Доля "Рамштайну" під питанням: наступне засідання виглядатиме інакше, якщо воно взагалі відбудеться ‒ Politico
Міністр оборони США Ллойд Остін перебуває в Німеччині на своїй заключній у цій посаді зустрічі Контактної групи з питань оборони України (UDCG). Сьогодні на авіабазі "Рамштайн" мають узгодити дорожню карту для створення плану оборони України до 2027 року. Поки жодна країна не запропонувала перебрати на себе американське лідерство після відходу посадовця, який залишаєПапа Франциск вперше Пентагон.
Наступного разу, коли група збереться, все виглядатиме зовсім інакше ‒ якщо вона взагалі збереться, пише Politico.
Сформована після повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році, Українська оборонна контактна група розширилася до 50 з гаком країн-членів і проконтролювала передачу озброєння і техніки на 126 мільярдів доларів, що зробило цю операцію однією з найбільших в історії.
Але коли цього місяця Остін залишить Пентагон, група втратить свого найбільшого ентузіаста і засновника, а жодна інша країна не запропонувала взяти на себе лідерство. Це особливо неспокійний час, оскільки нова адміністрація Дональда Трампа демонструє скептицизм щодо допомоги Україні, а нові ультраправі європейські уряди висловлюють меншу зацікавленість у наданні більшої кількості зброї Києву, зауважують у виданні.
Розпуск групи може стати ударом для України, яка втрачає позиції перед Росією і з усіх сил намагається набрати і навчити нові війська.
"Тут багато питань "якщо", ‒ сказав в інтерв'ю адмірал Роб Бауер, найвищий військовий посадовець НАТО. "Ми повинні продовжувати підтримувати Україну".
Посадовці Альянсу стверджують, що група все ще може функціонувати без Остіна, хоча і в дещо іншій формі. За словами одного з чиновників, Велика Британія, яка приймала перші зустрічі союзників, і Німеччина, яка була основним постачальником для України, очолюють список потенційних лідерів.
За інформацією одного з представників НАТО, США порушили питання під час неформальних переговорів з кількома європейськими союзниками про те, хто може відігравати більшу роль у групі в лютому, якщо адміністрація Трампа не буде зацікавлена у підтримці України. Європейські чиновники хочуть спочатку побачити, як новий глава Пентагону ставиться до групи, перш ніж робити якісь кроки.
"Контактна група з питань оборони України ‒ це значною мірою дітище Остіна", ‒ заявив представник Пентагону журналістам у вівторок перед від'їздом Остіна. "Ми не закриваємо групу. Наступна адміністрація цілком вітається і навіть заохочується до того, щоб взяти на себе керівництво цією групою, до якої входять 50 країн, і продовжувати керувати нею і вести її за собою".
Водночас європейські члени Альянсу створили кілька підгруп ‒ так званих "коаліцій сил і засобів" ‒ які зосереджені на постачанні Україні ключових технологій в таких сферах, як безпілотники, ракети великої дальності, протиповітряна оборона і бронетехніка, і всі вони продовжать свою діяльність.
Ці групи функціонують незалежно з кінця 2023 року і теоретично можуть продовжувати це робити під керівництвом окремих країн.
"Майбутнє цих коаліцій... є однією з причин, чому група керівників коаліцій зустрінеться на рівні міністрів, щоб закласти міцний фундамент на майбутнє", ‒ сказав представник Пентагону.
Але деякі посадовці НАТО підкреслюють корисність практичного підходу Остіна і не бажають, щоб це лідерство зменшилось.
Сполучені Штати залишаються "лідером в НАТО", незалежно від того, хто перебуває в Білому домі, сказав представник НАТО Бауер. "У цьому велика різниця між НАТО і ЄС. У нас є лідер, яким є Сполучені Штати, тому важливо, щоб Сполучені Штати залишались на перших ролях".
Очікується, що в четвер Остін оголосить про новий пакет озброєнь на суму 500 мільйонів доларів для України.
Засідання Контактної групи з питань оборони України в четвер стане 25-м з часу повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року.
Країни-члени групи направили Україні понад 126 мільярдів доларів допомоги у сфері безпеки, які були рівномірно розподілені між США та іншими учасниками. Вашингтон направив 61,4 мільярда доларів військової допомоги, зокрема озброєння та обладнання на суму 27,7 мільярда доларів зі складів Пентагону.
Військова допомога Україні від Сполучених Штатів може значно зменшитися або зупинитися після приходу до Білого дому Дональда Трампа. У цій думці єдині як представники Республіканської партії, так і більшість авторитетних експертів світових ЗМІ.
Кореспондент ZN.UA поспілкувався з представниками українських силових структур і спробував визначити: в чому американська допомога Україні незамінна, а в чому її можливо замінити та в який спосіб.
Більше – в статті "Хиткий шлях самостійності: чого очікувати Україні в разі зупинки військової допомоги від США" пише Віталій Кононученко.