Мадуро може втратити підтримку військових після падіння режиму Асада в Сирії, вважає лідерка венесуельської опозиції
Багаторічний лідер Венесуели Ніколас Мадуро ризикує втратити підтримку своїх воєначальників, готуючись до третього терміну на посаді президента після сфальсифікованих виборів, заявила лідерка венесуельської опозиції Марія Коріна Мачадо, повідомляє FT.
На її думку, венесуельські генерали бояться, що такі союзники, як Росія та Іран, покинуть їх, після краху режиму сирійського диктатора Башара Асада — з яким уряд Мадуро підтримував тісні зв'язки.
“Чи не здається вам, що Мадуро побачив себе в очах Асада? Чи не здається вам, що [генерали, які підтримують Мадуро] дивляться в дзеркало і бачать там генералів, яких покинув Асад?”, - сказала Мачадо.
Мадуро наполягає на тому, що він отримав новий мандат на управління багатою на нафту південноамериканською країною після виборів у липні минулого року, але так і не зміг надати доказів своєї перемоги. Опозиція опублікувала офіційні протоколи з виборчих дільниць, згідно з якими її кандидат переміг. Перемогу опозиційного кандидата визнали США та Європарламент. Мачадо заборонено балотуватися, тому кандидатом від опозиції був Едмундо Гонсалес.
Опозиція провела аналіз, який, за її словами, показує, що райони з великою кількістю військових і поліцейських проголосували так само, як і решта країни в липні минулого року — переважною більшістю голосів відкинувши кандидатуру Мадуро. На думку Мачадо, посилення тиску на Мадуро напередодні інавгурації у п'ятницю, 10 січня, може призвести до розколу режиму.
Таку надію опозиція висловлювала й раніше, але марно. Цього разу опоненти Мадуро вважають, що відмова виборців голосувати за багаторічного лідера країни зруйнувала його легітимність в очах рядових солдатів і поліцейських.
“Єдине, що залишилося у Мадуро - це репресії, і якщо ми припинимо ці репресії, система розвалиться, так само, як це сталося в Сирії”, - вважає Мачадо.
Сирія пережила 13 років громадянської війни й розділилася на релігійні та етнічні “фракції” перед падінням режиму Асада. Хоча ситуація у Венесуелі багато в чому відрізняється від сирійської, репресивний режим у Каракасі має спільних союзників з поваленим урядом Асада.
Мадуро й Асад були союзниками та підтримували один одного торговельними і дипломатичними ініціативами — ці відносини зміцнювала велика сирійсько-ліванська громада Венесуели.
Коли в грудні сирійські повстанці просувалися до Дамаска, Мадуро заявив Асаду, що “уряд і народ Венесуели підтримують Сирію в боротьбі з тероризмом”, а “доля незалежних народів” полягає в тому, щоб протистояти “планам США проти них”.
Мачадо закликала жителів Венесуели вийти на вулиці в четвер, 9 січня, щоб продемонструвати неприйняття режиму Мадуро і його репресій.
У вівторок, 7 січня, Гонсалес заявив, що його зять був викрадений в Каракасі, коли відвозив онуків до школи. Сам Гонсалес наразі перебуває у вигнанні. Мачадо каже, що “агенти режиму” оточили будинок її літньої матері, встановивши блокпости.
“Наша боротьба - це мирна боротьба. Але це не означає, що вона слабка. Вона дуже сильна... Ми не здобудемо нашу свободу, якщо не подолаємо свій страх”, - сказала вона.
Режим Мадуро придушив попередні спроби його повалення, і наразі влада посилила безпеку навколо Каракаса напередодні церемонії інавгурації, встановивши блокпости та збільшивши присутність поліції.
Відтоді, як Мадуро прийшов до влади в 2013 році як обраний наступник соціалістичного лідера Уго Чавеса, колись багата економіка Венесуели скоротилася приблизно на три чверті, а кожен четвертий житель країни виїхав. Про те, чи втримається Мадуро при владі, розмірковував Володимир Кравченко в статті “Венесуельська карта Путіна”.