MY.UAНовини
Провокація так провокація
Провокація так провокація

Провокація так провокація

Олександр Зінченко у фільмі «Якби Чорновіл» відверто іронізує з «якбитології», якою він оперує, та показує глядачам їх самих і їхнє заперечення реальності.

Якщо ваша постановка, книга, сюжет, фільм не викликали запеклу суперечку, десь ви помилилися. Документальний фільм «Якби Чорновіл. Кращий сценарій для України» Олександра Зінченка та Сергія Лисенка на Суспільному (рецензії оглядачів «Детектора медіа» читайте тут, тут і тут) викликав не суперечку, а практично срач (перепрошую дуже, але слово внаслідок регулярного вживання можна вважати легітимізованим). Тож усе зробили правильно.

Автори не граються в кота й мишки, а формулюють надзавдання з перших хвилин: розібратися з міфом (казочкою, забобоном), що на початку Незалежності Україна пропустила поворот на роздоріжжі, втратила єдиний шанс стрімко стати розвиненою європейською, гаразд, східноєвропейською країною на кшталт Польщі, коротше, щось пішло не так. «Не так», виявляється, скоїли українці, обравши президентом далекого 1991 року не безкомпромісного патріота В’ячеслава Чорновола, а досвідченого пристосуванця Леоніда Кравчука — так досі вважає частина співвітчизників, і їхня кількість із роками не зменшується. Звісно, серед тих, хто взагалі цікавиться минулим і схильний ставити запитання відповідного масштабу. Ось цю казку й препарують автори фільму.

  Архівні кадри з фільму

Особисто мені фільм безумовно сподобався, що й не дивно, бо він робився моїми друзями, моєю компанією, навіть у моєму підрозділі, мало не на моїх очах. Тому заради сумлінності я би уважніше розібрав претензії недоброзичливців. Перша й головна — недостатня оцінка масштабу В’ячеслава Максимовича Чорновола, його політичної мудрості та лідерських якостей. Друга — недостатня присутність Чорновола як особистості, його текстів і думок, мовляв, реального політика замінили схемою, зробивши довільні висновки. Третя — недостатнє представлення серед експертів його друзів і союзників, які би неодмінно розставили правильні акценти й донесли істину. Враховуючи харизму історичного діяча, одного з батьків-засновників української Незалежності, його заслуги перед країною й, не в останню чергу, його трагічний шлях, включно з жорстокими випробуваннями в совітські часи, глухоту співвітчизників і, ймовірно, насильницьку смерть від руки ворогів, така реакція неминуча. Шанувальники й близькі героя образилися. Вочевидь, їх задовольнив би лише байопік у жанрі пам’ятника, але зауважу, що таких фільмів не бракує — щирих, захоплених, детальних, я в один клік знайшов пів десятка спроб різних років, здебільшого високої якості, хоча й дещо монологічних.

Ще одна група зауважень, як годиться, полягає в переліку фактів, які у фільмі було проігноровано: цього не згадали, цього не врахували, цього не підкреслили. Мені це добре зрозуміло, коли намагаєшся упхати в 52 хвилини екранного часу всіх учасників, обставини, проблеми й дрібні деталі реального перебігу подій, а тайм-код безжально опускає тебе на землю. Ясно, що треба або переходити до багатосерійного формату з відповідними змінами драматургії, не кажучи про виробничі міркування, або змиритися з тим, що ти не пишеш багатотомову історію країни, а робиш наразі один-єдиний фільм, бажано логічний і переконливий, будуть ще інші. Ну й нарешті варто згадати звинувачення в тому, що автори надто позитивно або, навпаки, негативно оцінили різних героїв нашого минулого. Кравчук, Кучма, Ющенко висвітлені неправильно. Знову хтось образився.

Про Ющенка варто згадати окремо. В колективній пам’яті, ніде правди діти, він закріпився як «слабкий» лідер. І Зінченко з цифрами в руках, утім доступними кожному, хто зазирне у Вікіпедію, нагадує, що президентська каденція Віктора Андрійовича стала періодом безпрецедентного зростання економіки й відповідно добробуту пересічних українців. Так, олігархи, так, любі друзі, так, нерішучість і половинчастість, але, перепрошую, подвоєння ВВП за чотири роки — це що, другорядна деталь? Жорстка економічна політика вимагала неабиякої особистої мужності, яку мало хто оцінив. Це щодо ймовірної реакції виборців на реформи, яка так само неминуче чекала би й Чорновола, якби саме він їх упровадив. До того ж не забуваймо, гібридна війна почалася не вчора, вся міць пропаганди сусіда працювала на знецінення будь-яких досягнень і компрометацію політиків, які не бажали бути маріонетками Москви. Результати маємо у власній голові, досі. Тобто шлях України не був шляхом лузерів попри декілька фатальних помилок інфантильного електорату, але вибір 1991 року, швидше за все, не був такою фатальною помилкою.

Внутрішній спротив, точніше, протест можуть викликати декілька тверджень фільму, озвучених спікерами: 1) Чорновіл сам не розумівся на економіці; 2) навколо нього не було людей, які розумілися на економіці; 3) українці не були готові до реформ. Щодо першого й другого можна ще сперечатися, що ж до третього, треба не мати взагалі жодного уявлення про суспільні процеси після 1991 року, щоби це заперечувати. Ідеться не лише про взірцевих радянських людей, які мріяли лише про одне: щоби стало, «як раніше», щоби червоні прапори, 1 травня й 7 листопада, щоби програма «Врємя», російською, звісно. Були інші, й їх була більшість: нуль звички до свободи, нуль навичок ухвалення особистих рішень, нуль економічних знань, нуль уявлення про причинно-наслідкові зв’язки. Кваліфіковані інженери не могли вибачити того, що їм довелося хапати «кравчучки» та їхати торгувати прасками на польські базари, робітники не бажали миритися з тим, що вони більше не виробляють продукт, який від початку нікому не був потрібний, шахтарі не розуміли, чому вони не отримують платню за свою працю на межі людських можливостей. Уся ця істерична розгубленість вимагала простих обіцянок від політиків — і відвертість до переліку технічних вимог не входила.

Серед зауважень до фільму було й таке: чому не порівнюєте з реформами в Естонії, Латвії, Литві, адже стартові умови більш схожі? Орієнтир на Польщу не випадковий: чимало українців кінця 1980-х і всіх 1990-х саме там побачила свій перший «закордон». Бо в нашому міфі про благословенний, але втрачений рай не було Естонії, українець порівнював із тим, що бачив. Можливо, якщо не сам, то кум або сусід.

Найбільше ж невдоволення рецензентів викликав сам по собі зухвалий прийом альтернативної історії. Пряма цитата з одного відгуку: «…Притягнути за вуха альтернативну історію з негативними заголовками про Чорновола у перебивках між коментарями маловідомих експертів, зокрема, висновок про можливість приходу до влади комуніста Ткаченка й укладання у 2006 році союзного договору між трьома диктаторами “альтернативної” України, нинішніх Росії та Білорусі...». Це, перепрошую, Лешек Бальцерович — маловідомий експерт? Визнаний у цілому світі піонер посткомуністичних трансформацій? Це комуніст Ткаченко притягнутий за вуха? Забули цифри голосування 1990-х? Тогочасну соціологію? Приклади пострадянських країн, практично всіх, крім Балтії? Забули.

Олександр Зінченко відверто іронізує з «якбитології», якою він оперує. Крилата фраза «історія не має умовного способу» (в оригіналі: «Історія не знає “якби”» — саме так звучав у першоджерелі вислів маловідомого німецького професора Карла Людвіґа Гампе, хоча приписували його кому завгодно, від Маркса до Сталіна) надто банальна, щоби з нею не сперечатися. Автори вдалися до інтелектуальної провокації цілком свідомо й даючи собі справу з можливої реакції. Чому?

Автор і ведучий Олександр Зінченко

Маю аргумент для порівняння, який навмисно не вигадаєш. Практично синхронно з прем’єрою «Якби Чорновіл» в мережі з’явився черговий випуск відеоблогу Акіма Галімова з серії «Реальна історія» на ту саму тему й частково з тим самим фактажем і аргументами. Ми дізнаємося фактично те саме, що й від Зінченка: що в Польщі на момент старту були економісти на чолі з Бальцеровичем, які навчалися на Заході й від 70-х років накопичували напрацювання щодо майбутньої шокової реформи, був клас дрібних власників, а не було вчорашніх селян-колгоспних кріпаків, була політична сила, що виросла з профспілки «Солідарність», загартована й готова до рішучих дій, був Костел як фактор морального єднання, була національна свідомість і, головне, була категорична солідарна незгода повертатися в учора. Усе те, що в нас було відсутнє як явище. Галімов працює переконливо, чесно, без спекуляцій і пересмикувань, його відео набрало під 300 тисяч переглядів, браво!

А тут якраз постає питання засадничої різниці між жанрами: від телевізійного фільму в принципі очікується більша атрактивність і креативність, бо це продукт багаторазового використання (зокрема на різних платформах і в офлайні), тобто це фільм! Тому до нього було залучено режисера, який зняв із десяток документальних та ігрових стрічок, лавреата багатьох фестивалів, постановника, який не боятиметься експериментів у межах формату. «Якби Чорновіл», схоже, став якраз таким експериментом — і не лише формальним, а й із точки зору роботи з авдиторією. Бо це дослідження не про Чорновола як такого, а про його умовний образ, який закріпився у свідомості нащадків. А нащадки, як і сучасники, в масі своїй не налаштовані на спільну складну працю над покращенням держави, вони щоразу розраховують на диво, на героя, який «розрулить» усі соціальні й економічні проблеми, а вони, сучасники, тим часом житимуть, як звикли: крутитимуться, домовлятимуться, даватимуть хабарі — ну що вам розповідати. Вони це доводили неодноразово, обираючи не реформаторів, а потенційних фокусників, які принесуть їм щастя на таці. Іншими словами, це фільм не про нього, а про нас. За великим рахунком, саме звідси образа як спротив реальності.

Під фінал: як телевізійник я взагалі за людину в кадрі, за те, щоби не боятися автора, який прямо звертається в камеру. Довгий час покоління вітчизняних режисерів, випускників наших кінофакультетів, уникали цього природного для жанру прийому, бо підсвідомо вважали, що це не кінематографічно, їх так виховували. Тому пластика, «отражонка», закадровий текст, у кращому разі інтерв’ю — це comme il faut для телевізійної документалки, а стендап — уже не comme il faut. Можливо, саме вплив відеоблогів допомагає поступово позбутися цього підсвідомого табу. Я радий, що на екрані знову після довгої перерви Олександр Зінченко власною персоною, бо він презентабельний, знає матчастину й має право на висновки. Я радий, що в тканині фільму чимало інфографіки, вона працює на результат і розширює палітру. Я радий, що режисер не побоявся погратися зі штучним інтелектом, бо за ним майбутнє, подобається це нам чи ні. Зрештою я радий, що фільм викликав таку хвилю протестів. У протестах народжується істина.

Титульне фото: Oleksandr Zinchenko/фейсбук

Читайте також
Фільм Суспільного «Якби Чорновіл»: хто насправді заважає реформам в Україні
Довженко: спокуса любов’ю
На Суспільному відбудеться прем’єра документального фільму «Якби Чорновіл. Кращий сценарій для України?»
Документалка прямої дії
Дозвольте поховати
На руїнах пам’яті
Тверда жіноча сила
Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Мати загиблого критика OpenAI заявила про ознаки насильницької смерті сина
InternetUA
2025-01-10T16:22:48Z
Як з автобуса зробили школу операторів FPV-дронів для бійців ЗСУ
AutoCentre
2025-01-10T16:18:10Z
У Польщі друга група добровольців з Українського легіону підписала контракти із ЗСУ
УкраинФорм
2025-01-10T16:13:24Z
РФ поставила в армію наземні дрони-камікадзе "Депеша"
Фокус
2025-01-10T16:12:51Z
Принц Гаррі та Меган Маркл допомагають людям, які постраждали внаслідок пожеж у Лос-Анджелесі
24tv
2025-01-10T16:12:46Z
У «Дії» з’явилися фото та відео порушень до штрафів автофіксації
УкраинФорм
2025-01-10T16:09:33Z
У «Дії» відновили послугу автоматичного відкриття ФОП
УкраинФорм
2025-01-10T16:04:51Z
Елітні війська рф зазнають критичних втрат у війні з Україною — BBC
iPress
2025-01-10T15:55:34Z
Українські безпілотники та "Нептун" вдарили по складу зберігання дронів-розвідників у Росії
24tv
2025-01-10T15:55:23Z
Володимир Зеленський зустрівся із президентом Італії
360ua.news
2025-01-10T16:30:49Z
Фіцо каже, що Путін гарантував йому продовження постачання газу до Словаччини
Европейская правда
2025-01-10T16:27:56Z
ЗМІ: Стармер відвідає Україну, аби обговорити розміщення миротворчих сил
Европейская правда
2025-01-10T16:27:46Z
Очільник болгарської партії заявив про «претензії» на Південну Бессарабію: Україна відповіла
ГЛАВКОМ NET
2025-01-10T16:27:20Z
"Не розглядає": Валерій Леонтьєв більше не розважатиме росіян
GlavRed
2025-01-10T16:27:18Z
США ввели масштабні санкції проти російської нафтової галузі: хто потрапив під удар
Хвиля
2025-01-10T16:27:14Z
Туск повідомив про рішення щодо перших ексгумацій жертв Волинської трагедії
Европейская правда
2025-01-10T16:24:44Z
Японія розширила санкції через повномасштабне вторгнення РФ в Україну
УкраинФорм
2025-01-10T16:24:25Z
Мадуро склав присягу президента Венесуели, попри докази програшу на виборах
УкраинФорм
2025-01-10T16:21:44Z
Фільм Данила Мокрика про російський окупаційний терор увійшов до списку найкращих українських розслідувань за 2024 рік від GIJN
Детектор М
2025-01-10T16:12:33Z
Ще одна блискуча українська комедія вийшла на Netflix: що це за фільм
24tv
2025-01-10T16:03:21Z
Анатолій Анатоліч пройшовся по втікачу Волошину та публічно принизив його: "Ухилянти і хабарники"
TSN
2025-01-10T15:51:15Z
Скільки заробив фільм «Потяг у 31 грудня»
Вива
2025-01-10T15:45:58Z
Тренди 2025 року, які не треба купувати: вони є у вас вдома
24tv
2025-01-10T15:27:23Z
У Києві вручили премію імені Сергія Параджанова за 2024 рік
УкраинФорм
2025-01-10T15:24:03Z
Фільми з Джерардом Батлером, які зробили його знаменитим
Вива
2025-01-10T15:12:28Z
Родина Міки Ньютон терміново евакуюється під час масштабної пожежі в Лос-Анджелесі: "Страшний сон"
TSN
2025-01-10T15:10:34Z
3 наймоторошніші фільми на реальних подіях, які можна подивитись на Netflix
24tv
2025-01-10T14:51:30Z
Вибух пролунав при наближенні потягу: українців затримали після виконання завдання фсб рф, деталі
Политека
2025-01-10T16:27:34Z
Відомий фотограф отримав 12 років в'язниці за сексуальні злочини щодо неповнолітніх дівчат
УкраинФорм
2025-01-10T16:04:31Z
Схеми вивезення ухилянтів за кордон: поліція проводить понад 600 обшуків по всій Україні
УкраинФорм
2025-01-10T16:04:01Z
Нафтовий танкер РФ сів на мілину біля німецького острова Рюген
УкраинФорм
2025-01-10T15:58:36Z
До суду передали справу щодо побиття військового у Смілі
УкраинФорм
2025-01-10T15:49:48Z
У Полтаві засудили учасника бойових дій, який вбив людину у кафетерії
24tv
2025-01-10T15:48:01Z
"Піддався на провокування": сутичку військового з адвокаткою в Харкові прокоментували в ТЦК
Фокус
2025-01-10T15:37:22Z
Біля берегів Німеччини взяли на буксир танкер "тіньового флоту" РФ
Европейская правда
2025-01-10T15:28:32Z
На водоймах України торік загинули 1100 людей
УкраинФорм
2025-01-10T15:27:02Z
На Київщині на даху амбулаторії встановили сонячні панелі
24tv
2025-01-10T16:27:39Z
Понівечені через аварію російських танкерів птахи помічені у національному природному парку на Одещині
ZN UA
2025-01-10T16:27:05Z
Внаслідок російської агресії об’єктам природно-заповідного фонду України на Миколаївщині завдано шкоду майже на ₴300 млрд
Украина Криминальная
2025-01-10T16:15:30Z
Поліція шукає молодиків, які перекривали рух у центрі Києва і слухали російську музику
УкраинФорм
2025-01-10T15:51:48Z
Спить на сходах: у Черкасах жінка не може потрапити в квартиру через мотлох
ГЛАВКОМ NET
2025-01-10T15:45:07Z
Біля Покровська півсотні боїв за день – Генштаб
1News
2025-01-10T15:31:11Z
На Одещині держреєстратор незаконно перереєстрував державні землі вартістю понад ₴134 млн
Украина Криминальная
2025-01-10T15:30:18Z
На війні в Україні загинув доброволець з Латвії
Европейская правда
2025-01-10T15:28:45Z
В Україну йдуть сильні морози: синоптик назвала дату зміни погоди
GlavRed
2025-01-10T15:27:36Z
В Україні планують змінити правила оренди житла: в деяких регіонах хчуть встановити мінімальні допустимі ціни
Политека
2025-01-10T16:27:22Z
Українцям почали піднімати зарплати: що відбувається
Знай
2025-01-10T16:21:43Z
За підсумком року інфляція в Україні становила 12% - Держстат
УкраинФорм
2025-01-10T16:18:48Z
Україна відправляє понад 1,9 мільйона тонн агропродукції до країн Африки - міністр
УкраинФорм
2025-01-10T16:15:09Z
У Придністров’ї ще на місяць продовжили надзвичайний економічний стан
УкраинФорм
2025-01-10T16:12:09Z
Уряд спростив бронювання операторів газорозподілу: яке рішення ухвалив Кабмін
ZN UA
2025-01-10T16:04:46Z
Українські виробники закачали до ГТС перший мільйон кубометрів біометану
AgroPortal
2025-01-10T16:00:46Z
Ставки фрахту на перевезення зерна великотоннажними суднами знижуються
AgroPortal
2025-01-10T16:00:14Z
Зросли на понад 15%: чому в Україні змінилися тарифи на комуналку
24tv
2025-01-10T15:45:32Z
IQ-тест для найрозумніших: знайдіть приховані зірки серед сніжинок за 5 секунд
GlavRed
2025-01-10T16:30:44Z
І пліснява, і конденсат зникнуть: ось яка має бути температура у кімнаті
24tv
2025-01-10T16:18:40Z
Гороскоп Таро на 11 січня для всіх знаків Зодіаку: Левам потрібно взяти тайм-аут, Терезам доведеться змінюватися
Политека
2025-01-10T15:46:00Z
Весна посеред січня: свіженький салат з синьою капустою – ідеальне доповнення вечері
24tv
2025-01-10T15:36:33Z
Буде великий урожай: 6 рослин, які дуже гарно ростимуть після картоплі
GlavRed
2025-01-10T15:27:51Z
Можуть бути серйозні наслідки: чому взимку не варто довго гуляти з собакою
GlavRed
2025-01-10T15:27:35Z
Загадка на уважність: де заховане число 338 – його треба знайти за 7 секунд
GlavRed
2025-01-10T15:27:33Z
Як захистити кути стін і меблів: стильне та функціональне рішення
24tv
2025-01-10T15:27:12Z
5 кольорів одягу, які привернуть в життя успіх та гроші
24tv
2025-01-10T15:18:43Z
Магдебург розібрався з Динамо в першому спарингу киян на зимових зборах
Football.ua
2025-01-10T16:27:36Z
Олімпійський чемпіон хоче побачити поразку Берінчика у наступному бою
24tv
2025-01-10T16:03:16Z
Голанд вп'яте поспіль став найкращим гравцем року в Норвегії
Football.ua
2025-01-10T15:58:46Z
Леау: Моя перша мета – виграти Лігу чемпіонів
Football.ua
2025-01-10T15:52:09Z
Тренер Жирони оптимістично прокоментував повернення Циганкова після травми
24tv
2025-01-10T15:45:55Z
Підручний став четвертим у спринті на етапі Кубка світу з біатлону в Обергофі
УкраинФорм
2025-01-10T15:24:39Z
«Динамо» поступилося «Магдебургу» на початку турецьких зборів
УкраинФорм
2025-01-10T15:24:35Z
Аморім – про матч з Арсеналом у Кубку Англії: Хочемо перемогти, покращити наш імідж та гру
Football.ua
2025-01-10T15:22:34Z
Ломаченко може отримати бій проти росіянина, якщо продовжить кар'єру
24tv
2025-01-10T15:21:29Z
Популярна дієта негативно впливає на ріст волосся
24tv
2025-01-10T15:45:25Z
Чи можна пити зелений чай з цукром: експерти дали остаточну відповідь
GlavRed
2025-01-10T14:27:34Z
Дві причини, які заважають бути по-справжньому щасливими: їх варто позбутися
TSN
2025-01-10T13:54:53Z
«Говорять медики»: вийшов новий епізод подкасту про здорове харчування
Детектор М
2025-01-10T13:37:12Z
Кориця як засіб для схуднення: міф чи реальність
TSN
2025-01-10T13:06:16Z
Знайшли простий та приємний спосіб покращити імунітет
24tv
2025-01-10T12:24:06Z
Між грошима і психікою: чоловіки, які заробляють менше за жінок, більш схильні до депресії
Фокус
2025-01-10T11:45:43Z
Схуднути і поліпшити травлення: спеції, які мають бути на вашій кухні
TSN
2025-01-10T11:36:17Z
Валерій Дубіль: Харчування військового в лікарнях становило 39,70 грн на добу — Уряд спрямує ще 2,1 млрд грн на меню
Политека
2025-01-10T11:21:40Z
Впорається лише 1 людина зі 100: у тіктоці люди намагаються роздавити яйце однією рукою
24tv
2025-01-10T16:27:03Z
Панк і Емо віком 430 млн років кидають виклик усталеним поглядам: що знайшли вчені
Фокус
2025-01-10T16:22:35Z
xAI Ілона Маска випустив окремий застосунок для своєї ШІ-моделі Grok
AIN
2025-01-10T16:18:34Z
Нова знахідка кидає виклик усім теоріям походження динозаврів
24tv
2025-01-10T16:06:54Z
Asus представила міні-ПК ROG NUC 2025 з NVIDIA RTX 5080 та Intel Core Ultra 9 200HX
ITC
2025-01-10T16:04:57Z
Як зрозуміти, що у смартфоні є віруси: фахівці назвали 5 яскравих симптомів
InternetUA
2025-01-10T16:01:48Z
Від RTX 50 з Core Ultra 9 до ефективних Intel N – нові Asus NUC для будь-яких потреб
ITC
2025-01-10T15:58:13Z
Маск зробить реєстрацію в соцмережі X платною: скільки коштуватиме
ГЛАВКОМ NET
2025-01-10T15:51:36Z
Нова серія Galaxy S25 представлена майже в усіх кольорах
InternetUA
2025-01-10T15:46:33Z
На аукціон виставили дуже рідкісний і незвичний Porsche 80-х у новому стані
Фокус
2025-01-10T16:30:45Z
Як відкрити замерзлі двері автомобіля: цікавий лайфхак для водіїв
GlavRed
2025-01-10T16:27:20Z
В Україні продали рекордну кількість гібридів: найпопулярніші моделі
ГЛАВКОМ NET
2025-01-10T16:03:09Z
Volkswagen підбив підсумки продажів комерційних автомобілів за 2024 рік
AutoCentre
2025-01-10T15:07:05Z
Tesla запускає оновлений електрокар Model Y в Китаї
AIN
2025-01-10T15:06:41Z
Доступний спорткар: Honda відродила культову модель
Фокус
2025-01-10T14:42:17Z
Бензин, дизель або гібрид: представлено дешевий пікап Nissan
Фокус
2025-01-10T13:45:53Z
Mazda представила електричну версію седана Mazda6e
AutoCentre
2025-01-10T13:09:48Z
Goodyear випускає нові американські шини для причепів Goodyear Endurance
iPress
2025-01-10T12:36:25Z