В Україні триває дія воєнного стану, а також відбуваються заходи щодо загальної мобілізації. Річ у тім, що багатодітні батьки, люди з інвалідністю, студенти та інші громадяни, які мають підстави для відстрочки від мобілізації, мають протягом 7 днів повідомити про свій статус Територіальному центру комплектування (ТЦК).
У разі невиконання цього обов'язку їм може загрожувати штраф у розмірі 17 тисяч гривень.
Про це в деталях розповів адвокат Приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини Роман Лихачов у коментарі одному з українських видань.
За словами Лихачова, штрафи за несвоєчасне інформування складно оскаржити, особливо якщо людині вже вручили повістку. Міноборони не має доступу до синхронізованих баз даних Мінсоцполітики та Пенсійного фонду України, що ускладнює автоматичну фіксацію підстав для відстрочки.
"Закон про військовий обов'язок вимагає, щоб зміни в сімейному стані, стані здоров'я або інших обставинах повідомлялися в ТЦК протягом семи днів. Автоматичне повідомлення про інвалідність до ТЦК не надходить. Якщо людина хоче оформити відстрочку або зняти з військового обліку, вона має повідомити ТЦК самостійно", - пояснює адвокат.
Представник Полтавського обласного ТЦК і СП Роман Істомін наголосив, що працівники ТЦК не можуть передбачити, чи є в людини підстави для відстрочки. Тому громадяни з інвалідністю можуть отримати повістку або штраф, якщо не повідомлять свій статус.
"Інвалідність сама по собі не означає непридатність до військової служби. Реалізувати це право можливо тільки після проходження ВЛК (військово-лікарської комісії), а не МСЕК (медико-соціальної експертної комісії)", - уточнює Лихачов.
Після проходження ВЛК людину можуть визнати непридатною і виключити з військового обліку. Якщо ЛКК визнає людину придатною до служби, вона залишиться на обліку, але зможе отримати тимчасову відстрочку.
Раніше повідомлялося, електрона ВЛК: коли запрацює нова система медичних оглядів.
Також, покарання ухилянтів: коли штраф від ТЦК може перерости в тюремний термін.