MY.UAНовини
Метапневмовірусна інфекція. Чи готові українці до нової пандемії?
Метапневмовірусна інфекція. Чи готові українці до нової пандемії?

Метапневмовірусна інфекція. Чи готові українці до нової пандемії?

Рік тому, 18 січня 2024 року, генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров'я Тедрос Гебрейєсус закликав світ підготуватися до майбутніх невідомих захворювань, які можуть загрожувати людству, до так званих хвороб Х. Це не конкретні інфекції, а гіпотетична хвороба, яка може раптово почати ширитися світом. По суті, Гебрейєсус закликав системи охорони здоров’я розробляти ефективні сценарії реагування на можливі інфекційні загрози. На світ, який вже має за плечима досвід виживання під час Covid-19 – із відсутністю вакцин, дефіцитом масок, вимушеною ізоляцією та примусовими недешевими аналізами – ця інформація справила сильне враження. Навіть в Україні, де «коронаскептики» після початку повномасштабного вторгнення кричали, мовляв, «і де подівся ваш ковід?», і де померти можна будь-якої миті від ракетного удару, замислились про можливу хворобу Х. Перспективи нової пандемії обговорювались у випусках новин та різних подкастах, однак невдовзі тема вщухла.

Проте минулого року про ймовірну загрозу нагадали кілька подій. Вперше – в серпні, коли ВООЗ оголосила «надзвичайну ситуацію глобального масштабу» через швидке поширення віспи мавп в африканських країнах. Тоді спалах, який розпочався у Конго, стрімко поширився на Бурунді, Кенію, Руанду та Уганду. Тоді ВООЗ закликала країни-члени почати готуватися до поширення вірусу. Труді Ланг, професор досліджень глобальної охорони здоров'я в Оксфордському університеті назвали ситуацію «неймовірно тривожною». Джон Клод Удагемука, викладач Університету Руанди, який брав участь у медичному реагуванні на вірус віспи, підкреслював: «Це, безсумнівно, найнебезпечніший з усіх відомих штамів віспи, враховуючи те, як вона передається, як поширюється, а також які має симптоми». Втім, ані Європі, ані іншим країнам, окрім африканських, великої біди мавпяча віспа поки не завдала.

Вдруге у медичних забили тривогу 12 грудня, коли стало відомо про зникнення 323 флаконів із небезпечними вірусами з лабораторії в Австралії. Власне, зникли віруси ще у 2021 році, виявили це у серпні 2024-у. Серед втрачених – сотні зразків небезпечних вірусів, зокрема, вірус Гендра, лісовірус та хантавірус. Крім того, втрачено зразки трьох патогенів, які можуть мати дуже високі показники смертності у людей. Щоправда, і тоді світова громадськість пару днів пообговорювала інцидент, потім дійшла того, що проблеми слід сприймати по мірі їх виникнення, і знову тема можливої пандемії пішла на спад.

І ось – новий привід для тривоги: у Китаї стався спалах метапневмовірусу людини (HMPV). Захворювання швидко поширюється країною, деякі лікарні вже переповнені. Вчені стверджують, що він може бути небезпечнішим за Covid-19. До слова, цей вірус є і за межами материкового Китаю: в Гонконзі та Малайзії. У Міністерстві охорони здоров’я Казахстану повідомили про 30 випадків зараження. Водночас відомство не уточнює: чи ці випадки буди зафіксовані в останні тижні, чи загалом від початку епідсезону, тобто з жовтня.

Що це за хвороба

Метапневмовірусна інфекція — хвороба з групи гострих респіраторних вірусних захворювань, найчастіше має звичайні симптоми ГРВІ, однак за певних умов (приналежність до груп ризику, наявність супутніх захворювань) викликати тяжкі ураження нижніх дихальних шляхів, легень. Метапневмовірус належить до тієї ж групи вірусів, що викликають кір і «свинку».

Метапневмовірус під потужним мікроскопом
фото: livemint.com

Це не нова хвороба: вперше вона була виявлена у 2001 році. Водночас медична наука має обґрунтовані припущення, що людський метапневмовірус був широко поширений принаймні з 1958 року. Причому – на всіх континентах, окрім Антарктиди. Нині ж метапневмовірус також циркулює в епідемічний період разом із іншими ГРВІ. Так, у 2023 році випадки метапневмовірусу були зареєстровані в Нідерландах, Британії, Фінляндії, Австралії, Канаді, США та Китаї. Головна інфекціоністка України Ольга Голубовська стверджує, що у нас цей вірус є: «Натепер, за даними Центру громадського здоров’я, в Україні з початку сезону зареєстровано 13 офіційно підтверджених випадків, звичайно, реально їх більше».

Вакцини від метапневмовірусу досі не розроблено – на відміну від вакцин від грипу, різні варіанти якого також циркулюють щороку. До слова, часто діти і дорослі переносять цей вірус як звичайну застуду, і жодних наслідків – принаймні, у глобальних масштабах – не відбувається.

Передається повітряно-крапельним шляхом: через кашель, чхання тощо. Інкубаційний період – від трьох до шести днів. Для діагностики використовують імуноферментний аналіз – для дослідження крові на наявність антитіл до вірусу та полімеразну ланцюгову реакцію (ПЛР) для виявлення РНК вірусу в харкотинні. Часто призначають бронхоскопію чи рентген легень – однак не для визначення метапневмовірусу, а для діагностики загального стану пацієнта.

Специфічного лікування метапневмовірусу немає. За словами Голубовської, у світі тяжким хворим застосовують інгаляційний рибавірин (синтетичний противірусний препарат – «Главком»). У нашій країні така форма рибавірину не зареєстрована, а таблетована навряд чи буде ефективна.

Групи ризику:

  • діти до 14 років, якщо говорити про немовлят, то особливо – недоношені;
  • люди старше 65 років;
  • люди з ослабленою імунною системою – внаслідок таких станів, як ВІЛ, рак, аутоімунні розлади, або ті, хто вживає ліки, що пригнічують імунну систему;
  • люди з астмою чи з хронічною обструктивною хворобою легенів в анамнезі.

Симптоми:

  • кашель;
  • лихоманка;
  • закладений ніс;
  • біль у горлі;
  • захриплість голосу;
  • задишка;
  • висип.

Можливі ускладнення:

  • бронхіт;
  • пневмонія;
  • загострення астми або хронічної обструктивної хвороби легенів.
  • середній отит – більше характерних для дітей.

Заходи для профілактики аналогічні тим, що діяли під час пандемії коронавірусної хвороби: миття рук, уникнення зайвих контактів, особливо – з людьми, які мають симптоми ГРВІ, дезинфекція поверхонь, а також носіння маски у публічних місцях у випадку поганого самопочуття.

Без паніки?

Доктор Джая Лакшмі, старший консультант відділу пульмонології лікарень Apollo Navi Mumbai, яка ретельно відстежує перебіг ситуації із захворюваністю на метапневмовірус, зазначає: переповненість лікарень у Китаї обумовлена тим, що основна маса пацієнтів – це діти до 14 років. Саме серед них високий відсоток ускладнень.

Офіційний Пекін, як зазначає NDTV, наразі применшує масштаби захворюваності: каже, що це «щорічне явище в зимовий період». Речниця міністерства закордонних справ Китаю Мао Нін нагадала, що «пік респіраторних інфекцій, як правило, припадає на зимовий сезон» і запевнила, що «подорожувати Китаєм безпечно».

Доктор Атул Гоел з Головного управління охорони здоров'я Індії коментував: «Ми проаналізували дані про респіраторні спалахи в Індії і не помітили суттєвого збільшення даних за грудень 2024 року. Немає причин для занепокоєння щодо нинішньої ситуації».

У Міністерстві охорони здоров'я Малайзії заявили: «Це не нова хвороба, і в нашій країні не потрібно повідомляти про випадки інфікування метапневмовірусом відповідно до Закону про профілактику та контроль інфекційних захворювань 1988 року. Збільшення кількості гострих респіраторних інфекцій наприкінці року і на початку наступного є очікуваним явищем, що відповідає подібним тенденціям в інших країнах».

Поки ж уряди Китаю та сусідніх держав на словах переконують, що причин для паніки немає, всередині самої КНР почали активно діяти. Школи в китайському місті (якому б ви думали? Саме там, звідки почав п’ять років тому поширюватися Covid-19!) Ухань закрили, оскільки кількість випадків захворювання стрімко збільшується. Кількість підтверджених випадків росла на 529% лише за останні 10 днів. Пацієнтів госпіталізують в усіх регіонах Китаю.

В Індії теж стривожилися. Міністерство охорони здоров'я провело нараду для оцінки ситуації та обговорення необхідних заходів для запобігання проникненню вірусу в країну. Влада також посилила процедури перевірки мандрівників, які прибувають з Китаю та інших постраждалих районів, аби відстежувати і контролювати поширення вірусу.

Всесвітня організація охорони здоров'я поки що не б’є на сполох, проте вже закликала Китай надати більш детальну інформацію про вірус і ситуацію на місцях.

Метапневмовірус в Україні

Як же так сталося, що вірус, який роками циркулював разом з іншими ГРВІ, і не привертав до себе особливої уваги, раптом почав становити небезпеку? У Ольги Голубовської є пояснення: винен… Covid-19. «На мій погляд, це відображення процесів еволюції та адаптації мікроорганізмів, які користуються зміненим імунним ландшафтом внаслідок пандемії коронавірусної хвороби 2019, яка, по суті, є системною імунною хворобою. Також негативно вплинули на нашу толерантність до інфікування багатьма збудниками тривалі масові локдауни, ми не контактували один з одним, а імунні реакції починаються із місцевих факторів захисту», – зазначає вона.

Голубовська також нагадала, що вітчизняні фахівці, наприклад, професор Андрій Волянський, прогнозували спалахи звичайних респіраторних хвороб після завершення обмежувальних заходів.

Коментар Голубовської для фахівців: «Рентгенологічні зміни неспецифічні: «матове скло», ателектази, гіперроздуті легені. Частіше двобічні ураження»
фото: Facebook Ольги Голубовської

Що ж робити? Ольга Голубовська дає наступні поради. «По-перше, не панікувати. Ще раз, фактор часу – вирішальний для тактики ведення хворих. У разі виникнення респіраторного захворювання, особливо у груп ризику, бажано його підтвердити. Серед усіх ГРВІ найнебезпечнішими були грип та Covid-19, зараз до тестування треба додавати і метапневмовірус, особливо у госпіталізованих хворих, ресурс є», – стверджує інфекціоністка. Якщо ви захворіли – вимірюйте сатурацію крові пульсоксиметром.

По-друге, не ігноруйте відомі з ковідних часів методи профілактики хвороби. «Все це, звичайно, не гарантує зараження, але ж ми памʼятаємо, що уся справа в дозі збудника, що на вас «нападає»: чим вона менше, тим більше шансів мати легший перебіг», – додає Голубовська.

По-третє, необхідно стежити за своїм здоровʼям, своєчасно звертатися до сімейного лікаря, аби діагностувати патологію, приймати вітаміни, особливо Д (за призначенням лікаря).

Інфекціоністка також звернулась до лікарів із проханням не зволікати із госпіталізацією, якщо стан хворого погіршується. «Памʼятайте, що тяжкість перебігу оцінюється не тільки і не стільки  показниками температури, як загальним станом хворого, особливо з груп ризику. Вважається, що супутні інфекції з іншими вірусами або бактеріями можуть бути тригером тяжкого перебігу захворювання, тому застосування емпіричної противірусної терапії препаратами широкого спектру дії може бути обґрунтовано», – підкреслила Голубовська.

Наталія Сокирчук, «Главком»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Ситуацию мы не удержим": военный сказал, когда будет полная потеря Украины
Comments UA
2025-01-04T19:21:40Z
Сколько украинцев готовы отдать Путину четыре области: опрос
Comments UA
2024-12-30T05:45:29Z
Женщина ехала от свекрови и делилась впечатлениями: потом она взглянула на заднее сиденье
Фокус
2025-01-03T07:51:10Z
Стало известно, сколько украинцев из оккупации вступили в армию РФ за 2024 год
Comments UA
2025-01-04T12:09:47Z
В Армия+ упростили подачу рапортов
Апостроф
2025-01-08T17:39:12Z
Женщин отпустят на пенсию досрочно: кому не нужно ждать 60 лет
Знай
2025-01-08T17:36:45Z
Какое значение имеет номер вашей квартиры: нумерологи дали пояснения по каждой цифре
UAToday
2024-12-27T16:36:22Z
До какой даты нужно потратить "тысячу Зеленского", иначе деньги "сгорят"
Comments UA
2025-01-04T12:57:55Z
Новое наступление ВСУ в Курской области: эксперт назвал важную цель украинских войск
TSN
2025-01-06T14:12:43Z
Полковник ВСУ заявил о прямой сдаче украинских земель: что пошло не так
Comments UA
2025-01-05T08:33:29Z
Путин был готов ударить ядеркой по Украине: в США только сейчас сказали, кто отказал Кремль
Comments UA
2025-01-04T08:33:43Z
Газопровод в ЕС из России снова запустят: "друг Путина" рассказал о покупателе российской "трубы"
Comments UA
2024-12-27T13:57:15Z
На Западе уже знают, что станет разменной монетой в переговорах по войне в Украине
Comments UA
2025-01-03T07:03:56Z
Пропагандисты РФ придумали циничное "оправдание" удара по Запорожью, - СНБО
Апостроф
2025-01-08T17:57:07Z
Будет ли демобилизация в Украине: нардеп ответил о вероятном решении
TSN
2025-01-08T17:54:58Z
Встреча Трампа и Путина сорвалась: Гордон объяснил, почему война не закончилась 30 декабря
Фокус
2024-12-30T21:27:38Z
В СНБО отреагировали на сообщение о городе, с которого может начаться Третья мировая война
Апостроф
2024-12-27T10:36:01Z
Путин назвал страну, которая может стать площадкой для переговоров
TSN
2024-12-26T19:21:26Z
Новогодние образы супругов Зеленских: стилист обратила внимание на важную деталь
Фокус
2025-01-03T06:51:08Z
Вечная память: на фронте трагически погибли выдающиеся украинские актеры
Политека
2024-12-27T06:42:37Z
Леся Никитюк решилась выйти замуж за военного: кто-то из звезд ее поздравил
Comments UA
2025-01-06T19:54:51Z
Тина Кароль встала на гимнастический козел на каблуках и очаровала фанов: "Просто королева"
TSN
2025-01-04T15:39:32Z
Носим весной 2025: 9 вариантов стильных ботильонов
Marie Claire
2025-01-08T18:01:44Z
Роберт Паттинсон и Сьюки Уотергаус поженились - СМИ
Корреспондент
2025-01-08T17:30:38Z
В Латвии расследуют смерть баскетболиста: против предательницы Украины Седоковой дадут показания/Друг Яниса Тимма подозревает, что певица могла устроить заказное убийство
Апостроф
2025-01-03T18:24:18Z
Лилия Подкопаева восхитила фото с дочерью и мужем и раскрыла, как с ними время проводит
TSN
2024-12-31T09:51:06Z
Две лучшие стрижки на зиму для женщин за 50: держат объем даже под шапкой
TSN
2025-01-05T17:48:12Z
Разведка США назвала настоящую причину катастрофы в Актау: детали
Comments UA
2024-12-28T11:33:04Z
Ночью Россия содрогалась от взрывов: последствия ударов
Comments UA
2024-12-27T06:18:09Z
С украинкой в ​​центре Варшавы произошел жуткий инцидент
Апостроф
2025-01-04T18:39:10Z
В Энгельсе масштабный пожар на нефтебазе после атаки дронов – росСМИ
ZN UA
2025-01-08T01:40:56Z
Российская атака на Запорожье: ранения получила 13-летняя девочка
TSN
2025-01-08T17:21:30Z
Трагический случай в Карпатах: что известно о гибели ребенка из Киева
Comments UA
2025-01-08T17:12:08Z
Во Львове для задержания уклониста вызвали 8 экипажей полиции и скорую: "На одного? Стыдоба"
Знай
2024-12-27T20:30:44Z
Двух пилотов задержали на взлетной полосе с почти пол тонны кокаина – фото
TSN
2024-12-27T18:21:49Z
Поймал на крючок: рыбак подцепил тонущую женщину и вытащил ее из сильного течения
Фокус
2024-12-27T17:06:40Z
"Почти каждый день мне пишут и звонят россияне": в ВСУ рассказали о неожиданных последствиях Курской операции
Апостроф
2025-01-04T17:06:25Z
Когда закончится война в Украине: астролог назвала города, находящиеся в опасности
Политека
2024-12-30T06:42:37Z
Муженко объяснил, почему из Курской области ВСУ не выводят войска
TSN
2024-12-28T12:51:42Z
«Военные ВСУ переоденутся в российскую форму и расстреляют мирных жителей»: что известно
Comments UA
2024-12-30T14:18:33Z
​Из Лимана выехала последняя семья с ребенком
Апостроф
2025-01-08T17:36:28Z
Подозревают в злоупотреблениях: во Львове отстранили от работы и.о. главы ВВК
Апостроф
2025-01-08T17:30:29Z
Россияне уже у дверей: военный рассказал, когда может быть штурм РФ Днепропетровской области
Comments UA
2024-12-27T16:42:28Z
В Украине погиб российский пропагандист
Апостроф
2025-01-04T20:27:31Z
На Западе озвучили прогноз: к чему готовиться украинцам на оккупированных территориях
Comments UA
2024-12-27T10:33:59Z
МИД ответил на манипулятивные заявления Венгрии относительно транзита и цен на газ
Европейская правда
2025-01-08T12:48:41Z
Отказ Украины продолжать транзит российского газа может спровоцировать удары РФ по газотранспортной системе — Bloomberg
ZN UA
2024-12-28T11:33:07Z
118 грн за упаковку в 200 грамм: супермаркеты резко изменили цены на масло, молоко и сметану
Знай
2025-01-04T15:06:07Z
В Украине резко изменились цены на яйца: сколько стоит десяток и почему это не надолго
Новости Украины
2025-01-02T20:54:58Z
Юань упал до 16-месячного минимума на фоне намерений Трампа
Корреспондент
2025-01-08T18:06:28Z
Доллар в четвертый раз подряд обновил исторический максимум
Корреспондент
2025-01-08T17:30:12Z
Эти знаки Зодиака в 2025 году купят квартиру: кто среди счастливчиков
Comments UA
2024-12-28T02:30:27Z
В последний момент будет заключено соглашение, - Анна Скороход о транзите российского газа
Знай
2024-12-27T21:42:42Z
Суммы в платежках за доставку газа могут уменьшиться: кому из украинцев повезет
Знай
2025-01-04T14:06:19Z
Спортсмен 10 минут лежал в ванне, но "воробчика" спасти не удалось: "С одной стороны, ситуация комична..."
Знай
2024-12-31T04:51:55Z
На войне с Россией погиб многократный чемпион мира по карате: коллеги не сдержали эмоций
Comments UA
2025-01-03T15:36:58Z
Милан официально подтвердил увольнение экс-тренера Шахтера Паулу Фонсеку
Известия Киев
2025-01-04T08:34:11Z
Илон Маск намерен купить "Ливерпуль"
ZN UA
2025-01-07T17:36:42Z
"Не травила, не бросала": Российская модель отреагировала на слухи, связанн
Корреспондент
2025-01-08T16:42:45Z
Американский баскетболист забросил победный мяч со своей половины площадки в матче НБА
ZN UA
2025-01-08T13:58:00Z
Украинского футболиста назвали одним из главных разочарований в Испании
ZN UA
2024-12-27T09:39:09Z
Назван самый высокооплачиваемый футболист английской Премьер-лиги
ZN UA
2025-01-03T20:00:07Z
Вратарь сборной Украины по футболу Анатолий Трубин женился в Лиссабоне
Комсомольская правда
2024-12-26T17:00:38Z
Раскрыли ключ к бессмертию: ученые выяснили, почему постельные клопы почти неубиваемы
Фокус
2025-01-04T17:42:58Z
В Альпах прячутся нерукотворные пирамиды: они старше известных пирамид Гизы
Фокус
2024-12-27T10:32:32Z
Ученые рассказали, как формируются месторождения золота на Земле
ZN UA
2024-12-30T15:42:39Z
Возрождение состоялось: Разработчики Hi-Fi RUSH официально вернулись к работе
GameMag
2025-01-04T14:55:20Z
Почему смартфоны нужно заряжать до 80% и продлевает ли это срок их службы: ответ экспертов
Фокус
2025-01-08T17:42:21Z
Издательство Private Division перешло под контроль экс-руководителей Annapurna Interactive
GameMag
2025-01-08T17:01:19Z
Stardew Valley продалась тиражом свыше 40 миллионов копий
GameMag
2025-01-04T17:33:44Z
Ученые заявили, что чайные пакетики несут угрозу здоровью человека
TSN
2025-01-04T16:18:38Z
Тираж NieR: Automata превысил 9 миллионов экземпляров
GameMag
2024-12-27T10:44:36Z
Некому жить: красивый город вблизи моря и гор платит людям 30 тысяч евро за переезд
Фокус
2025-01-05T11:00:20Z
Людей с какой группой крови трудно соблазнить
Comments UA
2025-01-03T03:30:46Z
Это нужно сделать 31 декабря 2024 года, чтобы 2025 год был удачным
Comments UA
2024-12-30T14:12:50Z
У талантливых и счастливых людей всегда есть эта цифра в дате рождения
TSN
2025-01-03T07:51:22Z
Классический рубленый торт со сгущенкой: рецепт простой вкусной выпечки
Фокус
2025-01-08T17:36:21Z
Так готовят яичницу в Израиле: будет вкуснее пиццы благодаря нескольким секретным ингредиентам
TSN
2025-01-08T17:21:24Z
Как размягчить говядину во время приготовления разными способами: добавьте эти пять ингредиентов
TSN
2025-01-04T17:18:13Z
Серебряный френч: что нужно знать о cамом трендовом маникюре на Новый год 2025
Marie Claire
2024-12-28T22:01:21Z
Себе дороже: как общаться с грубыми людьми, не опускаясь до их уровня
Marie Claire
2025-01-04T15:01:29Z
Как военнослужащему взять отпуск во время службы: в ТЦК назвали условия
Знай
2025-01-04T18:06:12Z
Узнали время защиты организма: создан новый способ определения иммунитета после вакцинации
Фокус
2025-01-07T18:51:38Z
Программа "Доступные лекарства"охватит все аптеки Украины в 2025 году
Знай
2025-01-04T20:12:56Z
Какие три полезные привычки японцев помогают им жить более 100 лет
TSN
2025-01-04T19:21:20Z
В Польше раздадут бесплатные лекарства: кто имеет право получить
Знай
2025-01-08T18:06:06Z
Раскрыли источник рака: ученые обнаружили вещества убивающие нас в воде, еде и воздухе
Фокус
2025-01-08T17:57:06Z
Три совета, которые не помогут похудеть
TSN
2025-01-04T12:54:17Z
Внезапный союзник болезни Альцгеймера: ученые узнали о связи алкоголя с заболеванием
Фокус
2025-01-04T18:27:28Z
Названы органы, которые стареют быстрее всего
Comments UA
2025-01-04T01:30:20Z
Поезд-вездеход: реставраторы восстановили уникальную паровую машину начала 20 века
Фокус
2025-01-05T18:06:08Z
Виноваты пешеходы. Почему Rolls-Royce и Jaguar отказались от талисманов на капотах
Фокус
2024-12-31T19:42:56Z
600 сил и максималка 330 км/ч: в Украине заметили редкий заряженный BMW
Фокус
2024-12-28T09:45:33Z
Спорткар для семьи: в Европе появится оригинальный электрический минивэн на 500 сил
Фокус
2025-01-08T14:00:29Z
Кроссоверы, электрокары и городские модели: названы лучшие авто года для женщин
Фокус
2025-01-08T13:00:04Z
Мешают соседям: раритетные ретроавто годами ржавеют прямо на улице
Фокус
2025-01-08T11:30:50Z
Запас хода 870 км и сверхбыстрая зарядка: рассекречен семейный электромобиль Zeekr
Фокус
2025-01-08T10:42:47Z
Прыгает и ездит на автопилоте: BYD показал возможности своего первого суперкара
Фокус
2025-01-08T09:00:50Z
Новый флагман: в Киеве появился самый большой и дорогой кроссовер Kia
Фокус
2025-01-08T08:12:26Z