MY.UAНовини
Літературний канон: як з’являються списки книг must-read і чому вони важливі для нас
Літературний канон: як з’являються списки книг must-read і чому вони важливі для нас

Літературний канон: як з’являються списки книг must-read і чому вони важливі для нас

Літературний канон: як з’являються списки книг must-read і чому вони важливі для нас

Розуміємо, наскільки зараз набули поширення й стали популярними матеріали на кшталт «10 найкращих інтелектуальних романів» чи «100 найсильніших книг ХХ століття». Свої «Toп-100» публікують і регулярно оновлюють британські The Times та The Guardian, американська The New York Times і французька Le Monde. В Україні також ведуться дискусії, чи потрібен нам літературний канон і яким йому бути. Офіційного канону, звісно ж, немає, проте, скажімо, Український ПЕН створив і пропонує на своїй сторінці добірку «100 знакових творів українською мовою», а в антології «Так ніхто не кохав…» можна прочитати найкращі поезії про найсвітліше з почуттів.

Що ж стоїть за прагненням сформувати національний літературний канон?

І в літературі, і в інших царинах своєї діяльності homo sapiens прагнуть добору та певності вибору. Проте чому саме зараз, як складається враження, таких спроб ранжування особливо багато? Чи це просто ефект поширення певних форматів у соціальних медіа?

Гадаю, насправді бачимо наслідки процесу розпаду структур мислення, що панували ще від ХІХ століття й зазнали фактичного краху в столітті ХХ. Проте тепер ми прагнемо їх відновити. Це уявлення про цілісність і гармонію, необхідні для існування чільних феноменів цивілізації: політики, історії, мистецтв і літератури зокрема.

Бо що таке канон? У літературі це список обов’язкових для прочитання (власне, канонічних) текстів; у ширшому сенсі — будь-що визнане, вивірене чиєюсь експертизою. Саме уявлення про обов’язковість та експертність і зазнало найбільших змін.

ХІХ століття, принаймні після завершення наполеонівських війн, здавалося європейцям часом певності та стабільності. Так, революційні ексцеси траплялися («Весна народів», марші Гарібальді), локальні війни спалахували (кримська поразка Росії, поразки Австро-Угорщини у зіткненнях із Італією та Прусією), проте загалом на континенті панував мир — особливо якщо порівняти з попередніми XVII–XVIII століттями. Натомість потужний розвиток технологій зміцнив віру в силу людського розуму, і хоча поняття «прогрес» з’явилося ще в попередньому столітті, в ХIХ воно поширилося й стало загальноприйнятним для дуже багатьох діячів гуманітарної сфери (читаймо Франка!).

Закономірно, що віра в розумність, раціональність схиляє до творення впорядкованих — цілісних та гармонійних — систем уявлень. І такими можна вважати концепції Канта, Геґеля, Ніцше, Фройда, компаративістів після Теодора Бенфея, структуралістів після Фердинана де Сосюра чи мистецтвознавців після Генріха Вельфліна. А де є системні критерії, там і чітке бачення якості — скажімо, літературних текстів, музичних творів чи живописних полотен. Все, можемо легко укладати списки обов’язкового читання.

Втім, майже відразу, ще в ХІХ столітті, почали з’являтися суперечливі прояви — щось, що в прийнятні системи не вписувалося. З позицій французьких неокласиків Бодлер — це скандал. Те саме думали представники французької Академії живопису про імпресіоністів. Навіть із погляду вже доволі модерних за свідомістю поетів футуризм — це все одно занадто, too much, не кажучи вже про дадаїзм. І оці набори звуків хтось називає поезією?

Дві світові війни, геноциди та тоталітаризми ХХ століття покінчили з політичною й економічною певністю. З тривоги холодної війни народився постмодернізм як радикальна непевність — нетривкість будь-яких суспільних правил чи мистецьких критеріїв. Коли Гарольд Блум 1994 року пише свій відомий «Західний канон», із яким ми тепер знову так носимося, він насправді оплакує крах тривкості: перший розділ його книжки називається «Елегія про загибель Канону».

У певному сенсі діаметральною протилежністю стабільному канону стало поняття дискурсу, актуалізоване у світовій філософській думці Мішелем Фуко (у нас його запустила в обіг своєю попервах скандальною, а тепер належно визнаною книжкою «Дискурс модернізму в українській літературі» Соломія Павличко).

Дискурс — це дослівно набір висловлювань — вчена розмова з приводу, яка цурається системності чи будь-якої впорядкованості. У світовій літературі це означало буквально читай, що хочеш (десь далеко, з глибини століть теленькає дзвоник Телемського абатства). Більше не існувало певних способів довести, що, скажімо, Стівен Кінг є слабшим письменником, аніж, наприклад, Айріс Мердок. В українському контексті такі погляди почали ширитися з 90-х, що було закономірним після розпаду авторитарної системи, проте вони відразу ж вступили в конфлікт із прагненнями відновити історичну справедливість, повернувши імена репресованих радянською владою письменників, а отже — переукласти й витворити новий національний літературний канон.

Утім, на той час цей запит не набув належного втілення. Саме слово «канон» чітко прозвучало в українському літературознавстві лише в статті Марка Павлишина «Канон та іконостас», у якій науковець застерігає не витворювати ієрархій «іконічних» письменників, як було в радянську епоху, а звернути все ж таки увагу на цінність текстів. Канонізацією рішуче займалася хіба що школа: програми вивчення літератури було радикально оновлено.

В решті нашого гуманітарного простору — від 90-х і аж донедавна — панувала постмодерна дискурсивність: нормально собі уживалися (на полицях книгарень, наприклад) і заборонені колись Винниченко з Хвильовим, і письменники-соцреалісти, і Булгаков, якого цінували за антирадянськість, і Стругацькі, яким пробачали латентний чи й відвертий сталінізм. Потреба в каноні не була критичною, то й спроб якогось упорядкування не виникало.

Наше теперішнє прагнення триматися за своїх письменників і виштовхувати геть чужих, звісно ж, є наслідком потреби самовизначення: з ким ви, майстри пера? Логічна вимога в умовах, коли ти існуєш або ні, коли щось / хтось може тобі допомогти існувати, а інше щось / хтось убиває — навіть нехай ментально.

Ми тримаємося за історії. Ми розуміємо себе через історії — зокрема й через літературні. Це не ми упорядковуємо десятку найкращих романів — це ці десять найважливіших текстів упорядковують нашу свідомість.

Тому, хоча зараз і далі маємо дискурсивний плюралізм і усвідомлюємо, що списки канонічних творів можуть бути різними — адже кожне видавництво може заснувати свою серію класики — проте дедалі частіше бачимо тексти, які з’являються в усіх добірках найкращих творів: «Кобзар», «Каменярі», «Царівна», «Лісова пісня», «Тіні забутих предків», «Місто», «Тигролови», новели Григора Тютюнника, поезія Василя Стуса… Must-read? Так! Бо вони вибудовують наш всесвіт і дають усвідомити, хто ми є. І що ми є взагалі.

Вже згаданий Гарольд Блум правий, коли каже, що канон потрібен, аби не витрачати часу на другорядні тексти й зосередитися на найважливіших. Можна додати, що національний канон має бути сформований для чіткішого бачення самих себе й відтак формування цілого національного організму.

А формувати його слід буквально спільними зусиллями всіх, на чию експертність можемо покладатися. Канон має завжди поставати наслідком дискусії й передбачати можливість оновлення та актуалізації. Найканонічнішими ж будуть ті з книг, доцільність і навіть обов’язковість читання яких визнаватимуть і сивий професор, і гостра письмом журналістка, і жваві блогери, порадам яких довіряє значна аудиторія.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Я доручив збільшити кількість замовлень дронів, – Зеленський
24tv
2025-01-11T13:51:30Z
Цього літа понад 3 тисячі дітей вивозили з окупованої Херсонщини до РФ «на перевиховання» - Лубінець
УкраинФорм
2025-01-11T13:51:05Z
Доплати вчителям у 2025 році: МОН пояснило, від чого вони залежать
24tv
2025-01-11T13:24:12Z
У «Дії» знову доступні актові записи про народження, шлюб та зміну імені
УкраинФорм
2025-01-11T13:16:52Z
Важливі зміни для переселенців: як новий статус вплине на життя ВПО
Знай
2025-01-11T13:12:54Z
Мобілізація в Україні: кого можуть зняти з військового обліку
24tv
2025-01-11T13:12:49Z
Чому восьмі класи стануть випробуванням для реформи НУШ
ZN UA
2025-01-11T13:04:44Z
Чоловік подав до суду на виробника бритв: що вирішив суддя
24tv
2025-01-11T13:03:34Z
Словаччина розглядає варіант з легким танком на базі CV90 замість Leopard 2A8
InternetUA
2025-01-11T13:01:05Z
Лесик з DZIDZIO, у якого на сцені зупинилось серце, після реабілітації повернувся додому
Фокус
2025-01-11T13:51:10Z
Кольори одягу, які зроблять фігуру стрункою: візьміть їх до уваги вже зараз
24tv
2025-01-11T13:48:24Z
Джей Ло занепокоїлася через Бена Аффлека на фоні пожеж у Лос-Анджелесі: що вона зробила
Фокус
2025-01-11T13:27:33Z
"Я не шукаю жалю чи співчуття": Тодоренко на фото показала невиліковну недугу
GlavRed
2025-01-11T13:27:15Z
Дім Майлі Сайрус – приклад для наслідування: чому дизайнери обожнюють її інтер'єр
24tv
2025-01-11T13:12:47Z
Дуже страшно, – Макс Чмерковський показав, як вогонь наблизився до його будинку в Каліфорнії
24tv
2025-01-11T12:24:56Z
Рецензія на анімаційний серіал «Монстри Коммандос» / Creature Commandos
ITC
2025-01-11T12:24:01Z
Віктор Павлік показав рідкісний знімок із єдиною дочкою та онуком
Комсомольская правда
2025-01-11T12:07:18Z
Софія Ротару відмовилася продавати трикімнатну квартиру у Москві за 80 млн руб – ЗМІ
TSN
2025-01-11T11:51:35Z
У SPRAVDI спростували фейк про Україну та захист Данії
Комсомольская правда
2025-01-11T13:51:04Z
Лідерка ультраправих Німеччини пообіцяла знову запустити "Північний потік"
Европейская правда
2025-01-11T13:49:11Z
Президент Панами відреагував на погрози Трампа застосувати військову силу
24tv
2025-01-11T13:45:52Z
«Соратник» Деркача і Дубінського «Птичка» оскаржує персональні санкції Зеленського
Украина Криминальная
2025-01-11T13:45:37Z
"Важкий вибір": Кірбі оцінив, як нові санкції США позначаться на Росії
Хвиля
2025-01-11T13:30:44Z
Вихід ЗСУ з Курської області: 60 000 російських військових підуть слідом - WP
GlavRed
2025-01-11T13:27:22Z
Обіцянка Трампа про завершення війни за 24 години. Чому це вже не реалістично?
ГЛАВКОМ NET
2025-01-11T13:27:17Z
Маск знову публічно підтримав "Альтернативу для Німеччини"
Европейская правда
2025-01-11T13:13:50Z
The Hill припустила, на які ще країни може націлитися Трамп
ZN UA
2025-01-11T13:12:12Z
Майже ₴700 тис. шкоди на закупівлі квадрокоптерів для військових – підозрюються посадовці органу влади в Запоріжжі
Украина Криминальная
2025-01-11T13:21:02Z
У Лос-Анджелесі продовжується боротьба з пожежами: зросла кількість загиблих та руйнувань
ZN UA
2025-01-11T13:15:17Z
У Британії зафіксували рекордні морози за останні 15 років
Европейская правда
2025-01-11T12:01:01Z
В Енгельсі четверту добу палає нафтобаза, яку атакували ЗСУ
iPress
2025-01-11T11:57:33Z
В Італії помер "Робінзон Крузо" - чоловік прожив на безлюдному острові понад 30 років
Комсомольская правда
2025-01-11T11:49:09Z
Пожежа в Дніпрі забрала життя трьох людей
ГЛАВКОМ NET
2025-01-11T11:33:50Z
У Львівському районі в зіткненні легковика з автобусом постраждали семеро людей
Украина Криминальная
2025-01-11T11:27:47Z
У Кам’янському чоловіки побили дідуся прямо на дорозі: він нібито зачепив їхнє авто
24tv
2025-01-11T11:21:11Z
Горить "їжа" для Ту-95: в Росії 4 добу не можуть загасити полум'я на нафтобазі в Енгельсі
24tv
2025-01-11T10:31:04Z
Снайпери ГУР ліквідували групу загарбників під Покровськом: ефектне відео
24tv
2025-01-11T13:51:59Z
У Києві відновили теплопостачання для споживачів після аварії на перетині вулиць Жилянської та Петлюри
Khreschatyk
2025-01-11T13:51:20Z
Вдарить мороз -10 градусів: Україну накриває сильне похолодання
GlavRed
2025-01-11T13:27:50Z
Валять ордою, як у часи Другої світової, – у ЗСУ про сильну зміну тактики росіян на Курщині
24tv
2025-01-11T13:27:41Z
Залишилось одне місце, але воно гірше Криму: де росіяни ремонтують військові кораблі
24tv
2025-01-11T13:24:19Z
Це не питання тижнів: чи можуть росіяни зайти у Покровськ і за який час
24tv
2025-01-11T13:18:37Z
Кампанія зариблення поповнила водойми Карпатського регіону лососевими видами риб
AgroNews
2025-01-11T13:15:01Z
У Миколаївській області відкрили новий митний термінал
УкраинФорм
2025-01-11T13:03:54Z
В Україну йде різке похолодання - низка областей накриє сніг 12 січня
Комсомольская правда
2025-01-11T13:01:05Z
Несподівані речі, які не можна викидати в унітаз: не всі це знають
24tv
2025-01-11T13:48:02Z
Місячні вузли змінюють знак: які доленосні події відбудуться в найближчі півтора року
GlavRed
2025-01-11T13:30:09Z
Майже ніхто туди не хоче: 20 країн світу, які найменше відвідують туристи
24tv
2025-01-11T13:09:07Z
Жінка не могла заснути протягом 25 років: який трюк назавжди змінив її життя
Фокус
2025-01-11T13:00:43Z
Змітають за пару хвилин: відпадна закуска всього з трьох інгредієнтів
24tv
2025-01-11T10:48:16Z
В Україні не "пасмурно" і не "похолодало": які зимові слова ви можете вживати неправильно
24tv
2025-01-11T10:03:54Z
Ніколи не носіть це в гаманці: 5 несподіваних предметів, що проганяють гроші
24tv
2025-01-11T09:48:04Z
Чоловік побував у всіх країнах світу і назвав найгірше місце на планеті
Фокус
2025-01-11T09:42:10Z
Про Кафе Птах та Мавпу Буф: у чому секрет цих фраз при вивченні мови
24tv
2025-01-11T09:27:48Z
Куріння кальяну в ресторанах поза законом: Верховний суд виніс рішення
24tv
2025-01-11T13:48:59Z
Спецрахунок для сил оборони в Нацбанку: невикористаними залишились 75% коштів
ZN UA
2025-01-11T13:33:17Z
У США значно скоротилось виробництво волоського горіха
AgroPortal
2025-01-11T13:30:44Z
У Шотландії збудують найбільші акумуляторні системи зберігання енергії: у чому їх особливість
24tv
2025-01-11T13:27:31Z
Ціни на яйця падають: у якому супермаркеті купити дешевше
ГЛАВКОМ NET
2025-01-11T13:09:44Z
Мінагрополітики розподілило квоти на експорт м’яса птиці до ЄС
AgroNews
2025-01-11T12:33:00Z
Будівництво євроколії: які роботи заплановані на 2025 рік
AgroPortal
2025-01-11T12:30:58Z
Робіть запаси, поки грошей вистачає: українцям прогнозують шокуюче зростання цін – що подорожчає найбільше
Знай
2025-01-11T12:30:49Z
В Німеччині реєструють рекордну кількість банкрутств
24tv
2025-01-11T12:18:17Z
Бельгія змінить тренера напередодні плей-оф з Україною: серед претендентів легенда "Ле Бльо"
24tv
2025-01-11T13:48:47Z
Шахтар хоче підписати захисника збірної Уругваю
Football.ua
2025-01-11T13:47:05Z
Боролась із раком: померла футзалістка збірної України Таїсія Бабенко
24tv
2025-01-11T13:33:28Z
Колишній футболіст Арсеналу Карлос Вела втратив будинок у пожежі в Каліфорнії
360ua.news
2025-01-11T13:30:53Z
Бензема відповів на чутки щодо завершення кар'єри
Football.ua
2025-01-11T13:21:11Z
Може повернутися на Батьківщину: зірковий голкіпер ПСЖ змінить клубну прописку
24tv
2025-01-11T13:18:24Z
Анчелотті: Матчі з Барселоною — завжди щось особливе
Football.ua
2025-01-11T13:18:10Z
«Мрія-2006» - найкращий український клуб у світовому рейтингу пляжного футболу
УкраинФорм
2025-01-11T13:09:40Z
Монфіс присвятив виграний титул їх зі Світоліною маленькій донечці: миле відео
24tv
2025-01-11T12:54:58Z
У Китаї розгорнули надшвидку мережу на 13 000 км: які дані передаватимуть
InternetUA
2025-01-11T13:33:37Z
Грали ще наші предки: в Україні є своя версія гри із серіалу "Гра в кальмара" ґонґі
24tv
2025-01-11T13:06:37Z
Регулює світло і тепло. Ізраїльські вчені створили розумне вікно
InternetUA
2025-01-11T13:01:54Z
Такого немає ніде у світі: показано перше повітряне таксі з однією "особливістю"
InternetUA
2025-01-11T12:33:50Z
Парад планет 2025: коли можна побачити шість і сім планет одночасно
TSN
2025-01-11T12:27:08Z
ДРАЦС відновив доступ до цифрових свідоцтв у «Дії»
Детектор М
2025-01-11T12:04:34Z
Горбатий кит перетнув три океани, здійснивши подорож на інший бік планети
24tv
2025-01-11T12:03:11Z
Як дізнатися, що смартфон був зламаний: 10 простих способів визначити це
InternetUA
2025-01-11T12:01:11Z
Користувачі YouTube продають свої невикористані відеозаписи для навчання моделей ШІ
Детектор М
2025-01-11T11:45:44Z
Івано-Франківщина отримала сучасний томограф
УкраинФорм
2025-01-11T12:45:41Z
Усі відповіді в мозку: чому деякі люди більш схильні до вживання алкоголю і канабісу
24tv
2025-01-11T12:12:21Z
В МОЗ повідомили кількість пацієнтів на трансплантацію
360ua.news
2025-01-11T10:30:32Z
Як самостійно зробити сольовий спрей для носа: доктор Комаровський дав інструкцію
Политека
2025-01-11T10:27:53Z
Чому постійно хочеться спати: перелік основних причин
24tv
2025-01-11T07:09:55Z
Кого можуть мобілізувати з 3 групою інвалідності
24tv
2025-01-11T06:24:44Z
У черзі на трансплантацію стоять понад 3,5 тисячі українців
УкраинФорм
2025-01-11T05:00:39Z
Невидима небезпека: як захиститися від отруєння чадним газом
ZN UA
2025-01-11T02:04:35Z
Коли потрібно пити каву, аби вона подовжувала життя: несподівана відповідь
24tv
2025-01-10T20:21:46Z
В Україні помітили унікальний седан Mercedes з характеристиками суперкара
Топ Жир
2025-01-11T13:12:11Z
Автопілот, Tesla-зарядки та мінімалізм: Honda показала стильний седан та кросовер
Знай
2025-01-11T12:51:45Z
Як позашляховик ЛуАЗ оснастили харківським дизелем
AutoCentre
2025-01-11T12:42:53Z
Електромотор і ціна 20 000 євро: Renault повертає знамениту дешеву модель
Фокус
2025-01-11T09:27:15Z
Kia має намір підкорити сегмент фургонів електричною новинкою
AutoCentre
2025-01-11T08:09:13Z
Який бензин може повільно "вбивати" автомобіль: попередження для водіїв
GlavRed
2025-01-11T04:27:42Z
Tesla презентувала у Китаї оновлену версію Model Y
УкраинФорм
2025-01-11T03:54:54Z
Volkswagen підбив підсумки продажів комерційних автомобілів за 2024 рік
AutoCentre
2025-01-10T21:42:42Z
Може "вбити" двигун: автомеханік назвав фатальну помилку водіїв взимку
GlavRed
2025-01-10T21:27:17Z