MY.UAНовини
Літературний канон: як з’являються списки книг must-read і чому вони важливі для нас
Літературний канон: як з’являються списки книг must-read і чому вони важливі для нас

Літературний канон: як з’являються списки книг must-read і чому вони важливі для нас

Літературний канон: як з’являються списки книг must-read і чому вони важливі для нас

Розуміємо, наскільки зараз набули поширення й стали популярними матеріали на кшталт «10 найкращих інтелектуальних романів» чи «100 найсильніших книг ХХ століття». Свої «Toп-100» публікують і регулярно оновлюють британські The Times та The Guardian, американська The New York Times і французька Le Monde. В Україні також ведуться дискусії, чи потрібен нам літературний канон і яким йому бути. Офіційного канону, звісно ж, немає, проте, скажімо, Український ПЕН створив і пропонує на своїй сторінці добірку «100 знакових творів українською мовою», а в антології «Так ніхто не кохав…» можна прочитати найкращі поезії про найсвітліше з почуттів.

Що ж стоїть за прагненням сформувати національний літературний канон?

І в літературі, і в інших царинах своєї діяльності homo sapiens прагнуть добору та певності вибору. Проте чому саме зараз, як складається враження, таких спроб ранжування особливо багато? Чи це просто ефект поширення певних форматів у соціальних медіа?

Гадаю, насправді бачимо наслідки процесу розпаду структур мислення, що панували ще від ХІХ століття й зазнали фактичного краху в столітті ХХ. Проте тепер ми прагнемо їх відновити. Це уявлення про цілісність і гармонію, необхідні для існування чільних феноменів цивілізації: політики, історії, мистецтв і літератури зокрема.

Бо що таке канон? У літературі це список обов’язкових для прочитання (власне, канонічних) текстів; у ширшому сенсі — будь-що визнане, вивірене чиєюсь експертизою. Саме уявлення про обов’язковість та експертність і зазнало найбільших змін.

ХІХ століття, принаймні після завершення наполеонівських війн, здавалося європейцям часом певності та стабільності. Так, революційні ексцеси траплялися («Весна народів», марші Гарібальді), локальні війни спалахували (кримська поразка Росії, поразки Австро-Угорщини у зіткненнях із Італією та Прусією), проте загалом на континенті панував мир — особливо якщо порівняти з попередніми XVII–XVIII століттями. Натомість потужний розвиток технологій зміцнив віру в силу людського розуму, і хоча поняття «прогрес» з’явилося ще в попередньому столітті, в ХIХ воно поширилося й стало загальноприйнятним для дуже багатьох діячів гуманітарної сфери (читаймо Франка!).

Закономірно, що віра в розумність, раціональність схиляє до творення впорядкованих — цілісних та гармонійних — систем уявлень. І такими можна вважати концепції Канта, Геґеля, Ніцше, Фройда, компаративістів після Теодора Бенфея, структуралістів після Фердинана де Сосюра чи мистецтвознавців після Генріха Вельфліна. А де є системні критерії, там і чітке бачення якості — скажімо, літературних текстів, музичних творів чи живописних полотен. Все, можемо легко укладати списки обов’язкового читання.

Втім, майже відразу, ще в ХІХ столітті, почали з’являтися суперечливі прояви — щось, що в прийнятні системи не вписувалося. З позицій французьких неокласиків Бодлер — це скандал. Те саме думали представники французької Академії живопису про імпресіоністів. Навіть із погляду вже доволі модерних за свідомістю поетів футуризм — це все одно занадто, too much, не кажучи вже про дадаїзм. І оці набори звуків хтось називає поезією?

Дві світові війни, геноциди та тоталітаризми ХХ століття покінчили з політичною й економічною певністю. З тривоги холодної війни народився постмодернізм як радикальна непевність — нетривкість будь-яких суспільних правил чи мистецьких критеріїв. Коли Гарольд Блум 1994 року пише свій відомий «Західний канон», із яким ми тепер знову так носимося, він насправді оплакує крах тривкості: перший розділ його книжки називається «Елегія про загибель Канону».

У певному сенсі діаметральною протилежністю стабільному канону стало поняття дискурсу, актуалізоване у світовій філософській думці Мішелем Фуко (у нас його запустила в обіг своєю попервах скандальною, а тепер належно визнаною книжкою «Дискурс модернізму в українській літературі» Соломія Павличко).

Дискурс — це дослівно набір висловлювань — вчена розмова з приводу, яка цурається системності чи будь-якої впорядкованості. У світовій літературі це означало буквально читай, що хочеш (десь далеко, з глибини століть теленькає дзвоник Телемського абатства). Більше не існувало певних способів довести, що, скажімо, Стівен Кінг є слабшим письменником, аніж, наприклад, Айріс Мердок. В українському контексті такі погляди почали ширитися з 90-х, що було закономірним після розпаду авторитарної системи, проте вони відразу ж вступили в конфлікт із прагненнями відновити історичну справедливість, повернувши імена репресованих радянською владою письменників, а отже — переукласти й витворити новий національний літературний канон.

Утім, на той час цей запит не набув належного втілення. Саме слово «канон» чітко прозвучало в українському літературознавстві лише в статті Марка Павлишина «Канон та іконостас», у якій науковець застерігає не витворювати ієрархій «іконічних» письменників, як було в радянську епоху, а звернути все ж таки увагу на цінність текстів. Канонізацією рішуче займалася хіба що школа: програми вивчення літератури було радикально оновлено.

В решті нашого гуманітарного простору — від 90-х і аж донедавна — панувала постмодерна дискурсивність: нормально собі уживалися (на полицях книгарень, наприклад) і заборонені колись Винниченко з Хвильовим, і письменники-соцреалісти, і Булгаков, якого цінували за антирадянськість, і Стругацькі, яким пробачали латентний чи й відвертий сталінізм. Потреба в каноні не була критичною, то й спроб якогось упорядкування не виникало.

Наше теперішнє прагнення триматися за своїх письменників і виштовхувати геть чужих, звісно ж, є наслідком потреби самовизначення: з ким ви, майстри пера? Логічна вимога в умовах, коли ти існуєш або ні, коли щось / хтось може тобі допомогти існувати, а інше щось / хтось убиває — навіть нехай ментально.

Ми тримаємося за історії. Ми розуміємо себе через історії — зокрема й через літературні. Це не ми упорядковуємо десятку найкращих романів — це ці десять найважливіших текстів упорядковують нашу свідомість.

Тому, хоча зараз і далі маємо дискурсивний плюралізм і усвідомлюємо, що списки канонічних творів можуть бути різними — адже кожне видавництво може заснувати свою серію класики — проте дедалі частіше бачимо тексти, які з’являються в усіх добірках найкращих творів: «Кобзар», «Каменярі», «Царівна», «Лісова пісня», «Тіні забутих предків», «Місто», «Тигролови», новели Григора Тютюнника, поезія Василя Стуса… Must-read? Так! Бо вони вибудовують наш всесвіт і дають усвідомити, хто ми є. І що ми є взагалі.

Вже згаданий Гарольд Блум правий, коли каже, що канон потрібен, аби не витрачати часу на другорядні тексти й зосередитися на найважливіших. Можна додати, що національний канон має бути сформований для чіткішого бачення самих себе й відтак формування цілого національного організму.

А формувати його слід буквально спільними зусиллями всіх, на чию експертність можемо покладатися. Канон має завжди поставати наслідком дискусії й передбачати можливість оновлення та актуалізації. Найканонічнішими ж будуть ті з книг, доцільність і навіть обов’язковість читання яких визнаватимуть і сивий професор, і гостра письмом журналістка, і жваві блогери, порадам яких довіряє значна аудиторія.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Черговий обман": Рубіо спростував інформацію про закриття посольств США у Африці
24tv
2025-04-20T18:33:46Z
США хочуть продовження «великоднього перемир’я» між Україною та РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T18:27:38Z
У Росії судять полоненого австралійця, який воював за Україну
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T18:24:54Z
Не Путін: Епіфаній назвав винного у війні між росіянами та українцями
24tv
2025-04-20T18:24:27Z
«Трамп може повернутися за допомогою України»: експерт розповів, у якому разі це може статися
Политека
2025-04-20T18:18:21Z
Герой України розповів, який корупційний скандал його обурив
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T18:15:34Z
Демократи не хочуть повернення Байдена в політику — The Hill
iPress
2025-04-20T18:10:58Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T18:10:31Z
Захід не вірить у великоднє припинення вогню – Reuters
iPress
2025-04-20T18:10:25Z
Винищувачі Британії кілька разів перехопили літаки РФ у повітряному просторі НАТО
Европейская правда
2025-04-20T18:10:41Z
Допомога на оренду житла в Запоріжжі: як взяти участь у проєкті
Политека
2025-04-20T18:01:51Z
"Не вистачає золотих яєць": великодній кошик чиновника у Кривому Розі обурив українців
Telegraf
2025-04-20T17:57:50Z
Не жіноча професія: педагог розкритикував багаторічну традицію початкової школи
Знай
2025-04-20T17:51:55Z
Символи Великодня чи великий гріх? Навіщо українці приносять на могили паски і крашанки
Telegraf
2025-04-20T17:48:08Z
Базу з атомними підводними човнами Китаю помітили із супутника: аналітик показав фото
InternetUA
2025-04-20T17:40:27Z
Росія отримала "високоточну" 240-мм РСЗВ з КНДР: з'явився перший відеодоказ
24tv
2025-04-20T17:39:31Z
Таємничий винищувач Росії – Су-57: ексспівробітник Пентагону оцінив його загрозу
24tv
2025-04-20T17:15:57Z
Повістки поштою: коли загрожує штраф і як його оскаржити
Хвиля
2025-04-20T17:15:42Z
Що найкраще випити перед сном. Оберіть свій напій
Gazeta UA
2025-04-20T18:27:45Z
Назвали найгірші пози для сну, якщо болить спина
Gazeta UA
2025-04-20T18:06:06Z
Як миттєво позбутись запаху часнику з рота. Вчені здивували відкриттям
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:22Z
Шість продуктів, які зменшують тривалість життя
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:21Z
Все життя ви робили це неправильно: як насправді потрібно мити волосся
24tv
2025-04-20T11:42:52Z
Вісім причин, чому манго треба їсти чоловікам та жінкам
Gazeta UA
2025-04-20T09:57:36Z
Як депресія батьків впливає на поведінку дитини
360ua.news
2025-04-20T07:42:52Z
Ранкові ритуали після яких ви будете бадьорі цілий день
24tv
2025-04-20T07:30:01Z
Нові дані про звичні уявлення щодо користі вина
24tv
2025-04-20T06:12:36Z
На одному подиху: 3 легкі мінісеріали для вихідного дня
24tv
2025-04-20T18:18:19Z
Майбутнє української рок-музики: діти зіграли легендарну пісню, мережу у захваті
Telegraf
2025-04-20T17:48:30Z
Анна Саліванчук зізналася, навіщо вийшла заміж за експродюсера Студії Квартал 95
GlavRed
2025-04-20T17:27:48Z
"Ти - мій": обраниця Дмитра Кулеби показала романтичне фото з політиком
GlavRed
2025-04-20T16:25:09Z
У Великдень Христина Соловій поділилася рідкісним фото з мамою
24tv
2025-04-20T14:36:25Z
Разом із сином за святковим столом: як відзначає Великдень Софія Ротару
GlavRed
2025-04-20T14:27:14Z
Українській співачці у Росії загрожує 20 років тюрми
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T13:12:17Z
Майбутній "Холостяк" Тарас Цимбалюк замилував спільним фото з мамою: рідкісний кадр
24tv
2025-04-20T12:54:15Z
У студентському архіві знайшли плівки двох кінострічок 1920-1930 років
Детектор М
2025-04-20T12:39:18Z
РФ захопила Катеринівку і просунулася вперед на сході – DeepState
GlavRed
2025-04-20T18:27:28Z
Чоловік шість разів тікав за кордон, а після мобілізації здавав позиції ЗСУ ворогу – що вирішив суд
InternetUA
2025-04-20T18:27:24Z
РФ використовує "великоднє перемир'я" для подальшого наступу на Харківщині, — військові
Фокус
2025-04-20T18:21:09Z
Росіяни окупували Катеринівку на Донеччині – DeepState
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T18:09:43Z
Готуються, – Андрющенко попередив про провокацію окупантів під час "великоднього перемир'я"
24tv
2025-04-20T18:09:01Z
Окупували нове селище і просунулися біля 3 населених пунктів: DeepState оновив карту фронту
24tv
2025-04-20T18:03:50Z
Окупанти заховали в будівлі новітній російський танк Т-80БВМ, але марно: ефектне відео від ЗСУ
24tv
2025-04-20T17:54:33Z
Нацгвардія розповіла, для чого російські війська використовують перемир’я
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T17:51:59Z
Україна намагається повернути полоненого РФ австралійця: що відомо про Оскара Дженкінса
Фокус
2025-04-20T17:42:46Z
В лікарнях Харкова залишаються ще понад 10 людей, які постраждали внаслідок ракетного обстрілу
24tv
2025-04-20T18:30:32Z
На Вінниччині автобус з пасажирами злетів у кювет: постраждали семеро людей
Факти ICTV
2025-04-20T17:58:48Z
На Харківщині пожежна машина лісгоспу підірвалася на вибухівці, двоє постраждалих
УкраинФорм
2025-04-20T17:51:30Z
На Тернопільщині біля закинутого магазину знайдено новонароджену дитину
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T17:46:49Z
Великоднє диво: на Закарпатті поїзд врізався в авто, у людей лише синці та подряпини
Фокус
2025-04-20T17:39:05Z
Румунські рятувальники шукають 40-річного українця, який заблукав у горах
Европейская правда
2025-04-20T17:36:34Z
На Харківщині підірвався пожежний автомобіль під час гасіння: є постраждалі
24tv
2025-04-20T17:30:57Z
На Буковині загинув курсант-прикордонник: це вже друга трагедія за тиждень
ZN UA
2025-04-20T17:13:30Z
У Казахстані під час напівмарафону померли двоє учасників
УкраинФорм
2025-04-20T16:25:23Z
Як позбутися ос в будинку - дієвий та екологічний спосіб
Gazeta UA
2025-04-20T17:27:40Z
Перевірте, чи доживете ви до 100 років – 9 ознак та цікавий тест
24tv
2025-04-20T17:09:43Z
Вчені вивели "формулу успіху": які риси характеру вам необхідні
24tv
2025-04-20T16:21:27Z
Назустріч пригодам: 2 знаки зодіаку, яким у травні треба піти у відпустку
24tv
2025-04-20T16:09:17Z
1100 євро за 3 ночі: у Німеччині готуються запустити найбільший круїзний лайнер у світі
Фокус
2025-04-20T16:03:52Z
Як виростити солодкий буряк — секрети посадки, поливу і підживлення
GlavRed
2025-04-20T15:27:13Z
Парфуми для жінок на весну: аромати, які закохують в себе з перших нот
24tv
2025-04-20T15:12:59Z
Впала та розбилася крашанка: ось що означає прикмета
24tv
2025-04-20T15:09:52Z
Чим підгодувати часник навесні — добрива, що дійсно працюють
GlavRed
2025-04-20T14:27:49Z
Чи можуть в Україні запровадити графіки відключення газу: експерт чітко відповів
GlavRed
2025-04-20T18:27:52Z
Купує у Росії і спродує Європі: як Китай обійшов США із природним газом, – NYT
24tv
2025-04-20T18:27:34Z
НБУ ввів в обіг унікальну монету в честь Великодня: перші фото
24tv
2025-04-20T18:18:10Z
Курс долара після Великодня: банкір озвучив нові межі
Хвиля
2025-04-20T18:00:03Z
Майже пів мільйона за 1 долар: що відомо про найдешевшу валюту в світі
24tv
2025-04-20T17:51:46Z
Пенсія в Харківській області: стало відомо про зміни у виплатах
Политека
2025-04-20T17:30:58Z
Південна Корея не оскаржуватиме мита США через "історичний борг"
iPress
2025-04-20T17:09:30Z
Газ у травні подорожчає: чому виростуть рахунки за комуналку
Хвиля
2025-04-20T16:30:28Z
Подорожчання кави в Одесі: які несподіванки сталися з цінами
Политека
2025-04-20T16:30:26Z
Легендарний "Залізний Майк" назав боксера, який мав найсильніший удар
24tv
2025-04-20T18:09:31Z
Битва Боруссій: Дортмунд сильніший за Менхенгладбах
Football.ua
2025-04-20T18:04:46Z
Еліна Світоліна виграла тенісиний турнір в Руані
УкраинФорм
2025-04-20T18:03:42Z
Куадрадо — у стартовому складі Аталанти на матч проти Мілана
Football.ua
2025-04-20T17:58:42Z
Камавінга, Модрич та Себальйос гратимуть із перших хвилин El Clasico проти Атлетіка
Football.ua
2025-04-20T17:46:11Z
Ліверпуль обіграв Лестер і наблизився до титулу
Football.ua
2025-04-20T17:28:37Z
«Верес» обіграв «Чорноморець» на фініші 25-го туру УПЛ
УкраинФорм
2025-04-20T17:01:24Z
Арсенал з асистом Зінченка розтрощив "трактористів" з низів АПЛ
24tv
2025-04-20T17:00:35Z
Конфлікт у Барселоні: Торрес, Фаті та Форт незадоволені рішеннями Фліка
Football.ua
2025-04-20T16:55:44Z
ШІ генерує зображення гламурних ляльок у стилі Барбі: експерти попередили про загрозу
InternetUA
2025-04-20T18:31:24Z
Найшвидша пам'ять у світі записує дані в 10 000 разів швидше, ніж сучасні технології
InternetUA
2025-04-20T17:31:29Z
Експерти розкрили способи захисту гаджетів від стеження у 2025 році
InternetUA
2025-04-20T16:34:38Z
У Чорнобилі вперше помітили гібридів коней Пржевальського
FaceNews
2025-04-20T15:54:47Z
Експерти розповіли, як смартфон «вмирає» через одне налаштування
InternetUA
2025-04-20T15:46:21Z
220 днів у космосі: найстарший чинний астронавт із США приземлився на Землю у свій 70-й день народження
Фокус
2025-04-20T15:33:10Z
Вчені з'ясували, що найбільше шкодить акумуляторам телефонів й ноутбуків
InternetUA
2025-04-20T15:01:30Z
Інсайдер показав нові зображення iPhone 17 Pro в різнокольорових чохлах
InternetUA
2025-04-20T14:31:03Z
В Україні запустили AI-бота, який дає бізнес-поради мовою Коломойського та Корбана
24tv
2025-04-20T14:21:15Z
5 ознак, що ваше авто на межі поломки — не чекайте на великий ремонт
360ua.news
2025-04-20T18:24:01Z
Новий електричний кросовер Subaru Trailseeker для любителів подорожей
360ua.news
2025-04-20T17:27:34Z
Спробуйте розкрити капот свого Dodge Charger Daytona, щоб порушити його
Топ Жир
2025-04-20T17:15:47Z
Огляд електричного пікапа Riddara RD6: Як справляється перший позашляховик Geely на електриці?
Топ Жир
2025-04-20T16:00:00Z
Ця поширена звичка на заправці може стати причиною дорогого ремонту
24tv
2025-04-20T15:51:05Z
Знижки на Dodge Charger були вражаючі? Подивіться на знижки на Hornet!
Топ Жир
2025-04-20T14:45:29Z
Tesla відкладає випуск дешевшої та компактнішої моделі Y, планує скорочену версію Model 3
Топ Жир
2025-04-20T13:15:42Z
Незважаючи на санкції, Росія отримує новий Патруль від Nissan з Китаю
Топ Жир
2025-04-20T11:45:29Z
Tesla Model Y стала фаворитом українського імпорту
360ua.news
2025-04-20T08:18:50Z