MY.UAНовини
Чому восьмі класи стануть випробуванням для реформи НУШ
Чому восьмі класи стануть випробуванням для реформи НУШ

Чому восьмі класи стануть випробуванням для реформи НУШ

Чому восьмі класи стануть випробуванням для реформи НУШ

Реформа НУШ упевнено рухається в середній школі й ось із 1 вересня докотиться до восьмих класів. Уже зараз відбувається пілотування програм і підручників, готуються нормативні документи, що мають чітко описати, як саме навчатимуть восьмикласників. Здавалося б, нічого особливого, те саме було в п’ятих, шостих, сьомих класах. Та насправді реформування восьмих класів особливе. Адже до реформи НУШ саме на цій паралелі починалася рання спеціалізація навчання — з восьмого класу школи могли відкривати класи з поглибленим вивченням певних предметів: математики, біології, іноземних мов, географії, історії тощо. Словом, тих предметів, на поглиблене викладання яких у школи був ресурс (фахівці, підручники, навчальний план), а у школярів і батьків — бажання. Але реформа НУШ не передбачає жодної диференціації навчання аж до десятого класу, тому з 1 вересня в школах не буде восьмих класів із поглибленим вивченням окремих предметів. А наступного року, коли НУШ дістанеться дев’ятих класів, вони зникнуть і там.

Добре це чи погано? На мою думку, критично важливо зберегти поглиблене вивчення окремих предметів у восьмому класі. Чому? Маю декілька аргументів.

Перший. Колись, іще до реформи НУШ, в Україні були так звані спеціалізовані школи, які відбирали дітей із першого класу, — наприклад, спеціалізовані школи з поглибленим вивченням іноземної мови чи математики. Їх скасували, й це було правильне рішення — зрозуміло, що в першому класі ще важко визначити здібності дитини й те, який саме предмет їй сподобається настільки, що вона захоче вивчати його поглиблено. Тому логічною виглядає відмова від ранньої спеціалізації. Але у восьмому та дев’ятому класі вже маємо цілком сформованих учнів, які за сім років навчання в школі більш-менш орієнтуються в тому, які предмети їм подобаються, що дається легше, що цікаво.

Восьмий клас — це останні роки навчання в базовій школі, й саме тут дитина має визначитися з подальшою траєкторією навчання: куди їй іти після дев’ятого класу — до десятого класу старшої профільної школи (і який профіль обрати) чи до профтеху. Тому можливість поглиблено вивчати окремі предмети певною мірою полегшить оцей момент вибору. Можливо, дитині сподобається поглиблене вивчення предмету, й вона захоче його продовжити. А можливо, навпаки, подивиться й скаже: «Ні, це не моє». Отже, коли ми створюємо класи з поглибленим вивченням окремих предметів, то відкриваємо дитині можливості. Ніхто силоміць нічого не робить. Але, звісно, водночас навчальні заклади, що відкривають класи з поглибленим вивченням, мають поставитися до їх формування дуже відповідально та виважено.

Другий аргумент. У НУШ дуже багато зробили для слабкого учня й, на жаль, нічого — для сильного. Його треба знаходити й плекати задовго до старшої профільної школи. Й один зі способів — це якраз створення класів із поглибленим вивченням окремих предметів, коли ми кажемо: «Слухайте, а зберімо дітей, яким подобається математика, в окремий клас. Ми їм можемо дати більше математики, в них буде інший урок, насиченіший складними завданнями та динамічніший за темпом». Тобто класи з поглибленим вивченням окремих предметів допоможуть відібрати обдарованих дітей і дати їм більше, ніж усереднена шкільна програма.

Підлітковий вік — саме той час, коли в мозку дитини активно триває формування нейронних зв’язків, що дають успіх у сфері навчання (особливо у хлопчиків), і саме в цей час важливо створити всі умови для розвитку.

Нагадаю, що в нашій країні немає цілісної державної програми роботи з обдарованими дітьми, й ось такі локальні рішення дуже важливі. В нас уже зараз є природничо-математичні ліцеї, які цілеспрямовано відбирають до восьмого класу дітей для поглибленого вивчення, наприклад, математики. Й ці школи є кузнею наших олімпіадників. Є класи з поглибленим вивченням математики, інших предметів із восьмого класу… Є програми та підручники для поглибленого вивчення, яке триває в старшій профільній школі. Втратити ці напрацювання дуже легко у вирі сучасних проблем і викликів… Можливо, саме тому в пілотуванні програми восьмого класу, що відбувається зараз, загубилися програми поглибленого вивчення предметів?

З іншого боку, в нас є діти, які не встигають за навчальною програмою вже з початкової школи. Залишити їх у різнорівневих класах — означає загубити. Їм потрібна увага та комфортне середовище. В початковій школі їхня вчителька Марія Іванівна знала, що Петрик ніколи сам не підніме руки на уроці, його треба питати, йому треба дати час. Але коли цей Петрик у восьмому класі навчається у двадцяти вчителів, та ще й у переповненому класі, він не встигне на уроці не те що руку підняти, а навіть подумати над задачею. Бо поки він зібрався з думками, розумний Сергійко вже вигукнув відповідь або однокласники вже розв’язали її. Отже, існування класів із поглибленим вивченням окремих предметів допоможе зробити навчання більш індивідуалізованим.

Третій аргумент. Поглиблене вивчення окремих предметів у восьмому й дев’ятому класах створює базис для майбутньої профілізації в старшій школі. У десятому-дванадцятому класах це можна буде нарощувати. Й у нас є у тій-таки математиці профільних старших класів профільна поглиблена математика, академічний рівень і рівень стандарту.

Якщо найближчим часом МОН не озвучить свого бачення перспектив поглибленого вивчення предметів… тоді втрати неминучі.

Звісно, наші розумні й небайдужі вчителі ще поборсаються та намагатимуться правдами й неправдами зберегти поглиблене вивчення. І МОН дає змогу виділити на вивчення окремих предметів від чотирьох до семи годин на тиждень (зараз у класах із поглибленим вивченням предметів є вісім годин на тиждень на кожен такий предмет). Але в класах із поглибленим вивченням є також спеціальний поділ на групи. Наприклад, на іноземні мови клас ділять на групи по вісім учнів. Тепер цього не буде. Як не буде й підручників поглибленого рівня, які друкували спеціально для таких класів. Звісно, вчитель і без підручника може щось додати до усередненої програми, аби забезпечити учням хоч якесь поглиблене вивчення. В нас учитель усе може сам, і ми вже поклали на нього все, що тільки можна. Тільки, знаєте, коли зі школи підуть оці вчителі, які ще знають математику чи природничі науки й можуть давати їх на поглибленому рівні, бо давно так працюють, якою буде якість нашої освіти?

Тим часом учителю й без поглибленого вивчення буде чим зайнятися в середній і старшій школі, бо йому доведеться латати діри в програмах і підручниках. Які діри? Коли закладалася ідея дванадцятирічної школи, були сподівання, що в новій школі навчальні програми будуть доступнішими для дітей, що в них буде передбачено час на відпрацювання навичок. Що ми нарешті відмовимося від галопу, за якого на кожному уроці потрібно давати нову тему, коли до пуття ще не засвоєно попередньої. Ні, зараз усе залишилося. І навіть серед нових підручників дуже мало справді нових, натомість більшість — це передруковані з незначними правками старі підручники. Почитайте підручник із хімії для сьомого класу: апсайклюйте, даунсайтинг, апсайтинг… Навіть нам, дорослим людям із академічною освітою, важко сприймати ці терміни.

Ще одна проблема — навчальні програми не узгоджені між собою. Наприклад, щоб розв’язати задачі з хімії у восьмому класі, потрібно знати дії зі ступенями (й це не просто квадрат чи куб), а на математиці їх вивчають пізніше. Або, наприклад, на уроках природознавства в п’ятому класі діти повинні за два уроки навчитися розв’язувати три типи задач на масштаб, а на уроках математики з масштабом знайомитимуться в шостому класі. Вектори у задачах із фізики в дисонансі з векторами на математиці…

На різноманітних круглих столах і в робочих групах я неодноразово порушувала питання неузгодженості програм, маю цілу добірку таких неоковирностей насамперед між програмами з математики, фізики, хімії, географії, природознавства. Та хура й досі там.

Звісно, поглиблене вивчення окремих навчальних предметів із восьмого класу не вирішить усіх проблем середньої школи. Але збереже ті корисні напрацювання й досвід, які є в нашій українській школі й довели свою ефективність. Відмовлятися від цього не можна.

Навчання в школі не має перетворюватися на анімаційну виставу чи легку гру. Навчання — це шлях і робота… щоденна робота. Якщо не докладати зусиль, не буде результату. А без якісної освіти не буде майбутнього. Від того, що ми сьогодні «нареформуємо» в школі, залежить, чи пишатиметься наша країна в майбутньому власними ракетами й технологіями, чи наші випускники полуницю збиратимуть. Іще не пізно потурбуватися про це. До 1 вересня ще є час.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Україна збільшить замовлення дронів для зміцнення обороноздатності
360ua.news
2025-01-11T17:30:31Z
Виплати та безкоштовне житло: які зміни чекають українських біженців у Європі
Знай
2025-01-11T17:06:38Z
Австралія замовила додаткові бронемашини Bushmaster
InternetUA
2025-01-11T17:00:51Z
Освітня платформа "Нові Знання" оновила безкоштовну систему електронного документообігу шкіл
Хвиля
2025-01-11T17:00:51Z
Хто має право на подвійний стаж: список професій
Фокус
2025-01-11T17:00:24Z
Без душу і туалету, але щаслива: жінка збудувала затишний будинок посеред лісу за смішні гроші
24tv
2025-01-11T16:45:36Z
Новий наступ у Курській області: військовий експерт розкрив реальну мету ЗСУ
Политека
2025-01-11T16:42:56Z
У ТЦК назвали кількість ухилянтів з початку війни: скільки українців ховається та як їх шукають
Знай
2025-01-11T16:36:37Z
На складі Ikea у Польщі виявили понад 200 загублених мін
ГЛАВКОМ NET
2025-01-11T16:33:23Z
"Мені боляче": переможниця "Холостяка" Бєлєнь відреагувала на сварку з Олександром "Тереном" через мову
Фокус
2025-01-11T17:36:13Z
Єдині стрижки, які ідеально пасують для жінок після 50 років: вони личать всім
24tv
2025-01-11T17:15:05Z
6 фільмів та серіалів, які варто подивитися на Netflix у січні 2025
24tv
2025-01-11T16:00:24Z
Відома голлівудська акторка втратила подругу через пожежу в Лос-Анджелесі
Фокус
2025-01-11T15:42:50Z
Лесик з DZIDZIO, у якого на сцені зупинилось серце, після реабілітації повернувся додому
Фокус
2025-01-11T15:18:38Z
Орландо Блума та Кеті Перрі помітили на рідкісній прогулянці з донькою
Фокус
2025-01-11T15:12:00Z
Українська акторка Ірма Вітовська стане амбасадоркою київської перепічки
Khreschatyk
2025-01-11T15:00:31Z
Відомий актор зі сльозами висловився про 10-річного сина та його діагноз: "Особлива дитина"
TSN
2025-01-11T14:21:46Z
Остап Ступка розповів про стосунки з молодшою на 35 років коханою: чи хоче він одружуватися
24tv
2025-01-11T14:15:54Z
Україна та Польща обмінялися списками місць для ексгумації
Комсомольская правда
2025-01-11T17:36:35Z
Талібан проігнорував міжнародний мусульманський саміт щодо освіти дівчат
УкраинФорм
2025-01-11T17:36:34Z
"Ходить по Європі, випрошує гроші": Фіцо назвав Зеленського "жебраком" і "шантажистом"
24tv
2025-01-11T17:36:00Z
Чи зламає Трамп міжнародні правила гри?
ГЛАВКОМ NET
2025-01-11T17:30:10Z
Війська РФ протягом дня атакували «Шахедами» Нікопольський район, є пошкодження
УкраинФорм
2025-01-11T17:27:15Z
Визначилися офіційні суперники на пост канцлера ФРН: Шольц і Вайдель
ZN UA
2025-01-11T17:24:17Z
Європа напружилась: яку мету переслідує Трамп, загрожуючи Гренландії
24tv
2025-01-11T17:09:00Z
Підозрюваний у держзраді Шуфрич повернеться до депутатської роботи: СБУ пояснила ситуацію
ГЛАВКОМ NET
2025-01-11T17:06:00Z
Перші полонені з КНДР та їх свідчення про участь у війні
360ua.news
2025-01-11T17:03:56Z
У Нижньокамську горить нафтопереробний завод, співробітників евакуюють
ГЛАВКОМ NET
2025-01-11T17:27:09Z
Унаслідок забруднення мазутом Чорного моря загинули вже 58 дельфінів
УкраинФорм
2025-01-11T16:42:51Z
На Київщині та ще у кількох областях - повітряна тривога через загрозу «Шахедів»
УкраинФорм
2025-01-11T16:25:23Z
У російському Татарстані виникла паніка через атаку безпілотників: відео
TSN
2025-01-11T16:21:23Z
Де знаходиться Нижньокамськ у Татарстані, де палає НПЗ: показуємо на карті
24tv
2025-01-11T16:00:10Z
У Татарстані горить нафтопереробний завод "Танеко": проводиться евакуація працівників
ZN UA
2025-01-11T15:51:51Z
У Херсонській громаді внаслідок атаки дроном поранений чоловік
УкраинФорм
2025-01-11T15:39:49Z
Дитині відірвало пальці: на Миколаївщині 9-річний хлопець знайшов вибухівку
TSN
2025-01-11T15:33:13Z
Директора спортивної школи підозрюють у шахрайстві на купівлі спортінвентарю
Khreschatyk
2025-01-11T14:51:19Z
Кількість поранених унаслідок обстрілів Донеччини зросла до шести, один загиблий
УкраинФорм
2025-01-11T17:36:43Z
Погода в Одесі 12 січня порадує: найсвіжіший прогноз синоптиків
Политека
2025-01-11T17:27:44Z
Українські військові присутні на ТЕЦ у Кураховому, – ОСУВ "Хортиця"
24tv
2025-01-11T17:15:51Z
Мільйонер, який служить у ЗСУ, розповів, що здобув на війні
ГЛАВКОМ NET
2025-01-11T17:15:04Z
Влада Києва закликає уряд зупинити забудову ботсаду Гришка
Комсомольская правда
2025-01-11T17:12:20Z
Армія РФ намагається обійти Покровськ, щоб не вступати у міські бої — Трегубов
ZN UA
2025-01-11T16:48:36Z
Кличко зустрівся з військовими батальйону "Свобода" – передав 550 дронів та вручив нагороди
24tv
2025-01-11T16:24:15Z
"Доведеться відходити": в Кураховому ЗСУ потрапили у серйозне напівоточення
GlavRed
2025-01-11T16:03:54Z
Росіяни знову обстріляли Донеччину, є загиблий
УкраинФорм
2025-01-11T15:42:05Z
IQ-тест для інтелектуалів: знайдіть заховану парасольку за 5 секунд
GlavRed
2025-01-11T16:27:30Z
Що не так на малюнку: треба знайти три помилки за 9 секунд
GlavRed
2025-01-11T16:27:29Z
Гороскоп Таро на 12 січня для всіх знаків Зодіаку: що принесе вам цей день
Политека
2025-01-11T15:42:01Z
Ризикувати чи ні: коли розбите яйце можна їсти, а коли варто викинути
GlavRed
2025-01-11T15:27:57Z
Чи належите ви до 2 знаків зодіаку, яким судилося здійснити свої мрії до кінця січня
24tv
2025-01-11T15:18:23Z
Врятують в екстреній ситуації: вчені назвали 3 продукти, які варто брати з собою в похід
Фокус
2025-01-11T15:15:44Z
Місячні вузли змінюють знак: які доленосні події відбудуться в найближчі півтора року
GlavRed
2025-01-11T14:27:48Z
Багато людей роблять неправильно: експерт пояснив, як потрібно зберігати яйця
GlavRed
2025-01-11T14:27:42Z
Чи треба додавати кондиціонер для прання: неочевидна відповідь експертів
GlavRed
2025-01-11T14:27:34Z
Чи буде зростання тарифу на світло у 2025 році: у Міненерго зробили заяву
Знай
2025-01-11T17:36:33Z
$6000, кіт і яйця: в УЗ розповіли про дивні знахідки в поїздах
GlavRed
2025-01-11T17:27:20Z
Де найдорожчий та найдешевший проїзд в Україні
Знай
2025-01-11T17:21:14Z
Азербайджан зупинив поставки газу до Сербії
Европейская правда
2025-01-11T17:09:27Z
Українці без трудового стажу можуть розраховувати на спеціальні пенсії: перераховується кожні шість місяців
Политека
2025-01-11T17:03:53Z
Президент Словаччини відмовився їхати до України через зупинку транзиту газу
Европейская правда
2025-01-11T17:03:39Z
Ціни на деякі продукти різко зростуть: українців попередили про подорожчання низки товарів
Политека
2025-01-11T16:27:40Z
Один з найбільших і найсучасніших НПЗ Росії, – ЦПД про влучання по "Танеко"
24tv
2025-01-11T16:27:17Z
У школах України викладатимуть обов'язковий курс фінансової грамотності та підприємництва
24tv
2025-01-11T16:24:12Z
Ноєр повернувся до стартового складу Баварії на матч проти Боруссії М
Football.ua
2025-01-11T17:24:18Z
Борнмут розтрощив суперника із Чемпіоншипа, забивши п'ять голів у Кубку Англії
24tv
2025-01-11T17:21:24Z
Організатор сезону боксу в Ер-Ріяді анонсував мегафайти 2025 року: з ким битиметься Усик
24tv
2025-01-11T17:15:31Z
Експромоутер Кличка обрав зіркового суперника для Усика
24tv
2025-01-11T16:54:26Z
ПСЖ готує найгучніший трансфер зими: зірка збірної Грузії опиниться в Парижі
24tv
2025-01-11T16:51:00Z
Затримали прямо під час тренування: футболіста звинуватили у записі інтимного відео, — Sun
Фокус
2025-01-11T16:45:11Z
«Кривбас» завдав поразки «Запоріжжю» у Суперлізі України з баскетболу
УкраинФорм
2025-01-11T16:36:56Z
Бундесліга: черговий гол Мармуша приніс перемогу Айнтрахту, Гоффенгайм поступився Вольфсбургу та інші матчі
Football.ua
2025-01-11T16:33:03Z
На квітковій церемонії в Обергофі розгорнули український прапор: потужне фото
24tv
2025-01-11T16:24:28Z
Уповільнити час, немов у "Матриці": учений розповів про незвичайну здатність багатьох людей
Фокус
2025-01-11T17:21:54Z
Дешевше й ефективніше. У США знайшли спосіб поліпшити сонячні електростанції
InternetUA
2025-01-11T17:06:52Z
ДРАЦС відновив доступ до цифрових свідоцтв у «Дії»
Детектор М
2025-01-11T16:52:14Z
Біля станції «Академік Вернадський» уже народилися близько тисячі пінгвінят
УкраинФорм
2025-01-11T16:51:51Z
Винахідливі алігатори вигадали, як заманювати людей: що вони роблять
24tv
2025-01-11T16:30:02Z
Створила креативний дизайн стін за допомогою картоплі: блогерка поділилася незвичайною ідеєю
24tv
2025-01-11T16:09:07Z
Нові деталі камер iPhone 17 Pro: розкрито важливі особливості
InternetUA
2025-01-11T15:46:04Z
Розкрито нові особливості камери Galaxy S25: що чекає на користувачів
InternetUA
2025-01-11T15:33:36Z
Таку закуску ще не куштували: чудовий рецепт із лаваша за 10 хвилин
GlavRed
2025-01-11T15:27:08Z
Дарує години життя за годину ходьби: вчені розповіли про користь простої прогулянки
Фокус
2025-01-11T16:51:25Z
Коли пити каву, щоб це було корисно для організму: вчені знайшли відповідь
24tv
2025-01-11T16:45:24Z
Поворотний момент: лікарі перемогли рак 4-ї стадії за допомогою незвичайної операції
Фокус
2025-01-11T16:06:31Z
Neuralink продовжує прогресувати: імплант вживили третьому пацієнту
InternetUA
2025-01-11T14:51:08Z
Івано-Франківщина отримала сучасний томограф
УкраинФорм
2025-01-11T12:45:41Z
Усі відповіді в мозку: чому деякі люди більш схильні до вживання алкоголю і канабісу
24tv
2025-01-11T12:12:21Z
В МОЗ повідомили кількість пацієнтів на трансплантацію
360ua.news
2025-01-11T10:30:32Z
Як самостійно зробити сольовий спрей для носа: доктор Комаровський дав інструкцію
Политека
2025-01-11T10:27:53Z
Чому постійно хочеться спати: перелік основних причин
24tv
2025-01-11T07:09:55Z
Renault повертає знамениту дешеву модель
ГЛАВКОМ NET
2025-01-11T14:24:24Z
В Україні помітили унікальний седан Mercedes з характеристиками суперкара
Топ Жир
2025-01-11T13:12:11Z
Автопілот, Tesla-зарядки та мінімалізм: Honda показала стильний седан та кросовер
Знай
2025-01-11T12:51:45Z
Як позашляховик ЛуАЗ оснастили харківським дизелем
AutoCentre
2025-01-11T12:42:53Z
Електромотор і ціна 20 000 євро: Renault повертає знамениту дешеву модель
Фокус
2025-01-11T09:27:15Z
Kia має намір підкорити сегмент фургонів електричною новинкою
AutoCentre
2025-01-11T08:09:13Z
Який бензин може повільно "вбивати" автомобіль: попередження для водіїв
GlavRed
2025-01-11T04:27:42Z
Tesla презентувала у Китаї оновлену версію Model Y
УкраинФорм
2025-01-11T03:54:54Z
Volkswagen підбив підсумки продажів комерційних автомобілів за 2024 рік
AutoCentre
2025-01-10T21:42:42Z