MY.UAНовини
Зеленський проти Трампа: головні розбіжності президентів по завершенню війни в Україні
Зеленський проти Трампа: головні розбіжності президентів по завершенню війни в Україні

Зеленський проти Трампа: головні розбіжності президентів по завершенню війни в Україні

Війна в Україні стала випробуванням для міжнародної дипломатії, і її завершення є одним із головних пріоритетів як для Києва, так і для Вашингтона. Проте плани новообраного президента США Дональда Трампа щодо припинення бойових дій викликають чимало запитань. Фокус розказує про головні розбіжності у підходах по завершенню війни між посадовими особами України та Білого дому.

Ввечері, 7 січня, новообраний президент США Дональд Трамп, виступаючи з промовою, заявив про свої сподівання завершити війну в Україні за пів року. Пізніше, стало відомо нібито про підготовку зустрічі Трампа з президентом Росії Володимиром Путіним. Але конкретної дати проведення переговорів наразі не зазначено.

За словами опитаних Фокусом політологів, на даний момент ані Дональд Трамп, ані Володимир Зеленський не мають чітко сформульованих мирних планів. У США озвучуються лише ідеї та пропозиції, але їх не можна назвати офіційною стратегією. З українського боку теж немає документа, який би визначав конкретні кроки щодо завершення війни. Обидві сторони змушені реагувати на ситуацію в реальному часі, пристосовуючись до обставин і зберігаючи визначені "червоні лінії".

Ключова ідея Трампа — заморозка конфлікту шляхом припинення вогню по лінії фронту. Цю ідею критикують у Києві, хоча й визнають, що через певний час така домовленість може стати необхідною. Фокус з'ясував принципові розбіжності Вашингтона та Києва у підходах до завершення російсько-української війни.

Заморозка війні: чого хоче Трамп і на що піде Зеленський

Наразі головна ідея Трампа — у швидкому завершенні війни, як він обіцяв своїм виборцям, йдеться про заморозку конфлікту по лінії бойового зіткнення. Але у Києві такій сценарій критикують, хоча й не виключають, що все ж до цього може дійти.

За словами політолога Володимира Фесенка, у України немає ресурсу для повного звільнення всіх окупованих територій найближчим часом. І, на жаль, навряд чи цей ресурс з’явиться в середньостроковій перспективі (5-7 років), тому доведеться виходити з ситуації, адаптуючись під певні умови.

Водночас головна проблема по цьому питанню, зауважують експерти, зовсім не в розбіжностях США і України, а у позиції Росії.

"Росія зараз не хоче заморозки. Вона, в принципі, раніше не хотіла заморозки. Вона прагне припинення війни на основі односторонніх поступок України, і поки вони наступають, жодного миру не буде. Щоб домовитися хоча б про припинення вогню, їх спочатку треба зупинити. Оце треба розуміти. Оце перший пункт, де є відносна розбіжність, але не принципова. І, скоріше за все, ми погодимось на припинення вогню по певній лінії фронту, якщо вона буде стабілізована", — каже Фокусу Фесенко.

За словами Максима Яковлєва, завідувача кафедри міжнародних відносин і директора Школи політичної аналітики Києво-Могилянської академії, є ще одна ключова різниця в підходах США та України до завершення війни. Вона полягає у ставленні загалом до Росії.

"Для України Росія – це агресор, який має бути покараний, компенсувати завдані збитки й зазнати внутрішніх змін. Натомість Трамп, згідно з його заявами, розглядає можливість тиску на жертву (тобто Україну), щоб змусити її йти на поступки агресору. Це суперечить позиції України, яка страждає від російської агресії", — каже Фокусу Яковлєв.

Для України Росія є головною загрозою безпеці як самій країні, так і безпеці усієї Європи. Водночас Дональд Трамп більше орієнтується на Китай, як основного геополітичного суперника. На думку експерта, новообраний президент США демонструє готовність зосередитися на інших регіонах, наприклад, Панамі чи Гренландії, відволікаючи увагу від загроз, які Росія становить для Європи.

Принципові розбіжності США та України: НАТО і гарантії безпеки

Найбільша розбіжність між командами Трампа і Зеленського стосується НАТО та потенційної можливості для України стати членом Альянсу.

"Трамп, ймовірно, буде просувати ідею відмови України від членства в НАТО. Це неприпустимо для нас, адже закріплено в Конституції", — зазначає Фесенко.

Політолог припускає, що адміністрація Трампа може запропонувати Україні неформальні гарантії безпеки або навіть угоди з європейськими країнами. Але питання НАТО залишається каменем спотикання.

Експерт вважає, що Росія, найімовірніше, вимагатиме, щоб Україна ніколи не стала членом НАТО, причому, щоб це було закріплено юридично. Але навіть така домовленість не гарантує повного миру, каже політолог.

Іншим важливим питанням для України є гарантії безпеки. Тут експерт зазначає, що конкретних пропозицій з боку США поки що немає.

"Реальні гарантії безпеки — це сильна армія і зброя. Навіть найкращі угоди чи меморандуми не можуть повністю захистити країну, як це показує історія", — продовжує політолог.

Дональд Трамп досі нічого не говорив про гарантії безпеки. Номінант майбутнього президента США на посаду спецпредставника з питань України та Росії Кіт Келлог зазначав, що Україні треба надати гарантії безпеки, але незрозуміло, які саме.

"Ідеї є, але ідеї такі, що не дуже влаштовують. От, до речі, ідея миротворців, європейців-миротворців — це американська ідея. Тому що в команді Трампа ще з минулого року говорять про те, що за безпекові функції мають відповідати європейці. Інша річ, що ця ідея навряд у нас спрацює, тому що про миротворців треба домовлятися під час переговорів. І з високою вірогідністю Росія на це не погодиться — щоб в ролі миротворців виступали країни-члени НАТО", — вважає Фесенко.

За словами політолога, Україна повинна мати для себе чітко визначені альтернативні плани – як план Б, так і план С. Якщо членство в НАТО залишається недосяжним, то що далі?

Експерти розглядають різні варіанти, і найбільш імовірним та прийнятним для Києва виглядає укладення двосторонніх гарантій безпеки зі Сполученими Штатами. Йдеться не про звичайну угоду, яку просто підписали, а про потужний і дієвий договір.

"На жаль, нинішні угоди, наприклад, із Великою Британією чи іншими європейськими країнами, мають радше декларативний характер і не забезпечують надійного захисту. За адміністрації Трампа такі домовленості можуть взагалі втратити свою ефективність. Натомість необхідно прагнути до договору, який би закріпив конкретні зобов’язання США щодо безпеки України. Це має бути щось на зразок тих домовленостей, які Сполучені Штати мають з Ізраїлем чи Єгиптом – чіткі гарантії та практичні механізми підтримки", — каже політолог.

Йдеться про постачання зброї, надання політичних гарантій та інші важливі механізми підтримки. Особливо важливо, щоб у таких угодах були чітко прописані механізми консультацій та дій у разі нападу: коли і як вони мають реалізовуватися. Це не повинно бути абстрактно, як у Будапештському меморандумі, а конкретно та детально, як у вже існуючих безпекових угодах.

Один із варіантів — продовження постачання зброї та підтримка оборонної промисловості України. Це включає зміцнення обороноздатності України та забезпечення необхідними ресурсами.

Ще одним елементом гарантій безпеки може стати стратегічне озброєння для стримування, на кшталт ракет "Томагавк", про які неодноразово згадував Володимир Зеленський. Проте більшість військових експертів доволі скептично оцінюють імовірність того, що США погодяться передати Україні таке озброєння.

"Реальна гарантія безпеки для України – це сильна армія та сучасне озброєння. Водночас виникає проблема не з нашого боку, а з боку росіян, які вимагають максимального скорочення Збройних Сил України. Це абсолютно неприйнятно для нас. Тому основні розбіжності в цьому питанні у нас будуть не з американцями, а саме з росіянами", — каже Володимир Фесенко.

Чи завершить Трамп війну у 100-денний термін?

Одна з найголовніших розбіжностей у підходах Трампа і Зеленського про припинення війни полягає ще й у тому як буде виглядати Україна після війни. Президент Зеленський неодноразово заявляв, що країна має повернутися на кордони 1991-го року, або принаймні до кордонів 2022-року, тоді як Трамп взагалі не бере до уваги питання кордонів України.

Політолог Максим Яковлєв наголошує, що якщо Росія зараз зупиниться, це стане лише тимчасовою паузою. Україна вже має гіркий досвід після 2014 року, коли Росія використала час для підготовки до нового нападу. І треба чітко розуміти, що ця пауза буде використана Путіним для переозброєння та нового наступу, спрямованого на остаточне знищення України, як держави.

"Мені здається, що Трамп цього не усвідомлює. Він, можливо, вважає, що зупинка бойових дій зараз відкриє можливість для дипломатичних рішень у майбутньому. Але такий підхід лише грає на руку Путіну, який використає цей час для зміцнення своїх позицій", — зауважив у коментарі Фокусу Яковлєв.

Приклади, які інколи наводять, як-от очікування возз’єднання Східної Німеччини з Західною або так званий "корейський сценарій", є абсолютно недоречними, вважає експерт. В Україні немає умов для створення якоїсь "альтернативної України" на окупованих територіях. Адже, каже він, Росія веде цілеспрямовану політику русифікації та знищення всього українського на цих землях, і називати це "корейським сценарієм" – абсурд.

"На окупованих територіях не йдеться про створення окремого державного утворення, як це було в Кореї. Тут ми маємо справу з повною ліквідацією української ідентичності та примусовою інтеграцією цих територій у Росію", — зазначив політолог.

Можливість укладення мирної угоди найближчім часом існує, вважає Володимир Фесенко. За його словами, є певне "вікно можливостей". Однак це не означає, що домовленості обов'язково будуть досягнуті саме в ці терміни. Такі дати обговорюються не лише в Україні, але й за кордоном, зокрема у США.

"Однією з ключових дат називають Великдень, тобто квітень. Про це згадували експерти, і така дата виглядає логічною з багатьох причин. Наприклад, у символічні 100 днів – це традиційний стартовий період оцінки діяльності нового президента. У США це важливий етап, коли починають підбивати перші підсумки та оцінювати досягнення. Для адміністрації Трампа цей період закінчиться 1 травня", — каже політолог.

З іншого боку, важлива дата для Путіна – 9 травня, 80-річчя так званої "великої перемоги". Обидві сторони мають мотивацію представити своїм виборцям певний результат. Для Трампа це може бути досягнення миру та припинення війни, а для Путіна – заяви про перемогу: Україна не вступила до НАТО, санкції знято або, принаймні, їх почали послаблювати, а також певні здобутки на окупованих територіях.

"Щодо територіального питання, то американці не мають чітких вимог до України. Навіть якщо йдеться про припинення вогню на лінії фронту, це означатиме збереження окупації частини територій, але без їхнього юридичного визнання. Де-факто ці території залишатимуться під російським контролем, однак де-юре вони не будуть визнаватися російськими – і ця позиція є прийнятною для США", — продовжує Фесенко.

Політологи вважають, що для Путіна важливо проголосити свою "перемогу", навіть якщо наступ буде повільним. У такому випадку можливі домовленості про припинення вогню, але ключовим залишається питання контролю над цим процесом. Хто саме буде забезпечувати дотримання режиму припинення вогню?

Ідея миротворчого контингенту часто обговорюється, але Росія навряд чи погодиться на участь європейців. Скоріше за все, Путін наполягатиме на нейтральних країнах. Хоча рішення ООН може бути ухвалене, залишається складним питанням, хто саме увійде до складу миротворчої місії. Цей конфлікт набагато складніший, ніж Палестина чи Косово, впевнені експерти.

Нагадаємо, раніше у своїй промові під час "Рамштайну" президент України висловився про розміщення миротворчого контингенту на території України. За словами Зеленського, це один з найкращих інструментів, щоб примусити Росію до миру.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Путешествие быстрее скорости света: если варп-двигатель возможен, то почему его не создали
Фокус
2025-02-23T15:00:52Z
Эксперты назвали 5 причин, по которым маленькие телефоны не имеют смысла в 2025 году
Фокус
2025-02-23T15:00:50Z
NVIDIA RTX 5070 Ti для максимальных настроек графики: Системные требования Lost Soul Aside на ПК
GameMag
2025-02-23T14:15:59Z
Как улучшить скорость зарядки любого ноутбука: топ-5 советов от экспертов
Фокус
2025-02-23T14:00:07Z
3500 лет назад рядом с людьми жили настоящие гиганты: это бросает вызов существующим теориям
Фокус
2025-02-23T13:36:24Z
Что делать, если смартфон разослал всем контактам интимные фото и как этого избежать
Фокус
2025-02-23T13:00:22Z
Срочно: найден тайный "город мертвых", которому более трех тысяч лет
TSN
2025-02-23T12:48:30Z
В Австралии на берег выбросились сотни косаток: в чем причина природного бедствия
Фокус
2025-02-23T12:15:44Z
Викинги страдали от ужасных болезней: что выяснили ученые
Фокус
2025-02-23T11:57:39Z
Спальня мечты: как интерьер влияет на качество вашего сна
Marie Claire
2025-02-23T15:00:59Z
Гороскоп Таро на неделю: что ждет каждого знака Зодиака с 24 февраля по 2 марта
Политека
2025-02-23T14:30:16Z
Какую одежду нельзя стирать гелевыми капсулами: эту ошибку совершают практически все
TSN
2025-02-23T14:21:10Z
Обязательно нужно сделать 3 вещи: посевной календарь на март 2025
UAToday
2025-02-23T14:12:41Z
Горький вкус и темные наклонности: как пищевые предпочтения связаны с психопатией
Знай
2025-02-23T13:51:09Z
Шведская кухня: рецепт трески с картофельным пюре
Фокус
2025-02-23T13:12:37Z
Только самое необходимое: 35 клатчей для невест 2025 года
Marie Claire
2025-02-23T13:00:29Z
Кофе дома: секреты приготовления
TSN
2025-02-23T12:21:26Z
Дрожжевое тесто "для ленивых": на приготовление нужно 5 минут, а будет храниться 3 дня
TSN
2025-02-23T11:06:11Z
Глупый и опасный: полиция задержала мужчину со странными "орудиями преступления"
Фокус
2025-02-23T14:00:30Z
В Испании ликвидировали сеть торговли людьми
Европейская правда
2025-02-23T12:49:52Z
В результате ночного удара дронами по Одесщине пострадали три человека
Апостроф
2025-02-23T09:03:28Z
Запорожье под ударом: детали последствий обстрела
TSN
2025-02-23T07:36:35Z
РФ нанесла удар по Кривому Рогу: есть погибший и раненые
TSN
2025-02-23T06:12:26Z
"Пылает ресторан": после мощных взрывов в Кривом Роге есть погибший - появились кадры последствий
Comments UA
2025-02-23T06:06:45Z
В Киеве взрывы и пожар после атаки дронов: есть видео прилета, стали известны последствия
Comments UA
2025-02-23T05:30:40Z
В США на авиабазе произошла стрельба: есть погибший и раненый
TSN
2025-02-23T04:48:19Z
РФ обстреляла Запорожье: ранена женщина
Корреспондент
2025-02-22T23:24:57Z
Во время матча НХЛ в лицо комментатора прилетела шайба
ZN UA
2025-02-23T13:34:03Z
Нокаутированный Баколе проанализировал поражение от Паркера
Корреспондент
2025-02-23T13:00:17Z
Решила пошутить: женщина отправила бегунов в 2,5-километровый обход во время забега
Фокус
2025-02-23T12:00:49Z
В Англии похвалили выход на замену украинского футболиста "Арсенала" Зинченко
ZN UA
2025-02-23T10:07:54Z
Пригласил "станцевать": Паркер остроумно обратился к Усику после яркой победы над Баколе
TSN
2025-02-23T09:48:57Z
Известная российская теннисистка призналась в избиении самой себя
ZN UA
2025-02-23T09:31:53Z
Усик в компании Джошуа ярко отреагировал на быструю победу Паркера
Корреспондент
2025-02-23T09:03:31Z
НБА: Лейкерс одержали победу над Денвером, Юта без Михайлюка одолела Хьюсто
Корреспондент
2025-02-23T07:18:55Z
Легенда Манчестер Юнайтед прокоментував поточний стан команди
Корреспондент
2025-02-23T05:27:02Z
Проблемы на фронте со Starlink существуют, однако есть нюанс
Comments UA
2025-02-23T14:36:33Z
В Киеве клуб устроил вечеринку под российскую музыку
TSN
2025-02-23T14:33:47Z
Украинские удары по территории РФ достигли расстояния в 1700 км - Сырский
Апостроф
2025-02-23T14:27:25Z
Баллистика на Кривой Рог, дроны в Киеве и не только: все о рекордной атаке РФ на Украину
UAToday
2025-02-23T14:12:45Z
Ситуация на фронте на утро 23 февраля
UAToday
2025-02-23T14:12:30Z
Разведчики показали, как уничтожают укрепление россиян
Корреспондент
2025-02-23T14:00:15Z
Пехотинцы ВСУ в одной посадке устроили сразу двум российским колоннам братскую могилу. ВИДЕО
Новости Украины
2025-02-23T13:51:16Z
Киевлян предупредили об ограничении движения по городу 24 февраля
Апостроф
2025-02-23T13:45:26Z
Россияне готовятся к масштабным штурмам на одном из направлений
ZN UA
2025-02-23T13:33:05Z
Осталось мало времени: Netflix удаляет культовые фильмы и сериал
Фокус
2025-02-23T15:06:02Z
Главная героиня светских хроник: все о любимой микро-чихуахуа Деми Мур — Пилаф
Marie Claire
2025-02-23T14:57:51Z
Екатерина Тышкевич серьезно заболела и назвала свои симптомы
TSN
2025-02-23T14:48:11Z
Тина Кароль заговорила о желании родить дочь и ответила на упреки, что похудела с препаратами
TSN
2025-02-23T14:21:54Z
Победительница "Холостяка" стала встречаться с певцом
Апостроф
2025-02-23T13:24:09Z
"Приезжай в Украину, узнаешь реальную любовь "своих людей"": Олег Винник получил предложение
Апостроф
2025-02-23T12:57:30Z
Украинскому телеведущему стало стыдно из-за посещения концертов российского певца Басты в Киеве
Апостроф
2025-02-23T12:30:12Z
Олег Скрипка вспомнил детство в Курской области и удивил отношением к нему: "Готовы убить"
TSN
2025-02-23T12:06:54Z
Взрослые, сексуальные и без ретуши: Каста, Пфайфер, Севиньи и Йео в модных кампаниях
Marie Claire
2025-02-23T12:00:51Z
"Худшее было впереди": мужчина пережил клиническую смерть и рассказал о своих видениях, детали
Фокус
2025-02-23T15:06:54Z
Впереди сложное время: какие серьезные проблемы существуют в обороне Украины
Comments UA
2025-02-23T14:54:55Z
РФ планирует изготовить около 3000 дальнобойных ракет в 2025 году – украинская разведка
Лига
2025-02-23T14:36:28Z
Зеленский назначил командиров армейских корпусов - СМИ
Корреспондент
2025-02-23T14:34:04Z
Запад срочно изучает опыт и практику войны в Украине
Новости Украины
2025-02-23T14:24:10Z
"Почти на 100 тысяч": РФ значительно снизила план мобилизации для войны в Украину, — Буданов
Фокус
2025-02-23T14:15:46Z
Что будет с боеприпасами, если США приостановят помощь: Умеров ответил
TSN
2025-02-23T14:12:37Z
Власти отказались помогать украинцам без отопления: не разрешили даже разместить петицию
Знай
2025-02-23T14:12:03Z
Сырский назвал количество пораженных в РФ объектов и максимальную дальность дипстрайков
Лига
2025-02-23T14:06:25Z
Почему жир идет в живот: 7 опасных привычек, которые мешают похудеть
UAToday
2025-02-23T14:12:34Z
Названы самые полезные консервы для здоровья пожилых людей: укрепляют сердце и кости
TSN
2025-02-23T12:36:34Z
Постановление Кабмина лишило тяжелобольных пациентов скидок на лекарства: семья ветерана бьет тревогу
Фокус
2025-02-23T12:06:22Z
Любовь и здоровье сердца: как романтические отношения влияют на организм
Фокус
2025-02-23T11:30:17Z
Этот утренний ритуал может разрушать вашу кожу: правда о кофе, которую не говорят
Знай
2025-02-23T08:51:31Z
Эпидемия одиночества: как мы разучились дружить и любить в реальном мире
Marie Claire
2025-02-23T08:00:27Z
Кто руководит нашими генами? Загадки эпигенетики
ZN UA
2025-02-23T06:34:40Z
Как бананы могут помочь бросить курить
Знай
2025-02-23T04:51:34Z
Ляшко возмущен поборами за контраст и КТ в больницах: "Руки хочется отрывать"
Знай
2025-02-23T04:12:06Z
Благодаря энергетикам ДТЭК удалось вернуть тепло в доме одесситов после обстрелов — Труханов
TSN
2025-02-23T15:06:53Z
Кабмин продлит сроки перебронирования работников предприятий: названа дата
GlavRed
2025-02-23T13:27:42Z
Без субсидий и с ростом тарифов: украинцы остались без помощи в феврале
Знай
2025-02-23T13:12:07Z
Глава Минфина о полезных ископаемых: Цель Украины не экспорт, а привлечение инвесторов
Лига
2025-02-23T13:06:43Z
Цены на капусту в Украине: где выгоднее купить
Политека
2025-02-23T13:00:57Z
Прекращение выплат пенсии: украинцам рассказали, когда и как это можно восстановить
Политека
2025-02-23T13:00:42Z
До 90 000 грн за одну монету: на каких копейках можно сколотить состояние
Знай
2025-02-23T12:12:47Z
Изменения в ПриватБанке: учреждение будет брать деньги за услугу, которая была бесплатной
Политека
2025-02-23T12:00:56Z
Почти недостижимая мечта: какие условия нужно выполнить, чтобы иметь пенсию 8700 грн
Знай
2025-02-23T11:30:08Z
Китай подложил России неожиданную "свинью": о чем идет речь
Comments UA
2025-02-23T14:12:13Z
В интернете показали раритетные и малоизвестные прототипы "Таврии"
Фокус
2025-02-23T13:51:45Z
Летающий электромобиль уже реальность: стартап с украинскими корнями показал впечатляющее видео
Знай
2025-02-23T12:51:08Z
Без окон, без дверей: в Киеве засветился редкий трехколесный спорткар из США
Фокус
2025-02-23T12:21:18Z
Вибрация руля - тревожный сигнал, который может стоить вам целое состояние: что это значит для водителя
Знай
2025-02-23T10:51:10Z
Сколько белья можно класть в стиральную машину
TSN
2025-02-23T09:06:45Z
Один взгляд, и это - любовь: в Киеве заметили элитный суперкар BMW, который топит 300 км/ч
Знай
2025-02-22T15:51:46Z
Пушка-ракета на 800 "лошадок": в Киеве засветился агрессивный "Гелик" за 20 млн грн
Знай
2025-02-22T11:51:10Z
Гость из 90-х: в Украине нашли редкий 33-летний мотоцикл "Днепр" без пробега
Фокус
2025-02-22T10:57:09Z
Зеленский назвал обязательных участников переговоров по миру в Украине
ZN UA
2025-02-23T15:09:47Z
Я готов уйти с поста президента, если это будет означать мир для Украины – Зеленский
ZN UA
2025-02-23T15:07:13Z
РФ может допустить масштабную ядерную катастрофу: Иващенко о техническом состоянии ядерных объектов
TSN
2025-02-23T15:06:13Z
Трамп получил "средние оценки" от американцев за политику по важнейшим для них вопросам — опрос Reuters/Ipsos
ZN UA
2025-02-23T15:01:21Z
В швейцарском городе прошел протест против лидера немецких ультраправых
Европейская правда
2025-02-23T14:45:23Z
Китай заинтересован в справедливом мире в Украине — Сибига
ZN UA
2025-02-23T14:42:01Z
Сырский рассказал о планах РФ: что он сказал
TSN
2025-02-23T14:39:08Z
Малюк впервые рассказал, как россияне хотели взорвать его в киевском гипермаркете: подробности
Comments UA
2025-02-23T14:36:39Z
Украинская резолюция будет голосоваться в ООН, не противоречащая документу США – Сибига
Лига
2025-02-23T14:33:21Z