Російські війська можуть дійти до Дніпропетровщини всього за пару тижнів, і вже зараз бої точаться на відстані семи кілометрів від адмінкордону Дніпропетровської області. Саме так написало видання Bild та його військовий кореспондент Юліан Рьопке. Водночас окупанти, зокрема, російські воєнкори дедалі частіше у своїх зведеннях вживають фразу "Дніпропетровський напрямок".
Главред поспілкувався з військовим експертом, ветераном російсько-української війни, майором запасу Збройних сил України Олексієм Гетьманом, аби з’ясувати, чи можуть розпочатися безпосередні бойові зіткнення на території Дніпропетровщини, наскільки до цього готові українці оборонці, чи є загроза для Дніпра та Павлограду, а також чи закінчиться війна у 2025 році.
Як ви оцінюєте ймовірність того, що російські війська ступлять на територію Дніпропетровщини, і безпосередні бойові зіткнення відбуватимуться у ще одній області України – Дніпропетровській?
До адміністративних кордонів Дніпропетровської області російським військам справді лишилося небагато. Цілком можливо, що вони зможуть дійти до Дніпропетровщини. Втім, це не означає, що просування військ РФ становить загрозу самому місту Дніпро – до обласного центру росіянам дуже далеко, і шансів, що вони дійдуть до нього вкрай мало.
Справа в тому, що від лютого 2024 року максимальна відстань, яку вдалося подолати російським військам, становить 40 км. Просування за рік усього на 40 км із величезними втратами для будь-якої армії не є успіхом, ба більше, можна сказати, що наступальна операція, до якої наш ворог ретельно готувався, задіяв велику кількість живої сили й техніки, мобілізував за великі гроші (від 6 до 20 тисяч доларів) контрактників, стала невдалою. Тож сподівання жителів депресивних регіонів Росії, які були впевнені, що повоюють, а потім повернуться і будуть витрачати ці тисячі доларів, не виправдаються, адже переважну більшість із них (більше 800 тисяч російських окупантів) було знищено на цій війні.
Іншими словами, просунутися до адміністративних кордонів Дніпропетровщини росіяни цілком можуть, і бої справді можуть розпочатися на території ще однієї області України. Але не слід вважати, що вся Дніпропетровщина буде охоплена війною. Якщо взяти калькулятор і розрахувати швидкість просування російських військ торік, то ми побачимо, що вона дорівнювала швидкості равлика, який за одну хвилину долає 8 сантиметрів – це приблизно ширина вашої долоні. Просто поділіть відстань, яку окупанти подолали, на час, витрачений на це, і ви отримаєте саме 8 см на хвилину. Та, звісно, це все одно є просуванням, і цим не можна нехтувати.
Тому для того, щоб дійти бодай до передмістя Дніпра, росіянам знадобиться декілька років.
Дивіться відео, в якому майор запасу ЗСУ Олексій Гетьман оцінив загрозу розширення війни на ще одну область України:
Крім того, досягнення адміністративних кордонів області не відкриє перед ворожими військами жодних воріт чи шляхів. Хоча у нас час від часу говорять, що щойно російській війська захоплять певний населений пункт, вони зможуть далі стрімко і вільно просуватися на великі відстані. Не будуть! Всюди є наші війська, які чинитимуть їм опір. А у окупантів немає "п’ятої передачі", яку вони можуть увімкнути в певний момент.
А щодо видання Bild зазначу одне: не забувайте, що це таблоїд, "жовта преса". Звертати увагу на публікації у таких виданнях можна, але, пам’ятаючи, що у цих ЗМІ немає бюджетного фінансування, тож гучними статтями вони заробляють собі на зарплатню. Подібні видання подають певну інформацію як дещо гаряче, хоча насправді воно ледь тепле.
Які, на вашу думку, цілі та апетити у Росії щодо Дніпра і Дніпропетровської області? Якщо раптом росіяни візьмуть Покровськ і підуть далі на Дніпропетровщину, куди, найімовірніше, вони будуть просуватися – вздовж траси на Павлоград чи вздовж траси на Запоріжжя?
На Павлоград, Дніпро і Запоріжжя. Адже всюди там розташовані підприємства нашого військово-промислового комплексу та загалом промислові підприємства, які виробляють багато чого корисного, в тому числі ракети і ракетне паливо. Все це не є таємницею. Тому росіяни й прагнуть дістатися цих міст.
Цілі росіян не обмежуються захопленням Донецької і Луганської областей – вони прагнуть захопити всю Україну. Вони переконані, що Україна не має існувати. Тому не варто сподіватися, що мета нашого ворога – це ті чотири області і Крим, які вже вписані в російську конституцію, і все на тому. Ні, це брехня – росіяни будуть просуватися стільки, скільки ми їм дозволимо. А ми озброюємося, співпрацюємо з партнерами, вирішуємо питання з новітніми бригадами та, відповідно, даємо відсіч. За три роки ми добре зрозуміли, що ніхто, крім нас, цього не зробить.
Тільки тоді, коли українські війська наближатимуться до Москви, з’явиться дуже багато охочих допомогти Україні, в тому числі й військами. До того всі будуть просто "дуже стурбовані". Хоча наші партнери мають надавати нам більше зброї, керуючись принаймні інстинктом самозбереження. Допомога наших партнерів зброєю – це не меценатські рухи з їхнього боку, а інвестиція у власну безпеку: даючи нам зброю, вони захищають себе.
А сподіватися на домовленості з Москвою – марна справа. Адже ще Бісмарк говорив, що "домовленості з Росією не варті навіть паперу, на якому вони написані". Росія будь-які міжнародні домовленості ставить нижче за власні закони, плани і рішення. Тому нам слід і надалі переконувати західних партнерів у необхідності надання Україні зброї, бо це потрібно передусім для їхнього самозахисту.
Ви порівняли швидкість просування російських військ зі швидкістю равлика, і наступне запитання саме про це. Командир взводу 24 окремого штурмового батальйону "Айдар" Станіслав Бунятов якось зазначав, коли говорив про можливі наслідки втрати Покровська, що Дніпропетровщина не забудована селами так, як Донецька, і тому ворог там просуватися набагато швидше. Чи справді це так? І взагалі, який характер можуть мати бої на Дніпропетровщині з огляду на географічні особливості, рельєф, забудову тощо?
Бої на території Дніпропетровщині справді можуть дещо відрізнятися, але не суттєво. Донбас дуже урбанізований, і там один населений пункт переходить в інший. Там же, де більше полів, як на Дніпропетровщині, просто потрібно будувати більше фортифікаційних споруд і ліній оборони, щоб не дозволяти ворогу просуватися і брати панівні висоти.
Теоретично російські війська справді можуть швидше просуватися територією Дніпропетровщини. Але, по-перше, швидкість збільшиться не суттєво, а, по-друге, надто стрімке просування ворога означатиме його відрив від тилів, що ускладнить забезпечення того угруповання росіян, що посуне вперед. Наприклад, танку потрібно близько 100 літрів пального на 100 км, а взимку навіть більше – що, за ним буде їхати бензовоз, який буде його заправляти? Інший момент – військовослужбовець може взяти з собою обмежену кількість зброї, наприклад, десять магазинів, але не сто. Ті самі РЕБи та інше працюють від акумуляторів, а на полі бою розетку не знайдеш. Тобто стрімке просування створить проблеми з забезпеченням війська росіян.
Інститут дослідження війни зазначав, що російські війська і зараз намагаються рухатися, оминаючи села, навіть невеличкі населені пункти, щоб максимально просунутися вперед. Добре, вони просуваються, а далі що? А далі отримують удар у відповідь, адже ми можемо тримати оборону не тільки позиційно, а ще й маневрено, мобільно, тобто пересуваючись і заманюючи ворога в пастки.
Крім того, Дніпропетровщина – це не набагато менш урбанізована місцевість, ніж Донеччина: якщо на певній площі у Донецькій області десять сіл, то у Дніпропетровській буде 8, тобто відмінність не значна.
Отже, росіяни можуть намагатися швидше просуватися, якщо дійдуть до Дніпропетровської області, але їм це не вдасться, бо, якщо про це говорять військові, це розуміють і в Генеральному штабі, відтак, готуються.
Зайти на Дніпропетровщину окупанти справді можуть, але давайте самі себе не лякати їхнім стрімким просуванням там, бо такого не буде.
Поділіться, будь ласка, вашими прогнозами на 2025 рік щодо найбільш реалістичного сценарію розвитку подій цієї війни? Адже після перемоги Трампа на виборах лунала просто маса заяв про те, що наближається припинення вогню, що будуть переговори, що найімовірніший сценарій – заморожування війни. Як ви бачите події 2025 року?
Так, зараз справді йдеться про те, що бойові дії можуть припинитися, і почнуться перемовини. Але для того, щоб вести переговори, обидві сторони мають прагнути досягнути певного компромісного варіанту, а Росія цього не хоче і на жодні компроміси йти не збирається. Москва висуває свої вимоги, які Україна виконувати не збирається. Як за таких умов проводити переговори?
Крім того, як зазначав Блінкен, перемир’я може зіграти на користь РФ, і вона від передишки виграє більше, ніж ми.
Звісно, хочеться призупинення війни, і передих дуже потрібен. Але, судячи з того, що говорить Лавров, що, мовляв, перемир’я не потрібне, бо Росія має тактичну перевагу на полі бою, а тому буде рухатися доти, доки Україна разом з усім цивілізованим світом не виконає ідіотські умови Москви, ворог на цей варіант не пристане.
Тому, на жаль, я думаю, що у 2025 році війна триватиме постійно, без пауз.
Хто такий Олексій Гетьман
Олексій Гетьман – український військовий експерт, майор ЗСУ. Ветеран російсько-української війни.
Як військовий експерт коментує події війни Росії проти України на радіо, телебаченні та Інтернет-ресурсах.