MY.UAНовини
Що у 2025 році чекає Україну в міжнародних інстанціях й на що варто звернути особливу увагу
Що у 2025 році чекає Україну в міжнародних інстанціях й на що варто звернути особливу увагу

Що у 2025 році чекає Україну в міжнародних інстанціях й на що варто звернути особливу увагу

На одинадцятий рік війни в українському суспільстві й надалі зростає запит на справедливість. На жаль, постраждалих стає дедалі більше, тож і очікування тільки посилюються. Особливо в контексті можливих переговорних процесів, про які зараз так багато говорять через повернення Дональда Трампа в Білий дім. Ми вже бачили спроби тиснути на Україну в Стамбулі задля відмови від наших правових претензій. І можемо зробити припущення, що це повториться.

Що ми можемо зробити цього року і на що нам варто звернути увагу, аби правосуддя не стало жертвою торгу? Про це у виданні  ZN.ua розмірковує екс-заступник генпрокурора України у 2019-2022 роках Гюндуз Мамедов.

Що на нас чекає в міжнародних інстанціях

Україна нарешті стала повноправним членом Міжнародного кримінального суду (МКС). Це важливий крок, який надає нам нові інструменти для розслідування та судового переслідування міжнародних злочинів, скоєних під час війни. Проте це також означає, що до нас висуватимуть нові вимоги — не лише на міжнародній арені, а й усередині країни.

Ми маємо впровадити необхідні законодавчі зміни, щоб бути готовими працювати в рамках Римського статуту. Це стосується і технічних аспектів, як-от зміни до кримінального та кримінально-процесуального законодавства, і загального розуміння, як ці інструменти можуть допомогти нам у досягненні справедливості. Без цього участь у МКС ризикує залишитися декларативною.

При цьому Україна ратифікувала Римський статут із застосуванням статті 124, яка передбачає, що держава, коли стає учасницею цього Статуту, може заявити, що протягом семи років після набуття Статутом чинності для відповідної держави вона не визнає юрисдикції Суду стосовно воєнних злочинів, якщо ймовірний злочин було вчинено її громадянами або на її території.

Це суперечить нашим заявам до МКС 2014-2015 років. І ми досі не маємо інтерпретації МКС, чи зможе він тоді взагалі розслідувати міжнародні злочини, скоєні на території України або проти громадян України, що воюють на російському боці, починаючи з 2014 року. Щоб не вийшло так, що юрисдикція Суду діятиме виключно в межах Курщини, що обернеться здебільшого проти українських військових. Хай там як, у МКС будуть лише деякі справи, тоді як більшість усе ж залишиться в Україні. Про це не варто забувати.

Крім того, понад 20 країн долучилися до розслідування проваджень щодо ситуації в Україні згідно з принципом універсальної юрисдикції. І там також можуть бути цікаві рішення. Наприклад, ми зараз спостерігаємо за кейсом у Фінляндії, де прокуратура вимагає довічного ув’язнення для командира неонацистського угруповання «Русич» росіянина Яна Петровського, якого звинувачують у причетності до позасудових страт 22 українських військових. Це перший випадок, коли у Фінляндії висунуто звинувачення щодо воєнних злочинів, скоєних в Україні. Цей кейс є свідченням, з одного боку, критичної важливості ретельного збору та зберігання доказів, а з іншого — необхідності розбудовування дієвого механізму правосуддя, що викликає довіру як усередині країни, так і за її межами.

Якщо говорити про ключові міжнародні судові процеси, то у Міжнародному суді ООН, Європейському суді з прав людини, арбітражах з морського права очікуються рішення, які можуть вплинути на механізми відповідальності. Зокрема, 2025 року маємо отримати рішення в одному з морських арбітражів, який серед іншого може вирішити принципове питання щодо статусу Азовського моря.

Що ж до Європейського суду з прав людини, то на розгляді наразі перебуває справа щодо системних порушень прав людини на Донбасі з 2014 року, а також щодо порушень унаслідок повномасштабного російського вторгнення. Саме проміжне рішення за цією справою 2023-го закріпило юридичне визнання повного територіального контролю з боку РФ відповідних територій. Однак остаточного рішення ще доведеться почекати, і зовсім не факт, що воно буде 2025 року.

На що варто звернути особливу увагу

Водночас у нас в Україні склалося враження, що Росія неактивна в міжнародно-правових інстанціях. Принаймні ми не бачимо цього в українських ЗМІ. Але це зовсім не так. У Росії за цим напрямом працює ціла система, машина. Працює давно і злагоджено, використовуючи наявні механізми для легітимації своєї агресії.

Працюючи в органах прокуратури, я спостерігав, як Росія почала системно фіксувати ймовірні «злочини» ще з 2014 року. У Слідчому комітеті РФ цією темою займається створене для цього управління з розслідування «злочинів міжнародного характеру проти мирних громадян» і головне військове управління.

Нагадаю, що Україна почала системну роботу лише 2016-го щодо Криму і 2019-го в цілому, створивши при Генпрокуратурі Департамент нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту (той самий «департамент війни»). Тобто ми вже втратили достатньо часу і не можемо дозволити собі робити це й надалі. Адже кожен проґавлений доказ — це шанс, який ми віддаємо супротивнику. Бути в рожевих окулярах щодо спроможностей РФ — означає програти. Наразі ж російський Слідчий комітет активно фіксує «події» на Курщині.

Велике завдання України в цьому контексті — захистити наших героїв від можливих звинувачень у міжнародних злочинах. І тут найкращий захист — реально функціонуючий механізм міжнародного гуманітарного права в Збройних силах України. Ми просто не можемо дарувати супротивнику приводи, порушуючи закони та звичаї війни. Адже очевидно, що кожен наш можливий промах чи ігнорування проблеми буде використано проти нас.

Ба більше, аналізуючи те, як росіяни «спамили» по всіх міжнародних інстанціях (тих же ЄСПЛ, МКС, ОБСЄ, Комітету з прав людини ООН, Червоному Хресту) зібраними матеріалами, мушу сказати: що раніше ми усвідомимо серйозність цих загроз, то більше шансів матимемо для досягнення справедливості.

Наприклад, у Росії існує посада «посла з особливих доручень МЗС Росії з питань злочинів київського режиму», яку до того ж обіймає колишній український політичний діяч Родіон Мірошник. Або згадаймо судові процеси над нашими військовополоненими, де системно порушується право на справедливий суд. Але ж це інструмент для російської пропаганди наряду з іншими, неправовими інструментами, які вони випускають за наслідками своїх «розслідувань», такі як книги, документальні, художні фільми та інше.

У цілому цей підхід може виглядати абсурдним для нас, але насправді це системна політика. Адже міжнародні суди змушені аналізувати всі представлені матеріали, незалежно від їхньої природи. Це для нас не лише виклик, а й нагадування: ми маємо бути готовими до всього.

Один із прикладів: нещодавно РФ подала контрмеморандум у справі МС ООН щодо звинувачень у геноциді. Нагадаю, суть справи України проти Росії в Міжнародному суді ООН полягає в тому, що Україна звинувачує Росію у неправомірному використанні Конвенції про запобігання геноциду та покарання за нього для виправдання своєї агресії. Росія неодноразово стверджувала, що вторгнення було необхідним для «запобігання геноциду російськомовного населення на території України». Україна ж заперечує ці звинувачення, вказуючи, що вони не мають підстав, і звинувачує Росію у використанні цієї неправдивої риторики як приводу для незаконної агресії.

Тепер же Суд мусить розглянути всі матеріали без винятку, включно з контрмеморандумом, у якому, ймовірно, йдеться про «геноцид проти російськомовного населення». Детальніше про суть цього контрмеморандуму РФ ми, найшвидше, і дізнаємося 2025-го.

Національна правова система потребує змін

Тож, усвідомивши серйозність загроз і те, що ми втратили чимало часу, нам потрібно не сподіватися на когось, а діяти. Адже національна правова система також стикається з колосальними викликами. Починаючи з 2016 року зареєстровано понад 180 тисяч міжнародних злочинів, скоєних на нашій території. При цьому важливо розуміти, що можна відкривати тисячі кримінальних проваджень, та якщо не буде обрано правильної стратегії та проведено реальних розслідувань, це не приведе до судових переслідувань. А зараз велика кількість проваджень навіть не починали розслідувати.

Ще один не менш важливий момент. Українські суди вже виносять вироки підозрюваним у скоєнні воєнних злочинів. Більшість цих вироків, зі зрозумілих причин, заочна. А чи будуть наші ордери та вироки реалізовані іншими країнами? Чи достатньо довіри викликає наша правова система? На жаль, тут є над чим працювати. Адже реформування національної правової системи важливе не лише для нас, а й для світової спільноти.

Що стосується міжнародних злочинів, то я бачу шлях розв’язання зазначених проблем через створення повноцінної спеціалізованої інфраструктури: на рівні прокуратури, судів і слідчих органів. Десь так, як з антикорупційними органами. Адже навіть якщо взяти вже згадуваний «департамент війни» Офісу генпрокурора, то це було ефективне рішення 2019 року, але зараз, 2025-го, маємо інші масштаби злочинів, тож потрібно вносити зміни. Бо сотні тисяч розслідувань — це, будьмо чесними, робота на роки й десятиліття. І найбільше це потрібно саме нам.

Треба звертати особливу увагу на системні порушення Женевської конвенції IV (про захист цивільного населення під час війни) на окупованих територіях. Тут нам варто поставити собі запитання: а якою є мета РФ? Можемо зробити припущення, що на окупованих територіях це «легітимація» через знищення всього українського. Така політика була в Криму, схожа — на Донбасі, це повторюється і на інших окупованих територіях. Відмінність лише в тому, що ця політика стала ще більш масштабною та жорсткою.

Нам потрібно не лише розуміти, чого окупаційна влада хоче досягнути, а й протидіяти їхнім діям.

Майбутній трибунал

2025 року можна було б зробити конкретні кроки щодо створення спеціального трибуналу для притягнення до відповідальності за злочин агресії. Водночас наразі найбільш імовірним виглядає варіант його створення на базі Ради Європи. Принаймні наразі публічна комунікація зводиться саме до цього варіанта. А він, на мою думку, може мати певні ризики: регіональний, а не глобальний, трибунал може підсилити російську пропаганду, яка просуває наратив про розкол між Заходом і Сходом.

Крім того, залишається відкритим питання спроможності цього трибуналу подолати імунітети «керівної трійки» (президента, голови уряду та міністра закордонних справ), для чого, власне, від початку й планувалося створити цей трибунал. Та будьмо чесними, європейська модель, яка не зможе засудити Путіна і яка не матиме юрисдикції щодо злочинів, унаслідок яких безпосередньо постраждали люди, це не те, чого очікує більшість українців.

* * *

Тож 2025 рік буде непростим.

Це рік, коли наші зусилля зведуться до двох ключових запитань: чи готові ми визнати реальність і чи зробимо конкретні кроки, аби перемагати в правовій площині? Адже ми можемо бути тисячу разів праві, вважати, що справедливість, очевидно, на нашому боці, нас можуть щиро підтримувати. Але якщо ми не зможемо цього довести, то програємо протистояння.

Наведене вище призводить до логічного висновку — міжнародно-правова робота нашої держави повинна бути системною й сталою і має базуватися на інституційній спроможності відповідних державних органів. Всі залучені органи мають діяти на цьому треку на основі спільної стратегії і скоординовано працювати над тактикою застосування тих чи інших міжнародно-правових механізмів та інструментів. Саме сильні інституції та їхня спільна скоординована робота можуть дати необхідний результат. Інституційність має превалювати над персональним підходом.

Жодні, навіть найбільш професійні індивідуальні фахівці, які можуть бути залучені до відповідних процесів на їх різних стадіях, можуть не дати необхідного результату, якщо вони не матимуть підтримки залучених органів або ж реальних можливостей впливати на вибір інструментів у рамках цих процесів.

Без стратегії, без системності, без дисципліни та чіткого плану ми ризикуємо втратити найцінніше — довіру нашого суспільства і підтримку міжнародної спільноти. Тому нам час зняти рожеві окуляри й почати реформувати критично важливі сфери, зокрема й правову. Аби навіть у разі перемовин у нас були справді сильні аргументи та принципова позиція щодо скоєних на нашій території злочинів. Й щоб не можна було відмотати назад.

Автор: Гюндуз Мамедов, кандидат юридичних наук, Заслужений юрист України, заступник генпрокурора України у 2019-2022 роках

Джерело: ZN.ua

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Українцям показали вартість арени квартир у різних регіонах: як змінилися ціни на житло
Хвиля
2025-01-07T19:45:55Z
Німецькі розробники представили революційний безпілотний боєприпас HX-2 Karma зі штучним інтелектом
InternetUA
2025-01-07T19:36:02Z
Чехія, ймовірно, призупинить закупівлі Leopard 2
InternetUA
2025-01-07T19:21:09Z
"Це лякає": на які спеціальності торік вступили абітурієнти з низькими балами НМТ
24tv
2025-01-07T19:12:36Z
Розкриті технічні характеристики французького бойового панцерника HE441 з лазерною антидроновою системою
InternetUA
2025-01-07T19:06:36Z
Ігнат офіційно повернувся в Повітряні сили: що він очолив
24tv
2025-01-07T19:03:21Z
Зеленському довіряють більше половини українців, але недовіра зростала протягом 2024 року, - КМІС
Детектор М
2025-01-07T19:01:25Z
Яке церковне свято 8 січня: головні заборони та традиції дня
Политека
2025-01-07T18:42:03Z
Батько Ілона Маска пояснив, як слід реагувати на скандальні заяви сина
InternetUA
2025-01-07T18:37:43Z
Чим займається легендарний солдат Марків, якого тримали в італійській в'язниці. Несподівані фото
ГЛАВКОМ NET
2025-01-07T19:45:57Z
США покарали друга Орбана, Трамп "розуміє почуття" Росії, смерть Ле Пен: новини дня
Европейская правда
2025-01-07T19:42:57Z
Подоляк прокоментував перенесення візиту спецпредставника Трампа до Києва
ГЛАВКОМ NET
2025-01-07T19:42:33Z
Зеленський анонсував важливі переговори щодо вступу до ЄС та підготовку до "Рамштайну"
Хвиля
2025-01-07T19:42:03Z
"Фронт тут": владу Дніпропетровщини закликали заборонити продаж алкоголю
TSN
2025-01-07T19:33:37Z
Трамп заявив про бажання перейменувати Мексиканську затоку
ГЛАВКОМ NET
2025-01-07T19:33:26Z
Вже не 24 години: Трамп сказав, коли сподівається завершити війну в Україні
24tv
2025-01-07T19:27:59Z
Ситуація у 155 бригаді ганебна, але неоднозначна, – членкиня комітету Ради з нацбезпеки
24tv
2025-01-07T19:27:07Z
Кінець війни та "таємна угода" між США і Росією: головне з інтерв'ю Трампа
GlavRed
2025-01-07T19:27:04Z
Відомий український співак закрутив новий роман через два місяці після розставання
TSN
2025-01-07T19:06:01Z
Леся Нікітюк підтвердила заручини з молодшим на 9 років військовим
360ua.news
2025-01-07T18:42:58Z
Відклали телефони на 3 дні, – Надя Дорофєєва показала, як минула її відпустка в Карпатах
24tv
2025-01-07T18:36:14Z
Леся Нікітюк прокоментувала заручини і розкішну обручку
Вива
2025-01-07T18:27:34Z
Відома акторка пройшлася по колезі з РФ, який брехав їй про підтримку України: "Загребли в поліцію"
TSN
2025-01-07T17:21:57Z
Друга частина фільму «Бетмен» вийде у жовтні 2027 року
УкраинФорм
2025-01-07T17:15:11Z
На цьогорічну премію Лятошинського претендують три композитори
УкраинФорм
2025-01-07T16:48:09Z
Алан Бадоєв запускає фентезі-всесвіт: «Хроніки Сили» розпочинаються з книги та коміксу
Вива
2025-01-07T16:42:34Z
Касові збори українських фільмів минулоріч перевищили 222 мільйони гривень, але не побили рекорд 2023 року
Детектор М
2025-01-07T16:33:32Z
У Львові ТЦК побили та силою запхали чоловіка до буса: Лубінець відреагував
24tv
2025-01-07T19:36:55Z
Cуд у Варшаві арештував винуватця ДТП, в якій загинув 14-річний українець
УкраинФорм
2025-01-07T19:33:57Z
У Варшаві чоловік напав на українку через акцент: "Я була у стресі"
Политека
2025-01-07T19:00:19Z
71-річний чоловік втратив 660 тис грн, очікуючи легкого прибутку
InternetUA
2025-01-07T18:27:18Z
У Луцьку чоловік нецензурно вилаявся на ТЦК: суд обрав йому покарання
Политека
2025-01-07T18:24:42Z
У Києві врятували собак, які добу просиділи закритими в автомобілі
Комсомольская правда
2025-01-07T18:09:55Z
У Миколаєві чоловік посварився із персоналом і закинув у кафе страйкбольну гранату: фото
TSN
2025-01-07T18:03:57Z
У Миколаєві затримали 18-річного хлопця, який «на замовлення» підпалив райсуд
УкраинФорм
2025-01-07T17:12:26Z
Поліцейські затримали молодика, який пограбував курʼєра в Печерському районі столиці
Украина Криминальная
2025-01-07T17:09:45Z
Окупанти розстріляли бійців ЗСУ біля Времівки: у прокуратурі зробили заяву
GlavRed
2025-01-07T19:42:12Z
Розвідники показали знищення техніки і засобів РЕБ ворога на Донецькому напрямку
УкраинФорм
2025-01-07T19:36:22Z
"Ситуація складна": військовий повідомляє про прорив оборони ЗСУ на Лиманському напрямку
Фокус
2025-01-07T19:36:16Z
Мокрий сніг та потужний вітер: синоптики назвали дату відчутного похолодання
GlavRed
2025-01-07T19:27:22Z
У полон потрапила уже сотня російських військових з Криму, – представництво президента
24tv
2025-01-07T19:12:36Z
У Покровську залишаються 7 тисяч жителів
1News
2025-01-07T18:54:43Z
Ситуація в Курахововому складна – ЗСУ
1News
2025-01-07T18:51:00Z
Росіяни атакували з дрона мешканку Берислава - вона у лікарні
УкраинФорм
2025-01-07T18:39:53Z
У Києві переглянуть правила руху транспорту при повітряній тривозі
Хвиля
2025-01-07T17:45:23Z
"Бомба уповільненої дії": експерт розповів про ризик колапсу енергосистеми
Политека
2025-01-07T19:42:11Z
Нафтогаз попередив українців про нові правила подачі показань з лічильників
Знай
2025-01-07T19:36:49Z
Зарплати в Україні зросли на 22%: хто отримуватиме більше у 2025 році
Политека
2025-01-07T19:28:32Z
В Україні змінять систему оплати за світло: кому рахуватимуть по 2.64 гривень
Хвиля
2025-01-07T19:24:37Z
Інфляція вийшла з-під контролю: чому ціни ростуть швидше, ніж прогнозував НБУ
Хвиля
2025-01-07T19:00:48Z
Відновлення кореляції між біткоїном та акціями США: ризики чи можливості?
ITC
2025-01-07T18:37:28Z
За кілька місяців крипторинок досягне вершини, а потім різко впаде, — співзасновник біржі BitMEX Артур Хейс
ITC
2025-01-07T18:37:16Z
Значна допомога компанії Colt Canada Україні
Новости Украины
2025-01-07T18:36:43Z
Український ринок кібербезпеки за останні вісім років збільшився у чотири рази і продовжує зростати, — дослідження
Детектор М
2025-01-07T18:25:49Z
"Хочу нокаутувати тебе": відомий боксер кинув виклик Джошуа
24tv
2025-01-07T19:33:06Z
Неймар: Погоджуюсь з Кріштіану, що сьогодні рівень чемпіонату в Саудівській Аравії вищий за Францію
Football.ua
2025-01-07T19:28:46Z
Ямал готовий допомогти Барселоні у півфіналі Суперкубка Іспанії
Football.ua
2025-01-07T19:21:25Z
Рух проведе сім спарингів на зимових зборах у Словенії
Football.ua
2025-01-07T19:21:00Z
Зінченко залишився в запасі на перший півфінал Кубка ліги проти Ньюкасла
Football.ua
2025-01-07T19:16:55Z
Стало відомо, яку зарплату запропонували Каземіро в Саудівській Аравії
Football.ua
2025-01-07T19:01:13Z
Наполі здійснив орендний обмін голкіперами з Кальярі
Football.ua
2025-01-07T18:54:34Z
Динамо планує підписати гравця з європейського чемпіонату
24tv
2025-01-07T18:51:16Z
Пау Лопес змінив оренду в Жироні на Ланс
Football.ua
2025-01-07T18:48:30Z
День народження мами: чим здивувати і що подарувати найріднішій людині
GlavRed
2025-01-07T19:27:18Z
Батареї за лічені хвилини нагріють дім: експерт поділився простим способом
GlavRed
2025-01-07T19:27:05Z
Коли сім'я вже голодна: рулетики за 10 хвилин – вони кращі за італійську випічку
24tv
2025-01-07T19:21:43Z
У цих 2 знаків зодіаку панує хаос, адже в їхньому житті ніколи немає стабільності
24tv
2025-01-07T19:03:05Z
Як правильно одягати, надівати чи надягати - говоримо українською правильно
TSN
2025-01-07T18:39:33Z
Можуть зіпсувати вигляд: речі, які ніколи не треба тримати на своєму журнальному столику
24tv
2025-01-07T18:18:08Z
8 продуктів, які найшвидше псуються в холодильнику: варто про них знати
24tv
2025-01-07T18:18:05Z
Готуй хоч кожного дня: вершково-банановий десерт без грама цукру
24tv
2025-01-07T18:06:06Z
Ретро-настрій та сучасна функціональність: креативний спосіб прикрасити порожню стіну власноруч
24tv
2025-01-07T17:45:32Z
Як не угробити ноутбук: хитрий трюк оживить навіть «убитий» комп'ютер
GlavRed
2025-01-07T19:27:58Z
Meta кардинально міняє модерацію соцмереж, відключає перевірку фактів і вводить нотатки спільнот
24tv
2025-01-07T19:03:45Z
Хакери зламали Росреєстр і викачали дані мільйонів росіян, – ЗМІ
24tv
2025-01-07T19:03:16Z
Asus ROG Flow Z13 – 13-дюймовий ігровий планшет з чипом AMD Strix Halo та ціною від $2000
ITC
2025-01-07T18:37:51Z
Завдяки Gemini незабаром ви зможете розмовляти зі своїм телевізором
InternetUA
2025-01-07T18:21:34Z
Туди є доступ лише військовим та ученим: цікаві факти про "Острів смерті" в Бразилії
24tv
2025-01-07T18:21:01Z
Нацькували самців на самок: учені розробили новий спосіб боротьби із заразними комарами
Фокус
2025-01-07T18:12:53Z
Заряджається за 12 хвилин. Вчені створили надзвичайно довговічну сірчано-літієву батарею
InternetUA
2025-01-07T18:01:57Z
NVIDIA RTX 5090 Founders Edition — єдина з представлених 5090, що відповідає стандарту SFF для компактних ПК
ITC
2025-01-07T17:40:07Z
Чи можна двічі кип'ятити воду: відповідь точно здивує
24tv
2025-01-07T17:57:02Z
Популярний кисломолочний продукт може знизити ризик розвитку діабету 2 типу
24tv
2025-01-07T17:36:17Z
Стало відомо, коли і чим обробляти яблуні після зими
AgroNews
2025-01-07T17:21:21Z
Миття волосся технікою ко-вошінг: результат здатен шокувати
24tv
2025-01-07T16:57:10Z
Чому не варто заправляти ліжко вранці: вчені здивували відповіддю
GlavRed
2025-01-07T16:27:00Z
Загострення псоріазу: що робити, щоб зникли симптоми
24tv
2025-01-07T16:12:44Z
Перший випадок: груди 19-річної жінки втричі збільшилися після вакцинації від COVID – фото
TSN
2025-01-07T16:09:36Z
Детокс для волосся: чому важливо регулярно очищувати шкіру голови
Вива
2025-01-07T16:04:10Z
У США підтверджено перший летальний випадок від пташиного грипу H5N1
360ua.news
2025-01-07T16:00:20Z
Велика партія самоскидів Ford Trucks працюватиме на перемогу
AutoCentre
2025-01-07T19:12:34Z
В Україні з’явився інноваційний тягач Volvo FH Aero I-Save
AutoCentre
2025-01-07T18:04:15Z
Ви могли не підозрювати, що перемикали передачі неправильно: експерт назвав "золоте правило"
24tv
2025-01-07T17:45:00Z
У Львові помітили одразу два шестиколісних Гелендвагени
Топ Жир
2025-01-07T17:27:15Z
ШІ, автопілот та вбудована PlayStation: дебютував перший автомобіль Sony
ГЛАВКОМ NET
2025-01-07T14:30:59Z
Sony та Honda презентували електрокар із ШІ і новими технологіями
360ua.news
2025-01-07T14:30:04Z
Авто для вечірок і спортивний пікап: Mitsubishi показала нестандартні моделі
Фокус
2025-01-07T14:06:58Z
Невже цей кросовер зовсім не ламається? Огляд Mazda CX-5
AutoCentre
2025-01-07T14:04:46Z
У Японії з'явиться нове футуристичне місто від Toyota: усі подробиці
ГЛАВКОМ NET
2025-01-07T14:00:29Z