МЗС у 5-ті роковини збиття літака МАУ у Тегерані: "Сьогодні Іран продовжує підтверджувати свій статус вбивці"
Міністерство закордонних справ України у 5 річницю збиття іранськими військами рейсу 752 "Міжнародних авіаліній України" нагадало, що Тегеран грубо порушив цілу низку норм міжнародного права і продовжує це робити через підтримку Росії у її агресії проти нашої держави. Про це повідомляє пресслужба українського МЗС.
У відомстві нагадали, що у цей день 5 років тому Ісламська Республіка Іран вбила 176 людей на борту літака рейсу PS752 авіакомпанії "Міжнародні авіалінії України" в іранському повітряному просторі. Серед них були 11 громадян України, а також громадяни Канади, Швеції, Сполученого Королівства, Афганістану та Ірану. Військовослужбовці Корпусу вартових Ісламської революції запустили проти цивільного літака у польоті дві ракети "земля-повітря".
"Іран грубо порушив цілу низку норм міжнародного права: застосував зброю проти цивільного літака в польоті, не вжив усіх заходів, щоб запобігти збиттю, не забезпечив ані прозорого та об'єктивного розслідування обставин катастрофи, ані належного судового переслідування звинувачених. У цей скорботний день висловлюємо співчуття всім рідним і близьким загиблих на борту рейсу PS752. Ми не облишимо зусиль для досягнення справедливості та притягнення винних до відповідальності", – наголосили у відомстві.
У міністерстві нагадали, що рік тому Міжнародна група з координації допомоги жертвам рейсу PS752 в складі України, Канади, Швеції та Сполученого Королівства ініціювала провадження в рамках Ради Міжнародної організації цивільної авіації (ІКАО) проти Ірану через порушення ним Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року (Чиказької конвенції).
У МЗС також підкреслили, що це провадження триває, а наступні кроки Координаційної групи з притягнення Ірану до відповідальності в Раді ІКАО будуть зроблені у найближчі місяці.
"У жовтні 2024 року Координаційна група також подала Меморандум в рамках розгляду справи про збиття PS752 в Міжнародному Суді ООН. Україна, Канада, Швеція та Сполучене Королівство підкріпили цей основний документ у справі беззаперечними доказами порушення Іраном Конвенції про боротьбу з незаконними актами, спрямованими проти безпеки цивільної авіації 1971 року (Монреальської конвенції)", – йдеться у дописі.
У відомстві також наголосили, що сьогодні Іран продовжує підтверджувати свій статус вбивці, надаючи військову та політичну підтримку Російській Федерації в її збройній агресії проти України, а поглиблена співпраця режимів в Москві та Тегерані становить безпосередню загрозу для Європи та Близького Сходу.
"Безкарність за минулі злочини спонукає Іран та Росію до нових і нових порушень міжнародного права. Тому досягнення справедливості має настільки важливе значення. Закликаємо міжнародне співтовариство обʼєднати зусилля заради міжнародного миру та безпеки, включно з безпекою міжнародної цивільної авіації, та неповторення таких катастроф у майбутньому", – додали у МЗС.
Нагадаємо, Іран довго заперечував причетність КВІР до катастрофи і продовжує приховувати інформацію досі. Наприкінці грудня 2022 року Тегеран офіційно відмовився від переговорів щодо повного відшкодування шкоди за збиття пасажирського літака.
Раніше також правозахисники Human Right Watch повідомляли: Іран погрожує членам сімей загиблих в авіакатастрофі, намагаючись відвести звинувачення від Корпусу вартових Ісламської Революції, які збили цивільний лайнер ракетою.
Київ прагне притягнути до відповідальності винних у трагедії і домогтися від Тегерана гідної компенсації родичам загиблих. Іран же, не виявляючи готовності проводити об'єктивне розслідування, хоче скоріше здати справу в архів. Докладніше про те, чому переговори з іранцями – це забіг на "довгу дистанцію", читайте в статті Володимира Кравченка "Не в грошах правда" у ZN.UA.