MY.UAНовини
Озлоблена, жорстока та п'яна – продажі алкоголю в Росії оновили історичний максимум
Озлоблена, жорстока та п'яна – продажі алкоголю в Росії оновили історичний максимум

Озлоблена, жорстока та п'яна – продажі алкоголю в Росії оновили історичний максимум

Озлоблена, жорстока та п'яна – продажі алкоголю в Росії оновили історичний максимум

У Бурятії п'ють сім'ями. Якщо чоловік "у відрядженні в Україні", то дружини пропивають гроші, які одержують. У них щодня свято, доки похоронка не прийде.

За три роки війни з Україною Росія досягла безперечних «успіхів» в алкоголізації власного населення. Особливо активним був 2024 рік - дані Росалкогольтабакконтролю за 10 місяців минулого року показують, що роздрібні продажі алкоголю в Росії оновили історичний максимум.

Про це пише ресурс Сибір. Реалії.

Відтоді як у 2017 році вперше стали публікувати офіційну статистику, обсяги продажів зросли на 60% і стали рекордними за останні 8 років. «Спиртних напоїв всього продано за 11 місяців 2024 року на 4,6% більше за аналогічний період 2023 року», - заявив керівник Центру розробки національної алкогольної політики Павло Шапкін.

Причому якщо міцного алкоголю продається все більше і більше, то слабоалкогольних напоїв росіяни стали пити значно менше. З січня по жовтень 2024 року їх було продано 19,8% менше, ніж за аналогічний період минулого року. Експерти попереджають: те, що росіяни підвищують градус, знову повертаючись до міцних напоїв, - ще більш небезпечна тенденція, ніж збільшення обсягів споживання.

Росія банально спивається. Напої міцністю від 40° у країні в різні періоди становили від 70 до 82% у загальній структурі споживання. Внесок алкоголю в передчасну смертність населення Росії оцінюють майже в 12% - у тих, хто зловживає нею, її вірогідність у 25,5 раза вища. Якщо в Євросоюзі «випадкові отруєння алкоголем» вбивають менше однієї людини зі 100 тисяч, то в Росії - дев'ять.

З 2000 року обсяги продажів міцного алкоголю незмінно падали, все більше людей зовсім відмовлялися від алкоголю. Купувати більше спиртного росіяни знову стали 2020 року на тлі пандемії коронавірусу - продажі міцного алкоголю тоді зросли на 3,3%. Результат не забарився: алкогольна смертність одразу ж зросла на 6% порівняно з 2019 роком.

Така ж тенденція спостерігалася в багатьох країнах світу: пити більше міцного спиртного тоді почали майже скрізь. Щоправда, щойно пандемія закінчилася, криві пішли вниз, але тільки не в Росії. Коли інші країни повернулися до нормального життя, Росія почала війну.

2022 року росіяни почали купувати ще більше алкоголю, ніж під час пандемії, - його споживання, за підрахунками аудиторської компанії FinExpertiza, зросло на 7,5%, із 6,4 до 6,8 літра на людину на рік. У 2023 році тенденція продовжилася: споживання міцного алкоголю сягнуло 7,2 літра на людину, а зростання продажів за підсумками року становило 3,6%.

Третій рік війни побив усі рекорди. Частка дорослих, які вживали горілку протягом останнього року, зросла до 42,4%. Міністр охорони здоров'я Росії Михайло Мурашко змушений був констатувати, що процес зниження споживання алкоголю «призупинився». Міністр визнав, що 2023 року рівень споживання на душу населення становив 8,49 чистого етанолу на рік. Згідно з даними ВООЗ, показник у 8 літрів уже вважається критичним і становить реальну загрозу здоров'ю нації, а тут критичну позначку вже перейдено.

До 2021 року в Росії постійно знижувався найважливіший показник - кількість вперше виявлених людей з алкогольною залежністю та алкогольними психозами. «Багато залежних людей взагалі нікуди не звертаються. Вони можуть потрапити в поле зору лікарів, тільки якщо їх позбавлять автомобільних прав або коли у них розвинуться ускладнення на ґрунті алкоголізму. Тому більш показовий фактор - статистика щодо алкогольних психозів. Лише коли у людини трапиться психоз, вона неминуче потрапить у поле зору лікарів, і тоді їй уперше поставлять діагноз», - пояснює цей механізм Сергій Качусов, лікар-психіатр, нарколог, психотерапевт, директор мережі наркологічних клінік “Неро-Мед” з філіями у Новосибірську, Єкатеринбурзі, Омську, Барнаулі та Кемерові.

Якщо 2010 року під диспансерне спостереження було взято 153,9 тис. пацієнтів зі встановленим уперше діагнозом «алкогольна залежність», то 2015 року - 103,6 тисячі, а 2021 року - 53,3 тисячі. Однак із початком війни звернулася назад і ця сприятлива тенденція: наприкінці грудня 2023 року було опубліковано збірник Росстату «Охорона здоров'я в Росії - 2023». Він уперше за десять років зафіксував зростання випадків постановки діагнозу «алкогольна залежність»: у 2022 році під диспансерне спостереження було взято 54,2 тисячі нових пацієнтів.

Експерти вважають, що реальна цифра ще вища, оскільки останніми роками зростає кількість людей, які звертаються анонімно до недержавних установ і не потрапляють у статистику.

Приватні клініки столиці також зафіксували зростання кількості пацієнтів з діагнозом «алкоголізм», поставленим уперше. У «Клініці доктора Ісаєва» зростання кількості таких пацієнтів порівняно з 2022 роком становило 44%, у «Клініці Маршака» - 27%, у клініці «ПроМед» - 15,5%.

Ситуація в регіонах, особливо депресивних, ще гірша, ніж у центрі країни. У Вологодській області, наприклад, рівень захворюваності на алкоголізм зріс на 30%». За даними дослідників проєкту «Якщо бути точним», найбільше п'ють на Далекому Сході та Північному Заході, а безумовні лідери - Курганська область і Єврейська автономна область.

Така ж ситуація і в національних республіках, з яких найбільше мобілізованих поїхало воювати проти українців - таких, як Бурятія. До початку війни вона вже входила до числа найбільш питущих регіонів Росії. У рейтингу тверезості 2022 року її обійшли тільки Сахалін, Чукотка і Курганська область. Водночас республіканською специфікою дослідники називали відносно низький рівень продажів алкоголю за високого рівня злочинів, скоєних у стані алкогольного сп'яніння.

На третій рік війни пити в Бурятії стали ще більше. П'ють цілими сім'ями - якщо, звісно, чоловік не у відрядженні (так у Бурятії заведено говорити про тих, хто пішов на війну в Україну). А якщо у «відрядженні», то дружини пропивають гроші, які отримують за чоловіків. У них тепер щодня свято, поки похоронка не прийде. Жодні погрози відібрати дітей не допомагають, підкреслює видання.

Експерти попереджають: один із неминучих наслідків збільшення споживання алкоголю - зростання кількості насильницьких злочинів. За підрахунками адвокатського об'єднання «Травмпункт», 70-80% випадків убивства в Росії відбуваються в стані алкогольного сп'яніння.

Зовсім недавно в журналі Journal of Studies on Alcohol and Drugs опублікували свіже дослідження співробітників університету штату Огайо. Автори вкотре підтвердили, що п'яні люди поводяться набагато агресивніше за тверезих. А в російському суспільстві, де рівень агресії і без того зашкалює, ефект сп'яніння призводить до найсумніших наслідків ще частіше. Тому зростання злочинності неминуче.

Цей прогноз уже знаходить підтвердження на практиці: у 2023 році кількість тяжких і особливо тяжких злочинів зросла на 10% порівняно з 2022 роком і досягла максимуму за 12 років. А цифри 2024 року, найімовірніше, настільки високі, що з весни минулого року МВС перестало публікувати статистику про стан злочинності в Росії.

Другий неминучий наслідок збільшення споживання алкоголю - зростання алкогольної смертності. Вона була дуже високою в Росії ще до пандемії. За даними Інституту вимірювання та оцінки показників здоров'я МОЗ РФ, 2019 року від причин, зумовлених споживанням алкоголю, померло 19,4 із кожних 100 тисяч росіян. Це друге місце у світі після Білорусі - і в п'ять разів більше, ніж у країнах Західної Європи.

Директор Центру досліджень федерального і регіонального ринків алкоголю (ЦИФРРА) Вадим Дробиз згоден із цією оцінкою: «Алкоголь є найважливішим гостросоціальним продуктом харчування. Так завжди було, є і буде, в кризи і поза кризами. Населення може прожити без м'яса, хліба, але без алкоголю, на жаль, не може».

Істотно знизити алкогольну смертність могла б своєчасна медична допомога. Але в Росії і з цим серйозні проблеми.

Горілка в Росії дешева. Щоб стало зрозуміліше, експерти наводять такі цифри: 1972 року на середню зарплату можна було купити 36 півлітрових пляшок горілки, 2006-го - 135 пляшок, а зараз - уже 177. Рівень цін на алкоголь у Росії один із найнижчих у світі - на 37% нижчий за середньосвітовий. Крім того, є величезна частка нелегального алкоголю, особливо серед міцних напоїв - близько 30%. А з контрафактом проблема навіть не в тому, що він часто неякісний. Він дешевший за легальний, а отже, він ще більш доступний для бідних людей. Тому обсяг роздрібних продажів не надто добре відображає реальне споживання алкоголю. Якщо враховувати нелегальний алкоголь, то в перерахунку на горілку росіяни, старші за 15 років, випивають не менше ніж по півлітровій пляшці алкоголю на тиждень.

Експерти оцінюють розмір ринку неврахованого спиртного від 28 до 45% від загального обсягу споживаної алкогольної продукції. У деяких регіонах розмір цього ринку доходить до 50%.

Ось така країна зараз воює з нами: озлоблена, жорстока і п'яна. А п'яну людину легше спонукати на вбивство і підлість.

Нагадаємо, наприкінці грудня 2014 року президент РФ Володимир Путін висловився проти підвищення цін на алкоголь, після чого було ухвалено рішення знизити ціни. Відтоді ціна все падає. Втім, як і вся Росія.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
10 січня – яке церковне свято: чому сьогодні не можна займатися важкою фізичною роботою
24tv
2025-01-10T05:06:42Z
У Польщі гостра нестача водіїв: скільки платять і як влаштуватися на роботу
Хвиля
2025-01-10T05:03:03Z
Україна мала мобілізувати всіх чоловіків з 18 років — ексміністр оборони Британії
ZN UA
2025-01-10T04:51:39Z
Нацрада зареєструвала 26 онлайн-видань та новий ОТТ-сервіс
Детектор М
2025-01-10T04:39:04Z
Нацрада оголосила два радіоконкурси. Пропонуються частоти в шести обласних центрах
Детектор М
2025-01-10T04:31:53Z
Безкоштовне таксі для пенсіонерів: українцям розповіли, як отримати послугу
Политека
2025-01-10T04:31:40Z
Яке сьогодні свято 10 січня 2025 року: як вберегти себе від хвороб на цілий рік
GlavRed
2025-01-10T04:27:57Z
Що таке "фанаберія": мало хто знає правильне значення слова
GlavRed
2025-01-10T04:27:54Z
Секрет розкрито: чому в СРСР будували саме 9-поверхівки - пояснення здивує
GlavRed
2025-01-10T04:27:10Z
Критик Меркель і Шольца: хто такий Фрідріх Мерц, що казав про Україну і коли стане канцлером
24tv
2025-01-10T05:06:07Z
Ордер на арешт Нетаньягу: Палата представників США схвалила санкції проти МКС
УкраинФорм
2025-01-10T05:03:36Z
"Маємо покласти край війні": Трамп заявив про підготовку зустрічі з Путіним
GlavRed
2025-01-10T04:57:29Z
Дрони атакували Ростовську область: ймовірно, є влучання по місцевому заводу
24tv
2025-01-10T04:54:33Z
Ворог атакував "Шахедами", вибухи лунали в кількох регіонах: хронологія 1052 дня війни
24tv
2025-01-10T04:30:36Z
Чому претензії Трампа на Канаду, Гренландію та Панаму відкривають скриньку Пандори
GlavRed
2025-01-10T04:27:15Z
Мінськ не запросив спостерігачів ОБСЄ на «президентські вибори»
УкраинФорм
2025-01-10T04:24:51Z
Зеленський розказав, що вирішив «Рамштайн», у Києві уламки БпЛА влучили у багатоповерхівку: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-01-10T03:51:38Z
Суд ЄС уперше оштрафував Єврокомісію за недотримання власних правил щодо захисту даних
InternetUA
2025-01-10T03:03:06Z
Інтернет-шахраї ошукали жінку на 96 тисяч гривень
InternetUA
2025-01-10T05:06:01Z
На Херсонщині росіяни атакували з безпілотника місцевих жителів
TSN
2025-01-10T04:03:27Z
За новорічний період у ДТП загинули 123 українці - поліція
УкраинФорм
2025-01-10T04:03:02Z
У Кривому Розі чоловік вбив дружину і побив дитину: поліція розслідує, чи було зґвалтування
ГЛАВКОМ NET
2025-01-10T02:15:12Z
Лісові пожежі охопили п’ять районів навколо Лос-Анджелеса, евакуйовані 180 тисяч людей
УкраинФорм
2025-01-10T00:35:12Z
Між родичами військовозобов'язаного та працівниками ТЦК на Київщині сталась сутичка
Khreschatyk
2025-01-10T00:06:15Z
Масштабні пожежі в Лос-Анджелесі. Вогонь знищив будинок Ентоні Хопкінса за $6 млн
ГЛАВКОМ NET
2025-01-09T23:54:13Z
У Сальвадорі стався землетрус магнітудою 5,8
УкраинФорм
2025-01-09T22:51:40Z
На Чернігівщині розстріляли і закопали 4-річного хлопчика з батьками, авто спалили
FaceNews
2025-01-09T21:42:47Z
Учасник 2 сезону "Х-Фактора": де зараз Владислав Курасов і чим він займається
24tv
2025-01-10T05:06:48Z
"У важкому стані": Сєдокова скасувала гастролі - що з нею сталося
GlavRed
2025-01-10T04:27:37Z
Несподіваний поворот: Полякова потрапила в незручну ситуацію через слова про свою пластику
Политека
2025-01-10T04:00:30Z
"Пока мужики страну защищают": Тарас Цымбалюк разозлил украинцев кадрами из отдыха
Политека
2025-01-09T23:30:31Z
Варто подивитися з коханою людиною: переможниця "Холостяка" назвала улюблений романтичний фільм
24tv
2025-01-09T22:00:36Z
Зрадниця Анастасія Стоцька показала свою доньку - копію путініста Кіркорова
GlavRed
2025-01-09T21:27:17Z
Переможниця "Холостяка" розповіла про перший невдалий шлюб: що стало причиною розлучення
24tv
2025-01-09T21:15:24Z
"Біль став тихішим": Павло Зібров показав архівне фото з покійним Білоножком
GlavRed
2025-01-09T20:27:50Z
Мовчун Ігор Ніколаєв терміново покинув РФ разом із дружиною - причина
GlavRed
2025-01-09T20:27:07Z
Екологи про витік російського мазуту у Чорному морі: Загиблих дельфінів вже до сотні, а птахів не врятувати
Комсомольская правда
2025-01-10T05:03:57Z
Західну частину України накриє негода. Оголошено І рівень небезпеки
ГЛАВКОМ NET
2025-01-10T04:51:28Z
Дощ з мокрим снігом: прогноз погоди на 10 січня
ГЛАВКОМ NET
2025-01-10T04:42:57Z
Росія атакувала Київ дронами, є влучання уламків у багатоповерхівку
Комсомольская правда
2025-01-10T04:28:20Z
Гороскоп на завтра 11 січня: Ракам - незабутній день, Козерогам - великий прибуток
GlavRed
2025-01-10T04:27:00Z
Атака БпЛА по Ростовській області: палає підприємство, автівки і житлові будинки
ГЛАВКОМ NET
2025-01-10T04:21:43Z
Окупанти тиснуть на Борову, Покровськ і Курщину: огляд боїв і оновлені карти ISW
24tv
2025-01-10T03:51:09Z
Прикордонники показали, як дронами знищили російську антену зв’язку
УкраинФорм
2025-01-10T03:42:52Z
Названо найбільший будівельний тендер 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2025-01-10T03:42:43Z
Енергоносії, транспорт та імпорт: як це впливає на ціни продуктів в Україні
Знай
2025-01-10T05:06:52Z
"Валютний любимчик". Чому українці знову масово скуповують долари та чого чекати від курсу
Комсомольская правда
2025-01-10T05:03:49Z
Норвегія оновила рекорд річного видобутку газу
УкраинФорм
2025-01-10T04:54:30Z
Відкрита й рентабельна ніша: скільки потрібно інвестицій для старту в тепличному бізнесі
AgroPortal
2025-01-10T04:30:47Z
Ашан, Метро та Варус змінили ціни на цитрусові: скільки коштують апельсини та мандарини
Хвиля
2025-01-10T04:24:12Z
Субсидія на тверде паливо: ПФУ розкрив важливі нюанси щодо призначення допомоги
Хвиля
2025-01-10T04:03:17Z
На АЗС підскочили ціни на бензин, дизель та автогаз: що подорожчало найбільше
Хвиля
2025-01-10T03:06:54Z
Ужгород та Одеса б'ють рекорди: зарплати не встигають за цінами на житло
ГЛАВКОМ NET
2025-01-10T03:06:50Z
В Україні стрімко підвищилася ціна на огірки: в чому причина
ГЛАВКОМ NET
2025-01-10T01:30:05Z
Лайфхак простіше простого: як відновити блиск столових приборів
GlavRed
2025-01-10T04:27:37Z
Які кімнатні рослини смертельні для котів: список
GlavRed
2025-01-10T01:27:51Z
Де 5 відмінностей між картинками із зайцями та кавуном: треба знайти за 23 секунди
GlavRed
2025-01-10T01:27:49Z
Гороскоп на 10 січня для всіх знаків Зодіаку: Дівам треба зайнятися собою, Левам потрібно прислухатися до порад
Политека
2025-01-10T01:03:48Z
Ці предмети інтер'єру притягують нещастя в оселю: їх час позбутися
24tv
2025-01-09T21:30:37Z
Рідні цілуватимуть руки: запікаємо соковиті відбивні у соусі барбекю
24tv
2025-01-09T20:36:48Z
Зроблять житло комфортнішим: оновлення будинку, які найкраще робити взимку
24tv
2025-01-09T20:00:42Z
Які знаки зодіаку вважаються найкращими друзями
24tv
2025-01-09T19:09:00Z
Покладіть цю дрібничку під ліжко: вона захистить від лихого ока та бідності
24tv
2025-01-09T18:54:19Z
Клубну систему спорту вже впроваджують п'ять областей
УкраинФорм
2025-01-10T01:12:16Z
Дружина українського футболіста померла у 34 роки від раку
ГЛАВКОМ NET
2025-01-09T23:27:35Z
Анчелотті: Ольмо і Віктор? Не хочу коментувати
Football.ua
2025-01-09T22:36:47Z
Усик, Ф'юрі або Джошуа: ексчемпіон світу назвав найкращого супертяжа нинішнього покоління
24tv
2025-01-09T22:33:09Z
Знову перший в історії: Кріштіану Роналду відзначився новим досягненням у футболі
ZN UA
2025-01-09T22:33:01Z
Евертон провів переговори з новим тренером
Football.ua
2025-01-09T22:16:59Z
Кубок Англії. Евертон із Миколенком пройшов Пітерборо та інші матчі
Football.ua
2025-01-09T22:07:22Z
Кліншит Миколенка: Евертон стартував з перемоги в Кубку Англії у день звільнення тренера
24tv
2025-01-09T22:00:45Z
Грав на підтримку України: ексгравець збірної Франції зіграє за росіян на міжнародному турнірі
24tv
2025-01-09T21:42:15Z
Ілон Маск стверджує, що ШІ вичерпав усі наявні людські знання
InternetUA
2025-01-10T05:01:10Z
Блогер, який зник із мережі у 2022, показав себе оновленого: трансформація його тіла шокує
24tv
2025-01-10T05:00:45Z
Величні кільця Сатурна зникнуть через три місяці
Portaltele
2025-01-10T04:57:17Z
Розробка ШІ не сповільнюється, але стає менш помітною
InternetUA
2025-01-10T02:03:01Z
До Землі наближається астероїд завширшки 4 км, який можна буде побачити в бінокль
ГЛАВКОМ NET
2025-01-09T22:48:27Z
У Мережі показали неочікуваний спосіб, як відновити уггі взимку
GlavRed
2025-01-09T22:27:26Z
На стенді AMD журналісти знайшли системи з демо FSR 4 — перші враження від технології
ITC
2025-01-09T21:45:05Z
5G зв’язок зовсім скоро з’явиться в трьох містах України
InternetUA
2025-01-09T21:12:04Z
Стало відомо чи вимагатиме The Last of Us Part 2 для ПК обліковий запис PSN
24tv
2025-01-09T20:45:32Z
Глибокий сон виводить токсичні відходи з мозку
Portaltele
2025-01-10T04:57:24Z
Штучний інтелект у медицині: ВООЗ назвала основні напрями застосування
InternetUA
2025-01-10T04:03:34Z
Головні симптоми вірусу HMPV: чи чекати на нову пандемію та в чому небезпека хвороби
GlavRed
2025-01-10T00:27:57Z
То чи варто спати у шкарпетках: ставимо крапку у цьому питанні
24tv
2025-01-09T20:30:41Z
Що таке шунтування та як відбувається операція
24tv
2025-01-09T20:06:54Z
Життя поблизу аеропорту може пошкодити ваше серце
Portaltele
2025-01-09T19:54:54Z
Як очистити організм і покращити стан шкіри за допомогою грейпфрута
Знай
2025-01-09T19:51:51Z
Що треба їсти, щоб схуднути: 10 продуктів, у яких багато білка
GlavRed
2025-01-09T18:27:05Z
Добре впливають на настрій: 5 рослин, які треба посадити вдома
24tv
2025-01-09T18:15:12Z
Вводить водіїв в оману: що таке "чорний лід" на дорогах
GlavRed
2025-01-10T04:27:42Z
Прихована деталь: що означає наліпка під капотом у вигляді фари з відсотками
GlavRed
2025-01-10T01:27:51Z
Як уникнути замерзання лобового скла: автолайфхак з TikTok від холодів
GlavRed
2025-01-10T01:27:07Z
Не для провітрювання рук: для чого насправді ручки над дверима авто
24tv
2025-01-09T21:27:09Z
Багато водіїв навіть не здогадується: що означає лампочка ABS на панелі приладів
GlavRed
2025-01-09T19:27:56Z
У США назвали найпопулярніші автомобілі 2024 року
AutoCentre
2025-01-09T18:15:34Z
Старший брат "Дастера": розкрито подробиці та ціни кросовера Dacia Bigster
Фокус
2025-01-09T17:21:42Z
В Україні продовжується виробництво комбінованих дорожніх машин
AutoCentre
2025-01-09T17:12:58Z
Honda 0 Saloon та 0 SUV: електромобілі з футуристичним дизайном та запасом хода до 483 км
ITC
2025-01-09T17:09:33Z