MY.UAНовини
Найсмертоносніша у відомій історії людства снігова буря
Найсмертоносніша у відомій історії людства снігова буря

Найсмертоносніша у відомій історії людства снігова буря

Багато хто, мабуть, встиг втомитися від зими з плюсовою температурою і сірістю за вікном, а тому могли зрадіти останньому снігу. Але те, що тішить жителів України, подекуди може нести катастрофу і смерть.

Саме так сталося далекого 1972 року в Ірані, на який обрушилися раптові морози, сніг і найсмертоносніша у відомій історії людства снігова буря. Її жертвами стали 200 сіл і понад 4 тисячі людей. Розповідає про цю подію видання “Дзеркало“.

Чотири роки посухи і швейцарські канікули

Снігова буря, або хуртовина, – це скупчення частинок снігу, піднятих із землі хаотично рухомим вихровим вітром, який хаотично рухається. Відбувається це за низьких температур, снігопад обмежує видимість, а сильний вітер призводить до ще більшого похолодання. Саме таке природне явище заскочило Іран зненацька в лютому 1972 року.

До ісламської революції 1979-го, яка привела до влади релігійних фундаменталістів, залишалося ще сім років. При владі перебував непопулярний Мохаммед Реза Пехлеві, шах Ірану, який правив країною авторитарно. У зовнішній політиці він орієнтувався на США та західний світ. А ще любив там відпочивати. Щороку приблизно 20 січня шах відправлявся до Швейцарії кататися на лижах і вдаватися до інших розваг разом із придворними.

За чутками, на це витрачали один-два мільйони доларів, повністю орендувалася пара готелів. Додому шах і його подвір’я поверталися лише в березні і проводили весняні канікули в віллах на березі Каспійського моря. Забігаючи наперед, скажемо, що 1972-го, незважаючи на катастрофу, перервати свою зимову відпустку і повернутися на батьківщину правитель Ірану не захотів, чітко показавши свої пріоритети. Країна рятувалася без нього. Ймовірно, така поведінка стала однією з причин пізнішого падіння шахського режиму.

Публікація в іранській газеті Etella’at від 13 лютого 1972 року, де повідомляється про відпочинок шаха і його дружини на Заході. Фото: By Ettela’at (newspaper), mashruteh.org, commons.wikimedia.org

До лютого передумов удару стихії в Ірані не спостерігалося. Навпаки, вже дуже давно стояла посуха, яка тривала рівно чотири роки – 1460 днів. Але завершилася вона не дощем, якого так потребувала країна. У січні по гористій західній частині Ірану пройшла серія штормів, покривши цей регіон снігом. А на початку лютого з півночі, з Азербайджану, який тоді був частиною СРСР, прийшов циклон, який приніс із собою маси холодного повітря.

2 лютого газети повідомили про майбутній сильний снігопад – йому дали назву “Білий диявол”. Реагуючи на це попередження, школи в Тегерані закрили на три дні. Представник Міносвіти підкреслив, що на четвертий день діти мають піти до школи, щоб пауза не зашкодила їхньому навчанню (і додав, що навчальний рік закінчиться на три дні пізніше). Подальші події показали, наскільки він був оптимістом. Трьох днів виявилося замало, а школи довелося закривати по всій країні.

Початок хуртовини в Ірані. Тегеран, лютий 1972 року. Фото: khabaronline.ir

Чи був сніг чимось надзвичайним для всіх іранців? Зовсім ні. На території країни існує чимало засніжених взимку гірських хребтів (зокрема Загрос і Ельбурс – не плутати з Ельбрусом). Навіть на прибережній каспійській рівнині з субтропічним кліматом іноді траплялися заморозки і морози. Це означає, що для частини жителів Ірану така погода була не в новинку. Але ось у їхніх співвітчизників на півдні, що живуть уздовж Оманської та Перської заток, такого досвіду не було. Типовими для них були м’які зими і спекотне літо. У Тегерані середньомісячна температура повітря в лютому становила 6 градусів за Цельсієм зі знаком плюс. Але в 1972-му все пішло по-іншому.

Початок снігової бурі та покрив до восьми метрів

Снігопад почався 3 лютого. Спочатку йому виявилися раді. Очікувалося, що рідкісний для країни сніг позитивно вплине на майбутній урожай. Літні іранці, що живуть у центрі та на півдні, взагалі побачили його вперше. Діти з радістю вибігли на вулицю і почали грати в сніжки.

Однак сніг ішов, ішов і не думав зупинятися. Того дня молокозаводи не змогли вчасно доставити свої продукти до магазинів і крамниць Тегерана. Молоко і масло швидко стали дефіцитом. Ринки в столиці закрилися, оскільки всю городину засипало снігом і продавати було нічого. Громадський транспорт став, а більшість таксистів передбачувано залишилися вдома. Безліч людей не дісталися до роботи або ж запізнилися на неї на кілька годин – навіть чимало міністрів потрапили до своїх кабінетів лише до 11 ранку. 90% людей, які звернулися того дня до відділень невідкладної допомоги лікарень, мали травми аж до переломів через падіння на слизьких поверхнях.

Початок хуртовини в Ірані. Тегеран, лютий 1972 року. Фото: khabaronline.ir

 

Ще гіршою була ситуація в регіонах. У той час західна половина Ірану була в основному сільською, її населення було розсіяне по невеликих селах. На жаль, жителі не знали про наближення снігової бурі та виявилися непідготовленими. Причина в тому, що газети потрапляли далеко не в усі населені пункти, по радіо, судячи з усього, оголошень не було (ми не зустрічали згадок про це в жодному джерелі). Та й масштабів майбутньої катастрофи ніхто не уявляв.

Уже в перший день хуртовини в провінції Мазендеран (смуга рівнин і гір біля південного берега Каспійського моря) через сильний холод загинули двоє людей. У місті Ардебіль на півночі країни температура сягнула мінус 24°C, люди ховалися від холоду в мечетях. Інші провінції немов змагалися між собою в рекордах. У північно-східному Хорасані температура упала до мінус 32, потім до мінус 37°C. У високогірному Шехре-Корді через два дні вона досягла 36 градусів морозу.

Одним із найбільш постраждалих регіонів, на подив багатьох, став Ердекан у центральному Ірані – мабуть, найпосушливіше місце в країні, яке розташоване посеред пустелі. Якраз там випадання снігу було нечуваним явищем. Однак тепер кілька сіл із чотирма тисячами жителів опинилися в пастці – їх відрізало від усіх комунікацій і поховало під восьмиметровим сніговим шаром. Лише після закінчення бурі рятувальники змогли до них дістатися і знайшли безліч загиблих.

Наслідки снігової бурі в Ірані. Лютий 1972 року. Фото: tinn.ir

“Боже, досить снігу”, – молилися в ті дні іранці. У деяких містах заметіль тривала 36 годин. У середньому по країні випало щонайменше три метри снігу, в окремих місцях його висота сягнула шести метрів і, як у Тегерані, даже восьми метрів. Не дивно, що поліція країни витребувала, щоб усі водії в будь-якій частині Ірану використовували колісні ланцюги навіть при русі в містах. Загалом стихія, що тривала сім днів, з 3 по 9 лютого, засипала снігом територію приблизно розміром з Грецію.

Удар по економіці та людські жертви

Непідготовлений до катастрофи Іран стикався з однією проблемою за іншою. У холоди, що почалися, більша частина вантажівок з дизельним паливом залишилася на дорозі і замерзла. У грейдерів, які відповідали за прибирання снігу, через холод перестали працювати відвали, і вони були марні. Через сильні холоди і прагнення зігрітися люди спалювали все, що потрапляло під руку. Так на дорогах було спалено багато вантажівок. Сильний снігопад перекрив дороги, зокрема перевали. Більшість вантажівок, що зупинилися там, перевозили нафту, що порушило постачання.

У кількох містах було відключено електрику, що паралізувало роботу водонагрівачів, пекарень та інших об’єктів. В інших замерзла вода в трубах. Місцями в іранців закінчилися запаси борошна, виникла загроза голоду. Через відсутність електрики, порушене постачання та інші проблеми ситуація в країні стала критичною, у багатьох містах було оголошено надзвичайний стан.

Люди допомагають розбитому автомобілю під час снігової бурі в Ірані. Лютий 1972 року. Фото: Ettela’at newspaper, commons.wikimedia.org

Але найстрашніше – що хуртовина забрала безліч людських жертв. Холод і брак їжі призвели до того, що в деякі населені пункти стали приходити вовки, які вбивали людей. Під снігом опинився похований поїзд з усіма пасажирами. Впав у прірву і розбився автобус із 30 людьми. 180 осіб зникли безвісти в горах, 60 загинули внаслідок сходження лавини. Перед початком хуртовини на сходження в гори недалеко від Тегерана відправилася американська студентка коледжу і двоє її супутників. Команда з п’яти осіб, яка пішла на їхні пошуки, також зникла. У місті Решт уже не було можливості ховати мертвих. Їх складали в будівлі місцевого архіву, щоб потім доставити на кладовище.

Але найбільше число жертв пояснювалося географією. На п’ятий день хуртовина і безперервний сніг пошкодили лінії зв’язку та електропередачі – людям перестала надходити електрика. Особливо трагічну роль це зіграло в західному, гористому і сільському Ірані. Його жителі не могли вибратися з рідних місць і виявилися повністю ізольованими від зовнішнього світу. Зрештою у них закінчилася їжа і прісна вода. Вони замерзли або померли від голоду.

9 лютого, в останній день снігової бурі, погода почала поліпшуватися. Влада нарешті змогла відправити в кілька регіонів вертольоти. Рятувальники розповідали, що, пролітаючи над землею, вони не бачили жодних ознак існування сіл – тільки безкраї снігові простори. Два дні вони відкопували село Секлаб, де до трагедії проживали 100 осіб, але не знайшли там жодного вцілілого. Аналогічна ситуація була в селах Каккан і Кумар у районі Ердекан, там також не знайшли живих. У селі Шеклаб на турецькому кордоні рятувальники два дні копали, щоб пробитися вниз через вісім метрів снігу. Досягнувши мети, вони відшукали лише 18 зі 100 жителів, тіла решти так і не знайшли. Також рятувальники відкопували снігоходи та потяги, що застрягли.

Наслідки снігової бурі в Ірані. Лютий 1972 року. Фото: timesnownews.com

Як писали очевидці, більша частина Ірану “сховалася під шаром снігу, який подекуди був настільки глибоким, що буквально поховав тисячі людей, багато хто з них сидів у своїх домівках, що перетворилися на крижані смертельні пастки задовго до того, як повільна відлига розкрила істинний жах цієї надзвичайної події”.

Однак 11 лютого настала чергова заметіль, і пошуки довелося згорнути. Пілоти скинули на землю дві тонни фініків і хліба, сподіваючись, що ті, хто залишився в живих, зможуть поїсти і протримаються довше. Ймовірно, багатьом їжа, на жаль, уже не знадобилася.

Незабаром температура повітря стала повертатися до звичних меж, що викликало танення снігу. У деяких провінціях країни пішли дощі, почалися повені. Цілі села, що винесли стихію, злягли від грипу і сильних застуд, пережити які вдалося не всім.

Одна з регіональних іранських газет тоді розповіла про тунель, який мав стати укриттям для машин, але став пасткою: сніг засипав його повністю. Репортаж називався “Ми вирвалися з лап білого диявола”. Так можна описати і всю ситуацію в країні. Тижневий холод і сніг, а також їхні наслідки стали причиною загибелі близько чотирьох тисяч людей (хоча число неточне – газети того часу писали навіть про шість тисяч). Під снігом зникло понад 200 сіл, які ніколи не були відновлені.

Джерело:  news.zerkalo.io

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Ситуацию мы не удержим": военный сказал, когда будет полная потеря Украины
Comments UA
2025-01-04T19:21:40Z
Сколько украинцев готовы отдать Путину четыре области: опрос
Comments UA
2024-12-30T05:45:29Z
Женщина ехала от свекрови и делилась впечатлениями: потом она взглянула на заднее сиденье
Фокус
2025-01-03T07:51:10Z
Стало известно, сколько украинцев из оккупации вступили в армию РФ за 2024 год
Comments UA
2025-01-04T12:09:47Z
Ватикан разрешил геям становиться священниками, но есть ограничения: подробности
TSN
2025-01-12T11:51:21Z
"Как лошица повелась и открыла белую карточку": у режиссерши произошло происшествие с банковскими мошенниками
Апостроф
2025-01-12T11:30:23Z
"Это пример другим": Зеленский рассказал, где находятся его дети во время войны
Фокус
2025-01-11T11:51:36Z
Зеленский ответил на петицию об отмене раздачи "тысячи Зеленского"
Comments UA
2025-01-09T08:46:28Z
До какой даты нужно потратить "тысячу Зеленского", иначе деньги "сгорят"
Comments UA
2025-01-04T12:57:55Z
Новогодние образы супругов Зеленских: стилист обратила внимание на важную деталь
Фокус
2025-01-03T06:51:08Z
Предала свою страну и поехала развлекать россиян: хореограф из Украины перекроила себя
Comments UA
2025-01-09T20:57:54Z
Остап Ступка рассказал подробности романа с младшей на 35 лет возлюбленной
Комсомольская правда
2025-01-11T07:51:48Z
В Латвии расследуют смерть баскетболиста: против предательницы Украины Седоковой дадут показания/Друг Яниса Тимма подозревает, что певица могла устроить заказное убийство
Апостроф
2025-01-03T18:24:18Z
"Better Man: История Робби Уильямса": почему критики в восторге от нового байопика
Фокус
2025-01-12T12:00:20Z
Подойдут каждой: 7 модных окрашиваний для русых волос
Marie Claire
2025-01-12T11:00:48Z
Леся Никитюк решилась выйти замуж за военного: кто-то из звезд ее поздравил
Comments UA
2025-01-06T19:54:51Z
Василий Вирастюк впервые полностью показал младшую на 11 лет возлюбленную – маму своего четвертого сына
TSN
2025-01-06T11:39:03Z
Тина Кароль встала на гимнастический козел на каблуках и очаровала фанов: "Просто королева"
TSN
2025-01-04T15:39:32Z
Полковник ВСУ заявил о прямой сдаче украинских земель: что пошло не так
Comments UA
2025-01-05T08:33:29Z
Трамп круто изменил обещание по поводу войны в Украине: на Западе узнали подробности
Comments UA
2025-01-09T20:30:37Z
Путин был готов ударить ядеркой по Украине: в США только сейчас сказали, кто отказал Кремль
Comments UA
2025-01-04T08:33:43Z
Встреча Трампа и Путина сорвалась: Гордон объяснил, почему война не закончилась 30 декабря
Фокус
2024-12-30T21:27:38Z
В ЦПД назвали сценарий распада РФ в последующие 50 лет
Корреспондент
2025-01-12T12:36:40Z
Каллас: в ЕС обсудят снятие санкций с Сирии в конце января
Европейская правда
2025-01-12T12:36:18Z
Маск устроил скандальный опрос: предлагает США освободить один из европейских народов
Comments UA
2025-01-06T14:36:35Z
На Западе уже знают, что станет разменной монетой в переговорах по войне в Украине
Comments UA
2025-01-03T07:03:56Z
Чего ждать дальше от российско-украинской войны: какой выход для Украины
Comments UA
2025-01-04T14:39:46Z
В Киеве столкнулись минивэн и автобус: есть погибшие, а среди травмированных - дети
Апостроф
2025-01-11T21:48:39Z
С украинкой в ​​центре Варшавы произошел жуткий инцидент
Апостроф
2025-01-04T18:39:10Z
Удар по Запорожью: количество пострадавших возросло
TSN
2025-01-08T21:27:51Z
Стали известны последствия атаки дронов на Одесскую область
Корреспондент
2024-12-30T08:37:43Z
​Ситуация критическая: пожары в Лос-Анджелесе забирают больше жизней, действует комендантский час
Апостроф
2025-01-12T11:18:17Z
«В Калифорнии сгорели имения украинских генералов»: что известно
Comments UA
2025-01-12T11:06:24Z
Раскрыты подробности ночной воздушной атаки на Украину
Апостроф
2025-01-05T09:24:25Z
Взрывы в России и пожар в психоневрологическом диспансере Харьковской области: главные новости ночи 5 января 2025 года
TSN
2025-01-05T05:21:00Z
Сгорела заживо в собственном доме: спасатели в Запорожье ликвидировали пожар
TSN
2025-01-04T16:51:01Z
"Почти каждый день мне пишут и звонят россияне": в ВСУ рассказали о неожиданных последствиях Курской операции
Апостроф
2025-01-04T17:06:25Z
Когда закончится война в Украине: астролог назвала города, находящиеся в опасности
Политека
2024-12-30T06:42:37Z
Расстрел пленных ВСУ в Волновахском районе: начато расследование
Корреспондент
2025-01-06T18:52:38Z
«Военные ВСУ переоденутся в российскую форму и расстреляют мирных жителей»: что известно
Comments UA
2024-12-30T14:18:33Z
Войска РФ дронами атаковали Николаевщину: есть раненый
ZN UA
2025-01-12T12:33:56Z
Оккупанты придумали луганским студентам "практику": в ЦНС раскрыли подробности
Новости Украины
2025-01-12T12:18:39Z
Генштаб назвал потери РФ в первый день нового года
Корреспондент
2025-01-01T10:18:02Z
В Украине погиб российский пропагандист
Апостроф
2025-01-04T20:27:31Z
РФ бросила на Часов Яр 10 тысяч войска: командир из 24-й бригады об изнурительных боях за город
TSN
2025-01-04T11:36:43Z
Почему категорически запрещено присваивать найденные вещи и при чем здесь предрассудки
Comments UA
2025-01-09T23:30:46Z
Некому жить: красивый город вблизи моря и гор платит людям 30 тысяч евро за переезд
Фокус
2025-01-05T11:00:20Z
Людей с какой группой крови трудно соблазнить
Comments UA
2025-01-03T03:30:46Z
Это нужно сделать 31 декабря 2024 года, чтобы 2025 год был удачным
Comments UA
2024-12-30T14:12:50Z
Что делать, когда родители теряют контроль над своими эмоциями: советы психолога
Знай
2025-01-12T09:51:41Z
Как правильно подготовить почву для рассады, чтобы растения хорошо росли и не болели
TSN
2025-01-12T09:21:51Z
У талантливых и счастливых людей всегда есть эта цифра в дате рождения
TSN
2025-01-03T07:51:22Z
Таро гороскоп на сегодня: кто получит подарок судьбы
Comments UA
2025-01-04T18:30:24Z
Как размягчить говядину во время приготовления разными способами: добавьте эти пять ингредиентов
TSN
2025-01-04T17:18:13Z
Доллар в Украине приблизился к новой психологической отметке - курс валют
Известия Киев
2025-01-10T06:27:02Z
118 грн за упаковку в 200 грамм: супермаркеты резко изменили цены на масло, молоко и сметану
Знай
2025-01-04T15:06:07Z
В Украине резко изменились цены на яйца: сколько стоит десяток и почему это не надолго
Новости Украины
2025-01-02T20:54:58Z
Впервые в новом году доллар обновил максимум
Новости Украины
2025-01-03T20:36:28Z
В «Центре Разумкова» назвали неуместной отставку главы Минэнерго
TSN
2025-01-12T12:36:13Z
Обменники и банки перестали покупать 100 долларов: что не так в купюрах, которые приносят украинцы
Знай
2025-01-12T12:30:16Z
Цены на курятину: эксперт рассказала, как изменится стоимость мяса в 2025 году
Политека
2025-01-03T07:27:29Z
В Индии нашли замену дешевой российской нефти
Comments UA
2024-12-31T15:09:15Z
Глава МИД Эстонии: Абсолютно недопустимо, чтобы Словакия угрожала прекратить экстренные поставки электроэнергии для Украины этой зимой
ZN UA
2024-12-31T02:51:18Z
Спортсмен 10 минут лежал в ванне, но "воробчика" спасти не удалось: "С одной стороны, ситуация комична..."
Знай
2024-12-31T04:51:55Z
На войне с Россией погиб многократный чемпион мира по карате: коллеги не сдержали эмоций
Comments UA
2025-01-03T15:36:58Z
Милан официально подтвердил увольнение экс-тренера Шахтера Паулу Фонсеку
Известия Киев
2025-01-04T08:34:11Z
Илон Маск намерен купить "Ливерпуль"
ZN UA
2025-01-07T17:36:42Z
Промоутер Джошуа сделал важный шаг к организации боя с Фьюри
Корреспондент
2025-01-12T10:24:29Z
Усик признан лучшим боксером 2024 года по версии The Ring
Корреспондент
2025-01-12T07:39:48Z
Назван самый высокооплачиваемый футболист английской Премьер-лиги
ZN UA
2025-01-03T20:00:07Z
Усик пообедал с Чисорой, который побывал недавно в Москве
Комсомольская правда
2025-01-12T06:01:47Z
Севілья вирвала нічию у Валенсії в компенсований час
Football.ua
2025-01-11T22:03:00Z
Раскрыли ключ к бессмертию: ученые выяснили, почему постельные клопы почти неубиваемы
Фокус
2025-01-04T17:42:58Z
Ученые рассказали, как формируются месторождения золота на Земле
ZN UA
2024-12-30T15:42:39Z
Ученые заявили, что чайные пакетики несут угрозу здоровью человека
TSN
2025-01-04T16:18:38Z
Возрождение состоялось: Разработчики Hi-Fi RUSH официально вернулись к работе
GameMag
2025-01-04T14:55:20Z
Не то, что думали ученые: раскрыта загадка Колеса духов на Ближнем Востоке
Фокус
2025-01-12T12:36:38Z
Уникальное космическое шоу: в январе и феврале можно увидеть парад семи планет
VGorode
2025-01-12T12:30:49Z
Stardew Valley продалась тиражом свыше 40 миллионов копий
GameMag
2025-01-04T17:33:44Z
Ученые обнаружили скрытую структуру внутри ядра Земли: что это
Фокус
2025-01-12T11:36:08Z
Больше энергии и меньше шума: ветряные турбины получили "перья", как у совы
Фокус
2025-01-12T11:00:39Z
Возьмут ли в армию с туберкулезом или гепатитом: какие болезни освобождают от службы
Знай
2025-01-10T19:06:40Z
Как военнослужащему взять отпуск во время службы: в ТЦК назвали условия
Знай
2025-01-04T18:06:12Z
Программа "Доступные лекарства"охватит все аптеки Украины в 2025 году
Знай
2025-01-04T20:12:56Z
Какие три полезные привычки японцев помогают им жить более 100 лет
TSN
2025-01-04T19:21:20Z
Названы пять опасных сочетаний продуктов: их нельзя есть вместе
TSN
2025-01-12T12:36:00Z
Этот продукт важно есть каждый день: что будет с вашим организмом
Comments UA
2025-01-12T07:24:15Z
Внезапный союзник болезни Альцгеймера: ученые узнали о связи алкоголя с заболеванием
Фокус
2025-01-04T18:27:28Z
Три совета, которые не помогут похудеть
TSN
2025-01-04T12:54:17Z
Узнали время защиты организма: создан новый способ определения иммунитета после вакцинации
Фокус
2025-01-07T18:51:38Z
Поезд-вездеход: реставраторы восстановили уникальную паровую машину начала 20 века
Фокус
2025-01-05T18:06:08Z
Виноваты пешеходы. Почему Rolls-Royce и Jaguar отказались от талисманов на капотах
Фокус
2024-12-31T19:42:56Z
Самый большой кроссовер Volkswagen рассекретили до презентации
Фокус
2025-01-12T10:51:05Z
"Укравтодор", обратите внимание: китайцы научили автомобили перепрыгивать ямы на скорости 120 км/ч
Знай
2025-01-12T08:51:44Z
Как избежать замерзания автомобильных замков зимой: советы, которые ищут все водители
Знай
2025-01-12T06:51:31Z
Как безопасно водить зимой: советы, которые могут спасти каждого украинца
Знай
2025-01-11T15:51:49Z
21-летний Франко Колапинто получил реальный шанс вернуться в Формулу-1
Известия Киев
2025-01-11T11:36:25Z
Приобрел DAF и Tatra: Билл Гейтс стал совладельцем пяти известных автобрендов
Фокус
2025-01-11T10:45:44Z
Номер телефона на лобовом стекле сыграет злую шутку: водителей предупредили о роковой ошибке
Знай
2025-01-11T07:51:02Z