MY.UAНовини
Три тисячі квартир на п’ять мільйонів переселенців: як вирішити житлове питання ВПО?
Три тисячі квартир на п’ять мільйонів переселенців: як вирішити житлове питання ВПО?

Три тисячі квартир на п’ять мільйонів переселенців: як вирішити житлове питання ВПО?

Три тисячі квартир на п’ять мільйонів переселенців: як вирішити житлове питання ВПО?

На початку 2022-го Україна мала лише три тисячі соціальних квартир за загальної кількості офіційно зареєстрованих ВПО близько п’яти мільйонів осіб. Де громаді знайти житло для вимушених переселенців? Як нам розкрутити проіржавілу машину будівництва державного соціального житла, яке конче потрібно, але якого будують ледь не кілька десятків тисяч квадратних метрів бюджетним коштом громад і на гроші, зібрані благодійними фондами, у той час як тих, хто потребує житла, — мільйони? З якого (чийого) гаманця має оплачуватися будівництво соціальних квартир (будинків)?

Це лише кілька запитань, відповіді на які потрібно знайти якомога швидше, щоб запустити галузь на повну. І це обговорювали в межах дискусії «Соціальне житло в Україні: що будують і хто фінансує?», яка відбувалася наприкінці грудня під прапорами «Центру економічних досліджень». Спікери розповідали, що вже зроблено. Але коли ставало зрозуміло, скільки ще потрібно зробити, дух перехоплювало.

Ось що повідомила заступниця міністра розвитку громад і територій України Наталія Козловська:

— Цього року ми разом із широким колом міжнародних партнерів розпочали дуже велику роботу зі зміни законодавства, що регулює житлову політику. Я всім хочу нагадати, що нині Україна живе в межах Житлового кодексу, який було ухвалено ще за часів Радянського Союзу 1983 року. Тобто вся філософія й усі підходи, які зараз є в нашому законодавстві, абсолютно не відповідають викликам сьогодення.

Зокрема це стосується житлового фонду, який на 98% приватизований. За словами спікерки, саме філософія наявності житлового фонду виключно в приватній формі власності не дала змоги впоратися зі значною кількістю внутрішньо переміщених осіб, які зараз є в Україні.

— Нам необхідно кардинально змінювати філософію, — наголосила заступниця міністра. — Ми для себе це чітко вирішили й почали напрацьовувати закон про загальні принципи житлової політики. …В Україні було напрацьовано новий законопроєкт, який прийде на зміну Житловому кодексу. В цьому законопроєкті повністю змінюється філософія того, як формується житловий фонд, як його можна реалізовувати та, відповідно, що таке управління таким житловим фондом.

Крім того, за словами Наталії Козловської, необхідно розробити закон про соціальне житло, який прийде на зміну наявному закону про житловий фонд соціального призначення, що абсолютно не працює й лише заважає міжнародним партнерам, які бажають допомогти Україні з формуванням фондів житла соціального призначення.

— Перший законопроєкт, рамковий, про загальні принципи житлової політики, пройшов узгодження всіма центральними органами виконавчої влади. Його підтримали органи місцевого самоврядування, Асоціація територіальних громад, обласні військові адміністрації, — зазначила Наталія Козловська. — І я дуже сподіваюся, що ще цього року зазначений закон потрапить під купол Верховної Ради, де ми зможемо перейти вже… до ухвалення. Серед завдань — розроблення національної житлової стратегії, яка б дала змогу змінювати закони, що в той чи інший спосіб регулюють питання житлової політики. Житлова політика — це не лише механізми забезпечення житлом, а й механізми формування [житлового] фонду, управління зазначеним фондом.

За словами заступниці міністра, паралельно з партнерами, разом із міністерством розпочато роботу над законопроєктом про соціальне житло. «Ми дуже сподіваємося, що зможемо перейти до громадських консультацій уже в лютому наступного року, не чекаючи на ухвалення основного закону про загальні принципи житлової політики», — зазначила вона.

Як зазначила Козловська, «паралельно проводиться робота з Європейським інвестиційним банком із реалізації пілотного проєкту з досить значним фінансуванням на формування таких фондів у [громадах] України. Зараз наше міністерство розробляє відповідний проєкт постанови, в якому вже закладаються ці норми та принципи, прописані в новому законодавстві».

Про напрями введення в дію соціального житла Наталія Козловська повідомила таке:

Перший напрям — це відновлення багатоповерхових житлових будинків, які пошкоджені й підлягають відновленню.

Другий важливий напрям — для тих внутрішньо переміщених осіб, які є економічно активними й готові скористатися пільговим іпотечним кредитом, щоб уже зараз вирішити житлове питання на довгострокову перспективу.

Третій напрям перспективного характеру, про який ми зараз говоримо, — це проєкт формування фондів соціального житла.

Четвертий важливий напрям — спрямування допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, щоб вони мали змогу забезпечити себе житлом. Тобто ці чотири напрями, на нашу думку, охоплюють усі категорії внутрішньо переміщених осіб, які мають той чи інший статус, ту чи іншу фінансову можливість і, відповідно, спроможні в той чи інший спосіб вирішити своє житлове питання.

— Це тільки початок усього комплексу заходів. Ми проаналізували й уже в принципі сформулювали, що необхідно буде внести зміни до, якщо не помиляюся, 70 законів. Завдяки нашим партнерам, які нам допомагають, напрацювання тієї шаленої кількості законодавчих і підзаконних актів уже в активній фазі розроблення, — зазначила заступниця міністра.

Зі свого боку голова Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України Сергій Сухомлин уточнив, скількома площами соціального житла володіє Україна та яких площ потребує. Різниця — більш як на три порядки, яка сама собою не розсмокчеться. Цитую: «Станом на 2021 рік в Україні було близько трьох тисяч квартир, які належали до соціального житла. На початку повномасштабного вторгнення ми мали понад п’ять мільйонів ВПО. Людей розміщували в гуртожитках, школах і спортзалах. Забезпечення житлом — один із найбільших викликів саме для ВПО. Якщо говорити про соціальне житло та його законодавчі рамки, то воно регулюється Законом України «Про житловий фонд соціального призначення» зі змінами й доповненнями, які вже передбачають соціальне житло для ВПО та компенсації за пошкоджене житло. Нині також розроблено законопроєкт про принципи житлової політики, який має замінити успадкований від СРСР Житловий кодекс.

Якщо говорити прожитло для ВПО, за даними Міжнародної організації з міграції, ми маємо станом на жовтень 3,6 мільйона ВПО. Відповідно, всі ці особи мають право на компенсацію соціального житла. Насамперед на нього мають право багатодітні родини, вагітні, непрацездатні та пенсіонери».

Ситуація досить критична. Почали надавати активні модульні будиночки для ВПО. Цим займається, наприклад, Управління верховного комісара у справах біженців і Товариство Українського Червоного Хреста. Є ще ті, які надають будівельні фонди, наприклад, забезпечують житло переселенцям за умови, що вони працюватимуть із місцевими громадами, — це дуже хороше рішення. Або ж здійснюють аудит недобудов і нежитлових приміщень, щоб добудувати або перепланувати їх у житло для ВПО. Реалізований приклад — проєкт благодійного фонду «Житло для ВПО».

Як одну з найшвидших технологій будівництва Сухомлин зазначив складання будинків із залізобетонних плит.

От тільки не варто думати, що хтось за чиїсь гроші зведе будинки й безкоштовно передасть тим, хто цього потребує, як це було в середині 60-х, у роки хрущовської житлової революції. Спершу це були милі мікрорайони з усією необхідною інфраструктурою, які згодом, причому досить швидко, почали перетворюватися на нетрі. Щоб таких метаморфоз не відбувалося, будинки мають самоокуповуватися!

Про це заявив старший секторний економіст Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) Гжегож Гайда. За його словами, проєкт має враховувати як зведення нових будинків, так і використання вже наявних, які мають бути вдало розташовані та підлягати реконструкції.

— Якщо ми подивимося на європейський досвід будівництва соціального житла, — сказав Гайда, — варто зазначити, що будувати житло для вузько окреслених соціальних груп було б помилкою. Якщо розмістити людей однієї соціальної групи, вони матимуть схожі проблеми. Це некорисно. Виграшними є проєкти, які поєднують людей із різних соціальних груп. Люди допомагають одне одному, захищають одне одного, а фінансові потоки в таких будинках функціонують краще.

Я хочу сказати більше про те, що для нас це перший проєкт — лише початок співробітництва. Ми вважаємо, що на ньому не можна зупинятися. І ми працюватимемо паралельно над подальшими кроками — збільшуватимемо опції соціального житла до такого рівня, щоб цей сектор був самодостатнім, самоокупним. Фінансова доступність житла й самоокупність — ці два елементи є запорукою хорошого управління сектором. Це й запорука утримання таких будинків. Ми не можемо очікувати, що держава щорічно доплачуватиме в цей сектор, аби будинки утримувалися в належному стані. Потрібно знайти такий масштаб усього цього, щоби сектор сам фінансував свою операційну діяльність.

Отже, майже несумісні поняття: будинки для біженців, але такі, що обов’язково самоокуповуються. Водночас вони в жодному разі не мають перетворитися на «маріуполіси» — нетрі з житлових контейнерів. Якусь частину будинків зведуть коштом бюджетів усіх рівнів, щойно подолають перешкоди, розставлені Житловим кодексом, що перетнув сорокарічну межу, якусь частину — на кооперативних началах, якусь — коштом інвесторів і місцевих девелоперів, які неодмінно побажають повернути гроші з прибутком.

Як такий вузол вдасться розв’язати та й чи вдасться? В середині минулого століття, за два десятиліття після закінчення Другої світової, вдалося: брудно-сірі бетонні коробки стоять і донині, втім, аж ніяк не є окрасою міст.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ціни стрімко зросли. Як змінилася вартість гектара за час роботи ринку землі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T10:22:33Z
Чи слід наразі українцям вкладатися у євро
24tv
2025-07-14T10:22:04Z
Україна перевезла морським коридором понад 130 мільйонів тонн вантажів - Кулеба
УкраинФорм
2025-07-14T10:12:44Z
Українці взяли іпотечних кредитів 30 млрд: які категорії серед позичальників
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T10:04:38Z
Дефіцит продуктів у Одеській області: який товар починає дорожчати через нестачу
Политека
2025-07-14T10:01:44Z
Мінсільгосп США знизив прогноз виробництва пшениці для України
1News
2025-07-14T10:01:38Z
Бавовник в Україні, як на Одещині вирощують стратегічну культуру
360ua.news
2025-07-14T10:01:23Z
Долар стає "ризиковою" валютою: як змінився курс
24tv
2025-07-14T10:00:29Z
Американські компанії отримали контроль над одним з найбільших зернових терміналів України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T09:55:28Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Одна порада батькам знизила випадки харчової алергії у дітей
Фокус
2025-07-14T10:16:10Z
Ефективний засіб у боротьбі зі старінням: отруйна речовина збільшить тривалість життя
Фокус
2025-07-14T10:10:03Z
Мікробіолог розповів, як часто потрібно прати постільну білизну
Фокус
2025-07-14T09:37:49Z
Норвегія вперше транспортувала пацієнтів на ШВЛ з України літаком C-130J Hercules
Европейская правда
2025-07-14T09:04:32Z
Як перейти на електронні сигарети, щоб позбутися залежності від тютюну
Comments UA
2025-07-14T08:40:00Z
Спорт зменшує ризик смерті на 40%: скільки потрібно займатись
24tv
2025-07-14T08:16:34Z
Як доглядати за тілом влітку: поради, що допоможуть виглядати на всі 100%
24tv
2025-07-14T07:00:55Z
Названо спосіб зупинити спалахи захворювань у зародку: смертність знижено на 60%
Фокус
2025-07-14T06:19:45Z
РФ спіткає нова біда до 1 січня 2026 року: з чим стикнуться окупанти – експерт розповів
GlavRed
2025-07-14T10:25:37Z
Президент Румунії прокоментував заборону на в’їзд меру Кишинева
Европейская правда
2025-07-14T10:22:38Z
ЄС хоче посилити співпрацю з G7, щоб протистояти митам Трампа — Politico
ZN UA
2025-07-14T10:22:27Z
Чому Трамп різко змінив курс щодо озброєння України і опинився там, де був Байден
TSN
2025-07-14T10:18:40Z
Перемовник Путіна озвучив очікування щодо відносин зі США
TSN
2025-07-14T10:18:38Z
Поки депутати у відпустці: Трамп у вересні відвідає Британію
ZN UA
2025-07-14T10:16:10Z
Акції німецьких автовиробників впали після заяви Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T10:16:06Z
У Порошенка підтримали підозру Шабуніну: "Через таких "антикорупціонерів" у нас зруйнована державна служба"
Telegraf
2025-07-14T10:15:46Z
Справедливість восторжествувала: ЄСПЛ визнав незаконним позбавлення мандата Миколи Томенка
Знай
2025-07-14T10:13:53Z
Нацгвардійці знищили взвод окупантів та кілька одиниць техніки: в мережі показали відео
24tv
2025-07-14T10:22:34Z
Будинок на вулиці Олени Степанівни у Львові, в який 12 липня влучив російський дрон, знесуть
Комсомольская правда
2025-07-14T10:16:51Z
Українці зможуть нарешті трошки відпочити. Що потішить їх 19 липня
Telegraf
2025-07-14T10:10:23Z
«Вони давно перетнули усі межі витривалості»: історія однієї позиції
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T10:04:55Z
На війні загинув військовий і журналіст Богдан Заяць
Детектор М
2025-07-14T10:04:14Z
Переплата майже ₴350 тис. за проєкт ремонту парку у Дарницькому районі – затримано одного з екскерівників КО «Київзеленбуд»
Украина Криминальная
2025-07-14T10:00:30Z
У ще одній області України нашестя сарани
AgroPortal
2025-07-14T10:00:01Z
Росіяни вдарили дроном по зупинці у Херсоні: двоє поранених
1News
2025-07-14T09:55:27Z
Атака на Суми: РФ вдарила по унівеситету, є поранені та руйнування
Фокус
2025-07-14T09:52:22Z
У Німеччині змінюють правила виплат соцдопомоги: що чекає на українців
GlavRed
2025-07-14T10:25:39Z
800 тис. гривень від держави: люди з інвалідністю отримають грошову допомогу
GlavRed
2025-07-14T10:25:28Z
50 тис. грн за народження дитини. Кабмін погодив законопроєкт
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T10:25:21Z
"Щоб не просили в борг": пенсіонерка витратила 280 тисяч доларів на покупки, які ховає в орендованому житлі
Фокус
2025-07-14T10:22:25Z
У Лондоні відбулися збори Союзу українців у Великій Британії
УкраинФорм
2025-07-14T10:13:50Z
"Ікона перестала бути святою": журналістка звинуватила Ліну Костенко у брехні й лицемірстві
Фокус
2025-07-14T10:01:09Z
"Вам не соромно?". Соколова та Лачен посварились через збір для "5 каналу"
Комсомольская правда
2025-07-14T09:52:26Z
До використання у ЗСУ допустили бойовий модуль «Хижак»
УкраинФорм
2025-07-14T09:43:31Z
День Іллі: які традиції свята важливо знати і що можна попросити у пророка
Gazeta UA
2025-07-14T09:43:22Z
Була за життя легендою, але її могила виглядає забутою: де похована уродженка Києва Алла Балтер
Telegraf
2025-07-14T10:25:56Z
Брітні Спірс удочерила дівчинку: зізнання 43-річної співачки
GlavRed
2025-07-14T10:25:44Z
Євгенія Емеральд здивувала заявою про стосунки з ексчоловіком після скандального розлучення
TSN
2025-07-14T10:22:53Z
The Rasmus виступить на Atlas Festival 2025
Вива
2025-07-14T10:22:14Z
Ірина Білик виклала рідкісне фото сина після питаннь підписників
Gazeta UA
2025-07-14T10:16:49Z
Жінка купила за 55 грн гарну сукню у секонд-генді: її справжня ціна шокувала
Фокус
2025-07-14T10:10:42Z
Пінаколада від Козловського і п’ятсот одна півонія від LOBODA: як святкувала день народження Юла
Вива
2025-07-14T09:52:18Z
Костянтин Грубич розповів про неприємну зупинку працівником ТЦК і що обурило в його поведінці
TSN
2025-07-14T09:48:41Z
У Києві завтра відкриють виставку «Скарби державності»
УкраинФорм
2025-07-14T09:43:12Z
У Запоріжжі чоловіка взято під варту за систематичне домашнє насильство щодо 89-річної матері
Украина Криминальная
2025-07-14T10:22:14Z
У Кривому Розі чоловік ударив викруткою поліцейського та працівника ТЦК: його зупинили пострілом
24tv
2025-07-14T10:22:12Z
“Шахеди” вдарили по місту на Харківщині, багато поранених
1News
2025-07-14T10:19:06Z
Посадовиця ТЦК та її чоловік вимагали «відкати» за гарантовані державою виплати на загиблих воїнів ЗСУ
Украина Криминальная
2025-07-14T10:13:34Z
Росіяни атакували Златопіль: є жертва та 7 постраждалих, серед яких – дитина
24tv
2025-07-14T10:12:52Z
На Ужгородщині затримали підозрюваного у переправленні ухилянтів через кордон до Словаччини
Украина Криминальная
2025-07-14T10:07:58Z
Росія атакувала «Шахедами» Златопіль на Харківщині, є загибла та поранені
УкраинФорм
2025-07-14T09:55:53Z
У Дніпрі знайшли тіла 8-ми мертвих цуценят біля одного з будинків
24tv
2025-07-14T09:54:10Z
У Вінниці двоє ув’язнених у СІЗО вбили співкамерника
УкраинФорм
2025-07-14T09:40:55Z
Три найгірші країни для переїзду у світі
24tv
2025-07-14T10:12:51Z
Море перетворилось у болото і не тільки. Росія продовжує знущатися з відомого українського курорту
Telegraf
2025-07-14T10:01:14Z
Ось як пересадити заміокулькас: викине нове листя вже за тиждень
24tv
2025-07-14T10:00:45Z
Як заморозити пельмені, щоб ніколи не злипалися: є декілька простих хитрощів
24tv
2025-07-14T09:40:02Z
Охолонь, окрошка: 5 літніх супів, які смачніші і бадьоріші за класику, рецепти потрібно зберегти
Знай
2025-07-14T08:52:36Z
Зробіть це підживлення для смородини у липні: рецепт супердобрива
24tv
2025-07-14T08:45:22Z
Не Говерла: з якої гори відкривається одна з найкрасивіших панорам на Карпати
24tv
2025-07-14T08:28:41Z
Не лише "перший млинець – нанівець": як ще сказати українською "перший блін комом"
24tv
2025-07-14T08:00:55Z
І не треба довго морочитися: як смачно посмажити лисички з цибулею
24tv
2025-07-14T07:54:41Z
Бейл подав нову заявку на придбання Кардіфф Сіті
Football.ua
2025-07-14T10:22:53Z
Чорноморець оголосив про підписання одразу трьох новачків
Football.ua
2025-07-14T10:19:08Z
Справжня фантастика. 17-річна баскетболістка забила ефектний данк двома руками
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T10:18:26Z
Зірковий супертяж несподівано змінив думку щодо переможця реваншу Усик – Дюбуа
24tv
2025-07-14T10:12:26Z
Максим Шульга вдруге вийшов у старті в Літній лізі НБА
УкраинФорм
2025-07-14T09:54:27Z
Українська шосейниця здобула «срібло» на велогонці у Словаччині
УкраинФорм
2025-07-14T09:52:29Z
Трамп "зіпсував" церемонію нагородження "Челсі" після перемоги над ПСЖ
Фокус
2025-07-14T09:43:04Z
Ювентус знову повернувся до варіанту із захисником Штутгарта
Football.ua
2025-07-14T09:37:39Z
Юніорська збірна України виступила на лекгкоатлетичному турнірі у Румунії
УкраинФорм
2025-07-14T09:34:40Z
Хрумтять, як свіжі: незвичайний і простий рецепт пікантних огірків на зиму
GlavRed
2025-07-14T10:25:10Z
NVIDIA випустила нову технологію для відеокарт, яка збільшує FPS в іграх
InternetUA
2025-07-14T10:16:53Z
Несподіване відкриття: рівно 10 років тому зонд NASA вперше побачив Плутон зблизька
Фокус
2025-07-14T09:58:33Z
Смартфони 2026 року отримають вигнуті акумулятори для тривалішої роботи
InternetUA
2025-07-14T09:46:44Z
У Лондоні створили центр, який досліджуватиме “спілкування” з тваринами за допомогою ШІ
ZN UA
2025-07-14T09:43:41Z
Україна впроваджує ШІ у керування дронами, щоб прибрати операторів з поля бою, – Федоров
24tv
2025-07-14T09:40:23Z
Щось неабияк "насолило" Антарктиді: знайдено причину руйнування морського льоду континенту
Фокус
2025-07-14T09:40:14Z
Вийшла найдорожча відеокарта в історії: коштує $500 тисяч і зроблена з 5 кг золота
Фокус
2025-07-14T09:37:45Z
На що звертати увагу при покупці відновленої турбіни: інструкція з прикладу 04L253020Q
AutoCentre
2025-07-14T09:37:23Z
Запчастини до електромобілів: які можна замінити самостійно?
AutoCentre
2025-07-14T10:10:44Z
Volkswagen закрив свій перший великий завод у Китаї після 17 років роботи
Топ Жир
2025-07-14T09:48:08Z
Новий Hyundai Tucson зробили схожим на Land Rover
AutoCentre
2025-07-14T09:04:35Z
Перший електромобіль Bentley: ретрофутуризм у концепті EXP 15
ITC
2025-07-14T09:04:20Z
Дешевше $20 000: презентовано новий кросовер Hyundai
ЗаРулем
2025-07-14T08:40:47Z
Наймиліший електромобіль Honda вперше показав свій вигляд і дещо незвичайне
Топ Жир
2025-07-14T08:34:57Z
Lexus ES у кузові універсал виглядає чудово
AutoCentre
2025-07-14T08:07:54Z
Mazda представила кросовер CX-5 нового покоління: відома ціна
ЗаРулем
2025-07-14T07:16:15Z
Suzuki готує оновлення для популярного Jimny
AutoCentre
2025-07-14T07:13:49Z