MY.UAНовини
«Альоно, не нервуй, але тебе додали в групу “нацистів”». Альона Мовчан, «Суспільне Херсон» — про життя в окупації та роботу в прифронтовому місті
«Альоно, не нервуй, але тебе додали в групу “нацистів”». Альона Мовчан, «Суспільне Херсон» — про життя в окупації та роботу в прифронтовому місті

«Альоно, не нервуй, але тебе додали в групу “нацистів”». Альона Мовчан, «Суспільне Херсон» — про життя в окупації та роботу в прифронтовому місті

Кореспондентка «Суспільне Херсон» Альона Мовчан — про життя в окупації, підпільну роботу, ризик потрапити в полон і роботу в прифронтовому місті.

Альона Мовчан із п’ятого класу школи писала вірші, є авторкою чотирьох авторських поетичних збірок. Має диплом магістра за спеціальністю «Економіка», який отримала у 2018 році, закінчивши Херсонський державний аграрний університет (нині — аграрно-економічний), але її покликанням стали журналістика, поезія та театр.

З другого курсу університету починає працювати у редакції газети «Херсонський вісник», пізніше — на місцевому телебаченні. З 2020 року Альона Мовчан є керівницею літературно-драматургічної частини у Херсонському обласному академічному музично-драматичному театрі імені Миколи Куліша. Паралельно вона організовує поетичні зустрічі «Поетична шафа», фестиваль «Шафа!Фест», музично-поетичний проєкт «Рок!Шафа» й «Рок!Комод», долучається до різноманітних мистецьких акцій.

Її життя змінилося з початком повномасштабного вторгнення. Разом із чоловіком Віктором Ревенком — рятувальником ДСНС — і місячним сином Добромиром вона залишається в Херсоні. В окупації вони прожили сім місяців. Виїхали 20 вересня 2022 року. У Києві, де родина знайшла тимчасовий прихисток, Альона Мовчан продовжує творчу діяльність під гаслом «Врятуйте Херсон». Після деокупації міста вони перебираються ближче до дому — в Миколаїв, а у 2024 році — повертаються в Херсон.

З січня 2024 року Альона Мовчан доєдналася до команди «Суспільне Херсон». Вона одна з трьох журналісток херсонської філії, які залишаються працювати у прифронтовому місті, попри те, що Херсон щодня обстрілює ворог.

— Альоно, ти прожила в окупованому Херсоні сім місяців. Що давало сили це витримати? Що рятувало і не давало опустити руки? Розкажи, як продовжувала організовувати проукраїнські заходи, коли окупанти були буквально скрізь?

— У мене була мала дитина (Добромир народився 26 січня 2022 року) і, чесно кажучи, у мене й так уже була стресова ситуація і повна зміна життя. Коли почалась окупація, у мене був шок, як і у всіх. Але були херсонські митці, які надихали, був чоловік, який працював у ДСНС, і я розуміла, що не можу розклеюватись. У мене була робота в театрі. Це для мене було дуже важливо. Для розуміння цієї важливості: через два тижні після кесаревого розтину я ще ледь могла ходити, але пішла на роботу, бо потрібно було зробити засідання журі конкурсу малюнків. Для мене взагалі випасти з життя — це було найгірше. Хотілося, щоб у мене було повноцінне життя — і в родині, й у творчості, й на роботі. Мій пріоритет — навчитися поєднувати всі ці складові.

Весь час в окупації я працювала. Організовувала літературну сцену на театральному фестивалі «Мельпомена Таврії». З окупованого Херсона частково вела соцмережі та проводила літературні заходи в режимі онлайн. Не знаю, звідки брала внутрішні сили. Якось зателефонувала подружці й попросила посидіти з малим, а сама пішла працювати над літературною програмою. Це був цілий квест. Потрібно було проводити фестивальні заходи в зумі, а оскільки інтернету вдома не було, українського зв’язку теж, то потрібно було знайти місце, де є доступ до інтернету. Було кілька таких місць — у центрі Херсона та в Шуменському мікрорайоні, звідки я й проводила заходи. Було й таке, що вечірній захід проводила під КПП ДСНС. Удень туди приїздили окупанти, намагаючись схилити рятувальників до співпраці, а ввечері приїжджала я проводити літературні зустрічі по зуму. Чоловік на чергуванні, а я під стінкою установи ловлю вай-фай і проводжу захід.

Ще була така ситуація. Сиділа в центрі міста в кав’ярні, навпроти був ресторан, куди постійно ходили окупанти. Приїхала туди на маршрутці, на мені висить ноутбук, рюкзак із речами сина, сам Добромир в кенгурушці, його автокрісло і моя маленька сумочка з телефоном і блокнотом. Він засинає, кладу його в автокрісло, гойдаю і проводжу в цей час зуми. Окупанти сидять навпроти. Розмовляю по зуму з письменником Василем Кузаном, який розповідає, що потрібно вбивати росіян, як вони вбивають нас, я підтримую розмову. І в той момент навіть не задумувалася, що сиджу в окупованому місті, поруч ходять російські військові, а я проводжу такі зуми.

Наступного дня була зустріч із романісткою Тетяною П’янковою під КПП ДСНС. Мені чоловік каже: «Альоно, не нервуй, але тебе додали в групу “нацистів”». У людей, які про це розповіли моєму чоловіку, були підозри, що її створили херсонські журналісти, які перейшли на чужий бік. Чоловіку скинули скрини з цієї групи. А там фотографія жовто-блакитних пінеточок моєї дитини, наші фото у вишиванці. У мене спочатку була паніка, я повернулася й забрала дитину у батьків, розмірковувала, що робити далі. Але наступного дня були інші заходи «Мельпомени Таврії», тому мені потрібно було зібратись і продовжувати працювати.

  Жовто-блакитні пінеточки Добромира

Ще в травні ми переїхали на іншу квартиру. У нас із чоловіком завжди був план Б: що робити, якщо раптом за нами прийдуть? Був такий страх, бо приходили до всіх проукраїнськи налаштованих людей. Мені щастило, бо весь час усюди говорила українською мовою. Навіть був випадок, коли окупант у кафе почув мене та намагався перейти на українську. Я запитала, чи є вай-фай у працівниць кафе, а він запитав, чи є цукор. Мабуть, усі почуття були написані на моєму обличчі, бо він запитав у мене: «Ви здивовані?». Я стримала своє обурення, стримано йому відповіла, розуміла, що на вулиці чекають чоловік із дитиною.

  • Читайте також: Маргарита Лазник, «Українське радіо», Херсон: «Якщо я виїду, то хто буде розповідати про те, що тут відбувається»

— Що було найстрашніше в окупації?

— Знаєш, я взагалі намагалася не включатись на 100%. У мене спрацьовував мій самозахист, навіть інколи уявляла, що вони з іграшковими пістолетами. Усю окупацію публікувала в соцмережах свої вірші, які писала про Херсон. Я не ходила на мітинги, тому що чоловік працював, а я була з малим. Перший час я не могла його з кимось лишати. Він навіть на підпільний захід із нами ходив у березні 22-го року. Ми з поетами та прозаїками збиралися в центрі Херсона в артпросторі, був такий патріотичний захід — і Добромир був із нами. Три підпільні зустрічі провела — у березні, червні та серпні. Ми з малим прогулювалися районом, знаходили точки з вай-фаєм, щоб хоч трошки бути на зв’язку. Ходила в центр, бачилася з друзями — і мені просто щастило.

Були випадки, коли нас ледь не розстріляли. Бо ми з чоловіком вирішили повезти дитину до моря. Перша поїздка пройшла відносно нормально, а коли поверталися з другої, якраз були «прильоти» по Антонівському мосту, нас зупинили на блокпосту. У чоловіка побачили тату, він старовір. Пам’ятаю, як за його головою ходила зброя, поки він нагинався за телефоном, щоб показати, що це за символи. У чоловіка забрали телефон, він їм доводив, що на татуюванні старослов’янські символи, а вони у відповідь: «Та ти з “Азова”, ти військовий». Налаштовані окупанти були дуже вороже. Знайшли в телефоні листування. «Хто такий “коханА”? — питають. «Та не “коханА”, а “кохАна”, ось дружина моя сидить у машині з дитиною», — відповідає чоловік. Прокинувся малий, почав кричати — і це нас урятувало. Нас відпустили.

Коли їхали додому — нам зателефонували й сказали, що проглядають наші гаражі. Там були певні речі — військові дощовики у чоловіка, які ми вже після звільнення віддали військовим. Було багато української літератури, яку я вивезла з театру. Якби пошукали, то знайшли б багато цікавого, за що можна було б причепитись. Чоловік пішов ва-банк. Він підійшов до них і каже: «Гляньте гараж, у мене дитина в авто, мені потрібно їхати». Окупант прийшов, позаглядав і пішов.

— Ви з родиною виїхали з окупації у вересні 2022 року. Що ж стало останньою краплею?

— Було кілька позицій. Перша і головна — Добромира потрібно було вакцинувати. Якщо ми спочатку знаходили хорошу вакцину, то влітку, коли ми дивом знайшли ті препарати, які потрібно вводити, він дуже погано це переніс. Ми розуміли, що наближалося наступне вакцинування, тому потрібно було виїжджати.

Друге — окупанти захопили пожежні частини, і в чоловіка був наказ виїжджати на підконтрольну Україні територію, прикомандируватися до іншої частини та продовжувати свою роботу.

Ми орендували квартиру в Херсоні. Хтось дивувався тому, що ми не виїжджаємо, бо залишалися ті люди, які стерегли свою хату, а у нас не було власного житла. Але це наша земля, наше місто. Чоловік не хотів їхати, бо розумів, що робота пожежників потрібна в місті. Поки вони працювали під українським прапором — він лишався. Не хотіла принципово їхати, бо я в себе вдома. Але розуміння того, що сина потрібно вакцинувати й годувати, зіграли свою роль. До того ж ми дізналися, що у під’їзді будинку, де ми жили на початку війни, були обшуки. Ми вирішили, що вже час їхати.

— Наскільки мені відомо, ваш виїзд із Херсона був також доволі епічним. Розкажи, як це відбувалося?

— Ми повісили на машину табличку «Діти», склали всі речі в прозорі сумки, щоб їх не дуже переглядали. Так доїхали до Василівки. Були певні складнощі в черзі на виїзд, нас хотіли відкинути в кінець черги, погрожували Віті. Речі змусили викидати з машини, а мій чоловік вирішив забрати форму пожежника з шевронами з українським прапором. Ми вивалили всі речі, випали шеврони, окупант переглядає, поруч лежала моя білизна, і нам знову пощастило, що окупант не звернув на символіку увагу. Доїхали до Запоріжжя, там зупинилися переночувати. Вирішили далі їхати у Вознесенськ, їхали туди через Кіровоградську область — і десь за 40 км до Кропивницького в якомусь полі за пару годин до комендантської години у нас порвалися два праві скати на машині. Ми в полі, нікого немає поряд, до сусіднього села десь 20 км. Ми в паніці, дитина плаче, йде дощ. Тут їде якесь авто, Вітя просто стрибає перед цією машиною, я стою з дитиною. І цей, як ми його назвали, янгол Юра, який їхав рятувати своїх друзів, дав нам один скат, у Віті була ще одна ненакачана запаска. Ледь доїхали до Кропивницького майже під комендантську годину. Знайшли готель, за ночівлю в якому заплатили більш як дві тисячі (і це нам ще зробили невелику знижку), а він виявився з величезними тарганами. У Вознесенську зупинились у хостелі. Поїхали в пожежну частину, але там із роботою не склалося. Чоловік захворів, зліг із температурою, а я почала обдзвонювати всі ДСНС у пошуках роботи для нього. Ми вирішили їхати в Київ, колеги допомогли влаштуватися в пожежну частину в місті Вишневе.

Моя ж адаптація проходила складно. Рідні залишалися в окупації. Дізналася, що знайомий із Херсона відкрив кав’ярню в Києві. Домовилася з ним і організувала там поетичні читання. Прийшли автори й музиканти, які ходили на «Поетичну шафу» в Херсоні. Ми почали збиратися кожні два тижні в «PR-bar» на Подолі. Потім почали ходити в «Купідон» на поетичні читання. Почала трохи писати. І тут збулася заповітна мрія — звільнили Херсон.

 Альона Мовчан, Віктор Ревенко та маленький Добромир

 Акція на підтримку Херсона

— 11 листопада 2022 року, день звільнення Херсона від російських окупантів. Де і з якими емоціями зустрічала його?

— Вітя лагодив авто, ми гуляли з Добромиром, нічого не підозрюючи — і тут до нас зателефонували батьки й сказали, що звільнили Херсон. Я була в шоку, прибігла до чоловіка. Ми щасливі пішли на зустріч херсонців у центрі Києва. Ми всі дуже раділи, раділи так гучно, що Добромир злякався і розплакався. Ми гуляли Києвом, це була неймовірна радість, розуміла, що скоро ми повернемося додому.

Коли чоловік наступного дня пішов на зміну, йому зателефонували й сказали, що потрібно збиратися їхати в Херсон. Я пакувала речі з ним, але з малою дитиною мене тоді не взяли. Спочатку то було велике щастя, а потім великий стрес, бо вперше лишилася з дитиною одна на такий тривалий час. Ми з Добромиром удвох переживали в Києві блекаути — й переживали за чоловіка. Я розуміла, що попри все хочу вертатися до Херсона. Але спочатку вирішили, що переїдемо з сином до Миколаєва.

— З якими труднощами ви як переселенці зіткнулися?

— 28 грудня ми заїхали в Миколаїв, 29 грудня провели захід у Херсоні, а 30 грудня — в Одесі. 31 грудня відсвяткували Новий рік. А 1 січня переїхали в іншу квартиру, бо нам здали квартиру в плісняві. У мене багато історій є про життя переселенців, думаю, опублікую книжку про це. Ми стикалися з різним, були як позитивні люди, так і не дуже. Переїжджали з початку повномасштабного вторгнення 11 разів. І це я не рахую хостелів чи якогось тимчасового житла. Добромиру в січні буде три роки — і за цей час у нього кожні кілька місяців було нове житло. У цій квартирі ми жили десь пів року, з грудня по червень. У мене там були проблеми з бездомними. Потім ми потрапили в ДТП в Херсоні. Поки авто було в ремонті, вирішили трохи пожити там. А у вересні 2023 року був «приліт» по тролейбусу, ми були неподалік. Добромир дуже злякався, ми знову поїхали в Миколаїв. Були моменти в Миколаєві, коли місцеві жителі розповідали, як їм набридли переселенці. Ми орендували квартиру, поруч був гараж. Був випадок, коли жінка спеціально паркувала свою машину так, щоб ми не могли виїхати з гаража. Коли чоловік її просив цього не робити, вона влаштовувала істерику зі словами, як її дістали херсонці. Це було сумно, ми спокійно на це реагували, але осад лишався. Сусіди по під’їзду розводили бліх. Ми пройшли багато етапів випробувань. І врешті у червні 2024 року повернулися до Херсона.

 Сімейний підряд. Добромир бере участь у творчій роботі батьків

— Разом із чоловіком ви організували акцію «Герої без зброї», під час якої збирали кошти для херсонських рятувальників. Розкажи, як виникла ідея її проведення.

— Я відчувала, що потрібно щось зробити на підтримку ДСНС, бо коли після деокупації хлопці повернулися на роботу, то росіяни з шафок навіть шкарпетки повивозили. Покрали все. Була підтримка від ДСНС з інших міст, але все одно не було деяких необхідних приладів. Дуже хотіла зібрати на пожежно-рятувальний автомобіль MAN, але розуміла, що таку велику суму ми не потягнемо. Збирали на тепловізори, які були потрібні для роботи. Об’їздили 10 міст України, чоловік добу працював, а три доби ми їздили. Їздили з Добромиром, малючок у нас побачив усю країну. Зробили програму, яка складалася з двох частин: «Окупація-деокупація» — мої вірші та пісні Віктора, написані в цей період, друга — сімейно-побутова — вірші та пісні про любов. Я читала також свої жартівливі вірші про сімейне життя. Ми зібрали кошти на два тепловізори, а ще два передали благодійники з Німеччини. Пізніше вони також передали шафку для сушіння одягу, передавали човни, коли було підтоплення після підриву греблі Каховської ГЕС. Удалося передати тепловізори на більш ніж 200 тис. грн.

Автограф на книжці «Окупація»

— Ще одним наслідком життя в окупованому Херсоні стала твоя перша прозова книжка — роман-хроніка «Окупація». Розкажи про неї.

— Коли у нас із чоловіком трапився той трешовий день в окупації, він сказав, що про це потрібно написати книгу. Я збирала певні нотатки в окупації, записувала, щоб не забути, писала короткі оповідки. А тоді побачила, що УКФ оголосив таку можливість, можна було заповнити заявку й отримати стипендію на відновлення роботи. Написала, отримала — і вже назад дороги не було. Мені ще директор Херсонського драмтеатру Олександр Книга дав завдання зібрати історії молоді про спротив на Херсонщині. Зібрала вісім історій, деякі з них увійшли до цієї книги. Роман-хроніка настільки документальний, наскільки може бути документальним роман. Там є збірні образи, але є й багато пережитого. Писати насправді було морально важко, бо треба було пережити все заново. Можливо, якби я не отримала цю стипендію, ще б довго думала: а чи варто? А факти стираються, забуваються, ми вдвох із чоловіком пригадували, перепитували в друзів. У книжці є фото і вірші мої, написані за цей період. Вірші також публікувала в соцмережах в окупації, родичі дзвонили — переймалися, але мені це було потрібно. Друкувала книжку в херсонському видавництві «Олді+», а зараз харківське видавництво «Фоліо» запропонувало її передрук. Вона вже зверстана, трохи змінена обкладинка, буде називатися «Херсон. Окупація». Це також неймовірна можливість. Тоді вийшло 500 примірників, вони розійшлися на презентаціях, я їх розсилала в усі обласні бібліотеки. Зараз додала розділ про звільнення Золотої Балки, як мій дідусь на українському танку приїхав до бабусі з хлопцями після деокупації. У цьому році обіцяють додрук, зроблю також низку презентацій.

 Презентація книжки «Окупація» у Миколаєві

— 29 грудня 2022 року ти вперше приїхала в Херсон після його деокупації. Як тебе зустріло місто? Що вразило?

— Мене зустрів Олександр Книга на роботі. Я дуже раділа, що театр працює в безпечному просторі. Коли заїжджали — навіть плакала. Хотіла впасти й цілувати землю. Пам’ятаю ці моменти: торкалася руками асфальту, як хвора. Це були незабутні відчуття. Повернутися була моя найбільша мрія, я знала, що в Миколаїв ми приїхали тимчасово. Я була дуже рада бачити друзів.

 29 грудня 2022 року. Перший приїзд у Херсон після деокупації міста

— Коли з’явилися думки про повернення в Херсон? Як зважилась і що стало поштовхом до цього?

— Насправді, багато людей мені кажуть, що це нерозумне рішення. І я, чесно кажучи, з ними погоджуюсь. У Херсоні не працюють гуртки, не працюють дитячі садки, є деякі заняття для діток, але не таких маленьких, як Добромир. Але в Херсоні ми на своїй землі, тут його рідні, його бабусі, яких він безмежно любить. Тут ми відчуваємо себе вдома. Це було відчуття потреби повернутися додому. Різні ситуації бувають. Коли 20 грудня були обстріли, ми прокинулись, я з жахом бігала по всій квартирі й не знала, куди його ховати. Але за пару годин ми поїхали на захід — і все як рукою зняло. Ми вдома, вдома найкраще, вдома відчуваєш себе твердо на землі. Ми обоє з чоловіком працюємо в Херсоні. Не знаю, наскільки це було розумним рішенням, але воно зробило нас щасливими. Правда, не тоді, коли стріляють.

 Один із творчих моментів Альони Мовчан і Віктора Ревенка

— Ти разом із маленьким сином живеш у місті, яке обстрілюють. Не шкодуєш про це рішення? Розкажи, як це — жити й працювати у прифронтовому місті?

— Мене дуже надихає це місто, тому що тут відкриваються бізнеси, тут роблять манікюр, зачіски. Тут святкують. Ми тут робимо поетичні заходи. Місто перебралося під землю, в укриття. Тут не завжди безпечно, тут може прилетіти будь-куди й у будь-який момент. У мене був випадок: потрібно було піти підписати документ, а я не могла дійти, бо то дрони, то бездомні собаки, то «прильоти». Ще одна небезпека — під ногами розкидані міни-«пелюстки». Якщо подумати з точки зору адекватної людини, то тут дуже страшно й небезпечно, щодня можна загинути. А якщо з погляду творчої людини, то місто живе, і це нас надихає на подальше життя. Дуже багато херсонців лишаються в себе вдома — і це їхній свідомий вибір, хтось живе в небезпечних мікрорайонах, але їм добре в себе вдома. Вони тут живуть, працюють, продовжують рухатись — і місто живе завдяки таким людям, які лишаються тут.

— Як у твоєму і без того насиченому житті з’явилося Суспільне?

— Я працювала журналісткою до цього, і на телеканалі, і в газеті. Прийшла працювати в театр, але була потреба писати. Інколи писала статті й скидала друзям на сайти. Думала, що добре було би працювати в медіа, але додатково до основної роботи. У мене колись була мрія працювати на Суспільному, бо це досить потужно, це цікаво, це своя подача. Була можливість навчання на регіонального кореспондента, я його пройшла навчання, зробила підсумковий матеріал — і мене взяли на роботу.

Перше чергування у мене було 31 грудня 2023 року. Я тоді була чергова на ввімкненнях. Тоді жила в Миколаєві, 2—3 рази на тиждень чергувала в Херсоні. Відбулося повернення в професію, хоча це перенавчання, зовсім інша подача, це досвід інших людей, які нас учили. Дивлюся на колег — ми вчимось один в одного. Це історії живих людей. Знаю дуже багато цікавих історій, і завдяки цьому перші пів року мені було дуже легко знаходити теми. Знаю багато цікавих історій про життя в окупації, про життя зараз.

Нещодавно робила новину про те, як жінка двічі в Херсоні відкривала кав’ярню. Уперше украла договір у червні — і тут підірвали греблю ГЕС. 15 червня вона зварила першу каву за гроші. Через пів року «прилітає» — усе зносить, поранило друга. Наступного дня вони приїжджають із чоловіком, бачать картину – десь кров, десь сироп. І заходять люди з питанням: «А ви варите каву?». Вона каже, що просто не могла опускати руки. Вона відновила роботу й почала далі варити каву. І за два тижні вони знову відкрили кав’ярню.

Отак у Херсоні. Ми один одного надихаємо, стимулюємо, вчимо, спонукаємо. Це дуже важливі моменти.

— Робота й життя під обстрілами. Чи можна до цього звикнути?

— Ой, була така історія. Я редагувала книжку вночі. Дитина спала, чоловік був на зміні. І тут чую постріли, злякалася, подумала, може ДРГ чи ще щось таке. А тоді чую звук шахеда. І думаю: «Ой, та це ж просто шахед». І заспокоїлась.

Насправді до цього звикнути не можна, все одно у людини спрацьовує інстинкт самозбереження. Інколи стає страшно, інколи панікуєш. Інколи у мене трапляються панічні атаки. А тоді згадую, що я вдома, а вдома найкраще.

— Як проходить робочий день журналістки прифронтового міста?

— Наприклад, у суботу в мене було чергування. Зазвичай по буднях о 9-й ранку — нарада, а потім розподіл роботи. Ти їдеш то на обстріли, то на прощання. Загинув волонтер Павло Матвієць, у суботу було прощання з ним, далі ми поїхали по місцях «прильотів». Місця зйомок ми погодили завчасно, бо у прифронтовому місті всі локації потрібно погоджувати. Після цього поїхала на другу роботу — на театральний захід. Було морально важко робити матеріал про Павла Матвійця, бо хлопцю, який загинув від обстрілів, було всього 23 роки. Коли ти на ввімкненнях, то весь день пильнуєш новини, маєш розуміти, що, де і як сталося, на момент прямого ефіру маєш бути готовий розповісти про те, що відбулося. Херсонці стежать за тим, що відбувається в місті, постійна перегук із рідними та близькими, постійний моніторинг і швидке реагування. На одній із журналістських робіт мене навчили робити короткі новини по дорозі зі зйомки, тому здебільшого пишу швидко.

 Альона Мовчан і Віктор Ревенко. Виступ у херсонському укритті

— Які історії, що тобі доводилося знімати, найбільше вразили?

— Та я йду вулицею — і мене всі вражають. ДСНС працює під обстрілами, поети пишуть вірші. Яна Голубятникова під обстрілами пише картини, причому знаходить позитивні сюжети для них.

Є молода дівчинка Софія Ярова, яка написала пісню про Херсон на вірші Михайла Олійника. Ірина Чухалова, про яку я змонтувала цілу передачу. Це вокалістка з Олешок. Вони разом із чоловіком були в окупації, потім вивезли дітей до бабусі за кордон, він хотів, щоб вона там лишилась. А Ірина бігла за ним через кордон із домашніми яйцями від мами, повернулася разом із ним. Вона їздила за ним по окопах, скільки він воював. Це для мене неймовірна історія взаємопідтримки, взаєморозуміння і самопожертви. Після того, як записала з нею інтерв’ю, навіть пісню про неї написала. Ледь стримувалася від сліз, журналіст же має бути спокійним, об’єктивним на роботі, а емоції лишати на після. Плакала кілька разів, коли монтувала передачу про неї.

— Про що мрієш зняти сюжет?

— Про деокупацію лівого берега Херсонщини та про нашу перемогу.

Фото: з особистого архіву Альони Мовчан

Читайте також
Маргарита Лазник, «Українське радіо», Херсон: «Якщо я виїду, то хто буде розповідати про те, що тут відбувається»
Олександр Такул: Маю надію після нашої перемоги повернутись працювати на Суспільне
Олександра Новосел: Я змінила піджаки й підбори на бронежилет і берці
«Там би ніхто не витримав»: Суспільне презентувало розслідування «Гаспада афіцери» про наглядачів херсонської катівні
Російські окупанти потрощили будівлю «Суспільного Херсон» (ФОТО)
У Херсоні почало ловити «Українське радіо»
Еріка Авдєєва, «Суспільне Херсон»: «Життя в окупації — це пекло»
Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Ретроградний Меркурій у 2025 році: названо найгірші дні
Политека
2025-01-19T05:03:23Z
З Водохрещем 2025! Найкращі вітання у листівках та прозі для близьких та друзів
Telegraf
2025-01-19T04:30:26Z
В українських морях - без ворожих бойових кораблів
УкраинФорм
2025-01-19T04:24:58Z
Куме, з днем народження! Найкращі привітання українською
Telegraf
2025-01-19T04:21:58Z
На Сумщині екіпажам мобільно-вогневих груп дали премії за збиті ворожі дрони
УкраинФорм
2025-01-19T03:34:56Z
Як українці називали своїх малюків у 2024 році? Список унікальних імен
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T03:15:28Z
«Національний кешбек»: чому він може не надійти на картку
ZN UA
2025-01-19T03:03:25Z
Яке сьогодні свято 19 січня 2025 року: що категорично не можна робити цього дня
GlavRed
2025-01-19T03:03:11Z
У Румунії жінка роками підпирала двері шматком бурштину за мільйон євро
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T02:06:12Z
Де зараз Юлія Лорд: доля зірки, яка прославилася разом із "Скрябіном"
Политека
2025-01-19T04:00:38Z
Не просто концерт із "хорошими руськими": Іван Дорн потрапив у новий скандал після виступу
Политека
2025-01-19T02:00:14Z
Модні тренди 2025: Андре Тан сказав, що має бути в гардеробі
GlavRed
2025-01-19T01:27:08Z
Німецький Хемніц офіційно став культурною столицею Європи 2025 року
УкраинФорм
2025-01-19T00:24:44Z
Померла театральна композиторка і драматургиня Клер ван Кампен
УкраинФорм
2025-01-18T23:45:16Z
«Пригоди Паддінгтона в Перу»: ведмедик шукає Ельдорадо, а знаходить щось більше
Комсомольская правда
2025-01-18T21:40:22Z
"Життя після розлучення": у мережу злили сенсаційну пропозицію Меган Маркл
GlavRed
2025-01-18T20:27:42Z
Нові Nike Air Max 90s – якраз те взуття, в якому Бетмен радо бігав би Готемом
24tv
2025-01-18T20:21:46Z
"Ласкаво просимо до божевільного світу...": Позитив вперше став батьком, чуттєві кадри
Знай
2025-01-18T19:51:31Z
Залужний розповів, коли вперше зрозумів, що велика війна "не за горами"
24tv
2025-01-19T05:12:34Z
У США таки припинив працювати TikTok
24tv
2025-01-19T05:06:24Z
Інавгурація Дональда Трампа: текстова онлайн-трансляція церемонії
24tv
2025-01-19T04:54:40Z
У Сеулі прихильники Юна штурмували будівлю суду
Лига
2025-01-19T04:45:32Z
Пів року від смерті Фаріон: до чого дійшло слідство
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T04:45:11Z
Посол Німеччини у Вашингтоні вважає, що Трамп може змінити конституційний порядок у США
УкраинФорм
2025-01-19T04:18:36Z
У Хорватії віцепрем’єр подав у відставку через відео, на якому він стріляє
УкраинФорм
2025-01-19T04:06:00Z
На інавгурацію Трампа залучають поліцію з інших штатів та понад 8 тисяч нацгвардійців
УкраинФорм
2025-01-19T03:24:32Z
Названо п'ять територій, які США купили в інших держав за період свого існування
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T02:54:58Z
На Рівненщині поліція затримала членів злочинної групи, які викрали жінку, побили її та кинули помирати
УкраинФорм
2025-01-19T04:57:19Z
На Рівненщині вчитель побив учня, аварія на гірськолижному курорті в Іспанії: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T03:51:22Z
У Києві викрили посадовицю медзакладу, яка вимагала гроші у пораненого за підтвердження групи інвалідності
УкраинФорм
2025-01-19T03:48:52Z
ДБР викрило правоохоронця з Буковини на незаконному переправленні чоловіків до Румунії
УкраинФорм
2025-01-19T02:42:30Z
Викрито шахраїв, які ошукали людей на майже 10 млн гривень
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T01:42:41Z
Нацполіція попередила про нову схему шахрайства
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T01:27:03Z
Чоловіку, який протягом восьми років ґвалтував свою падчерку, загрожує довічне ув'язнення
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T01:12:00Z
У Чехії на показі історичної військової техніки загинули люди
24tv
2025-01-19T01:00:03Z
На гірськолижному курорті в Іспанії сталася аварія на підйомнику. Постраждало понад 30 людей
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T00:51:54Z
Нічна атака БпЛА, ворог просувається на фронті: головні новини ночі 19 січня 2025 року
TSN
2025-01-19T05:06:15Z
Окупанти планують посилити наступ на Покровськ: ISW розповів про стягування військ до міста
24tv
2025-01-19T04:54:27Z
Росія запускала "Шахеди", ворог просунувся на фронті: хронологія 1061 дня війни
24tv
2025-01-19T04:33:19Z
Медова спадщина Луганщини: як війна змінила долю пасічників
AgroPortal
2025-01-19T04:30:28Z
На війні за Україну загинули двоє бійців з Волині – Сергій Хома і Артем Петровський
24tv
2025-01-19T04:27:28Z
Боєць ГУР розповів, як розвідники десантувались на «Азовсталі» у 2022 році
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T04:21:27Z
Мокрий сніг та туман: прогноз погоди на 19 січня
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T04:00:43Z
Окупанти просунулися біля Великої Новосілки та Часового Яру – карти ISW
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T03:33:19Z
Самі не були готові до такого: росіяни довели окуповані частини Херсонщини до критичної ситуації
24tv
2025-01-19T03:30:53Z
Intel зняла з виробництва процесори 12-го покоління
InternetUA
2025-01-19T05:03:42Z
iPhone 17 може отримати інноваційну систему охолодження
InternetUA
2025-01-19T04:03:50Z
Qualcomm випустила чіп Snapdragon 8 Elite для бюджетних смартфонів
InternetUA
2025-01-19T03:03:31Z
У Держспецзв’язку попереджають про випадки підключення до комп’ютерів шахраїв нібито від імені CERT-UA
УкраинФорм
2025-01-19T03:00:31Z
Стало відомо, скільки коштуватиме Nintendo Switch 2
InternetUA
2025-01-19T02:03:04Z
Нова угода між Samsung та OpenAI передбачає розробку телевізорів зі штучним інтелектом
InternetUA
2025-01-19T01:03:03Z
Meta змінює правила: як нововведення стосуються українців
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T00:15:21Z
Galaxy Unpacked: дата виходу новинок Samsung і що про них уже відомо
InternetUA
2025-01-18T23:27:11Z
Глобальне потепління прискорюється безконтрольно, оскільки рівень CO2 зростає
Portaltele
2025-01-18T22:03:40Z
Любиш ананас у піці? Готуй 5 тисяч гривень: англійська піцерія кинула виклик гурманам
Знай
2025-01-19T04:51:32Z
Розчавлять почуття і не помітять: які знаки зодіаку найчастіше розбивають серця
GlavRed
2025-01-19T04:27:59Z
Гороскоп на завтра 20 січня: Козерогам - нове знайомство, Водоліям - важлива новина
GlavRed
2025-01-19T04:27:40Z
Прокидатися, просинатися чи просипатися: яке слово правильно використовувати
GlavRed
2025-01-19T04:27:25Z
П'яна правда чи хаос емоцій: що насправді стоїть за словами напідпитку
Знай
2025-01-19T01:30:38Z
Астрологи назвали знаки Зодіаку, яким варто носити золото: щоб залучити успіх та щастя
Политека
2025-01-18T23:30:57Z
Яскраві обкладинки та глянцевий папір: чому це небезпечно для дітей
Знай
2025-01-18T23:30:28Z
Ідеальне поєднання: готуємо салат "Казка" з курочкою та печерицями
24tv
2025-01-18T23:00:18Z
Чому наші батьки забороняли ходити під драбиною та до чого тут єгиптяни
24tv
2025-01-18T21:12:32Z
Долари не обміняють: працюють жорсткі заборони купівлі та продажу валюти
Хвиля
2025-01-19T04:45:44Z
Тарифи на тепло скоригують через подорожчання газу: скільки платитиме населення
Знай
2025-01-19T04:36:55Z
"З вашого рахунку хочуть зняти кошти": клієнт Ощадбанку потрапив на гачок шахраїв
Политека
2025-01-19T04:30:02Z
Samsung пов'язує бонуси співробітників з акціями компанії на тлі кризи в галузі чіпів
InternetUA
2025-01-19T04:18:11Z
Це не допоможе: Попенко розповів, як кинули українців на світі та теплі
Хвиля
2025-01-19T04:00:23Z
Українці мають до липня сплатити податок за "зайві" метри житла
Хвиля
2025-01-19T03:15:24Z
Яйця за 3,5 грн: cупермаркети встановили ціни на базовий продукт
Политека
2025-01-19T03:03:47Z
Пільги на житлово-комунальні послуги у 2025 році нараховуватимуть для всіх за єдиним підходом
УкраинФорм
2025-01-19T02:18:08Z
Українці зможуть платити за світло за пільговим тарифом: нові ліміти та ціни на електроенергію
Хвиля
2025-01-19T01:45:27Z
Ця дуже проста вправа у трендах 2025 і може змінити ваше життя всього за 12 тижнів
24tv
2025-01-19T04:15:26Z
5 вагомих причин додати горох у свій раціон
Знай
2025-01-18T22:30:57Z
Свіже чи заморожене: що обрати, щоб зберегти поживні властивості їжі
Знай
2025-01-18T21:51:18Z
Учені розповіли, що відбувається з організмом, якщо пити одне пиво або вино на день
GlavRed
2025-01-18T21:27:44Z
У США через пташиний грип різко подорожчали яйця, у деяких штатах - $9 за десяток
УкраинФорм
2025-01-18T21:03:39Z
Часті лікарняні: українцям розповіли, чи можуть в такому випадку звільнити з роботи
Политека
2025-01-18T21:00:33Z
Шкідливий жир на животі: як він впливає на здоров’я та що з цим робити
Знай
2025-01-18T20:51:29Z
Перша допомога при пристріті: як розпізнати та нейтралізувати негативний вплив
Знай
2025-01-18T18:57:25Z
Вилікували рак крові: препарат від іншого захворювання може перемогти небезпечну онкологію
Фокус
2025-01-18T18:00:28Z
Український талант Баєра піде в оренду
1News
2025-01-19T04:54:57Z
Наполі переміг Аталанту у гольовій перестрілці
1News
2025-01-19T04:36:47Z
Аталанта — Наполі 2:3 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-01-18T22:36:59Z
Анчелотті може випустити Алабу проти Лас-Пальмаса
Football.ua
2025-01-18T22:15:07Z
Барселона не зуміла обіграти Хетафе
Football.ua
2025-01-18T22:01:37Z
Наполі вирвав перемогу над Аталантою
Football.ua
2025-01-18T21:40:52Z
Ліверпуль знайшов заміну Салаху
Football.ua
2025-01-18T21:33:48Z
Зінченко залишається в ігнорі: Арсенал втратив "золоті" очки в гонитві за Ліверпулем
24tv
2025-01-18T21:21:02Z
Артета прокоментував втрачену перемогу Арсеналу
Football.ua
2025-01-18T21:03:24Z
Автовласників обкладуть новим податком: хто має сплатити 25 тисяч гривень
Знай
2025-01-19T04:21:17Z
Знають не всі водії: що означає значок "фонтан" на панелі приладів авто
GlavRed
2025-01-18T21:27:01Z
Щоб не угробити машину: як довго можна тримати двигун увімкненим
GlavRed
2025-01-18T20:27:41Z
У київському гаражі знайшли раритетний Lincoln Town Car
AutoCentre
2025-01-18T20:01:19Z
Що приховують звуки вашого автомобіля? Важливі сигнали, про які не варто забувати
Знай
2025-01-18T19:21:12Z
Від пам'ятника до легенди: на Вінниччині трактор із постаменту знову завів двигун
Знай
2025-01-18T17:51:48Z
Водіїв попередили про 3 схеми обману під час аварій з пішоходами
TSN
2025-01-18T17:36:03Z
На аукціон виставили яскравий суперкар Дональда Трампа
Фокус
2025-01-18T13:39:49Z
Що 4 тонни протипожежної рідини можуть зробити з автомобілем: повчальне відео з Каліфорнії
24tv
2025-01-18T12:27:03Z