Ми не хочемо бути данцями чи американцями ‒ прем’єр Гренландії
Прем’єр-міністр Гренландії Муте Егеде заявив про прагнення острова здобути незалежність, підкресливши, що жителі не бажають ставати частиною США чи залишатися під управлінням Данії. Його слова прозвучали після тижня напружених заяв новообраного президента США Дональда Трампа, який не виключив застосування сили для встановлення контролю над цією автономною територією.
На пресконференції у п’ятницю Егеде наголосив, що статус-кво є неприйнятним, пише The Financial Times.
"Ми не хочемо бути данцями, ми не хочемо бути американцями. Ми хочемо бути гренландцями", ‒ сказав він. Прем’єр додав, що долю Гренландії повинні вирішувати її жителі, підкреслюючи, що територія залишається відкритою до співпраці зі США, як це було в минулому.
Водночас прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен назвала прагнення Гренландії до незалежності "законним і зрозумілим". Однак вона висловила сподівання, що королівство Данія, до складу якого входять Данія, Гренландія та Фарерські острови, залишиться єдиним.
"Якщо ми тримаємося разом, ми сильніші в глобальній грі", ‒ зазначила вона.
Напруження навколо Гренландії зросло після того, як Дональд Трамп заявив про можливість застосування сили проти союзника по НАТО для повернення острова під контроль США. Така заява стала частиною стратегії Вашингтона, спрямованої на протистояння зростаючому впливу Росії та Китаю в Арктиці.
Гренландія, найбільший у світі неконтинентальний острів, має стратегічне значення для безпеки в регіоні. На острові розташована американська військова база, а також великі запаси рідкісноземельних металів і інших ресурсів. Крім того, через Гренландію проходять важливі субполярні судноплавні маршрути.
Острів із населенням близько 57 тисяч людей має самоуправління у більшості питань, за винятком зовнішньої політики та безпеки, які залишаються під контролем Данії. Однак економічна залежність від Копенгагена є значною перепоною на шляху до незалежності.
Егеде підкреслив, що Гренландія не продається і готова працювати над зміцненням своєї економіки, щоб досягти автономії. Попри серйозність заяв Трампа, прем’єр закликав уникати паніки.
"Гренландці мають зберігати спокій і раціонально підходити до вирішення своїх питань", ‒ підкреслив посадовець.
Жителі столиці Гренландії, міста Нуук, висловили подив і занепокоєння через заяви Трампа. Багато хто підтримує ідею більшої автономії, а згодом і незалежності, але категорично не сприймає ідею входження до складу США.
Нагадаємо, Трамп у 2019 році уже пропонував Данії купити острів. Після нових заяв обраного американського президента Данія оголосила про новий великий пакет заходів із посилення безпеки Гренландії. Копенгаген планує витратити на новий оборонний пакет суму, еквівалентну приблизно 1,5 мільярда доларів.
Згідно з угодою 2009 року з Данією, Гренландія може проголосити незалежність лише після успішного референдуму, на проведення якого вже натякнув її лідер Егеде під час свого новорічного звернення. Референдум може відбутися одночасно з майбутніми парламентськими виборами на острові в квітні.