Трамп готує понад сотню указів із першого дня роботи в Білому домі — AP
Обраний президент США республіканець Дональд Трамп готує понад сотню указів, починаючи з першого дня роботи в Білому домі, які стосуватимуться, зокрема, питань безпеки кордонів, депортації та інших пріоритетів політики, повідомляє AP.
Трамп розповів сенаторам-республіканцям про свої плани під час закритої зустрічі на Капітолійському пагорбі. Очікується, що багато з цих заходів президент збирається почати реалізовувати вже в день інавгурації, 20 січня. Головний радник Трампа Стівен Міллер представив сенаторам від Республіканської партії заходи з безпеки кордонів та імміграційного контролю, які, ймовірно, будуть запроваджені найближчим часом.
У команді Трампа готували низку указів щодо широкого кола питань, які він міг би швидко підписати, — від закриття кордону між США та Мексикою до розвитку енергетики, федеральних правил використання робочої сили, гендерної політики в школах та мандатів на вакцинацію, а також інших обіцянок, зроблених під час передвиборчої кампанії.
Хоча виконавчі укази — це звичне явище у перший день роботи нової адміністрації, коли новий президент зосереджується на певних пріоритетах, те, що планує Трамп і його команда, є небаченим у сучасному світі виконавчим ударом, оскільки він готується використовувати владу неперевіреними способами, оминаючи законодавчий механізм Конгресу.
Деякі з запланованих указів можуть бути важливими, інші - більш символічними посланнями нового президента.
Сенатори, яких Трамп і його команда інформували про свої плани під час тривалого засідання в Капітолії цього тижня, очікують, що нова адміністрація скасує багато указів адміністрації демократа Джо Байдена, водночас запроваджуючи власні пропозиції.
Завершення будівництва стіни на кордоні між США та Мексикою, створення центрів утримання мігрантів, де вони могли б перебувати до моменту депортації, - все це є частиною пропозицій на суму близько ста мільярдів доларів, які нова адміністрація Трампа та Конгрес Республіканської партії хочуть профінансувати в межах законопроєкту про узгодження великого бюджету.
Сенатори також очікують, що Трамп повернеться до багатьох із тих самих заходів на кордоні з Мексикою, які діяли під час його першого терміну - зокрема, таких, які вимагають від мігрантів подавати заяви в інших країнах або залишатися в Мексиці, а не в'їжджати в США, поки їхні заяви розглядаються, а також до масових примусових заходів з депортації тих, хто перебуває в Штатах без законних підстав.
Також новий президент зазвичай підписує документи, необхідні для офіційного призначення членів своєї адміністрації. Цього тижня багато кандидатів на вищі посади пройдуть слухання в Сенаті щодо їхнього затвердження. За традицією, Сенат починає голосувати за кандидатури, запропоновані президентом, як тільки той вступає на посаду, а деякі навіть затверджуються в день інавгурації.
Напередодні FT писала, що ЄС аналізує сотні указів і санкцій, запроваджених Байденом, на тлі занепокоєння, що Трамп після вступу на посаду скасує всі ці заходи. Одне з найбільших занепокоєнь стосується, зокрема, можливого скасування санкцій проти РФ.
Брюссель побоюється, що Трамп може спробувати скасувати рішення свого попередника лише тому, що вони були прийняті Байденом, не надто турбуючись про наслідки для союзників.