MY.UAНовини
Чи можна домовлятися з Росією: про що свідчить досвід контактів з агресором, починаючи з 2022 року
Чи можна домовлятися з Росією: про що свідчить досвід контактів з агресором, починаючи з 2022 року

Чи можна домовлятися з Росією: про що свідчить досвід контактів з агресором, починаючи з 2022 року

Як можна домовлятися з Росією, якщо їй не можна вірити? На це важке, майже риторичне запитання відповідає політолог Володимир Фесенко, згадуючи той непростий досвід міждержавних контактів з агресором, який Україна має з весни 2022 року.

Досвід мирних переговорів між Росією та Україною під час нинішньої війни

Наміри Трампа припинити війну між Росією та Україною відновили дискусію щодо мирних переговорів. При цьому проявляються прямо протилежні підходи й оцінки – від заперечення самої можливості таких переговорів до очікування швидких мирних домовленостей. Тому є сенс проаналізувати (хоча б тезово) історію перемовин між Росією та Україною під час нинішньої війни.

Насправді досвід мирних переговорів між Росією та Україною існує ще з 2014 року, і він пов'язаний з переговорами про завершення війни на Донбасі. Це були переговори в Нормандському форматі (за участі Німеччини, Франції, Росії й України), а також переговори про укладання і реалізацію першої та другої "Мінських угод", які відбувались також за участі ОБСЄ. Однак тоді Росія не визнавала себе стороною конфлікту і намагалася виступати в ролі формального посередника. І війна тоді була локальною і гібридною, а не повномасштабною, як зараз. Тим не менш, неоднозначний досвід тих переговорів (зокрема, домовленостей про припинення вогню) впливатиме і на майбутні переговори про завершення війни між Росією та Україною. Росія, як і тоді, може впливати на переговорний процес шляхом військового тиску. А в Україні й досі згадають про невдачу Мінських угод, і бояться "Мінська-3".

Прямі переговори про припинення війни між Росією і Україною розпочалися вже за декілька днів після російського вторгнення. Їх активна фаза (прямі переговори між офіційними представниками Росії та України) тривала приблизно місяць — до кінця березня 2022 р. Інерційно, в онлайн-режимі, вони продовжувались у квітні 2022 року, але вже без особливих надій на конкретний результат. Наприкінці березня – на початку квітня 2022 року обидві сторони були близькими до підписання мирної угоди. Українська сторона на переговорах в Стамбулі представила Концепцію мирної угоди, яка виглядала доволі компромісним підходом. Російська сторона пізніше заявляла, що обидві сторони навіть про щось нібито домовились, але фактичних підтверджень таких домовленостей не було тоді, немає і зараз.

Чому Росії та Україні не вдалося домовитись в березні-квітні 2022 року? Головним чином тому, що ворогуючі сторони прагнули різних цілей у цих переговорах. Кремлю не вдалося захопити Київ за три дні, але російські війська стояли під Києвом, і в Москві сподівалися, що в процесі переговорів вдасться примусити українське керівництво до фактичної капітуляції та виконання більшості своїх вимог (зміна влади в Києві, так звані "демілітаризація" і "денацифікація" України тощо). Українська армія зупинила ворога під Києвом і Харковом, але не вистачало зброї та боєприпасів, і не було зрозумілим, чи вдасться вистояти перед російською навалою в довгостроковій перспективі. Тому українське керівництво було тоді готовим на широкий компроміс, зокрема і на відмову від прагнення до членства в НАТО в обмін на припинення Росією бойових дій і повернення до ситуації, яка існувала до 24 лютого 2022 року. Але для державного керівництва України, Збройних Сил України, як і для більшості українців була категорично неприйнятною навіть напівформальна капітуляція перед Росією (тобто мир на основі односторонніх поступок України, які обмежують її суверенітет).

Теоретичний шанс на компроміс був наприкінці березня 2022 року в Стамбулі. Однак на той момент до компромісу не була готовою Росія. Російська відповідь на українські пропозиції з’явилась (і то лише в закритому режимі) тільки у другій половині квітня 2022 року, коли шанс на компроміс фактично вже був втрачений. До речі, коли Путін і російська пропаганда говорять про "стамбульську мирну угоду", то вони посилаються на російський проєкт (саме проєкт) "мирного договору" від 15 квітня 2022 року, який не був погоджений українською стороною, тому, що росіяни вимагали неприйнятних для України поступок, зокрема скорочення ЗСУ в декілька разів.

Після того, як стало відомо про трагедії в Бучі й Ірпені, ставлення до переговорів з РФ різко змінилося в негативний бік і у Президента Зеленського і у більшості українців. Емоційний і моральний шок від цих трагедій сформував у українців вкрай критичне ставлення до самої ідеї якогось компромісу з росіянами. До того ж на той момент стало очевидним, що Україна вистояла перед російською навалою, а західні партнери почали допомагати Києву зброєю, матеріальними ресурсами та грошима. В Україні почали з’являтися надії на перемогу у війні проти російської агресії.

Хоча офіційні мирні переговори між Росією та Україною фактично припинились ще в травні 2022 року, періодично відбувались спроби відновити переговорний процес. І деякі такі спроби принесли конкретний результат, але не в мирному процесі як такому, а у розв’язанні окремих проблемних питань, пов’язаних з війною між двома країнами. Історіями відносного (іноді тимчасового) переговорного успіху у 2022 році стали Зернова угода ("Чорноморська зернова ініціатива") і домовленості про обмін полоненими. І це було свідченням того, що домовлятися все ж таки можливо.

Зернову угоду підписано!
Фото: Umit Bektas (Reuters)

Історія Зернової угоди, яка була підписана 18 липня 2022 року між Росією та Україною при посередництві Туреччини та ООН, насправді є неоднозначною. Її початковий відносний успіх вже за рік завершився провалом, виходом Росії з "Чорноморської зернової ініціативи". Короткий і суперечливий досвід Зернової угоди, тим не менш, дає нам як позитивні, так і негативні уроки для майбутніх мирних переговорів.

Позитивний урок — перспективність формату паралельних переговорів за допомогою посередників і паралельного підписання домовленостей (окремо з Росією і окремо з Україною). Саме такий формат може дозволити подолати психологічні і політичні бар’єри щодо неготовності офіційних осіб України та Росії до прямих переговорів. Позитив є і в підтвердженні самої можливості досягати компромісних домовленостей між Росією та Україною.

Негативний урок є в тому, що Росія в черговий раз підтвердила свою сумнівну репутацію ненадійного і конфліктного партнера по переговорах, який може порушити будь-які домовленості.

Ще один приклад позитивного досвіду непрямих переговорів за допомогою посередників – переговори про повернення дітей з території іншої сторони війни. Про ці переговори відомо дуже мало, але підтверджуються сам факт їх періодичного проведення і певні позитивні результати.

Мабуть, найбільш успішним є досвід переговорів про обмін полоненими. Парадоксальність цього переговорного кейсу в тому, що вже тривалий час це є прямі переговори (посередники допомагали лише на початку, а також в окремих складних ситуаціях). І хоча Росія декілька раз припиняла обмін полоненими, цей переговорний канал і досі працює достатньо регулярно, як налагоджений механізм. Що могло сприяти успіху цих переговорів? На мій погляд, це обумовлено тим, що вони носять суто технічний і конкретний характер (в цьому випадку, обмін полоненими і тілами вбитих — скільки на скільки, коли й де). В цих переговорах не має конфлікту політичних інтересів (геополітичних, внутрішньополітичних, особистісних тощо) і складності поєднання різноманітних тем і проблем. Переговорами щодо обміну полоненими займаються в закритому режимі представники військових, спецслужб і омбудсмени. У спецслужб різних країн вже давно є ексклюзивний хист одночасно і воювати з ворогом, і підтримувати з ним поточні технічні контакти.

Досвід переговорів щодо обміну полоненими хоча і є успішним, однак навряд може бути безпосередньо перенесений на політичну комунікацію щодо припинення війни. Чим більше в переговорах буде великої політики та питань, по яких неможливо знайти взаємоприйнятний компроміс (як, наприклад, статус територій, окупованих Росією в Україні), тим складніше буде домовитись.

Таким чином, досвід переговорів між Росією та Україною під час нинішньої війни дозволяє зробити наступні висновки:

  • переговори між Росією та Україною є можливими, але скоріше за сприяння й участі дієвого посередника і медіатора. Прямі двосторонні мирні переговори між Росією та Україною навряд будуть можливими, а тим більш результативними, через взаємну недовіру, яка накопичилась за роки великої війни, а також глибоких і гострих протиріч позицій воюючих країн щодо умов завершення війни;
  • жодного разу за час великої війни (з 24 лютого 2022 року) не було переговорів на вищому рівні (між президентами РФ і України). З боку України навіть є офіційна заборона на переговори саме з Путіним, що не заперечує переговорів між офіційними представниками РФ і України;
  • сам факт мирних переговорів ще не гарантує результату – певних мирних домовленостей та їх практичної реалізації;
  • результативними будуть такі переговори, коли обидві сторони будуть одночасно готові до певного компромісу;
  • цілком ймовірною є можливість домовитись з конкретних технічних питань (обмін полоненими "всіх на всіх"; припинення вогню), хоча це теж буде непросто. Вкрай складно, а то і неможливо буде домовитись з політичних питань, по яких інтереси воюючих сторін є принципово протилежними. В першу чергу, це стосується визначення правового статусу територій, окупованих Росією в Україні;
  • Росія може в будь-який час порушити будь-які домовленості з Україною. Тому не варто очікувати стабільних угод про сталий мир між Росією та Україною. Однак зазначу, що це не означає відмову від необхідності мирних переговорів і прагнення припинити війну. Через якийсь час якісь мирні переговори все одно відбудуться, тому можливість мирних перемовин треба мати на увазі. До того ж історичний і міжнародний досвід знає чимало прикладів того, коли "перемир’я" діяли/діють тривалий час (десятиріччями), і виявлялися більш стабільними та дієвими ніж класичні "мирні договори".

Автор висловлює особисту думку, яка може не збігатися із позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Джерело

Важливо Без прив'язки до Трампа: переговори РФ і України планували в першій половині 2025 року, — CNN
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Борщовий набір дешевшає, а фрукти - навпаки: що насправді відбувається з цінами
Хвиля
2025-07-10T03:25:20Z
У ЄС попередили про ймовірність найбільших в історії затримок авіарейсів цього літа
УкраинФорм
2025-07-10T03:04:45Z
Надбавки пенсіонерам відновили: у яких випадках гроші можуть забрати
Хвиля
2025-07-10T03:01:45Z
В Україні очікують збільшення урожаю зернових та олійних
1News
2025-07-10T02:49:43Z
У Римі розпочинається конференція, присвячена відновленню України
1News
2025-07-10T02:19:24Z
Один із примарних проектів FCA нарешті закрили
Топ Жир
2025-07-10T00:48:08Z
Біткоїн оновив історичний максимум вище $112 тис
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T21:06:14Z
Nvidia першою у світі сягнула $4 трлн капіталізації на тлі буму ШІ
InternetUA
2025-07-09T20:04:37Z
Який мінімальний термін оренди землі можливий в Україні
24tv
2025-07-09T19:06:04Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Як швидко позбутись похмілля: приготуйте цей диво-сніданок і все пройде
Gazeta UA
2025-07-10T00:58:07Z
Викликає ожиріння та провокує хвороби печінки: вчені назвали найнебезпечніший вид цукру
Знай
2025-07-09T20:51:35Z
Учені відкрили найрідкісніший тип крові на планеті: її виявили всього в однієї жінки
Фокус
2025-07-09T20:18:05Z
Ковбаса і сосиски - це зло. Аніта Луценко пояснила, чому
Gazeta UA
2025-07-09T19:54:47Z
Чотирилапі терапевти, як тварини допомагають мозку
360ua.news
2025-07-09T19:18:52Z
Епігеном, стрес і сон: як організм може сповільнити старіння
24tv
2025-07-09T18:45:54Z
Чим корисні сардини і чому їм варто дати шанс
360ua.news
2025-07-09T18:27:07Z
Трамп оголосив про запровадження 50% мита на імпорт міді до США
УкраинФорм
2025-07-10T04:10:45Z
України потрібен новий «План Маршалла» - Келлог
УкраинФорм
2025-07-10T03:40:38Z
Шпигунський скандал у Єврокомісії: перекладачку звільнили за підозрою у роботі на Москву
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T03:30:33Z
Росіян чекає серйозний удар, постраждають мільйони - економіст розкрив план Кремля
GlavRed
2025-07-10T03:25:47Z
США і ЄС міняють стратегію щодо нашої війни: що це означає?
GlavRed
2025-07-10T03:25:05Z
Журналіста Богдана Буткевича звільнили з ГУР та примусово мобілізували після критики Безуглої – дружина
Telegraf
2025-07-10T03:10:30Z
Росіяни активізували дезінформаційну кампанію про «звірства ЗСУ» на сході України - ЦПД
УкраинФорм
2025-07-10T02:43:40Z
Масовані атаки БпЛА по Україні: у Defense Express оцінили можливості ППО
TSN
2025-07-10T02:33:29Z
Експрезидента Південної Кореї вдруге заарештували у справі про воєнний стан
УкраинФорм
2025-07-10T02:16:59Z
Погода 10 липня: Укргідрометцентр попередив про зливи, грози та спеку до +38
Хвиля
2025-07-10T03:52:05Z
Комбінована атака на Україну, ускладнення на Донеччині: хронологія 1233 дня війни
24tv
2025-07-10T03:43:35Z
Синоптики попередили про небезпечні та стихійні метеоявища
Gazeta UA
2025-07-10T03:37:52Z
Наслідки атаки РФ на Київ: людям радять терміново зачинити вікна
GlavRed
2025-07-10T03:31:38Z
Гороскоп на завтра 11 липня: Овнам - далека подорож, Левам - захоплива ситуація
GlavRed
2025-07-10T03:25:39Z
В Україні очікується спека, але подекуди дощити: погода на 10 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T03:03:55Z
Комбінований обстріл Києва: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T02:54:33Z
Загострення в Торецьку, зміни біля Великої Новосілки: аналіз бойових дій за добу та карти ISW
24tv
2025-07-10T02:33:34Z
Це лише квіточки: коли в Україну може прийти нереальна спека
Telegraf
2025-07-10T02:28:15Z
Волонтерство у школі: балів при вступі до ВНЗ не додасть, але життю навчить
Комсомольская правда
2025-07-10T04:04:36Z
Спільно влучити «У точку»: американо-ізраїльська кооперація націлена на створення нової високоточної ракети для Пентагону
InternetUA
2025-07-10T04:01:44Z
Яке церковне свято у четвер, 10 липня: чому сьогодні не можна носити чорний одяг
24tv
2025-07-10T04:00:47Z
Достроковий вихід на пенсію: чи мають на це право особи з інвалідністю по зору
ZN UA
2025-07-10T03:43:07Z
Сили оборони за час повномасштабної війни знищили 100 російських важких вогнеметних систем
УкраинФорм
2025-07-10T03:37:12Z
Грошова допомога для пенсіонерів у Дніпропетровській області: як зареєструватися
Политека
2025-07-10T03:31:00Z
Сирський: Кожна третя ціль уражена у червні Силами безпілотних систем
1News
2025-07-10T03:19:09Z
З Днем племінниць і племінників 2025: щирі привітання у картинках і прозі
24tv
2025-07-10T03:06:26Z
Грошова допомога від ООН для пенсіонерів у Запорізькій області: як отримати виплати
Политека
2025-07-10T03:01:08Z
"Російські вечірки" та втеча з України: як сьогодні живе Влад Яма – екссуддя "Танців із зірками"
24tv
2025-07-10T04:00:12Z
Які кольори спальні стали трендовими: добірка від дизайнерів
Gazeta UA
2025-07-10T01:43:22Z
Синонім брутальності на прогулянці: який зараз вигляд має "Техаський рейнджер" Чак Норріс
GlavRed
2025-07-09T23:25:38Z
Зібрав мільярди доларів та став культовим: який фільм є найкасовішим в історії кіно
24tv
2025-07-09T21:45:49Z
Розтину не буде: від чого насправді помер зірка "Убити Білла" Майкл Медсен
GlavRed
2025-07-09T21:27:54Z
Копія тата: Галкін показав сина Гаррі, який підріс
GlavRed
2025-07-09T21:27:12Z
10 найпопулярніших фільмів та серіалів на Netflix, що стали фаворитами українських глядачів
24tv
2025-07-09T21:00:06Z
"Хижак" на подіумі та копія молодого Ді Капріо: 5 найпопулярніших чоловіків-моделей
24tv
2025-07-09T19:39:28Z
Смерть Ігоря Поклада: українські артисти скорблять через втрату Маестро
GlavRed
2025-07-09T19:27:12Z
Суперголоволомка: знайдіть 3 відмінності на картинках із чоловіком на заправці за 33 с
GlavRed
2025-07-10T03:25:55Z
На чому правильно смажити яйця: вершковому маслі чи олії
GlavRed
2025-07-10T03:25:35Z
Мрії стануть реальністю: 5 знакам зодіаку неабияк пощастить в липні
GlavRed
2025-07-10T03:25:32Z
На Тернопільщині є недооцінене туристами містечко, хоча воно одне з найкрасивіших в Україні
24tv
2025-07-10T03:21:23Z
Розкішний порятунок у спеку: готуємо малиновий сорбет за 15 хвилин
24tv
2025-07-10T03:10:34Z
Ось як парфуми зачаровують вас: що таке верхні, середні та базові ноти
24tv
2025-07-10T03:06:34Z
Вас спіткатиме бідність і самотність через стару сумку? Що кажуть прикмети
Telegraf
2025-07-10T00:25:44Z
Відчувають наперед: хто зі знаків зодіаку має справжнє шосте чуття
Gazeta UA
2025-07-09T21:39:56Z
Букет у вазі буде стояти набагато довше: додайте всередину чудо-засоби
24tv
2025-07-09T21:36:59Z
Уламки ракет по всьому місту, є жертви: як виглядає Київ після масштабної атаки
Telegraf
2025-07-10T04:07:21Z
Атака дронів: пошкодження зафіксовані у чотирьох районах Київщини, є поранений
УкраинФорм
2025-07-10T04:00:33Z
Атака на Київ: двоє киян загинули внаслідок нічного удару
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T03:24:26Z
Продавець-шахрай зняв з карток покупців 50 тисяч гривень
InternetUA
2025-07-10T03:13:54Z
У Києві 12 осіб постраждало внаслідок масованого обстрілу
TSN
2025-07-10T03:03:43Z
У Києві зросла кількість постраждалих внаслідок атаки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T01:42:40Z
З'явились перші кадри наслідків ворожої атаки на столицю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T00:33:23Z
Київ атакували дрони та балістичні ракети: що відомо про перші наслідки, атака триває
Telegraf
2025-07-10T00:01:50Z
Київ у вогні: після удару РФ зайнялися пожежі у багатоповерхівках
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T23:30:12Z
Водіям потрібно перевірити одну деталь в авто, яке старше 3-4 років - причина
GlavRed
2025-07-10T03:25:29Z
Найдоступніший GT від Ferrari виглядає як новий, але варто придивитися уважніше
Топ Жир
2025-07-10T01:18:23Z
Ви можете стати власником унікального Ferrari з V12, яке так і не вийшло у серію
Топ Жир
2025-07-10T00:03:03Z
Чи купили б ви електромобіль після закінчення податкових пільг?
Топ Жир
2025-07-09T23:18:24Z
Розкішний Land Cruiser за $98 тисяч продавали як новий, хоча на ньому вже було 8 тисяч кілометрів пробігу
Топ Жир
2025-07-09T22:48:26Z
Lamborghini оголосила неприємну новину для шанувальників електромобілів
Топ Жир
2025-07-09T22:03:15Z
BMW створив велосипед настільки жорсткий, що на його тлі M4 CSL здається м’якою іграшкою
Топ Жир
2025-07-09T21:18:13Z
Новий Nissan Leaf може зіткнутися з проблемами ще до виходу на ринок
Топ Жир
2025-07-09T20:48:53Z
Ford знову відкликає автомобілі, щоб уникнути повторення небезпечних ситуацій з пожею
Топ Жир
2025-07-09T20:03:52Z
Злом Bitcoin Depot розкрив дані майже 27 000 користувачів криптовалюти
Portaltele
2025-07-10T04:10:39Z
Оприлюднено детальні характеристики Samsung Galaxy S26 Ultra, який вийде в січні
24tv
2025-07-10T04:04:49Z
Прогноз магнітних бур на 10-12 липня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-07-10T04:03:15Z
OpenAI запустить власний браузер на основі ШІ-технологій - Reuters
УкраинФорм
2025-07-10T03:58:35Z
Містика в очах: що насправді змушує котячий погляд світитися в темряві
Знай
2025-07-10T03:52:28Z
OpenAI готує до запуску власний браузер зі штучним інтелектом
InternetUA
2025-07-10T03:01:21Z
Valve видалила зі Steam мод до гри Mount & Blade через втручання уряду
Знай
2025-07-10T02:55:43Z
В Uklon пояснили різкі стрибки цін на поїздки у додатку
Хвиля
2025-07-10T02:07:59Z
Лісовий хижак ніжився під вентилятором на дивані та насмішив мережу
Telegraf
2025-07-10T01:31:58Z
Відмінні перемоги, – Усик несподівано розхвалив Дюбуа перед реваншем
24tv
2025-07-10T04:04:04Z
Розклад заходів перед реваншем Усик – Дюбуа: коли боксери зустрінуться віч-на-віч
24tv
2025-07-10T04:00:13Z
Пристрасті із сином Берлусконі, таємне весілля і чотири сини: історія кохання Шевченка та Пазік
24tv
2025-07-10T02:16:12Z
«Шахтар» сьогодні стартує у Лізі Європи УЄФА
УкраинФорм
2025-07-09T23:16:20Z
Відбулися стартові матчі першого раунду кваліфікації Ліги чемпіонів УЄФА
УкраинФорм
2025-07-09T22:09:59Z
Жіноче Євро-2025 з футболу. Англія перемогла Нідерланди, Франція - Вельс
УкраинФорм
2025-07-09T21:57:48Z
Манчестер Сіті продасть опорника до Комо за 13 млн євро
Football.ua
2025-07-09T21:22:46Z
Хто зіграє у фіналі Клубного чемпіонату світу-2025: дата та час початку матчу
24tv
2025-07-09T21:18:07Z
ПСЖ ефектно виніс Реал у півфіналі Клубного чемпіонату світу завдяки диким помилкам захисників
24tv
2025-07-09T21:09:23Z