MY.UAНовини
Чому українські дрони мають бомбити Москву
Чому українські дрони мають бомбити Москву

Чому українські дрони мають бомбити Москву

Чому українські дрони мають бомбити Москву

Верховний головнокомандувач пообіцяв цього року 30 тисяч ударних дронів «середньої та великої дальності». Достеменно невідомо, що таке «середня» та «велика» дальності в інтерпретації президента, але, ймовірно, це сумарно все-таки більше, ніж тисяча ударних дронів «великої» дальності й 10 тисяч дронів «середньої» дальності, обіцяних торік. Чисто арифметично це — ура! перемога! Але чи так це насправді?..

Серед військових і виробників дронів дронами середньої дальності прийнято називати ті, що літають приблизно на 300 км, а великої дальності — ті, що літають більш як на 300 км. Річ у тім, що авіація, особливо мала та безпілотна, — штука непропорційна. Грубо кажучи, якщо зменшити «Мрію» вдесятеро, вона не підніме вантажу вдесятеро меншого й не перенесе його на відстань удесятеро меншу. В авіації це так не працює. І ударний дрон дальністю 300 км відрізнятиметься від ударного дрона дальністю 400 км удвічі більшими розмірами, масою та ціною.

Рахувати кількість ударних дронів «середньої та великої дальності» в штуках можна тільки для обивателя, фахівцям цього мало. Це дуже різні дрони, різні за розмірами, масою, ціною, призначенням. Треба виходити з того, що нам потрібно бомбити. А бомбити нам, окрім відомих і зрозумілих військових об’єктів у зоні досяжності дронів, потрібно Москву.

Чому Москву? Тому що в цьому сакральному місці — яйце Кощія, й допоки ми не встановимо паритету між повітряними атаками на Київ і безпілотними атаками на Москву, нема чого й думати про переговори на вигідних для нас умовах. Пам’ятаєте, який ажіотаж виник, коли українські дрони атакували Кремль? Сотні квадратних кілометрів Курської області, контрольованих нашими військами, не варті навіть одного масованого нальоту на Москву.

До речі, останній масований наліт на Москву, відомий широкій громадськості, відбувся 18 листопада 2024 року, коли на підльоті до столиці РФ було збито 59 безпілотників. Зауважте, не над Москвою: 45 безпілотників збили ще над Брянською областю, шість — над Курською, три — над Бєлгородською, три — над Тульською, й лише два — над Московською областю.

Я знаю трохи більше за середнього обивателя про наші безпілотні успіхи. Я в курсі, що були ще більш безрезультатні нальоти, коли на Москву стартували понад 400 дронів, а до околиць Московської області діставалися лише 12 (і ті було збито). Я знаю й про результативніші нальоти, коли з шести запущених дронів до Москви долітали три (половина). Бувало по-різному. Задля об’єктивності завжди потрібно рахувати кількість запущених дронів і кількість тих, що досягли цілі, але на війні завжди рахують тільки чужі втрати.

Однак у будь-якому разі, хоч як рахуй, результат невтішний: щоночі, а тепер уже й щодня ворожі «шахеди» бомблять Київ і область, а в Москві та Московському регіоні — тихо та спокійно. Цей факт, як не крути, хоч як його інтерпретуй, є залізобетонним свідченням неефективності, нікчемності нашої оборонної політики та військової політики загалом.

Можна якось викрутитися стосовно наших сумнівних оборонних споруд, на когось списати недоліки, якість бетону, погане розташування... Можна спихнути на постачальників і самих військових погану якість FPV-дронів, кожен другий із яких на фронті не літає. Можна навіть кудись там і на когось там списати жахливу якість 120-мм мін. Але неможливо не бачити очевидного, неможливо заперечувати факти — щоночі й тепер уже щодня «шахеди» бомблять Київ, а українські дрони не долітають до Москви.

Чому? Для відповіді на це запитання потрібно повернутися у 2022 рік, коли росіяни вперше застосували «Герані» — «Шахед-136», які в нас презирливо прозвали «шлюхедами». Тодішній головнокомандувач Залужний поставив завдання тодішньому голові «Укроборонпрому» Гусєву розробити український аналог далекого ударного дрону до нового 2023 року, який і розробили до нового року, щоправда, 2024-го, і не цілком силами «Укроборонпрому», та це вже не має значення...

Зрештою й у нас з’явилися ударні дрони середньої та великої дальності — «Бобри», «Люті» та інші, назв яких не афішують. Деякими типами цих далеких безпілотників, закуплених бюджетним коштом, від середини минулого року забито склади, але ніхто їх не використовує, оскільки вони нікуди не долітають.

Чому? Тому що від середини минулого року ситуація різко змінилася: противник почав широко й масово використовувати проти дронів РЕБи у своїх тилах — від держкордону й до самої Москви — та значно посилив угруповання сил ППО, перетягнув під Москву арктичні версії «Панцирів», понабудовував для комплексів ППО високі щогли, поставив «Панцирі» на дахах висотних московських будівель.

І раптом виявилося, що дорогі, але прості за конструкцією українські «шахеди» не здатні навіть долетіти до Московської області. Ба гірше, значна частина цих ударних безпілотників падає відразу після старту, оскільки сигнали GPS глушить не тільки противник, а й наші силові структури, а без супутникової навігації вони не літають. Тому більшість вітчизняних «шахедів» спробували застосувати на інших напрямках фронту, не так щільно заставлених системами РЕБ і ППО, — і полетіли українські дрони до Каспійська, Грозного, Казані та інших місць, куди можна долетіти на радість обивателю, який оцінює ефективність дронів за дальністю застосування й потужністю бойової частини.

Водночас долетіти до центру Москви вже півтора року ніхто не може. Причин декілька:

  1. Дуже сильна протидія РЕБ, коли сигнали супутникової навігації або повністю відсутні, або їх спуфлять (підмінюють) зазвичай за висотою, щоби безпілотник просто врізався в землю. Щоб упоратися з цією ситуацією, безпілотник повинен мати надійну й досить дорогу інерціальну систему навігації, точний магнітний компас, систему штучного інтелекту для аналізу навігаційних даних і ухвалення грамотних рішень. На більшості українських дронів цього немає.
  2. Сильна протидія ППО, коли щільність радіолокаційних станцій і комплексів ППО на квадратний кілометр території, яку охороняють, просто зашкалює, й для того, щоб дістатися Москви, треба летіти на гранично низьких висотах, а такий режим також недоступний більшості українських дронів, побудованих за концепцією «беремо більше — несемо далі». Тобто ці дрони навмисно мають великі розміри, значну ЕПР — ефективну площу розсіювання, й водночас не мають на борту необхідного обладнання та софту для польоту на висотах, менших за 100 метрів.
  3. Фатальна недосконалість українських далекобійних дронів і погана підготовка екіпажів. У нашого противника один тип далекобійних дронів — «Шахед-136», який безупинно вдосконалюється. У нас — десятки різних дронів, які просто закуповують різні силові структури за формулою «що дешевше — то краще». У підсумку ворожі «шахеди» щоночі та щодня тероризують Київ, українські ж дрони час від часу долітають до місць, де ППО та РЕБ не такі сильні, як у Московському регіоні. Час уже нарешті визнати: для того, щоб бомбити Москву, потрібно обрати одну-дві перспективні моделі й вкладати всі сили в їх удосконалення, а не плодити десятки (скоро будуть сотні) різних безперспективних «унікальних» дронів і «дронів-ракет» — суто український маркетинговий винахід, не вартий дірки від бублика.

Нашим дроноводам особливо важко ще й тому, що противник використовує проти них перевагу в балістичних ракетах середньої дальності. Ворог може постійно запускати «шахеди» з чотирьох-п’яти локацій, не очікуючи удару у відповідь, а наші екіпажі далекобійних дронів змушені щоразу, щоночі шукати нове місце для старту своїх апаратів, оскільки противник швидко виявляє такі місця й завдає по них превентивного удару. Щоб вирішити цю проблему, потрібно мати концепцію, рішення, катапульту для запуску великих дронів із малим інтервалом між запусками. Але таких готових рішень ніде у світі немає, й у нас вони теж не готові. Ось і виходить, що дрони великого радіуса дії або стартують із коліс, для чого їм потрібні хоч якісь більш-менш придатні майданчики (а за умов бездоріжжя їх небагато), або використовують ракетний старт на порохових прискорювачах, що саме собою вкрай небезпечно — ворожі дрони-розвідники впевнено засікають такі старти на дальності до 50 км, і по місцях запуску відразу прилітають «Іскандери».

Ще одна велика сезонна проблема — зледеніння безпілотників. Коли за маршрутом проходження або в районі цілі вологість до 100% і температура від +2 до -12 °С, дрони вкриваються льодом і просто падають. «Шахеди» не падають, бо їх обробляють спеціальними протильодяними фтормісткими сполуками, а деякі з них мають систему підігріву крил і датчиків повітряної швидкості. Чому так не роблять у нас? Запитання риторичне: тому що безпілотною авіацією в різних силових відомствах керують непрофесіонали, дуже далекі як від безпілотної авіації, так і від проблем авіації загалом.

 Наприкінці цього тексту я спробую дати рецепти, «прості рішення» для виправлення ситуації. Як нам почати регулярно бомбити Москву?

  1. По-перше, треба вирішити, які 30 тисяч дронів нам потрібні й для чого. І чому 30 тисяч? Якщо ми, як і раніше, збираємося час від часу бомбити погано прикриті ППО та РЕБ цілі й робити гарні звіти про велику кількість запущених одночасно апаратів, без аналізу та розбору польотів за кількістю тих, що долетіли та влучили в ціль, — це одна історія. Якщо ж ми збираємося серйозно зайнятися Москвою, де ховається смерть Кощія, — це геть інша історія.
  2. Необхідно, й необхідно вже третій рік поспіль, створити єдине державне управління безпілотниками. В нас є навіть Міністерство молоді та спорту, але немає ні Міністерства оборонної промисловості, ні навіть Комітету з дронів, хоча всім уже, здається, зрозуміло, яку роль дрони відіграють у сучасній війні. Питання навіть не в якійсь там новій структурі, а в подоланні хаосу й анархії, які коштують нам дуже й дуже дорого й унаслідок яких наші українські дрони настільки недосконалі, що не можуть долетіти до Москви.
  3. Необхідно, й давно необхідно створити єдине Командування далекими безпілотними бомбардуваннями, а не мати окреме таке командування в кожній структурі оборони. Вибачте, але Повітряні сили в нас — окремий вид військ, і Військово-морські сили — окремий вид військ, то чому далекі безпілотники є практично в усіх видах і родах військ? Для чого ця конкуренція між командирами, які змагаються за ордени та зірочки на погонах? Система має бути єдиною — єдина розвідка, постановка завдань, політика закупівлі безпілотних апаратів, система підготовки екіпажів, робота з планування та проведення бойових операцій.

Москву має бути зруйновано. Це таке саме найважливіше завдання на сьогодні, як і утримання Донецького фронту. Це завдання має стати ідеєю-фікс, масштабним національним проєктом на кшталт «Манхеттенського проєкту» (проєкт створення атомної бомби в США в 1940-х). Очолити його мають амбітні професіонали, а не лояльні та безвольні люди. Руйнування Карфагену Москви має стати найпершим державним оборонним завданням.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Наказ про звільнення: чи має працівник підписати його
ZN UA
2025-01-09T02:03:08Z
У застосунку «Армія+» спростили подання рапортів
InternetUA
2025-01-09T02:03:04Z
Польща продовжить навчання українських військових попри випадки дезертирства ‒ Міноборони
ZN UA
2025-01-09T01:57:57Z
Без суржика: як буде українською «резинка для волосся»
ZN UA
2025-01-09T01:03:48Z
Військові вже придбали понад 1100 залізничні квитки у застосунку «Армія+»
УкраинФорм
2025-01-09T00:15:39Z
Астрологи назвали знаки Зодіаку, які ніколи не зрадять своїх друзів: готові прийти на допомогу навіть вночі
Политека
2025-01-08T23:30:38Z
У життя увірвуться проблеми: що в жодному разі не можна робити 9 січня - прикмети
GlavRed
2025-01-08T23:27:33Z
Вірастюк остаточно розлучився з другою дружиною та висловився про третій шлюб
GlavRed
2025-01-08T22:27:24Z
Президент Байден став прадідом: його старша онука народила первістка
ZN UA
2025-01-08T22:15:11Z
"Фінський сценарій" вступу до НАТО: чи реалістичний він для України
24tv
2025-01-09T03:30:16Z
На Сумщині судитимуть подружжя, яке «зливало» ворогу позиції ППО
УкраинФорм
2025-01-09T03:15:35Z
Литва посилила захист енергетичної інфраструктури від диверсій
УкраинФорм
2025-01-09T03:09:04Z
У Туреччині створили підрозділ для кіберзахисту
InternetUA
2025-01-09T03:01:14Z
Війна не завершиться у 2025 році: що на це вказує
24tv
2025-01-09T02:39:00Z
Трамп може нарватися на відповідь: прогноз торговельної війни США з Канадою та ЄС
GlavRed
2025-01-09T02:36:46Z
У президента США народився правнук
ГЛАВКОМ NET
2025-01-09T02:21:29Z
Де фіксували особливу активність росіян 8 січня: огляд фронту і карти ISW
24tv
2025-01-09T02:00:20Z
Цю роль перейняв Фіцо: чому Орбан останнім часом не робив гучних безглуздих заяв
24tv
2025-01-09T01:48:20Z
"Це була помилка": за що ENLEO знову довелося вибачатися перед українцями
Политека
2025-01-09T02:00:34Z
Відома ведуча жорстко відповіла, чому "світ не любить" Меган Маркл
GlavRed
2025-01-09T00:27:44Z
38-річний "Едвард Каллен" одружився з матір'ю своєї єдиної доньки - ЗМІ
GlavRed
2025-01-09T00:27:23Z
Українська драма «Медовий місяць» візьме участь у найбільшому кінофестивалі Скандинавії
УкраинФорм
2025-01-08T22:21:32Z
Не пропустіть ці прем'єри: 5 цікавих фільмів, які виходять у прокат з січня 2025
24tv
2025-01-08T21:57:17Z
Перший трейлер «У втрачених землях» — темного фентезі про відьму Еліс за оповіданням Джорджа Мартіна
ITC
2025-01-08T21:30:54Z
Спекотні фото "Міс Всесвіт Аргентина 2024" Магалі Бенехам, яку позбавили титулу
24tv
2025-01-08T21:06:32Z
"Hot mommy": Даша Кацуріна розбурхала мережу відвертими фото
24tv
2025-01-08T21:00:52Z
Зворушливе відкриття: Ліза Кудроу знайшла таємну записку від покійного Меттью Перрі
24tv
2025-01-08T20:42:54Z
У США чоловік намагався проникнути до Капітолію з мачете та трьома ножами
ГЛАВКОМ NET
2025-01-09T03:33:23Z
У Лос-Анжелесі, який потерпає від пожеж, зійшло «криваве» сонце: вражаюче відео
ГЛАВКОМ NET
2025-01-09T03:27:11Z
На Сумщині під час отримання хабаря затримали працівницю військкомату
Украина Криминальная
2025-01-09T03:24:21Z
До 15 років ув’язнення загрожує жителю Здолбунова за вбивство сусіда
Украина Криминальная
2025-01-09T02:12:32Z
Житель Вараша купив BMW за фальшиві долари, а продав за справжні
Украина Криминальная
2025-01-09T01:54:37Z
Убивці сім'ї киян з маленькою дитиною дістали довічне ув’язнення
УкраинФорм
2025-01-09T01:39:42Z
Завдав ушкоджень патрульному: в поліції розповіли обставини затримання водія в Києві
УкраинФорм
2025-01-09T01:27:35Z
На Прикарпатті шахраї видають себе за податківців та вимагають гроші з бізнесу
InternetUA
2025-01-09T01:18:30Z
Поліцейські затримали молодиків, які влаштували бійку на центральній вулиці Києва
Украина Криминальная
2025-01-09T01:00:11Z
«Білі янголи» з Лимана за рік евакуювали майже 700 цивільних
УкраинФорм
2025-01-09T02:51:31Z
Росіяни просунулися в районі двох міст та ще семи поселень: де вони мали найбільше успіхів
ZN UA
2025-01-09T02:09:37Z
Спостерігається активність ворожої тактичної авіації на східному напрямку - ПС ЗСУ
TSN
2025-01-09T02:09:20Z
ЦПД викрив брехню окупантів про «намір ЗСУ» спричинити екологічну катастрофу на Азові
УкраинФорм
2025-01-09T02:06:26Z
Стало відомо, де просунувся ворог - Deep State
TSN
2025-01-09T01:24:48Z
До 15 років засудили зрадника, який у лавах агресора штурмував «Азовсталь»
УкраинФорм
2025-01-09T01:18:35Z
Експосадовця Київпастрансу ​​підозрюють у заволодінні ₴1,8 мільйона на ремонті гуртожитку
УкраинФорм
2025-01-09T00:32:46Z
Окупанти готуються штурмувати важливий населений пункт: ЗМІ дізналися деталі
GlavRed
2025-01-09T00:27:56Z
Чого чекати від армії Путіна у 2025 році: у ГУР зробили прогноз
GlavRed
2025-01-09T00:00:43Z
Олександр Холод: У 2024-му році сільгоспвиробники до останнього затягували замовлення агрохімії, а потім «сталася» рання весна
AgroPortal
2025-01-09T03:31:32Z
АЗС підвищили ціни на дизель та автогаз: як змінилася вартість бензину
Хвиля
2025-01-09T03:06:51Z
Комунальні послуги: яким буде тариф на газ у січні
ZN UA
2025-01-09T03:03:04Z
Білий дім: Припинення газового транзиту газу через Україну - одна з найдорожчих поразок РФ
УкраинФорм
2025-01-09T03:01:16Z
Найкращі дні для рекордного врожаю: коли сіяти помідори на розсаду в січні
GlavRed
2025-01-09T02:12:49Z
Сіярто пригрозив Україні блокуванням шляху до ЄС через зупинку транзиту російських енергоресурсів
ZN UA
2025-01-08T22:28:31Z
Стало відомо, коли з'являться поштомати "Укрпошти"
TSN
2025-01-08T22:21:23Z
Всеукраїнська аграрна рада закликала уряд ввести пільговий акциз на пальне для аграріїв
Хвиля
2025-01-08T21:36:22Z
Масштабний енергетичний проєкт: Польща виділяє мільярди на першу АЕС
Хвиля
2025-01-08T21:03:08Z
Бенфіка з Трубіним розгромила Брагу та вийшла до фіналу Кубка португальської ліги
Football.ua
2025-01-08T23:21:00Z
Реал Мадрид – Мальорка: цікаві варіанти ставок на матч Суперкубка Іспанії
Football.ua
2025-01-08T22:36:30Z
Ліверпуль зазнав другої поразки в сезоні: матч проти Тоттенхема ознаменувався жахливою травмою
24tv
2025-01-08T22:27:25Z
Ла Ліга незадоволена рішенням Вищої спортивної ради Іспанії щодо реєстрації Ольмо та Віктора
Football.ua
2025-01-08T22:18:07Z
Тоттенгем мінімально здолав Ліверпуль у першому півфіналі Кубка ліги
Football.ua
2025-01-08T22:12:54Z
У Тоттенгемі зробили заяву щодо стану здоров'я Бентанкура
Football.ua
2025-01-08T21:33:43Z
Недвед – новий спортивний директор Аш-Шабаба
Football.ua
2025-01-08T21:18:39Z
Барселона завдяки голам Гаві та Ямаля обіграла Атлетік та вийшла у фінал Суперкубка Іспанії
24tv
2025-01-08T21:15:44Z
Барселона здолала Атлетік та стала першим фіналістом Суперкубка Іспанії-2025
Football.ua
2025-01-08T21:03:15Z
Індія дасть $1 млн за розшифровку стародавнього писемного «коду»
ГЛАВКОМ NET
2025-01-09T03:12:30Z
Як позбутися плям та нальоту на дзеркалі: лайфхак з зубною пастою
GlavRed
2025-01-09T01:36:36Z
Google видалив з пошукової системи понад 200 заблокованих сайтів російських телеканалів
ГЛАВКОМ NET
2025-01-09T01:24:32Z
Конкуруючі фотостоки Getty Images і Shutterstock хочуть об’єднатися заради виживання в епоху штучного інтелекту
InternetUA
2025-01-09T01:03:35Z
Тратитися на хімчистку не доведеться: як легко почистити хутро вдома
GlavRed
2025-01-09T00:27:52Z
У минулому році на українські ресурси було здійснено понад 4300 кібератак
ZN UA
2025-01-08T23:21:06Z
NASA об’єднується з Firefly Aerospace для дослідження стародавніх місячних вулканів
Portaltele
2025-01-08T21:49:54Z
Для перенесення вантажів і не тільки: у Німеччині створили інноваційний екзоскелет
InternetUA
2025-01-08T21:12:32Z
Чоловік написав резюме разом з ШІ і отримав десятки пропозицій: що він написав
24tv
2025-01-08T20:45:17Z
Водоліям не варто заходити у конфліктні ситуації: гороскоп на 9 січня
24tv
2025-01-09T03:06:57Z
Гороскоп на 9 січня для всіх знаків Зодіаку: кому день принесе багато радості
Политека
2025-01-09T01:09:03Z
Як відновити блиск столових приборів: фантастичний лайфхак, який здивує
24tv
2025-01-08T23:03:32Z
Чим відмити душові дверці: вапняний наліт зникне за 15 секунд
24tv
2025-01-08T22:18:53Z
Сир "косичка" та крабові палички: рецепт улюбленого салату тих, хто поспішає
24tv
2025-01-08T21:00:03Z
Зірвуть джекпот удачі в перші шість місяців 2025: названо ТОП-3 знаків зодіаку
GlavRed
2025-01-08T20:27:10Z
10 креативних способів використовувати ChatGPT для розваги дітей
InternetUA
2025-01-08T19:43:00Z
Економія не виправить ситуацію: який одяг не можна купляти в секонд-хенді
GlavRed
2025-01-08T19:25:56Z
Для дорослих та дітей: улюблені трубочки зі згущеним молоком без вафельниці
24tv
2025-01-08T19:24:27Z
Як приготувати тісто для вареників: топ найкращих рецептів
Фокус
2025-01-08T22:21:36Z
4 продукти, що допоможуть розслабитися: час додати їх на тарілку
24tv
2025-01-08T21:00:30Z
Все що треба знати про імплантацію зубів: 7 найпоширеніших питань
24tv
2025-01-08T20:06:02Z
Чи можна двічі кип'ятити воду у чайнику: експерти дали остаточну відповідь
GlavRed
2025-01-08T19:25:35Z
Збити високу температуру без ліків: які методи завжди працюють
Знай
2025-01-08T18:51:41Z
Корисні солодощі існують : від якої смакоти не потрібно відмовлятися
TSN
2025-01-08T18:39:02Z
В Україні зареєстрували перші ліки на основі канабісу — іспанські краплі
Комсомольская правда
2025-01-08T17:33:04Z
Названо спецію, яка допомагає знизити високий кров’яний тиск
AgroNews
2025-01-08T17:25:28Z
У США зафіксовано першу смерть людини від пташиного грипу
AgroPortal
2025-01-08T17:00:24Z
Зимових шин недостатньо: як безпечно їздити в ожеледь - важливі поради
GlavRed
2025-01-09T01:27:02Z
Як технологія Revoy EV може перетворити дизельну вантажівку на гібридну всього за 5 хвилин
AutoCentre
2025-01-08T19:22:21Z
В Україні зріс попит на комерційні автівки: які авто у лідерах
24tv
2025-01-08T19:15:32Z
Знають не всі водії: інструктор розкрила "золоте правило" перемикання передач
GlavRed
2025-01-08T18:27:58Z
Новітній IVECO Eurocargo перетворили на мулосос
AutoCentre
2025-01-08T17:25:30Z
IQ-тест для найрозумніших: знайдіть автомобіль у магазині за 5 секунд
GlavRed
2025-01-08T17:25:23Z
Маленька ракета: Suzuki Jimny отримав недорогу заряджену версію
Фокус
2025-01-08T16:12:49Z
Перший тест нового Дастер в Україні та перші здивування і незрозумілості
Топ Жир
2025-01-08T16:12:04Z
Porsche розширила сімейство 911 новою версією Carrera S
AutoCentre
2025-01-08T16:06:41Z