MY.UAНовини
Метапневмовірусна інфекція. Чи готові українці до нової пандемії?
Метапневмовірусна інфекція. Чи готові українці до нової пандемії?

Метапневмовірусна інфекція. Чи готові українці до нової пандемії?

Рік тому, 18 січня 2024 року, генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров'я Тедрос Гебрейєсус закликав світ підготуватися до майбутніх невідомих захворювань, які можуть загрожувати людству, до так званих хвороб Х. Це не конкретні інфекції, а гіпотетична хвороба, яка може раптово почати ширитися світом. По суті, Гебрейєсус закликав системи охорони здоров’я розробляти ефективні сценарії реагування на можливі інфекційні загрози. На світ, який вже має за плечима досвід виживання під час Covid-19 – із відсутністю вакцин, дефіцитом масок, вимушеною ізоляцією та примусовими недешевими аналізами – ця інформація справила сильне враження. Навіть в Україні, де «коронаскептики» після початку повномасштабного вторгнення кричали, мовляв, «і де подівся ваш ковід?», і де померти можна будь-якої миті від ракетного удару, замислились про можливу хворобу Х. Перспективи нової пандемії обговорювались у випусках новин та різних подкастах, однак невдовзі тема вщухла.

Проте минулого року про ймовірну загрозу нагадали кілька подій. Вперше – в серпні, коли ВООЗ оголосила «надзвичайну ситуацію глобального масштабу» через швидке поширення віспи мавп в африканських країнах. Тоді спалах, який розпочався у Конго, стрімко поширився на Бурунді, Кенію, Руанду та Уганду. Тоді ВООЗ закликала країни-члени почати готуватися до поширення вірусу. Труді Ланг, професор досліджень глобальної охорони здоров'я в Оксфордському університеті назвали ситуацію «неймовірно тривожною». Джон Клод Удагемука, викладач Університету Руанди, який брав участь у медичному реагуванні на вірус віспи, підкреслював: «Це, безсумнівно, найнебезпечніший з усіх відомих штамів віспи, враховуючи те, як вона передається, як поширюється, а також які має симптоми». Втім, ані Європі, ані іншим країнам, окрім африканських, великої біди мавпяча віспа поки не завдала.

Вдруге у медичних забили тривогу 12 грудня, коли стало відомо про зникнення 323 флаконів із небезпечними вірусами з лабораторії в Австралії. Власне, зникли віруси ще у 2021 році, виявили це у серпні 2024-у. Серед втрачених – сотні зразків небезпечних вірусів, зокрема, вірус Гендра, лісовірус та хантавірус. Крім того, втрачено зразки трьох патогенів, які можуть мати дуже високі показники смертності у людей. Щоправда, і тоді світова громадськість пару днів пообговорювала інцидент, потім дійшла того, що проблеми слід сприймати по мірі їх виникнення, і знову тема можливої пандемії пішла на спад.

І ось – новий привід для тривоги: у Китаї стався спалах метапневмовірусу людини (HMPV). Захворювання швидко поширюється країною, деякі лікарні вже переповнені. Вчені стверджують, що він може бути небезпечнішим за Covid-19. До слова, цей вірус є і за межами материкового Китаю: в Гонконзі та Малайзії. У Міністерстві охорони здоров’я Казахстану повідомили про 30 випадків зараження. Водночас відомство не уточнює: чи ці випадки буди зафіксовані в останні тижні, чи загалом від початку епідсезону, тобто з жовтня.

Що це за хвороба

Метапневмовірусна інфекція — хвороба з групи гострих респіраторних вірусних захворювань, найчастіше має звичайні симптоми ГРВІ, однак за певних умов (приналежність до груп ризику, наявність супутніх захворювань) викликати тяжкі ураження нижніх дихальних шляхів, легень. Метапневмовірус належить до тієї ж групи вірусів, що викликають кір і «свинку».

Метапневмовірус під потужним мікроскопом
фото: livemint.com

Це не нова хвороба: вперше вона була виявлена у 2001 році. Водночас медична наука має обґрунтовані припущення, що людський метапневмовірус був широко поширений принаймні з 1958 року. Причому – на всіх континентах, окрім Антарктиди. Нині ж метапневмовірус також циркулює в епідемічний період разом із іншими ГРВІ. Так, у 2023 році випадки метапневмовірусу були зареєстровані в Нідерландах, Британії, Фінляндії, Австралії, Канаді, США та Китаї. Головна інфекціоністка України Ольга Голубовська стверджує, що у нас цей вірус є: «Натепер, за даними Центру громадського здоров’я, в Україні з початку сезону зареєстровано 13 офіційно підтверджених випадків, звичайно, реально їх більше».

Вакцини від метапневмовірусу досі не розроблено – на відміну від вакцин від грипу, різні варіанти якого також циркулюють щороку. До слова, часто діти і дорослі переносять цей вірус як звичайну застуду, і жодних наслідків – принаймні, у глобальних масштабах – не відбувається.

Передається повітряно-крапельним шляхом: через кашель, чхання тощо. Інкубаційний період – від трьох до шести днів. Для діагностики використовують імуноферментний аналіз – для дослідження крові на наявність антитіл до вірусу та полімеразну ланцюгову реакцію (ПЛР) для виявлення РНК вірусу в харкотинні. Часто призначають бронхоскопію чи рентген легень – однак не для визначення метапневмовірусу, а для діагностики загального стану пацієнта.

Специфічного лікування метапневмовірусу немає. За словами Голубовської, у світі тяжким хворим застосовують інгаляційний рибавірин (синтетичний противірусний препарат – «Главком»). У нашій країні така форма рибавірину не зареєстрована, а таблетована навряд чи буде ефективна.

Групи ризику:

  • діти до 14 років, якщо говорити про немовлят, то особливо – недоношені;
  • люди старше 65 років;
  • люди з ослабленою імунною системою – внаслідок таких станів, як ВІЛ, рак, аутоімунні розлади, або ті, хто вживає ліки, що пригнічують імунну систему;
  • люди з астмою чи з хронічною обструктивною хворобою легенів в анамнезі.

Симптоми:

  • кашель;
  • лихоманка;
  • закладений ніс;
  • біль у горлі;
  • захриплість голосу;
  • задишка;
  • висип.

Можливі ускладнення:

  • бронхіт;
  • пневмонія;
  • загострення астми або хронічної обструктивної хвороби легенів.
  • середній отит – більше характерних для дітей.

Заходи для профілактики аналогічні тим, що діяли під час пандемії коронавірусної хвороби: миття рук, уникнення зайвих контактів, особливо – з людьми, які мають симптоми ГРВІ, дезинфекція поверхонь, а також носіння маски у публічних місцях у випадку поганого самопочуття.

Без паніки?

Доктор Джая Лакшмі, старший консультант відділу пульмонології лікарень Apollo Navi Mumbai, яка ретельно відстежує перебіг ситуації із захворюваністю на метапневмовірус, зазначає: переповненість лікарень у Китаї обумовлена тим, що основна маса пацієнтів – це діти до 14 років. Саме серед них високий відсоток ускладнень.

Офіційний Пекін, як зазначає NDTV, наразі применшує масштаби захворюваності: каже, що це «щорічне явище в зимовий період». Речниця міністерства закордонних справ Китаю Мао Нін нагадала, що «пік респіраторних інфекцій, як правило, припадає на зимовий сезон» і запевнила, що «подорожувати Китаєм безпечно».

Доктор Атул Гоел з Головного управління охорони здоров'я Індії коментував: «Ми проаналізували дані про респіраторні спалахи в Індії і не помітили суттєвого збільшення даних за грудень 2024 року. Немає причин для занепокоєння щодо нинішньої ситуації».

У Міністерстві охорони здоров'я Малайзії заявили: «Це не нова хвороба, і в нашій країні не потрібно повідомляти про випадки інфікування метапневмовірусом відповідно до Закону про профілактику та контроль інфекційних захворювань 1988 року. Збільшення кількості гострих респіраторних інфекцій наприкінці року і на початку наступного є очікуваним явищем, що відповідає подібним тенденціям в інших країнах».

Поки ж уряди Китаю та сусідніх держав на словах переконують, що причин для паніки немає, всередині самої КНР почали активно діяти. Школи в китайському місті (якому б ви думали? Саме там, звідки почав п’ять років тому поширюватися Covid-19!) Ухань закрили, оскільки кількість випадків захворювання стрімко збільшується. Кількість підтверджених випадків росла на 529% лише за останні 10 днів. Пацієнтів госпіталізують в усіх регіонах Китаю.

В Індії теж стривожилися. Міністерство охорони здоров'я провело нараду для оцінки ситуації та обговорення необхідних заходів для запобігання проникненню вірусу в країну. Влада також посилила процедури перевірки мандрівників, які прибувають з Китаю та інших постраждалих районів, аби відстежувати і контролювати поширення вірусу.

Всесвітня організація охорони здоров'я поки що не б’є на сполох, проте вже закликала Китай надати більш детальну інформацію про вірус і ситуацію на місцях.

Метапневмовірус в Україні

Як же так сталося, що вірус, який роками циркулював разом з іншими ГРВІ, і не привертав до себе особливої уваги, раптом почав становити небезпеку? У Ольги Голубовської є пояснення: винен… Covid-19. «На мій погляд, це відображення процесів еволюції та адаптації мікроорганізмів, які користуються зміненим імунним ландшафтом внаслідок пандемії коронавірусної хвороби 2019, яка, по суті, є системною імунною хворобою. Також негативно вплинули на нашу толерантність до інфікування багатьма збудниками тривалі масові локдауни, ми не контактували один з одним, а імунні реакції починаються із місцевих факторів захисту», – зазначає вона.

Голубовська також нагадала, що вітчизняні фахівці, наприклад, професор Андрій Волянський, прогнозували спалахи звичайних респіраторних хвороб після завершення обмежувальних заходів.

Коментар Голубовської для фахівців: «Рентгенологічні зміни неспецифічні: «матове скло», ателектази, гіперроздуті легені. Частіше двобічні ураження»
фото: Facebook Ольги Голубовської

Що ж робити? Ольга Голубовська дає наступні поради. «По-перше, не панікувати. Ще раз, фактор часу – вирішальний для тактики ведення хворих. У разі виникнення респіраторного захворювання, особливо у груп ризику, бажано його підтвердити. Серед усіх ГРВІ найнебезпечнішими були грип та Covid-19, зараз до тестування треба додавати і метапневмовірус, особливо у госпіталізованих хворих, ресурс є», – стверджує інфекціоністка. Якщо ви захворіли – вимірюйте сатурацію крові пульсоксиметром.

По-друге, не ігноруйте відомі з ковідних часів методи профілактики хвороби. «Все це, звичайно, не гарантує зараження, але ж ми памʼятаємо, що уся справа в дозі збудника, що на вас «нападає»: чим вона менше, тим більше шансів мати легший перебіг», – додає Голубовська.

По-третє, необхідно стежити за своїм здоровʼям, своєчасно звертатися до сімейного лікаря, аби діагностувати патологію, приймати вітаміни, особливо Д (за призначенням лікаря).

Інфекціоністка також звернулась до лікарів із проханням не зволікати із госпіталізацією, якщо стан хворого погіршується. «Памʼятайте, що тяжкість перебігу оцінюється не тільки і не стільки  показниками температури, як загальним станом хворого, особливо з груп ризику. Вважається, що супутні інфекції з іншими вірусами або бактеріями можуть бути тригером тяжкого перебігу захворювання, тому застосування емпіричної противірусної терапії препаратами широкого спектру дії може бути обґрунтовано», – підкреслила Голубовська.

Наталія Сокирчук, «Главком»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Рок-н-рольні небеса кличуть: як і де поховають Оззі Осборна
GlavRed
2025-07-27T23:27:39Z
Дружина зірки Кварталу 95 натякнула на вагітність
GlavRed
2025-07-27T22:27:20Z
"Дайте Україні зброю": Лайма Вайкуле жорстко розповіла про головне
GlavRed
2025-07-27T21:27:39Z
Захопливі та цікаві: 3 українські фільми для сімейного вихідного
24tv
2025-07-27T19:57:33Z
Найтрендовіший принт літа: цей манікюр підкорив серця світових зірок
24tv
2025-07-27T19:30:00Z
Потап повертається в Україну: названо точну дату
GlavRed
2025-07-27T19:27:10Z
Сергій Притула вперше за довгий час показав, який вигляд має його старша донька
24tv
2025-07-27T18:51:17Z
Потап заявив про повернення до України: артист назвав точну дату
TSN
2025-07-27T18:03:07Z
Джордж Мартін схвалює: «Супермен» здається чудовим, «Андор» став родзинкою року»
ITC
2025-07-27T16:39:59Z
Лікарі попереджають: ChatGPT може провокувати психози у вразливих людей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T00:00:44Z
В Охматдиті вже у серпні буде відновлене відділення трансплантації кісткового мозку - Свириденко
УкраинФорм
2025-07-27T19:48:08Z
Мінімальний мінімум: скільки кроків щодня слід проходити
24tv
2025-07-27T17:42:54Z
Зеленський нагородив медиків з нагоди професійного свята
УкраинФорм
2025-07-27T16:27:20Z
Це не жарти: як уберегти собак від серйозних небезпек влітку
Telegraf
2025-07-27T16:27:06Z
Зеленський відзначив державними нагородами медиків
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T16:18:37Z
Чи правда, що кабачки сповільнюють старіння: скільки треба їсти, щоб омолодитися
TSN
2025-07-27T14:21:02Z
Корисні властивості та ризики: що варто знати про безкофеїнову каву
24tv
2025-07-27T12:12:39Z
Не "лікуючий лікар": як правильно розповісти про роботу медиків
24tv
2025-07-27T12:06:23Z
4 знаки зодіаку відшукають фінансову та емоційну гармонію 28 липня
GlavRed
2025-07-28T01:33:24Z
Ваша сумка приховує секрет: стало відомо, що розкривають стародавні повір’я
GlavRed
2025-07-27T23:27:44Z
Лише борошно і масло: ця випічка замінить вам хліб
24tv
2025-07-27T20:45:05Z
Тест: що ваш улюблений колір говорить про вас
TSN
2025-07-27T20:36:08Z
Важкодоступне, але неймовірно красиве: де на Закарпатті шукати лісове озеро бірюзового кольору
24tv
2025-07-27T19:33:29Z
Коли влітку обрізати малину: це миттєво збільшить урожай
24tv
2025-07-27T19:27:14Z
Тварини кращі за колишніх: дослідження учасників ШІ-тренду виявило вкрай несподівану тенденцію
24tv
2025-07-27T19:09:29Z
Їх зʼїдять ще до того, як вони вистигнуть: оригінальні котлети з минтая та картоплі
24tv
2025-07-27T19:00:13Z
Припинити боротьбу: коли варто віддати чоловіка коханці
Знай
2025-07-27T17:51:45Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Хусити пригрозили атакувати судна, пов’язані з Ізраїлем, у будь-якій точці світу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T01:30:02Z
Сербія не запроваджуватиме санкції проти Росії: Вучич пояснив причину
TSN
2025-07-28T01:18:50Z
Комбінований удар РФ: Україну атакують російські ракети та дрони
УкраинФорм
2025-07-28T01:06:23Z
Уже "припікає": є причина, чому Путін справді може погодитися на зустріч з Зеленським
24tv
2025-07-28T00:33:24Z
Росія здійснює масований ракетний удар по Україні
TSN
2025-07-27T23:48:16Z
Мерц привітав укладення торговельної угоди між Євросоюзом і США
УкраинФорм
2025-07-27T23:15:49Z
Трамп хотів віддати Путіну Крим та деякі області України – очільниця МЗС Австрії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T23:12:34Z
Трамп: Ізраїлю доведеться ухвалити рішення щодо Гази після провалу угоди з ХАМАС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T23:09:07Z
Росіяни комбіновано атакували Україну БпЛА та крилатими ракетами: під ударом опинилася Хмельниччина
Фокус
2025-07-28T01:42:09Z
Військово-облікові документи: чи треба їх мати у паперовому вигляді
ZN UA
2025-07-28T01:03:20Z
У Чорному морі помітили синього краба: екологи розповіли, чим небезпечний хижий "прибулець"
Фокус
2025-07-28T00:51:10Z
Безпілотники атакували Ростовську область
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T00:36:50Z
Росія вперше за пів року збільшила використання бронетехніки: в ISW припустили, що за цим стоїть
24tv
2025-07-28T00:03:57Z
Сім разів обдурив смерть: як живе хорватський педагог, якого називають "найневезучішою" людиною у світі
Фокус
2025-07-27T23:42:15Z
Росіяни атакують ракетами Україну: бомбардувальники здійснили пуски
Telegraf
2025-07-27T23:39:24Z
Стріляють бойовими кулями: Японія відкликає тисячі іграшкових пістолетів, завезених з Китаю
24tv
2025-07-27T23:33:30Z
Помер одіозний аграрій, який за життя збудував собі мавзолей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T22:33:09Z
У Кременчуці жінка розбила каменем авто ТЦК: її затримала поліція
ZN UA
2025-07-28T01:42:54Z
Кропивницький та Старокостянтинів вночі атакували росіяни: було чутно багато вибухів
Telegraf
2025-07-28T01:36:21Z
В Австрії поїзд Deutsche Bahn через знеструмлення простояв понад п’ять годин у тунелі
УкраинФорм
2025-07-28T01:27:47Z
Мотоцикліст вижив після аварії на швидкості 210 км/год під час переслідування поліції
Топ Жир
2025-07-28T01:06:26Z
У Києві пролунали вибухи: внаслідок атаки "Шахедів" пошкоджена житлова багатоповерхівка, є постраждалі
Фокус
2025-07-28T00:30:34Z
У Києві внаслідок атаки дрона постраждало вісім людей
TSN
2025-07-28T00:21:58Z
В Києві прогриміли вибухи: столиця відбила атаку російських безпілотників
Telegraf
2025-07-27T23:57:18Z
Шахраї з сімейного підряду: чоловік у колонії, його дружина і теща продавали неіснуючі дрова онлайн
InternetUA
2025-07-27T21:19:28Z
Барон із бункера: аферист 9 років зображав посла неіснуючих країн - мав два будинки та безліч авто
Знай
2025-07-27T20:51:59Z
Без світла, води й не лише: в яких умовах живуть люди на правобережжі Херсонщини
24tv
2025-07-28T01:36:00Z
Ворог масовано атакував із повітря Старокостянтинів
24tv
2025-07-28T01:27:24Z
Окупанти активізували застосування бронетехніки на фронті – ISW
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T01:00:58Z
Київ атакували безпілотники ворога: є наслідки та багато постраждалих
24tv
2025-07-28T00:33:09Z
Життя трьох знаків зодіаку кардинально зміниться в серпні: хто у списку
GlavRed
2025-07-28T00:27:23Z
Росія вдарила по Києву: у столиці є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-28T00:12:53Z
Ворог просунувся вздовж Дніпра й кордону Дніпропетровщини: огляд і карти фронту від ISW
24tv
2025-07-27T22:51:22Z
Війна: день 1250. ЗСУ звільнили Кіндратівку, Зеленський підписав закон про реформу АРМА
Football.ua
2025-07-27T22:01:42Z
Україну масовано атакують "Шахеди": повітряна тривога оголошена у більшості областей, де загроза ударів
Фокус
2025-07-27T21:42:12Z
ФК «Металіст 1925» прокоментував виїзд свого гравця за кордон
УкраинФорм
2025-07-27T22:30:20Z
Шешко погодив умови особистого контракту з Ньюкаслом
Football.ua
2025-07-27T22:30:16Z
Сапуга: Дуже радий повернутися на поле
Football.ua
2025-07-27T21:40:10Z
Маліновський відзначився асистом у спарингу за Дженоа
Football.ua
2025-07-27T21:30:23Z
Адлі зацікавив два клуби АПЛ – ESPN
Football.ua
2025-07-27T21:19:11Z
Українську бригаду арбітрів призначено на матч Ліги конференцій
Football.ua
2025-07-27T21:00:03Z
"Це не фантастика": Кличку знайшли суперника для повернення у бокс
24tv
2025-07-27T20:33:25Z
Агент Камб'язо: Манчестер Сіті пропонував за Андреа 45-50 мільйонів євро, але угода зірвалася
Football.ua
2025-07-27T20:31:05Z
"Свині, тут вам не раді": у Грузії спалахнули протести через росіян на ЧС-2025
24tv
2025-07-27T20:24:08Z
"Є підстави сподіватися": експерт сказав, що буде з цінами на яйця і молочку
GlavRed
2025-07-28T00:36:41Z
Подорожчання продуктів у Дніпропетровській області: що б’є цінові рекорди
Политека
2025-07-27T20:00:22Z
Дефіцит продуктів у Одеській області: українців попередили про велику нестачу
Политека
2025-07-27T19:30:29Z
США витратять понад 150 мільярдів на систему "Золотий купол"
24tv
2025-07-27T19:12:38Z
ПФУ неправильно індексував пенсії роками: хто тепер може розраховувати на доплату
Хвиля
2025-07-27T18:45:43Z
Проблемні гроші: яку долари не приймають у банках України
24tv
2025-07-27T18:03:19Z
До 120 гривень: як змінилися ціни на гречку, вершкове масло та хліб у липні
Хвиля
2025-07-27T18:00:49Z
Компанія, що змінила світ: як Білл Гейтс побудував свою імперію
24tv
2025-07-27T17:18:48Z
В Україні можуть застосувати відключення світла, – експерт
Знай
2025-07-27T17:12:58Z
"Чорт порадив": Безугла стала героїнею нового мему після зізнання про свою хворобу
Telegraf
2025-07-28T01:30:20Z
Microsoft Copilot отримав обличчя: новий вигляд голосового асистента з емоціями
InternetUA
2025-07-28T00:22:18Z
Samsung змінює пріоритети: One UI 8 спершу для складаних смартфонів
InternetUA
2025-07-27T22:42:01Z
iPhone 17 Pro може отримати 8-кратний зум і професійний додаток камери
InternetUA
2025-07-27T21:19:35Z
Плавки чи шорти: українці посперечались у мережі, у чому чоловікам пристойно відпочивати
24tv
2025-07-27T20:36:01Z
У Красноярську другу добу немає мобільного інтернету. Оператори кажуть, що це “заходи безпеки”
InternetUA
2025-07-27T19:51:49Z
"Готуємо до будь-якого сценарію": у мережі пригадали постери Третьої штурмової про інопланетян
24tv
2025-07-27T19:48:41Z
Забуті частини ДНК виявилися ключем до регуляції генів
360ua.news
2025-07-27T19:12:01Z
Скільки платить TikTok у 2025 році за 50 тисяч переглядів
24tv
2025-07-27T19:06:05Z
Як орендні компанії можуть оцінювати збитки за допомогою штучного інтелекту?
Топ Жир
2025-07-27T23:21:33Z
Цей дорогий пікап Dodge з впливом Mitsubishi відреставрували — і це безглуздо, але чудово!
Топ Жир
2025-07-27T21:36:59Z
Купили електромобіль? Тепер спробуйте його відремонтувати
Топ Жир
2025-07-27T19:51:23Z
У США продали Acura Integra Type R за $204 000, новий рекорд для моделі
360ua.news
2025-07-27T18:21:57Z
Чоловік скаржиться, що динаміки Volvo довгі роки видавали нестерпний звук
Топ Жир
2025-07-27T18:06:08Z
Вантажівкам IFA W50 виповнилося 60 років
AutoCentre
2025-07-27T17:03:33Z
План B для Lamborghini: гібрид замість електрокара Lanzador — емоції перемагають технології
ITC
2025-07-27T16:39:16Z
Range Rover Autobiography нагадує прихований Rolls-Royce, але задні сидіня розкривають його справжню суть: огляд
Топ Жир
2025-07-27T16:21:49Z
В Україні скорочуються продажі нових автомобілів - Укравтопром
УкраинФорм
2025-07-27T15:39:10Z