MY.UAНовини
Морський бій: що задумали Росія і Китай, атакуючи критичну інфраструктуру НАТО в Балтійському морі
Морський бій: що задумали Росія і Китай, атакуючи критичну інфраструктуру НАТО в Балтійському морі

Морський бій: що задумали Росія і Китай, атакуючи критичну інфраструктуру НАТО в Балтійському морі

НАТО посилює свою військову присутність у Балтійському морі. Про це союзники домовилися 30 грудня 2024 року під час зустрічі в штаб-квартирі Альянсу, що стало відповіддю на ворожі дії Росії.

На Різдво, 25 грудня, в Балтійському морі було розірвано й пошкоджено підводний кабель електроживлення Estlink 2 та чотири телекомунікаційні лінії Elisa, Citic Telecom (китайська компанія) та Cinia між Фінляндією, Естонією й Німеччиною. Вже наступного дня Фінляндія взяла на абордаж і затримала танкер Eagle S, що є частиною "тіньового флоту" Росії, який Москва використовує для експорту своєї нафти в обхід західних санкцій. На судні, яке вже під арештом, виявили шпигунське обладнання для стеження за кораблями й літаками. Зараз Eagle S стоїть у фінському порту Кілпілахті міста Порвоо. Вісім членів екіпажу під підозрою.

Як зазначили фінські слідчі, щоб пошкодити кабелі, танкер Eagle S тягнув свій якір по морському дну. Про це свідчить слід, що простягається на десятки кілометрів. Одразу після розриву Estlink 2, ВМС Естонії розгорнули свої сили для охорони працюючого підводного кабелю Estlink 1. Відновлення пошкоджених комунікаційних інтернет-кабелів вже почалося. Щодо Estlink 2 – триває вивчення технічних деталей, а на ремонт може піти до восьми місяців. Фінський оператор електромереж Fingrid звернувся до суду щодо арешту танкера Eagle S з метою відшкодування збитків.

Поки в Кремлі спростовують свою причетність, директор Нацбюро розслідувань Фінляндії Робін Лардот заявив, що "вони розслідують серйозну диверсію". За словами міністра закордонних справ Естонії Маргуса Тсахкни, важко повірити у випадковість чи погану майстерність моряків, бо пошкодження підводного кабелю електроживлення й чотирьох телекомунікаційних ліній 25 грудня – далеко не перший випадок. У листопаді 2024 року в Балтійському морі були пошкоджені кабелі зв’язку між Литвою й Швецією, а також Фінляндією та Німеччиною. А в жовтні 2023 року – трубопровід Balticconnector, що з’єднує Естонію та Фінляндію, і сусідній кабель зв’язку.

Тож, як бачимо, Росія, й не лише вона, систематично атакує критичну інфраструктуру країн-членів НАТО. Яку мету переслідує Москва? Та, чи можлива велика війна на Балтиці? Читайте в матеріалі ТСН.ua.

(Не)внутрішнє море НАТО: новий театр війни

Після вступу Фінляндії і Швеції до Альянсу, а до цього їх підштовхнула повномасштабна війна Росії проти України, багато експертів поспішили заявити, що тепер Балтійське море стало "внутрішнім озером НАТО". На сьогодні вихід до Балтійського моря мають вісім країн-членів Альянсу та Росія. На нього припадає 15% світових вантажних перевезень і 80% нафтового експорту Москви, що приносить їй близько $10 млрд щомісяця. Саме доходи від продажу нафти є основним джерелом наповнення бюджету Росії і фінансування її військової машини.

Ще в січні 2022 року, за місяць до початку повномасштабного російського вторгнення в Україну, був пошкоджений один із двох підводних оптоволоконних кабелів між Норвегією та архіпелагом Шпіцберген у Північному Льодовитому океані, що передають майже всі дані з полярних орбітальних супутників решті світу. Вже тоді західні ЗМІ вказували на причетність Росії, адже ці кабелі проходять якраз там, де російські атомні субмарини виходять в Атлантичний океан. Ще раніше, в листопаді 2021 року, Росію вважали винною в пошкодженні підводних кабелів морської обсерваторії Лофотен-Вестеролен біля Північної Норвегії, які можуть відстежувати переміщення субмарин.

Проте жодної жорсткої реакції НАТО на гібридні дії і диверсії на Балтиці не було навіть після пошкодження восени 2023 року кількох телекомунікаційних кабелів і підводного трубопроводу Balticconnector, що з’єднує Естонію та Фінляндію, а також забезпечує газом країни Балтії. На ремонт витратили півроку й $38 млн. Всі ці 6 місяців Естонія, яка на 100% залежала від постачань цим маршрутом, отримувала газ від Латвії. Майже за рік після інциденту уряд Китаю повідомив Фінляндію та Естонію, що до цього причетний контейнеровоз Newnew Polar Bear, зареєстрований у Гонконзі. Але до розриву кабелів і трубопроводу, як сказали в Пекіні, призвів шторм.

Тодішній директор Європейського агентства морської безпеки Маркку Міллі заявляв, що штормів у Фінській затоці під час інциденту не було. Міністр оборони Естонії Ханно Певкур також скептично поставився до заяви Китаю й додав, що Таллінн вимагатиме компенсацій від Пекіна. Адже слідчі Фінляндії та Естонії підняли з морського дна біля пошкодженого трубопроводу 6-тонний якір китайського судна Newnew Polar Bear, яке після інциденту пішло до Санкт-Петербурга та Архангельська, а потім – до китайського порту Тяньцзінь.

"Особисто мені дуже важко зрозуміти, як капітан судна міг так довго не помічати, що його якір тягнувся по дну", - сказав Ханно Певкур.

У травні 2024 року Альянс відкрив новий Морський центр з питань безпеки критичної морської підводної інфраструктури при Морському командуванні НАТО в Британії. Проте відсутність жорсткої відповіді НАТО на агресивні дії Росії і Китаю не лише продемонстрували, що Балтійське море не є "внутрішнім озером НАТО", а й дали Москві та Пекіну карт-бланш продовжувати подібні диверсії.

Розширення санкцій: нафтовий експорт РФ

Ще в квітні 2024 року заступник очільника Об’єднаного командування ВМС НАТО, адмірал Дідьє Малетер говорив, що вся економіка Альянсу під водою знаходиться під загрозою, бо мережа підводних кабелів і труб, від яких залежить енергія та зв’язок Європи, не була створена для протистояння гібридній війні, яку ведуть Росія та інші супротивники НАТО. Тоді ж він додав, що безпека майже 1 млрд людей в Європі та Північній Америці під загрозою через спроби Росії вразити підводну критичну інфраструктуру, адже понад 90% інтернету - всі зв’язки між США, Канадою та Європою - проходить під водою.

Також Малетер запевняв, що Альянс використовує все від морського дна до космосу, зокрема свої супутникові можливості, щоб виявляти підозрілу діяльність у Балтійському морі. "Але якщо росіяни вдаються до застосування потужних можливостей… Я не можу вдаватися в деталі, але ми говоримо про підводні та атомні підводні човни. Це дуже важко (попередити – ред.)", - сказав він.

Проте виявилося, що для пошкодження критичної інфраструктури країн-членів НАТО не потрібні потужні можливості чи новітні технології 21 століття. Росії і Китаю достатньо 6-тонного якоря, щоб розривати комунікаційні, кабелі електроживлення й навіть газопроводи. За відсутності жорсткої реакції НАТО, рівно за рік після пошкодження Balticconnector, у середині листопада 2024 року були розірвані два кабелі зв’язку між Литвою та Швецією, а також Фінляндією та Німеччиною. Підозрюють китайський балкер Yi Peng 3, який 15 листопада вийшов із російського порту "Усть-Луга" і перебував у районі, де сталося пошкодження кабелів.

Міністр оборони ФРН Борис Пісторіус сказав тоді: "Ніхто не вірить, що ці кабелі було роз'єднано випадково". Наступного ж дня після диверсії 4 тис. натовських військових і 30 кораблів вирушили до місця інциденту для проведення 12-денних військово-морських навчань "Морозні вітри". Речник Об'єднаних військово-морських сил НАТО Арло Абрахамсон заявляв, що Альянс посилює патрулювання в Балтійському морі, а союзники інвестують в інноваційні технології, які допоможуть краще захистити критичну інфраструктуру. Проте, як пише Reuters, на третій день навчань німецький командир багатонаціональної оперативної групи та екіпаж судна з розмінування Weilheim спробували запустити підводний дрон, щоб оглянути морське дно під час зимового шторму, але він замерз і не спрацював.

А більш ніж за місяць, 25 грудня на Різдво, в Балтійському морі було розірвано й пошкоджено підводний кабель електроживлення Estlink 2 та чотири телекомунікаційні лінії між Фінляндією, Естонією й Німеччиною. Цього разу натовці все ж затримали танкер Eagle S (на відміну від китайського балкера Yi Peng 3, який пробув під арештом лише місяць), що є частиною "тіньового флоту" Росії, який Москва використовує для експорту своєї нафти в обхід західних санкцій. Проте, чи вдасться їм щось довести, притягнути винних до відповідальності й отримати відшкодування збитків, - питання відкрите.

За листопад-грудень 2024 року Британія санкціонувала 50 суден "тіньового флоту" Росії. Він складається зі старих і часто незастрахованих танкерів, які становлять не лише величезну екологічну небезпеку (наприклад зараз у Чорному морі величезне мазутне забруднення через аварію російських нафтових танкерів, що сталася в грудні 2024 року), а й використовуються Москвою в шпигунських цілях. За інформацією ГУР Міноборони України, російський "тіньовий флот" налічує понад тисячу застарілих танкерів. На його створення від 2022 року Москва витратила близько $10 млрд. Це навіть менше, ніж Росія заробляє на експорті нафти й нафтопродуктів за місяць.

Ось чому так важливо запровадити справжні санкції проти російського "тіньового флоту", а в ідеалі – закрити Балтійське море для експорту російської нафти й нафтопродуктів. Адже саме за рахунок цих доходів Москва фінансує не лише війну проти України, а й атаки на критичну інфраструктуру країн-членів НАТО в Балтійському морі, які, якщо вони повторяться, можуть залишити країни Балтії та інші держави без газу, електроенергії та інтернету. Після диверсії 25 грудня, ЄС пообіцяв запровадити додаткові санкції проти російського "тіньового флоту".

"Майже щомісяця кораблі пошкоджують важливі підводні кабелі в Балтійському морі. Екіпажі кораблів опускають якорі у воду, тягнуть їх на кілометри по морському дну. Важко повірити, що це збіг обставин. Це тривожний дзвінок для всіх нас. Застарілий російський "тіньовий флот" становить серйозну загрозу як для навколишнього середовища, так і для європейської безпеки та використовується Росією для фінансування її незаконної агресивної війни в Україні", - заявила міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок.

На початку грудня Анналена Бербок підтвердила, але не вдавалася в деталі, факт обстрілу німецького гелікоптеру Бундесверу в Балтійському морі сигнальними ракетами екіпажем російського корабля. Потім Міноборони ФРН засекретило інцидент. Але німецькі ЗМІ писали, що це був російський танкер, що прямував до Сирії, який супроводжувався російським військовим кораблем "Меркурій". І коли гелікоптер німецького фрегата Nordrhein-Westfalen наблизився до них, із танкера було зроблено кілька пострілів. Тож країнам-членам НАТО, які мають вихід до Балтійського моря, треба бути готовими до будь-яких сценаріїв розвитку подій, враховуючи силовий.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Яке завтра, 9 січня, свято – все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
2025-01-08T07:09:48Z
Бойовий безпілотник Bayraktar TB3 пройшов нове льотне випробування
УкраинФорм
2025-01-08T07:06:56Z
Наші воїни стабілізували ситуацію в районі Кругляківки та Колісниківки — DeepState
Петр и Мазепа
2025-01-08T07:06:51Z
Що не рекомендується робити 8 січня
Фокус
2025-01-08T07:00:51Z
Поліг під час виконання бойового завдання на Курщині. Згадаймо Андрія Євлахова
ГЛАВКОМ NET
2025-01-08T07:00:19Z
Меган Маркл зізналась, що помер її собака: щемливі фото з улюбленцем, яких не було в мережі
24tv
2025-01-08T07:00:04Z
Вночі безпілотники атакували нафтобазу у Саратовській області РФ
Комсомольская правда
2025-01-08T06:58:39Z
ЗСУ далі просуваються в Курській області: ISW про досягнення української операції
TSN
2025-01-08T06:51:57Z
Відстрочка для військовозобов’язаних: чи допоможе інвалідність дружини
24tv
2025-01-08T06:45:45Z
Ворог атакував 64 дронами: скільки збили та де
24tv
2025-01-08T07:09:40Z
У Венесуелі затримано українців за підозрою в підготовці теракту
ГЛАВКОМ NET
2025-01-08T07:06:31Z
Як ультраправі йдуть до влади в Австрії і чим це загрожує Україні
Европейская правда
2025-01-08T07:04:45Z
Путін напав на Україну, бо вона хотіла в НАТО? Чому Трамп неправий
ГЛАВКОМ NET
2025-01-08T07:00:28Z
БпЛА атакували Енгельс – місто базування російської стратегічної авіації
Украина Криминальная
2025-01-08T06:54:49Z
Зеленський поговорив з новою президенткою Швейцарії, вони планують зустріч "найближчим часом"
Европейская правда
2025-01-08T06:52:18Z
Трамп не обіцяв зупинити війну за 6 місяців: що насправді сказав політик
GlavRed
2025-01-08T06:51:27Z
Сирійська революція відкрила історичне «вікно можливостей» для Туреччини - Ердоган
УкраинФорм
2025-01-08T06:45:37Z
Понад 100 тисяч українців проголосували за членів Громадської антикорупційної ради при Міноборони
Детектор М
2025-01-08T06:42:50Z
Ця пісня лунала по всьому світу: куди зникла авторка хіта "Двічі в одну річку не ввійдеш"
24tv
2025-01-08T07:09:01Z
«Бісова пательня»: особливості новорічної комедії воєнної доби
Детектор М
2025-01-08T07:00:45Z
Другий сезон «Гри в кальмара» за 11 днів набрав уже понад 126 мільйонів переглядів на Netflix
УкраинФорм
2025-01-08T06:57:31Z
"Ласкаво просимо додому": утікач Влад Яма приголомшив заявою
GlavRed
2025-01-08T06:27:18Z
Де сьогодні живе учасник 2 сезону "Х-Фактора" Роман Веремейчик, який покинув Україну
24tv
2025-01-08T05:03:26Z
"У мами на роботі": Наталія Могилевська вперше показала молодшу дочку
Политека
2025-01-08T04:00:12Z
"Жарти про наречених відпадуть": Нікітюк вперше заявила про весілля та заінтригувала колег
Политека
2025-01-08T02:00:41Z
Колишня дівчина Брукліна Бекхема після камінг-ауту заручилася з коханою-моделлю
GlavRed
2025-01-08T00:27:36Z
Аліна Гросу привезла чоловіка-росіянина в Україну
GlavRed
2025-01-07T23:27:39Z
На Київщині тривога лунала близько 7 годин, уламки пошкодили приватний будинок і паркан
Khreschatyk
2025-01-08T07:00:26Z
На Київщині уламки збитого дрона пошкодили приватний будинок
УкраинФорм
2025-01-08T06:54:55Z
Чоловік вкрав гроші з рахунку батька загиблого військового
InternetUA
2025-01-08T06:27:37Z
У Енгельсі пролунали вибухи, горить нафтобаза
ГЛАВКОМ NET
2025-01-08T06:21:27Z
Лос-Анджелес у вогні: пожежа спричинила масову евакуацію населення
ГЛАВКОМ NET
2025-01-08T05:39:25Z
Київські шахраї обдурили пенсіонерів на велику суму: "Ваша дружина вчинила ДТП"
Политека
2025-01-08T05:31:20Z
Жителю Вінниччини оголосили підозру у вбивстві двох чоловіків, скоєному з особливою жорстокістю
УкраинФорм
2025-01-08T05:21:23Z
Землетрус у Тибеті: кількість загиблих зросла до 126
ГЛАВКОМ NET
2025-01-08T05:18:48Z
У Миколаєві 18-річний хлопець підпалив районний суд
ГЛАВКОМ NET
2025-01-08T04:54:45Z
На фронті - 176 боїв за добу, найбільше атак відбили на Покровському й Курському напрямках
УкраинФорм
2025-01-08T07:09:47Z
Весна вже на порозі: погода в Україні шокує аномальним теплом
TSN
2025-01-08T07:09:05Z
Дуже не щастить: Forbes розповіло про "пригоди" 810 бригади РФ, яку двічі підривали та розбивали
Фокус
2025-01-08T07:06:52Z
Тривога була 7 годин, працювала ППО: що відомо про наслідки атаки на Київщину
24tv
2025-01-08T07:06:30Z
Пам’яті молодшого сержанта, командира взводу Андрія Рудого
УкраинФорм
2025-01-08T07:03:32Z
ССО показали невдалий штурм росіян на Курщині
1News
2025-01-08T07:00:41Z
Обстріли Донецької області: війська РФ поранили трьох мирних жителів у Покровську
ZN UA
2025-01-08T07:00:07Z
Через теплу погоду в Києві побачили зайців в лісах та парках
Khreschatyk
2025-01-08T06:48:51Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 08.00 08.01.2025
Украина Криминальная
2025-01-08T06:42:10Z
Угода США та Саудівської Аравії здатна витурити РФ з нафтового ринку - Рябцев
GlavRed
2025-01-08T07:06:55Z
Український цукор у 2024 році: успіхи на ринку ЄС і MENA в цифрах
Agravery
2025-01-08T07:06:26Z
Звичний перекус зруйнує бюджет: як змінилися ціни на бекон та сир
Знай
2025-01-08T07:06:26Z
Ціни пішли вгору: в Україні подорожчали яблука та виноград
ZN UA
2025-01-08T07:04:23Z
У 2025 році міндобрива додадуть у ціні 10-15%
AgroPortal
2025-01-08T07:00:19Z
«Пʼють цілими сімʼями». Продажі алкоголю в Росії оновили історичний максимум
ГЛАВКОМ NET
2025-01-08T06:48:10Z
Курс валют на 8 січня: скільки коштує долар і євро
AIN
2025-01-08T06:45:32Z
Норвегія виділить 14 млн євро на розмінування в Україні з використанням собак-міношукачів
Европейская правда
2025-01-08T06:39:52Z
«Укрпошта» планує випустити марку з нецензурною лексикою після інтерв'ю Зеленського
ГЛАВКОМ NET
2025-01-08T06:36:54Z
Тоттенгем — Ліверпуль. Напередодні
Football.ua
2025-01-08T07:04:13Z
Ястремська у драматичному матчі "на нервах" вирвала перемогу в американки Лі
24tv
2025-01-08T07:00:10Z
Наполі підсилиться півзахисником Лечче
Football.ua
2025-01-08T06:54:51Z
Севілья наближається до підписання нападника Аугсбурга
Football.ua
2025-01-08T06:27:57Z
Арсенал — Ньюкасл 0:2 Відео голів та огляд матчу Кубку англійської ліги
Football.ua
2025-01-08T06:09:17Z
Атлетік — Барселона. Напередодні
Football.ua
2025-01-08T05:57:18Z
Вінісіус Жуніор отримав дискваліфікацію на два матчі Ла Ліги
Football.ua
2025-01-07T22:48:46Z
Атлетік – Барселона: прогноз букмекерів на матч Суперкубка Іспанії
Football.ua
2025-01-07T22:48:14Z
Визначилися всі учасники 1/8 фіналу Кубка Іспанії
Football.ua
2025-01-07T22:31:47Z
Щоб уникнути плісняви та конденсату: якою має бути температура в кімнаті
GlavRed
2025-01-08T04:27:58Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 5 секунд знайти черевик
GlavRed
2025-01-08T04:27:15Z
Як варити манку на молоці: найпростіший рецепт за 5 хв з ідеальним результатом
GlavRed
2025-01-08T04:27:07Z
Гороскоп на завтра 9 січня: Овнам - хороша новина, Рибам - здійснення мрії
GlavRed
2025-01-08T04:27:06Z
Ви завжди неправильно надягали ваш халат: у тіктоці показали, що насправді треба робити
24tv
2025-01-08T04:12:39Z
Бульйон вийде прозорим як озеро: який секрет про воду для страви знають досвідчені господині
24tv
2025-01-08T04:12:23Z
П'ять звичок під час відпочинку, які допомагають продуктивніше працювати
Знай
2025-01-08T03:51:29Z
Сухість, ламкість, тьмяність: що робити, якщо волосся як солома
GlavRed
2025-01-07T22:27:13Z
Ви бачите чоловіка всередині чи поза домом: пройдіть тест і дізнайтеся, чи конфліктна ви людина
TSN
2025-01-07T22:09:40Z
США можуть програти космічну гонку Китаю: NASA розповіло про політ на Марс
Фокус
2025-01-08T07:06:31Z
Як вберегти свій павербанк від вибуху: вчасно заряджайте і не ховайте під подушку
Комсомольская правда
2025-01-08T07:04:15Z
Meta відмовляється від перевірки фактів та послаблює правила модерації вмісту
InternetUA
2025-01-08T07:00:16Z
ШІ показав, що буде з людством у перші хвилини втрати інтернету
InternetUA
2025-01-08T06:42:32Z
Батарея телефону почала розряджатися швидше: у чому причина і що з цим робити
InternetUA
2025-01-08T06:22:49Z
Один маленький "недолік" у смартфоні може серйозно нашкодити власнику
Хвиля
2025-01-08T05:00:06Z
Творці ChatGPT анонсували створення справжнього робота
InternetUA
2025-01-08T03:04:32Z
Торік 4,2 мільйона українців перейшли на оптоволоконний інтернет
УкраинФорм
2025-01-08T02:57:56Z
Скільки буде 9 плюс 2: хитра математична головоломка
GlavRed
2025-01-08T01:27:07Z
Побічний ефект: у 19-річної дівчини після COVID-вакцинації учетверо збільшилися груди
24tv
2025-01-08T06:03:15Z
Чому ніколи не можна кидати лимон в гарячий чай: просте пояснення
GlavRed
2025-01-08T04:27:13Z
У ВООЗ запевняють, що метапневмовірус, поширюваний у Китаї, не становить загрози
УкраинФорм
2025-01-08T03:12:18Z
Застеляти постіль вранці — шкідлива звичка: вчені пояснили, чим це загрожує людині
Фокус
2025-01-08T03:06:22Z
Чому деякі жінки мають більшу схильність до алкоголізму
24tv
2025-01-07T20:03:36Z
Чи можна двічі кип'ятити воду: відповідь точно здивує
24tv
2025-01-07T17:57:02Z
Популярний кисломолочний продукт може знизити ризик розвитку діабету 2 типу
24tv
2025-01-07T17:36:17Z
Стало відомо, коли і чим обробляти яблуні після зими
AgroNews
2025-01-07T17:21:21Z
Миття волосся технікою ко-вошінг: результат здатен шокувати
24tv
2025-01-07T16:57:10Z
Водіїв застерегли від популярної помилки: небезпечно залишати номер телефону
Хвиля
2025-01-07T20:45:57Z
Авто чи автобус: хто має поступитися дорогою
GlavRed
2025-01-07T20:27:06Z
Велика партія самоскидів Ford Trucks працюватиме на перемогу
AutoCentre
2025-01-07T19:12:34Z
В Україні з’явився інноваційний тягач Volvo FH Aero I-Save
AutoCentre
2025-01-07T18:04:15Z
Ви могли не підозрювати, що перемикали передачі неправильно: експерт назвав "золоте правило"
24tv
2025-01-07T17:45:00Z
У Львові помітили одразу два шестиколісних Гелендвагени
Топ Жир
2025-01-07T17:27:15Z
ШІ, автопілот та вбудована PlayStation: дебютував перший автомобіль Sony
ГЛАВКОМ NET
2025-01-07T14:30:59Z
Sony та Honda презентували електрокар із ШІ і новими технологіями
360ua.news
2025-01-07T14:30:04Z
Авто для вечірок і спортивний пікап: Mitsubishi показала нестандартні моделі
Фокус
2025-01-07T14:06:58Z