Путінізація Центральної Європи: Австрія може отримати найекстремальнішого канцлера з 1940-х років - The The Economist
Австрія незабаром може отримати найекстремальнішого канцлера з 1940-х років - людину, яка значно посилить пропутінський блок у Центральній Європі. В країні значно зріс і продовжує зростати вплив лідера ультраправої австрійської Партії свободи (FPö). Його посилення може значно розклад демократичних сил у Європі - і це непокоїть тих, хто розуміє, ким насправді є симпатики Путіна.
Про це пише The Economist, відкрито називаючи те, що відбувається в Австрії і деяких інших країнах, "путінізацією Європи".
Після краху спроб центристських політиків країни не допустити його до влади після того, як його партія здобула перемогу на виборах у вересні минулого року, набравши лише 29% голосів, пан Кікл має намір стати канцлером. FPö вже була в уряді раніше, як молодший партнер. Цього разу, схоже, Кікл отримає найвищу посаду. Це погана новина для країни: він закликав до «Австрії-фортеці», вільної від шукачів притулку, і використовує риторику з нацистським підтекстом. І це закріплює тривожну тенденцію, коли симпатики Росії отримують владу в Центральній Європі.
Пан Кікл, можливо, не отримає всього, що хоче, на переговорах. Маючи лише 31% місць у парламенті, він сподівається сформувати уряд за підтримки правоцентристської Народної партії (ÖVP), яка спочатку відмовлялася йти в коаліцію під його керівництвом, поки її спроби створити альтернативу не зазнали невдачі. Тепер саме від ÖVP залежить, чи вдасться укласти прийнятну коаліційну угоду. Є надія, що деякі з найбільш екстремістських позицій Кікла вдасться подолати шляхом переговорів. Якщо ж ні, то віце-президент повинен відмовитися йти з ним в уряд.
Але це може шокувати центристські партії, які все одно разом матимуть більше голосів, і змусити їх знову спробувати сформувати помірковану правлячу коаліцію.
Один з можливих висновків полягає в тому, що підвищення Кікля є передвісником просування ультраправих у Німеччині, де в лютому відбудуться вибори. Насправді, ці дві країни дуже відрізняються. FPö брала участь у п'яти національних урядах, перший з яких був сформований ще у 1983 році, а також у багатьох інших земельних урядах. Ультраправа «Альтернатива для Німеччини» (АдН), яка, згідно з опитуваннями, має найкращий в історії результат на національних виборах - близько 20%, ніколи не входила до жодного федерального чи земельного уряду, і «брандмауер», який їх виключає, не показує жодних ознак прориву; минулого року АдН отримала перше місце на виборах у федеральній землі Тюрінгія, але інші партії не допустили її до влади.
Справжнє занепокоєння викликає те, що Австрія є прикладом путінізації Центральної Європи. Першим прийшов Віктор Орбан, сильний лідер Угорщини. Орбан неодноразово затримував європейські санкції проти Росії, відмовляється пропускати через Угорщину зброю, призначену для України, і засуджує Брюссель та ліберальні продемократичні організації, такі як Фонд «Відкрите суспільство» Джорджа Сороса. Його сусід-однодумець - Роберт Фіцо, прем'єр-міністр Словаччини. А пізніше цього року вибори в Чеській Республіці можуть привести до влади Андрея Бабіша, ще одного євроскептика і проросійського політика. Центральноєвропейські ультраправі вже обговорюють, як максимізувати свій колективний вплив.
Контраст з тими країнами колишнього радянського блоку, які знаходяться на лінії фронту російської війни або поблизу неї, вражає. Польща і країни Балтії бачать у Путіні саме того, ким він є: кривавого реваншиста, який вторгається до своїх сусідів, саботує інфраструктуру по всій Європі і втручається в демократичні вибори повсюди. Ті, хто стоїть трохи далі, здається, задоволені тим, що применшують його масштаби, і натомість аплодують йому як захиснику «традиційних» цінностей і супернику західних інституцій, в яких їм не зовсім комфортно сидіти. Наприклад, партія FPö Кікля є офіційною сестринською партією «Єдиної Росії» Путіна.
Австрія - невелика країна з населенням 9 мільйонів. Вона не є членом НАТО. Дрейф вправо там має набагато менше значення, ніж у Франції чи Німеччині. Але він все одно має значення. Зараз, коли Дональд Трамп готується вступити на посаду президента, а війна в Україні триває вже четвертий рік, європейська єдність потрібна більше, ніж будь-коли. Ще один лідер, зациклений на боротьбі з Брюсселем і протистоянні колективним діям перед обличчям автократії, порадує лише автократів.
Аналіз того, як ультраправа партія, яка має симпатію до Путіна і європейських проросійських режимів, пробивається до влади читайте у статті Петра Герасименка "Команда Орбана—Фіцо очікує на поповнення: як Австрія дозволила ультраправим виграти".