MY.UAНовини
Угода США та Саудівської Аравії здатна витурити РФ з нафтового ринку - Рябцев
Угода США та Саудівської Аравії здатна витурити РФ з нафтового ринку - Рябцев

Угода США та Саудівської Аравії здатна витурити РФ з нафтового ринку - Рябцев

Обмеження щодо суден не можуть суттєво скоротити доходи РФ від експорту нафти - слід зосередитися на санкціях проти фінансових установ, вважає Геннадій Рябцев.

Адміністрація президента США Джо Байдена може готувати додаткові санкції щодо танкерного флоту Російської Федерації. За даними медіа, санкції можуть стосуватися як безпосередньо танкерів, так і осіб, які працюють у компаніях-посередниках.

В інтервʼю Главреду головний науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень Геннадій Рябцев розповів, чи здатні нові санкції обвалити ціну російської нафти та як на доходах РФ позначиться посилення нафтовидобутку з боку США, яке обіцяє Трамп.

Які саме це можуть бути санкції на даному етапі та наскільки вони можуть покращити контроль за дотриманням уже чинних обмежень?

Потрібно спочатку дочекатися того, яким буде це посилення, тобто які заходи будуть вжиті Сполученими Штатами. Адже поки що немає конкретики в обіцянках, які ми всі чули.

Не виключено, що Сполучені Штати долучаться до дій Великої Британії, у підсанкційному списку якої вже близько ста суден, з яких понад 90 – танкери. Цим суднам заборонено заходити в порти, що перебувають під юрисдикцією британської співдружності, а також користуватися послугами, які надають ці порти, і послугами страхових та сервісних компаній.

США долучаться до дій Великої Британії, у підсанкційному списку якої вже близько ста суден / колаж: Главред, фото: ua.depositphotos.com, УНІАН

Трамп говорив про те, що він хоче посилити видобуток і експорт американської нафти. Наскільки всі ці заходи допоможуть зменшити доходи Російської Федерації від нафти, якими зараз вона фактично фінансує війну проти України?

Кількість суден, які Російська Федерація використовує для транспортування нафти та нафтопродуктів, оцінюється у 800 одиниць. Велика Британія, яка запровадила найбільше санкцій, запровадила їх проти близько сотні суден, що становить лише одну восьму їх загальної кількості. Європейський Союз та Сполучені Штати ввели обмеження менш ніж проти п’яти десятків танкерів. За таких темпів запровадження санкцій вплив на доходи Росії буде мінімальним.

Більше того, більшість цих танкерів не заходять у європейські, американські чи британські порти і не користуються послугами їхніх страхових, банківських чи інших компаній.

Таким чином, лише обмеження щодо суден не можуть суттєво скоротити доходи Росії від експорту нафти й нафтопродуктів. Замість цього слід зосередитися на санкціях проти фінансових установ, через які проходять платежі російських компаній. У цьому контексті навіть погроза санкціями може мати значний ефект. Не секрет, що, наприклад, державні китайські банки вже уникають укладання контрактів, пов’язаних із оплатою за російську нафту.

Дивіться відео інтервʼю Геннадія Рябцева Главреду про нові санкції проти танкерного флоту РФ:

Цю роботу необхідно продовжувати. Також варто звернути увагу на рекомендації, які раніше щоквартально надавала група Єрмака-Макфола. На жаль, їхні пропозиції часто ігнорувалися, хоча вони були спрямовані на посилення ефективності санкцій.

Поки що маємо те, що маємо, тобто санкції працюють досить обмежено, а також проблемою є відсутність узгодженого підходу до санкцій. Європейський Союз, Велика Британія та Сполучені Штати запроваджують санкції окремо один від одного, дотримуючись власних національних інтересів і намагаючись уникнути шкоди для свого бізнесу. Через це ефективність таких заходів залишається обмеженою.

Що, на вашу думку, реально може обвалити ціну на російську нафту зараз? Чи це взагалі можливо в умовах навіть запровадження таких санкцій?

Ні, ці санкції неможливі. Знизити ціни на нафту у світі можна лише збільшенням її виробництва. Тобто, якщо, наприклад, Сполучені Штати підуть на зростання виробництва нафти, тобто видобутку і експорту, тоді це можливо. Тим більше, що, скоріше за все, в першому кварталі цього року буде ухвалено рішення про перегляд квот на видобуток нафти державами-членами угоди ОПЕК+.

Якщо Саудівська Аравія домовиться із США про збільшення видобутку нафтової сировини, це здатне знизити нафтові котирування до рівня 45-50 доларів за барель. Цей рівень є критичним для російської галузі, оскільки це фактично дорівнює собівартості видобутку і транспортування нафтової сировини для Росії.

До речі, чи вигідно таке зниження ціни самим країнам, таким як США або Саудівська Аравія?

Усе залежить від поставлених цілей. У короткостроковій перспективі це може бути вигідно, якщо мета — витіснення з ринку експортерів із високою собівартістю видобутку. Наприклад, якщо Саудівська Аравія та США захочуть переділити ринок і захопити більші частки, тоді це має сенс.

Однак у середньостроковій і довгостроковій перспективі це може бути невигідно, оскільки це знизить доходи навіть для тих країн, які ініціювали зниження ціни. Збільшення обсягу реалізації може тимчасово компенсувати падіння ціни, але обсяги продажів не зростатимуть нескінченно. У підсумку доходи будуть меншими, ніж зараз.

Саме тому рішення про збільшення квот на видобуток ОПЕК+ постійно відкладається. Спочатку це планувалося зробити в третьому кварталі минулого року, потім у четвертому, потім із 1 січня 2025 року. Зараз рішення перенесено на березень-квітень, а, можливо, цього взагалі не відбудеться. Країни рахують свої прибутки і не хочуть змінювати ситуацію, якщо нинішній рівень прибутку їх влаштовує.

На відміну від експортерів. Адже наразі на ринку спостерігається надлишок пропозиції нафтової сировини порівняно з попитом. Нинішні котирування підтримуються здебільшого через очікування фінансових спекулянтів, що Китай от-от почне закуповувати більше нафти. Однак Китай не буде цього роботи, тому що він швидко перебудовує транспортний сектор на електроенергію і поступово відмовляється від нафтопродуктів, що, навпаки, означає скорочення споживання нафтової сировини в найближчі роки.

Прогнози, що Індія або інші країни Південно-Східної Азії значно збільшать споживання нафти, також виглядають малоймовірними. У 2025 році очікується перевиробництво нафти на рівні 1 мільйона барелів на добу, що становить близько 1% загальносвітового споживання. Це не здається великим показником, але є суттєвим фактором для ринку.

Скорочення обсягів продажу російської нафти на світовому ринку наразі не вплине на цінову ситуацію. Раніше Росія могла шантажувати світ, погрожуючи припиненням експорту, але тепер така ситуація неможлива. Видобуток нафти зростає, тоді як споживання зменшується.

Відповідно, чи є у Сполучених Штатів загальна мета "підкосити" Росію за допомогою нафти?

Ні, такої мети немає, адже Росія для Сполучених Штатів знаходиться десь на третьому десятку пріоритетних завдань. США реалізують власну енергетичну стратегію, яка полягає в тому, щоб не лише забезпечувати себе енергоресурсами, а й стати державою номер один за їхнім експортом.

Для цього необхідно стимулювати учасників ринку, що і планує робити адміністрація Трампа. Вона збирається дозволити розробку нових родовищ вуглеводнів, зокрема на шельфі, на Алясці та на так званих індіанських територіях у резерваціях. Також передбачено спрощення видачі дозволів за канадським принципом "єдиного вікна", щоб стимулювати розвиток власного бізнесу.

Ця політика користується підтримкою, оскільки, на відміну від багатьох інших країн, у США нафтовий бізнес часто є сімейним – кількість компаній, залучених до видобутку нафти і газу, там обчислюється десятками тисяч. Наприклад, в Україні видобутком займається переважно "Укрнафта", "Укргазвидобування" і ще кілька приватних компаній. У Росії це "Роснефть", "Татнефть", "Башнефть", "Лукойл" і ще кілька великих компаній. А в США кількість видобувних компаній обчислюється десятками тисяч через створені умови для їхнього розвитку.

Росія для Сполучених Штатів знаходиться десь на третьому десятку пріоритетних завдань - Рябцев / фото: kremlin.ru

Плани адміністрації Трампа щодо підтримки нафтогазовидобутку, а також обслуговуючих і дослідницьких компаній сприймалися дуже позитивно. Натомість, коли адміністрація Байдена почала обмежувати можливості цих компаній, це викликало невдоволення в нафтодобувних штатах. Для американців це очевидно, тоді як за межами США не всі розуміють специфіку їхньої галузі.

Багато хто звик до моделі, за якої існує одна вертикально інтегрована компанія під контролем держави, як, наприклад, український "Нафтогаз". У США такого немає, і тому велика кількість зацікавлених сторін – як бізнесменів, так і фінансистів – працює над збільшенням видобутку вуглеводнів, впровадженням нових технологій і нарощуванням експорту для отримання вищих прибутків.

Хто такий Геннадій Рябцев?

Геннадій Рябцев – директор спеціальних проєктів науково-технічного центру "Психея", експерт з державної політики в паливно-енергетичному комплексі, головний консультант у Національному інституті стратегічних досліджень, професор Києво-Могилянської школи врядування імені Андрія Мелешевича у Національному університеті "Києво-Могилянська академія". Доктор наук з державного управління, кандидат технічних наук, професор, державний службовець 6 рангу.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Наступ армії РФ на Запоріжжя: місцева влада зробила заяву
TSN
2025-01-09T15:39:41Z
Норвегія виділила близько $61 млн на ініціативу із закупівлі дронів для України
Европейская правда
2025-01-09T15:36:28Z
Зеленський обговорив із Пісторіусом військову допомогу Україні на цей рік
УкраинФорм
2025-01-09T15:33:58Z
Море зброї від країн НАТО: що отримає Україна за підсумками "Рамштайну"
GlavRed
2025-01-09T15:33:39Z
Німеччина надасть Україні додаткові ракети до IRIS-T
Европейская правда
2025-01-09T15:31:54Z
Джо Байден вперше став прадідусем: ім'я та перше фото малюка
24tv
2025-01-09T15:27:13Z
Від штрафу до в'язниці: в якій країні не можна жувати жуйку і чому
24tv
2025-01-09T15:24:05Z
Комітет гуманітарної та інформполітики рекомендує парламенту ухвалити проєкт про захист медіасервісів, які надаються із застосуванням умовного доступу
Детектор М
2025-01-09T15:18:59Z
Глава Міноборони Німеччини хоче зберегти формат "Рамштайн"
Европейская правда
2025-01-09T15:18:58Z
США передадуть Україні черговий пакет допомоги на $500 мільйонів
УкраинФорм
2025-01-09T15:40:33Z
Україна отримає 30 тисяч безпілотників від Британії та союзників по НАТО
Европейская правда
2025-01-09T15:39:18Z
Вірменія офіційно розпочала шлях до Європейського союзу
360ua.news
2025-01-09T15:33:25Z
Польща готує новий пакет військової допомоги Україні
Европейская правда
2025-01-09T15:31:17Z
«Це класичний Трамп». Глава МЗС Британії відреагував на заяви майбутнього очільника США
ГЛАВКОМ NET
2025-01-09T15:31:08Z
Леммі: Очікування Трампа про завершення війни змістилися ближче до Великодня
Хвиля
2025-01-09T15:30:38Z
"Поразка РФ не означає кінець війни": Куса сказав, які гарантії потрібні Україні
GlavRed
2025-01-09T15:28:40Z
Хоче залишити "міцну спадщину": Reuters пояснили, навіщо Трампу Гренландія
TSN
2025-01-09T15:28:40Z
Банківський посадовець збирав дані про ЗСУ для російського шпигуна
InternetUA
2025-01-09T15:28:34Z
У Росії горить «Курине царство»: російське ППО або технічна несправність? ВІДЕО
Новости Украины
2025-01-09T15:36:26Z
Посадовець Держпродспоживслужби вимагав по 400 доларів за оформлення кожної машини з морепродуктами
Украина Криминальная
2025-01-09T15:30:08Z
Масштабні лісові пожежі у Лос-Анджелесі: Зеленський висловив підтримку американцям
24tv
2025-01-09T15:27:41Z
У Білгород-Дністровському біля держустанови стався вибух
УкраинФорм
2025-01-09T15:25:56Z
Кіберполіцейські Запоріжжя викрили групу шахраїв, які ошукали іноземців через соцмережу
Украина Криминальная
2025-01-09T15:21:52Z
"Вийди отсюда": у харківському ТЦК побили адвокатку, — соцмережі
Фокус
2025-01-09T15:12:09Z
Затримано подружжя агентів рашистів, які зробили вибуховий пристрій для теракту біля ТЦК у Дніпрі
Украина Криминальная
2025-01-09T15:06:14Z
На Львівщині внаслідок зіткнення з вантажівкою загинув водій легковика і травмовані два чотирирічні хлопчики
Украина Криминальная
2025-01-09T15:06:11Z
Внаслідок обстрілу Вовчанської громади поранений чоловік
УкраинФорм
2025-01-09T14:55:47Z
"Вона пішла на шоу за піаром": переможниця "Холостяка" відповіла на закиди хейтерів
24tv
2025-01-09T15:39:33Z
Музею театрального, музичного та кіномистецтва передали на зберігання відзнаку Параджанова
УкраинФорм
2025-01-09T15:15:08Z
Не лише зрадниця Байрак: 2 українські актори, які втекли в Росію і підігрують пропаганді
24tv
2025-01-09T15:12:04Z
Вийшов тизер української романтичної комедії «Відпустка наосліп»
УкраинФорм
2025-01-09T15:09:48Z
Хотілося б, щоб все було офіційно, – переможниця "Холостяка 13" заінтригувала заявою про весілля
24tv
2025-01-09T15:03:29Z
Чому «Золотий глобус» — це шоу, а «Золота дзиґа» — нудне урочисте засідання. Пропонуємо переймати досвід
Детектор М
2025-01-09T15:01:09Z
Творець Fallout розкрив багаторічну таємницю гри: хто запустив першу ядерну бомбу
24tv
2025-01-09T14:54:50Z
Шаламе спровокував? Здійснилося - "паучок" Том Голланд після 8 років зустрічань покликав Зендею заміж
Знай
2025-01-09T14:51:19Z
Фантастичні серіали 2023, які перенесуть вас у майбутнє
Вива
2025-01-09T14:45:44Z
На лівому березі Куп’янська залишаються понад сто цивільних
УкраинФорм
2025-01-09T15:33:30Z
У деяких районах Києва чутно дивний шум - у КМДА назвали причину
УкраинФорм
2025-01-09T15:31:57Z
Видобуток солі на Закарпатті так і не почали. В ОВА назвали причину
ZN UA
2025-01-09T15:31:03Z
Антон Дробович очолив новий Центр прав людини та меморіалізації війни Київської школи економіки
Детектор М
2025-01-09T15:25:22Z
У Києві переглядають роботу транспорту під час тривоги: які є варіанти змін
Фокус
2025-01-09T15:15:02Z
На Житомирщині почали відроджувати коноплярство
УкраинФорм
2025-01-09T15:09:42Z
Генштаб повідомив про понад 100 боїв за день
1News
2025-01-09T15:09:24Z
У громаді на Тернопільщині капітально відремонтували приймальне відділення
УкраинФорм
2025-01-09T15:01:40Z
На Харківському напрямку Сили оборони відбили один штурм, на Куп’янському росіяни п’ять разів намагалися просунутися вперед — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-01-09T15:01:35Z
Неможливо розрахуватися: які гривні не приймають в Україні
24tv
2025-01-09T15:33:14Z
Овочі завдають потужного удару по кишені: що стало причиною здорожчання
Знай
2025-01-09T15:30:01Z
Соцвиплати торік профінансовані на ₴447,9 мільярда
УкраинФорм
2025-01-09T15:28:04Z
Офіційне євро рекордно впало в ціні
24tv
2025-01-09T15:27:04Z
Microsoft ще рік надаватиме безоплатні хмарні сервіси українським держустановам
УкраинФорм
2025-01-09T15:22:24Z
На Житомирщині у власність громади мають повернути понад 100 га землі
AgroNews
2025-01-09T15:22:09Z
Фіцо розширив список погроз Україні через зупинку транзиту газу
Европейская правда
2025-01-09T15:21:46Z
Кравченко взявся за чистку податкової служби від ставлеників груп впливу
GlavRed
2025-01-09T15:21:42Z
Через штучний інтелект в найближчі роки до 15% працівників банків буде звільнено — Bloomberg
ZN UA
2025-01-09T15:09:55Z
Джима - в топ-15 у спринті на IV етапі Кубка світу з біатлону в Обергофі
УкраинФорм
2025-01-09T15:36:24Z
Гравці Барселони погрожують бойкотувати виступи за збірну Іспанії: деталі гучного скандалу
24tv
2025-01-09T15:18:21Z
Баскетбол: «Київ-Баскет» здолав в Івано-Франківську «Старий Луцьк»
УкраинФорм
2025-01-09T15:12:57Z
Кличко-молодший провів тренування для українських ветеранів
24tv
2025-01-09T15:03:18Z
Американський легіонер повернувся в українську Суперлігу
24tv
2025-01-09T14:54:10Z
Іпсвіч за 21 млн фунтів підпише вінгера Астон Вілли
Football.ua
2025-01-09T14:48:49Z
Історичний рекорд і повна гендерна рівність: скільки зароблять тенісисти на Australian Open-2025
24tv
2025-01-09T14:36:58Z
Тлумак покинув Карпати
Football.ua
2025-01-09T14:21:31Z
Помер легендарний тренер Мілана та Роми Фабіо Кудічіні
24tv
2025-01-09T14:18:04Z
Grayscale змінила портфелі кількох фондів: які токени додали, а які — видалили?
ITC
2025-01-09T15:37:55Z
У січні відбудеться рідкісне вирівнювання семи планет: коли та як дивитися
24tv
2025-01-09T15:33:14Z
Очікування запуску iPhone 16E цього місяця виявилися хибними
InternetUA
2025-01-09T15:31:16Z
Razer створила док-станцію, яка робить смартфон повноцінною ігровою платформою
InternetUA
2025-01-09T15:18:31Z
POCO X7 та POCO X7 Pro з SoC MediaTek вже в Україні з ціною від 13 тис. грн
ITC
2025-01-09T15:10:13Z
Чоловік оригінально провчив сусідку, яка таємно користувалася його Wi-Fi
Фокус
2025-01-09T15:06:27Z
CES 2025 відзначає 40 років Commodore 128 — останнього 8-бітного ПК, представленого на CES 1985
ITC
2025-01-09T15:02:53Z
З Windows 11 видалять одну з застарілих розумних функцій
InternetUA
2025-01-09T15:01:28Z
iPhone 17 Pro буде представлено з 8 новими функціями
Portaltele
2025-01-09T14:55:07Z
На якій підлозі найменше видно бруд: експерти назвали найкращий колір
24tv
2025-01-09T15:33:28Z
Скільки коштує коргі у 2025 році: основне, що потрібно знати майбутнім власникам
GlavRed
2025-01-09T15:28:49Z
Такого хрусткого печива ви ще не куштували: готуємо "Крекер з насінням" вдома
24tv
2025-01-09T15:27:34Z
3 знаки зодіаку, які вже цієї зими відправляться в омріяну подорож
24tv
2025-01-09T15:18:11Z
Чим витерти екран телевізора: альтернатива професійним засобам
GlavRed
2025-01-09T14:27:55Z
IQ-тест для інтелектуалів: визначте за малюнком за 5 сек, хто справжня мати
GlavRed
2025-01-09T14:27:20Z
Не кетчупом: чим замінити томатну пасту в борщі – підказка для господинь
GlavRed
2025-01-09T14:27:18Z
Навколо океан й екзотична природа: скільки коштує нерухомість на Балі у 2025 році
24tv
2025-01-09T14:21:58Z
Пух після прання пуховика не зіб’ється: потрібно знати основні рекомендації
24tv
2025-01-09T14:12:08Z
З легким паром: у чому користь лазні для жінок
GlavRed
2025-01-09T15:28:51Z
Найшвидший спосіб видалити цвіль у холодильнику
GlavRed
2025-01-09T15:27:59Z
В Україні звична епідситуація: Ляшко пояснив надмірну увагу до метапневмовірусу
УкраинФорм
2025-01-09T14:27:06Z
Трансплантації в Україні. Вінницька обласна лікарня потрапила до топ-10
ГЛАВКОМ NET
2025-01-09T14:24:48Z
Корисна закуска з авокадо за 10 хвилин: простий рецептик смачного гуакамоле
24tv
2025-01-09T13:51:42Z
Впізнаєш? Вчені показали, який вигляд ми матимемо через 30 років, якщо продовжимо жерти все підряд
Знай
2025-01-09T13:51:33Z
Допоможе від раку та деменції: вчені розробили новий метод очищення організму клітинами
Фокус
2025-01-09T13:36:28Z
МОЗ розраховує залучити до системи реабілітації ще понад 9 тисяч фахівців
УкраинФорм
2025-01-09T12:58:09Z
В Україні торік пройшли реабілітацію майже 366 тисяч пацієнтів - Ляшко
УкраинФорм
2025-01-09T12:54:52Z
У Кременчуці виготовили потужний самоскид на шасі Renault Trucks
AutoCentre
2025-01-09T15:10:08Z
Навіщо досвідчені водії обертають ключі від автомобіля в алюмінієву фольгу
GlavRed
2025-01-09T14:27:12Z
Економ-пропозиція: кращі вживані авто з Європи вартістю до $4000
Фокус
2025-01-09T14:21:05Z
Bentley представила у Брюсселі дві новинки
AutoCentre
2025-01-09T14:07:56Z
Нову Tesla Model Y вперше помітили без камуфляжу
AutoCentre
2025-01-09T13:06:04Z
Honda планує випустити великий позашляховик: перші подробиці
Фокус
2025-01-09T12:27:57Z
Представлено шкільний електробус другого покоління від Thomas Built Buses
AutoCentre
2025-01-09T12:07:31Z
Злиття з Nissan допоможе Honda випустити новий позашляховик: деталі
AutoCentre
2025-01-09T11:07:13Z
Розпізнають дощ і ожеледь: Goodyear створив "розумні" шини майбутнього
Фокус
2025-01-09T11:06:30Z