MY.UAНовини
Досвід мирних переговорів між Росією і Україною під час нинішньої війни
Досвід мирних переговорів між Росією і Україною під час нинішньої війни

Досвід мирних переговорів між Росією і Україною під час нинішньої війни

Наміри Трампа припинити війну між Росією і Україною відновили дискусію щодо мирних переговорів.

При цьому проявляються прямо протилежні підходи і оцінки – від заперечення самої можливості таких переговорів до очікування швидких мирних домовленостей. Тому є сенс проаналізувати (хоча б тезово) історію перемовин між Росією і Україною під час нинішньої війни.

Насправді, досвід мирних переговорів між Росією і Україною існує ще з 2014 року, і він пов'язаний з переговорами про завершення війни на Донбасі. Це були переговори в Нормандському форматі (за участі Німеччини, Франції, Росії і України), а також переговори про укладання і реалізацію першої і другої "Мінських угод", які відбувались також за участі ОБСЄ. Однак тоді Росія не визнавала себе стороною конфлікту і намагалася виступати в ролі формального посередника. І війна тоді була локальною і гібридною, а не повномасштабною, як зараз. Тим не менш, неоднозначний досвід тих переговорів (зокрема, домовленостей про припинення вогню) впливатиме і на майбутні переговори про завершення війни між Росією і Україною. Росія, як і тоді, може впливати на переговорний процес шляхом військового тиску. А в Україні і досі згадають про невдачу Мінських угод, і бояться "Мінська-3".

Прямі переговори про припинення війни між Росією і Україною розпочалися вже за декілька днів після російського вторгнення. Їх активна фаза (прямі переговори між офіційними представниками Росії і України) тривала приблизно місяць – до кінця березня 2022 р. Інерційно, в онлайн-режимі, вони продовжувались в квітні 2022 року, але вже без особливих надій на конкретний результат. Наприкінці березня – на початку квітня 2022 року обидві сторони були близькими до підписання мирної угоди. Українська сторона на переговорах в Стамбулі представила Концепцію мирної угоди, яка виглядала доволі компромісним підходом. Російська сторона пізніше заявляла, що обидві сторони навіть про щось нібито домовились, але фактичних підтверджень таких домовленостей не було тоді, не має і зараз.

Чому Росії і Україні не вдалося домовитись в березні-квітні 2022 року? Головним чином тому, що ворогуючі сторони прагнули різних цілей у цих переговорах. Кремлю не вдалося захопити Київ за три дні, але російські війська стояли під Києвом, і в Москві сподівалися, що в ході переговорів вдасться примусити українське керівництво до фактичної капітуляції і виконання більшості своїх вимог (зміна влади в Києві, так звані "демілітарізація" і "денацифікація" України, тощо). Українська армія зупинила ворога під Києвом і Харковом, але не вистачало зброї і боєприпасів, і не було зрозумілим, чи вдасться вистояти перед російською навалою в довгостроковій перспективі. Тому українське керівництво було тоді готовим на широкий компроміс, зокрема і на відмову від прагнення до членства в НАТО в обмін на припинення Росією бойових дій і повернення до ситуації, яка існувала до 24 лютого 2022 року. Але для державного керівництва України, Збройних Сил України, як і для більшості українців була категорично неприйнятною навіть напівформальна капітуляція перед Росією (тобто мир на основі односторонніх поступок України, які обмежують її суверенітет).

Теоретичний шанс на компроміс був наприкінці березня 2022 року в Стамбулі. Однак на той момент до компромісу не була готовою Росія. Російська відповідь на українські пропозиції з’явилась (і то лише в закритому режимі) тільки у другій половині квітня 2022 року, коли шанс на компроміс фактично вже був втрачений. До речі, коли Путін і російська пропаганда говорять про "стамбульську мирну угоду", то вони посилаються на російський проект (саме проект) "мирного договору" від 15 квітня 2022 року, який не був погоджений українською стороною, тому, що росіяни вимагали неприйнятних для України поступок, зокрема скорочення ЗСУ в декілька разів.

Після того, як стало відомо про трагедії в Бучі і Ірпені, ставлення до переговорів з РФ різко змінилося в негативний бік і у Президента Зеленського і у більшості українців. Емоційний і моральний шок від цих трагедій сформував у українців вкрай критичне ставлення до самої ідеї якогось компромісу з росіянами. До того ж, на той момент стало очевидним, що Україна вистояла перед російською навалою, а західні партнери почали допомагати Києву зброєю, матеріальними ресурсами і грошима. В Україні почали з’являтися надії на перемогу у війні проти російської агресії.

Хоча офіційні мирні переговори між Росією і Україною фактично припинились ще в травні 2022 року, періодично відбувались спроби відновити переговорний процес. І деякі такі спроби принесли конкретний результат, але не в мирному процесі як такому, а у розв’язанні окремих проблемних питань, пов’язаних з війною між двома країнами. Історіями відносного (іноді тимчасового) переговорного успіху в 2022 році стали Зернова угода ("Чорноморська зернова ініціатива") і домовленості про обмін полоненими. І це було свідченням того, що домовлятися все ж таки можливо.

Історія Зернової угоди, яка була підписана 18 липня 2022 року між Росією і Україною при посередництві Туреччини і ООН, насправді є неоднозначною. Її початковий відносний успіх вже за рік завершився провалом, виходом Росії з "Чорноморської зернової ініціативи". Короткий і суперечливий досвід Зернової угоди тим не менш дає нам як позитивні, так і негативні уроки для майбутніх мирних переговорів.

Позитивний урок - перспективність формату паралельних переговорів за допомогою посередників і паралельного підписання домовленостей (окремо з Росією і окремо з Україною). Саме такий формат може дозволити подолати психологічні і політичні бар’єри щодо неготовності офіційних осіб України і Росії до прямих переговорів. Позитив є і в підтвердженні самої можливості досягати компромісних домовленостей між Росією і Україною.

Негативний урок є в тому, що Росія в черговий раз підтвердила свою сумнівну репутацію ненадійного і конфліктного партнера по переговорах, який може порушити будь які домовленості.

Ще один приклад позитивного досвіду непрямих переговорів за допомогою посередників – переговори про повернення дітей з території іншої сторони війни. Про ці переговори відомо дуже мало, але підтверджуються сам факт їх періодичного проведення і певні позитивні результати.

Мабуть найбільш успішним є досвід переговорів про обмін полоненими. Парадоксальність цього переговорного кейсу в тому, що вже тривалий час це є прямі переговори (посередники допомагали лише на початку, а також в окремих складних ситуаціях). І хоча Росія декілька раз припиняла обмін полоненими, цей переговорний канал і досі працює достатньо регулярно, як налагоджений механізм. Що могло сприяти успіху цих переговорів? На мій погляд, це обумовлено тим, що вони носять суто технічний і конкретний характер (в даному випадку, обмін полоненими і тілами вбитих – скільки на скільки, коли і де). В цих переговорах не має конфлікту політичних інтересів (геополітичних, внутрішньополітичних, особистісних, тощо) і складності поєднання різноманітних тем і проблем. Переговорами щодо обміну полоненими займаються в закритому режимі представники військових, спецслужб, і омбудсмени. У спецслужб різних країн вже давно є ексклюзивний хист одночасно і воювати з ворогом і підтримувати з ним поточні технічні контакти.

Досвід переговорів щодо обміну полоненими хоча і є успішним, однак навряд може бути безпосередньо перенесений на політичну комунікацію щодо припинення війни. Чим більше в переговорах буде великої політики і питань, по яких неможливо знайти взаємоприйнятний компроміс (як, наприклад, статус територій, окупованих Росією в Україні) тим складніше буде домовитись.

Таким чином, досвід переговорів між Росією і Україною під час нинішньої війни дозволяє зробити наступні висновки:

- Переговори між Росією і Україною є можливими, але скоріше за сприяння і участі дієвого посередника і медіатора. Прямі двосторонні мирні переговори між Росією і Україною навряд будуть можливими, а тим більш результативними, в силу взаємної недовіри, яка накопичилась за роки великої війни, а також глибоких і гострих протиріч позицій воюючих країн щодо умов завершення війни.

- Жодного разу за час великої війни (з 24 лютого 2022 року) не було переговорів на вищому рівні (між президентами РФ і України). З боку України навіть є офіційна заборона на переговори саме з Путіним, що не заперечує переговорів між офіційними представниками РФ і України.

- Сам факт мирних переговорів ще не гарантує результату – певних мирних домовленостей та їх практичної реалізації.

- Результативними будуть такі переговори, коли обидві сторони будуть одночасно готові до певного компромісу.

- Цілком ймовірною є можливість домовитись з конкретних технічних питань (обмін полоненими "всіх на всіх"; припинення вогню), хоча це теж буде не просто. Вкрай складно, а то і неможливо буде домовитись з політичних питань, по яких інтереси воюючих сторін є принципово протилежними. В першу чергу це стосується визначення правового статусу територій, окупованих Росією в Україні.

- Росія може в будь який час порушити будь які домовленості з Україною. Тому не варто очікувати стабільних угод про сталий мир між Росією і Україною. Однак зазначу, що це не означає відмову від необхідності мирних переговорів і прагнення припинити війну. Через якійсь час якісь мирні переговори все одно відбудуться, тому можливість мирних перемовин треба мати на увазі. До того ж, історичний і міжнародний досвід знає чимало прикладів того, коли "перемир’я" діяли/діють тривалий час (десятиріччями), і виявлялися більш стабільними і дієвими ніж класичні "мирні договори".

Хто такий Володимир Фесенко

Фесенко Володимир (8 листопада 1958, Лозова, Харківська область) - український політолог, голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента". Лауреат премії "Celebrity Awards 2020" в номінації "Політолог року", пише Вікіпедія.

Джерело

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Помер історик і письменник з Закарпаття Сергій Федака
УкраинФорм
2025-01-12T19:12:38Z
Дівчина попросила руки і серця свого хлопця-військового і одружилася з ним у реанімації
ГЛАВКОМ NET
2025-01-12T19:09:46Z
Туреччина спустила на воду два фрегати проєкту MİLGEM
InternetUA
2025-01-12T18:57:29Z
Взуття, обігрівачі та 7 тисяч гривень: як українцям отримати "зимову" допомогу від німців
Знай
2025-01-12T18:21:29Z
В Україні не існує жодних протоколів сексуальної реабілітації після ампутацій. Історії людей, що почали нове життя
ZN UA
2025-01-12T18:06:52Z
Китайський Новий рік 2025: коли і як святкувати
Фокус
2025-01-12T18:00:17Z
Відразу дві пенсії: стало відомо, хто може розраховувати на додаткову допомогу
Политека
2025-01-12T18:00:05Z
У Росії зняли з продажу книгу про гетто у Варшаві з історіями, як червона армія ґвалтувала жінок
FaceNews
2025-01-12T17:57:45Z
Скандал із "мажорами" в центрі Києва: хто вони та чи понесуть відповідальність
TSN
2025-01-12T17:54:52Z
Могилевська здивувала, скільки часу приймала рішення про усиновлення
TSN
2025-01-12T19:06:36Z
У Мережі розсекретили особу хлопчика-іграшки, якого завела собі Волочкова
GlavRed
2025-01-12T18:27:42Z
Картина художниці з Донеччини з'явиться на купюрі 50 євро
ГЛАВКОМ NET
2025-01-12T18:15:51Z
Потап, який відсиджується за кордоном, несподівано анонсував тур США
24tv
2025-01-12T18:12:04Z
"Ми не разом...": переможниця "Холостяка" Інна відповіла на головне питання
Знай
2025-01-12T17:51:44Z
У Києві відбулося мультимедійне шоу «Марія Примаченко. Рік дракона» до дня народження мисткині
УкраинФорм
2025-01-12T17:39:00Z
Валентина Хамайко замилувала фото з чоловіком-воїном і як час з ним проводить
TSN
2025-01-12T17:24:30Z
Чоловік на Черкащині зробив музей із будинку своєї бабусі
24tv
2025-01-12T16:30:04Z
Онук Пугачової евакуювався через пожежу в Лос-Анджелесі
GlavRed
2025-01-12T16:27:34Z
У ЦПД описали сценарій розпаду Росії у наступні 50 років
24tv
2025-01-12T19:06:28Z
Проросійські словацькі депутати полетіли у Москву та дорікають Польщі, що їхній літак не пропустили
Европейская правда
2025-01-12T18:54:57Z
Експерт показав відео рекордно низьких польотів "Шахедів" і попередив про загрозу
TSN
2025-01-12T18:54:00Z
У Берліні учасники маршу комуністів атакували поліцейських, є поранені
УкраинФорм
2025-01-12T18:51:07Z
Зустріч з Путіним, мобілізація в Україні та завершення війни: головні заяви Волца
24tv
2025-01-12T18:48:01Z
"Прибалтика має належати Росії": добре, що це прозвучало
GlavRed
2025-01-12T18:42:05Z
Зеленський визначив нові пріоритети для зовнішньої політики України
360ua.news
2025-01-12T18:27:54Z
Розмова Трампа і Путіна та загострення на фронті: головні новини України
GlavRed
2025-01-12T18:27:16Z
Ядерна зброя для України: у Білому домі розставили всі крапки над "і"
24tv
2025-01-12T18:21:25Z
Спрацювали відомі шахрайські схеми: двох українок ошукали інтернет-аферисти
InternetUA
2025-01-12T18:49:12Z
Нафтобаза в Енгельсі палає п’яту добу поспіль
1News
2025-01-12T18:48:05Z
Росіяни атакують Запоріжжя дронами, поранена людину
УкраинФорм
2025-01-12T18:24:34Z
У Тернополі у стоматології помер однорічний хлопчик: ще двом лікарям повідомили про підозру
24tv
2025-01-12T18:21:58Z
В італійських горах внаслідок сходження лавини загинули троє лижників
УкраинФорм
2025-01-12T18:21:03Z
Кількість постраждалих унаслідок зіткнення трамваїв у Страсбурзі сягнула 68
УкраинФорм
2025-01-12T17:57:41Z
У Ростові невідомі спалили авто російського полковника просто у дворі будинку
24tv
2025-01-12T17:45:17Z
Сантехнік, який рятував сусіда від ТЦК та поліції, отримав вирок
ГЛАВКОМ NET
2025-01-12T17:36:30Z
У Києві поліція виявила зброю та російську пропаганду в квартирах неповнолітніх
360ua.news
2025-01-12T16:30:47Z
Єврокомісар з реагування на кризи прибула до Києва
ZN UA
2025-01-12T19:15:02Z
Зеленський показав відео допиту полонених із КНДР: яке майбутнє на них чекає
ГЛАВКОМ NET
2025-01-12T19:12:46Z
Росіяни намагаються обійти Покровськ і потрапити на Дніпропетровщину, — Financial Times
24tv
2025-01-12T19:12:38Z
На фронті загинув воєнний фотограф та військовослужбовець ЗСУ Руслан Ганущак
Детектор М
2025-01-12T19:06:01Z
ЗСУ взяли у полон російських розвідників
1News
2025-01-12T19:00:36Z
На Донеччині дрони уразили важливі об'єкти росіян: у цьому дуже допомогла ворожа ППО
24tv
2025-01-12T18:48:01Z
FT: Російські війська просуваються до Дніпропетровської області в обхід Покровська
ZN UA
2025-01-12T18:30:49Z
Україну скують морози: у яких регіонах сильно похолодає і буде сніг
GlavRed
2025-01-12T18:27:54Z
Коли посиляться морози: метеоролог назвав дату похолодання
24tv
2025-01-12T18:00:51Z
Буковель. Як змінилися ціни на гірськолижному курорті після новорічних свят
ГЛАВКОМ NET
2025-01-12T18:00:51Z
Дівчина чи череп: цей моторошний візуальний тест розкриє секретні риси вашої особистості
TSN
2025-01-12T17:06:24Z
Три знаки Зодіаку, які тримають емоції під жорстким контролем
Знай
2025-01-12T16:51:41Z
Який фрукт вважається еліксиром для щастя: знімає тривогу та піднімає настрій
TSN
2025-01-12T16:24:26Z
У кого зі знаків зодіаку у 2025 найдовше триватиме чорна смуга в житті
24tv
2025-01-12T16:06:43Z
Гороскоп Таро на 13 січня для всіх знаків Зодіаку: у кого мрія втілиться в життя
Политека
2025-01-12T15:43:44Z
1 пачка грінок і закуска на столі: рецепт смачної страви за 3 хвилини
GlavRed
2025-01-12T15:27:52Z
Одиниці роблять це правильно: як прати джинси, що вони не сіли
GlavRed
2025-01-12T15:27:50Z
Навіщо в ліфтах є дзеркало: відповідь знають одиниці
24tv
2025-01-12T15:09:54Z
"Арсенал" без Зінченка у серії пенальті програв "Манчестер Юнайтед" і вибув з Кубка Англії
TSN
2025-01-12T19:03:00Z
Попов отримав ушкодження
Football.ua
2025-01-12T19:00:47Z
Стали відомі результати жеребкування 1/16 Кубка Англії
Football.ua
2025-01-12T18:57:28Z
Ібрагімович прокоментував зацікавленість Мілана в Рашфорді
Football.ua
2025-01-12T18:49:34Z
"Це мій обов'язок": Джошуа пояснив бажання битись з Ф'юрі
24tv
2025-01-12T18:48:56Z
Танковський поповнив склад ЛНЗ
Football.ua
2025-01-12T18:46:00Z
Вперше за всю кар'єру: українська шахістка Ушеніна стала чемпіонкою Європи з рапіду
24tv
2025-01-12T18:42:09Z
Хамес може перейти до Леону — Marca
Football.ua
2025-01-12T18:18:22Z
Журнал The Ring визнав Усика найкращим боксером року
УкраинФорм
2025-01-12T18:06:12Z
Проблеми ринку праці України у 2025 році
360ua.news
2025-01-12T19:09:43Z
Овочі продовжують дорожчати: економіст спрогнозував, до якого часу ціни будуть рости
Политека
2025-01-12T19:00:06Z
Добровільний страховий внесок: у ПФУ пояснили, чи змінився він у 2025 році
Политека
2025-01-12T18:27:36Z
Заміна глави Міненерго в нинішніх умовах нераціональна - Прокіп
TSN
2025-01-12T18:24:05Z
Провідні провайдери не зможуть не підняти ціни на послуги мобільного зв'язку в Україні
InternetUA
2025-01-12T18:16:31Z
Тарифи зросли на 20%: скільки доведеться платити за комуналку
Хвиля
2025-01-12T18:15:17Z
Інфляційні тенденції: стратегії та реальні наслідки
ГЛАВКОМ NET
2025-01-12T17:57:45Z
Нові санкції США проти Росії змусять Китай та Індію шукати інших постачальників нафти - Reuters
УкраинФорм
2025-01-12T17:57:41Z
Військовий збір в 2025 році: ФОПам пояснили, як знайти реквізити для сплати
Политека
2025-01-12T17:01:10Z
iPhone пережив двомісячне заморожування
InternetUA
2025-01-12T19:09:20Z
Відома бельгійська газета йде з соцмережі Х через «токсичність і дезінформацію»
УкраинФорм
2025-01-12T18:36:28Z
В Англії знайдено рідкісні срібні монети XI століття
360ua.news
2025-01-12T18:03:38Z
Археологічна загадка Кавказу: у горах знайдено величезну фортецю бронзового століття
TSN
2025-01-12T17:36:12Z
Точно не буде зайвим: що таке майстер-вимикач та як він полегшує життя
24tv
2025-01-12T16:30:43Z
Топ-5 безкоштовних браузерів для анонімного серфінгу
InternetUA
2025-01-12T16:03:26Z
Найпотужніша органічна сонячна панель показала термін служби 24 700 годин: деталі
Фокус
2025-01-12T16:00:04Z
Хто натиснув кнопку? Секрет ядерної катастрофи Fallout розкрито
Знай
2025-01-12T15:51:38Z
Вчений розкрив план створення сонячної електростанції в космосі
Portaltele
2025-01-12T15:12:44Z
Як лікувати кишкові інфекції: Доктор Комаровський пояснив, що насправді допомагає
Политека
2025-01-12T16:42:04Z
Куди летить сигаретний дим – ризики та способи усунення запаху
GlavRed
2025-01-12T14:27:32Z
Як оскаржити рішення експертних команд, що замінили МСЕК
Украина Криминальная
2025-01-12T13:45:43Z
Як приготувати смачну пшоняну кашу без гіркоти: корисні поради
GlavRed
2025-01-12T13:27:48Z
Дієтологи назвали напій, який покращує сон
24tv
2025-01-12T13:03:38Z
Неалкогольна жирова хвороба печінки: що це та чому виникає
24tv
2025-01-12T12:39:55Z
Що робити, коли інвалідність відмінили: як оскаржити та куди звертатися
Знай
2025-01-12T11:12:54Z
Як лікувати кашель у дитини: поради доктора Комаровського
Политека
2025-01-12T10:27:40Z
Майбутнє медицини для недоношених дітей
360ua.news
2025-01-12T10:24:53Z
Навіщо досвідчені водії возять в салоні авто соду: відповідь здивує багатьох
GlavRed
2025-01-12T18:30:51Z
Вершина технологій та швидкості на дорогах України
360ua.news
2025-01-12T17:03:44Z
Гібридні авто в тренді: трійка найпопулярніших моделей в Україні
24tv
2025-01-12T15:24:36Z
Миколаївські рятувальники отримали дві бронемашини «Козак ПМ-Л»
AutoCentre
2025-01-12T14:51:24Z
В Україні серед зими засвітився 800-сильний суперкар Ferrari за $500 000
Фокус
2025-01-12T09:57:52Z
Автомобільна революція в Україні
360ua.news
2025-01-12T09:45:09Z
Toyota готує нове покоління пікапа Hilux: перші фото
AutoCentre
2025-01-12T08:07:24Z
Навіщо досвідчені водії возять в авто гірчицю: хитрий лайфхак здивує багатьох
GlavRed
2025-01-12T04:27:21Z
Tesla відкликає 239 000 автомобілів у США через несправність камери заднього виду
УкраинФорм
2025-01-12T00:57:33Z