Німецькі консерватори побоюються, що Трамп може зірвати їм шлях до перемоги – Bloomberg
Німецькі консерватори занепокоєні тим, що повернення Дональда Трампа до Білого дому може ускладнити їхній шлях до гучної перемоги на виборах над канцлером Олафом Шольцем, пише Bloomberg.
За словами партійного чиновника, який говорив на умовах анонімності, навіть за комфортної переваги в опитуваннях, радники Фрідріха Мерца, лідера Християнсько-демократичного союзу, з тривогою чекають на інавгурацію Трампа 20 січня як на переломну подію, яка може змінити виборчі розрахунки та виставити Шольца захисником демократії.
На партійному заході в Гамбурзі Мерц закликав однопартійців до рішучих дій на тлі критики, що він недостатньо активний у публічному просторі. Раніше Шольц засудив заяви Трампа щодо Гренландії та Панамського каналу, які Мерц назвав, «грою на публіку», яка не справить врження на союзників Німеччини.
«Я не дивлюся на цю дату, як кролик на змію», – сказав Мерц про 20 січня, намагаючись применшити побоювання щодо потенційних змін у німецькій політиці, які може принести нова адміністрація США.
Повернення Трампа загрожує порушенням світового порядку, може вплинути на німецьку економіку, відносини з Росією та зростання підтримки праворадикальної партії «Альтернатива для Німеччини» (AfD).
Шольц використовує цю ситуацію для зміцнення свого іміджу захисника демократичних цінностей. На з'їзді Соціал-демократичної партії (СДПН) він підкреслив:
«Принцип непорушності кордонів має застосовуватися до кожної країни. Ніхто не повинен боятися свого сусіда, яким би великим він не був. Це основа наших західних цінностей».
Як і Мерц, Шольц та його помічники розглядають повернення Трампа до Білого дому як потенційну зміну правил гри в кампанії. За словами джерел всередині кампанії Шольца, Трамп має багато «джокерів», які здатні змінити хід виборів.
Німецькі виборці, які у складні геополітичні моменти покладаються на сильну руку, мають прецеденти. У 2002 році Герхард Шредер, незважаючи на слабку підтримку,отримав другий термін на посаді канцлера завдяки рішучій опозиція планам США щодо вторгнення в Ірак. Ангела Меркель у 2016 році пояснила своє рішеннябалотуватися на четвертий термін перемогою Трампа.
Та й сам Шольц у 2021 році виграв вибори частково завдяки тому, що на противагу двом непопулярним претендентам позиціонував себе як надійного лідера.
«В особі Олафа Шольца ми підтримуємо канцлера, який характеризується досвідом, розсудливістю та надійністю. Вибори – це вибір між двома різними типами: Шольц, який будує мости, або Мерц, який розділяє», – заявила на партійному з'їзді Мануела Швезіг, соратниця Шольца по СДПН.
Однак цього року через розпад непопулярної коаліції Шольц не відчуває особливого зиску від зворотного відліку до повернення Трампа. Делегати ХДС у Гамбурзі вважають, що навіть якщо антитрампівська кампанія і відіграє певну роль, навряд чи вона здатна переломити хід подій.
«Шольца не можна порівнювати зі Шредером у 2002 році», – говорять співрозмовники.
Згідно з проведеним в суботу опитуванням Insa, блок Мерца знизив свій рейтинг на один відсоток до 30%, а СДПН - на пів відсотка до 16%. Натомість ультраправа AfD піднялася на пів пункту до 22%, що є найвищим показником для партії за останній рік.
Члени ХДС і СДПН висловили роздратування з приводу зростання популярності AfD, особливо після того, як співлідерка партії Аліс Вайдель провела широко анонсовану розмову з союзником Трампа мільярдером Ілоном Маском на його соціальній платформі X у четвер.
Втручання Маска в німецьку політику і підтримка ним ультраправих привернули надмірну увагу ЗМІ і витіснили меседжі ХДС, вважають у виборчому штабі Мерца.
У суботу AfD провела з'їзд, на якому обрала Вайдель кандидатом на посаду канцлера. Захід, який проходив у східнонімецькому саксонському місті Різа, розпочався із двогодинним запізненням через те, що доступ до місця проведення заходу заблокували близько 10 тисяч демонстрантів.
З'їзд Соціал-демократичної партії Німеччини підтримав висування Олафа Шольца.