MY.UAНовини
Як зараз воюють ЗСУ і чому все частіше лунають заклики переходити на дивізії та корпуси?
Як зараз воюють ЗСУ і чому все частіше лунають заклики переходити на дивізії та корпуси?

Як зараз воюють ЗСУ і чому все частіше лунають заклики переходити на дивізії та корпуси?

«Україні потрібні дивізії замість бригад, що дасть змогу масштабувати досвід успішних підрозділів замість створення купи бездарних нових», — писав на своєму каналі командир 2 штурмового батальйону 3 ОШБр Дмитро Кухарчук.

«Бували випадки, коли в нас в обороні сил було більше, ніж у росіян під час наступу, але ворог досягав успіху, бо ми не мали нормальної взаємодії та звʼязку між численними “організмами”. Який вихід? Перехід на дивізійну систему, про що вже багато авторитетних військових говорили публічно», — заявляв волонтер та блогер Сергій Стерненко.

«Зараз, за існування тактичних, оперативних угруповань, люди на тимчасових посадах не відповідають за особовий склад, яким керують. Дивізія — це сталий підрозділ, який можна зробити з 5-6-10 бригад», — висловлювався Богдан Кротевич, заступник командира 12 бригади Національної гвардії України «Азов».

Заклики провести реформи в українській армії та перейти на дивізійну систему лунають уже не перший місяць, причому з кожним разом вони стають дедалі гучнішими.

У виданні hromadske спробували розібратися, що таке дивізії та корпуси, у чому їхня перевага над нинішньою структурою української армії та чи стане перехід на нову систему управління панацеєю в теперішній ситуації.

Як зараз воює армія?

Українська армія переважно воює бригадами — тактичним військовим з’єднанням чисельністю 3-7 тисяч людей, яке своєю чергою складається з полків, батальйонів, рот та взводів.

Ті об’єднуються в оперативно-тактичні угруповання (ОТУ), а вони — в оперативно-стратегічні угруповання військ (ОСУВ), які виникли на початку повномасштабного вторгнення. Останніх лише два — «Хортиця», яка відповідає за фронт від півночі Харківщини аж до півдня Донеччини, і «Таврія», яка керує обороною південних регіонів України.

Над цими структурами існують оперативні командування (ОК), які почали створювати ще з 2015 року. Таких лише чотири — «Північ», «Південь», «Захід», «Схід». Кожне з них має у своєму підпорядкуванні бригади, які дислоковані у цих регіонах, та займається їхнім забезпеченням, комплектацією та навчанням.

Усе це складається в Сухопутні війська — найбільш численний рід військ в українській армії, над яким стоїть Генеральний штаб Збройних сил України.

Резюмуючи, нинішня вертикаль управління української армії має такий вигляд: командування бригади — командування ОТУ — командування ОСУВ — командування ОК — командування Сухопутних військ — Генеральний штаб.

Що не так із чинною системою?

Низка українських військових та експертів уже не перший місяць закликають до структурних змін в українській армії, насамперед — до переходу на дивізійно-корпусну систему управління військами, оскільки чинна система управління, на їхню думку, вкрай неефективна, що призвело до багатьох провалів в управлінні військами на фронті.

Один із найбільш показових випадків був у квітні 2024 року під Очеретиним, що неподалік від Авдіївки, коли через дезорганізацію в управлінні обороною на цьому напрямку українські військові зазнали важких втрат, а частина була змушена відступати. Це породило безупинний наступ на Покровськ, який триває досі.

«Кого звинуватити у втраті Очеретиного? Екскомбрига 115 бригади, яка залишила позиції через небоєздатність? Чи командувача ОТУ, який вчасно не організував ротацію? Чи командувача ОСУВ, який все це не проконтролював? Чи командувача ОК, до складу якого входить вищезазначена бригада? Є відразу чотири людини, які повинні ухвалювати рішення на оперативно-тактичному рівні. З кого спитати — невідомо», — коментував квітневі події військовий оглядач та волонтер Богдан Мірошников.

Подібні проблеми згодом повторилися в Новогродівці, коли місто з населенням у 15 тисяч захопили фактично за три дні, та в Селидовому.

Зрештою, наявні ОТУ та ОСУВ, на відміну від дивізій та корпусів, є тимчасовими структурними організмами. І якщо деякі оперативно-тактичні угруповання існували ще з часів АТО (наприклад, ОТУ «Донецьк»), то ОСУВ з’явилися лише на початку повномасштабного вторгнення.

Чим дивізії та корпуси кращі за бригади та ОТУ?

Дивізія вважається основним тактичним з’єднанням у різних видах військ більшості армій світу. Вона налічує до 25 тисяч особового складу та складається з бригад або полків.

Корпус — ще більше військове з’єднання. Він складається приблизно з 2-4 дивізій та може налічувати до 50 тисяч військовослужбовців. У Силах оборони станом на зараз існує 5 корпусів: 9, 10 та 11 армійські корпуси, Корпус морської піхоти, створений у 2023-му, та 7 десантно-штурмовий корпус. Тож подекуди до згаданої раніше чинної ланки управління армією додається ще й командування корпусів.

Дивізійно-корпусна система і справді має чимало переваг, які нещодавно озвучив командир 12 бригади спеціального призначення «Азов» Денис Прокопенко:

  • єдність командування (командири дивізій чи корпусів можуть організовувати бойову та спеціальну підготовку в штатних підрозділах, особисто відповідати за процес та якість підготовки, тверезо оцінювати бойові спроможності та відповідно ставити завдання за призначенням кожній бригаді чи полку);
  • ініціатива (командування зможе керувати безпосередньо штатними підрозділами без приданих сил, маючи все своє, крім авіації);
  • простота (процес управління дивізіями та корпусами легший, що дає змогу вибудувати стійку оборону);
  • економія зусиль (таке управління військами дасть змогу збільшувати операційні зони та смуги оборони);
  • безпека (за такого управління стане непотрібним «затикання дір», «гасіння пожеж» приданими підрозділами, що ускладнює взаємодію із вже наявними частинами);
  • зменшення ручного управління на тактичному рівні (це дасть змогу генералітету займатися питаннями стратегічного планування та більш пріоритетними завданнями, як-от стратегічна оборона).

Інший боєць «Азову», заступник командира бригади Богдан Кротевич, вказує, що наявність дивізій та корпусів дасть вищому військовому керівництву змогу притягувати командирів до відповідальності за провали на фронті чи неправильні рішення.

«Це те, чого можна повчитися в росіян. Вони воюють армійськими корпусами. Там приходять до командувача корпусу і питають: “Ти чого не наступаєш?” І він не може сказати, що не ставив того чи іншого командира полку. Бо саме він його ставив і готував. З нього спитають. А коли в нього ще буде кримінальна відповідальність, а не як у нас, то взагалі ідеально. Бо в нас тільки солдат винен», — каже військовий.

Вчитися у ворога

російське командування прийшло до дивізій та корпусів після того, як Сили оборони витіснили ворога з Харківщини, а згодом і з правобережжя Херсонщини.

Як у 2014-му, так і 2022 році росія почала свій напад на Україну, використовуючи батальйонні тактичні групи (БТГ). На початку повномасштабного вторгнення рф використала трохи більше ніж 200 таких БТГ.

Така структура мала свої переваги та недоліки. З хорошого для росіян — такі структурні одиниці можуть певний час діяти автономно, позаяк у їхньому складі зосереджені і піхота, і артилерія, і розвідка, і підрозділи забезпечення. А ще БТГ є доволі маневровими, насамперед через свою незначну чисельність.

А втім, кожна така група не здатна проводити якісь масштабні наступальні операції якраз таки через свою незначну чисельність. А найголовніше — через скупчення в одній групі різних сил БТГ є надто вразливими до втрат. Найяскравішим прикладом цього є спроба росіян форсувати річку Сіверський Донець поблизу Білогорівки на Луганщині у травні 2022-го.

Тоді окупанти близько тижня намагалися звести переправу через річку для подальшого наступу на Лисичанськ, однак завдяки ефективній роботі Сил оборони майже вся російська БТГ, яка намагалася форсувати річку, була знищена.

Важкі втрати російської армії та низка поразок на полі бою змусили російське керівництво спершу оголосити «часткову мобілізацію», а згодом — створити два додаткових військових округи та декілька дивізій.

Нині російська армія розгорнула на території України кілька великих військових з’єднань — це угруповання військ «Північ», «Південь», «Захід», «Схід», «Центр» та «Дніпро». Над ними — згадані військові округи, які у своєму розпорядженні мають загальновійськові армії, корпуси та дивізії, а згадки про БТГ майже зникли зі зведень російського міноборони.

Утім, ідеалізувати структуру управління ворога теж не варто, позаяк наявність згаданих загальновійськових армій, округів, а також дрібних окремих військових з’єднань на полі бою створює свої проблеми для росіян.

Фото: hromadske

Дивізії та корпуси врятують українську армію від хаосу?

Наприкінці листопада 2024-го «Суспільне» та «Укрінформ», покликаючись на власні джерела, писали, що Збройні сили України до кінця минулого місяця планували перевести на систему «корпус — бригада».

Співрозмовники журналістів пояснювали, що така система дасть змогу суттєво зекономити людський та матеріальний ресурси. Тоді як перехід на систему «корпус — дивізія», як стверджується, потребував би в рази більших людських, фінансових та матеріальних ресурсів, чого зараз Україна не може собі дозволити.

А втім, на заваді такого задуму може стати низка факторів. Так, директор фонду «Повернись живим» та військовий аналітик Тарас Чмут вказував, що перехід на таку систему управління в нинішніх умовах можливий, але він повинен бути не одномоментним, бо за теперішньої інтенсивності бойових дій це зробити просто неможливо. На його думку, починати варто було б з найбільш «спокійних» ділянок фронту, що дало б можливість організувати ротацію всередині корпусу.

Іншою проблемою може стати брак досвіду управління дивізіями та корпусами. У коментарі hromadske офіцер Армії оборони Ізраїлю та військовий оглядач Ігаль Левін пояснює, що штаб дивізії — це сотні людей, тому через відсутність досвіду управління такою структурою можуть виникнути додаткові, ще більші проблеми в управлінні.

Ще однією проблемою може виявитися взаємодія між дивізіями на полі бою, що може стати такою собі ахіллесовою п’ятою.

«Дивізія займає окрему ділянку фронту та межує з іншими дивізіями. На такій великій війні, коли немає досвідчених офіцерів для управління корпусами та складно налагодити взаємодію між бригадами та батальйонами, що вже казати про дивізії?» — каже військовий.

Хоча таких труднощів неможливо буде уникнути, Ігаль Левін вважає, що командування перших дивізій ЗСУ можна було б організувати в Європі, аби українським військовим «показали, як ними керувати».

Автор: Роман Мельник

Джерело: hromadske

 

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Ситуацию мы не удержим": военный сказал, когда будет полная потеря Украины
Comments UA
2025-01-04T19:21:40Z
Сколько украинцев готовы отдать Путину четыре области: опрос
Comments UA
2024-12-30T05:45:29Z
Женщина ехала от свекрови и делилась впечатлениями: потом она взглянула на заднее сиденье
Фокус
2025-01-03T07:51:10Z
Стало известно, сколько украинцев из оккупации вступили в армию РФ за 2024 год
Comments UA
2025-01-04T12:09:47Z
Россия теряет сербский рынок оружия из-за санкций
Корреспондент
2025-01-08T16:36:06Z
В Армия+ упростили подачу рапортов
Апостроф
2025-01-08T16:30:05Z
Какое значение имеет номер вашей квартиры: нумерологи дали пояснения по каждой цифре
UAToday
2024-12-27T16:36:22Z
До какой даты нужно потратить "тысячу Зеленского", иначе деньги "сгорят"
Comments UA
2025-01-04T12:57:55Z
Новое наступление ВСУ в Курской области: эксперт назвал важную цель украинских войск
TSN
2025-01-06T14:12:43Z
Полковник ВСУ заявил о прямой сдаче украинских земель: что пошло не так
Comments UA
2025-01-05T08:33:29Z
Путин был готов ударить ядеркой по Украине: в США только сейчас сказали, кто отказал Кремль
Comments UA
2025-01-04T08:33:43Z
Газопровод в ЕС из России снова запустят: "друг Путина" рассказал о покупателе российской "трубы"
Comments UA
2024-12-27T13:57:15Z
На Западе уже знают, что станет разменной монетой в переговорах по войне в Украине
Comments UA
2025-01-03T07:03:56Z
Зеленский: 13 погибших в результате авиаудара по Запорожью
Хвиля
2025-01-08T16:51:49Z
Стало известно, сколько еще времени Трамп будет терпеть возле себя Маска
Comments UA
2025-01-08T16:39:15Z
Встреча Трампа и Путина сорвалась: Гордон объяснил, почему война не закончилась 30 декабря
Фокус
2024-12-30T21:27:38Z
В СНБО отреагировали на сообщение о городе, с которого может начаться Третья мировая война
Апостроф
2024-12-27T10:36:01Z
Путин назвал страну, которая может стать площадкой для переговоров
TSN
2024-12-26T19:21:26Z
Новогодние образы супругов Зеленских: стилист обратила внимание на важную деталь
Фокус
2025-01-03T06:51:08Z
Вечная память: на фронте трагически погибли выдающиеся украинские актеры
Политека
2024-12-27T06:42:37Z
Леся Никитюк решилась выйти замуж за военного: кто-то из звезд ее поздравил
Comments UA
2025-01-06T19:54:51Z
Тина Кароль встала на гимнастический козел на каблуках и очаровала фанов: "Просто королева"
TSN
2025-01-04T15:39:32Z
Alyona Alyona призналась, что на нее напали: "Психологические проблемы, протез"
Знай
2025-01-08T16:51:25Z
"На русском языке?": группа 5'nizza удивила анонсом своего европейского тура/Музыканты анонсировали новые концерты
Апостроф
2025-01-08T16:21:33Z
В Латвии расследуют смерть баскетболиста: против предательницы Украины Седоковой дадут показания/Друг Яниса Тимма подозревает, что певица могла устроить заказное убийство
Апостроф
2025-01-03T18:24:18Z
Лилия Подкопаева восхитила фото с дочерью и мужем и раскрыла, как с ними время проводит
TSN
2024-12-31T09:51:06Z
Две лучшие стрижки на зиму для женщин за 50: держат объем даже под шапкой
TSN
2025-01-05T17:48:12Z
Разведка США назвала настоящую причину катастрофы в Актау: детали
Comments UA
2024-12-28T11:33:04Z
Ночью Россия содрогалась от взрывов: последствия ударов
Comments UA
2024-12-27T06:18:09Z
С украинкой в ​​центре Варшавы произошел жуткий инцидент
Апостроф
2025-01-04T18:39:10Z
В Энгельсе масштабный пожар на нефтебазе после атаки дронов – росСМИ
ZN UA
2025-01-08T01:40:56Z
В Запорожье уже 13 погибших, много пострадавших. ВИДЕО
Новости Украины
2025-01-08T16:21:48Z
Российский удар по Запорожью: Федоров рассказал о погибших и раненых
Хвиля
2025-01-08T16:16:49Z
Раскрыты подробности ночной воздушной атаки на Украину
Апостроф
2024-12-28T07:33:27Z
Во Львове для задержания уклониста вызвали 8 экипажей полиции и скорую: "На одного? Стыдоба"
Знай
2024-12-27T20:30:44Z
Двух пилотов задержали на взлетной полосе с почти пол тонны кокаина – фото
TSN
2024-12-27T18:21:49Z
"Почти каждый день мне пишут и звонят россияне": в ВСУ рассказали о неожиданных последствиях Курской операции
Апостроф
2025-01-04T17:06:25Z
Когда закончится война в Украине: астролог назвала города, находящиеся в опасности
Политека
2024-12-30T06:42:37Z
Муженко объяснил, почему из Курской области ВСУ не выводят войска
TSN
2024-12-28T12:51:42Z
«Военные ВСУ переоденутся в российскую форму и расстреляют мирных жителей»: что известно
Comments UA
2024-12-30T14:18:33Z
Комар заразил женщину паразитом: что вытащили из глаза жительницы Харьковщины
Comments UA
2025-01-08T16:42:55Z
Появилось жуткое видео момента прилетов КАБ по Запорожью
Comments UA
2025-01-08T16:42:38Z
В Украине погиб российский пропагандист
Апостроф
2025-01-04T20:27:31Z
Россияне уже у дверей: военный рассказал, когда может быть штурм РФ Днепропетровской области
Comments UA
2024-12-27T16:42:28Z
На Западе озвучили прогноз: к чему готовиться украинцам на оккупированных территориях
Comments UA
2024-12-27T10:33:59Z
МИД ответил на манипулятивные заявления Венгрии относительно транзита и цен на газ
Европейская правда
2025-01-08T12:48:41Z
Отказ Украины продолжать транзит российского газа может спровоцировать удары РФ по газотранспортной системе — Bloomberg
ZN UA
2024-12-28T11:33:07Z
118 грн за упаковку в 200 грамм: супермаркеты резко изменили цены на масло, молоко и сметану
Знай
2025-01-04T15:06:07Z
В Украине резко изменились цены на яйца: сколько стоит десяток и почему это не надолго
Новости Украины
2025-01-02T20:54:58Z
Плитка шоколада за 85 гривен: какие продукты в Украине подскочат в цене
Фокус
2025-01-08T15:30:22Z
ЕС откажется от российского газа до 2027 года
Корреспондент
2025-01-08T15:21:34Z
Заявление Фицо о прекращении поставок электроэнергии не угрожает энергообеспечению Украины, - эксперт
Comments UA
2024-12-28T10:21:48Z
Эти знаки Зодиака в 2025 году купят квартиру: кто среди счастливчиков
Comments UA
2024-12-28T02:30:27Z
В последний момент будет заключено соглашение, - Анна Скороход о транзите российского газа
Знай
2024-12-27T21:42:42Z
Спортсмен 10 минут лежал в ванне, но "воробчика" спасти не удалось: "С одной стороны, ситуация комична..."
Знай
2024-12-31T04:51:55Z
На войне с Россией погиб многократный чемпион мира по карате: коллеги не сдержали эмоций
Comments UA
2025-01-03T15:36:58Z
Илон Маск намерен купить "Ливерпуль"
ZN UA
2025-01-07T17:36:42Z
Милан официально подтвердил увольнение экс-тренера Шахтера Паулу Фонсеку
Известия Киев
2025-01-04T08:34:11Z
"Не травила, не бросала": Российская модель отреагировала на слухи, связанн
Корреспондент
2025-01-08T16:42:45Z
Американский баскетболист забросил победный мяч со своей половины площадки в матче НБА
ZN UA
2025-01-08T13:58:00Z
Украинского футболиста назвали одним из главных разочарований в Испании
ZN UA
2024-12-27T09:39:09Z
Назван самый высокооплачиваемый футболист английской Премьер-лиги
ZN UA
2025-01-03T20:00:07Z
Вратарь сборной Украины по футболу Анатолий Трубин женился в Лиссабоне
Комсомольская правда
2024-12-26T17:00:38Z
Раскрыли ключ к бессмертию: ученые выяснили, почему постельные клопы почти неубиваемы
Фокус
2025-01-04T17:42:58Z
В Альпах прячутся нерукотворные пирамиды: они старше известных пирамид Гизы
Фокус
2024-12-27T10:32:32Z
Ученые рассказали, как формируются месторождения золота на Земле
ZN UA
2024-12-30T15:42:39Z
Stardew Valley продалась тиражом свыше 40 миллионов копий
GameMag
2025-01-04T17:33:44Z
Индонезию не устраивает предложение Apple для снятия запрета на iPhone 16
Корреспондент
2025-01-08T16:42:37Z
Официально: Valve откроет SteamOS для сторонних портативок уже весной
GameMag
2025-01-08T16:16:10Z
Ученые заявили, что чайные пакетики несут угрозу здоровью человека
TSN
2025-01-04T16:18:38Z
Возрождение состоялось: Разработчики Hi-Fi RUSH официально вернулись к работе
GameMag
2025-01-04T14:55:20Z
Тираж NieR: Automata превысил 9 миллионов экземпляров
GameMag
2024-12-27T10:44:36Z
Некому жить: красивый город вблизи моря и гор платит людям 30 тысяч евро за переезд
Фокус
2025-01-05T11:00:20Z
Людей с какой группой крови трудно соблазнить
Comments UA
2025-01-03T03:30:46Z
Это нужно сделать 31 декабря 2024 года, чтобы 2025 год был удачным
Comments UA
2024-12-30T14:12:50Z
У талантливых и счастливых людей всегда есть эта цифра в дате рождения
TSN
2025-01-03T07:51:22Z
Кем я вижу себя через 30 лет — 4 главных вопроса, которые нужно себе задать
Marie Claire
2025-01-08T16:00:27Z
Салат "И в пир, и в мир, и в добрые люди": рецепт с курицей и картофельной соломкой
Знай
2025-01-08T15:51:15Z
Как размягчить говядину во время приготовления разными способами: добавьте эти пять ингредиентов
TSN
2025-01-04T17:18:13Z
Серебряный френч: что нужно знать о cамом трендовом маникюре на Новый год 2025
Marie Claire
2024-12-28T22:01:21Z
Себе дороже: как общаться с грубыми людьми, не опускаясь до их уровня
Marie Claire
2025-01-04T15:01:29Z
Как военнослужащему взять отпуск во время службы: в ТЦК назвали условия
Знай
2025-01-04T18:06:12Z
Узнали время защиты организма: создан новый способ определения иммунитета после вакцинации
Фокус
2025-01-07T18:51:38Z
Программа "Доступные лекарства"охватит все аптеки Украины в 2025 году
Знай
2025-01-04T20:12:56Z
Какие три полезные привычки японцев помогают им жить более 100 лет
TSN
2025-01-04T19:21:20Z
Как белки помогают снизить уровень холестерина: полезные продукты для здоровья
Comments UA
2025-01-08T16:51:53Z
Снова вирус из Китая: новая инфекция пугает мир и уже добралась в Украину
Корреспондент
2025-01-08T15:27:58Z
Три совета, которые не помогут похудеть
TSN
2025-01-04T12:54:17Z
Внезапный союзник болезни Альцгеймера: ученые узнали о связи алкоголя с заболеванием
Фокус
2025-01-04T18:27:28Z
Названы органы, которые стареют быстрее всего
Comments UA
2025-01-04T01:30:20Z
Поезд-вездеход: реставраторы восстановили уникальную паровую машину начала 20 века
Фокус
2025-01-05T18:06:08Z
Виноваты пешеходы. Почему Rolls-Royce и Jaguar отказались от талисманов на капотах
Фокус
2024-12-31T19:42:56Z
600 сил и максималка 330 км/ч: в Украине заметили редкий заряженный BMW
Фокус
2024-12-28T09:45:33Z
Спорткар для семьи: в Европе появится оригинальный электрический минивэн на 500 сил
Фокус
2025-01-08T14:00:29Z
Кроссоверы, электрокары и городские модели: названы лучшие авто года для женщин
Фокус
2025-01-08T13:00:04Z
Мешают соседям: раритетные ретроавто годами ржавеют прямо на улице
Фокус
2025-01-08T11:30:50Z
Запас хода 870 км и сверхбыстрая зарядка: рассекречен семейный электромобиль Zeekr
Фокус
2025-01-08T10:42:47Z
Прыгает и ездит на автопилоте: BYD показал возможности своего первого суперкара
Фокус
2025-01-08T09:00:50Z
Новый флагман: в Киеве появился самый большой и дорогой кроссовер Kia
Фокус
2025-01-08T08:12:26Z