Виїзд за кордон: чи може заброньований чоловік супроводжувати особу з інвалідністю
В Україні триває загальна мобілізація, яка була оголошена через війну, яку розпочала Росія. В цей час право на виїзд за кордон для чоловіків обмежене, але є виключення.
Адвокат Андрій Карпенко пояснив, чи може заброньована особа супроводжувати за кордон особу з інвалідністю.
Він зазначив, що ситуація не має однозначної відповіді.
Заброньовані мають право на перетин кордону тільки у відрядження. Але вони можуть скористатися іншими законними підставами для перетину кордону. Наприклад, як особа, що супроводжує батьків з інвалідністю.
В той же час він зазначив, що як відреагують прикордонники на таку ситуацію спрогнозувати важко.
Згідно з офіційним повідомленням прикордонної служби України, відтепер під час перетинання кордону на виїзд прикордонники перевіряють військово-облікові документи в усіх громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років. Документ може бути як паперовий, так і в електронній формі.
У разі відсутності військово-облікового документа, прикордонники відмовляють у перетинанні державного кордону на виїзд з України.
Також підставою відмови буде наявність в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів відомостей про подання такої особи щодо розшуку в Національну поліцію. В таких випадках на місце викликатимуть поліцейського для здійснення адміністративного затримання особи та її доставлення до найближчого територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Що стосується чоловіків, які мають право на перетинання кордону через відстрочку від призову чи виключення з військового обліку за станом здоров’я, то їх військово-облікових документах повинна бути зазначена інформація про отримання такої відстрочки чи виключення з військового обліку або має бути довідка за формою, визначеною у додатку 6 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560.
Категорії осіб, яким, відповідно до Правил перетинання кордону громадянами України, дозволено виїзд з України, на даний час не змінювалися.
«Як бачимо, згідно правил перетину кордону ви маєте право на перетин кордону, як особа котра супроводжує інваліда другої групи. Також ви маєте право на відстрочку від мобілізації, як заброньована особа. Але заброньовані особи мають право виїжджати за кордон тільки у відрядження. Тому вам треба мати наказ по підприємству про надання вам відпустки з правом виїзду за кордон для супроводу інваліда», – зазначив юрист.
Якщо особі не дозволять перетнути кордон, вона, за словами юриста, повинна вимагати письмову відмову у праві на перетин кордону, що оформляється у вигляді рішення.
Один примірник рішення про відмову у перетинанні державного кордону видається особі, яка підтверджує своїм підписом на кожному примірнику факт отримання такого рішення. Рішення про відмову у перетині кордону може бути скасовано чи змінено начальником органу охорони державного кордону або скасовано та визнано нечинним у судовому порядку.
Нагадаємо, яку довідку потрібно мати для отримання відстрочки, якщо дружина військовозобов'язаного є інвалідом з дитинства.