровський режим. Тому що основне споживання газу припадає саме на цю територію — близько 2 мільярдів кубометрів на рік, тоді як правобережжя споживає близько 1 мільярда.

Це, по суті, є актом газової війни проти Молдови. Цей крок має чітку політичну мету: сприяти зміні режиму в країні, тобто фактично посприяти поваленню чинної влади. Якщо це не вдасться, то залишається чинний договір між "Газпромом" і "Молдовагазом", який "Газпром" офіційно не розірвав.

До речі, "Газпром" досі домінує на молдавському енергетичному ринку. Якщо прямий транзит через Україну стане неможливим, "Газпром" може забезпечити постачання газу для "Молдовагазу" через другу нитку "Турецького потоку". Газ можна буде подати до Молдови реверсом через Болгарію та Румунію, включно з Придністров’ям.

Хоча цей маршрут довший і складніший, технічно його реалізувати можна без серйозних проблем. Однак такі дії — це шантаж з боку Кремля. Росія намагається викликати невдоволення серед громадян Молдови, демонструючи нібито неспроможність чинного уряду і президентки Майі Санду запобігти енергетичній кризі, яка спричинена відмовою України продовжувати транзит. Кремль намагається переконати населення Молдови, що лише тісні зв’язки з Росією можуть забезпечити енергетичну стабільність. Мовляв, в іншому випадку ви отримаєте дорогий газ, електроенергію, яка буде вироблятися з цього дорогого газу.

Я не виключаю, що Кремль розраховує на певний сценарій, у якому Україна стане "винною" у проблемах. Уряд Молдови, зрозуміло, не піде на поступки "Газпрому" і не визнає так званий борг, який оцінюється у 700 мільйонів доларів. Насправді такого боргу не існує. Раніше "Газпром" називав навіть більші суми — у межах 5–7 мільярдів доларів. Є певна поточна поточна заборгованість, однак міжнародні організації визначили, що реальна заборгованість становить лише кілька мільйонів.

Відповідно, влада Майі Санду не може визнати цього боргу, особливо тому, що він не відповідає дійсності. Але є ймовірність, що якась делегація з нинішніх опозиціонерів чи проросійських сил, можливо, навіть за участю башкана Гагаузії, вирушить з "челобитною" до Кремля. Вони можуть просити про відновлення постачання газу до Молдови, навіть через "криву" схему, аргументуючи це необхідністю врятувати молдовський народ від енергетичної кризи і "неадекватної політики" чинного уряду. Цей сценарій може бути використаний для політичного шоу, щоб показати, хто нібито піклується про народ.

Це нагадує ситуацію, коли Медведчук із Бойком їздили до Москви домовлятися про постачання газу в Україну перед 2019 роком. Тоді завершувався термін дії десятирічної угоди 2009 року, і мала бути підписана нова угода. Такий трюк може повторитися і зараз.

Уряд Молдови та влада в цілому недостатньо активно діяли, сподіваючись, що транзит через Україну збережеться. Чому вони так вважали — незрозуміло. Тепер ситуація змусила їх оголосити надзвичайний стан в енергетиці.

Основні проблеми виникнуть на лівому березі Дністра. Там усе ще переважно використовують дрова для опалення, тому розмови про "замерзання" трохи перебільшені.

Найбільші труднощі виникнуть у промисловому секторі лівобережжя. Основними споживачами газу та електроенергії є такі підприємства, як "Молдовська ГРЕС", Молдовський металургійний комбінат, "Дубоссарський цементний завод" та інші великі виробництва.

Загалом, Придністров’я стало заручником кремлівських ігор. Те, що цей регіон вірно служить Москві, зовсім не означає, що його довічно підтримуватимуть. Як показує приклад ставлення Росії до Вірменії під час вірмено-азербайджанської війни чи до сирійського режиму, Кремль діє виключно у власних інтересах.

Хто такий Михайло Гончар

Гончар Михайло Михайлович (нар. 17 лютого 1963) — український експерт з міжнародних енергетичних та безпекових відносин. Президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ", головний редактор часопису "Чорноморська безпека", пише Вікіпедія.
У 2000-х роках працював у системі нафтогазового комплексу України, займаючи відповідальні посади. Досліджував питання енергетичної безпеки, міжнародних енергетичних відносин, нафтогазового сектору, нетрадиційних вуглеводнів, реформування енергетичного сектору, глобальних енергетичних ринків. Був експертом української частини міжурядових комісій з економічного співробітництва з Німеччиною, Польщею, Словаччиною, Чехією, Казахстаном, Азербайджаном, Грузією, Туреччиною.

З 2007 року працює в неурядовому секторі — спочатку очолював енергетичні програми і київське представництво "Номос-Енергія" аналітичного центру "Номос", а у 2009 році заснував і очолив аналітичний Think Tank Центр глобалістики "Стратегія ХХІ". Головний редактор часопису "Чорноморська безпека" (з 2017 року). Автор, співавтор та редактор низки книг та публікацій з проблематики енергетики, енергетичної безпеки, міжнародних відносин, виданих як в Україні, так і у Польщі, Словаччині, Німеччині, Великій Британії, Туреччині, Нідерландах, Фінляндії тощо. З 2016 року — член Державного комітету з промислової політики. Має статус асоційованого експерта Центру Разумкова та Центру дослідження Росії.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Білорусь перекинула до кордону з Україною додаткові військові підрозділи – "Гаюн"
ZN UA
2025-01-07T20:04:54Z
В Україні побільшало категорій громадян, які матимуть пільги на оплату комуналки
УкраинФорм
2025-01-07T20:03:52Z
Безкоштовний проїзд для дітей у 2025 році: які умови та до якого віку діє
Политека
2025-01-07T20:00:16Z
В історії було подібне: як "друге дихання" ЗСУ на Курщині може вплинути на динаміку всієї війни
24tv
2025-01-07T19:57:32Z
Українцям показали вартість арени квартир у різних регіонах: як змінилися ціни на житло
Хвиля
2025-01-07T19:45:55Z
Німецькі розробники представили революційний безпілотний боєприпас HX-2 Karma зі штучним інтелектом
InternetUA
2025-01-07T19:36:02Z
Чехія, ймовірно, призупинить закупівлі Leopard 2
InternetUA
2025-01-07T19:21:09Z
"Це лякає": на які спеціальності торік вступили абітурієнти з низькими балами НМТ
24tv
2025-01-07T19:12:36Z
Розкриті технічні характеристики французького бойового панцерника HE441 з лазерною антидроновою системою
InternetUA
2025-01-07T19:06:36Z
Глава МЗС Канади відповіла Трампу на пропозиції увійти до складу США
Европейская правда
2025-01-07T20:04:23Z
Адміністрація Байдена оголосить про фінальну «суттєву» військову допомогу Україні – AP
ZN UA
2025-01-07T20:03:49Z
Зеленський сказав, що думає про Ілона Маска, який робив скандальні заяви на його адресу
24tv
2025-01-07T20:03:25Z
Трамп назвав Ердогана "розумним": він похвалив його "захоплення" Сирії
24tv
2025-01-07T19:57:02Z
Онлайн-вибори до антикорупційної ради при Міноборони відбулися - Черногоренко
УкраинФорм
2025-01-07T19:54:49Z
Нарощення військ Білорусі біля кордону прокоментували у ЦПД: Загрози вторгнення немає
УкраинФорм
2025-01-07T19:54:01Z
Вже не 24 години: Трамп сказав, коли сподівається завершити війну в Україні
24tv
2025-01-07T19:52:49Z
Ситуація складна: чому Келлог відклав свій візит до України і чого чекає
24tv
2025-01-07T19:48:21Z
Це дуже гарна ознака: чому не варто непокоїтись через відкладений візит Келлога в Україну
24tv
2025-01-07T19:48:10Z
Його погляд замість 1000 слів, – фіналістка "Холостяка" показала відео, яке не увійшло в епізод
24tv
2025-01-07T20:03:40Z
"Ніколи не буде як колись": Дмитро Ступка приголомшений від життя у США
GlavRed
2025-01-07T19:57:09Z
Іванна Онуфрійчук показала велику родину в однакових образах і як за кордоном святкувала Новий рік
TSN
2025-01-07T19:54:40Z
Баня, оселедець: Ірину Шейк привітали кринжовим тортом у дусі терор-батьківщини - РФ
GlavRed
2025-01-07T19:51:00Z
Відомий український співак закрутив новий роман через два місяці після розставання
TSN
2025-01-07T19:06:01Z
Леся Нікітюк підтвердила заручини з молодшим на 9 років військовим
360ua.news
2025-01-07T18:42:58Z
Відклали телефони на 3 дні, – Надя Дорофєєва показала, як минула її відпустка в Карпатах
24tv
2025-01-07T18:36:14Z
Леся Нікітюк прокоментувала заручини і розкішну обручку
Вива
2025-01-07T18:27:34Z
Відома акторка пройшлася по колезі з РФ, який брехав їй про підтримку України: "Загребли в поліцію"
TSN
2025-01-07T17:21:57Z
У Львові ТЦК побили та силою запхали чоловіка до буса: Лубінець відреагував
24tv
2025-01-07T20:04:23Z
Cуд у Варшаві арештував винуватця ДТП, в якій загинув 14-річний українець
УкраинФорм
2025-01-07T20:03:49Z
“Віртуальні коханці” видурили 256 тисяч гривень у трьох жінок
InternetUA
2025-01-07T19:48:25Z
У Варшаві чоловік напав на українку через акцент: "Я була у стресі"
Политека
2025-01-07T19:00:19Z
71-річний чоловік втратив 660 тис грн, очікуючи легкого прибутку
InternetUA
2025-01-07T18:27:18Z
У Луцьку чоловік нецензурно вилаявся на ТЦК: суд обрав йому покарання
Политека
2025-01-07T18:24:42Z
У Києві врятували собак, які добу просиділи закритими в автомобілі
Комсомольская правда
2025-01-07T18:09:55Z
У Миколаєві чоловік посварився із персоналом і закинув у кафе страйкбольну гранату: фото
TSN
2025-01-07T18:03:57Z
У Миколаєві затримали 18-річного хлопця, який «на замовлення» підпалив райсуд
УкраинФорм
2025-01-07T17:12:26Z
У КМДА викрили розкрадання коштів на запчастинах для швидких
ZN UA
2025-01-07T20:04:29Z
Росія активізувала обстріли Суджі та прилеглих територій
УкраинФорм
2025-01-07T20:00:19Z
Будете вражені кількістю відповідників: як назвати українською горизонт
24tv
2025-01-07T19:54:16Z
Окупанти розстріляли бійців ЗСУ біля Времівки: у прокуратурі зробили заяву
GlavRed
2025-01-07T19:42:12Z
Розвідники показали знищення техніки і засобів РЕБ ворога на Донецькому напрямку
УкраинФорм
2025-01-07T19:36:22Z
"Ситуація складна": військовий повідомляє про прорив оборони ЗСУ на Лиманському напрямку
Фокус
2025-01-07T19:36:16Z
Мокрий сніг та потужний вітер: синоптики назвали дату відчутного похолодання
GlavRed
2025-01-07T19:27:22Z
У полон потрапила уже сотня російських військових з Криму, – представництво президента
24tv
2025-01-07T19:12:36Z
У Покровську залишаються 7 тисяч жителів
1News
2025-01-07T18:54:43Z
Як перевірити право власності на земельну ділянку: 4 прості варіанти
24tv
2025-01-07T20:03:35Z
Microsoft інвестує в Індію $3 мільярди для розвитку потужностей ШІ
УкраинФорм
2025-01-07T19:57:43Z
Фотоагентство Getty Images купує Shutterstock
УкраинФорм
2025-01-07T19:48:50Z
"Бомба уповільненої дії": експерт розповів про ризик колапсу енергосистеми
Политека
2025-01-07T19:42:11Z
Нафтогаз попередив українців про нові правила подачі показань з лічильників
Знай
2025-01-07T19:36:49Z
Зарплати в Україні зросли на 22%: хто отримуватиме більше у 2025 році
Политека
2025-01-07T19:28:32Z
В Україні змінять систему оплати за світло: кому рахуватимуть по 2.64 гривень
Хвиля
2025-01-07T19:24:37Z
Інфляція вийшла з-під контролю: чому ціни ростуть швидше, ніж прогнозував НБУ
Хвиля
2025-01-07T19:00:48Z
Відновлення кореляції між біткоїном та акціями США: ризики чи можливості?
ITC
2025-01-07T18:37:28Z
Рівер Плейт повернув із Фіорентини Мартінеса Кварту
Football.ua
2025-01-07T20:00:30Z
Бріс Самба стане гравцем Ренна — Романо
Football.ua
2025-01-07T20:00:00Z
Кохана гравця збірної України зачарувала публіку своїм образом у стильному купальнику
24tv
2025-01-07T19:57:02Z
"Хочу нокаутувати тебе": відомий боксер кинув виклик Джошуа
24tv
2025-01-07T19:33:06Z
Неймар: Погоджуюсь з Кріштіану, що сьогодні рівень чемпіонату в Саудівській Аравії вищий за Францію
Football.ua
2025-01-07T19:28:46Z
Ямал готовий допомогти Барселоні у півфіналі Суперкубка Іспанії
Football.ua
2025-01-07T19:21:25Z
Рух проведе сім спарингів на зимових зборах у Словенії
Football.ua
2025-01-07T19:21:00Z
Зінченко залишився в запасі на перший півфінал Кубка ліги проти Ньюкасла
Football.ua
2025-01-07T19:16:55Z
Стало відомо, яку зарплату запропонували Каземіро в Саудівській Аравії
Football.ua
2025-01-07T19:01:13Z
Як зігрітися без ризику: 10 речей, які ви ніколи не повинні робити з обігрівачем
24tv
2025-01-07T20:03:39Z
День народження мами: чим здивувати і що подарувати найріднішій людині
GlavRed
2025-01-07T19:27:18Z
Батареї за лічені хвилини нагріють дім: експерт поділився простим способом
GlavRed
2025-01-07T19:27:05Z
Коли сім'я вже голодна: рулетики за 10 хвилин – вони кращі за італійську випічку
24tv
2025-01-07T19:21:43Z
У цих 2 знаків зодіаку панує хаос, адже в їхньому житті ніколи немає стабільності
24tv
2025-01-07T19:03:05Z
Як правильно одягати, надівати чи надягати - говоримо українською правильно
TSN
2025-01-07T18:39:33Z
Можуть зіпсувати вигляд: речі, які ніколи не треба тримати на своєму журнальному столику
24tv
2025-01-07T18:18:08Z
8 продуктів, які найшвидше псуються в холодильнику: варто про них знати
24tv
2025-01-07T18:18:05Z
Готуй хоч кожного дня: вершково-банановий десерт без грама цукру
24tv
2025-01-07T18:06:06Z
«Забагато людей несправедливо заперті в "тюрмі Facebook"». В Meta розповіли, як зміниться модерація контенту соцмереж
Детектор М
2025-01-07T20:04:11Z
Хакери зламали Росреєстр і викачали дані мільйонів росіян, – ЗМІ
24tv
2025-01-07T20:04:06Z
Користувачам Instagram та Facebook слід готуватися: Цукерберг анонсував значні зміни
GlavRed
2025-01-07T20:03:28Z
Як не угробити ноутбук: хитрий трюк оживить навіть «убитий» комп'ютер
GlavRed
2025-01-07T19:27:58Z
Meta кардинально міняє модерацію соцмереж, відключає перевірку фактів і вводить нотатки спільнот
24tv
2025-01-07T19:03:45Z
Asus ROG Flow Z13 – 13-дюймовий ігровий планшет з чипом AMD Strix Halo та ціною від $2000
ITC
2025-01-07T18:37:51Z
Завдяки Gemini незабаром ви зможете розмовляти зі своїм телевізором
InternetUA
2025-01-07T18:21:34Z
Туди є доступ лише військовим та ученим: цікаві факти про "Острів смерті" в Бразилії
24tv
2025-01-07T18:21:01Z
Нацькували самців на самок: учені розробили новий спосіб боротьби із заразними комарами
Фокус
2025-01-07T18:12:53Z
Чому деякі жінки мають більшу схильність до алкоголізму
24tv
2025-01-07T20:03:36Z
Чи можна двічі кип'ятити воду: відповідь точно здивує
24tv
2025-01-07T17:57:02Z
Популярний кисломолочний продукт може знизити ризик розвитку діабету 2 типу
24tv
2025-01-07T17:36:17Z
Стало відомо, коли і чим обробляти яблуні після зими
AgroNews
2025-01-07T17:21:21Z
Миття волосся технікою ко-вошінг: результат здатен шокувати
24tv
2025-01-07T16:57:10Z
Чому не варто заправляти ліжко вранці: вчені здивували відповіддю
GlavRed
2025-01-07T16:27:00Z
Загострення псоріазу: що робити, щоб зникли симптоми
24tv
2025-01-07T16:12:44Z
Перший випадок: груди 19-річної жінки втричі збільшилися після вакцинації від COVID – фото
TSN
2025-01-07T16:09:36Z
Детокс для волосся: чому важливо регулярно очищувати шкіру голови
Вива
2025-01-07T16:04:10Z
Велика партія самоскидів Ford Trucks працюватиме на перемогу
AutoCentre
2025-01-07T19:12:34Z
В Україні з’явився інноваційний тягач Volvo FH Aero I-Save
AutoCentre
2025-01-07T18:04:15Z
Ви могли не підозрювати, що перемикали передачі неправильно: експерт назвав "золоте правило"
24tv
2025-01-07T17:45:00Z
У Львові помітили одразу два шестиколісних Гелендвагени
Топ Жир
2025-01-07T17:27:15Z
ШІ, автопілот та вбудована PlayStation: дебютував перший автомобіль Sony
ГЛАВКОМ NET
2025-01-07T14:30:59Z
Sony та Honda презентували електрокар із ШІ і новими технологіями
360ua.news
2025-01-07T14:30:04Z
Авто для вечірок і спортивний пікап: Mitsubishi показала нестандартні моделі
Фокус
2025-01-07T14:06:58Z
Невже цей кросовер зовсім не ламається? Огляд Mazda CX-5
AutoCentre
2025-01-07T14:04:46Z
У Японії з'явиться нове футуристичне місто від Toyota: усі подробиці
ГЛАВКОМ NET
2025-01-07T14:00:29Z