MY.UAНовини
Розвінчано міф про чорні діри: вони нічого не засмоктують у себе і все перетворюють на спагеті
Розвінчано міф про чорні діри: вони нічого не засмоктують у себе і все перетворюють на спагеті

Розвінчано міф про чорні діри: вони нічого не засмоктують у себе і все перетворюють на спагеті

Багато людей вважають чорні діри "космічними пилососами", які засмоктують усе, що знаходиться поблизу. Але виявляється, вони взагалі нічого не засмоктують у себе.

Чорні діри — це найщільніші об'єкти у Всесвіті. Хоча ці об'єкти мають величезну гравітаційну силу, вони не "засмоктують" матерію інакше, ніж нейтронні зірки або звичайні зірки. Уся справа в гравітації. Незважаючи на поширене уявлення про чорні діри, які засмоктують усе зі свого оточення, вони працюють зовсім не так, пише астрофізик Ітан Сігел у статті для Big Think.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Чорні діри — що це?

Чорні діри являють собою величезну кількість маси, сконцентрованої в надзвичайно малому об'ємі, і їхні нутрощі неминуче стискаються до сингулярностей, оточених горизонтами подій, з яких ніщо, навіть світло, не може вирватися. Якщо будь-які частинки матерії або випромінювання коли-небудь перетинають горизонт подій, то вони просто впадуть у центральну сингулярність, де вони змушують чорну діру рости, збільшуючи її загальну масу.

Але існує уявлення про чорні діри, згідно з яким вони всмоктують у себе будь-яку навколишню матерію. Але це неправда і повністю спотворює те, як працює гравітація.

Після появи чорної діри внаслідок смерті масивної зірки або зіткнення двох нейтронних зірок, накопичена маса в концентрованому об'ємі простору набуває горизонт подій. Вийти за його межі неможливо, щойно ви потрапите всередину, то приречені зіткнутися з центральною сингулярністю.

Приливні сили: так діє Місяць

Оскільки чорні діри є дуже масивними об'єктами, коли ви наближаєтеся до одного з них, ви починаєте відчувати значний набір приливних сил, що діють на вас. Прикладом приливних сил може слугувати взаємодія Місяця і Землі, коли Місяць притягує до себе океани нашої планети і виникають припливи. Але Місяць чинить різний гравітаційний вплив на різні частини Землі.

Що ближче ви перебуваєте до об'єкта, то більшою стає сила гравітації, що діє на вас. На поверхні Землі вас притягуватиме до центру планети зі швидкістю 9,8 м/с². Але на висоті приблизно 6371 км, що дорівнює половині діаметра Землі, сила гравітації, що діє на вас, становитиме ¼ від тієї, що є на поверхні нашої планети, і вас тягнутиме вниз зі швидкістю 2,45 м/с².

Можна припустити, що чим ближче ви перебуваєте до масивного об'єкта, тим більшими стають приливні сили. Це правильно, але приливні сили збільшуються навіть швидше, ніж сила гравітації. Якби відстань до Місяця була в 2 рази меншою, приливні сили були б не вчетверо сильнішими, а у вісім разів сильнішими.

Чорні діри являють собою величезну кількість маси, сконцентрованої в надзвичайно малому об'ємі, і їхні нутрощі неминуче стискаються до сингулярностей, оточених горизонтами подій, з яких ніщо, навіть світло, не може вирватися...
Фото: Live Science

Спагеті біля чорної діри

Чорні діри здатні створювати найбільші відомі приливні сили у Всесвіті. Тож, коли ви наблизитеся до чорної діри, то відбудеться процес спагеттифікації вашого тіла, тобто воно буде розтягнуте в тонку, схожу на спагеті форму через екстремальні приливні сили. Це явище призводить до хибної думки, що чорні діри можуть затягнути людину, адже приливні сили і сила гравітації величезні.

Проте ідея про те, що вас затягне в чорну діру, не ґрунтується на реальності. Це всього лише помилка про те, як працюють чорні діри. Дійсно, кожна окрема частинка, з якої складається будь-який об'єкт поблизу чорної діри, буде схильна до впливу гравітації чорної діри. Але ці частинки, як і раніше, підкоряються тим самим законам фізики, що й усі інші об'єкти, включно із законами фізики, що виникають через гравітаційну кривизну простору-часу, створювану загальною теорією відносності.

У контексті загальної теорії відносності тканина простору викривляється під дією всіх форм енергії, включно з масою. Також вірно, що чорні діри пропонують найбільші концентрації маси, виявлені де-небудь у Всесвіті. Але щільність будь-якої маси, яка викривляє простір, абсолютно не має значення для того, як викривляється простір, поки об'єкт перебуває поза фізичною масою, що викривляє сам простір.

Якби Сонце можна було замінити на білий карлик, нейтронну зірку або чорну діру, що мають ту саму масу, що й Сонце, то гравітаційна сила, що діє на Землю, нічим не відрізнялася б від сили, яку чинить Сонце. Тільки загальна маса викривляє простір навколо вас, щільність практично не має до цього жодного стосунку.

Чорні діри здатні створювати найбільші відомі приливні сили у Всесвіті
Фото: Live Science

Має значення тільки маса

На відстані чорна діра поводиться так само, як і будь-яка інша маса у Всесвіті. На великих відстанях важлива тільки маса. Те, як ця маса розподілена, має незначний вплив як на гравітаційні, так і на приливні сили. Тільки коли ви наближаєтеся до об'єкта дуже близько, ви починаєте помічати, як чорна діра відрізняється від інших мас, а також як кривизна простору-часу відрізняється від передбачень ньютонівської гравітації. Але навіть поблизу чорної діри ви виявите, що чорна діра просто діє як атрактор, де об'єкти, що наближаються до неї, мають ті ж самі орбіти, які вони зазвичай мали б навколо іншої маси.

Через значні приливні сили, що виникають під час руху так близько до великої маси, об'єкти, що наближаються, часто розриваються гравітацією чорної діри. Це називається подією приливного руйнування. Матерія, яку розриває чорна діра, часто виявляється зібраною навколо неї в аккреційному диску. Тільки частина матерії з цього диска буде поглинута чорною дірою, а все інше буде викинуто в космос у вигляді струменя.

Чорні діри нічого не засмоктують усередину

Чорні діри нічого не засмоктують у себе. Це просто гравітація. Тобто середня гравітаційна сила, що діє на центр мас об'єкта, і приливні сили, які розтягують, стискають і розривають об'єкт навколо його центру мас.

Чорні діри поглинають матерію, яка піддається гравітаційному падінню через масу чорної діри, малий розмір і близьке розташування падаючого об'єкта до її горизонту подій. Поєднання приливних сил і матерії, вже присутньої навколо чорної діри, справді може розірвати зовнішні об'єкти, але тільки частина розірваних частинок потрапить у саму чорну діру.

Тільки невелика частина матерії, яка потрапляє всередину горизонту подій, змушує чорні діри рости і набирати загальну масу. Якби ми замінили будь-яку масу у Всесвіті чорною дірою еквівалентної маси, і видалили б увесь матеріал навколо неї, ми б виявили, що дуже мало маси зрештою потрапило б у чорну діру. Нічого з цього не було б "засмоктано", і тільки базове гравітаційне падіння призвело б до того, що будь-яка маса взагалі потрапила б у чорну діру.

Порівняно з тим, що насправді потрапляє в горизонт подій у нашій фізичній реальності, передбачувані ефекти "засмоктування" ніде не виявляються. Ідея про те, що чорні діри засмоктують що-небудь, є, мабуть, найбільшим міфом про чорні діри з усіх. Вони ростуть через гравітацію, і нічого більше. У Всесвіті цього більш ніж достатньо, щоб пояснити всі явища, які ми спостерігаємо.

Як уже писав Фокус, планети без важливої особливості Землі можуть бути населені. Навіть світи, де немає тектоніки літосферних плит, все ж можуть бути придатними для життя.

Теги за темою
Космос
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
У Ватикані 200 тис. вірян зібрались на месу у пам'ять про Папу Франциска
Gazeta UA
2025-04-27T16:45:55Z
Кому в Україні заборонено одружуватися: запам'ятайте це
24tv
2025-04-27T16:30:09Z
Тисячі людей прийшли до гробниці папи Франциска в Римі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-27T16:18:47Z
Солома, смола, вугілля, сірка: як кардинали роблять білий та чорний дим над Сикстинською капелою
24tv
2025-04-27T16:18:05Z
Гробницю папи римського Франциска відкрили для вірян – фото
Лига
2025-04-27T15:58:31Z
Китайські полонені розповіли, чи готова їхня країна воювати із США
ГЛАВКОМ NET
2025-04-27T15:57:57Z
Виганяв демонів і скоїв убивство: горе-екзорцист випадково позбавив життя матір і собаку
Фокус
2025-04-27T15:57:39Z
"Живий Нострадамус" озвучив нове пророцтво про велику зловісну подію: кого торкнеться
FaceNews
2025-04-27T15:55:21Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Під час розмови з Гегсетом Трамп назвав «дитячим» його надсилання секретних даних у чат із дружиною — NBC News
InternetUA
2025-04-27T16:49:09Z
Полковник Британії відповів, чи може Росія піти у новий масштабний наступ
24tv
2025-04-27T16:48:24Z
"Трамп сповнений рішучості": Волц висловився про мінеральну угоду з Україною
24tv
2025-04-27T16:46:05Z
Продовжимо бити, – Лавров прокоментував смертельний удар по Києву
24tv
2025-04-27T16:45:02Z
У Вашингтоні з'явився новий клуб для супербагатих людей – його відкрив син Трампа
ZN UA
2025-04-27T16:42:26Z
Лавров озвучив вимогу Росії для повного припинення вогню
24tv
2025-04-27T16:39:19Z
Хто був ініціатором зустрічі Трампа і Зеленського: Волц відповів
24tv
2025-04-27T16:36:36Z
У Трампа – найнижчий рівень підтримки порівняно з попередниками за 80 років
Факти ICTV
2025-04-27T16:36:15Z
У травні частина українців платитиме менше за електроенергію
24tv
2025-04-27T16:40:49Z
Більше мінімальної пенсії в Україні: скільки прийдеться віддати за 100 євро
24tv
2025-04-27T16:33:37Z
Подорожчання молочних продуктів в Одесі: як змінилися ціни на Привозі
Политека
2025-04-27T16:31:05Z
Ціни впадуть на 25%: в Україні різко знижується вартість популярного продукту
GlavRed
2025-04-27T16:28:50Z
ФГВФО отримав значні надходження від ліквідованих банків у першому кварталі 2025 року
360ua.news
2025-04-27T16:03:05Z
Хліб дорожчатиме щомісяця: експерт назвав межу зростання цін
Хвиля
2025-04-27T16:00:32Z
Вистачить на один похід у магазин: пенсіонерам доплачуватимуть 300 грн - який документ потрібен
Знай
2025-04-27T15:30:11Z
"Доводять до несправності": експертка назвала термін відновлення роботи ЗАЕС після її деокупації
Фокус
2025-04-27T15:22:49Z
Чи видобувають в Україні один із найпопулярніших дорогоцінних каменів у світі
24tv
2025-04-27T14:15:20Z
До уваги випускниць: яку сукню варто обрати на випускний 2025
24tv
2025-04-27T16:24:23Z
Вперше в історії. Столичний театр здійснив постановку за романом Майка Йогансена, розстріляного НКВС: фото з прем’єри
ГЛАВКОМ NET
2025-04-27T16:24:12Z
Наймодніший тренд 2025: що одягнути з джинсами жінці
GlavRed
2025-04-27T15:25:14Z
Держкіно уклало угоду на виробництво шпигунської комедії з компанією дружини депутата Київради
Детектор М
2025-04-27T15:13:08Z
Дантес зізнався, що у стосунках із Кацуріною робить його щасливим
GlavRed
2025-04-27T14:28:21Z
Сукні, які обирають для себе на літо наймодніші дівчата з інстаграму: вона варті вашої уваги
24tv
2025-04-27T14:03:20Z
Анастасія Іванюк: Після вистав люди чекають з нашими фотографіями, щоб ми розписалися
Комсомольская правда
2025-04-27T13:04:15Z
Буду сумувати за тобою, – Джастін Бібер шокував звісткою про горе в родині
24tv
2025-04-27T13:03:43Z
Потап показався з Настею Каменських за кордоном і заінтригував заявою: "Поки мовчимо"
24tv
2025-04-27T11:54:41Z
Вибух в іранському порту: що там відбувається
Gazeta UA
2025-04-27T16:24:33Z
Стрілянина в Миколаєві: нетверезий чоловік відкрив вогонь після зауваження на його адресу
Факти ICTV
2025-04-27T15:39:28Z
Tesla згоріла на станції техобслуговування в Одесі: рятувальники ліквідували пожежу
InternetUA
2025-04-27T14:46:12Z
Росіяни скинули на Херсон дві авіабомби: у багатоповерхівці зруйновані верхні поверхи
Подробности
2025-04-27T14:42:56Z
У Харкові внаслідок зіткнення автівок постраждало двоє людей
Мій Харків
2025-04-27T14:10:01Z
Потужний вибух у порту Ірану: десятки загиблих і сотні постраждалих
360ua.news
2025-04-27T14:00:14Z
У Литві не виключають, що пожежу на сміттєпереробному заводі спричинив підпал
Европейская правда
2025-04-27T13:40:16Z
Масштабні фінансові махінації у медичній сфері та на АЕС розслідують на Миколаївщині
360ua.news
2025-04-27T13:37:11Z
У Ванкувері автомобіль протиранив натовп на фестивалі, загинули 9 людей
Подробности
2025-04-27T13:34:53Z
Анестезія не така вже й "загальна": вчені заявили про її різний вплив на чоловіків і жінок
Фокус
2025-04-27T16:36:28Z
Перший випадок у регіоні: у Запоріжжі жінка захворіла на ботулізм після уколів ботоксу
24tv
2025-04-27T16:18:46Z
Вчені розробили матеріал, що може замінити пломби та імпланти
360ua.news
2025-04-27T15:30:11Z
Бюджетна чистка обличчя проти чорних цяток
360ua.news
2025-04-27T15:04:23Z
Епігенетик назвав звички українців, які скорочують життя
ГЛАВКОМ NET
2025-04-27T14:57:59Z
Несподівана відповідь вразить наповал: із чого насправді роблять протеїн
GlavRed
2025-04-27T13:27:26Z
Як шампунь може зіпсувати ваше волосся
360ua.news
2025-04-27T13:00:28Z
Один засіб для шкіри, який треба використовувати щодня
24tv
2025-04-27T12:24:56Z
Стан небезпечний для життя: кардіологи назвали симптоми синдрому розбитого серця
Факти ICTV
2025-04-27T12:21:00Z
Відключення світла в Києві та області з 28 квітня по 4 травня: графіки на тиждень від ДТЕК
Политека
2025-04-27T16:46:11Z
"Ситуація непроста": штурмові групи росіян намагаються зайти на Сумщину
24tv
2025-04-27T16:33:49Z
В Україні вдарять сильні заморозки: синоптики оголосили штормове попереджання
GlavRed
2025-04-27T16:33:25Z
Підтримувала окупацію України та виправдовувала росіян: на Полтавщині засудили жінку
InternetUA
2025-04-27T16:28:53Z
Втрати та результати наступу РОВ за третій тиждень квітня в цифрах
GlavRed
2025-04-27T16:28:31Z
Українські спецпризначенці продовжують успішно воювати на Курщині – відео
Лига
2025-04-27T16:28:07Z
Воював на Донеччині та Курщині: ЗСУ ліквідували комбата з "Ахмату" Бувайсара Умханова
24tv
2025-04-27T16:18:10Z
Відключення світла у Запоріжжі з 28 квітня по 4 травня: кому необхідно підготуватися до обмежень
Политека
2025-04-27T16:01:32Z
Прогноз погоди в Харкові та області на 28 квітня: синоптики попередили про посилення заморозків
Политека
2025-04-27T15:46:22Z
Посівний календар на травень 2025: що посадити до літа
GlavRed
2025-04-27T16:28:34Z
Ставки, фонтани та архітектурні споруди: скільки коштує відпочинок в уманській "Софіївці"
Telegraf
2025-04-27T16:12:50Z
Результати вразять: як виростити картоплю в пластикових ящиках
24tv
2025-04-27T16:06:33Z
Дощі та спека стануть нічним жахом: популярні країни, в які не варто їхати на відпочинок влітку
24tv
2025-04-27T16:03:56Z
Календар рибалки на травень 2025 року: дні найкращого кльову
ГЛАВКОМ NET
2025-04-27T16:00:24Z
Птахи самі полетять з городу: ось ефективний спосіб їх відлякати
24tv
2025-04-27T15:45:26Z
Як зробити, щоб бойлер споживав менше електроенергії
24tv
2025-04-27T15:27:27Z
Не пропустіть: 3 знаки зодіаку, для яких кінець квітня стане успішним
24tv
2025-04-27T15:00:44Z
Урожай буде чудесним: чим підживити часник у травні
24tv
2025-04-27T14:33:42Z
Гойлунн перервав свою шестиматчеву безгольову серію у матчі проти Борнмута
Football.ua
2025-04-27T16:42:34Z
Вільярреал мінімально здолав Еспаньйол
Football.ua
2025-04-27T16:28:48Z
Трабзонспор обіграв Аланьяспор завдяки дублю Сікана та голу Зубкова
Football.ua
2025-04-27T16:10:15Z
Збірна України з хокею з поразки за буллітами стартувала на чемпіонаті світу
ZN UA
2025-04-27T15:55:32Z
Дубль Сікана та шедевр Зубкова: феєрія українців у чемпіонаті Туреччини
24tv
2025-04-27T15:45:18Z
Бохум і Уніон Берлін поділили очки в напруженому матчі
Football.ua
2025-04-27T15:43:21Z
Неймовірне досягнення: Джошуа потрапив у Книгу рекордів Гіннеса
24tv
2025-04-27T15:18:50Z
Гріліш, Савіо та Льюїс зіграють із перших хвилин кубкового матчу проти Ноттінгем Форест
Football.ua
2025-04-27T15:13:52Z
Рома з Довбиком перемогла Інтер, Емполі з Коваленком поступився Фіорентині
Football.ua
2025-04-27T15:13:39Z
Кібервантажівка випереджає Fisker Ocean як найбільший збиток Едмундсу, проданий лише за $8K
Топ Жир
2025-04-27T16:30:19Z
Новий Ranger Wildtrak 2025: не лише звичайний пікап
Топ Жир
2025-04-27T14:45:42Z
Знову на вершині: найпопулярніші авто в Європі за березень
24tv
2025-04-27T12:06:10Z
На вулицях Києва помітили справжню автолегенду BMW M6 з тюнінгом Hamann
360ua.news
2025-04-27T12:00:54Z
Цей автомобіль Mustang насправді є від Hyundai
Топ Жир
2025-04-27T10:15:03Z
Як виявити биту машину за допомогою магніта
360ua.news
2025-04-27T09:39:08Z
Фільтри рятують, а шини – ні: електромобілі виявилися не такими чистими
Знай
2025-04-27T07:51:46Z
Знову на дорогах? Porsche 963 може отримати цивільну версію
360ua.news
2025-04-27T07:37:02Z
Новий 1000-сильний кросовер Alfa Romeo показали до презентації
Фокус
2025-04-27T07:12:49Z
Як налаштувати новий роутер, куди його поставити та як розібратися в меню
InternetUA
2025-04-27T16:31:16Z
"Загроза є справжньою": ШІ посилює контроль над мисленням людини швидше очікуваного, – експерти
Фокус
2025-04-27T16:00:27Z
Що потрібно зробити, якщо смартфон почав повільно працювати: поради експертів
InternetUA
2025-04-27T15:46:17Z
"Не їж жука на узбіччі": нейромережа Google вигадує смішні приказки
Фокус
2025-04-27T15:36:19Z
Microsoft повернула у Windows 11 найбільш спірну функцію: що з нею не так
InternetUA
2025-04-27T15:01:06Z
iPhone став повільним? Ось як режим енергозбереження може уповільнити його
360ua.news
2025-04-27T14:36:31Z
Скільки годин після першого побачення має минути, перш ніж можна написати повідомлення
24tv
2025-04-27T14:15:47Z
Розроблено квантові сенсори, які бачать «невидиме»
Portaltele
2025-04-27T13:40:55Z
Усі будуть “босами”: у Microsoft спрогнозували майбутнє зі штучним інтелектом
InternetUA
2025-04-27T13:01:17Z