MY.UAНовини
«Якщо робитимемо ставку на молодість, то ми маємо шанс»
«Якщо робитимемо ставку на молодість, то ми маємо шанс»

«Якщо робитимемо ставку на молодість, то ми маємо шанс»

9 січня в столичному Будинку кіно відбулося перше вручення премії Національної спілки кінематографістів України імені Сергія Параджанова за найкращі дебюти.

Започаткувати премію запропонував режисер Дмитро Томашпольський торік, 9 січня 2024 року, коли відзначалося 100 років від дня народження Параджанова.

Вечір почався з відео, де автор «Тіней забутих предків» співає народну пісню «Дощечка», яку потім підхопила на сцені студентка акторського факультету Дарина Бодейчук у національному вбранні. Ведучим церемонії разом із Дарією виступив кінознавець і режисер Станіслав Сукненко.

На здобуття Премії були номіновані фільми «Бартка», «БожеВільні», «Квіти України», «Кілометр», «Ля Палісіада», «Медовий місяць», «Ми, наші улюбленці та війна», «Сопілка Перуна», «Степне», Nice Ladies.

Журі, що складалося з членів і членкинь секретаріату Правління НСКУ, обирало переможців таємним голосуванням. Переможцями стали:

  • Філіп Сотниченко — найкращий сценарний і режисерський дебют в ігровому фільмі («Ля Палісіада»);
  • Володимир Усік — найкраща дебютна операторська робота («Ля Палісіада», «Медовий місяць»);
  • Сергій Кесіль — найкращий акторський дебют («БожеВільні»);
  • Аделина Борець — найкраща режисерка неігрового дебюту («Квіти України»);
  • Марина Врода — найкраща дебютна продюсерська робота («Степне»).

Спеціальні нагороди:

  • Ірина Нірша — акторський дебют («Медовий місяць»);
  • Антон Птушкін — режисерський дебют («Ми, наші улюбленці та війна»);
  • Євген Мазуренко — режисерський дебют («Сопілка Перуна»).

Таким чином, із семи лавреатів майже половина — три — не стосувалися війни. Також тішить наявність ігрових повних метрів — правда, майже всі вони, за винятком «Медового місяця», задумані або запущені у виробництво ще до повномасштабного вторгнення.

«БожеВільні» стосуються важкої теми радянської каральної психіатрії, тоді як у «Степному» (до речі, торік відзначеному двома нагородами на кінофестивалі в Локарно) Марина Врода занурює героїв у певний тип міжчасся, чорно-білого зимового лімба, в якому катастрофічне минуле парадоксально відгукується в теперішньому.

«Степне»

Вся нагороджена документалістика так чи так про війну, але «Сопілка Перуна» напряму про фронт; причому Мазуренко знаходить красу й навіть поезію в рутині артилерійського розрахунку.

«Сопілка Перуна»

Безумовне лідерство «Ля Палісіади» виглядає закономірним. Дія фільму починається в наші дні. Безтурботний на перший погляд пролог обривається сваркою та пострілом, який запускає основну історію, де головні герої — батьки нещасливої пари: слідчий з особливо тяжких злочинів Ільгар Сабітов (Новруз Пашаєв) і судовий психіатр, Олександр Будніков (Андрій Журба), які розслідують в Ужгороді убивство колеги. Дилема перед ними — насамперед перед психіатром — дуже проста: визнати підозрюваного, молодого хлопця на ім’я Богдан (Олександр Пархоменко) неосудним (до чого є підстави) або відправити під розстріл. Адже все відбувається навесні 1996 року, за кілька місяців до скасування смертної кари в Україні.

«Ля Палісіада»

Вічна дихотомія в будь-якому жанрі — рівновага між «що?» та «як?». Намір і спосіб, зміст і форма. Сотниченко — гранично обдарований формаліст. Мало в кого з українських режисерів є таке відчуття стилю. Тож не дивно, що в «Ля Палісіаді» настільки об’ємно відтворена атмосфера 1990-х — від одягу до інтер’єрів, від вуличних ринків до похоронних ритуалів, від автомобілів до шифоньєрів. Заради автентичності зображення більшу частину фільму знімали на стару камеру, касети для якої замовляли по всьому світу. Операторська майстерність Володимира Усіка просто визначна.

Відповідно, всі виконавці суголосні цьому простору, органічні в найменших проявах. Жодної надмірної драматизації, жодної розмови на підвищених тонах, інколи навіть помірно кумедні сценки. Усі типажі, всі характери складають несуперечливу акторську єдність. Їм віриш.

І от у справі про вбивство ці допитливі, інтелігентні, по-своєму співчутливі «слідаки» максимально пасивні. Вони просто слідують процедурам. Хоча у підозрюваного явно проблеми з пам’яттю і з психікою. Хоча свідчення проти нього дуже непевні. Але справу треба завершити вироком.

Будніков жартома називає своє міліційне буття «Ля Палісіада»; якщо врахувати значення терміну, то це звучить як самовикриття. Адже ляпалісіада — один із видів мовленнєвої надмірності, твердження завідомо очевидних фактів, що межує з абсурдністю. Помер, тому що припинилося життя. Страчений, тому що застрелили. Винен, тому що винен. І це, здається, єдине обґрунтування того, що сталося з Богданом.

Сотниченко не виносить суджень, не бавиться з бандитською екзотикою. Йому йдеться про суть, про питання, однаково актуальне у всі часи: ціну життя. Будніков і Сабітов і реагують, і діють інерційно. Ось що вдалося відтворити Сотниченку з моторошною переконливістю: наші 1990-ті як життя за інерцією. Інерцією настільки ж непомітною, наскільки всеохопною і згубною.

Так чи так, премію Параджанова можна вважати вдалим починанням: які б призи не здобували дебютанти на фестивалях чи деінде, навіть символічна відзнака від власного цеху вартує чимало.

Наостанок суто суб’єктивне спостереження.

Я пам’ятаю атмосферу засідань Спілки кінематографістів у 2000—2010-ті рр. Збирався повний зал заслужених майстрів, але від обговорення нагальних справ ці достойники дуже швидко переходили до теми, яка їх чомусь хвилювала найбільше: яке лайно знімають молоді колеги та які вони бездуховні й негідні.

Настав день, коли НСКУ збирає молодих у Будинку кіно та нагороджує за їхні роботи. Серед усього іншого — це констатація того, що зміна поколінь в нашому кінематографі відбулася, й відбулася успішно.

Дмитро Томашпольський, пряма мова:

— Ця премія унікальна тим, що її дають за професійні дебюти. У нас нема ще не було жодної премії, присвяченої професійним дебютам. Є премія кінокритиків «Кіноколо», премія Кіноакадемії «Золота дзиґа», але це вже для митців, які зробили не один фільм. А тут є підтримка першого кроку професійного кінематографіста. Можу сказати, що в цьому році у нас було десь до 50 фільмів подано, і відібрано 10.

Це головний вектор розвитку сучасної Спілки в останні роки. По-перше, ми разом з університетом імені Карпенка-Карого відновили фестиваль «Пролог». А продовження цієї молодіжної вертикалі — премія Параджанова. Я є головою комісії з молодіжної політики, і тому я займався і «Прологом», і цією премією. Учора я вже навіть сформулював для себе, що зараз така ситуація: хто переможе — минуле чи майбутнє? Якщо робитимемо ставку на молодість, насамперед починаючи зі студентства, то ми маємо шанс. Якщо ми цього не робитимемо — шансів нема. Надто зважаючи на те, що зараз не буде ніякого фінансування, буде знищено Держкіно, й узагалі владі кінематограф до одного місця.

І тому треба займатися молодими, щось придумувати. Діти дивляться на все це і кажуть, що є бажання отримати такий приз. А це ж не просто приз, а робота Параджанова. Це дуже відома історія, як він на зоні з цих кришечок від пляшок молока цвяхом, пальцями, нігтями робив портрети. Ми взяли один із них, дали художнику — і той відлив копію з бронзи. Тобто є що взяти в руки. Бажання отримати цю штуку є мотивом, щоб знімати.

А зараз цифровий вік. Молодим іноді зовсім нічого не потрібно, крім телефона і комп’ютера. І зробити ігрове кіно можна на колінці. У мене перший курс, і я можу сказати, що вони не чекають, що хтось їх буде фінансувати, якесь Держкіно. Знімають і знімають. І рівень непоганий.

Колаж: Микола Шиманський, «Детектор медіа»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
Відома оперна діва Людмила Монастирська відзначає ювілей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T15:33:31Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2025-05-25T14:39:52Z
«Віват, король!». Хто вітав легендарного Юрія Рибчинського з 80-річчям: репортаж з Палацу «України»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T13:00:27Z
Jerry Heil шокувала, як окупанти під час нічної атаки на Київ зруйнували студію звукозапису її хітів
TSN
2025-05-25T11:09:57Z
Полякова у день 46-річчя Єфросиніної показала їхні небачені фото з-за лаштунків і зробила зізнання
TSN
2025-05-25T09:51:41Z
Вєрка Сердючка зробила публічне зізнання на 80-річчі Рибчинського і викликала фурор потужним виступом
ТСН
2025-05-25T09:33:27Z
KOLA - "Блюз" - НОВИНКА чарту FM-TV цього тижня.
FM-TV
2025-05-25T07:51:32Z
У бою за Україну загинув актор Назар Малік
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T19:18:44Z
Дрони атакували Іванівську область РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T03:36:39Z
Вибухи у Росії та нові заяви Трампа: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T03:03:04Z
Китай створив матеріал, який може підірвати ефективність «Золотого купола» Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T02:54:37Z
The Economist проаналізував, скільки «шахедів» за ніч у майбутньому може випускати РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T02:45:09Z
США хочуть депортувати афганців: ветерани та правозахисники обурені
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T02:12:45Z
Духовний радник Трампа засудив атаки Росії по Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T01:54:06Z
Я завжди говорив, що Путін хоче всю Україну, а не лише частину – Трамп
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T01:15:28Z
Мені не подобається те, що робить Путін, він убиває людей – Трамп
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T22:48:44Z
Безпілотники атакували місто Єлабуга у Татарстані
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T22:06:00Z
Чому спорт на піску — найкраще фізичне навантаження для людей старше 30 років
FaceNews
2025-05-25T11:12:36Z
Як правильно підживити розсаду перцю для гарного врожаю: поради
ТСН
2025-05-25T06:36:43Z
В Китаї жінка отримала перелом перевернувшись уві сні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T05:03:17Z
Світ на порозі нової пандемії: інфекціоністи б’ють на сполох через пташиний грип у пінгвінів, верблюдів і людей
TSN
2025-05-24T18:09:41Z
Ваші нігті б’ють на сполох: 11 тривожних ознак, які не можна ігнорувати
ТСН
2025-05-24T17:55:33Z
Скасування виплат по інвалідності: хто може залишитись без пенсії
ТСН
2025-05-24T17:54:50Z
В який час доби найкраще поливати город: помилятися можуть навіть досвідчені садівники
TSN
2025-05-24T17:54:41Z
Як уникнути гнилі на цибулі: поради для весняної посадки
TSN
2025-05-24T17:53:39Z
Прорив у медицині: тест крові виявляє генетичні патології в немовля за лічені дні
TSN
2025-05-24T17:53:22Z
Календар рибалки на червень 2025 року: дні найкращого кльову
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T19:00:37Z
Названо найпопулярнішу ягоду, яка є природним рятівником від випадіння волосся
TSN
2025-05-25T09:21:56Z
Як відкрити банку з тугою кришкою: три найкращі методи, які реально працюють
TSN
2025-05-25T08:09:14Z
Чи можна передбачити стать дитини за обличчям батька
TSN
2025-05-25T08:09:04Z
Як змусити людину сказати вам правду: 4 трюки, про які ніхто не знає
TSN
2025-05-25T07:06:52Z
Туристів обурюють ціни на курортах Туреччини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T00:06:43Z
«Назаймана краса»: таємний острів у Туреччині підкорив туристів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T22:00:11Z
Як відмити навіть застарілий жир з решітки для плити: покладіть її до пакету — і нагар "відлетить" за 5 секунд
TSN
2025-05-24T17:54:43Z
Чи правда, що тарганів приваблюють до будинку певні запахи — які вони
TSN
2025-05-24T17:53:56Z
В Україні хмарно з проясненнями: прогноз погоди на 26 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T02:27:49Z
У Києві працює ППО
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T22:06:29Z
Лінія фронту станом на 25 травня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T19:51:13Z
Росія у рамках обміну передала Україні дезертира, який добровільно здався бойовикам
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T18:33:15Z
Окупанта після обміну допитали, побили і відправили на передову
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T17:15:03Z
Італієць вивчив українську та воює в ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T16:12:32Z
Розвідка пояснила, чому серед звільнених полонених не було бійців «Азова»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T15:18:23Z
Окупант заснув, а прокинувся у полоні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T14:15:28Z
На Харківщині росіяни знищили два стада корів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T13:42:14Z
Стало відомо, які міста України є лідерами за витратами на оборону
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T01:51:37Z
В Україні оголошено масштабну тривогу через пуски ракет
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T01:39:06Z
Українські біженці знову отримають допомогу з працевлаштування у Латвії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T00:00:01Z
У російській армії створено VIP-бригаду для чиновників – The New York Times
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T21:30:08Z
Боляче бачити. Рашисти перетворили на руїни вулицю в Мархалівці на Київщині
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T18:54:45Z
Верещук узяла до рук автомат
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T17:00:03Z
«Алієв ніколи не служив у 112 бригаді». Доброволець різко розкритикував ексгравця «Динамо»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T16:24:09Z
Ярослав Калінін:"СЗЧ - проблема загальна. В К-2 ми знайшли вихід".Віч-на-віч з Тетяною Крижановською.
FM-TV
2025-05-25T16:15:11Z
День Києва. Ліна Костенко пригадала, що нацисти теж так «вітали» Київ під час Другої світової
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T15:15:58Z
На Хмельниччині внаслідок нічної атаки є руйнування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T03:18:21Z
У ДТП на Харківщині загинули мати та дитина, а водій скоїв самогубство
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T00:18:23Z
У Тулі у Росії пролунала серія вибухів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T23:24:40Z
Харків атаковано дронами: у місті чули потужні вибухи
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T23:00:27Z
В Умані п'яний чоловік на BMW врізався в автобус
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T20:24:00Z
Під час російської атаки загинули батьки ексдепутата Хмельницької облради
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T18:00:54Z
На Французькій Рив’єрі друге за два дні масштабне відключення світла, підозрюють підпал
Европейская правда
2025-05-25T15:46:57Z
Біля берегів Індії затонуло судно з небезпечним вантажем, на борту були українці
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T14:42:05Z
У горах Швейцарії знайшли п'ятьох загиблих лижників
Европейская правда
2025-05-25T13:52:07Z
Tesla втрачає позиції: названо нового лідера на ринку електромобілів у Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:27:35Z
У Києві помітили новий Lamborghini Urus S
VGorode
2025-05-22T10:12:04Z
Маск анонсував появу перших роботаксі у Техасі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:09:15Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
Прогноз магнітних бур на 25-27 травня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T04:42:48Z
В Альпах зведено найвищу у світі вежу, надруковану на 3D-принтері
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T23:00:21Z
Землю накриє сонячний супершторм: вчені закликають готуватися до масштабного блекауту
ТСН
2025-05-24T17:57:14Z
Магнітна буря 24 травня: чого очікувати від сонячної активності
TSN
2025-05-24T17:56:04Z
Рибалка випадково виявив корабель, затоплений понад 100 років тому
ТСН
2025-05-24T17:55:36Z
Космічна диверсія: як галактика змогла "вимкнути" зореутворення у сусідки
ТСН
2025-05-24T17:54:05Z
В Сонячній системі виявили нову карликову планету: що про неї відомо
TSN
2025-05-24T17:52:57Z
Війна і теорія ігор. Вчений пояснив, чи можна математично змоделювати кінець війни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T17:15:30Z
Кукурудза нового покоління: ШІ та генетика допомагають зменшити потребу в добривах
AgroPortal
2025-05-24T13:00:37Z
Вчасно увімкнути захисний режим: як біотехнологія рятує рослини від посухи та водного стресу
AgroPortal
2025-05-26T03:00:02Z
Переробники пішли за черешнями та вишнями у Центральну Азію
AgroPortal
2025-05-25T12:30:01Z
Борги перед інвесторами стримують розвиток зеленої енергетики – юристка
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T11:33:38Z
Agritechnica 2025: акцент на цифровізації та рішеннях з адаптації до змін клімату
AgroPortal
2025-05-25T09:00:47Z
АМПУ друга за прибутками серед державних компаній
AgroPortal
2025-05-25T08:30:20Z
Перший врожай ранньої прибуткової картоплі збирають на Чернігівщині
Agravery
2025-05-25T08:07:30Z
Автомобільний агроекспорт прискорився та подешевшав
AgroPortal
2025-05-25T06:30:09Z
Україна у топ-3 світових лідерів за доходами від продажу огірків
AgroPortal
2025-05-25T06:00:09Z
В Україні відкрили новий мінізавод із швидкої заморозки ягід
Agravery
2025-05-25T05:06:46Z
Олексій Середа приніс Україні третє золото на Євро-2025 зі стрибків у воду
ГЛАВКОМ NET
2025-05-26T00:57:44Z
Збірна США виграла чемпіонат світу з хокею вперше з 1960 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T22:27:17Z
Українки вибороли «золото» на чемпіонаті Європи зі стрибків у воду
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T15:57:20Z
Сили оборони знищили ексгравця збірної Росії з футзалу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-25T08:36:45Z
Підсанкційний гімнаст Нагорний незаконно відвідав окуповані Донецьк та Маріуполь
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T18:54:41Z
США перемогли Швецію та вперше за 65 років вийшли у фінал чемпіонату світу з хокею
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T15:21:16Z
Євроліга-2025: чоловіча збірна України з пляжного футболу здобула другу перемогу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T15:00:19Z
Пішов з життя видатний ексгравець «Динамо»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T13:39:56Z
Вікенд для легіонерів збірної України: кубковий фінал Трубіна і фініш в Англії та Іспанії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T09:21:18Z