MY.UAНовини
Чи можна домовлятися з Росією: про що свідчить досвід контактів з агресором, починаючи з 2022 року
Чи можна домовлятися з Росією: про що свідчить досвід контактів з агресором, починаючи з 2022 року

Чи можна домовлятися з Росією: про що свідчить досвід контактів з агресором, починаючи з 2022 року

Як можна домовлятися з Росією, якщо їй не можна вірити? На це важке, майже риторичне запитання відповідає політолог Володимир Фесенко, згадуючи той непростий досвід міждержавних контактів з агресором, який Україна має з весни 2022 року.

Досвід мирних переговорів між Росією та Україною під час нинішньої війни

Наміри Трампа припинити війну між Росією та Україною відновили дискусію щодо мирних переговорів. При цьому проявляються прямо протилежні підходи й оцінки – від заперечення самої можливості таких переговорів до очікування швидких мирних домовленостей. Тому є сенс проаналізувати (хоча б тезово) історію перемовин між Росією та Україною під час нинішньої війни.

Насправді досвід мирних переговорів між Росією та Україною існує ще з 2014 року, і він пов'язаний з переговорами про завершення війни на Донбасі. Це були переговори в Нормандському форматі (за участі Німеччини, Франції, Росії й України), а також переговори про укладання і реалізацію першої та другої "Мінських угод", які відбувались також за участі ОБСЄ. Однак тоді Росія не визнавала себе стороною конфлікту і намагалася виступати в ролі формального посередника. І війна тоді була локальною і гібридною, а не повномасштабною, як зараз. Тим не менш, неоднозначний досвід тих переговорів (зокрема, домовленостей про припинення вогню) впливатиме і на майбутні переговори про завершення війни між Росією та Україною. Росія, як і тоді, може впливати на переговорний процес шляхом військового тиску. А в Україні й досі згадають про невдачу Мінських угод, і бояться "Мінська-3".

Прямі переговори про припинення війни між Росією і Україною розпочалися вже за декілька днів після російського вторгнення. Їх активна фаза (прямі переговори між офіційними представниками Росії та України) тривала приблизно місяць — до кінця березня 2022 р. Інерційно, в онлайн-режимі, вони продовжувались у квітні 2022 року, але вже без особливих надій на конкретний результат. Наприкінці березня – на початку квітня 2022 року обидві сторони були близькими до підписання мирної угоди. Українська сторона на переговорах в Стамбулі представила Концепцію мирної угоди, яка виглядала доволі компромісним підходом. Російська сторона пізніше заявляла, що обидві сторони навіть про щось нібито домовились, але фактичних підтверджень таких домовленостей не було тоді, немає і зараз.

Чому Росії та Україні не вдалося домовитись в березні-квітні 2022 року? Головним чином тому, що ворогуючі сторони прагнули різних цілей у цих переговорах. Кремлю не вдалося захопити Київ за три дні, але російські війська стояли під Києвом, і в Москві сподівалися, що в процесі переговорів вдасться примусити українське керівництво до фактичної капітуляції та виконання більшості своїх вимог (зміна влади в Києві, так звані "демілітаризація" і "денацифікація" України тощо). Українська армія зупинила ворога під Києвом і Харковом, але не вистачало зброї та боєприпасів, і не було зрозумілим, чи вдасться вистояти перед російською навалою в довгостроковій перспективі. Тому українське керівництво було тоді готовим на широкий компроміс, зокрема і на відмову від прагнення до членства в НАТО в обмін на припинення Росією бойових дій і повернення до ситуації, яка існувала до 24 лютого 2022 року. Але для державного керівництва України, Збройних Сил України, як і для більшості українців була категорично неприйнятною навіть напівформальна капітуляція перед Росією (тобто мир на основі односторонніх поступок України, які обмежують її суверенітет).

Теоретичний шанс на компроміс був наприкінці березня 2022 року в Стамбулі. Однак на той момент до компромісу не була готовою Росія. Російська відповідь на українські пропозиції з’явилась (і то лише в закритому режимі) тільки у другій половині квітня 2022 року, коли шанс на компроміс фактично вже був втрачений. До речі, коли Путін і російська пропаганда говорять про "стамбульську мирну угоду", то вони посилаються на російський проєкт (саме проєкт) "мирного договору" від 15 квітня 2022 року, який не був погоджений українською стороною, тому, що росіяни вимагали неприйнятних для України поступок, зокрема скорочення ЗСУ в декілька разів.

Після того, як стало відомо про трагедії в Бучі й Ірпені, ставлення до переговорів з РФ різко змінилося в негативний бік і у Президента Зеленського і у більшості українців. Емоційний і моральний шок від цих трагедій сформував у українців вкрай критичне ставлення до самої ідеї якогось компромісу з росіянами. До того ж на той момент стало очевидним, що Україна вистояла перед російською навалою, а західні партнери почали допомагати Києву зброєю, матеріальними ресурсами та грошима. В Україні почали з’являтися надії на перемогу у війні проти російської агресії.

Хоча офіційні мирні переговори між Росією та Україною фактично припинились ще в травні 2022 року, періодично відбувались спроби відновити переговорний процес. І деякі такі спроби принесли конкретний результат, але не в мирному процесі як такому, а у розв’язанні окремих проблемних питань, пов’язаних з війною між двома країнами. Історіями відносного (іноді тимчасового) переговорного успіху у 2022 році стали Зернова угода ("Чорноморська зернова ініціатива") і домовленості про обмін полоненими. І це було свідченням того, що домовлятися все ж таки можливо.

Зернову угоду підписано!
Фото: Umit Bektas (Reuters)

Історія Зернової угоди, яка була підписана 18 липня 2022 року між Росією та Україною при посередництві Туреччини та ООН, насправді є неоднозначною. Її початковий відносний успіх вже за рік завершився провалом, виходом Росії з "Чорноморської зернової ініціативи". Короткий і суперечливий досвід Зернової угоди, тим не менш, дає нам як позитивні, так і негативні уроки для майбутніх мирних переговорів.

Позитивний урок — перспективність формату паралельних переговорів за допомогою посередників і паралельного підписання домовленостей (окремо з Росією і окремо з Україною). Саме такий формат може дозволити подолати психологічні і політичні бар’єри щодо неготовності офіційних осіб України та Росії до прямих переговорів. Позитив є і в підтвердженні самої можливості досягати компромісних домовленостей між Росією та Україною.

Негативний урок є в тому, що Росія в черговий раз підтвердила свою сумнівну репутацію ненадійного і конфліктного партнера по переговорах, який може порушити будь-які домовленості.

Ще один приклад позитивного досвіду непрямих переговорів за допомогою посередників – переговори про повернення дітей з території іншої сторони війни. Про ці переговори відомо дуже мало, але підтверджуються сам факт їх періодичного проведення і певні позитивні результати.

Мабуть, найбільш успішним є досвід переговорів про обмін полоненими. Парадоксальність цього переговорного кейсу в тому, що вже тривалий час це є прямі переговори (посередники допомагали лише на початку, а також в окремих складних ситуаціях). І хоча Росія декілька раз припиняла обмін полоненими, цей переговорний канал і досі працює достатньо регулярно, як налагоджений механізм. Що могло сприяти успіху цих переговорів? На мій погляд, це обумовлено тим, що вони носять суто технічний і конкретний характер (в цьому випадку, обмін полоненими і тілами вбитих — скільки на скільки, коли й де). В цих переговорах не має конфлікту політичних інтересів (геополітичних, внутрішньополітичних, особистісних тощо) і складності поєднання різноманітних тем і проблем. Переговорами щодо обміну полоненими займаються в закритому режимі представники військових, спецслужб і омбудсмени. У спецслужб різних країн вже давно є ексклюзивний хист одночасно і воювати з ворогом, і підтримувати з ним поточні технічні контакти.

Досвід переговорів щодо обміну полоненими хоча і є успішним, однак навряд може бути безпосередньо перенесений на політичну комунікацію щодо припинення війни. Чим більше в переговорах буде великої політики та питань, по яких неможливо знайти взаємоприйнятний компроміс (як, наприклад, статус територій, окупованих Росією в Україні), тим складніше буде домовитись.

Таким чином, досвід переговорів між Росією та Україною під час нинішньої війни дозволяє зробити наступні висновки:

  • переговори між Росією та Україною є можливими, але скоріше за сприяння й участі дієвого посередника і медіатора. Прямі двосторонні мирні переговори між Росією та Україною навряд будуть можливими, а тим більш результативними, через взаємну недовіру, яка накопичилась за роки великої війни, а також глибоких і гострих протиріч позицій воюючих країн щодо умов завершення війни;
  • жодного разу за час великої війни (з 24 лютого 2022 року) не було переговорів на вищому рівні (між президентами РФ і України). З боку України навіть є офіційна заборона на переговори саме з Путіним, що не заперечує переговорів між офіційними представниками РФ і України;
  • сам факт мирних переговорів ще не гарантує результату – певних мирних домовленостей та їх практичної реалізації;
  • результативними будуть такі переговори, коли обидві сторони будуть одночасно готові до певного компромісу;
  • цілком ймовірною є можливість домовитись з конкретних технічних питань (обмін полоненими "всіх на всіх"; припинення вогню), хоча це теж буде непросто. Вкрай складно, а то і неможливо буде домовитись з політичних питань, по яких інтереси воюючих сторін є принципово протилежними. В першу чергу, це стосується визначення правового статусу територій, окупованих Росією в Україні;
  • Росія може в будь-який час порушити будь-які домовленості з Україною. Тому не варто очікувати стабільних угод про сталий мир між Росією та Україною. Однак зазначу, що це не означає відмову від необхідності мирних переговорів і прагнення припинити війну. Через якийсь час якісь мирні переговори все одно відбудуться, тому можливість мирних перемовин треба мати на увазі. До того ж історичний і міжнародний досвід знає чимало прикладів того, коли "перемир’я" діяли/діють тривалий час (десятиріччями), і виявлялися більш стабільними та дієвими ніж класичні "мирні договори".

Автор висловлює особисту думку, яка може не збігатися із позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Джерело

Важливо Без прив'язки до Трампа: переговори РФ і України планували в першій половині 2025 року, — CNN
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Топ-5 полезных функций iPhone, о которых пользователи не знали: что пригодится
Фокус
2025-02-22T13:00:54Z
Сигналы из глубин Вселенной: ученые пытаются понять, кто именно из инопланетян хотел связаться с Теслой
Знай
2025-02-22T12:51:01Z
Одна маленькая, но важная настройка, которую надо менять на каждом Android-смартфоне
Фокус
2025-02-22T12:00:06Z
На британском острове нашли 2000-летнюю "магическую" ложку
Апостроф
2025-02-22T09:03:09Z
Как ученые помогают громадам найти решения для устойчивого развития
ZN UA
2025-02-22T06:33:35Z
Официально: Студия Iron Galaxy анонсирует 4 марта новую Tony Hawk's Pro Skater
GameMag
2025-02-21T20:21:38Z
Obsidian Entertainment довольна стартовыми продажами Avowed — игру для Xbox Series X|S и ПК хорошо покупают
GameMag
2025-02-21T20:16:41Z
Split Fiction от разработчиков It Takes Two получит полный кроссплей
GameMag
2025-02-21T20:16:32Z
Cyberia Nova анонсировала дополнение «Земской собор» для игры «Смута»
GameMag
2025-02-21T20:09:32Z
Масленица: рецепты, которые понравятся всем
Комсомольская правда
2025-02-22T11:57:34Z
Узнайте, какая ваша суперсила, выберите одно из пяти солнц: интересный тест
TSN
2025-02-22T11:51:13Z
Ракам - богатство, Козерогам - прибыль во всем: финансовый Таро-прогноз на март 2025 для всех знаков
Фокус
2025-02-22T11:21:30Z
Маникюр на 8 марта: 10 модных и оригинальных дизайнов
Marie Claire
2025-02-22T11:00:11Z
Вы также будете так делать: зачем замораживают хлеб перед употреблением
TSN
2025-02-22T10:36:55Z
Как подобрать помаду под цвет кожи: полезные тесты и советы
TSN
2025-02-22T10:36:55Z
90% людей ошибается: сколько минут можно держать чайный пакетик в чашке
TSN
2025-02-22T09:33:00Z
Практика «Путь героя»: 7 вопросов, которые помогут найти смысл жизни
Marie Claire
2025-02-22T08:00:51Z
Почему нельзя хранить помидоры в холодильнике: разрушаем популярный миф
Знай
2025-02-22T06:51:09Z
Преступники похитили кредитку мужчины и выиграли в лотерею: полиция говорит, что это были бездомные, детали
Фокус
2025-02-22T12:45:05Z
На Чернобыльской АЭС спасатели ликвидируют ячейку тления
ZN UA
2025-02-22T11:22:45Z
В Купянске дрон уничтожил автомобиль, есть раненые
Корреспондент
2025-02-22T11:15:59Z
На ЧАЭС осталась одна ячейка тления после удара "шахеда"
Корреспондент
2025-02-22T10:52:47Z
Тление на ЧАЭС после удара продолжается. Спасатели частично открыли укрытие
Лига
2025-02-22T10:48:19Z
В центре Днепра произошел взрыв: что известно
TSN
2025-02-22T10:33:31Z
Военный попал под суд, пытаясь защитить семью от наркопритона: жители живут в страхе уже 15 лет
Знай
2025-02-22T10:30:02Z
Россияне атаковали Киевщину беспилотниками, погиб железнодорожник
Комсомольская правда
2025-02-22T08:51:50Z
ВМС Германии сорвали попытку загрязнения водоснабжения на фрегате "Гессен": подробности инцидента
TSN
2025-02-22T07:51:05Z
Франция выиграла женскую эстафету на чемпионате мира, Украина не вошла в топ-10
Корреспондент
2025-02-22T12:33:47Z
Катмен Усика дал прогноз на реванш Бетербиева с Биволом
Корреспондент
2025-02-22T12:06:16Z
Бывший футболист сборной Украины Ракицкий участвовал в бою с российскими оккупантами
ZN UA
2025-02-22T11:27:50Z
Баколе объяснил, почему принял бой против Паркера
Корреспондент
2025-02-22T11:09:24Z
Гвоздик оценил шансы Бетербиева и Бивола в реванше
Корреспондент
2025-02-22T10:24:57Z
Трубина отправят в запас Бенфики на ближайшие матчи - источник
Корреспондент
2025-02-22T09:24:41Z
Назван соперник, ради которого Тайсон Фьюри может вернуться в большой бокс
Известия Киев
2025-02-22T08:31:21Z
Уоррен назвал потенциальных соперников Дюбуа после срыва боя с Паркером
Корреспондент
2025-02-22T08:24:08Z
Принцу Гарри на "Играх непокоренных" подарили браслет от Superhumans и Guzema Jewelry
Комсомольская правда
2025-02-22T07:18:24Z
Самые кровавые бои еще впереди: The Independent назвав сроки захвата Донбасса
TSN
2025-02-22T13:03:54Z
Россия скинула на Константиновку семь ФАБов, есть погибшие
Лига
2025-02-22T13:00:51Z
Артиста возмутил способ использования маскировочных сеток в бригаде ВСУ/Комик прокомментировал штабное фото 30-й бригады
Апостроф
2025-02-22T13:00:14Z
Стало известно, как россияне могут прикрываться военнопленными ВСУ: где их могут удерживать
Comments UA
2025-02-22T12:36:47Z
Скандал в 155-й бригаде: военная омбудсмен озвучила свои выводы
TSN
2025-02-22T12:33:24Z
Келлог посетил раненых украинских военных
ZN UA
2025-02-22T12:06:06Z
Как накажут бойца ВСУ за отказ выполнять задачу: военная омбудсмен объяснила
TSN
2025-02-22T11:36:40Z
Зима держится, но весна уже на подходе: прогноз погоды на выходные
TSN
2025-02-22T11:09:21Z
"Другого русского мира не бывает": журналист отреагировал на убийство оккупантами зоозащитницы в Донецке
Апостроф
2025-02-22T10:48:33Z
Расставляем акценты: 11 модных украшений на 2025 год, которые сделают образ ярче
Marie Claire
2025-02-22T13:00:30Z
Антон Лирник обратился к чиновникам РФ и назвал их "идиотами"
GlavRed
2025-02-22T11:30:52Z
5 лучших драматических мини-сериалов Netflix, которые можно посмотреть прямо сейчас
Фокус
2025-02-22T10:15:37Z
Скандал в Европе: почему Италия требует дисквалификации представителя Эстонии с Евровидения
Comments UA
2025-02-22T10:15:22Z
Денис Родькин и Элеонора Севенард: 10 фото звезд балета, которые доказывают, что между ними настоящая любовь
Marie Claire
2025-02-22T10:09:24Z
Звезда "Лиги смеха" Настя Ткаченко шокировала исчезновением жениха после предложения: "Он испугался"
TSN
2025-02-22T09:06:21Z
Core недели: расстегиваем куртку снизу, как Кайли Дженнер
Marie Claire
2025-02-22T09:00:09Z
Могилевская перенесла операцию: "Была в стрессе"
TSN
2025-02-22T08:06:33Z
Готовим попкорн, ждать недолго: объявлена дата выхода второго сезона "The Last of Us", свежие кадры
Знай
2025-02-22T05:51:45Z
Похож на мяч: женщина показала кота с "самыми большими" в мире щеками
Фокус
2025-02-22T13:03:30Z
Информационная война: как медиа манипулируют людьми
Comments UA
2025-02-22T13:03:18Z
Нидерланды активизируют поиски похищенных экспонатов из музея Дренте из-за угрозы их уничтожения
Известия Киев
2025-02-22T12:36:22Z
Более 2000 грн ежемесячно: часть пенсионеров получит внушительные надбавки
Знай
2025-02-22T12:30:12Z
Писатель поставил "странный" диагноз украинцам/ Кокотюха считает, что большинство украинцев с проукраинскими взглядами верят в чудеса
Апостроф
2025-02-22T12:15:27Z
В Украине появится новая система оплаты штрафов: известно, за что придется платить
Политека
2025-02-22T12:03:09Z
Почему военнослужащие хотят покинуть армию, а гражданские не хотят мобилизоваться: уполномоченная президента дала ответ
TSN
2025-02-22T11:36:50Z
Тысячи семей остались без субсидий: почему в феврале помощь на коммуналку остановили
Знай
2025-02-22T11:30:47Z
Секрет под полом: семья обнаружила бассейн прямо в гостиной
Фокус
2025-02-22T11:15:39Z
Защитить мозг от деменции: ученые рассказали, как сделать это всего за 35 минут в неделю
Фокус
2025-02-22T12:45:29Z
Сохранят молодость и женское здоровье на долгие годы: 3 простых напитка, которые нужно пить всем девушкам
Знай
2025-02-22T10:51:27Z
Так же, как COVID-19: мир может атаковать новый вирус
Comments UA
2025-02-22T10:36:08Z
Магнитная буря 22 февраля: какая будет ее активность
UAToday
2025-02-22T09:06:08Z
Как созреть авокадо: простые способы, которые помогут сделать фрукт мягким
TSN
2025-02-22T07:51:29Z
Принимая этот витамин, вы снизите риск образования камней в почках больше, чем на 20%
Comments UA
2025-02-22T07:33:24Z
Магнитная буря 22 февраля: какая будет ее активность
TSN
2025-02-22T05:54:34Z
"Квантовая информация": ученые зафиксировали странную мозговую активность умерших пациентов
Фокус
2025-02-22T02:15:40Z
Медицинские обследования: как бесплатно пройти КТ и МРТ
ZN UA
2025-02-22T02:04:55Z
Украинцам сообщили о правилах получения пенсии: придется идти в ПФУ
Политека
2025-02-22T13:03:16Z
Могут ли на украинских пенсионеров устно оформить кредит: ответ опытного юриста
Знай
2025-02-22T12:12:03Z
Россия собирается перевозить газ на атомных субмаринах
Корреспондент
2025-02-22T11:57:02Z
Чистая прибыль банков в Украине за год возросла на 17,2 млрд
Известия Киев
2025-02-22T11:34:37Z
Цены бьют рекорды: в каких городах Украины продолжает дорожать жилье
Фокус
2025-02-22T11:00:37Z
Сразу два аэропорта в России ввели ограничения на полеты из-за угрозы атак беспилотников
ZN UA
2025-02-22T10:37:53Z
В России остановлена перекачка нефти на два НПЗ - СМИ
Корреспондент
2025-02-22T10:15:04Z
Для "сладкой" жизни нужно 39 грн: магазины изменили ценники сахара, соли и муки
Знай
2025-02-22T10:12:40Z
Курс валют в Украине 22 февраля 2025: сколько стоит доллар и евро
VGorode
2025-02-22T09:42:15Z
Пушка-ракета на 800 "лошадок": в Киеве засветился агрессивный "Гелик" за 20 млн грн
Знай
2025-02-22T11:51:10Z
Гость из 90-х: в Украине нашли редкий 33-летний мотоцикл "Днепр" без пробега
Фокус
2025-02-22T10:57:09Z
Дебютировала новая Honda Accord 2025: как изменился семейный седан
Фокус
2025-02-22T10:00:17Z
Кто кого должен пропустить: запутанный тест на правила дорожного движения с ответом
TSN
2025-02-22T08:06:07Z
Культовая капсула времени: обнаружен знаменитый BMW 2002 года в новом состоянии
Фокус
2025-02-21T14:51:32Z
Нового конкурента Tesla Model Y и Porsche Macan от Renault показали до премьеры
Фокус
2025-02-21T08:51:34Z
ЯПОНСКИЙ СТИЛЬ, БРИТАНСКИЙ ОПЫТ: ГЛАВНОЕ О NISSAN QASHQAI
Корреспондент
2025-02-21T06:03:58Z
Renault выпустит недорогой городской электромобиль за 18 000 евро
Фокус
2025-02-20T16:00:17Z
В заброшенном поместье нашли ничейную коллекцию редких и старинных авто
Фокус
2025-02-20T15:51:07Z
Зеленский провел разговор с премьером Нидерландов: заявления лидеров
Хвиля
2025-02-22T13:03:18Z
Премьер Испании перед визитом в Киев заявил, что Украине нельзя навязывать мир
Европейская правда
2025-02-22T13:01:00Z
Трамп вновь будет недоволен: какое решение откладывает Зеленский
Comments UA
2025-02-22T13:00:47Z
Sky News: Украина еще не готова подписать "соглашение о недрах" с США
Европейская правда
2025-02-22T13:00:28Z
Стали известны новые подробности об обмене Медведчука: Кремль занял странную позицию
Comments UA
2025-02-22T12:52:05Z
Подписание соглашения о редкоземельных металлах между Украиной и США отложено - СМИ
TSN
2025-02-22T12:51:23Z
Стало известно о нетривиальной болезни Трампа
Апостроф
2025-02-22T12:42:34Z
Посол ФРГ в Британии пожаловался, что не может проголосовать на выборах в Бундестаг
Европейская правда
2025-02-22T12:40:01Z
Климкин о встрече России и США в Саудовской Аравии: Есть несколько рисков для Украины
Лига
2025-02-22T12:39:00Z