MY.UAНовини
Іпотечний парадокс: чому більше грошей не означає більше житла
Іпотечний парадокс: чому більше грошей не означає більше житла

Іпотечний парадокс: чому більше грошей не означає більше житла

Іпотечний парадокс: чому більше грошей не означає більше житла

Українська іпотека — це менш як пів відсотка у відношенні до ВВП, що є майже найнижчим показником у світі. Щоби досягти хоча б найнижчого показника серед європейських країн — молдовських 4,6%, загальний обсяг іпотеки має становити приблизно 350 млрд грн, або 220 тисяч кредитів. І при цьому попит на іпотеку в Україні значно вищий, ніж у Молдові з її населенням, у десять разів меншим за українське.

З усієї наявної української іпотеки в загальному обсязі 36,8 млрд грн левова частка (23,8 млрд) — це державна програма «єОселя», а з решти коштів 5,5 млрд грн є проблемними кредитами.

Схоже на те, що іпотеку в Україні планується піднімати виключно коштом державного бюджету, якого конче не вистачає на оборону та критичні потреби. Маючи корпоративні права майже на дві третини банківської системи, урядовці воліють розвивати іпотеку з допомогою державних небанківських фінансових установ, таких як «Укрфінжитло».

Нагадаємо, програмою «єОселя» опікується ПрАТ «Українська фінансова житлова компанія» (далі — «Укрфінжитло»). Капітал «Укрфінжитла» — результат обміну акцій товариства на облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) на загальну суму 50 млрд грн. За цими ОВДП з терміном погашення у 2028 році Міністерство фінансів 2022 року сплатило відсотків на 2,26 млрд грн, 2023-го — 8,13 млрд, 2024-го — 8,84 млрд грн. Загалом витрати державного бюджету на придбання акцій і сплату відсотків за ОВДП уже становлять майже 70 млрд грн. На 2025 рік уже заплановані додаткові випуски ОВДП на 30 млрд грн для обміну на акції додаткової емісії «Укрфінжитла». Тобто витрати держбюджету на «Укрфінжитло» становитимуть уже 100 млрд грн.

Порахуймо, що ми отримаємо за ці кошти.

За програмою «єОселя» здійснюється надання довгострокових тривідсоткових іпотечних кредитів військовим, співробітникам поліції та працівникам медичної й освітньої сфер, які назбирали свій власний внесок у 20% від вартості житла. Іпотечне кредитування інших категорій позичальників, які відповідають певним критеріям, здійснюється під ставку 7%, таку саму, як і в США та ЄС.

За даними «Укрфінжитла», вже надано 14,7 тисячі пільгових іпотечних кредитів на загальну суму близько 23,8 млрд грн. Ветеранам і внутрішньо переміщеним особам дісталися лише 664 кредити, решту отримали поліцейські та інші, не найбідніші, позичальники.

З уже поданих через урядовий інтернет-портал «Дія» понад 100 тисяч кредитних заявок схвалено та очікує на видачу 34 тисячі заявок на загальну суму 55 млрд грн. Щоби задовольнити інших бажаючих, потрібно ще 105 млрд грн.

Якщо уявити, що сьогодні припинять приймати нові заявки, загалом пільгове кредитування вже потребує 183,8 млрд грн. Але заявки на «єОселю» і надалі масово надходять, і навряд чи хтось із політиків насмілиться їх припинити. До урядової програми долучаються дедалі нові й нові комерційні банки. Можна сміливо стверджувати, що кількість заявок на дешеву іпотеку вже найближчим часом буде подвоєно, а на виконання програми знадобляться додатково щонайменше 200 млрд грн.

Постає справедливе запитання: за кошти з яких джерел планується фінансувати таку амбітну урядову бюджетну програму?

Хай там як, доведеться виконати роботу над помилками, насамперед з’ясувавши, як інші країни досягають високих результатів, узагалі не залучаючи державних бюджетних коштів як банальних ресурсів для кредитування?

У середньому обсяг іпотечного ринку відносно ВВП у країнах ЄС становить від 20–40% до понад 100%, як у Данії, і на це жодних бюджетів не вистачить.

Як побудовані діючі ринки іпотечного кредитування в інших економіках?

Їхня сутність полягає у безперервному процесі рефінансування ліквідності іпотечних кредиторів, їхній здатності продовжувати довгострокове кредитування, циклічно повертаючи собі задіяні в іпотеці кредитні ресурси.

Це було б неможливо без створення дворівневого іпотечного ринку, де перший рівень (Primary Market) — це той, на якому видаються іпотечні кредити, і другий рівень (Secondary Market), на який іпотека потрапляє вже як застава за іпотечними цінними паперами. Такі цінні папери користуються інвестиційним попитом як інструменти з наднизьким ризиком.

Саме такими і подібними інструментами і взаємовідносинами сформовані самодостатні моделі іпотечних ринків у розвинених економіках: спочатку банки надають кредити, а потім забезпечують ними і продають іпотечні облігації, провертаючи кредитні ресурси для нових видач і залишаючи собі комісійні за обслуговування, які, поступово мультиплікуючись, слугують основним доходом іпотечного банку. Як правило, іпотечні облігації купують інституційні інвестори, включаючи пенсійні фонди. Так відбувається своєрідне внутрішнє суспільне «самофінансування», в якому зріла частина суспільства позичає кошти на житло молодшому поколінню, яке їх віддає з відсотками, а згодом позичає наступному поколінню.

В Україні натомість банківська іпотека пригнічена тягарем майже всіх відомих економічних ризиків.

Кредитний ризик полягає у неврегульованості швидкої процедури задоволення вимог кредиторів через стягнення іпотечного житла, тим більше в якому зареєстровані неповнолітні діти. Спроби мінімізувати цей ризик постановою Верховного суду щодо судової практики або забороною реєстрації дітей цієї проблеми не розв’язують.

Ризик ліквідності виникає тому, що іпотеку неможливо фінансувати лише короткостроковими депозитами за цілковитої відсутності обігу іпотечних облігацій. Це не лише обмежує доступ на іпотечний ринок ширшого кола кредиторів, а й не дає можливості диверсифікувати внутрішні інституціональні інвестиції, залучати зовнішні інвестиції та застосовувати стимулювання НБУ через включення іпотечних облігацій до інструментів рефінансування банків, як це роблять усі інші центральні банки.

Крім того, виникатиме ще й ризик капіталу, коли банки позбавлені можливості управляти власним капіталом за нарощування довгострокового іпотечного портфеля. Немає можливостей позбуватися тиску на капітал шляхом використання структурованих інструментів сек'юритизації. Відсутні спеціалізовані іпотечні банки з особливими режимами регулювання нормативів капіталу та ліквідності.

За цілковитої відсутності обігу довгострокових іпотечних цінних паперів загострюється ризик відсоткової ставки, тому що немає можливостей для встановлення фіксованих ставок за житловими кредитами, бо немає можливостей хеджування змін відсоткових ставок, притаманних ринкам цінних паперів. Кредитні ставки в українських банках досі прямо прив'язані до депозитних і коливаються разом із ними.

 

Що ж робити?

Україна вкотре наступає на одні й ті самі граблі починаючи з 2004 року, коли уряд уперше затвердив «Концепцію створення національної системи іпотечного кредитування», але інший уряд потім викинув її на смітник. Їй на заміну прийшла урядова ж іпотечна програма «Доступне житло», яку потім викинув уже інший уряд, а замість запустив свою «Доступна іпотека під 7%». Потім з’явилася «єОселя». Треба, нарешті, перестати гратися з такими серйозними речами, як житло та іпотека, і припинити усілякі ноу-хау, особливо якщо вони нам не по кишені.

Для початку слід усвідомити факт, що іпотека не є і ніколи не стане масовим продуктом для всіх, хто потребує житла. На іпотечний кредит мають претендувати лише родини із стабільним підтвердженим доходом вище середнього. Певні позичальники можуть користуватися державними пільгами, але такі пільги не мають знищувати ринкові форми іпотечного кредитування.

Власне житло не є єдиним способом вирішити житлові потреби населення. У країнах ЄС до 60% житла орендується. Тому слід головну увагу приділяти створенню орендного житлового фонду, передусім соціального, починаючи з територіальних громад.

Чому б, наприклад, не внести змін до державної програми «єОселя», змістивши акцент у бік придбання житла в новобудовах для передачі в оренду з викупом для внутрішньо переміщених осіб. Приміром, із застосуванням лотереї для відбору реципієнтів, що є єдиним справедливим рішенням в умовах дефіциту фінансування, якого не вистачає на всіх охочих.

У подальшому ж можна розглянути спрямування бюджетних коштів на субсидування частини ринкових відсотків за іпотечними кредитами замість асигнувань у капітал «Укрфінжитла» як кредитних ресурсів, що є непродуктивним витрачанням суспільних фінансів. Це ж відкриє можливості для запровадження недержавного фінансування за рахунок випусків іпотечних цінних паперів.

Однак насамперед починати треба з термінового удосконалення нормативно-правового забезпечення у сфері банківського іпотечного фінансування.

По-перше, законодавчо відокремити іпотечні кредити на придбання житла від споживчих кредитів під заставу нерухомості зі спрощенням процедури задоволення вимог кредиторів за рахунок предмета іпотеки, уникаючи тривалих судових розглядів і виконавчих проваджень. Це принципово знизить ризики і приверне значно більшу кількість кредиторів у сферу іпотеки

По-друге, перезапустити обіг іпотеки на ринку цінних паперів через стимулювання випусків іпотечних облігацій прийняттям закону «Про облігації з забезпеченням», на основі Директиви (ЄС) 2019/2162 щодо випуску забезпечених облігацій і державного нагляду за ними.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Энергия на 30 лет: вертикальная турбина мощностью 10 КВт заменит солнечные панели
Фокус
2025-02-25T11:30:12Z
Официально: Bloober Team создает для Konami новую игру
GameMag
2025-02-25T11:16:39Z
Магнитные бури, прогноз на три дня: чего ожидать от солнечной активности 24-26 февраля
UAToday
2025-02-25T11:06:41Z
Какой смарт-телевизор выбрать в 2025 году: топ-5 лучших протестированных моделей
Фокус
2025-02-25T11:06:28Z
Новые обвинения и сенсации: беременная мумия оказалась в центре споров
Фокус
2025-02-25T10:51:42Z
Ледяные волны: видео редкого природного явления собрало миллионы просмотров
Фокус
2025-02-25T10:45:35Z
Какова вероятность выигрыша в разных играх в казино
Comments UA
2025-02-25T10:33:08Z
Площадью почти 600 км²: рождение нового "ледяного кубика" в Антарктиде засняли из космоса
Фокус
2025-02-25T10:21:48Z
Задолго до современных: археологи нашли сливной туалет корейского принца
Фокус
2025-02-25T10:00:30Z
Черная магия: миф или реальность, 10 тревожных признаков магического воздействия
Знай
2025-02-25T10:51:45Z
Бюджетно, просто и вкусно: нежная запеканка из макарон с курицей и томатами, рецепт на ужин
Знай
2025-02-25T09:51:06Z
Какие растения не стоит покупать как рассаду: они будут плохо расти и не будут родить
TSN
2025-02-25T09:24:16Z
15 причин, почему стоит пригласить на свидание мужчину, который вам нравится
Marie Claire
2025-02-25T08:00:45Z
С куриной печенью: рецепт вкусного салата
Фокус
2025-02-25T05:06:11Z
Бьюти-находки дня: двухцветный стик для скульптурирования лица Ninelle, матирующая пудра Essence и сатиновый блеск-глазурь Thim
Marie Claire
2025-02-25T04:15:00Z
Не сравнить с магазинным: рецепт невероятно паштета, который будет таять во рту
GlavRed
2025-02-25T01:27:56Z
Знаки зодиака, которые любят долго спать: кто рекордсмен
Comments UA
2025-02-25T00:30:48Z
Рецепт салата из пекинской капусты от звезды "Мастер Шеф": весь секрет в заправке
Политека
2025-02-25T00:00:54Z
Взрывы на Харьковщине: оккупанты устроили авиабомбардировку
Comments UA
2025-02-25T11:42:48Z
Перед судом предстанет экс-правоохранитель, "сливавший" данные об умерших
Корреспондент
2025-02-25T11:42:14Z
Известную мошенницу и экс-директора представительства компании FOREX MMCIS group Юту Романченко заметили в Дубай на конференции Sigma
Новости Украины
2025-02-25T11:39:09Z
Рухнул в прямом эфире: падение моста в Южной Кореи попало на видео
Фокус
2025-02-25T10:00:51Z
В Запорожье саперы обезвредили российский УАБ-500
Корреспондент
2025-02-25T09:06:47Z
Россияне атаковали Житомирскую область: есть последствия и пострадавшие
Корреспондент
2025-02-25T08:24:50Z
Муж отомстил бывшей, слив интимные фото: еще и привлек несовершеннолетнюю дочь
Знай
2025-02-25T05:51:28Z
Ночной удар по Киевской области: появились первые подробности
TSN
2025-02-25T05:33:10Z
В Мадриде спасатели приехали на вызов: их удивило, кого пришлось снимать с высоты
Фокус
2025-02-25T03:12:40Z
План не изменился: Промоутер озвучил главную цель Джошуа
Корреспондент
2025-02-25T11:03:01Z
Энтони Джошуа считает, что Фьюри на пенсии, но еще имеет шансы вернуться в большой бокс
Известия Киев
2025-02-25T08:27:59Z
Накатани нокаутом защитил титул WBC в легчайшем весе
Корреспондент
2025-02-25T04:57:42Z
Украина в дебютном матче сына Виталия Кличко одолела Португалию
Корреспондент
2025-02-24T23:21:37Z
Сын Виталия Кличко результативно дебютировал за сборную Украины по баскетболу
ZN UA
2025-02-24T23:18:07Z
Сборная Украины с дебютом сына Виталия Кличко победой завершила отбор на Евробаскет-2025
TSN
2025-02-24T22:57:47Z
"Рома" без Довбика разбила худшую команду Серии А и приблизилась к зоне еврокубков
TSN
2025-02-24T21:51:12Z
"Шахтер" минимальной победой возобновил сезон в УПЛ
ZN UA
2025-02-24T18:27:52Z
"Шахтер" одолел "Левый Берег" в своем первом матче весенней части УПЛ
TSN
2025-02-24T18:03:30Z
Кличко поймали на манипуляции: в Киевсовете указали, какую информацию мэр скрыл от киевлян
Comments UA
2025-02-25T11:24:10Z
Киев встречает весну 2025: прогноз синоптиков на март
VGorode
2025-02-25T11:15:56Z
Синоптики сообщили, каким будет первый месяц весны
Корреспондент
2025-02-25T11:09:31Z
Киевлян призвали закрыть окна и включить воздухоочистители
Корреспондент
2025-02-25T11:06:20Z
Мэр Покровска обратился к президенту на русском языке: «Заключайте мир»
Comments UA
2025-02-25T11:03:21Z
Гороскоп для всех знаков Зодиака на 25 февраля 2025 года
Фокус
2025-02-25T10:30:54Z
Накроют снегопады: где в Украине ожидать осадков в марте
Фокус
2025-02-25T10:27:26Z
Россияне оккупировали Запорожье и продвинулись в Донецкой области
Comments UA
2025-02-25T10:09:32Z
В Харькове юношу столкнули с велосипеда и посадили в бус - СМИ
Корреспондент
2025-02-25T09:45:25Z
Меган Маркл уличили в копировании Памэлы Андерсен: что появилось у жены Гарри
GlavRed
2025-02-25T11:27:13Z
Алек Болдуин пригрозил двойнику Трампа расправой
Фокус
2025-02-25T10:30:12Z
«По дороге мешал доехать танк»: беременная украинская актриса пережила страшные приключения
Апостроф
2025-02-25T10:24:23Z
Виталий Козловский показал подросшего сына-копию и чувственно поздравил его с первым днем рождения
TSN
2025-02-25T10:21:53Z
Партнер Дженнифер Гарнер не в восторге от ее связи с Беном Аффлеком
Корреспондент
2025-02-25T10:18:27Z
Украинская певица почувствовала боль из-за российских треков на первых местах/Kola возмутилась российскими треками на первых местах
Апостроф
2025-02-25T10:03:22Z
Канье Уэст и Бьянка Цензори приняли решение насчет своего брака
Фокус
2025-02-25T09:51:23Z
Сыну Виталия Козловского исполнился год: певец посвятил Оскару трогательное видео
Апостроф
2025-02-25T09:51:03Z
66-летняя Мадонна провела время с 28-летним бойфрендом в Нью-Йорке
Фокус
2025-02-25T09:36:38Z
Банда из 5 человек украла золотой унитаз с названием "Америка": что с ними стало
Фокус
2025-02-25T11:30:57Z
Демографы назвали численность жителей Украины на сегодня
Апостроф
2025-02-25T11:27:46Z
Буданов обнародовал шокирующую информацию о российском военном бюджете: это действительно огромные суммы
Comments UA
2025-02-25T11:12:56Z
В Украине количество усыновлений за год выросло на 27%
Корреспондент
2025-02-25T11:03:56Z
Писателю после мобилизации в ВСУ диагностировали депрессию/Артем Чех поделился воспоминаниями про 2022 год
Апостроф
2025-02-25T11:03:20Z
Белая женщина родила чужого темнокожего ребенка: как это произошло
TSN
2025-02-25T11:03:12Z
57% поляков считают, что Украина должна быстро заключить мир с Россией
Европейская правда
2025-02-25T10:48:56Z
Семья нашла живой "сюрприз" в стиральной машине: что было внутри
Фокус
2025-02-25T10:45:57Z
"Три года назад мир пошатнулся": Залужный назвал уроки полномасштабной войны для украинцев
Апостроф
2025-02-25T10:42:48Z
Какие продукты нужно обязательно есть людям за 60: защищают от рака, деменции и ломкости костей
TSN
2025-02-25T11:33:34Z
Поспешите к семейному врачу: правила кардинально меняются с 1 марта
Знай
2025-02-25T11:30:38Z
Шелковое полотенце: стоит ли оно своих денег и как влияет на состояние волос
Marie Claire
2025-02-25T11:16:28Z
Срочно уберите эти предметы из кухни: они являются рассадниками плесени и неприятного запаха
TSN
2025-02-25T10:36:27Z
Чем заменить кофе: 5 бодрящих напитков, которые повысят вашу энергию
UAToday
2025-02-25T10:03:10Z
Добавьте к утреннему кофе одну популярную специю — сможете влезть в старые джинсы к лету
TSN
2025-02-25T09:33:37Z
Это масло чудодейственное для мужского здоровья
Comments UA
2025-02-25T09:27:32Z
Весеннее опрыскивание сада: когда обрабатывать, чем, все, что нужно знать
TSN
2025-02-25T09:06:36Z
Соль - тихий убийца: ученые доказали связь с тяжелым заболеванием почек
Знай
2025-02-25T08:51:49Z
Названа необходимая сумма на восстановление Украины
Корреспондент
2025-02-25T11:42:27Z
Продажи Tesla в Европе упали наполовину
UAToday
2025-02-25T11:37:17Z
Коррупционер из команды Ольги Стефанишиной Андрей Гайченко вывел из-под действия санкций банк российского олигарха
Новости Украины
2025-02-25T11:33:13Z
В Украине появятся новые правила оплаты счетов за воду: что важно знать
Фокус
2025-02-25T11:21:42Z
В Украине подскочит цена на некоторые продукты: эксперт рассказала, что в зоне риска
Фокус
2025-02-25T11:06:26Z
"Укрзализныця" должна наконец-то заняться оптимизацией, а не требовать деньги у бизнеса – эксперт о повышении грузовых тарифов
Апостроф
2025-02-25T11:00:38Z
Польша предоставит Украине больше терминалов Starlink
Корреспондент
2025-02-25T10:51:52Z
Тарифы на воду и содержание дома могут возрасти: когда и на сколько
Знай
2025-02-25T10:30:55Z
Тариф за газ в Украине: кто заплатит больше уже в марте
Фокус
2025-02-25T10:12:08Z
Падение акций Tesla: среди причин – политическая активность Маска
Апостроф
2025-02-25T11:03:15Z
В Украине появится новый флагман Opel: цены и подробности
Фокус
2025-02-25T10:00:07Z
Монстр для бездорожья: известная студия собрала двухместный пикап-спорткар Jeep Wrangler
Знай
2025-02-25T06:51:32Z
Мощный внедорожник от Great Wall станет дешевой альтернативой Mercedes-AMG G63
Фокус
2025-02-24T14:30:36Z
Кардинальные изменения: новый Citroen C5 Aircross показали до премьеры
Фокус
2025-02-24T11:06:02Z
Для серьезного бездорожья: кроссовер Lamborghini Urus получил внедорожную версию
Фокус
2025-02-24T09:21:43Z
Неожиданный лайфхак для водителей: какой овощ спасет лобовое стекло вашего авто от льда
Знай
2025-02-24T05:51:28Z
Китай подложил России неожиданную "свинью": о чем идет речь
Comments UA
2025-02-23T14:12:13Z
В интернете показали раритетные и малоизвестные прототипы "Таврии"
Фокус
2025-02-23T13:51:45Z
Будущий канцлер Германии стремится помочь Украине достичь справедливого мир
Корреспондент
2025-02-25T11:42:11Z
В Америке проснулись: может ли Трамп вообще быть президентом
Comments UA
2025-02-25T11:42:00Z
Российский певец Shaman получил подозрение от СБУ
Корреспондент
2025-02-25T11:33:15Z
Американская резолюция о войне в Украине подтвердила резкое изменение политики США — СNN
ZN UA
2025-02-25T11:31:41Z
«А что Рузвельт? Получил Нобелевскую премию мира»: публицист вспомнил пример из истории, отражающий современные события
Апостроф
2025-02-25T11:27:36Z
Я смотрел дьяволу в глаза, я говорю миру: не бойтесь его, вы даете много власти злу
Лига
2025-02-25T11:27:14Z
Главное в соглашении с США не деньги, а признание суммы долга перед США – эксперт
ZN UA
2025-02-25T11:24:52Z
Канадцы призывают лишить Маска гражданства
Хвиля
2025-02-25T11:19:56Z
Вучич сказал, что Сербия "нажала не ту кнопку"
Корреспондент
2025-02-25T11:06:55Z