MY.UAНовини
Навіщо ООН рятує Московську церкву в Україні?
Навіщо ООН рятує Московську церкву в Україні?

Навіщо ООН рятує Московську церкву в Україні?

У самому фіналі минулого року, 31 грудня, Управління Верховного комісара ООН з прав людини оприлюднило чергову доповідь щодо ситуації з правами людини в Україні. Серед іншого в доповіді згадувалося релігійне питання, що й спричинило неабиякий резонанс.

Автори звіту звернули увагу, що 23 вересня 2024 року набули чинності зміни до законодавства щодо релігійних організацій – йдеться про багатостраждальний закон з народною назвою «про заборону УПЦ МП». Верховного комісара ООН стурбувало, що поправки до законодавства забороняють діяльність Російської православної церкви на території України та можуть призвести до ліквідації Української православної церкви (МП), якщо її парафії будуть визнані судом афілійованими із забороненою релігійною організацією. У доповіді висловлюються побоювання, що таким чином «встановлюються непропорційні обмеження щодо свободи сповідувати свою релігію чи переконання». Також в ООН зауважують, що «національна безпека» як підстава для обмеження свободи релігії або переконань і свободи релігійних об'єднань не згадується ані в Міжнародному пакті про цивільні та політичні права, ані в Європейській конвенції з прав людини.

«Ліквідація релігійної організації є серйозним обмеженням, яке впливає на можливість людей сповідувати свою релігію або переконання спільно з іншими і ставить під загрозу життєздатність громади в цілому. Для такого заходу потрібна наявність дуже вагомих підстав. Україна не продемонструвала необхідність і пропорційність цього заходу», – вважають співробітники ООН. Іншими словами: війна та освячення вищими сановними особами РПЦ ракет, що летять по українських містах, – не привід для особливо прискіпливого ставлення до такої релігійної організації в українському тилу.

Українське МЗС оперативно відреагувало на «стурбованість» Верховного комісара. Воно нагадало, що Російська православна церква, як підкреслюється в Резолюції ПАРЄ, «є ідеологічним продовженням злочинного режиму». А сама Росія «вчиняє численні злочини проти релігійних свобод, що включають зокрема навмисні вбивства вірян і релігійних діячів, руйнування релігійних споруд та святих місць по всій території України, переслідування релігійних громад, які не належать до російської православної церкви на тимчасово окупованих територіях України». Виходячи з цього, українська держава має обовʼязок захисту своїх громадян від деструктивного впливу держави-агресора.

Власне, це вже не перший випадок, коли ООН відверто стає на захист Московської церкви в Україні. Так, у 2023 році те саме Управління Верховного комісара з прав людини закликало переглянути текст законопроєкту про релігійні організації та дорікало українській владі за недостатній захист вірян УПЦ (МП). І ось – чергова порція закидів.

Один з двигунів «церковного» закону, керівник комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв не надто здивований «вердиктом» ООН. Мовляв, ця організація останнім часом зарекомендувала себе дивним рішеннями, і не тільки в контексті україно-російської війни. Чого варті хоча б поїздки генсека ООН Антоніу Гуттереша до Росії і рукостискання з Володимиром Путіним. У розмові з «Главкомом» нардеп від «Слуги народу» пояснює, чому на контраверсійні заяви, що лунають з надр ООН, не варто звертати уваги, та чому українська дипломатія виявляється безсилою перед масованим натиском російських лобістів на міжнародній арені.

Нардеп Микита Потураєв вважає, що на заяви щодо утиску в Україні Московської церкви не треба звертати уваги

–  У цій заяві не було нічого неочікуваного, – знизує плечима Потураєв. – Звісно, хотілося сподіватися, що все-таки питання буде вивчено якось більш глибоко і докладно. І в ООН дійдуть до очевидних висновків, до яких дійшли і Рада Європи, і Європейський парламент. Ми ж не єдині, хто розуміє, що з себе являє так звана Російська православна церква. Але дива не сталося.

Для мене це абсолютно очікувана заява, бо її не можна назвати якимось висновком. Про висновок можна казати лише тоді, коли ти щось вивчаєш і досліджуєш, а це просто політична проросійська антиукраїнська заява. Очевидно, вона зроблена за участю російських лобістів, яких в ООН повно, як карасів у ставку. Нічого нового про цю організацію нам не відкрилося.

Чи очікувалося, що ця заява буде зроблена саме в ці дати – на Новий рік?

Було зрозуміло, що росіяни бігають і лобіюють, аби все пролунало саме в такому ключі. Але коли саме ця заява буде зроблена – не було відомо. Звісно, наші представники в ООН цьому протидіяли, наскільки могли. Але враховуючи все, що відбувається у цій організації, у нас там теж є межі можливостей. ООН, на превеликий жаль, нашпигована агентами впливу РФ, тому не треба очікувати від наших дипломатів див.

А хто конкретно в ООН такі заяви лобіює? Зрозуміло, що за цим стирчать кремлівські вуха, але мають же бути конкретні агенти.

Наскільки я знаю, там діяв конгломерат. Важко сказати, де закінчується Кремль і де починаються навколокремлівські наближені персони. Але, в принципі, ми розуміємо, як опонувати, якщо це будуть намагатися використати проти нас. Наша позиція не змінилася: вона така сама, як була під час просування закону та голосування за нього тощо.

Чи на вас, як на авторів закону, хтось виходив, аби почути аргументацію та пояснення?

Ще раз – це політичний крок, бо жодного дослідження чи опитування ніхто не проводив. Я говорив з паном Єленським (голова Держслужби України з етнополітики та свободи совісті) перед Новим роком, і він мені теж нічого не казав, щоб до нього хтось звертався за коментарями. Ця заява – просто набір гасел, який не має під собою жодних доказів. Її натхненники намагаються її використати для дискредитації України, нашої боротьби. Це як дрони, які долетіли до урядового кварталу, – будь-яка зброя йде в хід.

Якщо цю заяву так лобіювали, мабуть, є розрахунок на те, що її вплив буде більшим, ніж просто струс повітря. Які гіпотетичні наслідки у неї можуть бути?

Тепер росіяни зможуть посилатися на цю позицію ООН – розмахувати нею всюди і кричати, що в Україні утискаються права людей, права вірян тощо. Так ООН багато чого робила – вона й ХАМАС підтримувала. Тому треба до цього просто ставитися спокійно. Усі ці рухи не змінять ані нашу позицію, ані позицію наших найближчих друзів з Європарламенту та Ради Європи, які розуміють всі небезпеки, які йдуть від цієї так званої церкви.

Заява ООН – це як дрони, які долетіли до урядового кварталу. Будь-яка зброя йде в хід

Управління Верховного комісара ООН з прав людини часто робить виключно політичні висновки – вони засуджували ту ж операцію Ізраїлю проти нелюдів з ХАМАС. Тобто як працює це управління – відомо. Через ООН в 2022-2023 роках вже намагалися проштовхнути заяви про те, що в Україні в нелюдських умовах перебувають полонені. Але всі ці ідеї розвалювалося, бо нам же є що показати у відповідь – де та як полонених утримують, як годують, яку медичну допомогу надають... Тобто все це купірувалося ще на ранніх стадіях зусиллями нашого представництва ООН та МЗС. Не все ж треба тягнути в медіа, і не вся боротьба є публічною. А тут причепилися до закону, причому, не розібравшись, проштовхнули цю сумнозвісну заяву, коли закон навіть не запрацював.

Чи Україні варто після цієї заяви проводити якісь особливі контрзаходи, окрім заяви МЗС? Чи просто це ігнорувати?

Вважаю, що не треба звертати уваги. Але коли запрацює наш новий посол в ООН, проводити нашу лінію так само, як і її чудово проводив попередній представник Сергій Кислиця. Треба буде не випускати цього питання з фокусу уваги і де тільки можливо нагадувати про злочини Росії, які повністю підтримуються і навіть інспіруються так званою РПЦ.

І все-таки – до яких подальших кроків лобістів РПЦ в ООН та на інших майданчиках (можливо, навіть БРІКС) треба бути готовими?

Вони можуть, використовуючи цю заяву, спробувати підготувати резолюцію через Радбез ООН. Звісно, там не буде голосів або буде накладено вето з боку тих, хто розуміє цю небезпеку. Можуть на Генасамблею щось таке підготувати і теж спробувати проштовхнути. Там нам буде навіть простіше, бо дуже багато країн вже все зрозуміли і про Росію, і про так звану РПЦ.

Але ж серед двох сотень країн також багато союзників Кремля або країн, які не дуже розбираються в усіх тонкощах цього питання, але негативно реагують на релігійні репресії…

Це все-таки будуть загальні дебати, на яких нам треба відстоювати нашу позицію, як ми це робимо на будь-якій міжнародній платформі. Інших майданчиків, окрім ООН, які росіяни можуть використати для мусування цієї теми я, чесно кажучи, просто не бачу.

Як, до речі, зараз відбувається реалізація закону, у якого є певний часовий лаг перед вступом у силу?

Держслужба з етнополітики та свободи совісті свою роботу повністю завершила – вони всі нормативні акти, які потрібні, згідно з законом, розписали. Вся нормативка в Кабміні, там майже все погоджено, але остаточне прийняття рішення не відбулося, бо лишився один акт, на який, здається, Мінфін ще прискіпливо дивиться. Через це стався десь місяць затримки, але це – не принципово. Як тільки останні моменти будуть вирішені, то, оскільки решта питань погоджена, Кабмін проголосує за нормативку – і всі важелі вже будуть в розпорядженні Держслужби з етнополітики. Після чого служба зможе проводити експертизи на зв’язок церкви з державою-агресором та запускати всі процеси. Думаю, до кінця січня для цього все буде готово.

Законопроєкт №8371 «Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій» набув чинності 23 вересня 2024 року. Він передбачає, що релігійні організації, які підозрюються в співпраці з Російською православною церквою, будуть перевірятися відповідною експертною комісією. Її має створити Державна служба України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС). Якщо комісія зафіксує порушення, Держслужба видасть припис церкві на виправлення ситуації. Протягом 30 днів з дня отримання припису релігійна організація зобов’язана усунути порушення та надіслати до ДЕСС звіт з відповідними доказами. Разом із звітом можуть подаватися заперечення щодо встановлених ознак афілійованості. Встановлений строк подання звіту може бути продовжений, але не більш як на 60 днів.

Якщо порушення не будуть усунуті, ДЕСС визнає організацію афілійованою з РПЦ і подає до адміністративного суду позов про припинення її діяльності. Апеляційні скарги розглядає Верховний суд, його рішення остаточні та подальшому оскарженню не підлягають.

Правом звернення до судів Державна служба України з етнополітики та свободи совісті може скористатися лише через дев'ять місяців з дня, наступного за днем опублікування закону.

Кабінету Міністрів України доручено протягом трьох місяців з дня опублікування закону забезпечити прийняття відповідних нормативно-правових актів та привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим законом.

Павло Вуєць, «Главком»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Студентка з Франківська втретє перемогла на конкурсі з української мови імені Петра Яцика
УкраинФорм
2025-01-08T17:12:30Z
Пільги для родичів військовослужбовців: повний перелік
24tv
2025-01-08T17:09:15Z
Сема Альтмана, "батька" OpenAI, звинуватила в сексуальному насильстві рідна сестра
Фокус
2025-01-08T17:01:35Z
Частина вихователів дитсадків таки отримає "вчительську тисячу"
24tv
2025-01-08T17:00:13Z
У Британії чоловіка відселили у фургон, але обіцяють "приватний" тунель за мільйони
24tv
2025-01-08T16:54:14Z
Розмови про каву, бари, благодійність. Де у січні можна зустрітися з українським бізнесом
AIN
2025-01-08T16:45:11Z
Сербія розірвала низку контрактів на закупівлю російської зброї
ГЛАВКОМ NET
2025-01-08T16:42:11Z
Харківські волонтери готують загальноукраїнську систему поселення евакуйованих людей
УкраинФорм
2025-01-08T16:39:48Z
Російська модель, яку вважали подругою Мудрика, відреагувала на чутки про отруєння допінгом
24tv
2025-01-08T16:39:00Z
У ЄС відреагували на погрози Трампа щодо анексії Гренландії
iPress
2025-01-08T17:13:50Z
США завдали ударів по складах удосконаленої зброї хуситів у Ємені
УкраинФорм
2025-01-08T17:13:50Z
Президентські вибори в Польщі відбудуться 18 травня
УкраинФорм
2025-01-08T17:13:46Z
Угорщина натякнула, що закриє Україні шлях до ЄС через зупинку транзиту енергоресурсів
Европейская правда
2025-01-08T17:13:23Z
Голови МЗС трьох європейських країн запланували поїздку до Вашингтона незабаром після інавгурації Трампа – Politico
iPress
2025-01-08T17:13:20Z
Прем’єр Британії у четвер прийматиме Макрона
Европейская правда
2025-01-08T17:13:04Z
Зеленський - про заяву Трампа щодо членства України в НАТО: Не треба робити швидких висновків
УкраинФорм
2025-01-08T17:12:52Z
Нова заява Трампа сколихнула весь світ
GlavRed
2025-01-08T17:12:49Z
Україна та Фінляндія обговорили пріоритети Фінського головування в ОБСЄ та відповідальність РФ
Европейская правда
2025-01-08T17:09:29Z
Кацуріна вразила відвертою фотосесією, а Дантес відреагував гарячим коментарем
Вива
2025-01-08T17:12:05Z
Локони, об’єм чи гладкість: як обрати універсальний стайлер для краси та зручності
AgroNews
2025-01-08T17:01:45Z
Змушені поки що бути окремо, – Вадим Олійник повідомив про паузу у стосунках з коханою
24tv
2025-01-08T16:54:32Z
В Анкарі відкрилася виставка «Обличчя української мрії»
УкраинФорм
2025-01-08T16:42:51Z
У Латвії відкрили "Українську книгарню"
24tv
2025-01-08T16:42:15Z
Louis Vuitton випустив сумочку у формі бінокля за $8600
Фокус
2025-01-08T16:42:10Z
Скандал на "Міс Всесвіт 2024": чому одну з учасниць конкурсу краси позбавили титулу
24tv
2025-01-08T16:27:34Z
На "1+1 Україна" покажуть відреставрований культовий фільм Сергія Параджанова "Колір граната"
TSN
2025-01-08T16:21:24Z
Зірка "Друзів" Ліза Кудров шокувала, як після смерті Меттью Перрі знайшла записку від нього
TSN
2025-01-08T16:21:15Z
Українські дрони атакували нафтобазу в Енгельсі: загорівся ще один резервуар, введено режим НС
ZN UA
2025-01-08T17:13:29Z
Через нищівні лісові пожежі евакуювали десятки тисяч людей: під загрозою вілли знаменитостей
TSN
2025-01-08T17:09:47Z
За її життя борються лікарі: у Запоріжжі внаслідок ворожого удару постраждала 13-річна дівчинка
24tv
2025-01-08T17:09:21Z
Удар дронів ЗСУ по нафтобазі: в Енгельсі запроваджено режим надзвичайної ситуації
ГЛАВКОМ NET
2025-01-08T17:03:48Z
Жорстоке вбивство собаки у Києві: затриманому повідомлено про підозру
ГЛАВКОМ NET
2025-01-08T17:01:53Z
Вибухи та пожежа на нафтобазі в Енгельсі триває вже понад 14 годин
Комсомольская правда
2025-01-08T17:01:48Z
Намагався вистрибнути під час зльоту: пасажир відчинив двері літака через сварку з дівчиною
Фокус
2025-01-08T16:45:10Z
У Запоріжжі серед поранених - 13-річна дитина
УкраинФорм
2025-01-08T16:42:21Z
Парамедики поліції врятували п'ятьох людей після удару РФ по Запоріжжю
УкраинФорм
2025-01-08T16:39:48Z
Таксі для пенсіонерів у Києві стало безкоштовним: як скористатися
Хвиля
2025-01-08T17:04:02Z
Ворог упродовж дня бив по Нікопольщині з артилерії та дронів, пошкоджені будинки й інфораструктура
УкраинФорм
2025-01-08T17:00:45Z
ЗСУ уразили командний пункт ворога
24tv
2025-01-08T16:54:53Z
За день ДТЕК повернув світло майже 33 тис. осель після обстрілів
ГЛАВКОМ NET
2025-01-08T16:48:40Z
Наступ ЗСУ на Курщині: експерти розповіли про головну мету України
Политека
2025-01-08T16:42:37Z
На Прикарпатті відкрили ще одне реабілітаційне відділення з сучасним обладнанням
УкраинФорм
2025-01-08T16:33:40Z
Пішов у СЗЧ та підбурив на це своїх бійців: затримано командира однієї з рот 155-ї бригади
ГЛАВКОМ NET
2025-01-08T16:33:16Z
На Дніпропетровщині знищать 300 тонн пельменів: все заради екології
24tv
2025-01-08T16:09:21Z
США надали матеріали для відновлення газовидобуток у Полтавській області
Европейская правда
2025-01-08T15:34:27Z
Німеччина виділила Україні $400 тисяч на проведення інвентаризації лісів і створення лісового кадастру
iPress
2025-01-08T17:13:02Z
Оператор ГТС України знижує навантаження на операційні витрати
УкраинФорм
2025-01-08T17:04:29Z
Уряд змінив порядок компенсації за розміщення ВПО: відомі суми виплат за кожного переселенця
Политека
2025-01-08T17:01:00Z
Військова економіка Росії: чи можливий крах після бурхливого зростання
24tv
2025-01-08T16:48:18Z
«Турецьким потоком» за п’ять років транспортували понад 100 мільярдів кубів російського газу
УкраинФорм
2025-01-08T16:42:55Z
Підвищення акцизів: на скільки зросли ціни на автогаз у мережах АЗС
ZN UA
2025-01-08T16:40:26Z
Украина напомнила Венгрии, кто виноват в проблемах на энергорынке Европы
Хвиля
2025-01-08T16:33:34Z
Рада відновила обов’язкову систему моніторингу викидів парникових газів
УкраинФорм
2025-01-08T16:16:19Z
Українські порти у 2024 р збільшили обробку вантажів майже на чверть
AgroNews
2025-01-08T16:16:18Z
Штутгарт придбав вінгера Гоффенгайма
Football.ua
2025-01-08T17:13:30Z
Раньєрі: Дібала та Довбик виконали виняткову роботу в римському дербі
Football.ua
2025-01-08T17:01:02Z
Збірна України з біатлону назвала склад на жіночий спринт етапу Кубка світу в Обергофі
УкраинФорм
2025-01-08T16:49:25Z
Унал вдруге за кар'єру порвав хрести
Football.ua
2025-01-08T16:46:15Z
Парма підписала захисника Молде Ф'єртофта
Football.ua
2025-01-08T16:21:08Z
"Класика легкої ваги": глава Top Rank оцінив наступний бій непереможного українця
24tv
2025-01-08T16:09:51Z
Витіснив голкіпера збірної Іспанії: Жирона заявить перспективного українця на Ла Лігу
24tv
2025-01-08T15:48:45Z
Вест Гем оголосив про звільнення Лопетегі
Football.ua
2025-01-08T15:45:56Z
Ворскла посилилася капітаном молодіжної збірної Косова
Football.ua
2025-01-08T15:24:42Z
"З’їдають" гроші та енергію: які прилади варто вимикати після користування
GlavRed
2025-01-08T17:09:11Z
Anker представляє парасольку з сонячними панелями, і це саме те, що всім буде потрібно влітку
24tv
2025-01-08T17:03:41Z
Озоновий шар Землі стабілізувався лише через два мільярди років
Portaltele
2025-01-08T16:46:15Z
"Ядерний реактор" для дому став сенсацією в Мережі: що відомо про загадковий Enron Egg
Фокус
2025-01-08T16:42:19Z
"Робота кипить": розробники STALKER 2 продовжують працювати над грою і обіцяють багато цікавого
InternetUA
2025-01-08T16:21:50Z
Найцініша кров у світі: вчені розповіли, як підковоподібний краби рятують людські життя
TSN
2025-01-08T16:21:07Z
Snapdragon X йде у десктопи: Lenovo показала міні-ПК на платформі Qualcomm
ITC
2025-01-08T16:03:09Z
Другий сезон «Гри в кальмара» містить кіноляп, подібний до стаканів Starbucks у «Грі престолів»
ITC
2025-01-08T16:03:01Z
ASUS Zenbook A14 – конкурент MacBook Air з чипом Qualcomm та автономністю до 32 годин
ITC
2025-01-08T16:03:00Z
7 фішок Google Maps, які зроблять ваші подорожі простішими
InternetUA
2025-01-08T17:01:52Z
Календар краси на січень 2025 року: коли робити процедури
Фокус
2025-01-08T16:57:57Z
Буде танути в роті: рецепт смачного запеченого сала з фруктами
GlavRed
2025-01-08T16:54:01Z
2 знаки зодіаку, які в січні стануть щасливими в особистому житті
24tv
2025-01-08T16:39:15Z
Чи підгодовувати кімнатні квіти взимку, коли ті “сплять”: яким рослинам потрібна "їжа" для зростання
TSN
2025-01-08T16:39:07Z
Що робити, коли гумка холодильника погано прилягає: елементарна хитрість
24tv
2025-01-08T16:24:20Z
Ніколи не забувайте їх чистити: 6 найбрудніших місць на кухні
24tv
2025-01-08T16:18:30Z
Гороскоп Таро на 9 січня для всіх знаків Зодіаку: прислухайтеся до своєї інтуїції
Политека
2025-01-08T15:43:33Z
Як швидко позбутися плям від дезодоранту на одязі: простий засіб, що рятує навіть чорне
TSN
2025-01-08T15:39:52Z
У США зафіксовано першу смерть людини від пташиного грипу
AgroPortal
2025-01-08T17:00:24Z
Розрив меніска: як розпізнати та лікувати
24tv
2025-01-08T16:39:49Z
В Україні зареєстрували перші ліки на основі канабісу — іспанські краплі
Комсомольская правда
2025-01-08T15:48:21Z
З цими проблемами на забере ТЦК: які діагнози звільнять від мобілізації
Знай
2025-01-08T14:12:07Z
Чому пальці морщаться від води, але зовсім не у всіх: насправді це корисно
Фокус
2025-01-08T12:36:44Z
Як кава впливає на мікробіом кишечника: результати нового дослідження
24tv
2025-01-08T12:36:08Z
Черги по 50 годин: лікарні Британії не можуть впоратись із кількістю хворих
ГЛАВКОМ NET
2025-01-08T12:03:51Z
Фатальний удар: учені з'ясували, що травма голови може активувати сплячі в нас віруси
Фокус
2025-01-08T10:36:41Z
В Україні зафіксували за місяць майже тисячу нових випадків туберкульозу
УкраинФорм
2025-01-08T10:33:48Z
IQ-тест для найрозумніших: знайдіть автомобіль у магазині за 5 секунд
GlavRed
2025-01-08T16:30:25Z
Маленька ракета: Suzuki Jimny отримав недорогу заряджену версію
Фокус
2025-01-08T16:12:49Z
Перший тест нового Дастер в Україні та перші здивування і незрозумілості
Топ Жир
2025-01-08T16:12:04Z
Porsche розширила сімейство 911 новою версією Carrera S
AutoCentre
2025-01-08T16:06:41Z
Skoda презентувала електромобіль із запасом ходу майже 600 км
ГЛАВКОМ NET
2025-01-08T15:15:30Z
"Убивця" Ferrari: непоказний 40-річний Audi продають за ціною нового суперкара
Фокус
2025-01-08T15:12:10Z
Нова угода дозволить ZF оснастити електромеханічними гальмами майже 5 млн автомобілів
AutoCentre
2025-01-08T15:10:09Z
Автовикуп: актуальне рішення для швидкого продажу авто
Топ Жир
2025-01-08T14:36:11Z
Hyundai засвітив спецверсію Ioniq 5
AutoCentre
2025-01-08T14:10:16Z