12 січня в Україні відзначають День українського політв'язня, а віряни вшановують пам'ять мучениці Тетяни. До кінця року залишається 353 дні.
Яке сьогодні церковне свято
12 січня в церковному календарі – день пам’яті Тетяни Римської. Народилася вона у родині римського чиновника, який таємно сповідував християнство, тому виросла у церковних традиціях. В молодому віці Тетяна відмовилася виходити заміж, тому що хотіла присвятити життя Господу. За часів правління імператора Олександра Севера християни зазнали важких гонінь. Тетяну тоді також схопили і привели до язичницького капища, щоб вона там принесла пожертву ідолам. Жінка не погодилася, тому її довго катували. Проте усі її рани дивом зцілювалися. Після молитви Тетяни всі ідоли зруйнувалися. Олександр побачив, що не може впоратися із Тетяною і наказав зарубати її мечем. Така ж доля пізніше чекала і на її батька.
Що не можна робити 12 січня
- Не можна лаятися і сваритися, особливо з рідними.
- Заборонено займатися фізичною працею, прибирати, прати.
- Якщо у вас попросять милостиню, особливо їжу, не відмовляйте.
Народні прикмети і традиції на 12 січня
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день. Наприклад, дивилися, який сьогодні день: сонце рано зійшло — скоро потепліє і птахи повернуться з вирію, ясна і морозяна погода — до гарного урожаю, зоряне небо вночі означає, що весна прийде рано, сніжить — до дощового літа, тепла і сніжна погода — врожаю цього року не буде. Якщо вітер дме з півдня — до маловрожайного та посушливого літа, яка погода цього дня, таким буде грудень, заметіль — до великого врожаю хліба.
Наші предки вірили, якщо хоча б трішки випити цього дня, то весь рік буде щасливим. А ще обов'язково молилися святій Тетяні. Існувало повір'я, якщо цього дня одружитися, то сімейне життя буде довгим.
Як назвати дитину, яка народилася 12 січня
Сьогодні іменини святкують Петро, Сава, Ілля, Макар, Тетяна. Талісманом людини, народженої 12 січня, є жадеїт. Мінерал, який має зелений колір. Завдяки своїй красі у багатьох країнах жадеїт вважається одним з найпопулярніших каменів після алмаза. Здавна вважалося, що він допомагає людині отримати мудрість та відвагу.
Фото: pixabay.com
Історичні події 12 січня
1920 — у Варшаві (Польща) відбулося засідання членів уряду УНР за участю голови Директорії С. Петлюри, на якому заслухано доповідь міністра праці О. Безпалка про діяльність уряду в Україні, становище в Україні, рішення уряду скликати передпарламент та про затвердження Брацлавської краєвої управи; обмірковано справу повернення в Україну міністерських апаратів, урядовців і громадян, що перебували на території Польщі. Після обмірковування питання про відносини України з Польщею визнано, що «просування польських військ на Україну є небажаним і шкодливим», а тому дипломатична місія УНР мала докласти зусиль для того, щоб «застерегти поляків від офензиви на Україну».
1923 — у Кривому Розі ДПУ «викрило» велику українську повстанську організацію. Заарештовано понад 200 осіб.
1923 — у Харкові РНК УСРР прийняла постанову «Про вшанування сорокарічної сценічної діяльності М. Заньковецької». Їй було присвоєне звання народної артистки УСРР, призначено підвищену довічну пенсію та перейменовано на її честь колишній Троїцький народний будинок на Театр ім. Заньковецької.
1928 — у Москві ОДПУ видало розпорядження своїм місцевим органам, у тому числі ДПУ УСРР, про реалізацію вилученого у приватників хліба.
1939 — в Хусті відбулися установчі збори «Товариства греко-католицьких священників». Ця організація духовенства поклала своїм завданням працювати над «поглибленням українського національного духу, займатися освітньою і господарською працею серед карпато-українського народу». Окремою резолюцією молоді священники засудили «мадярофільство старої генерації». Головою товариства обрано о. Ю. Станинця, відомого під письменницьким псевдонімом «Зореслав».
1939 — у Полтаві почали курсувати перші шість таксі.
1942 — рейхскомісар України видав постанову про застосування суворих заходів покарання щодо гірників, що ухиляються від реєстрації на біржі праці і тим самим саботують наказ німецької влади про обов'язкову трудову повинність.
1942 — рейхскомісар України Е. Кох видав директиву всім генерал- і гебітскомісарам про умови відкриття початкових шкіл. Навчанням охоплювалися діти віком до 11 років. Але школу дозволялося відкрити при дотриманні певних умов, зокрема: наявність палива, відсутність небезпеки поширення інфекційних захворювань, наявність достатньої кількості благонадійних учительських сил, відсутність потреби використання шкільних будинків для інших необхідних цілей. Запроваджувалася українська мова навчання. Заборонялося використовувати радянські підручники, посібники, плани, програми.
1950 — у СРСР указом Президії Верховної Ради відновлена смертна кара за зраду, шпигунство і диверсії, що мала зворотну дію в часі.
1954 — в австрійській провінції (землі) Форарльберг внаслідок сходження лавини загинули 200 людей. Через 9 годин друга лавина поховала під собою ще 115 осіб.
1964 — Римський Папа Павло VI призначив митрополита Йосипа Сліпого членом конгрегації для Східної церкви.
1965 — мер міста Торонто (Канада) підписав прокламацію про проголошення 22 січня «Днем української незалежності».
1967 — вперше кріоноване тіло людини — професора психології Університету Каліфорнії Джеймса Бедфорда.
1972 — КДБ здійснило в Україні серію арештів молодої інтеліґенції в черзі задушення відродження (операція «Блок», «Арешт Коляди»), спрямовану проти українського національного руху. Були заарештовані В. Чорновіл, В. Стус, І. Світличний, Є. Сверстюк, Д. Шумук, М. Плахотнюк, Л. Плющ, О. Сергієнко, І. Коваленко, І. Гель, І. Калинець, М. Осадчий, С. Шабатура, Василь Романюк.
1974 — В'ячеслав Чорновіл звернувся з заявою до голови президії Верховної Ради УРСР. У ній повідомлялось, що, починаючи з 12 січня 1972 року (дня його арешту і початку широких репресій проти течії шістдесятників в українському літературно-громадському житті), він щорічно, як в ув'язненні, так і після, відзначатиме одноденною голодовкою аж до справедливого перегляду його та інших аналогічних справ.
1981 — відбулася прем'єра серіалу «Династія» на телеканалі Ай-Бі-Сі.
1990 — нова влада Румунії першою з країн Східного блоку і колишніх членів Організації Варшавського договору заборонила комуністичну партію; її майно націоналізоване 18 січня.
1990 — почався семиденний погром вірменів у столиці Азербайджанської РСР Баку.
1998 — 19 країн — членів Євросоюзу підписали протокол про заборону клонування людини.
2004 — найбільше (на той час) у світі круїзне судно Queen Mary 2 вирушило у своє перше плавання через Атлантичний океан.
2007 — Китай збив власний метеорологічний супутник, здійснивши, таким чином, перше застосування зброї у космосі за останні двадцять років.
2008 — створено кримськотатарську Вікіпедію.
2010 — близько 17:00 за місцевим часом, в центральній частині Гаїті з незначним інтервалом відбулись два землетруси магнітудою 7,0 і 5,9 відповідно. Паралізований телефонний зв'язок і лінії електропередач, зруйновано і пошкоджено багато будівель, зокрема президентський палац і будинок штаб-квартири миротворчої місії ООН. Загинуло понад 100 тис. людей, 3 млн постраждали. Збитки від природного катаклізму сягнули 9 млрд доларів.
2024 — прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак прибув до Києва із військовою допомогою для України та підписав із главою держави Володимиром Зеленським двосторонню безпекову угоду, яка буде діяти до моменту вступу України до НАТО.