MY.UAНовини
Ярослав Грицак: Перемир’я можливе, мир – ні. Наша війна триватиме десятиліття
Ярослав Грицак: Перемир’я можливе, мир – ні. Наша війна триватиме десятиліття

Ярослав Грицак: Перемир’я можливе, мир – ні. Наша війна триватиме десятиліття

У першій половині грудня 2024 року група професорів з Польщі (14) і України (10) опублікували спільну заяву (комюніке). Ідея полягала у поновленні українсько-польського діалогу істориків, науковці прагнули продовжити складний процес осмислення спільної історії та її спірних періодів. Це друге комюніке, перше було підписане далекого 1994-го.

Текст свіжої заяви спричинив скандал через її, на думку окремих науковців, суперечливий зміст. Критики закидають українській частині істориків-підписантів те, що спільна заява з поляками є більш критичною до українців і не помічає багатьох злочинів, які коїли поляки на українських землях. 

Одним із підписантів другого комюніке був професор Львівського католицького університету, історик Ярослав Грицак. В інтерв’ю «Главкому» він дає відповіді опонентам, розповідає, чому сподівання українців на швидкий мир у нинішній війні марні, і описує розвиток подій, який найбільш ймовірний у 2025-му.  

«Ми хочемо, щоби «справа Волині» не піднімалася на президентських виборах у Польщі як головна»

Головний закид критиків до підписантів комюніке з України у тому, що вони не займалися спеціально дослідженням УПА і українсько-польських відносин, аби підписувати документ. Серед підписантів були і ви. Що відповісте опонентам? 

Я вважаю, що немає сенсу мені дискутувати з ними. Нехай подивляться мої праці. І казати, що (українські історики – підписанти) не займаються польською тематикою, це, м’яко кажучи, применшення. Я ціле життя займаюся польською тематикою, українсько-єврейською тематикою, тому що бачу, як не займаються українською історією, не займаються польською тематикою. Це відверта дурня і мені шкода, що мої опоненти користуються такими неякісними аргументами. 

У першій половині грудня група польських і українських істориків підписали спільне комюніке щодо суперечливих сторінок українсько-польської історії. Текст заяви стосувався оцінок подій 20 століття: періоду діяльності УПА, Першої і Другої світових воєн.

Серед підписантів – 10 професорів з України: Ігор Гирич (Київ), Ярослав Грицак (Львів), Олександр Зайцев (Львів), Леонід Зашкільняк (Львів), Ігор Ільюшин (Київ), Станіслав Кульчицький (Київ), Микола Кучерепа (Луцьк), Олександр Лисенко (Київ), Володимир Трофимович (Острог), Юрій Шаповал (Київ). Згодом Микола Кучерепа та Ігор Гирич відкликали свої підписи. 

Ряд українських істориків розкритикував підписантів. Зокрема за те, у тексті немає жодного слова про окупацію Східної Галичини поляками, нічого не йдеться про польські диверсії у Карпатській Україні. Окрім того, розкритикували тезу про те, що головним ворогом для українського повстання у 1942-1943 роках були саме поляки і совєти, а не німці.

Автори комюніке закидають творцям Листопадового чину і Українській галицькій армії те, що вони «самовільно», тобто не питаючи дозволів у поляків проголосили у 1918 році свою державу у певних кордонах. З такими закидами, зокрема, виступив історик Володимир Бірчак. Професор Богдан Гудь написав, що навіть переконував деяких істориків не підписувати комюніке. 

Перед підписанням комюніке ви говорили, консультувалися, дискутували з кимось з колег, не долучених до цієї спільної групи? Хтось вас намагався переконати не ставити підпис? 

Вони (критики підписантів) зі мною не розмовляють взагалі. Знаєте, пан Бірчак (історик, сержант ЗСУ Володимир Бірчак) каже, що не буде подавати мені руки. Я не знав про існування пана Бірчака, поки не підписав цього листа. Не знаю, як він збирається мені не подавати руки, якщо раніше ніколи не подавав. Я не звертаю уваги на такі речі. Це нижче пояса, розумієте? Тому що це не по суті справи. А суть справи в тому, що заява має дуже важливий елемент. Так, це недосконала заява. Кожен з нас (підписантів) має зауваження до цієї заяви. Але ми вважаємо, що важливіше те, що вона  вийшла. Це перше. По-друге, ця заява мала передувати зустрічі істориків. Тобто підписання нашого комюніке означає, що ми готові між собою розмовляти. У ньому немає української і польської сторони. Мабуть, це єдиний великий недолік цієї заяви. Це заява конкретних українських і польських істориків поіменно. 

Наш лист – це крок, квиток до нашої спільної розмови, що ми не хочемо віддати цю справу політикам. Ми вважаємо, що будь-яке використання теми Волині в політичних дискусіях – це шкідливо і не на часі. Це по-перше. По-друге, ми визнаємо, що були злочини з двох сторін і нам треба про це відкрито розмовляти. 

Російсько-українській війні вже 10 років. Впродовж всього цього часу Польща є нашим союзником. Натомість є така думка, що якщо завтра постане питання вступу України до ЄС, то Польща поведеться з Україною так, як діє останніми роками Угорщина. Тобто виникнуть ультиматуми, заяви на кшталт тієї, яку виголосив Вітольд Ващиковський ще у 2017 р. «з Бандерою у Європу ви не увійдете»? Наскільки це серйозна загроза? Як має реагувати Україна? 

…Є різниця між польсько-українськими стосунками і українсько-російськими стосунками. З поляками ми розмовляємо як з союзниками, а з росіянами ми розмовляємо як з ворогами. Чому з поляками як з союзниками? Тому що поляки сказали чітко: Львів – це українське місто. Чому ми розмовляємо з росіянами як з ворогами? Тому що росіяни ніколи чітко не сказали, що Донбас і Крим – це Україна. Оце і вся різниця. Дискусію, розмови з поляками ми як українці ведемо щонайменше з 1650-го року… Нагадаю вам, що вперше тезу про те примирення з Україною сказав Єжи Ґедройць у 1951-му році. Він сказав чітко, що для добра Польщі маємо визнати, що Вільнюс – це литовське місто, а Львів – українське. Можете собі уявити, яка була реакція тоді у поляків у 1951-му році? Його вигнали з польської спільноти як і в діаспорі, так і у комуністичній Польщі.

Так що те, що ми зараз маємо, що критикують, це просто смішно. Знаєте, це краплі дощу у якійсь бурі. Чому я це все кажу? Тому що ця доктрина Ґедройця стоїть в основі зовнішньої політики Польщі. Це дуже важливо. Тобто, що Україна є союзником. Незалежно, що буде, які обставини будуть, Україна є союзником. Тому що це для добра України, це для добра Польщі. Чому? Тому що є спільний ворог. Будуть коливання? Абсолютно. Будуть ще гірше ситуації? Будуть. Але я собі не уявляю, що Польща принципово блокувала б вступ України до Євросоюзу. Буде ставити умови якісь? Припускаю, що певні сили блокуватимуть через Волинь (криваве протистояння на Волині між українцями і поляками у період 1942 – 1943 років). Безперечно, але не буде блокувати держава. І тут забудьте про порівняння Польщі з Угорщиною. Це неприйняте, некоректне порівняння. Тому що хто б не прийшов до влади в Києві чи у Варшаві, вони будуть трактувати себе як союзники одне для одного. 

Ми визнаємо, що були злочини з двох сторін і нам треба про це відкрито розмовляти

Саме тому і робимо ми ці речі (підписуємо комюніке істориків), щоби не блокували. Тому що ми хочемо зняти напругу з цього питання. Зокрема, ми хочемо, щоб «справа Волині» не була піднята на президентських виборах як головна. Насправді, Волинь не буде головною проблемою. Головною буде зерно. Будуть більш прагматичні речі, вагомішу роль матимуть польські фермери. Вони – це велика, неприємна сила. Вони поводяться часто по-бандитськи, по-хамськи, ми це бачимо. 

Давайте казати так, що є проблеми з малою дупою, а є проблеми з великою. Волинь? Це проблема з малою дупою. Нам прийдеться з нею дуже довго жити. Я не вірю, що ми зможемо примиритися щодо Волині. Але ця проблема не буде проблемою з великою дупою, що дуже важливо. Я знаю масу поляків, я знаю того самого Сікорського, який найбільше вимагає, щоби проводилася ексгумація. Водночас я не знаю більшого адвоката України на Заході, аніж Сікорський. Поляки у 2022 році допомагали Україні, але не забували про Волинь. 

Давайте забудемо про це порівняння з Угорщиною. Давайте не страшити страшилки, ще нічого не сталося, а вже поляки будуть нас блокувати. Це таке зване пророцтво, яке саме по собі смішне. 

«Війна не закінчиться у 2025-му. Путін має плани набагато довші»

Європа втомилася від війни, весь час чуємо. Про українців годі і казати. Соцопитування також вказують на те, що все більше українців за мирні переговори, при тому тих, хто готовий на якісь поступки, – меншість. На які орієнтири слід спиратися, говорячи про теперішнє і майбутнє, коли об’єктивно важко побачити своє завтра?

Це ключове питання, це питання, знову ж таки, стратегії та пріоритетів. Я, очевидно, зараз скажу те, за що мене не будуть дуже любити, але це те, у що я вірю, і це моя чесна позиція. Я вважаю, що потрібно розуміти, що є стратегією для нас. Стратегія для нас – вийти з-під Росії. Крапка. Закінчити цей столітній період нещасної історії, як казав Драгоманов, втрачений час, коли ми були разом з Росією. Не тому, що Росія погана, а тому, що Росія – це зона небезпеки. Це або війна, або репресії, які постійно повторюються. От нам і треба з цієї зони небезпеки вийти. Я вважаю, що ми не можемо вийти з цієї зони самі. Ми мусимо вийти в союзі з кимось. Тому що ми в надто небезпечній ситуації, в надто чутливій ситуації. Тому що ми в мегаполітично важливому, геополітично чутливому пограниччі. Ми можемо вийти, тільки увійшовши кудись. Єдиний реальний варіант – це Європейський союз і НАТО. Оце є стратегія. І тут ми маємо йти шляхом Польщі. Коли ми увійдемо туди, в якій конфігурації, в яких кордонах це буде? Цього я не знаю. Тому треба казати, що є стратегічне завдання, а що є тактичне завдання. 

Дай Боже, нам вдасться у ближчому часі увійти в Європейський Союз і, можливо, в НАТО в тих територіях, в яких вдасться. І відкласти, прагматично, повернення захоплених територій і людей на той час, коли Росія зазнає колапсу. Такий режим, як у Росії, на короткій дистанції може надувати щоки і вбивати, але він не має великого майбутнього. Тобто ми, не відмовляючись від нині окупованих територій, маємо увійти до євроатлантичних структур. Не знаю, як це буде з НАТО, бо навряд чи нам вдасться увійти до НАТО без окупованих територій. Так чи інакше, ми маємо вирішити корінне питання нашої безпеки. 

Чому саме дуже важлива для нас Європа? Не тому що, знаєте, у Європі тільки добрі статки, якісь добрі умови для життя, а тому, що Європа – це зона, де неможлива війна. А без безпеки жодне суспільство розвиватися не може. Оце є стратегією. 

Так, Європа не єдина, вона змучилася, Україна змучилася від війни, всі змучилися від війни. Але хто менше змучиться, хто більше змучиться, давайте поговоримо. Менше змучиться Північна Європа. Залишається Британія, яка дуже твердо підтримує Україну. І це можна окремо розглядати, чому. Але це твердо. Там, як би не змінювалась влада, там буде постійна підтримка. Це є Скандинавія, це є Нідерланди, Данія, країни Балтії і Польща. Це та смуга, де ми можемо думати про якісь союзи внутрішні, менш сталі, чи більш сталі союзи воєнні, економічні. Вони триматимуть Україну на плаву, як на рятівному колі. Менш сталими і, скажімо так, більш змученими у лапках є Південь. Зокрема Італія, Греція, частково Франція. 

Але одне з найбільш важливих питань, яке створює баланс між північчю і півднем – це Німеччина. Бо вона була мотором і серцем Європи, навколо неї все об'єднувалося. Вона полишила цю роль з різних причин, зокрема через Меркель і Шольца. Але я думаю, що зараз, коли будуть вибори, якщо до влади прийде Фрідріх Мерц, то маємо великі шанси, що Німеччина приєднається до півночі, а не до півдня. І це міняє констеляцію. Ні, я не вважаю, що нам вдасться досягнути всього у швидкому темпі. Але йти до цього, робити певні кроки дуже важливо. 

Якщо у 2025-му році буде мир, то це насправді не буде мир, це буде перемир'я. Війна не закінчиться у 2025-му. Путін має плани набагато довші (на війну). Тому дуже важливо розуміти, що наша перемога, це буде перемогою у кінцевій війні, яка триватиме довго. 

Тривожності українцям додають і результати виборів у США. Як Україні порозумітися із новообраним президентом Дональдом Трампом і не поступитися інтересами під час перемовин з РФ, до яких нас вочевидь схилятимуть? 

Це питання не до мене, це питання до Зеленського та наших дипломатів. Я нічого не можу вам сказати. Я навіть не думаю, що Зеленський може щось сказати або дипломати. Я навіть не думаю, що тут Європейський союз може щось сказати, тому що тут буде вирішувати Трамп у своєму найближчому колі. І що він буде вирішувати, я переконаний, що він ще сам не знає. 

Те, що я бачу: в Америці послабилася підтримка України, але вона існує і підтримка ця двопартійна. На жаль, питання підтримки України що у США, що у Польщі – це питання політичної боротьби. Важливу деталь маю зазначити щодо змученості у Польщі. Поляки змучилися імміграцією. Бо справедливо вважають, що такий надмір українців, які приїхали, забирає в них робочі місця, соціальне забезпечення. Окрім того, поляки кажуть, що українці, особливо ті, які російськомовні, є чужими їм за ментальністю. Мовляв, ми їм допомагаємо, але вони далі розмовляють російською мовою. Оце є дуже важлива річ. Кожна країна зараз закривається від імміграції. Бо чує небезпеку. І на цій хвилі ростуть популісти. У Польщі це «Конфедерація», у США це республіканці і Трамп.  Але що важливо для мене, ці старі партії, так звані партії-естеблішменти, вони проукраїнські майже усі. Слабші чи сильніші вони у різних країнах – то вже інше питання. Так що давайте не будемо страшитись наперед. Так, мають бути червоні лінії, і Україна має ці червоні лінії чітко вказати.

Поляки кажуть: ми їм допомагаємо, але вони далі розмовляють російською мовою

Які наші червоні лінії? Вони залежать від лінії фронту, ми їх увесь час зсуваємо?

Червоні лінії не мають залежати від лінії фронту. Для того вони і червоні лінії. Червоні лінії дуже чітко написані у Конституції – це Європейський союз та НАТО. Від цього ми не маємо відмовлятися. Очевидно, ми не маємо відмовлятися від кордонів. Тимчасово можемо. Очевидно, червоні лінії – це наша незалежність. 

Думаю, що Путін буде (під час переговорів) зразу ставитиме такі умови, що будуть неприйнятними (для України). Я не бачу, які зараз перемовини можуть бути. Бо це буде не консенсус, а умови капітуляції. Припускаю, що там (у російських вимогах) будуть питання російської мови, Московського патріархату. Тобто, ті питання, які за означенням є неприпустимі для нас. Так що, я думаю, що ці червоні лінії (для Росії) накреслить сам Путін. 

Дональд Трамп – політик харизматичний. Запит на харизматичних політиків є і в Європі, але от таких лідерів вкрай мало. Чому? Це проблема?

В Італії є харизматичний лідер, як прем’єр Джорджія Мелоні. Без неї не було би підтримки України від Італії. Треба їй віддати належне і не забувати це. Побачимо, що буде з Мерцем. Мерц – це тверда людина, католик. Побачимо, що буде. Але ви маєте рацію, у нас (у Європі) бракує харизматики.

Мало харизматичних, бо загалом у Європі мир. Твердих харизматичних лідерів народжують кризові часи. «Важкі часи народжують сильних людей. Сильні люди створюють хороші часи» (цитата Платона). Європа надто довго була у безпеці, у комфорті. Вже два-три покоління є, які вважали, що нинішній мирний стан Європи – це норма, він вічний. Але це не так. Це страшенно розслаблений стан. 

Я вважаю, що Європа дуже сильно потребувала кризи, щоби відродитися. Тому що ця Європа, яка була перед війною (російсько-українською війною), все більше і більше втрачала життєздатність. Наша війна є і тою кризою, яка дає шанс на відродження самої цієї Європи, концепції Європи. А Україна не є загрозою для Європи, не тягар для Європи, а шанс для її переродження і її відновлення як певної світової потуги. Тому що станом на зараз Європа цей статус втратила і далі буде втрачати, порівняно з Китаєм та США. Європа повинна розширюватися, щоб цей статус тримати. І найближчими кандидатами для розширення ЄС, найвигіднішими для неї були б Україна і Туреччина. Однак, на жаль, Туреччину Європа втратила. Припускаю, що вже надовго. Але от Україна залишається. Втягнення України до європейської орбіти також дає шанс на розширення Європи на Білорусь, на Кавказ. 

Європа сильна добрими інститутами. А без добрих лідерів ці інститути як вени у старіючої людини, закупорюються. Має бути щось, що має це почистити. Має бути криза. От наша війна і дає шанс на це. 

фото: Ярослав Грицак/Facebook

Багато хто в Україні президенту Зеленському закидає відхід до демократії і авторитарні нахили. Ви бачите небезпеку? Якщо так, то як не допустити відкочування від демократії?

Так, бачу небезпеку. Але він прийшов до влади разом із партією монобільшості. Вже у 2019-му він почав згортати демократію. Бо якщо маєш у парламенті переважаючу більшість, це вже загроза для демократії. Пам'ятаєте ситуації з журналістами? Те, що Зеленський повівся абсолютно добре у 2022 році – це його велика заслуга. Ми будемо про це писати у книжках. Без цієї харизматичності (президента) Україна б вистояла. Але було б тяжче. Зараз ми розуміємо, що ця харизматичність більше не витягує. Зараз нам потрібна не харизма у формі красивої фрази, а харизма дії, успіху. Натомість є інша харизматична особа. Тільки питання, чи ця людина піде в політику. Я говорю про Валерія Залужного. Він має харизму, але його харизма інакшого характеру.

Отже, чи піде він у політику? Якщо так, то чи піде він сам, чи піде з якоюсь політичною силою, яка створюватиметься в останні моменти перед виборами як це було з партією «Слуга народу». 

Зараз ми розуміємо, що харизматичність Зеленського більше не витягує

Зараз нам головне вигравати війну. Або, принаймні, добитися компромісу на тих умовах, які б нас влаштували. У нас є запобіжники від авторитаризму. Це вибори. Кожні вибори у нас кардинально міняють еліту. У нас ніколи не можна вгадати, хто буде наступний при владі. Другий запобіжник – це громадянське суспільство, як би про нього не казали, але воно є. При чому, дуже важливо, що тепер громадянське суспільство має інші характеристики. Перед війною це були люди переважно світських мирних професій. Зараз дуже багато цих людей, які є в армії, які бачать інші ресурси, інші відчуття. Теж більшість тих людей, які зараз в армії, це не кадри військові. Це люди, які пішли на війну з комп'ютерного столу чи бізнесу. 

«Не можу зрозуміти, чому сьогодні говорять про вибори»

Але ж у тому то і справа, що виборів зараз немає і є великий сумнів, що вони будуть можливі у 2025-му. Хіба про вибори сьогодні треба думати? Хоча є політики, які сьогодні вкладають кошти у політичну рекламу?  

Думаю, що ні. Я не знаю, чому говорять про вибори, не можу цього зрозуміти. Це що? Це ІПСО! Я навіть не знаю, чи Зеленському вигідні вибори, тому що якщо він піде зараз на вибори, він може їх програти, як і партія «Слуга народу». Можливо, він їх і виграє, залежно від того, хто буде його суперником. Якщо Порошенко – він повинен виграти вибори. Якщо буде хтось із фронту, тоді не знаю, чи матиме він шанси. Я не бачу як ці вибори можна зараз провести. Крім того, дуже важливо, більшість суспільства українського теж говорить те саме. Люди розуміють, що вибори у таких умовах – це небезпека величезна. Ми ж розуміємо, що на кону стоїть питання нашого виживання, нашої безпеки. Вибори – це розкіш. А розкіш буде тоді, коли буде мир.  

Авторитарна Росія на чолі з Путіним швидше ухвалює рішення, що позначається на полі бою. Натомість Україна і Захід здебільшого лише реагують на дії росіян, а не діють на випередження. Як змінити ситуацію?

Демократії воюють краще, ніж авторитарні режими, якщо війна не триває довго. Якщо вона затягується, тут шанси зрівнюються, а навіть авторитарний режим може перемогти. У тривалій тяжкій війні демократія може програти тому, що вона тяжче приймає рішення, але є зворотна сторона. Звертаю вашу увагу на той факт, що нещодавно вперше відбулася атака на окупантів винятково роботизованими системами. Вона показала цілком нову якість ЗСУ, це – технологічний стрибок. Його зробили українці, не росіяни. Ще зверну вашу увагу. У нас у 2024-му в Українському католицькому університеті виступала відомий історик війни Маргарет Макміллан. 

Вона сказала те, що говорив і Залужний: ця війна вирізнятиметься технологічними інноваціями. Хочу звернути увагу на те, що авторитарні режими технічно не креативні. Демократичні креативніші. Звичайно, авторитарні можуть масштабувати те, що вони вкрадуть. Можуть робити це більш агресивно. 

Звичайно, демократія має багато недоліків, зокрема, вона не дуже добра під час війни. Бо війна вимагає команди, дисципліни. Але демократія має велику перевагу. Тому що демократія є більш стійкою, авторитарні режими більш крихкі, бо вони не мають інновацій. Ви ж згадайте, що сотні тисяч людей втекли з Росії, це креативний клас. Окрім того, авторитарні режими – це чітка вертикаль з чітким харизматичним  лідером як от Путін. 

Вибори – це розкіш. А розкіш буде тоді, коли буде мир

Європейські політики, а особливо військові, міністри оборони все більш відкрито говорять про те, що все іде до того, що Росія воюватиме з країнами НАТО. Тобто війна буде значно масштабніша за нинішню російсько-українську. Наскільки ви поділяєте цю думку, які тенденції бачите?  

Ніхто цього вам не скаже, чи буде більша війна. Зараз це локальний конфлікт, який має глобальне значення. Ми не знаємо, чи цей конфлікт, як і інші конфлікти, не переросте у світову війну. Залужний вже казав, що нині вже є Третя світова, але це не так. Це ще не Третя світова війна, бо ми маємо окремі дуже гострі конфлікти в окремих регіонах. Нинішні часи можемо порівняти з 1924, 1938 роками. Тоді була іспанська війна (Іспано-франко-марокканська війна, Рифська війна (1921-1926) колоніальна війна Королівства Іспанія і Французької республіки (з травня 1924) проти Рифської республіки, створеної у результаті повстання у Північному Марокко), і японсько-китайська війна, ефіопська війна. Але воно переросло у світову війну потім. Чи наша переросте у світову, ми не знаємо. 

Якщо ця війна вихлюпнеться за межі України-Росії, що також можливо, то цілком можливо, що ми говоритимемо про початок Третьої світової війни. Тоді тяжко говорити, де ми зараз є. Це може бути кінець однієї війни, але це може стати початком іншої, більш масштабної. Чимало експертів говорять, що у 2027-2028 роках почнеться китайсько-американська війна. Де в тому часі буде російсько-українська війна, я не знаю. Чи вона до цього часу закінчиться, чи вона помножиться. 

Є ще одна дуже важлива теза, яку висловлюють історики. Вони кажуть, що у світових війнах змогли перемогти ті країни, на стороні яких були США. По-перше, тому, що США були далі від фронту, тому вони не мали втрат. По-друге, вони вступали зі свіжими силами у війни. А по-третє, вони мали технології. Питання, чи Америка тепер може робити те саме, що робила у Першій світовій війні? Особливо, якщо конфліктів буде не один, а декілька: якщо буде не тільки українсько-російський конфлікт, а ще війна у Газі, війна китайсько-американська за Тайвань. 

Ніхто не знає, які будуть пріоритети у США. Те, що ми маємо розуміти і наша стратегія від цього виходить – війна надовго. І як я казав вище, перемир’я можливе, мир – ні. Бо нинішня війна між Заходом і не Заходом, це війна ціннісна. За цінності люди одне одному горло можуть перерізати. Такі війни швидко не закінчуються. Я належу до числа тих істориків, які кажуть, що наша війна триватиме десятиліття. Тому ми повинні перелаштуватися на інші рейки, маємо навчитися жити в умовах перманентної війни.

Що ж таки перемога і як її здобути з урахуванням нинішньої ситуації на фронті? 

Перш за все зазначу, що Путін не може зупинити війну. Він може лише піти на перемовини, тому що він перевів всю Росію на воєнні рамки. Надто велика енергія всередині Росії, це може вибухнути. І Путін це знає. В економіці воєнні рамки, у суспільстві воєнні рамки, у пропаганді воєнні рамки, дуже важко вийти з цього стану. 

Ця війна швидко не закінчиться хоча б тому, що Путін хоч запустив сам механізми війни, але зупинити його сам не зможе. Якщо ця війна надовго, то ми виходимо з того, що перемога України – це доведення Росії до того стану, коли вона більше не зможе чи не схоче воювати. Умовно кажучи, до колапсу Росії. Я не знаю, коли ця перемога буде. Це не перемога 2025 року. Ця перемога, знову ж таки, може бути у 2028-2030 роках. Але це якщо ми говоримо винятково про нашу війну. І це буде перемога – максимум. Ми зараз до неї одним зразу одним кроком не прийдемо. Більшість експертів кажуть, що Росія за Путіна не має великого тривалого майбутнього. Вона має коротке майбутнє. Але про яку кількість років мова, я не знаю. 

Є також проміжна перемога, перемога мінімум. І перемога – це вийти з цієї війни в тих кордонах, у яких вдасться і увійти до ЄС, максимально наскільки зможемо, зберігши потенціал України, людей. Тобто, не буде одної формули перемоги. Буде формула перемоги мінімум, перемоги максимум. Ми повинні йти до перемоги максимум через перемоги мінімум. Тому що, за великим рахунком, поразка України – це зникнення України з карти світу. Ось це буде поразкою нашою і перемогою Путіна. Маємо зробити все, аби цього не сталося. 

При цьому для нас важливіші не території, а люди. Не просто люди, а їхнє майбутнє і де вони його реалізовуватимуть. По-перше, в Україні. А по-друге, Україна має бути частиною чогось більшого, зокрема ЄС. 

«Війна закінчиться якось так, як ми не будемо знати»

Наша повна перемога – це неспроможність Росії вести війну, загибель режиму. Між тим, наші головні партнери, від яких значною мірою залежить наше виживання не хочуть поразки Росії. Про це США прямо говорили, зокрема. Хто ж тоді нам допоможе на шляху до нашої повної перемоги, якщо навіть найближчі союзники не готові за це впрягтися?  

По-перше – це Британія. Британія вважає, що Росія – це ворог номер один. Умовно кажучи, по-друге, це країни Північної Європи, які хочуть поразки Росії. 

Цих сил достатньо? 

Не знаю, але з цього можна щось будувати, воєнну промисловість нарощувати, яка буде будувати в Україні артилерійські снаряди зокрема. В рамках цього союзу можна добиватись щита над частиною України. Тоді можуть бути зміни у війні. Ми не можемо вступати в перемовини в слабкій позиції. А ми зараз в слабкій позиції. Якщо ми говоримо про перемовини, нам треба готувати ці перемовини. А зараз в цій ситуації, в якій ми є, скажемо відверто, при цій нашій позиції, при цьому нашому уряді і при цій позиції наших сусідів нас прирікають на довгу, повільну і болісну агонію. Можливо, навіть не поразку. 

Також можна буде посилити цей проукраїнський союз (який бажатиме саме поразки Росії – ред.), якщо вдасться привернути до нього Німеччину. Припускаю, що вдасться. Тоді будуть зміни. 

Ми повинні прийняти повну невизначеність цієї війни. Кожен сценарій, який ми зараз пророкуємо, проговорюємо, правдоподібно не станеться. Тому що війна – це сценарій невизначеності. А війна закінчиться якось так, як ми не будемо знати. І в цьому, я вважаю, є шанси. Не загроза, а шанси. Можливі різні сценарії можливі. У такому сценарії невизначеності виграє позитивний цинічний оптимізм, твердість позицій. 

У ЄС і НАТО маємо іти шляхом Польщі

Історики не люблять порівнювати війни в різних історичних періодах, відновлення однієї країни після війни з відновленням інших у минулому. Тим не менше, у західних ЗМІ були публікації про можливі сценарії завершення війни. Це і корейський сценарій, де немає мирного договору між Кореями, але війни по факту немає, це і розділена Німеччина, яка йшла 50 років до об’єднання. Який варіант може бути подібний до нашої ситуації?

Я вважаю, що жодний. Так, я читав про ці сценарії. Є такий Центр Белфера при Гарвардському університеті. Там є група, яка працює над російсько-українською війною. До речі, колишній глава МЗС України Дмитро Кулеба доєднався до цієї групи аналітиків (Кулеба став старшим науковим співробітником Центру науки та міжнародних відносин Белфера при школі Кеннеді у Гарварді). Так от, вони у червні  видали дуже великий документ про можливі сценарії закінчення війни. У документі є вісім сценаріїв, обговорюється можливість і неможливість кожного із них. 

Але єдине, що вони не враховують, що це війна інакшого характеру від тих, які були раніше. Фінські, корейські, німецькі сценарії не передбачали однієї умови, яка є в Україні. У кожній з воєн, учасниками яких були вище згадані країни не передбачалося знищення Кореї, Фінляндії чи Німеччини. Нині йдеться про інше. Про те, щоби повністю стерти нашу країну з карти світу, включно з її ідентичністю. Найближчим сценарієм до нашої ситуації може бути те, що Сталін і Гітлер робили із Польщею у 1939 році. Вони її просто стерли з карти світу. Найбільш реалістичний сценарій – це ізраїльський сценарій. Ізраїль нині завжди в умовах, коли цю країну весь час хочуть стерти з карти світу. Тут та сама ситуація з російсько-українською війною, коли Путін хоче стерти Україну. Більшість суспільства російського також не хоче бачити Україну на карті світу.

Ізраїль показує, що у такому стані перманентної війни можна жити, виживати, навіть розвиватися протягом декількох десятків років. В Ізраїлі ж ситуація, що кінця-краю війнам у тому регіоні не видно. 

Очевидно, Захід боявся Росії у 2022 році. Зараз страх залишився? «Орєшнік» його посилив? 

Головний страх заходу – це не «Орєшнік», а ядерна зброя, ядерний потенціал РФ. Уявіть собі, якою б була Друга світова війна, якби наприкінці війни Гітлер мав атомну бомбу? Як би повелися західні союзники? А це головне. Це те, чим розмахує Путін зараз. Правдоподібно? Правдоподібно. Путін має певні червоні лінії, які провів не Захід, а Китай, перш за все щодо використання ядерної зброї. І тому, швидше за все, Путін блефує погрозами. А з іншого боку, ми не знаємо, який мозок у Путіна, раціональний, чи не раціональний. І це найбільша загроза, чому Захід боїться Росії. Тобто дві причини. Перша – Путін має ядерну зброю. Друга – безвідповідальність. 

…Росія не така сильна, якою вона була. Путін весь час страшив, надував щоки і це був радше блеф, тому що Росія ані є великою, ані є сильною. Вона може вбивати людей, може атакувати, але навряд чи Путін витримав, якщо б дійшло до війни з НАТО. На Заході є відчуття, що Росія не така сильна, як вона себе вважає, але Росія має ядерну зброю. Це як мавпа з гранатою, вибачте за грубість. 

Яким буде 2025-й рік – четвертий рік великої війни? Який найреальніший сценарій ви бачите? 

Найбільш ймовірний сценарій – почнуться перемовини. Але не закінчиться війна. Буде тиск на Путіна вступити у перемовини. Буде тиск на Зеленського. Але не бачу, за яких умов вони в цьому році закінчаться. На жаль, війна триватиме. Є питання, відповідь на яке ми не можемо знати. Який потенціал у Росії, зокрема економічний? Одні кажуть, що 2025 рік буде критичний для російської економіки: гіперінфляція, стагфляція. Інші це заперечують. Насправді, Росія має ще запас на 3-5 років. Але насправді, наскільки він довгий? 

Є і друге важливе питання. Чи російська армія досягла своєї вершини, чи вона може досягнути ще більшої вершини? Мова і про людський фактор, бо виглядає, що кількість рекрутів в російській армії вже не заміщає втрати. Зменшується і потік тих, які хочуть воювати за гроші. Якщо такі проблеми є, то Путін змушений буде оголосити мобілізацію. А мобілізація – це фактично дестабілізація. 

Михайло Глуховський, «Главком» 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Встановлено імена понад 88 тисяч окупантів, які загинули на війні
1News
2025-01-10T17:52:37Z
СБУ та ВМС уразили надважливу ціль у Росії: як у цьому допомогли модифіковані ракети "Нептун"
24tv
2025-01-10T17:42:44Z
Для чого господині кладуть апельсинові шкірки в сіль: засіб відмиє всю кухню
GlavRed
2025-01-10T17:39:08Z
Дадуть лише тиждень, а потім вліплять штраф: про що потрібно повідомити ТЦК
Знай
2025-01-10T17:36:05Z
У Польщі друга група добровольців з Українського легіону підписала контракти із ЗСУ
УкраинФорм
2025-01-10T17:30:28Z
ЗМІ: Німеччина готує великі пакети допомоги Україні з IRIS-T, танками і БМП
Европейская правда
2025-01-10T17:27:46Z
Vodafone, Київстар чи lifecell: який мобільний оператор втратив більше клієнтів після зростання тарифів
Хвиля
2025-01-10T17:27:27Z
Ще одна тисяча від держави: Шмигаль анонсував доплати "на руки" з 1 січня
Хвиля
2025-01-10T17:27:10Z
Найкраща вчителька України назвала головні зміни у реформі НУШ для початкової освіти
24tv
2025-01-10T17:27:06Z
БЕЗ ОБМЕЖЕНЬ - "Якби" та LAMA – "Тішу" - НОВИНКИ чарту FM-TV цього тижня.
FM-TV
2025-01-10T17:58:31Z
«Щоденник війни і правосуддя» Вікторії Амеліної включили у список книг, які варто прочитати у 2025 році
Детектор М
2025-01-10T17:46:20Z
"Новий скандал": Налчаджиоглу розповів про свою орієнтацію на відпочинку з другом
GlavRed
2025-01-10T17:27:50Z
Зачіски на коротке волосся, які стануть хітами у 2025 році: мають неймовірний вигляд
24tv
2025-01-10T17:24:53Z
Від тяжкої хвороби помер заслужений артист України Василь Хлистун
Комсомольская правда
2025-01-10T17:18:33Z
Єфросиніна похизувалася відпочинком у маєтку Полякової та як вони з сином час там проводили
TSN
2025-01-10T17:03:45Z
Фільм Данила Мокрика про російський окупаційний терор увійшов до списку найкращих українських розслідувань за 2024 рік від GIJN
Детектор М
2025-01-10T16:12:33Z
Ще одна блискуча українська комедія вийшла на Netflix: що це за фільм
24tv
2025-01-10T16:03:21Z
Анатолій Анатоліч пройшовся по втікачу Волошину та публічно принизив його: "Ухилянти і хабарники"
TSN
2025-01-10T15:51:15Z
У Байдена вважають, що Росія й Україна наразі не готові до переговорів
УкраинФорм
2025-01-10T17:57:26Z
Страх ядерного удару: США тиснули на Київ, аби ЗСУ дали РФ відступити з Херсону в 2022, — ЗМІ
Фокус
2025-01-10T17:57:20Z
Швейцарія вимагає відповідей від Ірану після смерті мандрівника у в'язниці
Европейская правда
2025-01-10T17:52:37Z
Туск повідомив про рішення щодо перших ексгумацій жертв Волинської трагедії
Европейская правда
2025-01-10T17:51:25Z
Юридично не можна визнати території, – Зеленський відкинув будь-які поступки Кремлю
24tv
2025-01-10T17:48:58Z
Я вражений, – генерал Годжес про новий наступ ЗСУ в Курській області
24tv
2025-01-10T17:48:21Z
Про зустріч Трампа і Путіна
ГЛАВКОМ NET
2025-01-10T17:45:46Z
США ввели масштабні санкції проти російської нафтової галузі: хто потрапив під удар
Хвиля
2025-01-10T17:42:55Z
ЗМІ написали, що детектив НАБУ Аршавін незаконно виїхав за кордон: з'явилася реакція бюро
24tv
2025-01-10T17:39:38Z
У Запоріжжі через атаку ворожого безпілотника пошкоджений будинок
УкраинФорм
2025-01-10T17:58:28Z
Відомий фотограф отримав 12 років в'язниці за сексуальні злочини щодо неповнолітніх дівчат
УкраинФорм
2025-01-10T17:39:54Z
Жінка перерахувала псевдорепетитору майже 17 тисяч гривень
InternetUA
2025-01-10T17:27:57Z
Росія вдарила авіабомбами по Запоріжжю: усе, що відомо про страшну трагедію
TSN
2025-01-10T17:21:24Z
У прифронтових громадах на Запоріжжі пролунали вибухи
УкраинФорм
2025-01-10T16:48:10Z
Місто в Чорногорії, де сталась масова стрілянина, вимагає відставок топпосадовців
Европейская правда
2025-01-10T16:37:11Z
Вибух пролунав при наближенні потягу: українців затримали після виконання завдання фсб рф, деталі
Политека
2025-01-10T16:27:34Z
Схеми вивезення ухилянтів за кордон: поліція проводить понад 600 обшуків по всій Україні
УкраинФорм
2025-01-10T16:04:01Z
Нафтовий танкер РФ сів на мілину біля німецького острова Рюген
УкраинФорм
2025-01-10T15:58:36Z
Із тимчасово захоплених територій повернули ще 17 громадян України
УкраинФорм
2025-01-10T17:58:38Z
На Сумщині побудували першу в області підземну школу
УкраинФорм
2025-01-10T17:48:24Z
Волонтер звернувся до влади через гуляння мажорів проросійських політиків у Києві: "Як ми хочемо виграти війну..."
Знай
2025-01-10T17:48:09Z
Снігопади, ожеледиця та 3 рівень небезпечності: Україну накриває похолодання
GlavRed
2025-01-10T17:45:41Z
Поліція шукає молодиків, які перекривали рух у центрі Києва і слухали російську музику
УкраинФорм
2025-01-10T17:39:57Z
На війні в Україні загинув доброволець з Латвії
Европейская правда
2025-01-10T17:39:51Z
Під Куп’янськом десантники взяли у полон італійця, який воював за РФ
УкраинФорм
2025-01-10T17:36:06Z
На Київщині на даху амбулаторії встановили сонячні панелі
24tv
2025-01-10T16:27:39Z
Понівечені через аварію російських танкерів птахи помічені у національному природному парку на Одещині
ZN UA
2025-01-10T16:27:05Z
Китай залишить США і Європу без батарей: відкрито родовища літію обсягом 30 млн тонн
Фокус
2025-01-10T17:42:33Z
Економічні біженці: експерти розповіли, як український бізнес захоплює ринки Європи
Политека
2025-01-10T17:42:06Z
Уряд спростив бронювання операторів газорозподілу: яке рішення ухвалив Кабмін
ZN UA
2025-01-10T17:33:25Z
XRP ще покаже себе: аналітик назвав ключові точки входу
ITC
2025-01-10T17:21:51Z
Половина компаній у світі хоче замінити частину робітників штучним інтелектом – CNN
InternetUA
2025-01-10T17:21:34Z
Долар подорожчав до пікового рівня за понад 50 років: усе через "винятковість США"
24tv
2025-01-10T17:18:31Z
Україна накопичила історичний обсяг вугілля
360ua.news
2025-01-10T17:03:02Z
Урожай сої в Аргентині виходить на багаторічний максимум
AgroPortal
2025-01-10T17:00:13Z
У Придністров’ї ще на місяць продовжили надзвичайний економічний стан
УкраинФорм
2025-01-10T16:49:49Z
Як вивести запах домашніх тварин з квартири: про секрет знають одиниці
24tv
2025-01-10T17:48:51Z
IQ-тест для найрозумніших: знайдіть приховані зірки серед сніжинок за 5 секунд
GlavRed
2025-01-10T17:27:50Z
Миттєво подарують затишок оселі: 5 простих оновлень декору
24tv
2025-01-10T16:51:29Z
І пліснява, і конденсат зникнуть: ось яка має бути температура у кімнаті
24tv
2025-01-10T16:18:40Z
Гороскоп Таро на 11 січня для всіх знаків Зодіаку: Левам потрібно взяти тайм-аут, Терезам доведеться змінюватися
Политека
2025-01-10T15:46:00Z
Весна посеред січня: свіженький салат з синьою капустою – ідеальне доповнення вечері
24tv
2025-01-10T15:36:33Z
Буде великий урожай: 6 рослин, які дуже гарно ростимуть після картоплі
GlavRed
2025-01-10T15:27:51Z
Можуть бути серйозні наслідки: чому взимку не варто довго гуляти з собакою
GlavRed
2025-01-10T15:27:35Z
Загадка на уважність: де заховане число 338 – його треба знайти за 7 секунд
GlavRed
2025-01-10T15:27:33Z
Динамо Київ проведе спаринг із Марибором
Football.ua
2025-01-10T17:49:55Z
Циганков – у заявці Жирони на матч проти Алавеса
Football.ua
2025-01-10T17:27:31Z
"Новий Майк Тайсон" дав прогноз на реванш між Усиком та Дюбуа
24tv
2025-01-10T17:24:34Z
Арсенал відправив Маркіньйоса до чергової оренди в Бразилію
Football.ua
2025-01-10T17:00:46Z
Усик став найкращим боксером у 2024 році за версією ESPN
24tv
2025-01-10T17:00:25Z
РБ Лейпциг придбав Баку
Football.ua
2025-01-10T16:52:15Z
Мареска: Чілвелл і Казадеї збираються залишити Челсі — вони не будуть грати, щоб не травмуватися
Football.ua
2025-01-10T16:45:20Z
«Київ-Баскет» впевнено обіграв БК «Рівне» у Суперлізі України
УкраинФорм
2025-01-10T16:33:43Z
Магдебург розібрався з Динамо в першому спарингу киян на зимових зборах
Football.ua
2025-01-10T16:33:04Z
Стрес, агедонізм, безсоння: психологи назвали ключові ознаки депресії
Знай
2025-01-10T17:27:53Z
Чи потрібно використовувати антибіотики при ГРВІ: доктор Комаровський розповів, як швидше одужати
Политека
2025-01-10T16:43:52Z
Популярна дієта негативно впливає на ріст волосся
24tv
2025-01-10T16:33:23Z
Чи можна пити зелений чай з цукром: експерти дали остаточну відповідь
GlavRed
2025-01-10T14:27:34Z
Дві причини, які заважають бути по-справжньому щасливими: їх варто позбутися
TSN
2025-01-10T13:54:53Z
«Говорять медики»: вийшов новий епізод подкасту про здорове харчування
Детектор М
2025-01-10T13:37:12Z
Кориця як засіб для схуднення: міф чи реальність
TSN
2025-01-10T13:06:16Z
Знайшли простий та приємний спосіб покращити імунітет
24tv
2025-01-10T12:24:06Z
Між грошима і психікою: чоловіки, які заробляють менше за жінок, більш схильні до депресії
Фокус
2025-01-10T11:45:43Z
Парад планет 2025: коли можна буде побачити шість і сім планет одночасно
УкраинФорм
2025-01-10T17:49:48Z
Гарно та зручно: перетворіть картонні коробки на пуфик своїми руками
24tv
2025-01-10T17:42:49Z
Samsung представить нові смартфони Galaxy 22 січня: що відомо про запуск
InternetUA
2025-01-10T17:42:00Z
Голова NVIDIA Дженсен Хуан обвалив акції розробників квантових комп’ютерів на 40% однією фразою
ITC
2025-01-10T17:31:30Z
Відомий криптомільйонер спрогнозував Solana по $2,5 тис
ITC
2025-01-10T17:21:51Z
RTX 5090 та сенсорний ШІ-інтерфейс: MSI показала флагманський ігровий ПК MEG Vision X AI 2nd
ITC
2025-01-10T17:21:44Z
Від RTX 50 з Core Ultra 9 до ефективних Intel N – нові Asus NUC для будь-яких потреб
ITC
2025-01-10T16:37:43Z
Asus представила міні-ПК ROG NUC 2025 з NVIDIA RTX 5080 та Intel Core Ultra 9 200HX
ITC
2025-01-10T16:37:02Z
Впорається лише 1 людина зі 100: у тіктоці люди намагаються роздавити яйце однією рукою
24tv
2025-01-10T16:27:03Z
Навіщо експерти рекомендують водіям брати з собою котячий наповнювач взимку
24tv
2025-01-10T17:42:55Z
Subaru відродили культовий седан STI
Топ Жир
2025-01-10T17:33:20Z
Nissan-Dongfeng розпочав продаж нового пікапа Z9
AutoCentre
2025-01-10T17:04:28Z
На аукціон виставили дуже рідкісний і незвичний Porsche 80-х у новому стані
Фокус
2025-01-10T16:30:45Z
Як відкрити замерзлі двері автомобіля: цікавий лайфхак для водіїв
GlavRed
2025-01-10T16:27:20Z
В Україні продали рекордну кількість гібридів: найпопулярніші моделі
ГЛАВКОМ NET
2025-01-10T16:03:09Z
Volkswagen підбив підсумки продажів комерційних автомобілів за 2024 рік
AutoCentre
2025-01-10T15:07:05Z
Tesla запускає оновлений електрокар Model Y в Китаї
AIN
2025-01-10T15:06:41Z
Доступний спорткар: Honda відродила культову модель
Фокус
2025-01-10T14:42:17Z