У Молдові звинуватили Росії у маніпулюванні людськими життями задля політичної вигоди
Прессекретар уряду Молдови Даніел Воде заявив, що Росія намагається бути «рятувальником», навмисне створюючи енергетичну кризу в придністровському регіоні. Даніел Воде сказав, що жителів Лівобережжя «використовують як пішаків у геополітичній грі», маніпулюючи їхніми життями.
Про це повідомляє видання NewsMaker.
За словами Даніела Воде, Росія штучно створила кризу на Лівому березі. «Цей сценарій повторюють не вперше. Щоразу, коли Москва хоче показати свою «силу», вона перекриває життєво важливі ресурси, перетворюючи звичайних людей на заручників ситуації. Перша фаза - створити проблему, друга - посилити страх, позбавляючи людей світла і тепла, третя - прийти як рятівник. Це експеримент на людях, який доводить, що Москва не дбає про комфорт і безпеку місцевого населення. Їхня мета - не допомога, а контроль. Ми повинні показати, що молдавани по обидва боки Дністра - це єдиний народ. Ніхто не заслуговує на те, щоб жити в страху і холоді», - заявив Воде.
Кишинів пропонував допомогу жителям Лівобережжя. «Ми запропонували гуманітарну допомогу: генератори, теплі ковдри, продукти харчування. Ми ніяк не обмежували людей і навіть забезпечили їм доступ до робочих місць і медичних послуг на Правому березі. Жителі Придністров'я приходять на Правий берег за товарами першої необхідності. Ніхто на Правому березі не зачиняє дверей. Ми підтримуємо всіх, хто опинився у складній ситуації», - сказав Даніел Воде.
Він також закликав громадян боротися з пропагандою. «Ми закликаємо людей спілкуватися один з одним і руйнувати міфи, нав'язані пропагандою. Світ будується через мости довіри, а не через стіни брехні», - наголосив Воде.
[see_also ids=«624905»]
Нагадаємо, 1 січня 2025 року, як і планувалося, Україна офіційно зупинила транспортування російського газу через власну газотранспортну систему. Як заявили в міністерстві енергетики України, рішення про припинення ухвалили в інтересах національної безпеки.
31 грудня був останній день, коли «Газпром» міг забронювати подобово газ для Молдови через Трансбалканський газопровід (пролягає через Туреччину, Болгарію, Румунію і частину Одеської області України).
З кінця 2022 року весь російський газ постачали в Придністров'я. Правобережна Молдова використовувала газ, закуплений на європейському ринку. Увесь газ в обсязі 5,7 млн кубометрів газу на добу використовували для внутрішніх потреб невизнаного Придністров'я і для генерації електроенергії «Молдавської ГРЕС», за яку Молдова платила Придністров'ю.
У Молдові 16 грудня ввели режим надзвичайної ситуації в енергетиці. 31 грудня міненергетики повідомило, що в січні 2025 року більшу частину електроенергії Молдова імпортує із сусідньої Румунії, а 30% забезпечать місцеві ТЕЦ.
Найімовірніше, незабаром Росія частково відновить постачання газу в окуповане нею Придністров'я, але представить це як досягнення одного з проросійських політиків Молдови. У випадку з енергетичною кризою в Придністров'ї йдеться про сценарій Кремля, мета якого - змінити владу в Молдові та перетворити республіку на плацдарм атаки на Україну.